Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Melyik gyümölcsben van a legkevesebb kcal? fórum

Melyik gyümölcsben van a legkevesebb kcal? (tudásbázis kérdés)


1 2
2009. szept. 2. 11:44
az almában
2009. aug. 25. 20:00
én úgy tudom, hogy a görögdinnyében
15. globus (válaszként erre: 14. - Tenkne_helga)
2009. aug. 25. 07:35

Mindenki, hiszen főételekbe használjuk a paradicsomot, nem süteményekbe...

Ami viszont érdekes, hogy orvosi, egészségügyi szempontból a ZÖLD színű "zöldségeket" tekintjük klasszikusnak, pl. a sárgahüvelyű zöldbab lehet finom, de a zöldhüvelyű biztosan egészségesebb. A paradicsom likopinját pedig a piros gyümölcsök tartalmazzák még, ugyanis egyéb piros színű zöldség nem nagyon akad. Zöld termésének fogyasztása kifejezetten káros.

Jöhetne erre már egy biológus :)

2009. aug. 25. 07:06

A zöldség kifejezés konyhaművészeti műszó. Definíciója nem tudományos igényű, nagyrészt önkényes és szubjektív.

Általában a zöldségek inkább sósak vagy erősek, mintsem édes ízűek (néhány kivétellel, mint a rebarbara, sütőtök) vagy az óceániai kultúrákban elterjedt édes burgonya, a „kumara”.

Mivel a „zöldség” nem botanikai kifejezés, nincs ellentmondás abban, hogy egy növényi rész botanikailag gyümölcs, de egyébként zöldségnek tekintjük. Régi könyvekben is találkozhatunk olyan nézetekkel, amelyben a dinnyét zöldségként, a paradicsomot gyümölcsként említik meg.


Annyit tudok,hogy én a paradicsomot zöldségnek,a dinnyét gyümölcsnek tekintem és ma az általános iskolában is így tanítják!

13. globus (válaszként erre: 4. - Milka74)
2009. aug. 24. 22:31

Én is úgy hallottam, hogy a paradicsom gyümölcs.

Sőt, a dinnye pedig zöldség, konkrétan az uborkafélék családjába tartozik, s ezt a szára, levelei is igazolják.

Az eper a rózsafélékhez... :D

12. milka74 (válaszként erre: 7. - Hoxa)
2009. aug. 24. 22:08
Birsben van a legkevesebb:10 kcal
11. milka74 (válaszként erre: 5. - Mazzzsidrazzzsi)
2009. aug. 24. 08:39

Hivatalosan zöldség, gyakorlatban leginkább is-is: mindent lehet belőle készíteni, nyersen vagy sütve-főzve, amit csak a gasztronómiai találékonyság valaha zöldségből vagy gyümölcsből kiagyalt.

Ismerjük meg!


A burgonyafélék családjába tartozik, így távoli rokona a paprikának, a tojásgyümölcsnek (padlizsánnak) és a krumplinak is. A paradicsom (Lycopersicon esculentum) húsos bogyótermése világszerte az egyik legkedveltebb zöldségnövény. Számtalan fajtájának változékonyságát a bogyók mérete (2-3 dkg-tól a 25-30 dkg-osakig), száma, színe, alakja adja. A legtöbb fajta bogyójának színe piros, a benne lévő likopin illetve béta-karotin mennyiségétől függően.


Most akkor zöldség vagy gyümölcs?

Szerintem a többség szerint zöldség!

Ha akármilyen nagyáruházban elmész a zöldségespult elött,vagy akár csak egy zöldségesbe bemész hol látod?Csak is a zöldségeknél nem?Egyébként én zöldségnek eszem és azt is tudtam mindig,hogy az!

10. Pirosalma (válaszként erre: 9. - Hoxa)
2009. aug. 19. 14:47

Az számértékek jónak tűnnek, csak az nem zsír, hanem gyümölcssav.

A Bíró-Lindner-féle Tápanyagtáblázat c. könyv helyesen írja e dolgokat.

9. Hoxa
2009. aug. 19. 14:43
Hát ez van, én nem tudom lemérni, ergo csak hivatalos(an hibás) tápanyagtáblákra tudok hagyatkozni.
8. Pirosalma (válaszként erre: 7. - Hoxa)
2009. aug. 19. 11:38

Hoxa!


A táblázat téves, a gyümölcsökben jóval kevesebb zsír van, mint az írja (pl. a citromra 5,8 g/100 g-ot ír, ez irreális érték, a valós pártized g lehet 100 g-onként).

Ez a tévedés több tápanyagtáblázatban is megtalálható.


A zsírként megadott értékek a gyümölcsöknél az ún. gyümölcssavakat (citromsav, almasav stb.) jelentik (amiknek szintén van kalóriatartalmuk, 2 kcal/g körül).


Rövid számolás után látható, hogy az energiatartalom nem jön ki, ha a zsírokra érvényes ~ 9 kcal/g-mal számolunk (ellenben a gyümölcssavakra érvényes 2 kcal/g-mal kijön).

7. Hoxa
2009. aug. 19. 10:00

Egyébként a citromban van a legkevesebb.


Itt van fent a tápanyagtábla, kiválasztod, hogy gyümölcsök és máris megnézheted mi mennyi kcalt tartalmaz (100 grammra van megadva)

6. mazzzsidrazzzsi (válaszként erre: 4. - Milka74)
2009. aug. 19. 09:27

úgy írtam, h "ha azt vesszük".:) én is csak hallottam róla, hogy gyümölcs, nekem attól még zöldség, mert úgy van berögződve, de akár lehetne gyümölcs is..:)


egyébként meg mindegy, mert alacsony a kalóriatartalma és még finom is.:)

2009. aug. 19. 09:26

" Paradicsom - a gyümölcs

Bizony, nem elírás, a paradicsom az egyik legnépszerőbb gyümölcs. Ezzel a kijelentéssel sokan vitába szállnának, de a tudomány az tudomány. A botanika félreérthetetlenül és minden kétséget kizáróan a gyümölcsök közé sorolja a piacon garantáltan a zöldséges standon fellelhető növényt.

A definíció szerint gyümölcsnek nevezzük a növény érett, az esetek többségében lédús, húsos magházát vagy magházait, zöldségnek pedig a növény ehető részeit hívják, így gyökerét (pl. répa), gumóját (burgonya), szárát (zeller), levelét (saláta) vagy bimbóját (kelbimbó).


Tehát lényegében az adja az alapvető különbséget gyümölcs és zöldség között, hogy a magházát vagy egyéb részét esszük-e meg.

Az előbbiekben kifejtett meghatározások értelmében tehát az uborka, a cukkini, az avokádó, a paprikafélék, a hüvelyesek, a tökfélék és természetesen a paradicsom növénytani meghatározása is gyümölcs, hiszen mindegyik az adott növény érett magháza.


Nem mindegy mivel!


Abból kifolyólag, hogy zöldségfélének tartják, sokszor nem megfelelően fogyasztják a paradicsomot. Ha belegondolunk, a paradicsomos káposzta és a lecsó sem a könnyen emészthető ételek közé sorolható.

A zöldségek ugyanis lúgosak, míg a gyümölcsök savasak, amit természetesen a főzés tudományában a megfelelő ételek elkészítésének érdekében szigorúan figyelembe kell venni. Szóval egy újabb érv a még mindig kételkedőknek a paradicsom gyümölcs mivoltát illetően: a paradicsom savtartalma magas. Ezért összeférhetetlen a zöldségekkel, és ezt emésztőrendszerünk is megérzi.

De amennyiben savas gyümölcsnek megfelelően készítjük el kedvenc "zöldségünket", azaz magában és délelőtt, akkor szervezetünkre gyakorolt hatása kiváló. Ajánlott a gyümölcsöt nyersen fogyasztani, hiszen főzve, sütve emészthetetlen, ártalmas és nehéz étel. És ami még fontosabb: elveszíti vitamintartalma nagy részét.


Értékes beltartalom


Bele se gondolunk a reggeli közben falatozva, hogy milyen pozitív hatásokat köszönhetünk a piros gyümölcsnek. Ugyanis a citrom után a paradicsom tartalmazza a legtöbb vitamint. A paradicsom ásványianyag-tartalmát a kálium, a nátrium és a kalcium sók adják. A C-vitamin mennyisége változó - 25-40 mg/100g -, az éréssel összhangban növekszik. A szabadföldi természetesen lényegesen többet tartalmaz, mint a melegházi. Az apróbb fajtájú paradicsomnak kedvezőbb a C-vitamin mennyisége, mint a nagyobbaké.

Ezeken kívül bővelkedik B1 - és B2 - vitaminban, valamint A-vitaminban és karotinban is.

A paradicsom az egyik legjobb természetes gyógyszer. Különösen ajánlható az ízületi gyulladás, a reuma, a köszvény, a gyulladásos betegségek, vékonybélhurut esetén, valamint vese-és epekő oldására.

Kiváló a húgykősav-kristályokat feloldó képessége és vértisztító hatása, valamint ellenszere lehet a gyomorsav túltengésnek. A magas víztartalma a vér besőrősödését akadályozza meg. Ezeken felül hányingercsillapító, rothadás gátló anyagokat is tartalmaz.

Mindent összevetve irány a zöldséges - vagy gyümölcsös - és élvezzük jótékony hatásait kedvenc piros termésünknek, a paradicsomnak. "

4. milka74 (válaszként erre: 3. - Mazzzsidrazzzsi)
2009. aug. 19. 09:17
A paradicsom mióta gyümölcs???????????
2009. aug. 19. 09:05

ha azt vesszük, hogy a paradicsom is gyümölcs, akkor abban. 22kcal.

egyébként a görögdinnye 29kcal/100g

málna 29kcal/100g

őszibarack 40kcal/100g

ez sztem elég kevés.:)

2009. aug. 19. 09:05

Én úgy tudom, hogy a bogyós gyümikben!

Eper, málna, szeder!

2009. aug. 19. 09:00
Melyik gyümölcsben van a legkevesebb kcal?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook