Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Egynapos nyers vegán kitérőm, amiből egy kicsit több lett... fórum

Egynapos nyers vegán kitérőm, amiből egy kicsit több lett... (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Egynapos nyers vegán kitérőm, amiből egy kicsit több lett...

1 2 3
49. gota
2015. aug. 13. 15:14
*csak, nem pedig sak :)
48. gota
2015. aug. 13. 14:46

Én mindenkinek ajánlom, hogy próbálja ki. Akár sak 1 napra. Elvégre veszteni valónk nincs. Nekem viszont annyi energiám van azóta, mióta kipróbáltam, hogy majd' kicsattanok. :) Ja, és a receptek... Nagyon jók lettek ezek a kaják.

Ha meg valakinek nem jön be, hát maximum visszatér a régi étrendjéhez, de legalább elmondhatja, hogy megpróbálta. Én szeretném életben tartani ezt a fórumot,én is beleásom magam ebbe a témába, és megoszthatnánk egymással a recepteket, tapasztalatokat, stb. :)

2015. aug. 12. 13:42
Jó ezeket olvasni, valahogy megpróbálok kicsit odafigyelni én is. Sok múlik a beszerezhetőségen.
46. gribedli*** (válaszként erre: 45. - Gota)
2015. aug. 12. 08:59
Köszi, örülök, hogy ennyire tetszett!:) Azóta találtam sok vegán (köztük nyers is) sportolóról dolgokat, és saját bevallásuk szerint nem befolyásolta az edzésüket, a súlyzós edzés is megy, csak más atlétákhoz képest több ch-t visznek be és aktívabbak, több kardió van évközben is, nemcsak akkor, mikor versenyekre készülnek. Sőt, van, aki pont attól lett jobban, amikor nyersre váltott, mert a szervezete nehezen tűri a szóját, glutént, stb. és mellette továbbra is edz és nem romlottak az eredményei. Mivel csak ez a dolog tartott vissza és az, hogy nem győzött meg némelyik vegán és nyers vegán külseje, miután láttam, hogy a fotóik is nagyon rendben vannak, engem meggyőztek:)))) Lényegében a közérzetem már eddig is meggyőzött de én a későbbi hatástól tartottam, na, emiatt sem aggódom.
45. gota (válaszként erre: 33. - Gribedli***)
2015. aug. 12. 08:46
Hát, kedves gribedli***, ez nekem nagyon bejött! :) Olyan jól megy az edzés, ahogy már régen, saját rekordjaimat döntöm meg, amióta átálltam a nyers kajára. Persze, tudom, hogy ez más dolgokkal is összefüggésben lehet, szóval még nyilván korai bármit is mondani, de tulajdonképpen nem is ez a fontos, hanem az, hogy nagyon jól esnek ezek a kaják, és nem hogy nem romlott a teljesítményem sem a munkahelyen, sem a teremben, hanem kimondottan jobb lett! Jobban is érzem magam. Úgyhogy én köszönöm ezt a cikket. Leginkább azért, mert habár már régóta gondolkoztam, hogy ki kéne próbálni, de eddig nem szántam rá magam. Viszont a te cikked olyan összeszedett volt és olyan jó receptek voltak benne, (a lelkesedésről nem is beszélve, ami még a cikkből is átjött), hogy tényleg kedvet csináltál hozzá. Szóval köszi! :)
2015. aug. 11. 17:39

Igen, persze!


Engem most a lehetőség is meglepett. Én még az a generáció vagyok, aki "mindent tolerált", az allergiát csak mint kinőhető csalánkiütést ismertük. .

43. gribedli*** (válaszként erre: 41. - Guruljka)
2015. aug. 11. 17:28
Persze, mondom, hogy egy csomó mindentől lehet. Írtam már itt lejjebb, vagy más topikban, hogy én 14 éves koromig nem ettem, ittam semmilyen tejterméket, a doki megtiltotta. Utána kezdtem el nagyon fokozatosan megkóstolni ezt azt, de nem vagyok egy tejtermék fanatikus. És csak annyit tudok mondani, hogy nekem mi működött az én vérszegénységemre (és hogy ha fogyasztottam volna tejet is, rosszabb lett volna), azt nem tudhatom, hogy a tiedre mi lehet a megoldás, mert sok oka lehet.
2015. aug. 11. 15:24
Pontosítok: huszonéve nem ittam meg egy pohár tejet sem. Kiskamasz koromban szerettem.
41. Guruljka (válaszként erre: 40. - Gribedli***)
2015. aug. 11. 15:24

Sosem voltam nagy tejivó. Mostanában két-három kanál kefir vagy joghurt a zabkásám vivőanyaga (vízben főzöm fel), a tejet nem iszom meg. Heti gyakoriságnál ritkábban készül tejes alapú étel vagy "tejbezab". A sajtot szeretem, de nem nagyon telik rá, nincs itthon rendszeresen.

Multivitamint naponta szedek, vasat is, folsavat is tartalmaz. C-vitamint is külön, napi 2-3-szorra elosztva.

40. gribedli*** (válaszként erre: 38. - Guruljka)
2015. aug. 11. 15:02
A tejtermékekkel az az egyik gond, hogy ilyen mikrosérüléseket okoz a vastagbélben, ezért aki sok tejterméket fogyaszt, lehet amiatt vérszegény, mert nemcsak hogy kevés benne a vas, hanem még pluszban nem is hagyja felszívódni és a mikrosérülések miatt folyamatosan szinte észrevétlen mennyiségû vért veszít, így gyorsabban is üríti a vasat mint más. Meg együtt kell fogyasztani a vasban gazdag ételeket folsavval és c-vitaminnal, így jobban felszívódik. Bár akkor is a vérszegénység ennél komplexebb baj, az olaszoknál gyakori a mediterrán vérszegénység, ennél a folsav még ronthat is az egészen. Hálistennek nekem nem ilyen volt, így tökéletes a folsav/vas/c vitamin együtt.
39. gribedli*** (válaszként erre: 37. - Venes)
2015. aug. 11. 14:49

Nem akarom demonizálni a húst. De végülis a vashoz a csirkének vagy a sertésnek nem sok köze van, a marhahúst nem mindenki engedheti meg magának és aki csirkét, sertést eszik, az meg általában pont nem a vasban gazdagabb részeket (máj és szív), hanem a húst eszik, ahol alig van.


Voltam gyereknek vérszegény, de rosszabb lett volna, ha még tejtermékeket is fogyasztottam volna, felnôttként pedig vas pluszod is van, a sok spenót, a bogyós gyümölcsök és az itteni víz, ami megoldotta ezt.


Ezenkívül lakto ovo vegetáriánusok között láttam már ducikat, az betegségek ritkaságában inkább úgy néz ki, hogy a vegán és a másik kettô között együttvéve van nagyobb különbség. Persze, ahogy mondod, feltétele, hogy jól összeállított menü legyen és ne hiányos. Steve Jobs simán rákos lett a csak gyümölcs étrendjével. Az ilyen kizárásos étrendek azok, amelyek lejáratják az összes vegánt. Míg az már tuti, hogy kevesebb a mellrákos a zsírszegényen táplálkozók között, kevesebb a vastagbélrákos a növényi étrenden élôk között. Szóval hiába vegán valaki, ha eszik olajban sült dolgokat napi szinten és hiába lakto ovo, ha zsíros sajtok vannak az asztalon és kevés zöldség, de annál több ch.


Szerintem kellenek a jó szakemberek, hogy ne ilyen csináld magad módjára legyenek vegánok az emberek, jó szakmát választottál!:)

38. Guruljka (válaszként erre: 37. - Venes)
2015. aug. 11. 14:28

Venes, nagyon érdekes, amit mondasz! Engem a legtöbb lelet vérszegénynek talál. Nem tudom, van-e vitaminfelszívódási zavar a háttérben, de sem gyerekként, sem felnőttként nem voltam soha nagy húsevő.

Gyerekként sokat betegeskedtem, de ebben nem tudom, mennyi része volt annak, hogy Anyu kikiáltott rossz evőnek és sokszor erőtette az evést, akár fizikailag is.

Voltam vega is, és ez egybeesett a fizikai munkás időszakommal, sőt emlékeim szerint akkor voltam a legjobb formámban.


Viszont 25 éve falun élek, itt aztán se tofu, se növényi tej, de utóbbit nem tudom, használnám-e. A marmite-ről most hallok először.

Vegyes étrendet követek, de több a zabpehely, mint a hús. Tojást és tejterméket keveset, de szinte rendszeresen.


Ha kinevelnek egy újabb dietetikus generációt, annak nagyon örülnék, mert jelenleg vagy el sem érhető, vagy butaságokat beszél... Biztosan van most is elkötelezett és magát folyamatosan továbbképző szakember is, de ilyennel még nem sikerült találkoznom sem nekem, sem a speciális diétára szoruló ismerőseimnek sajnos..

37. Venes (válaszként erre: 36. - Gribedli***)
2015. aug. 11. 10:44

Én születésemtől fogva B12 vitaminhiányos vagyok (legalábbis ovisan már szedtem a bogyókat), nem tudom megfelelően feldolgozni, valahogy ezzel kapcsolatosan vashiányos is és vérszegény. A családom átlagosan táplálkozott mindig, sőt, napi 3x hús.


Azonban 16 évesen kitaláltam, hogy vegetáriánus leszek. Jelentem a vasam teljesen rendben volt fél éve is, csatolok vérképet, ha szükséges.

Aki tájékozott és egyre több ilyen dieteikus van, az tud róla, hogy 2006-ban az Amerikai Dietetikai Szövetség közzétett egy álláspontot, hogy mind a vegetáriánus, mind a teljes vegetáriánus, odafigyelvén egészséges, sőt nagyon sok betegség gyakorisága ritkuló tendenciát mutat. Persze meglepet kérdőjelezni a szövetséget, és az azt alkotó diplomás doktorokat, mindenkinek szíve joga. (Én nem teszem, lévén hogy hamarosan remélem, hogy a dietetikusok és más táplálkozás témakörben szakártő orvosok körét bővíthetem.)


B12 vitaminnal manapság nagyon sok dolog dúsítva van: tofu, növényi tejek, ott a marmite is pl.


Vannak különféle tápanyag kalkulátorok, amik segítenek abban, hogy miben szenvedünk hiányt és mivel van minden rendben.

36. gribedli*** (válaszként erre: 35. - Guruljka)
2015. aug. 10. 13:47

Egyáltalán nem biztos, hogy aki mindenevő, azok között nincs, aki szenved b12 vitamin hiányban. Ezért nagyjából egyformán veszélyeztetett egy mindenevő dohányos és mindenevő alkoholista vagy mindenevő májbeteg, mint egy vegán. Szerintem mindenkinek oda kellene figyelnie a kiegészítőkre. A b12 is úgy van, mint a vas, hogy minél üresebbek a tartalékaid, annál inkább fel tud szívódni, ha pedig van neked elég, akkor hiába tobzódsz benne kajából, nem fog felszívódni annyira. Ráadásul sok állati termékből sem, pl a tojásban (2db-ban) benne lenne a napi adagod, de csak a tizede szívódik fel, a sárgájában van ez is és csak akkor szívódik fel rendesen, ha nyersen eszed (a fehérjét mindig főtten, a sárgáját mindig nyersen kellene fogyasztani). Szóval egyáltalán nem biztos, hogy mindennap garantálni kell husiból. De most nem mondhatok véleményt, mert én legalább 6-7 éve elég sok húst, halat, állati fehérjéket ettem, napi szinten többször is, tehát nem lenne fair így azt mondani, hogy jeeee, nekem nincs is hiányom, hiába nem eszem most egyiket sem:))) Persze, hogy még nincs. De igyekszem kiegészítővel bevinni, hogy ne is legyen. Nem fogom megvárni, míg teljesen kiürülnek a tartalékaim.


Hol tároljuk? Nagyrészt a májban. Vérképzéshez elengedhetetlen. Ezért is vannak nagyobb veszélyben a májbetegek, mert náluk képtelen jól felszívódni és nem is raktározódik jól. A b12-őt legjobb önmagában szedni.

35. Guruljka (válaszként erre: 34. - Gribedli***)
2015. aug. 8. 23:40

Elmondod, hogyan és hol raktározódik a B12 ilyen hosszan?

Én azt találtam, hogy a hiánytünetek a szervezetből való kiürülés után 5 évvel is jelentkezhetnek.

Vegetáriánus időszakomban igyekeztem vitaminokat és vasat is szedni. Pedig akkor még nem volt ennyi féle jó készítmény. A fercupar viszont azóta is kapható, és a panangin is jó. A vitaminokat most multivitaminban szedem, emellett csak magnéziumos L-karnitint, persze ez is jó lehet a vegánoknak, mert a szervezet a húsból tudja előállítani. Azért szedem én is, mert kevés húst eszem.


Ma sem ettünk húst, más főtt ételt sem. A tejes-krémes, lágy desszerteket kívánjuk, a húst feldarabolva lefagyasztottam.

Cukkinit láttam a boltban, meg uborkát, mást nem. Most még leveszöldség sincs, szépséges szőlő 400 Ft feletti árban... nektarint vettem pár szemet. Holnap csempészek majd a pudingos jellegű krémbe.


Áfonya is volt kis dobozkákban, elég drágán, de azt nem mertem venni, sajnáltam magamtól. Nem is ettem még, csk aszalt változatban, de az ízlett.

2015. aug. 7. 11:03
Írok majd kicsit több nyers receptet, annyi blogot találtam erről:)
33. gribedli*** (válaszként erre: 32. - Gota)
2015. aug. 7. 11:02

Igen, van, de rosszabba felszívódása. Nem gondolom, hogy önmagában az, hogy valaki elhagyja az összes állati eredetű fehérjét, képessé teszi azonnal arra, hogy felszívja máshonnan. Repülni sem tanulunk meg attól, ha kiugrunk az ablakon. De ki lehet sakkozni, fehérje komplettálással megoldható. Meg valljuk be, rengeteg ember, aki mindenevő, de nem figyel oda, nem biztos (vagy biztos nem) hogy olyan tápanyagban gazdag étrendet követ, ming egy vegán, aki meg leül és terv szerint eszik. Ahogy simán egy csomó vegán azért alultáplált, mert csak gyümölcsön él, ami így elég hiányos.


Aztán végülis egy csomó vegán sportoló is rizsfehérjét használ, nem tejsavót mint én. Erről még nem mertem lemondani:)


A b12-t is muszáj lesz állati eredetű kiegészítőből fedezni. De ez is olyan, hogy végülis a raktárak 3-5 évig tartanak. Épp ezért aki tartósan vegàn, csak ezután, 6 év távlatában küzd olyan hiánybetegséggel, ami miatt visszaáll mindenevővé, viszont ezalatt van idő bármikor kiegészítőből hozzájutni, vagyis egyáltalán nem muszáj megvárni míg elfogy a tartalék. Mi is előállítjuk a bélben, csak nem azon a szakaszon, ahol fel kellene szívódnia, hanem egy későbbi szakaszon, így képtelenség, hogy a saját magunk által előállítottat szívja fel a szervezet.

32. gota
2015. aug. 7. 09:29
Nekem sikerült kedvet csinálnod! :)Igaz, én már régóta nem eszem húst, de halat és tejtermékeket igen. A fehérje turmixot sem szeretném elhagyni. Viszont én is ki fogom próbálni, hogy heti 1 napot beiktatok. :) Jut eszembe: van rizsfehérje is... Lehet, h azt is ki kéne próbálnom?
31. Guruljka (válaszként erre: 30. - Gribedli***)
2015. aug. 6. 17:24

Télen nem terem meg spenót, mert fényt se kap eleget. Még idebent sem.


A Nap vagy idesüt, vagy nem.


Ha a verandára teszem azt a ládát vagy oszlopot, és sűrű hálóval veszem körül, akkor amolyan félárnyék keletkezik. Hát majd meglátom, mire futja tavasszal.

2015. aug. 6. 15:23
Ja, még elfelejtettem: a zöld leveles dolgok szeretik a nem csontig napfényes helyeket, mert lekókad a levelük hamar. Ezek, mint a bazsalikom is, nagyon puha levelek és az erős, tűző napfény megárt. Mi a bazsalikomot egy fal mellett tartjuk és nem a többi fűszernövénnyel, és ilyen melegben naponta 2x is kap vizet. Fontos, hogy ne legyen alatta folyamatosan "pocsolya" a tálkában, hanem locsolás után ki kell öntenem a felesleget, ami lefolyik. A spenótnál ugyanez, szereti a napot, de ne legyen egész nap tűző napon, hanem félig meddig árnyékban. Télen gondolom, mindegy, mert nem olyan forró a nap.
29. gribedli*** (válaszként erre: 27. - Guruljka)
2015. aug. 6. 15:18

Jó ötlet a "ketrec":DDD Inkább a növényt zárd be, mint a macsekot!


Amúgy mi is pont a kutyák miatt nem csináltunk veteményest, úgyis belemennnének, mi nem akartunk elkeríteni semmit. Épp annyi kerítés van csak, ami elfelezi a kertet, hogy ha elmegyünk itthonról, ne tudjanak kiszökni a kapun, hátra zárom őket. Az erkélyen tartom az epret, de ették a varjak, de leköltöztettem a másik erkélyre, és egy idő után leszoktak róla, tettem ilyen forgó bigyót is, ami a szélre mozog, most nem jönnek. Vagy túl meleg van nekik, fogalmam sincs, de jó így.

2015. aug. 6. 15:13

Ezt találtam egy veteményes az erkélyen témájú blogon (szinte kedvet kaptam én is, bár már kezdő kertész vagyok, vannak epreim:D):


Spenót:


A magot 1cm mélyre kell ültetni, a sorok között 20cm távolság legyen, a sorokon belül 2 mag között 5cm. 2grammnyi magot kell egy lyukba tenni kb.

Termés: 70-90nap (ezt nem tudom, mire érti, hogy ezen belül többször is szüretelhetünk?)

Leszedhető 10-15 naponta


4-18 fok közötti hőmérsékleten elvan.

27. Guruljka (válaszként erre: 25. - Gribedli***)
2015. aug. 6. 15:12

Nincs erkélyem, egy olyan nagy ablakom van, ami -a ház tájolása miatt- nyáron is csak délután napos.

És nincs is több ablak. Ez egy hosszú parasztház. Régen nem volt cél, hogy a lakás napos legyen.


Udvarom van, verandám is van, és ha mást nem is, levélzöldségeket szívesen termesztenék, de a macskák a legjobban pont a porhanyósított földet szeretik. Valami ketrecben kellene nevelnem a zöldeket. :D


A reteklevél akkor lett nekem gyanús, amikor felmagzott egyszer. (Két éven át próbálkoztunk veteményezéssel, de nem vált szenvedéllyé.) Mint utóbb kiderült, attól, hogy ott van a földben, nem szerettük meg a retket jobban. :D Hát felmagzott szépen, és a leveleket a kutyák imádták a kajájukba belefőzve.

Azért nem próbáltam ki magunknak főzni belőle, mert egyrészt szőrös a levél, másrészt meg valami rovar egészen csipkésre ette.


Naposabb országokban jobban kedveltek a levélzöldségek és a saláták, de ezek erősen fényigényesek, ugyanakkor általában a meleget is kedvelik.


Ami a megoldás lehet, az a fóliaoszlopban való termelés. Akkor a tetejére feküdhet a macska is akár. És még akár mozdítható is, végszükség esetén.

2015. aug. 6. 15:01
Bocs, nem 10cm, hanem 25cm mély láda kell
25. gribedli*** (válaszként erre: 24. - Guruljka)
2015. aug. 6. 14:57

Más zöld leveles, pl. a mángold, a sóska, a rukkola, de a petrezselyem, bazsalikom is mehet kisebb adagban, aztán egy csomó zöldségnek ehető a levele, amit a magyarok nem szoktak megenni de a mediterrán és a francia konyhában meg szerepel. Ilyen a retek levele. Mindenki kidobja. Pedig talán több a levele mint a retek rajta és ki is fizetjük. A franciák salátát csinálnak belőle, az olaszoknál levesekhez is használják.


Erkélyen termesztheted akármelyik salátát, nem is kell hozzá láda (vagy arra gondolj, ami 10cm magas láda), inkább ilyen tálcákon szokták és emeletesre is csinálhatod, mert kap elég fényt így is. A zsenge spenótnak nem hosszú a gyökere. Ez az a fajta, aminek a levele is nagyon puha, nem erezett.

24. Guruljka (válaszként erre: 23. - Gribedli***)
2015. aug. 6. 14:14

Nem, én szeretem a többit is, a tökféléket is. Sőt a paradicsomot kevésbé.


Jóval kevésbé. :D


Az itteni bolt kínálata szegényes.


Rá kellene hangolnom magam, hogy ne csak elméletben legyek zöldségkedvelő. Tök azért még itt is kapható.


Hogy évente legalább 36-40 kiló spenótot igyak turmixolva, azt nem ígérem meg. (Tudom, más zöld levél is jó lenne, de az még kevésbé érhető el rendszeresen.)

Ha ládában kezdeném termelni, akkor egy láda lenne egy napi adag, nem? (De nem hinném, hogy megterem ládában, mert a gyökere azért elég hosszú.)


Lehet, hogy fura, de ha szeretek valamit, attól még nem akarom naponta enni.

23. gribedli*** (válaszként erre: 20. - Guruljka)
2015. aug. 6. 09:52
Én is zöldturmix függő vagyok, és imádom a spenótot. Főtt állapotban is, de a turmixból nem hiányozhat. Télen nyáron elég keveset változik az ára, de mivel gyorsan nő, akár az erkélyen is megtermelheted magadnak és így mindig lesz friss. A többi alapanyag, amiket írtam, persze, nem mindig és nem mindenhol kapható és az áruk sem mindig baráti. Ezért jobb mindig az idénydolgokból összeválogatni, tényleg annyiféle zöldség van. A cukkininek is nagyon jó hozama van, ha elültetsz tavaszonként csak 2-3 palántát is. Ennek ellenére a nagytöbbség finnyás, és csak paprika-paradicsom-uborkában gondolkodik, amikor zöldségről esik szó.
22. gribedli*** (válaszként erre: 21. - Guruljka)
2015. aug. 6. 09:46
A hoxa receptek közé tettem már a mandulatej receptjét. Inkább házilag csinálom, ha kell valamihez, de én nem vagyok tejfüggő és a gyerekek is vizet isznak, úgyhogy nem gyakran csinálom, de a boltit nem szoktam mert egyrészt cukros, másrészt az én ízlésemnek elég gejl, akkor is, ha édesítővel csinálnák ilyenre. A mandulaliszt pedig nagyon finomra darált mandula, semmi különleges. De mint írtam lejjebb, a túl sok olajos mag sem jó, mert sok benne a fitinsav, és nem gondolom, hogy létezik olyan dolog, amiből korlátlanul lehet enni, ez mindennel így van (kivétel a zöldségek, abból úgysem tudunk annyit enni mert hamarabb jóllakunk:D) nem arról van szó, hogy ha nyersen eszem, akkor korlátlan mennyiségű gyümölcsöt ehetek, de másból sem. Ugyanígy, vegánt is láttam már ducit, úgyhogy nem fogom gabonával kompenzálni, hogy nem eszem húst. Az olajos magok allergének, tehát módjával:) persze, van bennük fehérje és nyomelemek, "jó" zsírok, de akkor sem lehet eltúlozni.
2015. aug. 5. 22:59

Ami a mandulatejet és tárasait illeti, nem nagyon drágák?

Nem vagyok sem tejfogyasztó, sem tejérzékeny, nem néztem utána még, azért kérdezem.

(A zabkását, néha más ételt szoktam tejjel készíteni vagy habarni, de inni nem iszom tejet.)

2015. aug. 5. 21:41

Én tudnék tobzódni egy jó áruház zöldségosztályán, és nyilván nem filozófiából.

Lakto-ovo vegetáriánus voltam pár éven át, tényleg átáll az ember szervezete úgy, hogy (akkor még nem volt légkondi és elszívó a boltokban)a hentesüzlet előtt átmentem a túloldalra, zsírszagtól pedig szinte rosszul lettem.


Most inkább a lakóhelyem gyalázatos ellátottsága tart vissza az "alkotástól", no meg az hogy nem telik kétféle konyhára, külön ki kellene találni, hogy a fiam mit egyen. 26 éves, és jó 10 éven át kollégiumi menzán evett, ahol szépen elrontották. :D Alig eszik zöldségfélét.


A nyerset sem erőltetném, csak ahogyan jól esik. De tényleg jó lenne több féle zöldségcsodát enni.


(A bolognai biztosan nem hiányozna, azt eddig sem eszem, de általában is, a paradicsomot szívesen hagyom meg a rajongóknak. Sokféle lehetőség lenne, de a "zőőőődturmix"-ot (=smoothie) azért nem próbálom ki, mert ha megszeretem, vehetem hetente a fagyasztott spenótot, amit most még szeretek... Mivel nem jutnék télen-nyáron másféle zöld levélzöldséghez, jövő ilyenkor már biztosan nem kedvelném.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook