Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1019. Li-Ann
2009. jún. 25. 16:56

Sziasztok!

Építkezésen gondolkozom, és mint ahogy sokaknak, nálam is a pénz a legkevesebb. Így futottam bele a Fundamenta ajánlatába, illetve annak kapcsán találtam rá erre a fórumra. Bevallom, nem olvastam el az egész topicot, de annyit igen, hogy lássam, profi tanácsot kaphatok itt.


Abból az információból, amit a honlapon találtam, egy kicsit számolgattam és azt látom, hogy ha csak befizetem a pénzt és négy év múlva felveszem, akkor a 30%-os állami támogatásnak a nagy részét a funda lenyeli. Mármint ahhoz képest, ha egy sima bankszámlára teszem be lekötéssel, kamatozással. (néhány százalékkal kapok többet vissza a fundától, mint a bankból kapnám - a jelenlegi kondíciókkal) Nem bántásként mondom.


Viszont ha felveszem a hitelt, akkor már egyértelműen jobban járok. Úgyhogy ez a verzió érdekel engem.


Építkezni szeretnék, várhatóan 2010-ben, de inkább 2011-ben. Ez azt jelenti, hogy előrehozott hitelt kell felvennem (ami ugye máris rontja a számokat), viszont ez már összetettebb feladat.

Ezért ákos, tőled szeretnék kérni segítséget, hogy ebben a szituban szerinted mi lenne az optimális. Láttam, hogy néhány jártasabb emberrel csak úgy dobálóztatok a szerződés típusokkal és módozatokkal, ez nekem egyelőre még nem jelent semmit.


Mivel nem vásárlás, hanem építkezés a cél, ezért -gondolom én- nem egyszerre lesz szükségem a pénzre, hanem több részletben, folyamatosan. Ezt is lehet?

Hogyan kell igazolni, hogy erre költöttem a pénzt? Értsd: mindenről számlát kell kérnem a munkásoktól?


A segítséget előre is köszönöm.

1018. bizmark
2009. jún. 23. 17:56

Kedves Ákos!


Köszönöm a gyors választ.

1017. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1016. - Bizmark)
2009. jún. 23. 15:36

Ez elég gáz...


Volt egy nyilatkozat, amiben azt írjátok alá, hogy amennyiben a bank elutasítja a hitelkérelmet, 60 napon belül visszakérhetsz minden befizetést, a számlanyitási és zárolási díjat is, ha kimondottan hitelhez kötöd. Mivel ez beadásra sem került, ezért nem él. Ha biztos vagy benne, hogy másképp fogalmazott az üzletkötő, fizesse vissza zsebből, ellenkező esetben tegyél panaszt. A Fundamenta vezetősége biztosan úgy fog eljárni, hogy ne hagyjon bennetek rossz érzéseket.

Az, hogy elvitte a személyes okmányokat, arra nem találok szavakat....


Egyszer én is jártam így, hogy pontatlanul fogalmaztam, és emiatt nem járt volna vissza. Azt mondtam az ügyfélnek, hogy semmi kockázata a díjjal, aztán meggondolta magát a hitelfelvételt illetően, és kérte vissza a pénzt. Akkor járna vissza, ha a bank utasítja el a kérelmet. Én visszafizettem neki zsebből, emiatt korrektnek tartott, és több ismerősét is ajánlotta nekem.


Én azt tudom javasolni, ha nem éred el, tegyél panaszt, főleg az okmányok elvitele miatt.

1016. bizmark
2009. jún. 23. 12:09

Kedves Ákos!


Kb. 2 héttel ezelőtt anyósom kötött 1 fundamenta szerződést banki hitelllel egybekötve,amely jelzálog alapú.A házban amelyre ráterhelték volna,van még 1 tulaj 25%-ban.Ezért neki is alá kellett volna írnia a szerződést,de ezt nem tette meg.Így meghiúsult a szerződés.Mivel kis nyugdíjjal rendelkezik,vissza szeretné az egészet mondani.Abban a hitben vágott bele//a tanácsadó tájékoztatása szerint//,hogy ha nem sikerül a hitel felvétele,visszakapja a befizetett összegeket.A számlanyitási díjat,a zárolási díjat,és az első részletet.Ez összesen 34000 ft/21000+5000+8000/.A tájékoztatásnál volt 2 tanú is akik hallották az elmondottakat.Ennek ellenére nem hajlandóak visszafizetni a teljes összeget.Ráadásul az aláíráskor /kb 8 napja/ elvitte az összes iratát /szem.ig.,taj kártya,lakcím igazoló,adókártya,nyugdíj határozat/ fénymásolásra hivatkozva,és a mai napig nem adta vissza.A telefonhívásokra nem reagál.Úgy gondoljuk,hogy a tanácsadó nem megfelelően tájékoztatta,ezért hivatkozva az ÁSZF 37.§/1. bekezdés alapján jogosan kéri vissza a teljes összeget.Ezért kérem véleményét ebben az ügyben.

Tisztelettel :bizmark.

1015. bosek
2009. jún. 22. 12:20

Kedves Ákos!


Köszönöm szépen a gyors választ!

1014. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1013. - Bosek)
2009. jún. 22. 11:55

Kedves Bosek!


Ha most jár le, az nem lehet 4 év 11 hónapos, az 4év 7 hó vagy 5 éves lehet, ha 2004-ben nyitottad.

Évi 3% betétkamat jön rá.

Ha azt feltételezzük, hogy mind a 4 év 11 hónapban havi rendszerességgel fizettél, az 59 alkalom, 590.000 Ft. Erre kb 40 ezer Ft betétkamat jön, ami 630 ezer Ft.

Kiutalás 3 hó kormányrendelet szerint, de megelőlehezheti neked a Funda, gyorsított felmondásban 3% levonásával 30 napon belül. Így másik zsebéből fizet, nem várja meg, míg az Államkincstártól visszakapja a betéteidet.


Pontos összeget a CC tud mondani a 411-8181-es számon, én csak saccoltam, nem tudom, hány alkalommal fizetted be a 10-et.

1013. bosek
2009. jún. 21. 22:13

Kedves Ákos!


Szerződésem júliusban jár le, 4év 11 hónapos futamidő, 10 ezres havi befizetés. Meghosszabbítani nem szeretném, mert sürgősen szükségem lenne a pénzre, viszont nem lakáscélra. Kb mekkora összegre számíthatok állami támogatás nélkül és mennyi idő, míg kifizetik, ill. lehetséges-e, hogy meggyorsítsák a kifizetést?


Válaszod előre is köszönöm!

1012. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1011. - Georgana)
2009. jún. 12. 15:29

Szia Georgana!


Rövidek és jók a kérdéseid, csak a válaszok lesznek hosszúak, én javaslom, hogy egy tapasztaltabb Fundamentás személyi bankárnál kösd, ne postán, vagy banknál, személyre szabottan tudtok róla beszélgetni.


1. 321-es módozatnál 3% betétkamatot kapsz a 4év 3 hónap megtakarítási időszak alatt, ezután ha lakástakarékpénztári kölcsönt kérsz, annak 6% a hitelkamata.

421-es módozatnál csak 1% betétkamatot kapsz a 4év 4 hó megtakarítási időszak alatt, lejártakor ha igényelsz lakáscélú kölcsönt, annak előre rögzített fix 3,9%-os hitelkamata van.

összegezve ha a kedvezményes kölcsön is cél, jobban megéri a 421-es, ha csak a megtakarítás és hozam a lényeg, jobban megéri a 321-es.

2. erről semmi hivatalos info nincs, de az elindított szerződések fixek a futamidő végéig, ezt törvény írja elő

3. egységesek a feltételek.

4. addig nem zárják le, míg nem kéred, max 8évig jár rá állami támogatás. Ha lakásvásárlás lesz a cél, akkor tulajdoni lappal kell utólag igazolni, hogy a nevedre is került, ha felújítás, akkor 3 hónapon belül számlákkal, ha bankhitel kiváltás, akkor hitelintézeti igazolás kell a fennálló lakáshiteltartozásról.

5. Lehet, ennek 2 ezer Ft díja van és levonják az esetleges számlanyitási díjak különbözetét (szerződéses összeg 1%-a)

6. ha van lakása a párodnak, annak felújítására is fel tudja használni, vagy 8 év elteltével bármire, 8 év után szabadon felhasználható lakáscél igazolása nélkül, ha nem kéri a lakáskölcsön részt. Vásárlásnál tulajdonrészének kell lennie.

1011. Georgana
2009. jún. 11. 10:49

Kedves Ákos!

Épp fundamenta nyitását tervezem.Válaszaidat olvasva látom,hogy igencsak képben vagy a dolgot illetően, ezért szeretnék feltenni néhány kérdést.

1., Mi a különbség a módozatok között(pl. 321 és 421-es)?

2., Hallottam, hogy a fundamenta be lesz szüntetve a jövőben a 30%-os állami támogatást tekintve legalábbis.Nem tudod esetleg,mikortől várható ez?

3., Melyik banknál érdemes fundamentát kötni,melyik bank feltételei a legkedvezőbbek?milyen felmerülő költségek várhatóak?

4.,Ha letelt a szerződési idő,meddig vehetem ki az összeget illetve hogyan kell igazolnom,hogy mire költöm?

5., Lehet módosítani a szerződési időt (pl.4 évesről 8 évesre)?

6., Ha a párom is nyit egy fundamentát, együtt csak akkor vásárolhatunk lakást belőle,ha a kettőnk nevén lesz a vásárolt ingatlan?ez azért nem lenne kedvező számunkra,mert én ezesetben elesnék az első lakáshoz jutó támogatástól,annak ugyanis feltétele,hogy az én nevemen legyen a ház,mert a párom már felvette ezt a támogatást az ő lakására.


nagyon szépen köszönöm a válaszodat!

üdv.Georgana

1010. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1009. - Nonoyoyo)
2009. jún. 9. 14:30

Szia!


Nincsen ilyen megkötés, csak a megvásárlást kell igazolni, utána eladhatod bármikor.

1009. nonoyoyo
2009. jún. 9. 08:41

Sziasztok!


Én arra kérek választ, hogy van-e időbeni korlát, arra vonatkozóan mikor adhatom el a fundamentából vásárolt házat, vagy házrészt. Hitelt nem veszek igénybe, csak a megtakarítást+ állami támogatást, illetve kamatot.

Köszi a segítséget!

1008. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1007. - Hedge)
2009. jún. 3. 14:21
Dehogynem! Az igaz, hogy a válaszom további kérdések voltak, de most már elküldtem a mailcímedre is:)
1007. hedge (válaszként erre: 1004. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 2. 08:16

Szia Ákos!


Akkor küldtem a privát üzit. De a válaszod nem érkezett meg :(


Betty

1006. HViki (válaszként erre: 1005. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 2. 00:14

Kedves Ákos!

Jól tetted és teljesen igazad van.

Amiről nem érdemes, arról nem is kell beszéni. :)

1005. LTP ÁKOS
2009. jún. 1. 21:24

Kedves Cilus és Hviki!


Bushy hozzászólásaihoz nem is fűztem kommentet, én fegyvertelenekkel nem vívok szellemi párbajt:)

1004. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1002. - Hedge)
2009. jún. 1. 21:17

Szia Betty!


Nem látom, nekem csak az van, amit május 31-én küldtél...

1003. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1001. - Laci_v)
2009. jún. 1. 21:15

Ha bennt hagyod, ahogy van, és nem fizeted tovább, akkor 3%-kal kamatozik tovább mind a betétek, mind az állami támogatás. Ha megvárod a 8 évet, szabadon felhasználhatod hozamokkal, ha előbb ki fogod venni, akkor lakáscélra fordíthatod.

Ha meghosszabbítod, érdemes felemelni a szerződéses összeget, ez 2000 Ft módosítási díjjal jár és levonják az emelés szerződéses összegének különbözetének 1%-át, de így nagyobb hitelösszeghez is juthatsz lejáratkor.

1002. hedge (válaszként erre: 988. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 1. 21:14

Szia Ákos!


Ment privibe az üzi. Nagyon várom a válaszod!

Köszi!!

Betty

1001. Laci_v (válaszként erre: 1000. - Cilus)
2009. jún. 1. 21:04

Az eredeti szerződés 4 évre köttetett. Ez gond nélkül hosszabbítható? Jár ez bármilyen plusz költséggel?


Az állami támogatás ezután is jár majd?


Ha nem jön az állami támogatás, akkor a 2-3%-os kamat kedvéért nem sok értelme van benthagyni.


Más ötlet?


Ha nem veszem ki, de nem is fizetem tovább, mi történik?


Kösz a segítséget előre is.

Üdv.

Laci

1000. cilus (válaszként erre: 999. - Laci_v)
2009. jún. 1. 20:05
Javaslom hogy akkor fizesd tovább ,és majd később felhasználod lakáscélra.Fizetheted akár 8 évig is és akkor bármire feltudod majd használni, nem kell lakás célt igazolnod.
999. Laci_v (válaszként erre: 998. - Cilus)
2009. jún. 1. 19:14

Sziasztok,


A kérdésem az lenne, hogy idén lejár az LTP és nem szeretném lakáscélra felhasználni, és kivenni sem állami támogatás nélkül.


Mit lehet ilyenkor kezdeni?


Köszönöm,

Laci

998. cilus (válaszként erre: 997. - HViki)
2009. jún. 1. 18:27
:))lehet
997. HViki (válaszként erre: 996. - Cilus)
2009. jún. 1. 14:11

Szia Cilus!

Az a helyzet, hogy elijesztettem. Azóta nem nézett a Hoxa felé sem, így nem várhatunk tőle választ sem. Lehet azért, mert nincs is.

996. cilus (válaszként erre: 961. - Bushy188)
2009. jún. 1. 12:25
Kedves Bushy 188!Azóta is figyelem a fórumot,de sajnos szomorúan vettem észre hogy a HViki hozzászólására még nem sikerült válaszolnod:((Kérlek írd meg hogy honnan van az az információd,hogy 2010 januárjától megszünik az állami támogatás a fundamentára.
995. LTP ÁKOS (válaszként erre: 994. - JuditEszter)
2009. jún. 1. 09:22

Szia!


Az nem jó, ha ti vagytok a "mögöttes" Fundi kedvezményezettjei, mert a kedvezményezett az állami támogatásra jogosult személyt jelenti, és akkor duplán vennéd igénybe, amit nem lehet.

Vagy te vagy a szerződő, és szülő a kedvezményezett, vagy a szülő a szerződő, és nincs rajta kedvezményezett (ilyenkor a szerződő az állami támogatás kedvezményezettje). 8éves futamidő esetén lakáscél igazolása nélkül felvehető a megtakarítás állami támogatással és betétkamatokkal együtt, bármire költhető szabadon (1996.évi CXIII.tv. alapján). Így 8 év után még eldönthetitek, hogy azt a kb 2 milliót, ami összejön, elfagyizzátok, vagy lezárod a kölcsöntartozást egy előtörlesztéssel.

2009. máj. 31. 15:36

Kerves Ákos!


Nagyon köszönöm a részletekbe menő választ, és a plussz LTP ötletét is.

Lenne még egy kérdésem:

A szüleink gondolkodnak rajta, hogy hogyan tudnának mindket segíteni. Köthetnének úgy kis összegű LTP-t, hogy annak mi leszünk a kedvezményezettjei, és a saját LTP-nken kívül betörleszthetőek a szülők által fizetett LTP a mi hitelünkbe lejáratkor? Pl ők fizetnék az általad említett 14-es kiegészítő fundamentát, aminek mi lennénk a kedvezményezettjei?

993. LTP ÁKOS (válaszként erre: 992. - JuditEszter)
2009. máj. 29. 22:55

Kedves JuditEszter!


Szép az elképzelés, helyesbítek 1-2 dolgon, hogy tiszta legyen:


Vegyünk példának 6 milliós vételárat, 1,5 milliós önerőt, és 4,5 milliós bankhitelt, hogy konkrét számokkal tudjam szemléltetni.

A kombi hitel lényege, hogy a banknak csak a kamatot és kezelési költséget fizeted, ami jelenleg használt lakás esetén átlag 8,5% összesen, ez havi cca 32 ezer Ft. A tőkerészt nem a banknak fizeted, hanem a Fundamentában gyűjtöd, amire jön 30% állami támogatás, és 8év lejáratkor kedvezményes hitelt is vehetsz fel a Funditól, amivel kiválthatod a maradék bankhitelt is. Nem kell a 6.250.000 Ft-ot mind felhasználnod, ez a max, amit kérhetsz 8év után.

Ha a 4.5 milliós bankhitelt akarod kiváltani, akkor 8év után kérheted a fix 3,9%-os kamat +1% kez.ktg-gel a Fundi kölcsönrészét (THM 5% körül), ami a 2.573e Ft-on felül 1.927e Ft lesz. Ezt az 1.927e kölcsönt 27.900 Ft-tal fogod törleszteni további 7 évig.

Magyarán egy évig most 20ezer Ft-ot fizetsz, gyűjtesz a Fundiban, jövőre becsatolod a banki hitelhez, 7 évig 52 ezret fizettek, majd kiváltva a 4.5 millió banki tartozást csak a Fundinak fizettek 27.900 Ft-ot.


Leírok még egy verziót, amin érdemes gondolkodni:


Mögöttesben egy régi, 324-es módozatú havi 14ezer Ft-os Fundi, amit a hiteltől függetlenül gyűjtötök, ez lejáratkor 1.909e Ftlesz, mely szabadon felhasználható. Ha tudjátok rendszeresen fizetni, ezzel ki is váltható a maradék bankhitel, tehát 8év múlva nem lesz tartozásotok. Ha nem sikerül minden hónapban befizetni, akkor sincs gáz, ez egy sima megtakarítás.

2009. máj. 29. 16:21

Kedves Ákos!

Segítségedet szeretném kérni abban, hogy jók e az elgondolásaim:

Kb 6 millió Ft értékben szeretnénk lakást vásárolni. Ennek érdekében kötnénk egy 20.000 Ft-os LTP 8 évre, melyet idén vagy jövőre egy kombi hitelbe akarunk bevonni.

Kb 1,5 millió önrésszel 4,5-5 millió banki hitelre lenne szükségünk, 15 éves futamidővel.

Ugye jól gondolom:

1. Elég egy 20-es LTP, mert ha kettőt kötünk, mindekettőt fizetnünk kell a kombihetel bankhoz fizetendő kamatai mellett, tehát a havi törlesztőnk felmehet kb 70 ft-ra is, ami sok. Szóval egy 20.000-es elég kell legyen.

2. 8 éves futamidővel számolva a 2.573.028 Ft mutatna a megtakarításunk, amire felvehetnénk 5,02% kamattal a fundamentás hitelt további 3.676.972 Ft értékben. A 8 éves futamidőre is jár tehát a kedvezményes hitelajánlat(5,02%THM)? Fundamentás hitelhez kell a lakáscél, nem?

3. Ha a 4,5 milliós kombi hitelem előtörleszhető, akkor tehát a 2,573.028 megy tőketörlesztésbe, a további 3.676.972-vel pedig kiválthatom a banki hitelhátralékom?

4. Ha felhasználom a fundamentás hitelajánlatot, akkor az egészet ki kell vennem? Mind a 3.676.972-t? Nekem szerintem már nem lesz annyi hiteltartozásom a bank felé. Vagy nem jól számolok?

Néha már kezdek belebonyolódni, pedig most kell jól döntenem, hogy később ne bukjak bele. Segítséged előre is köszönöm.

991. nmona
2009. máj. 29. 16:10

Köszi. Kezdek okosodni.:-)

Egy kérdéskör mellett elsiklottál, feltételezem, nem véletlen. Ha nem publikus, kérlek, válaszolj rá priviben, mégis mire számíthatok.


köszi

mona

990. LTP ÁKOS (válaszként erre: 986. - Nmona)
2009. máj. 29. 09:10

Igen, az Unicreditnél Fundis hitelnél is lehetséges az előtörlesztés, ugyanannyi a díja, mint normál annuitásos hitelnél, 1,5%, de minimum 35 ezer Ft. A 4,49% kamat + 2,5% kezelési költség 9 millió Ft-nál 52425 Ft-ot jelent havonta, ezt meghaladó rész lesz a tőke, melyet Fundiban is lehet gyűjteni. 1 db 20e Ft-os esetén 72.425 Ft-ra lehet kihozni a havi fizetendőt.

Tudsz még egyet kötni 3-20e Ft között, de annak a hitelrészét nem tudod felhasználni, csak a megtakarítási részt hozamokkal, ezt is 8évesnél, úgy, hogy vmelyik közvetlen hozzátartozó a kedvezményezett. Ebben az esetben a "régi" 3-as módozat a jobb, magasabb a hozama és alacsonyabb a számlanyitási díja. Minimum 4000 Ft-osnak kell lenni, tehát 76.425 Ft-tal számolj az első 8 évben, utána csökken 63-ra, majd évről évre csökken, a vége 53e lesz. Ezt arra az esetre írtam, ha nem veszed igénybe a Fundi kedvezményes kölcsönét, csak a megtakarítást hozamokkal. Így 656744 az ügyfélelőny a futamidő alatt, netto előny 598e Ft (számlanyitási és zárolási díjak levonásával, figyelembe véve, hogy kombi hitelnél nem kell megfizetni a 15e Ft-os szerződéskötési díjat). Természetesen nagyobb előnyöket is el lehet érni, de ahhoz többet kell a tőkerészhez tenni.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook