Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Méheltávolítás - akinek elvégezték már ezt a műtétet, megosztaná velem a tapasztalatait? fórum

Méheltávolítás - akinek elvégezték már ezt a műtétet, megosztaná velem a tapasztalatait? (tudásbázis kérdés)


17683. Picurka1968 (válaszként erre: 17679. - Vicus68)
2013. jan. 29. 23:26

Én koffeines sampont használok a műtét óta,mert elég rendesen hullott a hajam,állítólag az altatás utóhatása.Nem mondom,hogy teljesen megszünt,de lényegesen kevesebb hullik azóta,és meg is erősítette a hajszálakat.

Valaki érdeklődött a futással kapcsolatban.Régebben volt is szó erről itt a fórumon.Akkor én azt olvastam,hogy nem ajánlott a rázkódással járó sport,a megváltozott felfüggesztés miatt,később sem!Mert hogy megsüllyedhet a hüvely,meg a hólyag,stb.Ezzel szemben nekem azt mondta 6 hetesen a dokim,hogy már akár másnap mehetek aerobicra,nem lesz semmi bajom tőle.Persze,még nem voltam,pedig elmúltam 3 hónapos,de úgy gondolom,még várok tavaszig a dologgal.

17682. Picurka1968 (válaszként erre: 17668. - Ibab)
2013. jan. 29. 23:10
Köszönjük!!!puszi
17681. Picurka1968 (válaszként erre: 17666. - Zsuzsenka65)
2013. jan. 29. 23:05
Elmosolyodtam kicsit,ahogy visszagondoltam a lábadozásra.Egyik kezemben pár darab mosott ruha,mert hogy a lavort nem bírtam el,a másik kezemmel meg a hasam fogtam,tartottam,úgy tipegtem teregetni.
17680. Picurka1968 (válaszként erre: 17665. - Zitalin)
2013. jan. 29. 23:01
Csak nyugalom,hidd el,bennünket sem írt fel a rendőr gyorshajtásért!:))Minden nappal könnyebb lesz egy kicsit,majd megerősödsz te is.Ha próbálkozol az oldalt fekvéssel,tegyél párnát a hasad alá,úgy kényelmesebb.
17679. Vicus68 (válaszként erre: 17678. - Ibab)
2013. jan. 29. 23:00
Na de ENNYIRE ? :-))) És az hogy zsíros, még hagyján, de borzasztóan megritkult, elvékonyodott. Délelőtt a mosdóban bevílágított a nap az ablakon, és az erős fényben méterekre el lehetett látni a hajszálaim között. Szörnyű volt.Már gondolkodtam, hogy kéne valami hajerősítőt szedni. Egyszer már próbálkoztam dm saját márkás termékkel, de pont akkor vacakolt az epém, és azóta se tudom eldönteni, hogy a bogyó miatt, vagy csak magánszorgalomból. :-)
17678. ibab (válaszként erre: 17676. - Julika0127)
2013. jan. 29. 22:36
Én itt lakom Budapesten és nem csoda, ha az ember 2 naponta mos hajat.Bemegyek a városba, kosz és por mindenhol.Már meg sem lepődök ezen hosszú ideje.No meg a samponok minősége is hagy némi kivetni valót. Fogyasztói társadalom arra ösztönöz, hogy minél hamarabb fogyjon a sampon, így jól meg van higítva. Nem mindig a készülékben van a hiba tehát,ne a hajunkat okoljuk:-)A fodrászom azt mondta, hogy a bőrünket is naponta mossuk, a hajunk sincs más anyagból, az is koszos lesz és főleg télen, a hideg ellen védekezik a szervezet, ezért zsíros!! A kutyán is észre vettem ezt a védekezési módot :-)))))
17677. Vicus68 (válaszként erre: 17676. - Julika0127)
2013. jan. 29. 21:51
Üdvözöllek a klubban ! Én három napig bírom megállni a hajmosást, de a harmadik napon már olyan a fejem, mintha zsíros bödönbe dugtam volna. A bőröm is csúnya, jönnek elő a pattanások. 44 évesen ! Ami viszont újdonság, hogy a tarkómon és a hajas fejbőrön is vannak pattanások, nem is kicsik, és makacsok. Mondjuk én ezt annak tudom be, hogy abba hagytam a tabletta szedést, ami eddig kordában tartotta ezeket.
17676. julika0127
2013. jan. 29. 20:27
Sziasztok, 5 hónapos vagyok, és a hajammal van problémám. Két naponta kell mosnom mert olyan hamar zsírosodik. Tapasztalt valaki hasonlót?
17675. cicaaa65 (válaszként erre: 17668. - Ibab)
2013. jan. 29. 20:15
Teljesen igazad van, és ezek nagy része tegnap is elhangzott.
17674. csenge 70
2013. jan. 29. 19:22

lányok ,asszonyok!

inkább arról beszéljünk mit tehetünk azért hogy ismét megerősödjünk!nekem ez a 12.hét.Jól vagyok,de az időjárás változást mindig megérzi a hasam.nem a sebem fáj a hasam belül szurkál kicsit.De ez természetes.Eljárok úszni,és képzeljétek,négy hete a gyerek medencét nem tudtam átúszni most meg a nagyban 8 hosszt is tudok úszni.nagyon jó!Még most is érzem hogy napról napra erősebb vagyok.

jólesik az úszás ajánlom mindenkinek,mert nem terhel és megmozgat,fokozatosan emelem a mennyiséget is.hetente két hosszal többet.lehet hogy még olimpikon is lehetek? na csak vicceltem! de főként másnap érzem hogy ellazultak az izmaim izületeim.Műtét után sokáig húzódott a hasam,most jobb.igyekszem nem emelni,cipelni.Azt szeretném kérdezni a régebben műtétektől hogy mikor tudtak ismét futni?nekem még nehezemre esne,nem is próbálkozom.Úgy gondoltam fél év legalább,de érdekelne a tapasztalatotok.

17673. summer40 (válaszként erre: 17672. - Turkkati)
2013. jan. 29. 17:25
Egyetértek veled.Igazad van:)
17672. turkkati (válaszként erre: 17658. - Csenge 70)
2013. jan. 29. 15:07

Igazad van:)


Mindannyian mások vagyunk és máshogy éljük meg a fájdalmainkat.


Ne bizonytalanítsuk el vitatkozással a műtét előtt állókat!


2 éve volt a műtétem, bikinivonalon való vágással.

Nőgyógyászatilag meg lehetett volna csinálni hüvelyen keresztül is a műtétemet, ortopédiai betegségem miatt nem ( nem mertük vállalni a hosszú időre való kengyelbe rögzítését a lábamnak).


Könnyen gyógyultam, de szerencsére megengedhettem magamnak a 8 hét táppénzt (jól esett pihengetni), így 100%-osan állhattam vissza a munkába.


Lányok, aki hamarabb gyógyul, örüljön, de az sem rosszabb, akinek több idő kell:))


Szeretni nem kell egymást, de a tiszteletet mindenki megérdemli, lehurrogás nélkül.

17671. Emeke (válaszként erre: 17658. - Csenge 70)
2013. jan. 29. 14:46
Yess! Puszi érte!'
17670. ibab
2013. jan. 29. 12:53
..és szeri van!! Mindannyian mások vagyunk és máshogy éljük meg azokat a dolgokat, amik velünk történnek.Virtuális kézfogás!! :-)))és szorítunk egymásért!!!
17669. Emeke (válaszként erre: 17656. - BrenBea)
2013. jan. 29. 12:49
Én spec nem biraltam felül! Ezt Te tetted mikor biraltal 3 független orvost is aki velem foglalkozott!
17668. ibab
2013. jan. 29. 12:42
Sziasztok Kislányok! Olvasgatlak titeket, és meg kell hogy állapítsam, jobbak vagytok,mint bármelyik valóságshow.Itt valós problémák, bánatok,örömök, életek vannak jelen. Nyomon követjük egymást és megpróbálunk segíteni tapasztalatunkból, ösztöneinkből.Azt tudni kell, hogy úgy ahogy egy betegség sem jön napról-napra, hosszú idő kell a kialakulásához, nem is fog elmúlni egy varázsütésre, bármit igérnek doktorok és csodadoktorok egyaránt. Ha megműtenek, legyen az bármilyen technológia- IDŐ kell a gyógyulásra, mind testileg, mind lelkileg. NEm akarok belebonyolódni az orvostudományba, de ha bármilyen módon távolítanak el egy méhet, miómával és egyéb függelékekkel együtt, ott komoly ereket, artériákat kell elkötni,leválasztani, komoly sebgyógyulási idő kell a hasfalnak, a has bőrének és a hasizomnak.A hüvelyt valahova rögzíteni kell, aminek idő kell a gyúgyulásához, hogy meg ne lazuljon, szakadjon. Még ha nincs nagy vágás, hanem "CSAK" egy lyuk, AKOR IS!!Nem beszélve az altatásról, amit szintén "ki kell heverni" Tudom, mi mindnyájan itt nagyon klassz kislányok vagyunk és nem szeretjük elhagyni magunkat, és igyekszünk újra fitten várni az élet kihívásait,de VÁRJUK MEG,AMÍG A SZERVEZETÜNK REGENERÁLÓDIK!!! Lehet, hogy le tudjuk kapkodni a csillagokat is az égről,mert olyan jól vagyunk , vagy megint mások viszont nagyon gyengének érzik magukat, belül, átalakulások, gyógyulások folyamatai mennek végbe.Szükségünk van a pihire, a megfelelő táplálkozásra, folyadékfogyasztásra, figyelemre és kíméletre,célzott mozgásra. "Mindennek megvan a maga ideje" semmit nem szabad sürgetni, a testünket meg pláne.Nincs az a munkahely, nincs az a főnök, nincs az a pénz, amely megérni azt, hogy később valami gyulladás,összenövés, megereszkedés,vagy egyéb trauma érjen minket,csakis azért, mert előbb kezdtünk munkába állni ,cipekedni,szexelni, mint ahogyan azt a szervezetünk elbírta, kívánta volna. Figyeld a tested!!! Jelét fogja annak adni úgyis, hogy mikor gyógyultál meg.Biztosan nem két hét a dolog,mert azért ez nem egy kispályás műtét, történjék akámilyen módszerrel is végzik azt. Ha pedig az orvos mást mond, mint az idősebb lányok tapasztalata, azt úgy érzem, hogy lehet jó szakember, de egy kicsit szenzáció hajhász is.Egy sima mezei kaparás után is 4 hét a tilalom, vagy egy szülés, mely a világ legtermészetesbb dolga, az után is hagyunk időt a gyógyulásra,visszaállásra. Kilenc hónap alatt átalakultunk , legalább hat hetet várunk még minden visszaáll.Egyes vallások nem véletlenül hagynak"tisztulási" időt a szülés és egyes betegségek után arra, hogy újra az legyél,aki vagy:-) Vigyázzatok magatokra,mert senkinek nem fogják a sírjára írni, ..."de hát ő belehúzott az életbe műtét után rögtön,fasza csaj volt...." pihi, nyugi, relax, hidd el megéri! Jó befektetés az egészség....Legyetek jók és sok puszi mindnyájatoknak!!! ibab
17667. Bogyó1977
2013. jan. 29. 11:08
Szép jó napot Lányok! Ma a varratszedés is megvolt,jövő héten szövettan..:) remélem, mindenki jól van.. :)
17666. zsuzsenka65 (válaszként erre: 17665. - Zitalin)
2013. jan. 29. 11:01
Biztos jobb lesz.Nekem már a kórházban 5.napon kiszedték a varratokat.Hidd el tényleg minden nap jobb lesz.A lassított felvétel meg is marad egy darabig.Sokkal óvatosabban csinálsz majd ezután mindent.Ha leesik valami nem hajolsz,hanem gugolsz.A ruhákat egyesével szeded ki a mosógépből.Nem a fazék vizet emeled,hanem poharanként töltöd meg.3hetesen már tök jól érzem magam.Csak néha szúr és feszít.Mindig is pörgős voltam,és nehéz visszafognom magam.Pihengess!
17665. Zitalin
2013. jan. 29. 10:47
Jaj lányok .... én is szívesen írnám hogy milyen fitten vagyok , de így 1 hetes múötöttként olyan vagyok mint egy lasított felvétel . Húzódik a sebem , nem tudok redesen feküdni - aludni - WC-re menni soroljam :D Most abban nreménykedek hogy csütörtökön kiveszik a varratot és jobb lesz . (Milyen érdekes az ember ahogy elmúlik a baj azonnal vissza tér a valódi énje ......ezt a sok vitatkozásra értem ami most itt megy . )
17664. BrenBea (válaszként erre: 17663. - Gombszem)
2013. jan. 29. 10:42
Kedves gombszem, köszönöm szépen a hozzászólésod, kár hogy nincs itt lájk gomb :)
17663. gombszem (válaszként erre: 17649. - Bogyó1977)
2013. jan. 29. 10:28

Teljesen igazad van, itt az egyetértésről, kell, h szóljon a fórum.....ez így is szokott lenni...


De én is csendben végig olvastam a vitát, és nekem az a véleményem, h SEM A FŐNIX, SEM A BEA NEM AKARTAK ROSSZAT.... ha amit a FŐNIX elmondott a vita elején és azt nem kérdőjelezik meg, és nem írta volna rá , h nem hiszi el, és nem igaz, akkor ez nem fajul vitává!!!!!

A hiba ott kezdődött!!!!!

Mert sztem ha valaki leírja a saját esetét, sztem nem fog hazudni... biztos vagyok benne, h az igazat írta!!!!!Ha akkor nem kezd el okoskodni olyan aki nem is tudja, azt, h a másikkal mi történt, akkor nem robban ki ez a vita....

Mindenkinek szép nyugodalmas napot!!!!! :-)))

17662. lenvirág (válaszként erre: 17661. - Lila virág)
2013. jan. 29. 10:27
Természetesen nem lehet úgy emelgetni, mint műtét előtt. Én azt vettem észre magamon, hogy önkéntelenül megváltozott az emelési technikám. Például hajolgatás helyett mindig leguggolok. Én elmúltam 4 hónapos, már nem tudom kikerülni az emelést, de 5 kg-nál többet nem, és főleg nem hajolva. Úgy is érezni fogjátok!
2013. jan. 29. 09:59
És hat hét után?
17660. lenvirág (válaszként erre: 17659. - Zsuzsenka65)
2013. jan. 29. 09:56
Maximum 1-2 kg. De legjobb ha egyáltalán nem emelgetsz.
2013. jan. 29. 09:35
Írnátok inkább tapasztalatokat!Ki milyen terhelést engedett meg magának 3 hetesen?Hasi vágás után.Köszönöm!
17658. csenge 70
2013. jan. 29. 09:24

Sziasztok!

Már régen írtam ide mert dolgozom és nagyon elfoglalt vagyok.Mindig szívesen néztem be a fórumra mert sok bátorítást kaptam.úgy éreztem itt megértenek.Most viszont amikor reggel beleolvastam az elmúlt napok történéseibe,nagyon meglepődtem.Mi ez a vita?Eddig itt béke volt!Most meg olyan érzésem támadt mint amikor menekülni kell valahonnan kifelé.Kár ezért a fórumért.Szerintem aki vitázni akar keressen másikat!Korábban már a nagybetűs gépelés is kiabálásnak számított ,most meg simán bántja mindenki a másikat.Szerintem csak az írjon ide aki bántás nélkül hozzá tud szólni, mert senkinek nincs erre szüksége.mindannyian átéltünk valami rosszat,vagy még rosszabbat.lelkileg is sérült mindenki a maga módján,bátorításra ,megértésre van szükségünk.Okoskodni fölösleges, hogy ki tudja jobban, meg ki az informáltabb.Mindenki azt tegye amit akar, amit tud, amire lehetősége van!nekem is van közöm az egészségügyhöz,a Semmelweis egyetem egyik szakán végeztem én is. 20 éve dolgozom az egészségügyben,van némi rálátásom a dolgokra.nekem is hasi műtétem volt.nem is kicsi vágással,tól-ig vágtak.Gondoljátok nem kerestem meg a leges legjobb dokit, és kórházat?Itt egyedi esetekről beszélünk.nem vagyunk egyformák a problémánk sem az.nem lehetett másként megoldani nekem sem.Melettem műtöttek egy hetvenéves nénit,hüvelyen keresztül egy másikat meg laparoszkópiával,ők másnap már nagyon jól voltak. Én egy hétig járni sem tudtam.(nem fővárosi kórház volt.)Szóval mindenkit békességre , nyugalomra intenék.Szeretnék még máskor is örömmel ide belépni!Szép napot mindenkinek!

17657. BrenBea
2013. jan. 29. 09:16

Nem tudom veszi e bárki a fáradtságot én bemásolom ide azt amit erről érdemes és fontos tudni. További kellemes szép napot mindenkinek.Remélem ha elolvastátok a cikket, vége szakad a semmit mondó marakodás, hisz konkrétan mindenki választ kap a kérédésre és arra amit erről tudni lehet és érdemes.



Laparoscopos sebészet a nőgyógyászatban


A laparoscopia a hasüreg, illetve a kismedence műtéteinek egy olyan típusa, amikor a testüregbe való behatolás néhány centiméteres metszés, illetve metszések segítségével történik, szemben a laparotómiával, vagy nyitott műtéttel, amikor egy nagyméretű metszést ejtenek a hason és azon keresztül végzik el a műtétet.


Manapság elvárás, hogy a beteg tájékozott beleegyezéssel járuljon hozzá a műtét elvégzéséhez. Ez az elvárás azt gondolom indokolt, ugyanakkor számos nehézség merül fel ennek kapcsán. Egyrészt időkorlátok, ugyanis az állami egészségügyben, de akár a magánszektorban is az egy betegre jutó idő általában lényegesen kevesebb annál, ami szükséges a széleskörű tájékoztatáshoz. (Sokan nem is széleskörű, hanem mindenre kiterjedő tájékoztatást emlegetnek, ami nyilvánvalóan nem valósítható meg, hiszen nem véletlenül tanul egy orvos a szakvizsga megszerzéséig 11-12 évet. Néhány percbe, vagy órába mindenre kiterjedő ismeretei nyilvánvalóan nem sűríthetők be és talán nem is érdeke ez senkinek.) Másrészt a tájékoztatással és a döntési folyamatba való bevonással olyan plusz terheket helyezünk a betegre, aminek hatása nem minden esetben kedvező. A tradicionális orvoslás a beteget kevésbé, vagy alig vonja be a döntéshozatalba. Ez nyilvánvalóan nem követendő, ugyanakkor megkíméli a beteget a döntéshozatal nehézségeitől. Mindennapi életünk során is sokszor kerülünk olyan döntési helyzetbe, ami komoly nehézségek elé állít minkt.. Ha minden döntést áthárítunk a betegre, azzal a veszéllyel járhat, hogy a betegség által okozott stresszes, sokszor depressziós állapot tovább mélyülhet és akár a terápia elhúzódásának vagy elmaradásának veszélyével is járhat. A betegek talán nem mindig látják, de egy-egy nehezebb döntés meghozása igen komoly fejtörést, hosszas mérlegelést és ezzel együtt akár komoly stresszt is jelent az orvos számára. Ha ezt a beteg elutasítja és minden döntést magáénak követel, ez sok orvos számára zavaró bizalmatlanságot jelent.


A laparoscopos műtétek egyre szélesebb körű elterjedése és a betegek korlátozott ismeretei miatt szeretnék néhány közérdekű információt összefoglalni, ami segíthet megérteni a beavatkozás lényegét, előnyeit és veszélyeit egyaránt. Ezzel szeretném segíteni azt, hogy a műtétre váró betegek részesei lehessenek a terápiás terv felállításának.


A laparoscopos műtét „technikai sport”, számos finom, precíz és ezáltal gyorsan elhasználódó eszköz és berendezés szükséges hozzá. Sajnos az orvostechnikai berendezések ára igen borsos, ezért a laparoscopos felszerelés összeállítása hihetetlenül nagy beruházást jelent az egészségügyi intézmények számára. Bár politikai kérdéseket nem szeretnék megtárgyalni, de itt mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy a laparoscopos beavatkozások finanszírozása nem megfelelő, ami alapvető akadályt jelent a műtét általános elterjedésének Magyarországon.

A műtét menete


Annak érdekében, hogy megfelelő hely álljon rendelkezésre a műtéthez, a műtét elején széndioxid (CO2) gázzal feltöltjük a hasüreget. Ehhez egy speciális tűt használunk, melyet feltalálójáról, Veress János magyar pulmonológusról Veress tűnek nevez az egész világ. A széndioxid gázt egy speciális insufflátor adagolja, mely folyamatosan méri a hasüregben található nyomást, az áramló gáz sebességét ezáltal biztosítja, hogy a műtét során végig a kívánt paraméterek mellett operálhassunk. Miután kialakítottuk a kívánt gáztartalmú üreget a hasban, trokárok segítségével a behatolunk a hasüregbe. A trokárok 5-12 mm vastag hegyes fém eszközök, melyek munkacsatornát biztosítanak a műtéthez használatos műszereink számára. Első lépésben a kamera bevezetéséhez szükséges trokárt vezetjük be. A kamera képét monitorokra vetítjük ki, ezeket nézve tájékozódhatunk, illetve operálhatunk. Miután meggyőződtünk róla, hogy nem történt sérülés, további eszközök (olló, fogó, egyéb speciális égető-vágó eszközök, szívó-öblítő) bevezetéséhez szükséges trokárokkal hatolunk a hasba. A behatolás helyét elsősorban a műtét típusa határozza meg.


A laparoscopos műtétekhez nélkülözhetetlen a jól összeszokott, szakképzett műtéti team.


A laparoscopos technikák ugrásszerűen fejlődtek az elmúlt években és kétségtelen, hogy a jövőben át fogják venni a vezető szerepet a nyitott műtétektől, hiszen számos előnyük van a nyitott műtétekkel szemben. Azonban természetesen a laparoscopiának is vannak hátrányai, ezért a műtéti terv felállításakor mindig gondosan mérlegelni kell azt, hogy melyik műtéti típus az előnyösebb adott beteg adott betegsége, adott felszereltség és műtéti gyakorlat mellett.

Előnyök


Egyértelmű előnye a laparoscopos műtéteknek a lényegesen rövidebb lábadozási idő, ezáltal a gyorsabb visszatérés a munkába, illetve szokásos hétköznapi tevékenységekhez. A gyorsabb felépülés annak köszönhető, hogy kevesebb a műtétet követő fájdalom, ami rendkívül előnyös a gyors gyógyulás szempontjából. A fájdalom által kiváltott stressz nemcsak a beteg közérzetét, hanem általános állapotát, keringési paramétereit, bélműködését, sebgyógyulását is jelentősen rontja. A kisebb fájdalom a kisebb metszéseknek és a belek kíméletes izolálásának köszönhető.


A laparoscopos kamera segítségével a műtéti területről nagyított képet kaphatunk, melynek segítségével olyan elváltozásokat is észrevehetünk, melyek nyitott műtét esetén elkerülhetnék figyelmünket, illetve nem is látszanának szabad szemmel. A laparoscpia ezen tulajdonsága rendkívül fontos az endometriosis sebészetében. A nagy nagyítás és finom műszerek segítségével a beavatkozások sokszor pontosabban kivitelezhetők, mint nyitott műtétek esetén.


Minden hasi műtét után fennáll a veszélye annak, hogy a hashártya és a hasi szervek között összenövések alakulnak ki. Az összenövések számos kellemetlenséget (fájdalom, bélmozgás zavar, meddőség) okozhatnak, ugyanakkor kezelésük nehéz, hiszen csak műtétileg képzelhető el, ami után azonban fennáll az ismételt kialakulás veszélye. Az összenövés (adhaesio) kialakulásának megelőzésében szintén előnyös a laparoscopos technika.

Hárányok


Laparoscpos műtétek általános anaesthesiában, vagyis altatásban, intubálás mellett végezhetők biztonságosan. A műtéti technika okozta megterhelés lényegesen különbözik a nyitott műtétektől. A Trendellenburg testhelyzet (ld. később), a fokozott hasűri nyomás, a hasüregből felszívódó széndioxid gáz, megterhelést jelent a keringési rendszernek, ezért az altatóorvos véleménye nagyon fontos a műtét tervezésekor. Általánosságban elmondható, hogy laparoscopos műtét feltétele az egészséges, vagy jó állapotú légzési és keringési rendszer, így bizonyos betegségek ellenjavallatát képezhetik a laparoscopos beavatkozásnak, ugyanakkor nem a nyitott műtétnek.


A műtéti idő általában hosszabb, mint nyitott műtét esetén. Ezt szinte mindig elmondjuk, leírjuk, azonban sok beavatkozásra nem feltétlenül igaz. A műtéti időt nagymértékben befolyásolja a műszerek állapota, a műtéti team összeszokottsága, gyakorlottsága és természetesen a tervezett műtét típusa. Bonyolult műtétek (onkológiai műtétek, súlyos endometriosis műtétek) esetén nem ritka, hogy igen hosszú 4-6 órás műtétekkel is számolnunk kell. A hosszú műtétek nagy megterhelést jelentenek egyrészt a betegnek, aki ezalatt lehet, hogy végig olyan pozícióban fekszik, hogy feje mélyebben található, mint lába (Trendelenburg helyzet), hiszen a kismedencei műtétek esetén így biztosítható, hogy a belek ne akadályozzák a műtét elvégzését. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az operáló orvosok is sokszor kényelmetlen, fárasztó testhelyzetben töltenek órákat, mely során folyamatosan a képernyőre kell koncentrálniuk, onnan szinte le sem vehetik a szemüket. Külföldön személyesen is tapasztaltam, hogy gyakran az orvosok műtét közben váltják egymást, illetve pihenő időket iktatnak be. Ez Magyarországon kevésbé elterjedt.


Feltárási nehézségek adódhatnak, illetve bizonyos szövődmények ellátása kellő biztonsággal csak nyitott has mellett oldhatók meg, ilyen esetekben kénytelenek vagyunk a has megnyitására. Ilyenek lehetnek nagyér- és bélsérülések is, melyek elsősorban a behatoláskor fordulnak elő. Különösen nagy a veszélye bélsérülésnek, ha a hasban súlyos összenövések vannak. Sajnos ez előre nem mindig megjósolható, ugyanakkor az is igaz, hogy bélsérülés nyitott műtéttel sem mindig kerülhető el.


Említettem már a laparoscopia nagy költség igényét, ami a kórház számára jelent megterhelést, ugyanakkor a munkába való visszatérés lerövidítése, a rövidebb táppénzes időszak következtében összességében ár-érték aránya kedvező.


Hátrányai közé sorolható, hogy a sebésztől a nyitott műtétekhez képest teljesen más készségeket igényel, melyek elsajátítása nehéz, és időigényes.


Hogy mit lehet laparoscoppal operálni és mit érdemes vele, összetett kérdés. Mérlegelni kell minden betegnél a fenti előnyök és hátrányok ismeretében.


Rosszindulatú daganatok esetén sokáig tabunak számított laparoscopos műtét végzése, azonban mára ez a dogma már megdőlt, számos daganatos betegség esetén végeznek már a világon laparoscopos műtéteket.

Leggyakoribb laparoscoppal végzett nőgyógyászati műtétek

Dianosztikus laparoscopia


Meddőség és krónikus kismedencei fájdalom esetén végzett műtét, mely során amennyiben operálható elváltozást találunk (pl.: összenövések, amiket ultrahang vagy más képalkotó vizsgálatokkal sajnos nem láthatunk) természetesen annak ellátása is megtörténik. A petevezetékek átjárhatóságának vizsgálata laparoscopos chromopertubáció útján ezért előnyös a kontrasztanyagos vizsgálatokhoz képest.

Petefészek cysta ellátása


Típusai: cysta kiágyazás, petefészek eltávolítás.


Azt, hogy a cysta kiágyazása vagy petefészek eltávolítása mellett döntünk, természetesen sok tényező függvénye. Elsősorban befolyásolja a beteg életkora, családtervezési szándéka, a cysta típusa, esetlegesen visszatérő jellege. Alapjában véve törekszünk az ép petefészek állomány megőrzésére, ugyanakkor rosszindulatúság gyanúja esetén (ilyenkor inkább nyitott műtétet végzünk) tanácsos a teljes petefészket eltávolítani, méghozzá úgy, hogy a cysta tartalma ne folyjék ki a hasüregbe.


Azt, hogy cysta esetén nyitott vagy laparoscopos műtétet végzünk, elsősorban a cysta mérete, tartalma és a rosszindulatúság esélye dönti el. (számos egyéb mellett)

Méhen kívüli terhesség


A méhen kívüli terhesség az esetek döntő többségében valamelyik petevezetékben található. Kezelésére több módszer is ismert, melyek főbb típusai a gyógyszeres, illetve a műtétes ellátás. A gyógyszeres kezelés hátrányai miatt (mellékhatások, időigényesség, nem ritkán sikertelenség), illetve a laparoscopos műtétek könnyű elérhetősége miatt a műtétes kezelés került előtérbe. Kétségtelen előnyei miatt a nagy vérzéssel járó esetek kivételével, szinte mindenkit laparoscoppal operálunk. A műtét során az érintett petevezetéket általában eltávolítjuk. A szervmegőrző beavatkozások késői sikeressége (működőképes lesz-e a visszahagyott petevezeték) kétséges.

Myoma


A méhet torzító jóindulatú, méhizomzat eredetű göböt nevezzük myomának. Mérete, szerkezete, elhelyezkedése, valamint száma alapján rendkívül változatos képet mutathat. A kezelésére több megoldás létezik. Legelterjedtebbek a műtétes beavatkozások, melyek során a myomák, vagy a teljes méh eltávolítása a cél. Léteznek olyan módszerek is, melyeknél nem az eltávolítás, hanem a zsugorítás és tünetmentessé tétel a cél. Ezt fókuszált ultrahangnyalábokkal és az ellátó ér elzárásával érik el. Ezeknek a beavatkozásoknak azonban általánosságban nem, csak bizonyos feltételek mellett alkalmazhatók a myoma kezelésben.


Nem minden myoma kezelendő, hiszen többségüket ultrahang vizsgálat során észleljük panaszmentes nőkben, azonban a panaszokat okozó (fájdalom, erős vérzés, terhességgel kapcsolatos fokozott rizikó) esetén ellátásuk kívánatos. Az ellátás alapját ma a műtétes beavatkozások jelentik. Laparoscoppal mind a myomagöb kiágyazása, mind a méh eltávolítása kivitelezhető. Amennyiben a jövőben terhesség vállalása a cél, a méh megőrzésére mindent elkövetünk. Amennyiben már biztosan nem kíván több terhességet vállalni a beteg, a méh eltávolítása is szóba jön, hiszen ezáltal a későbbi kiújulás, illetve ismételt panaszok és műtét kerülhető el. A javasolt műtéti típus talán itt a legösszetettebb kérdés, melyben alapvető az orvos tapasztalata, gyakorlata, de nagymértékben befolyásolja a myomák száma, helyzete, szerkezete és a terhességvállalási szándék is. Itt egyértelműen igaz az a mondás, hogy nem mindent kell, amit lehet laparoscoppal operálni. Nyitott műtét bizonyos esetekben lényegesen rövidebb és rizikó mentesebb és kedvezőbb eredménnyel járó beavatkozás lehet, mint a laparoscopos. Laparoscopos műtétnél a kiágyazott myomát darabokban távolítjuk el a trokárokon keresztül. Ehhez először megfelelő eszközökkel össze kell darabolni.

Méheltávolítás


A méh eltávolítására nyitott vagy laparoscopos műtét esetén is két megoldás létezik. Az egyik megoldás szerint csak a méh testet távolítjuk el, (a myomák döntő többségében itt találhatók) és a méhnyakat megőrizzük. Csak jóindulatú elváltozás esetén alkalmazható eljárás, és csak abban az esetben ajánlott, ha a méhnyak egészséges a kismedencei szalagok épek, a méh nincs megsüllyedve. Hátránya, hogy későbbiekben a méhnyak daganatos elfajulása nem kizárható, ugyanakkor ennek esélye megfelelő szűréssel minimalizálható. Előnye a rövidebb, egyszerűbb és talán rizikómentesebb műtét és sokak szerint a jobb medencefenéki szerkezet.


A totális méheltávolítás, mely során a méhnyakat is eltávolítjuk, számít manapság Magyarországon a standard méheltávolításnak. A méhtest rosszindulatú daganata esetén csak ez végezhető.


Laparoscopos beavatkozás során amennyiben a teljes méhet eltávolítjuk, azt a hüvely felé húzzuk ki, amennyiben a méhnyakat megőrizzük, a méhet a hasüregben összeaprítjuk és a laparoscopos munkacsatornákon keresztül távolítjuk el.


Laparoscopos méheltávolítás a méhnyálkahártya (endometrium) rosszindulatú daganata esetén nem kontraindikált, sőt előnyös módszernek tekinthető, sok helyen rutinszerűen végzett beavatkozás. Nyitott műtétekhez hasonlóan kiegészíthető kismedencei nyirokcsomó mintavétellel, vagy teljes kismedencei nyirokcsomó eltávolítással is. A laparoscopia előnye a gyorsabb felépülésen kívül az, hogy kisebb eséllyel alakul ki összenövés a hasüregben, ami az esetlegesen szükséges kiegészítő sugárkezelés szövődményeit csökkenti.

Radikális méheltávolítás (Wertheim műtét)


A méhnyak rosszindulatú elváltozása esetén (bizonyos daganatos stádiumokban) végzett műtéttípus. Lényege a méh radikális eltávolítása, ez azt jelenti, hogy a méhet körülvevő kötőszövetes szalagok, nyirokutak is eltávolításra kerülnek. A méheltávolítást kismedencei nyirokcsomó eltávolítással egészítjük ki. A műtét mind nyitott, mind laparoscopos úton elvégezhető, ugyanakkor mindkét módszer nagy gyakorlatot igényel.


Remélem, a fenti információk segítséget jelentenek a laparoscopos technika és a műtétek megértésében.


Dr. Máté Szabolcs

17656. BrenBea (válaszként erre: 17655. - Lenvirág)
2013. jan. 29. 09:06

Lenvirág ezek az orvosok nem csak egy helyen dolgoznak, pl az én orvosom Szeged , Budapest között ingázott, egyszerre (persze nem egy időben) műtött a fő városban többekközt a kékgolyóban is, Péterfy és a Szegedi klinikán is, egy orvos több helyen műt egyszerre nem csak egy kórházban vagy klinikán, mert sajnos igen is kevesen vannak...érdemes róla olvasgatni...Lehet, hogy tavaly óta már a nőgyógyászatban 20 an is vannak ennek az az oka, hogy fejlődik a világ vele a technika is.

A belső gyógyulás nem ugyan annyi időt vesz igénybe mivel nem szike és olló az eszköz, hanem lézer ennek hatására sok esetben vérzés sincs, varratok és a rögzítések teljesen más úton módon történnek, műtét után felébredéskor nekem dréncsőre se volt szükség..nem is véreztem egyáltalán sehol sem. 2 hét után szabad utat kaptam a házas életre...amit persze nem vettem igénybe :-)

3 hét után teljes értékű életet élhettem. De én nem is tudom miért kell egymás szavait felül űberelni, egyszerű a megoldás több linket is ide bemásoltunk érdemes elolvasgatni, ne csak vitatkozzatok, hanem olvassátok is el azokat az orvosi oldalakat amiket ide biggyesztettünk. Én csak a saját tapasztalatomról tudok beszélni és arról amit átéltem. És arról amiről a professzor tanárúr mélységes kedvességel tájékoztatott.. Nem hiszem, hogy bárkit megbántottam, engem kezdett "valaki" mindjárt szapulni hogy én lefizettem az orvost és bizonyára kivételezett sok pénzem van mert így műtöttek...ez egyáltalán nem igaz, életmentő sörgősségi műtét volt teljesen ingyenesen.

17655. lenvirág
2013. jan. 29. 08:44
Megfogadtam, hogy nem szólok bele, de azért pár hülyeség elhangzott.(Főnixxx, BrenBea).Csak a Sote klinikán van 15 orvos, aki használja ezt a technikát. Szombathelyen 8 éve használják a laparoszkópot hysterectomiánál, és még nem beszéltünk a szegedi, debreceni, pécsi klinikáról. Már nem használnak hasüregen belül szikét, csak lézerkést és kautert. Nem végezhető minden esetben laparoscopos műtét! Miután ott is elvágják a szalagokat, ugyanannyi időt vesz igénybe a belső gyógyulás. Ha ezt nem veszik figyelembe, minden megsüllyedhet. Persze a hasizom ép marad, ezért csalóka.
17654. d6a6db9804
2013. jan. 29. 06:40

Te jóég, lányok mi van itt???!! Eddig olyan nyugodtan, segítőkészen ment itt a beszélgetés! Aztán jött főnix meg a laparoszkópia. Nekem az jött le, hogy főnix nehéz helyzetben van, mint családfenntartó. Ennek súlyától az aggodalom és a stressz beszél belőle. Mivel mindenki óvatosságra intette (a felépülés idejét illetően) ezt valahogy támadásnak vette, és hozott segítságet, Beát. Bocs, ha nem így van.

Mindenki maga dönti el, hol műtteti a pocakját -bár, tudom ez a valóságban nem így van- és mennyi ideig gyógyul utána. A többiek féltése nem támadás volt!

Elsiklottatok olyan megjegyzések mellett, hogy a belső varratoknak is idő kell. Itt valóban nem a külső vágás jelenti a legnagyobb gondot az hamar meggyógyul a belső "rendeződésnek" több idő kell.

Engem olyan helyen műtöttek, ami az ország egyik legfelkészültebb klinikája. Volt akinek laparoszkópiával vették ki a méhét, volt akinek nem. Az orvosomban maximálisan megbíztam és eszembe sem jutott volna vitanapot indítani a műtéti technikáról. Biztosan oka volt a hasi vágásnak. A vágásommal is hamar gyógyultam, pedig nem vagyok már fiatal (53).

Nem értem miért kell a bizalmatlanság magját elültetni a műtét előtt állokban?? Biztos, hogy nincs minden kórház felkészülve a legújabb módszerekre, de attól még lehet jó. Pláne a jelenlegi állapotokban.

Azt sem hiszem, hogy korteskedni kellene a laparoszkópiás műtét mellett!

Főnix, ha neked menned kell hamar, hát tedd azt, csak vigyázz magadra. Szerintem mindenki ezt akarta a tudtodra adni!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook