Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Diszlexia gyanú nagycsoportban - szerintem. fórum

Diszlexia gyanú nagycsoportban - szerintem. (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
40. éva1951 (válaszként erre: 38. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:46

Írtam én, hogy a fiam?

Ezt honnét szeded.

39. trapiti (válaszként erre: 36. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:44
Aneszteziológus.
38. trapiti (válaszként erre: 35. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:43

Az, hogy a te fiad végül súlyos diszlexiás lett nyilván több tényezőnek is köszönhető. Pl. hogy a mai felnőttek gyerekkorában még messze nem tudtak ennyit a részképességzavarok hátteréről sem és a fejlesztés, megelőzés lehetőségeiről sem.


Nagyon sok gyerek veszélyeztetett diszlexiára, egy részük az is lesz, más részük meg nem. De ez nem a szerencsén múlik, hanem azon hogy megkapják-e a megfelelő fejlesztést, terápiát. Sok tényezős a történet de a diszlexia sok esetben megelőzhető ill. enyhíthető (az egy más kérdés hogy ami ma az iskolákban megy az ellene dolgozik ennek.)

37. zebracsikó (válaszként erre: 1. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:43

Ha még csak most lesz 6 éves, akkor a tavalyi tanévb elején még alig volt 5 éves, nem csodálom, hogy a logopédus azt mondta, még sokat változhat!


9 hang nem sok, főleg, mert ez csak néhány hangcsoport lehet, tényleg - valószínűleg- ráértetek volna.

De ha emiatt óvodaváltást akartál, hát elfogadom (szerintem felesleges volt)


Az új oviban rögtön felvette a logopédus? Gondolom, az már félév után volt.


No, a lényeg: mivel tanköteles korú, ezért tanév elején a logopédusnak meg KELLETT csinálnia a beszéd- és nyelvi fejlettség szűrését, ennek eredményéről -gondolom- beszéltetek! SŐt, ha jól értem, most is jár logopédiára az R hang miatt.

No, a jó logopédiai terápia nem csak a hang fejlesztésével foglalkozik, hanem számos egyéb részképesség fejlesztése is bele van építve az órába.

A mozgásfejlesztésre helyezd most a hangsúlyt, keress egy jó Alapozó Terápiát, Trapiti jó helyet javasolt!

És érdemes lenne (a szókincsfejlesztés és egyéb nyelvi kompetenciák miatt) elkezdenetek Gósy Mária: Beszédpercepciós modulok c. könyvét, játékos , nagyon jó, a legjobb ezen a területen! A logopédus majd elmondja, hogyan használjátok.


Az meg, hogy P hangot nem tud kiemelni szó elejéről , ill. nem tud P hanggal kezdődő szavakat sorolni neked, egyáltalán nem gond, még nem szokták tudni, ehhez magasabb szintű nyelvi fejlettség kell (persze, van, aki tudja). Javaslomn, inkább szókezdéseket mondj neki, pl. pá...., pe...., ké..., sü.... és ezekhez gyűjtsetek/gyűjtsön össze 2-3 szót. Pl.

pá....: páva, pálya, párkány, stb.

vagy sü....: süni, sütemény, sült csirke, stb.

Ez sokkal könnyebb, mint a "mondj egy szót p-vel" és jól rávezeti majd arra.


Ne aggódj, a mozgásfejlesztés a gondolkodását és a beszédkészségét IS fogja fejleszteni!!


És a legfőbb tanács: tévé kikapcs, csakis élő beszéd!! meseolvasás, mesemondás!

36. zsanci79 (válaszként erre: 33. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:36

Köszönöm szépen!

Milyen orvos vagy, ha szabad kérdezni?

Mert (miért ne...)van egy betegség problémánk is...

35. éva1951 (válaszként erre: 31. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:36

Nem értünk egyet, nem előzhető meg a diszlexia csak javítható.

Én nem vagyok orvos csak egy érintett szülő és tudom miről beszélek.

34. zsanci79 (válaszként erre: 32. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:34

Nem gondolnám hogy marhaságokat mondok, és nem gondoltam hogy a tanácsot osztogatókra mondod.

De rájuk sem kell mondani, különböző tapasztalatok, különböző vélemények, és pont.

33. trapiti (válaszként erre: 30. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:32

Maximálisan egyetértek, ez a felelős szülői hozzáállás amivel segíteni lehet a gyereknek.

A Mo-i iskolarendszer sajnos se nem toleráns, se nem segíti az eltérő fejlődésű gyerekeket, így a saját helyzeteteket könnyíted meg ha elébe mész a problémáknak :) Sok sikert hozzá, remélem minél hamarabb kiderül mi a helyzet a kisfiadnál :) Ne hagyd magad eltéríteni, jó úton jársz!

32. éva1951 (válaszként erre: 30. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:30
Miért kéred ki magadnak? Én nem neked címeztem a hozzászólásomat, inkább a "tanács osztogatóknak"
31. trapiti (válaszként erre: 29. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:29

Érdekelt? Az nem. Érintett? Részben.


A diszlexia oka többféle lehet és nagyon sok esetben teljesen megelőzhető az idően kezdett mozgásterápiával, logopédiai teráoiával stb. Más esetekben ezek csak enyhíteni tudják a helyzetet és vannak nyilván súlyos esetek is. De ezek alapján állítani hogy nincs értelme óvodás korban fejleszteni mert úgysem előzhető meg, több mint szűklátókörűség.


Én orvos vagyok, van egy súlyos oxigénhiánnyal született, ADHD-s kislányom aki most már 7 éves. Köszönhetően a gyanakvásomnak és annak hogy minden lehetőséget megragadtunk a korai fejlesztésre az elejétől kezdve, nála nem alakult ki végül részképességzavar, bár a veszélyeztetett kategóriába tartozott több ok miatt is.

30. zsanci79 (válaszként erre: 26. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:25

Hát azért van sejtésem, hogy miről van szó, kikérem magamnak!

Lehet más túllendül ezen, és a "majd kinövi" kategóriába teszi, de én szeretek a végére járni a dolgoknak. Ezzel nem teszek rosszat a gyerekemnek, és az a lényeg hogy neki jó legyen.

Jelen esetben ez nekem nagyobb "nyűg" mint a gyereknek. De szeretném elkerülni azt, hogy a jövőben ez fordítva legyen....

2014. okt. 29. 13:22

Én ne tudnám, sajnos tapasztalat! Bár ne így lenne.

Bár sose tudtam volna meg mi a diszlexia.

Te is érdekelt vagy?

28. trapiti (válaszként erre: 26. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:21

Ha már diszlexiaprevencióról beszélünk, itt egy valóban hasznos és értelmes cikk, ami jól összefoglalja a lényeget :)


[link]

27. trapiti (válaszként erre: 23. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:20
A wikipedia egy értelmező szótár szintű valami, ha tudnád miről van szó nem innét idézgetnél :)
26. éva1951 (válaszként erre: 25. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 13:18
Annyi marhaságot hordanak itt össze, fogalmuk sincs miről van szó.
25. d20c30cb4c (válaszként erre: 23. - Éva1951)
2014. okt. 29. 13:17
Köszönöm szépen, erről beszéltem én is. :)
24. d20c30cb4c (válaszként erre: 22. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:16
Nem megelőzhető. Ha már diszlexiás a gyerek, akkor csak fejleszthető. Ha csak gyanú van rá, akkor igen megelőzhető, de akkor meg amúgy sem biztos, hogy az lett volna. Nem írtam, hogy a mozgásfejlesztésnek nincs köze hozzá.
23. éva1951 (válaszként erre: 17. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:16

Ilyet még nem hallottam, hogy a diszlexia megelőzhető.

Nem ártana elolvasni egy-két dolgot a diszlexiáról.


Diszlexia az idegrendszer zavara.


"A diszlexia a nyelvvel, a beszéddel és az olvasástanulással kapcsolatos részképességzavar. Fő tünete az olvasási képesség elmaradottsága az életkor, iskolázottság és intelligencia alapján elvárható szinttől. Problémát okozhat a betűk, szavak, és számok felismerése, leírása, a leírt betűket felcserélhetik, vagy ellenkező irányban olvashatják. Az olvasott szöveget nehezen, és hibásan idézik vissza, lényegét nem tudják visszaadni. A diszlexiának - olvasási zavarnak -, de a diszgráfiának, a diszkalkuliának, azaz a részképesség zavarainak is, az egyik kiváltó oka látásszervi zavar, látóideg-pálya rendellenesség.


A diszlexiások a hagyományos tanítási módszerekkel nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak megtanulni olvasni, de alkalmas módszerekkel, bizonyos esetekben színes szemüveggel ez a nehézség kezelhető, vagy megelőzhető, de például a nyelvtanulás továbbra is nehéz marad. A diszlexiás egyén súlyos tünetekkel küzdhet az egyik nyelven, míg egy más nyelven akár tünetmentes lehet. A speciális fejlesztést logopédus végzi."


[link]

22. trapiti (válaszként erre: 21. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 13:14

Butaságokat írsz, mint pl. a diszlexia nem megelőzhető vagy a mozgásfejlesztésnek nincs köze hozzá.

Igen részképességzavar más is lehet, de nagyon összefüggnek, sokszor kombinálódnak is a különböző problémák. A gyökerük legtöbbször közös.

21. d20c30cb4c (válaszként erre: 17. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:10

Ne haragudj, de én nem ilyen stílusban írtam neked választ. Sőt ugye nem is neked írtam az elején.


A részképesség zavar nem csupán diszlexia lehet, de hát akkor ezt is tudod. Mint írtam az imént, nem a mozgási területre céloztam, az bármelyik gyereknek jót tesz.

20. zsanci79 (válaszként erre: 15. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:09
Köszönöm! :)
19. zsanci79 (válaszként erre: 13. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 13:09

Nem diagnosztizáltam, nem jelentettem ki.....

Leírtam amit az ovónő mondott, és amit én tapasztaltam. Ez pontosan azt jelenti, hogy foglalkozok a kérdéssel, foglalkoztat a kérdés, és foglalkozni szeretnék a gyerekemmel e hiányosságai tekintetében.

Csak ismételni tudom magam a logopédiával kapcsolatban: Nem bántam meg hogy "diagnoosztizáltam" azt....

18. trapiti (válaszként erre: 16. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 13:08
NEM külön terület!!! Ha kicsit is tájékozott lennél, akkor ezt tudnád. Nagyon szomorú, hogy lehet ma úgy tanító valaki hogy ennyire ne legyen képben. A mozgásfejlődés és az idegrendszer fejlődése elválaszthatatlanok egymástól.
17. trapiti (válaszként erre: 13. - D20c30cb4c)
2014. okt. 29. 13:06

"Elmondod az őszintét"??? Egy tanítónő???


A diszlexia megelőzhető, nem akkor kell elkezdeni a fejlesztést amikor a tanítónéni már ott toporog mert nem tud haladni a tananyaggal, meg amikor délután-este még hajtani kell a gyereket hogy meglegyen a lecke.

Oviban még bőven van erre idő, napközben játszik úgyis, heti két délután másfél óra játékos mozgás még egy gyerekben sem tett kárt :)

Az anyuka nem diagnosztizál, de abban teljesen igaza van, hogy azok a jelek amik miatt gyanakszik valóban utalhatnak idegrendszeri éretlenségre, ami vezethet részképesség zavarhoz.

16. d20c30cb4c (válaszként erre: 9. - Trapiti)
2014. okt. 29. 13:02
De egyébként én csupán a disz'-ről írtam meg a véleményem, a mozgás fejlesztés egy másik terület, nálunk azt is külön fejlesztő csinálja + gyógytestnevelő.
15. trapiti (válaszként erre: 11. - Zsanci79)
2014. okt. 29. 13:02

[link]


Sólyom Brigittát keresd.


Mi 2 évig jártunk hozzájuk alapozóra, a legjobbak. A vizsgálat is játékos helyzet a gyerek számára, a foglalkozások pedig heti 2x1.5 óra a gyerek számára mozgás és játék, csak célzottan olyan gyakorlatokkal ami az idegrendszer érését segíti. Szerintem mindenképpen nézesd meg, ártani nem fogsz vele :)

2014. okt. 29. 12:57
Mindenképp keress mozgásfejlesztőt neki.Csodákat tesznek a gyerekekkel,tapasztaltam. :D
13. d20c30cb4c (válaszként erre: 9. - Trapiti)
2014. okt. 29. 12:55

Én a tapasztalataimat írtam le. Van egy elsős (most már másodikos) osztályom, a fele papíros gyerkőc lenne, ha hittünk volna az óvodának... Olyan dolgokat ítak a gyerekekről, amiknek a fele nem is igazolódott be.

28 gyerekből 14 disz' gyanúval jött iskolába és elmondom az őszintét: nincs egy diszes gyerekem sem.

Az, hogy az anyuka szerint ez a gyanú áll fenn, az sajnos csak egy dolog... Megelőzni? Ha diszes lesz a gyerek, akkor azt nem tudja megelőzni. Fejlesztésre hordhatja épphogy 6 évesen, az is el fog venni a gyerek életéből sok időt.

Nálunk 28 gyerek van, és aki fejlesztésre szorul, már kötelező jelleggel foglalkozik külön órán velük a fejlesztő pedagógus, és nem a tanórából vesz el időt. A gyerekek nem maradnak le. Nálunk ez így működik. A NEVTAN-ba sem iskola időben hívják be a gyerekeket tőlünk, hanem szombaton például vagy napközi időben.

Helyesnek találom, hogy foglalkozni akar már most a gyerekkel, de azt nem, hogy már most diagnosztizálja.

2014. okt. 29. 12:36

Teljesen jogosnak tartom,hogy egy anyuka aggódik a gyereke fejlődése és előre haladása miatt,hiszen tisztában van vele mindenki, tanítónő, óvónő, bárki más, hogy az iskolában már nagyon komolyan kicsúfolják egymást a gyerekek, a legkisebb hiba miatt is.


Igenis el kell vinni a gyereket, most, míg minden változtatható, mert később a tanítónők már nem foglalkoznak a sok gyerek miatt, még egy problémással.

Nagyon hamar kirakják egy olyan oszályba, ahol hasonló problémás gyerekek vannak.


Vinni kell, nem várni, ahova tudják, az sem ba, ha most még elutasítják őket, de a lényeg, lássa szakember.

Nagycsoportban hívatalból jönnek ki a logopédusok, és akinek szüksége van rá, megajánlják a fejlesztést.


Bár ez óvodája válogatja.

11. zsanci79 (válaszként erre: 8. - Trapiti)
2014. okt. 29. 12:29

Budapesten lakunk. Írnál erről egy kicsit bővebben?

Na amit most "vizsgáltam" (én nem tudtam hogy ilyeneket kell tudnia, megmondom őszintén, lehet ez az én hiányosságom)hogy nem ismeri fel a hangzókat. Pl mondom hogy mondjon "p" betűvel kezdődő szavakat, nem tud.

Régen a kézügyessége miatt aggódtam (balkezes), de rengeteget fejlődött. Rajzolni ugyan nem szeret, de amúgy már elég jól csinálja. Féltem a vonalvezetéstől is, ceruzafogástól, de ma már gyönyörűen csinálja. Gondolom a balkezeseknek ez alapban nehezebb is, nem?

Foglalkoztató füzetekben mindent flottul megold. Nem tudom ismeritek e LÜK logikai játékokat. Nagyon szereti és abban is jó. Már nagyon régóta társasjátékozunk, szabályokat tudja, betartja.

A memóriája nagyon jó, rendesen megver memóriajátékban (nem egyszerű képek vannak rajta), már 3 évesen 40 db-os puzzel-t simán kirakott, könnyen tanul verset, mondókát, imád vágni, 200-ig elszámol és felismeri a számokat. A 105 és a 150-et keveri. De hangsúlyozom hogy ezt nem tanítom neki!!!!!! Ez pusztán egy vonatos kártyajáték, amire sebességeket írnak.

Régen tükör rajzai voltak, ma már nincs. Balról jobbra megy. Nevét leírja, ha leírok valamit lemásolja. A digitális kijelzőkön téveszti a 25-52-őt.

Ha valamit nagyon szeretne mondani, úgymond "nehezen jönnek a szavak a szájára", nem találja a szavakat. Többször rosszul ragoz.

Röviden ezek a hiányosságai, és az "erényei" :).

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook