Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Svédországi magyarok topicja! fórum

Svédországi magyarok topicja! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
5787. Addikababa (válaszként erre: 5783. - Engelchen483)
2015. febr. 11. 23:32

Izgalmas tema =)

Remeljuk, megosztod majd velunk az eredmenyeket =)


1. A parom sved allampolgar, hozza költöztem ki, miutan otthon lediplomaztam. Felmerult a kerdes, h ki költözzön kihez, de valahogy egyertelmu volt... (22 evesen költöztem ki)


2. Mondhatnam, h nullarol megtanulni a svedet - de mivel annyira klasszul ki van talalva a nyelvtanulasi rendszeruk, nem volt nehez masfel ev alatt a felsöfokot megszerezni. Nekem a legnehezebb igy az volt, hogy atalljak egy joleti allam szokasaihoz. Hozzaszokni, h MINDENT el lehet neten intezni, hogy a 80 eves mama lehagy biciklizesben - mindenki fitt -, atallni a modern tömegközlekedeshez, gyorsasaghoz, pontossaghoz, hogy az emberek elözekenyek es nem toporzekolnak ha 2 percet allni kell a kasszanal. A magyar utan nehez volt atallni a sved mentalisra. Mostanra mar nem tudok nelkule elni - jo, biztos menne, csak nem akarok ;)


3. En delen elek, Skåne-ban. Itt elegge nagy a multikulti, vannak akik besokallnak töle es ruhellik a bevandorlokat, vannak akik nyitottak es közvetlenek. Az igazat megvallva nem sok magyar ismerösöm volt az eddigi 4 evben. 1 kezemen meg tudnam szamolni. Nem hinnem,h mashogy lennenk megkulönböztetve mint a nagytöbbseg. Fontos, h beszeld a nyelvet, teljesen mashogy tekintenek az emberre - sved nelkul senki vagy.

A svedek amugy elözekenyek, turelmesek, segitökeszek, ugyanakkor tavolsagtartoak, nem szivesen adnak alabb a megszokott jomodbol, shopping-es markamaniasok.


Jo munkat a cikk megirasahoz, remelem sikerrel jarsz majd!

5786. Addikababa (válaszként erre: 5785. - Softly)
2015. febr. 11. 23:15

Hahaha, teljesen egyetertek a föiskolai/egyetemi eletröl, en is ugyanezt tapasztalom. Nagyon keves olyan lany van, aki beenged a klikkjebe. Igazabol sajnalom öket, mert annyira megfelelesi kenyszeruk van, mindegyikuk ugyanugy nez ki, egyikuket se latom szivböl nevetni. Eleinte en is a bevandorlokkal lettem joba, sokkal közvetlenebbek es nyitottabbak. Mostanra mar lettek sved barataim is :)


Nekem eleinte borzaszto nehezen ment a beilleszkedes az egyetemre. Egy hatalmas vizvalaszto volt szamomra - kikerulni a bevandorloknak szolo nyelvtanfolyamos közegböl, ahol egy voltal a többiekkel, mindenki baratsagos es közvetlen volt - hogy aztan hirtelen belecsöppenjek a sved felsöoktatasba, 100% svedek köze. Kisebbsegi erzesem volt, feltem h meghalljak h akcentusom van, biztos összesugnak majd a hatam mögött stb. Pozitivan csalodtam, a döntö többseg ugyanis roppant segitökesz, es nem ereztetik h nem itt szulettel. Egyelöre eddig csak jo elmenyeim vannak :)


Persze embere valogatja, de szerintem az egyetemen annyira hozza vannak szokva a cserediakokhoz meg a bevandorlo diakokhoz, h mar nem is kulönösebben foglalkoznak vele, honnan jöttel.

5785. Softly
2015. febr. 11. 22:37

1. Nem terveztem, így alakult. Más országban éltem, de svéd párra találtam, így ideköltöztem hozzá.

2. Semmi nem volt nehéz. Talán csak, hogy egy kukkot sem értettem a nyelvből.

3. Mivel svéd a párom, így az általa megismert svédek nagyon kedvesek, érdeklődőek. Csak jó tapasztalatom volt velük eddig. Szeptemberben viszont beültem a főiskolára és itt már nem mondhatom el, hogy nagyon barátkozósak. Fura, de a többi bevándorlóval lettem jóban, mert ők voltak nyitottak, éredklődőek és barátságosak. A svédek és leginkább a lányok, mintha kicsit zárt kört alkotnának. Nincs feszültség, de valahogy nem keverednek. Ez csalódás volt.

5784. juditka23 (válaszként erre: 5783. - Engelchen483)
2015. febr. 11. 21:44

3. nagyon baratsagosak segitökeszek es nyitottak a kulföldiek fele nagyon erdeklödöek a magyar kulturarol nyelvrol stb velem mindenesetre mindig nagyon nyitottak es kedvesek.

1. hat egy alomorszag : ) nyugodtan es szepen lehet itt elni, ezt ertem a megelhetesre is. Az emberek egyszeruek, mindenki olyan amilyen, nem szolnak meg es nem kritizalnak mindenki egyenjogu.

2 nehezebb? :-) Magyarorszag utan? dehogyis ;)

2015. febr. 11. 20:07

Kedves fórumtagok!

Egy számomra eléggé jelentős dologban szeretném a segítségeteket kérni:

A napokban jelentkeztem egy internetes magazinhoz újságírónak. Az első válogatáson sikeresen túljutottam, következő lépésként pedig azt a feladatot kaptam, hogy a portál tematikájával megegyező cikket írjak. Úgy döntöttem, Svédországról szeretnék írni. A cikkem az alábbi témákat tartalmazná, amellyel a kint élőket szeretném megszólítani:

1. Miért pont Svédország?

2. Mi volt a legnehezebb dolog a kiköltözés után?

3. Milyenek a svéd emberek, hogyan viszonyulnak a magyarokhoz?

És ha valaki még nem jutott volna el a letelepedésig, akkor neki az első kérdés jár. :) Borzasztóan hálás lennék, ha pár mondattal tudnátok válaszolni a három kérdésre csütörtök estig! Nagyon sok múlik ezen a cikken, ha valakinek van öt perce rám, azt nagyon-nagyon megköszönném! :)

5782. anton1 (válaszként erre: 5781. - Suhailah)
2015. febr. 11. 18:42

Hej!


Minden oké. Az élet szuper itt, nagyon az!:)

5781. Suhailah (válaszként erre: 5758. - Anton1)
2015. febr. 7. 20:08

Reg lattalak Anton

Mi a palya? JOL VAGYTOK??

5780. Suhailah
2015. febr. 7. 20:06

Sziasztok!


Reg voltam. Sok munka, nyaralasok, ovoda .... ecc.

Minden okes, marcius elsejevel koltozunk megint.

Vegre, mar elsokezesbe. Nincs tobb koltozes, max a sajatunkba meg 1x.

Munka sok van. Gyerekek nyomjak a svedet rendesen.

Apuci is mar jol beszel.

En meg , nagyon gyeren.

Remelem jol vagytok!

Virag a kisfiad mar jo nagy biztos.

Joshx. hogy megy az uzlet?

Goteborgban minden okes?


Itt Uppsalaban, jelentem nagy a ho.


:)

5779. Softly
2015. febr. 6. 23:16
Nincs valakinek tippje, hogy egy nem fiatal diáknak milyen lehetőségei vannak nyári munka ügyben? Az AF oldalán kívül hol érdemes még nézelődni? Keresett már valaki nyári melót itt?
5778. virag32 (válaszként erre: 5776. - Addikababa)
2015. jan. 31. 10:16

:-))))


Van túrórudijuk,de a világon minden más is. :-)


Van egy Fb-oldaluk,megnézem,mi a neve!

5777. Laszti (válaszként erre: 5768. - Addikababa)
2015. jan. 31. 09:51
Mindenki azt hiszi Sámik vagyunk! Finn akcentust mèg nem hallottak! Nem mondták!
2015. jan. 31. 07:38
Magyar szemmel eleg viccesek az elöadasok is mostanaban. Nationalekonomit tanulok epp, eleg szep szamban tanuljuk a diagramokat es a görbeket. A görbe meg svedul ugye... :D
5775. Addikababa (válaszként erre: 5773. - Softly)
2015. jan. 31. 07:33

Eredetileg a nyelvcsalad közös, hajdani nyelvtanorakrol ez bizonyosan megmaradt.

A török szavak a hodoltsag idejeröl maradtak rank, nagyon sok szavunk van ami közös, pl. papucs, arpa, balta stb.

5774. Addikababa (válaszként erre: 5770. - Virag32)
2015. jan. 31. 07:29

Wowww, szuper! Remelem van turo rudijuk :P Mondjuk beerem a pilotakexszel is hahaha :)

Jövö hetvegen megyunk Göteborgba, mindenkeppen fel akarjuk keresni öket. Nyar ota nem voltam otthon, mar hianyzik a magyar nasi =)

Köszönöm az utbaigazitast! =)

5773. Softly (válaszként erre: 5771. - Virag32)
2015. jan. 31. 00:41
Az oké, na de törökül és kurdul is? A finn meg nem érti meg. Na mindegy itt csak arra akartam utalni, hogy a török nyelvhez szerintem közelebb állunk mint a finhhez.
5772. virag32 (válaszként erre: 5768. - Addikababa)
2015. jan. 30. 23:12

Tőlem csak akkor kérdezik ezt,ha magyarul beszélek.

A finn-magyar rokonság meg csak egy bizonyítatlan teória,mindig hozzáteszem ezt,ha svédekkel erről beszélek. :))

5771. virag32 (válaszként erre: 5769. - Softly)
2015. jan. 30. 23:10
A p..csa szláv szó és minden nyelven (szerbül,horvátul) ugyanazt jelenti.
5770. virag32 (válaszként erre: 5767. - Addikababa)
2015. jan. 30. 23:09

Igaz bizony. :)

Kville saluhallen a neve, és Hisingenen, a Vågmästareplatsenen található. Ez egy új csarnok,bent van a stand.

5769. Softly (válaszként erre: 5768. - Addikababa)
2015. jan. 30. 21:12

Nekem még nem volt ilyen. A párom svéd és kiváncsi volt, hogy lesz e finn akcentusom :) Nem lett.

Nekem gyanús ez a finn-ugor rokonság. A minap káromkodtam a suliban, igaz csak egy pitsa hangzott el, de a török és a kurd oszt. társam megértette. Én meg megértettem, hogy babot hozott ebédre, mert paszuli-nak mondta :D

Ellenben Amerikában finnek állítottak meg, mert ismerősen habgzott a magyar beszédünk :D

2015. jan. 29. 21:54

Mini közvelemenykutatas


Mar regota szerettelek volna megkerdezni benneteket, kedves svedul tudo forumtarsak, a következöröl:


Elöfordult-e veletek, hogy echte svedek finn akcentust hallottak ki a beszedetekböl? Velem nem egyszer törtent mar, hogy 1-1 ismerös csodalkozva rakerdezett hogy finn vagyok-e, vagy beszelek-e finnul is. Merthogy kicsit finnes a kiejtesem :P (meg csak 3 eve beszelem a svedet, kitunöen megy, es megis hahaha).

Ilyenkor megemlitem, hogy mind a magyar, mind a finn egy nyelvcsaladbol ered (viszonylag sokan kepben vannak ezzel), es bar egy szot sem ertunk egymas nyelveböl, egy sved megis kihallja a hasonlosagot =)

Szerintem ez nagyon erdekes =) Nektek mi a velemenyetek, tapasztalatotok?

2015. jan. 29. 21:12

Kedves Virag, hozzad lenne egy kerdesem =)


Igaz, hogy Göteborg-ban van magyar elelmiszerbolt? Ha igen, meg tudnad irni a nevuket/cimuket?


Elöre is köszi! =)

5766. Laszti
2015. jan. 14. 13:59
véletlen el lapoztam, azért válasxoltam most erre, most néztem, nem is most volt aktuális! ️️
5765. Laszti (válaszként erre: 5464. - Juckacs)
2015. jan. 14. 13:57

Szia, nekem semmi bizonyitvány honositásra nem volt szükség eddig. Leginkább nyelvtudásra volt, és szakértelemre. Nem tudom, lehet, másként müködik más érdekeltségekben, de még nem hallottam olyat akinek szükséges. Talán, ha tanulni akarsz itt és nem dolgozni, akkor lehet nagyobb igény ezekre.

De biztos lesz olyan aki tudja! 😊

5764. René13 (válaszként erre: 5763. - Softly)
2015. jan. 14. 13:52

:(

Köszi Softly ! Sajnáljuk ! Bíztunk a folytatásban.

5763. Softly
2015. jan. 13. 14:32
Göteborg City Airport, i Säve, läggs ner. Det blir för dyrt att bygga om flygplatsen så att den klarar även tyngre flygplan igen, enligt ägaren Swedavia. - GP
5762. Szilvi092
2014. dec. 26. 23:25

Sziasztok!

Tudja esetleg valaki,hogy Göteborg Landvetter repülőtérről hogyan lehet a legkevesebb átszállással,normál áron eljutni Hillerstorpba vagy Gnosjöbe?

Január elején utaznék.

Köszönöm előre is a válaszokat!

Mindenkinek Kellemes Ünnepeket kívánok!

5761. anton1
2014. dec. 26. 15:53
God Jul till er alla!
5760. Joshx
2014. dec. 23. 01:07
En par ora mulva megyek :) Ma felhivott egy arab szeru ember a wizzair tol es arrol erdeklodott,hogy tudok-e angolul :) Gondoltam vicelek vele es mondtam angolul,hogy csak kinaiul beszelek :D Szegeny teljesen ossze zavarodott..... xD Majd mondtam,hogy oke semmi gond csak vicceltem. Elmondta,hogy Landvetter rol indul a repulo es csinaljak uj boarding card.ot. Mondtam,hogy ezzel mar keszvagyok. Szoval volt telefonos hivas meg most nemreg email comfirmation is. Remelem Göteborg.on at tudok menni gond nelkul XD Elszoktam a nagyvarostol itt videken sokszor napokig emberrel nem talalkozok. :) Na majd jelentkezem Budapestrol......
5759. virag32 (válaszként erre: 5758. - Anton1)
2014. dec. 21. 22:09
Köszönjük,de már elhangzott. ;-))
5758. anton1
2014. dec. 21. 17:53

FONTOS INFORMÁCIÓ GÖTEBORGBÓL INDULÓ VAGY ODA ÉRKEZŐ UTASAINK SZÁMÁRA


Felhívjuk figyelmét, hogy a Göteborg City repülőterén(GSE) folyó munkálatok miatt járataink 2015 január 31-ig Göteborg Landvetter Repülőtéről (GOT) indulnak . A járat a menetrendben meghatározottak szerint közlekedik, kérjük, hogy a menetrend szerinti indulás előtt két órával jelenjen meg Göteborg Landvetter Repülőtéren.


Köszönjük megértését!

❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook