Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szeretnék diófát, és szelídgesztenyét űltetni, de nem tudom hogyan!Aki tudja segítsen! fórum

Szeretnék diófát, és szelídgesztenyét űltetni, de nem tudom hogyan!Aki tudja segítsen! (tudásbázis kérdés)


15. bali74
2011. szept. 24. 17:02
sziasztok szelídgesztenyét szeretnék ültetni de az udvaron a felső réteg meszes de már kb 60cm-re nem nagyon a kertben és a körülöttem lévő földek pedig semennyire tehetek az udvarba. atti hol lehet venni és menyiért köszi
14. _atti
2011. ápr. 27. 10:14

Szelídgesztenye oltványt például nálam lehet venni.

:)

13. _atti
2011. jan. 19. 12:48

Semmiképpen nem ajánlom a magról való ültetést.

Nem tudni mekkorára nő, nem tudni milyet terem, és nem tudni mikor terem (12-20év).

Oltványt kell venni mindkettőből. 2-3 év múlva terem, tudod, hogy mekkorára nő, tudod milyet terem.

12. naftalin358 (válaszként erre: 1. - Náíma)
2010. aug. 2. 01:00

Nagyon számít az, hogy ahová ültetni akarod, hogy "tudja eltartani" az adott fát. Szerintem a legjobb, ha ottani csemete értékesítéssel foglalkozót megkeresel, érdeklődsz nála. Még ez nem kötelező vásárlás. Érdemes csemetét venni, mert hamarabb termőre fordul. Diónál lehet ültetni diószemet, nevelgetni, dédelgetni, majd kiültetni a cserépből. Így egy szép nagy termést is hozó fa 10 év alatt alakul ki, kezdetben évente augusztus hónapban kell alakítgatni metszéssel, levágni a nem kell gallyakat. Máskor nem szabad, mert "elvérzik" a fa. Viszont figyelni kell arra, hogy egy jó 5-10 méteres helyet (kör átmérő) igényel, s magasságot is, nehogy betakarjon például műholdvevő antenna jel-utat. Bizony megemeli a járdát a gyökere. Nekem van egy 16 éves, cserépben hozott diófám, aki emelgeti a járdát (sajnos). A törzs átmérője 20-25 cm. Magassága pedig, olyan 8-10 méter. A műholdvevő épp ellát mellette még. Alatta fű se nagyon nő, néhány krókuszt tettem és györgyikét, liliomot, a törzse körül, azok megmaradtak. Viszont árnyéka az remek, a törzsét megölelni is jó érzés.

A másik diófámat cserépben dédelgette egy barátom, vagy két évig, majd kiültettem, most 5 éves és olyan "egy szál-bélű", de 3 méter magas

Még megjegyzés: ha cserepes módszerrel kezd az ember, akkor legalább 5 cserépbe kell 1-1 diót tenni, 1-2 talán ki is hajt.

Gesztenyével kapcsolatban nincs tapasztalatom. Egy baráti család udvarán van, azt tudom, hogy rengeteget morognak, mert sokat "szemetel" a fa, virágzás után, lombhulláskor, termés érésekor. Arra következtettem ebből, hogy nagyon meg kell gondolni, hogy egyáltalán kezdje-e az ember a gesztenye ültetését is. Sokkal több törődést is igényel, mint a diófa.

2010. ápr. 26. 18:37
Épp tegnap olvastam,,hogy a szelídgesztenyét úgy szokták oltani.Ez azt jelenti,hogy egy vadcsemetét bevágnak és a bevágásba teszik a szelídgesztenye ágat(ez az oltás).Innentől már oltott szelídgesztenyefa fog belőle cseperedni.
2010. jan. 13. 20:46
mindenképp csemetét ültess mert a dió 3-4 "évesen" lesz termő.Nagyon savas a levele és ezért nem marad meg alatta semmi.Ja és nem igazán lenne jó ha pl:járda mellé ültetnéd mert a gyökere fel nyomhatja a betont.
2010. jan. 13. 19:29

Én úgy tudom, kell neki a hegyvidék.

Nem tudom, Tripolinak milyen az éghajlata, de szerintem meleg. És a fa is lombhullató...

De csak tipp, aztán lehet, hogy tévedek :)

2010. jan. 13. 19:25

A diófának és szelíd gesztenyének is megvan a megfelelő tájegység igénye.

(PL.: szelídgesztenye már Győr környékén sem marad meg kiültetve, még ha csira állapotban is hozzák Sopronból.)

7. cirmesitompika (válaszként erre: 4. - Náíma)
2010. jan. 13. 17:59
Én egyszer próbáltam ősszel szelídgesztenyét kis gödörbe szórni, de azóta se bújt ki egy szem se (volt vagy 20 db.) Ennek vagy 4 éve. De lehet, csak én bénáztam.
6. Náíma (válaszként erre: 5. - Panzerkampfwagen)
2010. jan. 13. 15:16
Hát én Tripoliban élek,és itt se gesztenye,se dió fát nem lehet kapni,csak magát a diót ,és a gesztenyét.Ezért gondoltam,hogy tudnák-e magamnak ültetni ?De szerintem nem is bírná a meleget,de azért megpróbálom,talán sikerül
5. Panzerkampfwagen (válaszként erre: 4. - Náíma)
2010. jan. 13. 15:04

Semmi baj, és sem voltam mindig városlakó :-)


Lehet a diót úgy is, de nem biztos hogy megéri. Na meg lassú is.

Ha magról akarod, akkor inkább cserépben lakásban ültesd el, majd ott kinő, és akkor mehet a kertbe.


A gesztenye meg a fene tudja. Szerintem megy úgy is, de annál is jobb szerintem a facsemete.


Ez a diónál 1000 körül van a gesztenyéé szerintem olyan 4-5 e huf.

4. Náíma (válaszként erre: 3. - Panzerkampfwagen)
2010. jan. 13. 14:54
Köszi!A kertészettel sajnos hadilábon állok,de nagyon!!De olvastam egy topikban,hogy a vadgesztenyét csak a földbe kell dugni,és kinől magától,ezért lennék kíváncsi,hogy vajon a szelídgesztenyét is ugyan úgy kell ültetni?És a diót nem lehet dióból ültetni?Kérlek ne nevess rajtam,de tényleg nem értek hozzá!szia
2010. jan. 13. 14:42

NA félre a viccet!

diófával akpcsolatban tudok nyilatkozni.


Az tuti, hogy olyan helyre ültesd, ahová később sem menne semmi, mert ha kivágod, utána sem tű meg a helyén semmit.

Termőre olyan 10-15 év után fog fordulni.

A levele, és a porzója elég nagy kellemetlenségeket tud okozni.


Szerintem csemetét vegyél, jól beöntözve napfényes helyre ültesd.

Nincs ebben semmi trükk :-)

2010. jan. 13. 14:40

Szia,


Ásol egy jó nagy gödröt, és beleteszed a fát :-)


Esetleg kisebb gödör, ha magról ülteted.


:-D

2010. jan. 13. 14:34
Szeretnék diófát, és szelídgesztenyét űltetni, de nem tudom hogyan!Aki tudja segítsen!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook