Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Diszlexia gyanú nagycsoportban - szerintem. fórum

Diszlexia gyanú nagycsoportban - szerintem. (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
70. d20c30cb4c (válaszként erre: 69. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 15:19

Az jó, akkor meg mivel azt jósolják, hogy most sem lesznek túl nagy létszámú osztályok (aztán majd kiderül), szerintem van esélye bekerülni.

Jól érzi magát a felkészítőkön? :)

69. zsanci79 (válaszként erre: 67. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 15:16
Igen, ezt tudom. Most fogunk indulni mi is :)
68. d20c30cb4c (válaszként erre: 67. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 15:10
*ismerkedjetek akart lenni :)
67. d20c30cb4c (válaszként erre: 65. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 15:09
Igen, sajnos megvan az a szabály, hogy aki körzetes, szinte már kötelező felvenni. Ha szeretnéd körzeten kívül beíratni valahova, ajánlani tudom, hogy kezdjetek el járni a felkészítőikre az iskolának (akár két suliba is egyszerre) és ismerkedjek a tanító nénikkel, iskolával. Nálunk is van körzeten kívüli gyerek, abszolút megoldható volt, hogy biztosan oda kerüljön, csak hát számított az is, hogy tényleg ott voltak a felkészítőkön a gyerekkel.
66. d20c30cb4c (válaszként erre: 64. - Trapiti)
2014. okt. 29. 15:06

Mi Meixnerrel tanítunk, Nemzedékek tudása-Játékház. :) Bár az írással nem mindenben értek a Meixnerrel sem egyet, mi azért azt picit átalakítjuk, főleg egy jobb képességű osztálynál... A papír nem számít, de azért nekem megvan a Meixner oktatáshoz a képesítésem, szóval én is tudom miről beszélek. Sajnos oviba még nem dől el, hogy diszes lesz a gyerek biztosan, tehát nem csak akkor kerülök képbe. :) Nekem a mentorom mondta, aki nem kis név a szakmában, hogy megelőzni a diszlexiát nem lehet. :) Főleg, ha nem is tudod, hogy éppen arról lehet szó. Ha meg arra van gyanú, ismétlem sokszor kiderül, hogy mégsem ez a gond. Megelőzni azt, ami nem biztos? Lehet, persze gyakorolni, de és ha mégse az a gond? Azt mondod, hogy a diszlexiát akkor is megelőzted? :) Ennyi erővel minden szóhoz csatolható a prevenció kifejezés, nem igaz? :)

Mi átjárunk az oviba a várható gyerekeket megnézni többször is foglalkozásokon, abból azért azt is le tudjuk szűrni, ha az óvónéni éppen tévedésben van vagy éppen nem vesz észre valamit.

65. zsanci79 (válaszként erre: 63. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 14:55

Másik bajom az iskolaválasztás.

Nagyon sz*r iskolához tartozunk, a körzeten kívül 2 - max.3 jön szóba, de hát ugye az meg vagy-vagy...

64. trapiti (válaszként erre: 61. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 14:54
Ja, persze. Mert a papír számít. Sok esetben megelözhető csak te már akkor kerülsz a képbe amikor nagyjából eldől a dolog. Amúgy pl. tanítási módszertől is függ hogy a potenciális diszlexiásak közül mennyi lesz az. Pl. szóképes olvasástanításnál jóval több mint Meixnernél, ami nagy hangsúlyt fektet a diszlexiaPREVENCIÓra :)
63. d20c30cb4c (válaszként erre: 62. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:51
Igen, a X. kerületben.
62. zsanci79 (válaszként erre: 60. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 14:50
Budapesten tanítasz?
61. d20c30cb4c (válaszként erre: 59. - Trapiti)
2014. okt. 29. 14:44

Fogalmad sincs mennyire vagyok tájékozott, kicsit okoskodó vagy és nem okos. Azzal te írtad a legnagyobb butaságot, hogy a diszlexia megelőzhető. Ismétlem a gyanú igen, de akkor meg 90%, hogy nem diszes lenne a gyerek, hanem teljesen más gondja van. Ha egy gyerek papíron diszlexiás, az a gyerek sajnos az is marad. Fejleszteni szoktuk, de attól még diszlexiás marad.


Mi foglalkozunk a ceruzafogással, szinte folyamatosan javítunk 28 gyereknél, egy hét meg arról szól az elején, hogy miként kell fogni a ceruzát!

60. d20c30cb4c (válaszként erre: 58. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:40

Nekem a 28 gyerekből 5-en tudtak olvasni. Abból 2 gyereket a szülő tanított meg, a többi már magától olvasta össze a betűket. Viszont az igazság az, hogy rosszabb az olvasásuk minősége és a szövegértésük, mint azoknak a gyerekeknek, akik velünk tanultak meg írni-olvasni.

Ezenkívül azok a gyerekek, akik már írni is írnak mellé, sokaknál rosszul rögzült a betűalakítás. Fél évembe került, mire plusz foglalkozásokon sikerült ezt átalakítani. Én mindig azt tanácsolom, hogyha a gyerek maga érdeklődik a betűk iránt, nyilván nem szabad elnyomni, de előre felkészíteni sem szabad, mert ha nem szakszerűen van ez csinálva, akkor sajnos sok hátránya származhat belőle.

Mi szoktunk ősztől iskola előkészítő foglalkozásokat hirdetni, heti kétszer bárki jöhet. Ott segítünk a szülőknek miket gyakoroljanak a gyerekekkel, mielőtt iskolába jönnek. Sok gyereknek ugye igénye van rá, hogy már gyakorolgassa a számokat, betűket.

59. trapiti (válaszként erre: 57. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 14:36

Van több elsős-másodikos is a családban, nincs idő az iskolában a ceruzafogásra figyelni. Egyszer megmutatták nekik és kész, attól fogva tudni kell. Az oviban jó ha figyelnek rá szerintem mert a rossz megszokást nehezebb javítani később.

Az én lányom szerencsére nagyon jó iskolába jár (nem Mo-on). A ceruzafogással nekünk semmi gondunk nem volt, 2 évesen is jól fogta ösztönösen. De aki rosszul fogja, azzal már az iskolában nem érnek rá foglalkozni.


Amikor "szakemberek" butaságokat írnak, akkor nem vezsek vissza. Elég szégyen hogy egy tájékozottabb szülő is többet tud ezekről a dolgokról mint a pedagógus... :/

58. zsanci79 (válaszként erre: 57. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 14:34

Gondolom nem úgy értette, hogy ott már abszolút nem foglalkoznak ezzel, hanem az oviban rásegítik, hogy könnyebben menjen már ez ott.

Nálunk legalább is így volt, van minden ovinkban.


Érdekesség képpen megkérdeznélek Téged, hogy milyen arányban mennek iskolába olyan gyerekek, akik már tudnak írni-olvasni? (csak érdeklődöm, mert sokan azt mondják, már úgy megy a gyereke iskolába)

57. d20c30cb4c (válaszként erre: 46. - Trapiti)
2014. okt. 29. 14:30

Ez hülyeség, már ne haragudj. Milyen iskolába jár a gyereked, ahol nem tanítják neki a ceruzafogást? Szégyen.

Aneszteziológusként nem fejlesztő pedagógus vagy, csak egy szülő, aki végig ment néhány dolgon. Aztán úgy viselkedsz itt mindenkivel, mintha szakember lennél... kicsit vegyél vissza a stílusból!

56. zsanci79 (válaszként erre: 53. - Zebracsikó)
2014. okt. 29. 14:30

Ironikusan mondtam a gyökvonást :)

Konkrétan nem 1-2 anyuka mondta már nekem, hogy unatkozott a gyerek első osztályban, mert már tudott írni-olvasni. Persze nem gondolnám hogy az ovónő tanította meg :)

55. trapiti (válaszként erre: 54. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:27
Melyik ovi? Mi a dob-ba és a brunszvikba jártunk :)
54. zsanci79 (válaszként erre: 49. - Zebracsikó)
2014. okt. 29. 14:18
Mi a VIII. kerületben lakunk, de a VII. kerületbe jár oviba.
53. zebracsikó (válaszként erre: 50. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:17

erős túlzás ez a gyökvonás, és olvasni sem az óvónők tanítják meg a gyerekeket.


Viszont az olvasás elsajátításához nagyon jó szóbeli ynelvi játékok vannak, amik a nyelvi tudatosságot fejlesztik, pl. ahangok kiemelését egy szóból.


AZ, hogy logopédiások vagytok, még előnyt is jelent, mert egy jó logopédus -ahogy mondtam- nem csak a hangfejlesztést csinálja, hanem számtalan nyelvi játékot is. S év végére a gyerek már tud hangokra bontani, pl. zsiráf = zs, i, r , á , f

vagy magánhagzókat kiemelni szavakból, pl. kiskutya = i,u,a

52. zebracsikó (válaszként erre: 50. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:15

mások a betűk és mások a hangok!

természetesen nem kell az ABC-t tudnia, de azt, hogy pl. sz kígyóhang van -e abban a szóban, hogy "vadáSZ"- ezt már éppen felismerheti. Persze ezt a típusú feladatot is gyakorolni kell, eleinte jól kihallható hangokkal játszva, a példámban a "vadász" szóban jól hallhatóan kell az "SZ" hangot ejteni a végén -amíg ezt a feladattípust megtanítja az ember, amíg a gyerek füle rááll. Utána már nem kell így segíteni

51. zebracsikó (válaszként erre: 48. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:12

nem vagytok elmaradva semmivel, hidd el!


A szóláncos játék még egyáltalán nem az ő korosztályának való, komoly nyelvi tudatosság kell hozzá (esetleg némi rátanítás), hogy a gyerek a szó legutolsó hangját leválassza és azzal mondjon egy új szót! (hülyeség, hogy ezt az óvónő elvárja, 30 gyerekből jó ha van 2, amelyiknek hamar rááll a füle erre a feladatra)


A másik memóriajátékban, amit említettél egyre bővülő szósorokat kell visszamondani-. Este apával hármasban próbáljatok ilyet játszani a vacsoraasztalnál, először csak egy témakörben lehessen szavalkat mondani, pl. csak állatokat. Ha 5-öt megjegyez, az elég!!! az ő korában

50. zsanci79 (válaszként erre: 43. - Migerben)
2014. okt. 29. 14:09

Igazából mikor először mondta az ovónő ezt a betűs dolgot (hogy nem ismeri fel a hangot, nem tud szót mondani vele), azon én is elcsodálkoztam, hogy most neki tudnia kéne az ABC-t??? Nem, csak a hangokat már fel kellene ismerni....

Amúgy tényleg szomorúan tapasztalom hogy nagycsoportba már oszatni szorozni, gyököt vonni kell lassan... és hányam mondják, hogy unatkozik a gyerek első osztályba, mert már tud írni, olvasni..... mire jó ez?

49. zebracsikó (válaszként erre: 48. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 14:08

(melyik kerületben laktok, ahol az óvónő csak úgy elküldi a gyereket még egy logopédiára????)


(amúgy tavaly óta heti 2 logopédia KÖTELEZŐ az új jogszabály szerint)

48. zsanci79 (válaszként erre: 37. - Zebracsikó)
2014. okt. 29. 14:03

Értem. Köszi a tanácsot, mármint a betűkezdéses szavakra.

Az ovónő konkrétan úgy mondta, hogy nem tud(nak) a többiek se - egy elmondott szó utolsó betűjével egy új szót kezdeni. pl: ablak - kerítés

A logopédiai felmérés jól sikerült, és mondta is a logopédus (akit kifejezetten szeretünk, én is és a gyerek is, és neki jobban megnyílik, mint a csoportban, mert visszahúzódóbb gyerek) hogy heti egy alkalom már elég az "r" betű miatt.

Erre jött az, hogy az ovónő elküldte mégegy órára, mert hogy kicsi a szókincse.

Azt mondta, hogy felváltottan nem tud szavakat visszamondani. (Ő mondja alma, én mondom ajtó, ő mondja alma-ajtó-nadrág.... és így tvább)

Én ezt is próbáltam vele, volt hogy 7 db-ot is visszamondott, de általában 5-öt (attól függ milyen nehezek voltak a szavak).

Az ovódaváltásról annyit, hogy egyáltalán nem bántuk meg, a gyereknek is jobb. Bevallom sokat gondolkodtam előtte, mert nem akartam én sem egy pár hónapos költözés után másik oviba vinni megint.

Egyébként a logopédiai foglalkozás tavaly decembertől májusig tartott. Fél év. Szerintem rettentően sokat jelent a pedagógus, és ezért is haladt ilyen jól Gergő. A másik oviban alapban sem volt szimpatikus, hát ez van. Nem bántam meg hogy váltottunk.

Sajnálom, hogy erre a mozgásra nem figyeltem jobban. Én úgy gondoltam, hogy olyan ügyetlen mint én... mert én az vagyok.

47. zebracsikó (válaszként erre: 44. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:58

Tud valaki olyan nyelvvizsgaközpontot, ahol diszlexiásokat vizsgáztatnak?

ebben a fórumodban

46. trapiti (válaszként erre: 43. - Migerben)
2014. okt. 29. 13:52
A ceruzafogást már oviban tanítják elősorban az iskolai elvárások miatt. Az iskolában már nem nagyon van idő...
45. trapiti (válaszként erre: 44. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:51
Volt egy fórumod, ahol arról írtál, hogy nyelvvizsgára készültök a felnőtt, diszlexiás fiaddal, de lehet hogy rosszul emlékeztem és nem volt benne hogy fiú, a lényeg hogy fiatal felnőtt korú ha jól értem, vagyis minimum 20 évvel ezelőtt volt nála aktuális a fejlesztés ill. megelőzés.
44. éva1951 (válaszként erre: 42. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:48
hol
43. migerben (válaszként erre: 11. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:47

Még olvasom a hozzászólásokat, de erre azonnal reagálnom kell.

Tantó néniként szomorúan olvasom, hogy mi mindent "tud" már egy nagycsoportos. Ceruzafogás, p betűs szavak, másolás... ez mind olyan dolog, amit az iskola tanít majd, ha hagyják neki.

A szókincs fejlesztése fontos, de nem így, hanem hogy minél több szót ismerjen, és tudjon használni, k tudja fejezni magát; azaz beszélgessetek sokat, meséljetek neki és meséltessétek őt. Irányított szógyűjtésre ráér majd az iskolában.

Ami nagyon jó, aza a társasjátékok, a szabályok és hogy azt be tudja tartani.

42. trapiti (válaszként erre: 40. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:46
Olvastam :)
41. trapiti (válaszként erre: 37. - Zebracsikó)
2014. okt. 29. 13:46
Igen, a leírásból én is úgy gondoltam hogy nem elsősorban logopédiai problémájuk van, csak nem tudtam ilyen jól összefoglalni :)
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook