Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 5 éves kisfiamnak ki akarják venni az orrmanduláját.Ha van tapasztalatotok kérlek segítsetek.Picit izgulok, hogy jól döntünk e, ha engedjük! fórum

5 éves kisfiamnak ki akarják venni az orrmanduláját.Ha van tapasztalatotok kérlek segítsetek.Picit izgulok, hogy jól döntünk e, ha engedjük! (tudásbázis kérdés)


1 2 3
35. b2076ec79b (válaszként erre: 34. - Dolphin's)
2010. máj. 28. 13:47

Szia!

A 17.ik hszemben leírtam a műtétet.

És mikor akarják kivenni, vagy mire vártok/várnak most?

34. dolphin's (válaszként erre: 25. - B2076ec79b)
2010. máj. 28. 13:44
Szió!kicsit megkésve de itt vagyok...köszönöm hogy írtál!nekünk nem ezt írták fel,hanem az allergodil orrsprah-t+az Aerius belsőleg oldatot.úgy látom egyébként hogy valamit segített rajta:9kicsit jobban figyel,de sajnos ez még kevés.milyen volt a műtét?mesélnél róla egy kicsit bővebben?egyszerre vették ki a gyerkőcnek vagy külön?nem is tudom mire számítsak..:S szegény már annyi mindenen túl van,holott még 3éves sincs..egyem meg,azt mondták ha kiveszik az orr-manduláját az már majd látjuk mennyit segít,ha nem elég-)hallókészülék..de nem bánnám csak(idézőjelben persze)csak történne már valami.egyszerüen iszonyatosan le van maradva és sehova nem tud fejlődni...teljesen neki vagyunk már keseredve..bár sosem adjuk föl!de akkor is...várom válaszod,minden szépet-jót nektek!
2010. máj. 21. 17:00

Szia .

Mindkét fiamnak kivették azota sokkal kevesebb a felsőléguti problémánk.

Minnél fiatalabb anál jobb.

32. Ildi^^ (válaszként erre: 30. - Zebracsikó)
2010. máj. 21. 17:00

Egyetértek veled!

Én dolgoztam fül-orr-gégészeten. Már leírtam, hogy velünk mi volt.

31. babszibobó (válaszként erre: 1. - Mort)
2010. máj. 21. 16:58

Szia!

A következő tapasztalat a Miskolci GYEK-ben történt velünk!


Tavaly júniusban vették ki az akkor pont 3, 5 éves fiam orr-ill garat manduláját, valamint felszúrták a fülét!

Az ok, állandó savós középfülgyulladás, túl nagy orrmandula, sok torokgyulladás, beszédképzéssel nem volt sosem problémánk.

A műtét óta panasz mentes, enyhe náthánk volt, az is csak most egy hete!


Az orr-mandulásokat másnap, ha nincs panasz haza is engedik (Miskolc GYEK), mi a garat miatt 4 napig voltunk bent, és csak az első éjszaka lehettem bent, a többi estén addig maradhattam míg el nem aludt, majd hajnali 5-re vissza!


Mikor megérkeztek súlymérés és karszalag, megkapjátok az ágyat. Futószalag szerűen elviszik a gyerekeket a kezelőbe, ahová te mint szülő nem léphetsz be , ott bekötik neki a branült. A sorra kerülésetek előtt fél órával te magad felteheted neki a nyugtató kúpot!Altatják!

Miután kihozzák a műtőből el kezd majd ébredezni, de hagyd inkább, altasd vissza (a nővérek is ezt fogják mondani), mert ha felkel csak sírós, nyűgös, kába lesz és hiába próbálkoznál lenyugtatni. Viszont, ha sikerül visszaaltatni a későbbi ébredés pont olyan lesz mint máskor, max. egy picit zavartabb, de jóval könnyebb.

nekem sikerült visszaaltatnom és nem volt gond!

ringer oldatot fog kapni, legalább egy zacsival, hogy ne száradjon ki, de a branült csak távozás előtt veszik ki, mert ha gond van azon keresztül könnyebb a gyógyszerelés!

vigyetek könyvet pici játékot, kabalát, ennek inkább csak műtét előtt fogjátok hasznát venni, mert a nap többi részében tényleg csak az ágyat fogja nyomni. Nekem is pörgős a fiam, de az első két nap csak feküdt, meg sem próbált felkelni!

A könyv ilyenkor a legjobb!

Egy bizonyos idő után mindenképp kell hogy magától igyon és pisiljen, de ezt is fogják jelezni, mit mikortól!Nem mehet ki WC-re, majd bili, nem kell ráülnie, pisilhet úgy mint egy fiú, de bilibe!

30. zebracsikó (válaszként erre: 29. - Fdóri)
2010. máj. 21. 16:58

Ez mekkora baromság, hogy visszafejlődik!

Én bizony, ha tudnám,hogy a gyerekem nagyothall, nem biztos, hogy hezitálnék. Több orvos véleményét kérdezd. Rossz lehet a gyereknek nem hallani

29. fdóri
2010. máj. 21. 16:55

Szia!


Nekem 12 évesen vették ki az orr és garatmanduláimat. Kicsit több mint 10 éve. Nem altatásban csinálták, mert attól féltem. Semmi bajom nem volt utána, nem fájt, csak ici-picit(mint mikor be van gyulladva). Nem vérzett.... Estig nem nagyon tudtam beszélni, mert hiába próbáltam nem jött ki hang.

Viszont, az állandó betegség, köhögés, enyhe nagyothallás megszűnt:)

A nagyfamra azt mondják hogy nincs értelme kivenni a manduláját, mert 7-8 évesen visszafejlődik....hát...nemtom. Ő nem szokott beteg lenni, viszont rossz az egyik füle, de az audiológus szerint nincs értelme kivetetnni.

2010. máj. 21. 15:29

Logopédus vagyok, leírnám egy másik szemszögből a véleményem.


Nem kevés óvodás és kisiskolás küzd kisebb kora óta rendszeresen visszatérő középfülgyulladással. A szerencsésebbeknek hamar kiveszik az orrmanduláit, és a hallásuk, észlelésük fejlődését így nem károsítja.

De vannak tétovázó gyerekorvosok, és tétovázó szülők és ha ez a kettő egybeesik, akkor a gyerek nagyon nagy pácban van, mert a doki a jól ismert "majd kinövi" szlogent hajtja, a szülő meg persze, hogy nem akarja műttetni a gyereket. Tömik antibiotikummal, de mindig visszatér a baj. A dobhártya szakad, a fül folyik, a gyerek nem hall. (hadd tegyem hozzá: a gyerek kizárólag a ruhát növi ki)


Én már a gyerek lehelletének szagából tudom, ha gyulladt a füle, teljesen sajátos szaga van ilyenkor, többször hitetlenkedve néznek a szülők,mikor mondom nekik, haladéktalanul szaladjanak a fülészetre,mert váladék van a belső fülben. S rendre kiderül, hogy igazam volt.

Logopédiai szempontból a gyerek fedett, tompa hallása útját állja a beszédfejlődésnek, szókincsfejlődésnek és a tanulásnak, hiszen az információk elenyésző része jut be a gyerek fejébe, ha nem hall jól.


A gyerek szemszögéből pedig –gondoljátok csak végig- mennyire megerőltető lehet, hogy oda tudjon figyelni az iskolában/óvodában a feladatokra, mennyi plusz energiát kell mozgósítson, hogy követni tudja az óra menetét! Iszonyú fárasztó. Ezen kívül a kommunikációja is gátolt a társaival, nem hallja a közös beszélgetéseket, viccelődésekből kimarad, pocsék lehet így a barátaival együtt lenni! Csak kapkodja jobbra-balra a fejét.

Próbáljátok ki egy füldugóval egy családi vacsorát végigcsinálni! Néhány perc után meg lehet zakkani! A gyerek meg hónapok óta "víz alatt van".


Sokéves tapasztalatom alapján mondhatom: a gyerekek kivirulnak, mikor újra hallanak és tudják követni a világot maguk körül.

2010. máj. 21. 15:05
Az orrmandula mütét ugy történt hogy adtak neki nyugtato kupot amitől teljesen bekábult majd bevitték a mütöbe majd kb 30-40 perc mulva hozták nem sirt nem volt semmi véres csorgás kába volt és persze aznapp csak este ehetet az altatás miatt nehogy hányjon azt birta nehezen .Amugy semmi tünet nem volt .A garatmandulánál szokott fájni mert akkor mütöttek egy kislányt akinek mindketőt kivették ő fájlalta a torkát .
2010. máj. 21. 14:59

Nekünk tavaly volt orrmandulakivétel 5 éves volt kisfiam nem jol hallott problémamentes volt a mütét altatásban volt.

Utána jobban hallott de ősszel elkezdett logopédushoz járni aki javasolta hogy menjünk hallásvizsgálatra szintén mert nem ugy figyel rá .Elvittük 4 hallásvizsgálat volt pici eltérést mutatott ki elöször gyogyit szedet zinatot picit jobb lett a 2. hallásvizsgálat ugyanolyan akkor orrspraht irtak és röntgen az kimutatta hogy váladék van a fülénél a dobhártya mögött a hallása ugyanolyan a 3 -nál is ekkor ct-t irt ki a doki ott ténylegesen kimutatta hogy teli van váladékkal a fülétől az orráig minden muttatta a doki a képen amit ct mutatott ki .

Sajnos ez a váladék nem jön ki magátol így junius 3 -án mütik a fülébe tubust tesznek és leszivják az összes váladékot .

Remélem utána jobb lesz .Bár egy éve az orrmandulamütét ota is sokkal jobban hal akkor most még jobb lesz reméljük.

Amugy allergiás pollenekre ,penészgombára ,tojásra erre is fogják azt a sok váladékot .:(:(

25. b2076ec79b (válaszként erre: 24. - Dolphin's)
2010. máj. 21. 14:00

És milyen spray-t írtak fel? Nekünk plumifluimucil (vagy valami ilyesmi)+hozzá kellett önteni valamit amit a gyógyszertárban kevertek, de azt nem tudom mi volt. Az orr-és garatmanduláit kivették 3,5 évesen. Ilyen vizsgálaton még nem voltunk, csak sima hallásvizsgálat, meg foniáter.


A fiadnak van esély a javulásra? Vagy mit mondanak? Nem lehet esetleg valami hallókészülékkel fejleszteni a beszédértését?

24. dolphin's (válaszként erre: 23. - B2076ec79b)
2010. máj. 21. 13:48
szia Hajni!az én kisfiam 3éves lesz lassan.mi egyszer csak azt vettük észre hogy "befordúlt"a saját kis világába,mikor mindig egy örömmel teli,vigyorgós kis fiú volt.nem figyelt oda a nevére,nem halja ha azt mondom hogy gyere ide,ülj le,megyünk enni,most aludni kell drágám és semmit sem amit mondok neki:Snálunk is csak azt hallja ami nagyon nagyon hangos...de mondták a magán" rendelőben a tényleg kedves dr.-néni hogy tényleg nem értelmezheti a beszédet ezért is nem tudja megtanulni,mert nem hallja csak valéami sistergést,duruzsolást...:Segyem meg,húz mindenhova,vagy inkább oda adja atárgyat,ételt,játékot amit szeretne.annyi tanácsot tudok nekd adni Hajni!hogy van egy eszköz,vizsgálat:ez a(tympanometria)amivel a hallását,és a dobhártyák egészségét mérik.nálunk az jött ki hogy egy teljesen egészséges hallású gyermeknek a diagramm ami kijön a gépből olyan mint egy piramis,nem tudom hány?vagy 10elemből álló felcsúcsosodó érték jön ki,az én kisfiamnak meg teljesen egyenes,vízszintes lett ugyanez a diagramm:S már 30-dB-től nem hall illetve 2000Hrc-től...a te lányodat is erre kéne elvinni,ezt vagy audiológus,vagy füll-orr-gégész végzi!oda kell vagy beutaló vagy csak úgy elmész a rendelésre.ezzel mérik a hallás küszöböt is,és ha szükséges,mint nálunk az orr-mandulát veszik ki,mi is kaptunk spréht+kanalast...6éves kor után az van ráírva,de nem lett tőle semmi baja.ez a két szer olyan és arra való mint akinek allergiás a szervezete,a nyálkahártyák össze vannak húzódva,ez azt tágítja,ezáltal elvileg ah segít is,jobban fog hallani a kicsi...aztán a többit majd látjuk,visszük vissza,megint mérik neki ezt a hallásküszöböt és utána intézünk mindent.az allergiára vissza térve meg ha ase a bőr se a vérből nem tudják kimutatni nincs is:)az én fiam 2éves koráig súlyos tejallergiás volt...azt egyébként vérből fix kimutatják.remélem tudtam segíteni!szép napot nektek és köszi hogy írtál!!!
23. b2076ec79b (válaszként erre: 22. - Dolphin's)
2010. máj. 21. 13:28

Nem tudom mekkora a gyermeked és hasonló-e a "panasz", mint nálunk. Az én lányom (lentebb leírtam a sztorit), kb 2-3 hónapja "nem hall". Eleinte azt gondoltuk szelektív a dolog, de azt sem hallja meg, hogy itt egy tábla csoki :S

Logopédushoz vittük hallásvizsgálatra, a fejhallgatós teszten 20%(!!!)-ot hallott a 100-ból. Elküldtek foniáterhez, ott azt mondták, hogy nincs szervi baj, illetve semmi nem utal a halláskárosodásra. Írtak fel orrspray-t, amit nem merek vele fújatni a betegtájékoztatóban olvasott dolgok miatt. :(

Továbbra sem hall normálisan, nagyon hangosan kell hozzá beszélni, szerintem az iskolában sem hallja mindig hogy mi a feladat :(

Azt mondják, lehet hogy allergiás, vigyem tesztre. Az elmúlt 7,5 évében 3 teszten voltunk, 2 vérből egy bőrpróbás, mind negatív. Most sajnos allergia szezonban nem tudom vinni tesztelni sem. Tény, hogy a szája szinte mindig nyitva van, mert az orrán nem kap levegőt. Úgyhogy most én is a teljes tanácstalanságba vagyok :(

Mivel a fül, az arc-homloküreg összeköttetésben van, ezért az orrmandula probléma okozhatja a hallás károsodását. Csak már azt nem tudom hova vigyem a gyereket, vagy mit csináljak vele, mi lesz ha egyszer csak totál megsüketül....

Fül-orr gégészetre készülök vele, majd kiderül milyen eredménnyel...

22. dolphin's (válaszként erre: 20. - 92c7c20f7e)
2010. máj. 21. 13:10
Szia!szeretnélek kérdezni az ismerősöd lányáról hogy nála mi volt pontosan a mandulája miatt nem úgy hallott?az én kisfiamnak is ki kell majd vetetni az orr-manduláját mert állandóan túlteng,és gyulladt a kis füle szegényemnek már ki tudja mióta(másfél éve)biztosan,de vittük is állandóan a fülészetre,rengetegszer voltunk,ebből 3-4x volt középfülgyulladása,amit észre se vettek,derült ki utólag most:S................no comment!a mostani egészségügyre!!!a hallása elég erősen károsult sajnos ezek az állandó gyulladások miatt,és a nevére sem hallgat,illetve maga az emberi beszédet nem érti hogy olyan frekvencián már nem hall..azt mondták autista egy évig ezzel a tudattal éltünk(fejlesztőbe)...olyan fejlesztést is kapott és közbe semmit nem haladt előre,én mondtam mindig hogy amíg szerintem hallott mindent tett kérésre,szépen okosan,nyugodtan csinált mindent,mutogatott,utánunk próbálta mondani a dolgokat,most meg onnantól kezdve semmi...az utolsó(amiről tudok)középfül gyulladása 3hónapos korában volt,utána egy 5napos kórházi kezelés után egyszer csak nem figyelt ránk,nem hallgatott a nevére,nem nézett ránk,és ez csak egyre rosszabb azóta is,a sok okos meg ráhúzta hogy autista:S..pfuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu,kivagyunk teljesen,most magánba vittük el,és már nem tudják mióta nem hall mind a két fülére..valakinek hasonló történet??meséljetek?illetve keta81!mesélj nekem kérlek arról a kislányról!az én fiamnál akkor amikor ez a valami történt(nevezzük változásnak)vagy nem hallásnak:megrekedt a beszéd is!minden féle kérésre nem "válaszol"én mindig mondtam hogy olyan mint aki nem hall"....hiába beszélsz hozzá,kiskorában meg ahogy püsszögtem a háta mögött,hozzá szóltam:rögtön rám figyelt,meg mutatta kérésre hol a cicakutya,kakas,madár,ló stb..minden féle,fajta vizsgálat negatív lett:kromoszóma(DNS),altatásos emery,már több mint egy éve járkálunk vele mindenhová..én nem tudom...valaki esetleg ha tud más ilyen kisgyermek történetét?szivesen meghallgatnám!
21. Mort (válaszként erre: 20. - 92c7c20f7e)
2010. máj. 21. 11:09

Szia keta81!


Arra lennék kíváncsi, hogy mire emlékszel az ébredésnél? Mi fájt, ilyesmik?

20. 92c7c20f7e (válaszként erre: 18. - B2076ec79b)
2010. máj. 21. 10:23

Nekem 23 évesen vették ki másodszorra, mert visszanőtt és a bal hallójáratnál csinált galibát. Az első alkalom 9 hónapos koromban volt. A kótyagos, dűlöngélős állapotra én is emlékszem. :)

Nagyobb galibát csinálhat, ha nem kap levegőt a csemete, gátolhatja a hallásban is. Ismerősünknek kislányának is nagyobb volt és gátolta a hallásban, így a beszédfejlődésben is, azóta szépen behozta a lemaradást.

Indokolatlanul nem javasolják. Sok mindentől megvéd, de sok bajt is csinálhat.

19. Ildi^^ (válaszként erre: 18. - B2076ec79b)
2010. máj. 21. 10:06

pontosan így megy az altatás!

kis lötyi, kábaság, lufifújás és alvás.

18. b2076ec79b (válaszként erre: 16. - Mort)
2010. máj. 21. 09:43
Nálunk az altatás úgy volt, hogy a műtét előtt fél órával kapott a gyerek egy kanál rózsaszín valamit, amitől úgy bebódult, mintha be lenne rúgva, rengeteget nevettünk, dülöngélt..stb. Aztán bevitték a műtőbe és ott valami lufit kellett fújnia (?) ez nem tudom mi volt, gondolom maszkot tettek rá....
17. b2076ec79b (válaszként erre: 1. - Mort)
2010. máj. 21. 09:41

Szia!


Az én lányomnak 5 hónapos kora óta állandó bajai voltak a fülével, garatmandulával, légcső, tüdő..stb. Vártuk, hogy kinövi, de nem így lett. 3,5 éves korában műtötték, egyszerre vették ki az orr-és garatmanduláit. Szerencsére nem nőtt vissza. Azóta semmi baja nem volt, még egy nátha se. Viszont azóta se múlt el a horkolása, már több orvosnál voltam vele, de senki nem mond semmit. (Most lesz 8 éves a lányom)

A műtét utáni ébredés nálunk borzasztóra sikeredett,nem akarlak elrettenteni, de van ilyen is. :( Nem tudtuk az oldalára fordítani és kb 10 mp alatt szinte szürke volt a gyerek, mert nem kapott levegőt a lecsurgó trutyitól. Mindenkit kizavartak a szobából, beözönlöttek vagy 5-en, leszívták, kipucolták és oldalra fordították. Aztán mikor kezdett ébredezni, azt se tudta hol van, nagyon sírt, kitépte az infúziót, a vére szeret szét :(( ÁÁÁ borzalom volt. De mikor teljesen felébredt (ez kb 1,5 óráig tartott) utána semmi baj nem volt, másnap reggel úgy mentünk haza, mintha mi se történt volna :)


Nem akartalak sokkolni ezzel!! Szerencsére nem minden gyerek reagál így erre.... És ha indokolt a műtét, akkor csináljátok szerintem. Én nem bántam meg, hogy ebbe beleegyeztünk, mert azóta jól van a gyerekem. :)

16. Mort (válaszként erre: 15. - Ildi^^)
2010. máj. 21. 09:35
Hogy altatják el?
15. Ildi^^
2010. máj. 21. 09:22

nekem 26 éve vették ki de a garattal együtt. nekem is felszúrták a fülem előtte pár héttel.

nekem is a szám elé tették azt a büdös valamit....

de már nem így altatnak

14. 24c6db19e9 (válaszként erre: 12. - Mort)
2010. máj. 21. 09:18

Nekem is 20 éve volt már :)

ÉS igen, biztos sokat fejlődött a technika azóta!

Nekem azért kellett, mert mindig begyulladt a füllem és fel kellett szúrni...


Nekem a vér abszolút nem rémlik!

Ami viszont nagyon is, az az altatás előtti pillanatok...

Féltem, mert egyedül voltam.. Üvöltöttem mint egy fábaszorúlt féreg, erre belecsavartak valami nagy lepedőbe és oda tettek valami maszkott a szám elé...

Aztán filmaszakáds :)


Ez volt az egészben a legroszabb...

De vér...

Az nem rémlik :)

13. Ildi^^
2010. máj. 21. 09:15
az orrmandulánál nagyon picit véres csak de tényleg nem kell arra gondolni hogy sok vér lesz utána én is gégészeten dolgoztam.
12. Mort (válaszként erre: 11. - 24c6db19e9)
2010. máj. 21. 09:12

Szia bumbusanya!

Az enyémet úgy 7-8 éves koromba vették ki, bár annak már több mint 20 éve.Sajnos nem sok mindenre emlékszem így sem (amire igen, az nem valami jó), de sajnos a vér az ott van emlékeimben.De azért gondolom 20 év alatt mint minden, ez is sokat fejlôdött, legalább is remélem.

2010. máj. 21. 09:04

Szia,


Nekem 3 évesen vették ki az orrmandulámat.

Jó, ez nem ma volt... De meglepő módon sok mindenre emlékszem...

De pl. vérre nem :)

10. süße
2010. máj. 21. 09:04

Az én lányomat 3 évesen műtötték meg,mert 6 hónapon keresztül folyamatosan magas láz gyötörte,és nem volt más választásunk.

Azóta semmi baja sincs.Hál Istennek.

9. Csillu... (válaszként erre: 1. - Mort)
2010. máj. 21. 09:03

sziasztok!

én fül-orr-gégészeten dolgoztam...

indokolatlanul senkinek ajánlták a műtéti beavatkozást,mert mint minden rutin műtétnek ennek is van sajnos kockázata.

tehát ha bízol a dokiban akkor hallgass rá!

ha nem...akkor kérjél véleményt másoktól is!

2010. máj. 21. 09:00
nagyon picit az orra véres de nem folyik sehonnan!!!!!!!!!!!!!
2010. máj. 21. 08:59

szia!

nekünk tavaly vették ki 3 és fél éves volt. sokat volt beteg és bedugult az orra állandóan és nem tudott tőle aludni, az orrdugulás megszűnt de még mindig sokat beteg sajnos. bár ez az ovi miatt van.

szerintem vágjatok bele. a műtét nem olyan vészes pár perces altatásban. az ébredés kicsit rossz de utána délután már semmi bajuk. másnap haza lehet jönni velük. pár dologra utána oda kell figyelni, de ennyi. nem lesz gond.

6. Mort (válaszként erre: 4. - 9c8432d068)
2010. máj. 21. 08:57

Szia Bévi48!

Igazából a mûtét utáni délutántól félek, amit a kórházban kell még tölteni.Hallottam olyan történetet róla, hogy igazából semmi különös baja nincs a gyerkôcnek mikor felébred,de hallottam olyat is, hogy vér folyt minden honnan. Melyik az igaz?

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook