Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Konyhai fortélyok fórum

Konyhai fortélyok (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Konyhai fortélyok

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
1755. birebora (válaszként erre: 1747. - Polli)
2019. nov. 3. 09:46
Köszönjük:)
1754. birebora (válaszként erre: 1748. - Böce)
2019. nov. 3. 09:41
Mindig kitalálnak valami hülyeséget:)
1753. Lávli (válaszként erre: 1752. - Böce)
2019. nov. 2. 18:55

Jó, fémből van, de ott van rajta a kerámia bevonat.

Amúgy én sem szimpatizálok minden edényfélével, egy csomó cikk szerint majdnem mindegyiknek meg van a maga hátránya.

1752. Böce (válaszként erre: 1750. - Lávli)
2019. nov. 2. 18:39

Az is fémből van, mármint a serpenyő.


Az okosság meg úgy szól, hogy fémből készültben ne. Ami egyébklnt marhaság.

1751. Guruljka (válaszként erre: 1749. - 508cfd3589)
2019. nov. 2. 16:27
Mi is,ha a tányérba került, kiszedtük, még le is nyaltuk.
1750. Lávli (válaszként erre: 1748. - Böce)
2019. nov. 2. 16:22
Kerámia bevonatú serpenyő?
2019. nov. 2. 16:20
Én pl olyanba futottam bele tegnap,hogy a babérlevél elvileg mérgező és mindig ki kell venni a levesből,főzelekből utólag. Nagyon sose vette ki,semmi bajunk nem lett:D
1748. Böce (válaszként erre: 1747. - Polli)
2019. nov. 2. 16:17

"Ne pároljuk, ne főzzük a gombát fémedényben."


Akkor mégis miben? Fa vagy műanyag serpenyőben?


Mekkora marhaság ez már, minden edény valamilyen fémből készül, amiben párolunk, főzünk.

1747. Polli
2019. nov. 2. 15:06

aki véletlen nem tudja. :)


A zöldségleveshez felhasználhatjuk zöldség, borsó, szemes vagy zöldbab főzővizét.


A megmaradt zöldséglevest lefagyaszthatjuk, ha van elég hely a mélyhűtőnkben.


Az ízetlen levest feljavíthatjuk kevés tejszínnel, tejföllel, joghurttal vagy, krémsajttal.


A fűszerezetlen ételhez adhatunk egy kis őrölt pirospaprikát vagy borsot, esetleg - ha kedvelik - a curry (kari) is javíthat az étel ízén.


Az elsózott leveshez adjunk joghurtot, tejfölt, petrezselymet, vagy szórjunk a lébe kevés zsemlemorzsát. Vízzel is felhígíthatjuk levesünket.


A tejfölös levesbe betétként nemcsak levestésztát főzhetünk, hanem pirított zsemle-, vagy kenyérkockákat is adhatunk.


Ha túl zsírosra sikerült levesünk, vagy szaftos ételünk, konyharuha segítségével felitathatjuk a zsiradékot. Ha később eszünk a levesből vagy a szaftos ételből, érdemes hűtőszekrénybe tenni, és csak ezután leszedni róla megdermedt zsírt.


Gyorsabban besűrűsödik a leves, a mártás vagy a főzelék, ha fedő nélkül forraljuk fel.


Ha csomós lett mártásunk vagy krémlevesünk, turmixszoljuk le, ettől rögtön eltűnnek belőlük a csomók.


Rántásból többet is készíthetünk, csak a felhasználandó részt eresszük fel. A hideg rántást meleg vízzel, a meleg rántást hideg vízzel kavarjuk csomómentesre. A megmaradt rántást hűtőszekrénybe tehetjük.


A rántásba szánt hagymát nem muszáj apró kockákra szelni, nagyobb, durvább darabokra is vághatjuk, ebben az esetben viszont szűrjük le a rántást.


A friss kenyeret nehéz szeletelni. Evés előtt tegyük legalább egy fél órára mélyhűtőbe, könnyebben szeletelhető lesz.


A laza káposztafejből is szelhetünk vékony csíkokat, ha felhasználás előtt egy órára jeges vízbe tesszük.


A zöldségeket, salátaféléket jól tisztítsuk és alaposan mossuk meg, de aprítva, szeletelve, darabolva ne áztassuk meg, mert csökken a vitamintartalmuk.


A leveseket, főzeléket mindig meleg vízben tegyük fel főni, mert a lassú felmelegedés árt a zöldségfélékben lévő C-vitaminnak. (A húslevesnél hideg vizet használjunk.)


Nem sötétedik meg a krumpli, ha néhány csepp citromlevet teszünk a főzővizébe.


Az enyhén citromos vagy ecetes lében főtt karfiol hófehér marad.


A babot, borsót, lencsét átvizsgálás után több vízben mossuk meg, annyi langyos vízben tegyük fel főni, hogy a víz ellepje.


Régi babot, öreg lencsét, borsót is puhára főzhetünk, ha a szokásosnál jóval tovább áztatjuk be, és a főzővízbe egy kávéskanál szódabikarbónát teszünk.


Az alma, a körte, a gomba nem feketedik meg, ha a citromlével meglocsoljuk.


A megsavanyodott tejszínt (persze csak ha nem büdösödött meg) felhasználhatjuk paprikáshoz vagy leveshez.


A friss tejszín nehezen verődik fel, ezért jobb, ha pár napos tejszínből készítjük a habot.


Ha a felverendő tejszínhez néhány csepp citromlevet adunk, kemény habot nyerünk.


A paradicsomokat hámozás előtt tartsuk pár percre forró vízben, ezután könnyen lehúzhatjuk a héjukat. Ugyanez vonatkozik a még nem elégé érett sárga-, vagy őszibarackra is.


Ha csak egy fél hagymát használunk fel, hámozás előtt vágjuk ketté, a vágott felét tegyük nedves papírra, így sokáig eláll. Ha az egész hagymát meghámoztuk, jól záródó dobozban, vagy fóliába csomagolva tegyük a jégszekrénybe.


Ha felvágás előtt a citromot, narancsot meleg vízben alaposan lemossuk, megvárva, hogy a gyümölcs felmelegedjen, akkor kifacsaráskor több levet kapunk.


Készítsünk egyszerre nagyobb mennyiségű dinsztelt vagy sült hagymát. Hűtőszekrényben, jól lezárt dobozban sokáig eláll, s amíg el nem fogy, nem kell vacakolnunk a hagymával.


Ha a felszeletelt hagymát sütés előtt megszórjuk liszttel, akkor a hagymakarikák ropogósra sülnek.


A hagyma, fokhagyma szagát a vágódeszkáról vagy fakanálról citromlével, vagy ecetes vízzel távolíthatjuk el.


Ha nem kedveljük megenni a főtt fokhagymát, akkor szúrjuk fogpiszkálóra, így könnyen eltávolíthatjuk a levesből, főzelékből. (Megjegyzem e nélkül is ki lehet halászni a fokhagymagerezdeket.)


Ne vegyünk nyálkás felületű gombát vagy olyat, amelynek megfeketedtek a lemezei. Alaposan nézzük meg a fóliázott dobozos gombát!


A gomba tönkjét mindig keresztben szeleteljük fel, különben szívós marad.


Fontos, hogy a gombát az ételhez azonos nagyságúra szeljük.


Sohase pároljuk a gombát 10-15 percnél tovább, kivétel a gyűrűs tölcsérgomba, amelyet legalább 25 percig kell párolni.


Ne pároljuk, ne főzzük a gombát fémedényben.


Főzés kezdetén csak kevés sót adjunk a gombás ételhez, csak ha elkészült, azután sózzuk meg. A rántott gomba is csak kevés sót kíván. A gomba sok levet ereszt, ha nagyon megsózzuk.


A rántott gombát előzőleg ne főzzük meg, kizárólag nyersen panírozzuk és rántsuk ki.


A gombás salátákhoz napraforgó, vagy olívaolajat használjunk, sohase repceolajat.


A gombás ételeket jól illenek a tejszín, a tejföl és a zöld fűszerek, mint a petrezselyem, bazsalikom, kapor, metélőhagyma. A gombát azonban ne fűszerezzük túl!


A rókagomba és a csiperke mellé finom a zöldségköret. A vargánya hússal, hallal és hagymával párosítva jó.


Minden tölteléket ízletessé tehetünk gombával.


Olaj helyett jobb vajjal vagy margarinnal elkészíteni a gombás ételt, mert a gomba nehezen emészthető.


Telítetlen olajakat használjunk, mert azok csökkentik a vér koleszterinszintjét. Az olívaolaj nem csökkenti a koleszterinszintet. Nem ajánlatos a telített pálma- és a kókuszolaj sem.


Hidegen sajtolt olajak például a szója-, a földimogyoró olaj. Ez utóbbit legalább tízszer felhasználhatjuk anélkül, hogy rákkeltő anyagok halmozódjanak fel benne.


Ha véletlenül meggyulladna a forró olaj, ne vízzel próbáljuk meg eloltani. A szétfröcsögő forró olaj égési sérüléseket okozhat.


Ha az olajba jól megmosott krumpli héjat teszünk vagy szórunk bele egy kis sót, akkor az olaj, sütés közben nem fröcsköl.


Ha a sütéshez használt margarinhoz vagy vajhoz kevés olajat öntünk, akkor nem fröcsköl szanaszét a margarinban vagy a vajban lévő víz.


Ha sajtot reszelünk, a reszelőt kenjük be egy kevés olajjal, mert így reszelni is és tisztítani is könnyebb.


A kemény sajt sokáig eláll, ha megszárad, könnyű lereszelni. A megmaradt lereszelt sajtot tegyük a mélyhűtőbe.


A lágy sajtot lereszelés előtt tegyük mélyhűtőbe, mert így könnyebb dolgunk lesz a reszeléssel.


A sajttal készült ételeket frissen fogyasszuk el, mert a sült sajt gyorsan megkeményedik és nyúlós, rágós lesz.


A párolt zöldségeket azonnal fogyasszuk el, az állás során ugyanis veszítenek ízükből.


A friss tojás a sós vízben elsüllyed, a romlott a víz tetején lebeg.


Ha a tojások héját alul és felül átszúrjuk tűvel, nem repednek meg főzés közben.


A tojás fehérjéhez felverés előtt adjunk egy csipet sót vagy egy kis citromlevet, esetleg pár csepp ecetet, ettől a fehérje gyorsan felverődik habbá.


Ha marad tojásfehérjénk, fagyasszuk le, és felhasználható máskor is.


A tojássárga szebb színű lesz, ha kikeverés előtt egy kis sót adunk hozzá.


Ha sós vízben főzzük meg a tojásokat, majd - miután megfőttek - hideg vízzel alaposan leöblítjük őket, könnyen lejön a héjuk.


Nem reped meg a tojás, ha alufóliába csomagoltan vagy citromos vízben főzzük meg.


Ha nem tudjuk, hogy a tojás főtt vagy nyers, az asztal vagy a konyhaszekrény lapján pörgessük meg. Amíg a kemény főtt tojás egyenletesen forog, addig a nyers tojás egyenetlenül.


Ha a tojásrántotta tojásához adunk egy kis ásvány- vagy szódavizet, esetleg egy kevés tejet, a rántottánk könnyű lesz.


A halat kevés ideig főzzük vagy süssük, mert gyorsan szétfő.


Citromos vízben nem fő szét a hal.


A párolt vagy főtt hal akkor kész, ha teljesen megfehéredik a húsa.


Sütőben 180-190 C fokon süssük a halat.


A rántott hal bundája sütés közben nem szakadozik szét, ha panírozás előtt szárazra töröljük, és forró, bő olajban sütjük ki. Ez vonatkozik a rántott húsra is.


A halat tálalás előtt díszítsük fel citromkarikákkal.


A kagylóknak és a rákoknak, hogy megfőjenek, elég kb. 5 perc.


A mazsolát, aszalt, cukrozott vagy déli gyümölcsöt hempergessünk meg lisztben, vagy szórjuk rá kevés lisztet, így keverjük bele a tésztamasszába. Ebben az esetben a gyümölcsök nem süllyednek el a pite, vagy piskóta aljára.


A kimagozott cseresznyét, meggyet vagy más nyers gyümölcsöt hempergessünk meg lisztben vagy olvasztott vajban, mielőtt a tészta tennénk, így nem süllyednek le a gyümölcsök az aljára.


A gyümölcstorta nem szalonnásodik meg, ha sütés előtt a közepébe fúrunk egy lyukat, és ebbe egy összesodort alufóliát dugunk.


Sokáig friss marad a teasüteményt, ha jól záródó dobozba rakjuk, vagy nejlonzacskóba tesszük.


Ha a sütemény túl keményre sikerült vagy kiszáradt, a tetejét kenjük meg vízzel, rakjuk rövid időre meleg sütőbe, vagy tiszta konyharuhába burkolva tegyük gőz fölé. Ettől garantáltan meglágyul a süteményünk. Ugyanez vonatkozik a péksüteményekre és a kenyérre is.


A megszáradt zsemléből, kenyérből készítsünk zsemlemorzsát.


Kalácsból, kekszből édes morzsát készíthetünk.


Diós süteményünk finomabb lesz, ha előtte a diót kissé megpirítjuk.


Könnyebben elválik a tészta a tepsitől, ha sütés után hideg helyre tesszük.


A süteményeket vízbe mártott késsel könnyebben felszeletelhetjük.


A vajat a vajkrémhez csak gőz fölött lágyítsuk meg.


Ha a hűtőszekrény jégkocka tartója alá alufóliát teszünk, nem fagy oda.

1746. Amaunet (válaszként erre: 1744. - K-né Zsóka)
2018. nov. 14. 07:52

Pedig de. Kurkumát feloldanak vízben és azzal sárgábbra varázsolják.

Nekem nem áll módomban egyszerre megvenni 30 csirkét vagy fél disznót a fagyasztóba.

Viszont ha valamit falusi csirkeként kínálnak a piacon, akkor szeretném valóban azt is kapni. Lehet, hogy ez nagy igény?

1745. ab61752c45 (válaszként erre: 1744. - K-né Zsóka)
2018. nov. 13. 14:10
gondolj téglaporos paprikára.
1744. K-né Zsóka (válaszként erre: 1743. - Amaunet)
2018. nov. 13. 14:07
Hogy mik vannak?!!! Nem is hallottam ilyet,hogy festik,már mindenre képesek. Nekem is voltak ilyen gondjaim,de egy ideje faluról veszem ,egy nagyon kedves fiatal pártól . Igaz kb 200 forinttal drágább kilója mint a boltinak,viszont gyönyörűen fel van pucolva. Valami hasonló helyet kellene keresni szerintem.
1743. Amaunet
2018. nov. 11. 19:07

Nekem legkézenfekvőbb a közeli piacon beszerezni a csirkét. Van vagy 8-10 pult, ahol válogathatok. Meg is szoktam kérdezni, hogy honnan származik, mennyire friss (persze ezt elosztom 2-vel), és ott veszek, ahol frissebbnek látom és azt mondják, hogy termelői. Csak a termelők is géppel pucolják a csirkét.

Aztán van vagy 2 pult, ahol háztájit lehet venni, de abban csalódtam, mert "festett" volt. Sárgították a bőrét, hogy minél inkább hasonlítson a házihoz.:/

1742. 124637ff9b (válaszként erre: 1741. - Ab61752c45)
2018. nov. 11. 19:03
Én a sültről is lehúzom, kevés olvasztott vajjal szoktam megkenni.
1741. ab61752c45 (válaszként erre: 1740. - 124637ff9b)
2018. nov. 11. 18:59
ha rántom,általában felső combot veszek,a bőrt lehúzom róla.de a sültről vétek lenne.
1740. 124637ff9b (válaszként erre: 1737. - Amaunet)
2018. nov. 11. 18:51

Szó se róla, hogy nagyon finom tud lenni a sült ropogós bőr, nagyon néha, ha nagyon megkívánom, kivételt teszek kis szárnnyal :)

Viszont az se mindegy, hol veszed a csirkét, csak egy jó helyet kéne kifigyelni, ahol szépen tisztítva árulják, azt a pár óhatatlan maradékot meg könnyű kitépkedni.

1739. Smirnoff (válaszként erre: 1735. - Amaunet)
2018. nov. 11. 18:50
Máshol kell a csirkét venni.
1738. Bless the child (válaszként erre: 1735. - Amaunet)
2018. nov. 11. 18:29
Nyúzd meg, esetleg gyertya??? Nincs ilyen gondom, mert gázlapom van és előtte megpörkölöm.
1737. Amaunet (válaszként erre: 1736. - 124637ff9b)
2018. nov. 11. 18:25

Köszönöm!

Salátába én is mellett veszek és bőr nélkül sütöm. De általában tepsiben sütöm, grillezem és ilyenkor jó, ha a bőrében, saját zsírjában is sül.

Vagy megoldás lehet még, hogy a szárnyasokról is lemondok.:)

1736. 124637ff9b (válaszként erre: 1735. - Amaunet)
2018. nov. 11. 17:33

Rövid ideig fáklyáztam én is, bár gáztűzhelyem van. Aztán rájöttem, hogy a bőrfelszínig leperzseli ugyan a tollat, de attól még a tok és benne a maradék ott van.

Ezért jóideje már csak bőr nélküli csirkét vagyok hajlandó megenni, így a tokos gondom megoldódott.

1735. Amaunet
2018. nov. 11. 17:23

Tanácsotokat szeretném kérni.


Egy ideje nem fogyasztok csak szárnyast és halat.

A csirkehús viszont nem az én gusztusomnak megfelelően van megszabadítva a tollazatától. Magyarul tokkos, kis tollkezdemények vannak rajta.

Gyermekkoromban, mikor csirkét vágtunk ezt perzseléssel és egy kis utópucolással megoldottuk.

Korábbi háztartásomban gáztűzhely volt, ott sem jelentett gondot.

Kérdés, hogy a villanytűzhelyt használók milyen fortéllyal szabadulnak meg ezektől a tokoktól.

Nekem egyelőre megoldotta a gondot egy szakácsfáklya, de ez elég kis űrtartalmú, sokat kell tölteni vagy cserélni.

2018. ápr. 19. 21:58
2017. okt. 3. 14:18

A legegyszerűbb módja annak, hogy megtisztítsuk edényeink alját az odaégett zsírtól


1. Burgonya


Szükségünk lesz egy közepes méretű burgonyára, és egy kevés szódabikarbónára. A burgonyát vágjuk ketté, és mártsuk a szódabikarbónába, majd ezzel alaposan dörzsöljük át a lábosok alját. Kívül-belül alkalmazhatjuk, minden makacs szennyeződést leszed.


2. Teafilter


Vegyünk néhány használatlan teafiltert, majd ezekkel dörzsöljük át a lábasok alját. Bármilyen ízesítésű lehet, a lényeg, hogy egyszerre akár többet is alkalmazhatunk, hiszen hatékonyan magukba szívják a zsiradékot és lerakódást.


3. Szódabikarbóna


A piszkos edénybe tegyünk egy kevés vizet és 4-5 kanál szódabikarbónát, majd tegyük oda főni, akár egy óra hosszat is, attól függően, hogy milyen mértékű a lerakódás. Lehet, hogy több időt vesz igénybe, de ez a leghatékonyabb módszer. Valósággal kioldja az edényekből a lerakódásokat, a zsírt. Az evőeszközöket is tisztíthatjuk ezzel a módszerrel.


Forrás: twice.hu

2017. júl. 1. 07:47

Valljuk be, egyáltalán nem vonzó egy megsárgult fehérnemű! De az igazság az, hogy, azért pár használat után még sem dobhatjuk ki, hogy egy újat vegyünk. Inkább fehérítsük ki!


A kereskedelemben számtalan fehérítőszer kapható, azonban azok sokszor nem hogy nem fehérítenek, de még az anyagot is roncsolják.


Ha egy hatékony, kíméletes, és természetes alapanyagokból álló fehérítőre vágysz, próbáld ki ezt a módszert. Nem fogod megbánni!

Hozzávalók:


2 evőkanál só

1 evőkanál szódabiakarbóna

1 evőkanál mosogatószer


Alkalmazás:


1.Tégy meleg vizet egy mosdótálba, és add hozzá a sót, a szódabikarbónát, és a mosogatószert.


2.Keverd jól el a hozzávalókat, majd áztasd bele a keverékbe a fehérneműket. Hagyd állni 15 percen keresztül. Ha piszkosabbak a fehérneműk, akkor akár fél órán keresztül is áztathatod. Ezután mosd ki, és öblítsd ki alaposan.


3.Ha elsőre nem volt eléggé hatékony a módszer, akkor még egyszer megismételheted. Most már biztosan hófehérek lesznek újra a fehérneműid, és nem kell megválnod tőlük.


Ezt a trükköt a fehér ingek, ágyneműk, törölközők, és törlőruhák esetében is alkalmazhatod, csupán az adagokat, és a vízmennyiséget kell megdupláznod.

1731. 4b6a2525df (válaszként erre: 1730. - Szabot.88)
2016. okt. 17. 06:44

megtaláltam kösziiii :)


Ezüst tisztítása!


Bélelj ki egy alumínium vagy zománcozott tálat alufóliával! Tedd bele az ezüst ékszereket, és engedd fel a annyi vízzel, hogy éppen ellepje őket. Tegyél a vízbe egy teáskanál sót, majd egy teáskanál sütőport, és forrald a keveréket három percig! Ha nincs kéznél fémből készült edény, akkor béleld ki alufóliával azt, ami van, szórj bele négy teáskanál szódabikarbónát, és tedd bele az ezüst ékszereket. Önts rá legalább négy liter forró vizet, és várj két percet. Fogóval vedd ki az ékszereket, mosd meg szappannal, majd szárítsd meg őket.

1730. szabot.88
2016. okt. 16. 11:15
A receptes naplóm 8. oldalán a 222. bejegyzésben le van írva az ezüst tisztítása. Az tényleg működik, szoktam csinálni. :) Bocsi, de telóról nem tudom bemásolni .
1729. 4b6a2525df (válaszként erre: 1727. - Anyagi)
2016. okt. 16. 08:50

sajnálom :(

ezt cikkben találtam, nem próbáltam ki mert nincs ezüst ékszerem.

De azt is hallottam, hogy szódavbkarbónával szép lesz

1728. Anyagi
2016. okt. 15. 22:18

A helykihasználás csodája :)))


[link]

1727. Anyagi (válaszként erre: 1710. - 4b6a2525df)
2016. okt. 15. 21:55

Ezt az ezüsttisztítási módszert nagy várakozzással kipróbáltam!!!

Nem működik... :(((

1726. Anyagi (válaszként erre: 1715. - 4b6a2525df)
2016. okt. 15. 21:51

A mai mosógépek adagoló tartálya általában kivehetőek. Így aztán könnyen átmoshatók egy mosogatógépben.


Bár egyet értek én is azzal, hogy nem kell minden mosáshoz öblítőt használni de amikor kell, akkor sem szabad túladagolni.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook