Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Családi adókedvezmény, hogyan is működik? fórum

Családi adókedvezmény, hogyan is működik? (tudásbázis kérdés)

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
2013. márc. 18. 10:02

Sziasztok!

A testvéremet én nevelem,2012-ben is én kaptam utána a családi pótlékot. Ha minden igaz, jogosult lettem volna a családi kedvezményre, viszont a munkáltatóm nem vette figyelembe az adóelőlegmegállapításnál.

Ezt a mostani adóbevallásnál vajon egy összegben vissza lehetne e igényelni?

Köszönöm

Szép napot!

428. lane01 (válaszként erre: 427. - Mandula71)
2013. márc. 1. 08:44
Együtt vagyunk, csak papíron lettünk volna külön, de nem merjük megkockáztatni. Köszönöm a választ!
2013. febr. 26. 21:15
Amennyiben meg együtt élsz a pároddal, csak papíron tervezitek másként, akkor gubanc lehet. Ha egyedülállóként veszed igénybe a családi pótlékot, akkor ő nem jogosult a családi kedvezményt érvényesíteni.
426. Mandula71 (válaszként erre: 425. - Mandula71)
2013. febr. 26. 21:12

Ja és persze arról se feledkezz meg, hogy amennyiben születik köztetek egy egyezség, amit a bíróság jóváhagy, és közös felügyeletet kaptok a gyermek felett, akkor a volt párod azt szó szerint érvényesítheti...Nem is értem, hogy fizikailag hogyan megoldható egy újszülöttnél, ha mondjuk anyatejes, hogy a szülők felváltva gondozzák, ah nem egy háztartásban élnek...

Én ezt még egyszer átgondolnám a helyedben.

425. Mandula71 (válaszként erre: 424. - Lane01)
2013. febr. 26. 21:08

Ez így szerintem nem fog működni...

Ha jól értem, akkor nem élsz együtt a pároddal. Ebben az esetben alapból ugyebár nálad lesz a gyermek, te fogod igényelni utána a családi pótlékot és veheted igénybe a családi kedvezményt. Azt, hogy a kedvezményt a párod (aki már nem a párod)is igénybe tudja venni, feltételhez kötik:

A családok támogatásáról szóló 1998. évi

LXXXIV. törvény alapján családi pótlékra 50-50 százalékban jogosultak a gyermeküket bírósági ítélet

alapján felváltva gondozó szülők (közös felügyelet), így őket is megilleti a családi kedvezmény.


A fent hivatkozott törvény pontosan így szól:

9. § (1) Ugyanazon gyermek (személy) után járó családi pótlék - a (4) bekezdés szerinti kivétellel - csak egy jogosultat illet meg.

4) Ha jogerős bírósági döntés - ideértve az egyezséget - alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket, a családi pótlékra, 50-50%-os arányban, mindkét szülő jogosult.


Szóval szerintem első körben bírósági döntés kell, valamint leírva a helyzetedet talán nem ártana egy állásfoglalás a NAV-tól. Amit persze jól tegyél el, hogy egy esetleges vizsgálatnál legyen mivel magyaráznod, hogy ki-mit mikor- miért vett igénybe...

424. lane01
2013. febr. 26. 19:18
Sziasztok! Jelenleg 27 hetes kismama vagyok, és mivel munka nélkül maradtam, így párom fogja igényelni a családi adókedvezményt. Emellett én májustól kapom majd a gyest, valamint RÁT-ot is igényelni szeretnék, mint egyedülálló szülő. Okozhat e az fennakadást, hogy a párom - azon a jogon, hogy hétvégenként nála van a gyerek - igénybe veszi az adókedvezményt, miközben én egyedülállóként segélyezett vagyok?
2013. febr. 15. 13:56
Köszönöm
422. Mandula71 (válaszként erre: 421. - Pintyőke madárka)
2013. febr. 15. 12:48

A családi kedvezmény figyelembevételét NEM KÖTELEZŐ év közben, az adóelőleg fizetésénél beszámíttatni. A szülőnek NYILATKOZNI kell, hogy mikortól hány gyerek után, milyen összegben vegyék figyelembe a családi kedvezményt. Ergo ha nem nyilatkozol, akkor nem számolnak vele.

Az év végi adóelszámolásnál (adóbevalláskor) kell beírni a megfelelő sorba a megfelelő összeget, ezáltal csökken a fizetendő adó és ekkor lehet visszigényelni a különbözetet.

A gyermekvédelmi határról nem tudok mit mondani, de szerintem függetlenül attól, hogy havonta vagy év végén egyösszegben veszed igénybe a családi kedvezményt, ezzel az összeggel bizony számolni kell. Ha nem így teszel, véleményem szerint nem valós információt közölsz a jövedelmedről...Nézz utána, hogy ennek milyen következményei lehetnek?

2013. febr. 15. 11:49
Sziasztok megtudja valaki mondani hogy a gyerekek után járó 10ezer Ft-t lehet e adójóváírásban év végén kérni ? A havi elszámolás nekem nem jó mert ezzel át esek a gyermekvédelmi határán. Egyben bevalláskor visszaigényelhetem ?
420. Mandula71 (válaszként erre: 419. - E1641dee25)
2013. febr. 14. 16:54
Nem. Bármelyik szülő kérheti, illetve megosztani is lehetséges.
2013. febr. 14. 11:51
Sziasztok. Lenne egy kérdésem: a gyermek után az a szülő igényelhet kedvezményt, akinek a nevére a csp jön???
418. Mandula71 (válaszként erre: 415. - Lilu2002)
2013. febr. 9. 15:02
Én kérek elnézést, amiért olvasni merem a törvényeket és a NAV állásfoglalásokat.
417. Mandula71 (válaszként erre: 414. - Lilu2002)
2013. febr. 9. 14:58

Az eredeti hozzászólásod így szólt: a nyilatkozat szerint figyelembe vehető /2887500ft .

A nyilatkozatot te és a párod írta, azt ne rajtam kérjed számon. Mellesleg miután forintra is meg lehet határozni, hogy milyen összegben szeretnéd érvényesíteni a kedvezményt, lehet, hogy éppen ezt tettétek.

416. Mandula71 (válaszként erre: 413. - Plotardezdemona)
2013. febr. 9. 14:54

Szja-törvény 29/B. § (1) bekezdés.

Igényelheti a férfi, amennyiben az adott időszakban egyikük sem egyedülállóként kapta a családi pótlékot!

Ha volt olyan hónap, amikor valamelyikük egyedülállóként kapott családi pótlékot, arra a hónapra járó összeg nem megosztható, csak a jogosult tudja érvényesíteni!

Amire még figyelni kell, hogy bár három gyermekről van szó, de ebben az esetben minden gyermek után "csak" a havi 62.500 Ft érvényesíthető.

415. lilu2002 (válaszként erre: 413. - Plotardezdemona)
2013. febr. 8. 08:22
Az én tudomásom szerint nem! De kérdezd meg mandula71-et ő nagyon okos az ilyenben.....
414. lilu2002 (válaszként erre: 407. - Mandula71)
2013. febr. 8. 08:21
Szia!hát akárhogy is számolom a te elméleted szerint a férjemnél mindegy hány gyereket kérünk a 3-ból sehogy sem jön ki a 2887500ft???
2013. febr. 7. 16:30

Sziasztok!

A kérdésem az lenne,hogy szerintetek élettársi kapcsolatban,közös gyermek nélkül(nő 2 saját, férfi 1 saját gyermek)a férfi bevalláskor igényelheti e a nő 2 gyereke után a családi adókedvezményt 1 összegben, és amennyiben igen, úgy a megosztásra vonatkozó sort ki kell e töltenie (bevallás 3-as lap, B hasáb),vagy azt üresen kell hagyni,mert nem megosztásról van szó,hiszen a teljes összeget ő venné igénybe,nem csak egy részét.Válaszotokat előre is kszönöm,hátha valaki tájékozottabb,mint én. :)

412. jjkgh (válaszként erre: 411. - E32d76b828)
2013. febr. 6. 13:04

Nem régen jöttem haza a NAV ügyfélszolgálatáról. Elmondtam az ügyintézőnek, hogy miként jártam. Nem kért iratokat, és segített!

Igaz, hogy vissza kell fizetnem az adókedvezményt, de megúszom büntetés nélkül, és kamatmentes részletre is kérhetem!

411. e32d76b828 (válaszként erre: 410. - Jjkgh)
2013. febr. 6. 10:00
az atlagnak aki rakenyszerul...sajnos nem egyszer elofordul h kellene...ok megigenyled ztan mar nincs vissza mert minden privat informaciot a tudtukra adsz...megfognak majd megnyuznak...errol szol az egesz...sajnalom
410. jjkgh (válaszként erre: 409. - E32d76b828)
2013. febr. 6. 09:54
Ez nekem szólt Piri néne?
2013. febr. 5. 20:42

először is vissza kell emlékezned mit vettél azon a zsebpénzen amit Nagyanyótól kaptál cukorkára anno 20 éve...többx keresztbe kérdeznek majd biztosan arra költötted-e?no és a visszajáróval mi történt?

ezek és illenek min.3 kérdőív...ztán miután a nyelveden az ízlelőbimbók számát is pontosan elárultad,kaphatsz 1%...érdemes végig csinálnod,hajrá...

408. jjkgh
2013. febr. 5. 19:21

Sziasztok!


A segítségeteket szeretném kérni családi adókedvezménnyel kapcsolatosan.

Kismamaként igénybe vettem a magzat után járó kedvezményt. Miután megszületett a kislányom a munkahelyem munkaügyise szólt, hogy újra kell igényelnünk a családi adókedvezményt, mert magzatként már nem vagyok jogosult az adókedvezményre. Megbeszéltük párommal, hogy ebben az esetben jobban járunk, hogyha ő igényli az adókedvezményt. El is küldtük az igénylőlapot, a munkáltatóm le is igazolta, így beadtuk párom munkahelyére is. Ma kaptam meg a munkáltatómtól az előző éves összesítést, ami alapján az adóbevallást elkészíthetem. Azon az szerepel, hogy én is teljes összegben kaptam a családi adókedvezményt. Párom is megkapta a teljes összeget.

Az lenne a kérdésem, ha a gyerkőc megszületése után nem voltam jogosult az adókedvezményre (mivel magzatra igényeltem), akkor hogyan kaphattam meg az egész évre? Illetve, ha mégis jogosult voltam, akkor miért igazolták le a munkahelyemen a párom igénylőlapját?

Gondolom, hogy vissza kell fizetnem az adókedvezményt, de büntetésre is számíthatok?

Előre is köszönöm a segítséget!

407. Mandula71 (válaszként erre: 406. - Mandula71)
2013. febr. 5. 12:11

Most ha a 2012-es adóbevallásban gondolkodsz és házasok vagytok és mindhárom gyerek közös,mindhármuk kedvezményezett eltartott január 1-től december 31-ig, akkor az igénybe vehető kedvezmény összesen 3*206250*12= 7.425.000 Ft.

Kitöltöd az adóbevallást a férjednek és magadnak is, mindkettőtöknél a családi kedvezmény összegéhez az összevont adóalapot írod be. A lényeg, hogy esetetekben a nálad beírt összeget összeadva a párodnál beírt összeggel az ne legyen több 7.425.000 Ft-nál. Így tudod maximálisan kihasználni az igénybe vehető kedvezményt.

406. Mandula71 (válaszként erre: 405. - Lilu2002)
2013. febr. 5. 12:04

A nyilatkozat szerinti és a munkáltató által figyelembe vett kedvezmény között lehet eltérés, pontosan abból, hogy nincs annyi jövedelem, hogy a nyilatkozat szerinti kedvezményt érvényesíteni tudják.

Ha férjednek 2 gyereket írsz be, akkor igen, a nyilatkozat szerint 4.950.000.Ft-ig vehető figyelembe a kedvezmény. Ennek akkor van értelme, ha van ennyi jövedelme.

2013. febr. 5. 11:36
akkor figyelj! cskedv. 2493785 ft cég papír irja: eltérés van az évközben figyelembe vett /2493785/ és a nyilatkozat szerint figyelembe vehető /2887500ft kedvezmény között? Ha a férjemnek csak 2 gyereket írok be akkor 206.250 szor 2 egyenlő 412500 ft szor.12 egyenlő 4950000 akkor a nyilatkozat szerinti figyelembe vehető összegnek ennyinek kéne lenni?????
2013. febr. 5. 11:16

A családi kedvezmény összege 3 közös gyermek esetén egész évre 12*3*206.250 Ft= 7.425.000 Ft.

A bevallásban az érvényesíthető összeget lehet beírni, ami maximum az összevont adóalap összegéig terjed.

Az összevont adóalap= az összevont adóalapba tartozó jövedelmek összege-2.424.000 Ft, szorozva 1.27-tel.

Tehát kedves lilu2002 párjának esetében a leírás alapján az összevont adóalapja 2.800.000 Ft, így ennyi kedvezményt tud érvényesíteni.

De ettől még nem ez a maximum. Csak az ő esetében.

És mielőtt kötözködnél, hogy te is ezt írtad, nem:

"írjátok be a párod egész éves keresetét a családi kedvezményhez mivel eddig az összegig tudod igénybevenni vagy max:2800000-ig"

403. lilu2002 (válaszként erre: 401. - Mandula71)
2013. febr. 5. 11:07
Úr isten!!!!!! akkor itt megállok és nem beszélgetek veled!Nem szeretem az okoskodókat!! Folyamatosan okítasz.És igen is értek hozzá!!!!
402. Mandula71 (válaszként erre: 400. - Lilu2002)
2013. febr. 5. 10:52
Rendben, ha te így gondolod. Tedd meg légy szíves, hogy megírod, hol van ez jogszabályban leírva, mert én ilyet nem találtam.
401. Mandula71 (válaszként erre: 399. - Lilu2002)
2013. febr. 5. 10:26

Jézusom...

Ezt írtad: Amit leírtál azt én is tudom, de azt te is tudod hogy a bevallásban nem azt írod mennyi az adó hanem az adó alapot képező jövedelmet!

Örülök, ha legalább te érted, amit írsz. Mi az, hogy nem az adót írod? Dehogynem. Írod a jövedelmet, a kedvezményeket, a számított adót, a levont adóelőleget, stb.

Maradjunk annyiban, hogy segíts annak, aki hozzád fordul. Én a te segítségedből nem fogok kérni és másoknak nem foglak ajánlani. Az általad eddig leírtakból max. egy totál laikus hiszi el, hogy értesz az adóbevalláshoz.

400. lilu2002 (válaszként erre: 399. - Lilu2002)
2013. febr. 5. 10:13
még annyit az igénybevehető adókedvezmény valóban nem 2800000. de a max adóalap igen!!!!!!!
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook