Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gerincbe érzéstelenités(császár-viszérmütét egyébb) fórum

Gerincbe érzéstelenités(császár-viszérmütét egyébb) (beszélgetős fórum)


1 2
40. Bri*
2010. jún. 22. 20:52
Nekem két császárom volt. Az első altatásban, a másik epidurállal. A második klasszisokkal jobb volt. Főleg, mer altatás esetén ébredés után rögtön fáj, epidurállal meg volt még 4-5 órám.
2010. jún. 22. 11:27

Sziasztok.

Köszönöm hogy ennyien megosztottáátok az élményeiteket.

Nekem ugyan ilyen kellemes volt holott én magam rettegtem töle,de a legkellemesebb csalodásom volt.

én rendesen gerincbe kaptam a szurit és nekem nem hüs volt hanem olyan nem tudom elmondani inkább hirtelen meleg lett a lábam mindenemet elöntötte a forroság,4 oráig neméreztem semmit sem,de utána sem voltak panaszaim.

köszi mág egyszer is mindenkinek.

38. TSydy
2010. jún. 21. 23:55

Sziasztok! Én is epidurállal szültem, a vajudáskor bekötötték, elég cccar kétperces fájásoknál mikor kileng a gép mutatója mozdulatlan maradni, de majd körbecsókoltam a dokit mikor hozta tálcán a cuccost. Rég vetkőztem ilyen gyorsan pasinak :) Az epivel az jó, hogy "sétálós", le lehet mászni az ágyról. Mondjuk én örültem, hogy felmásztam, törökülésben voltam végig, de mivel kakis volt a magzatvíz folyamatos ctg-re is voltam kötve. Na szóval epi-vel vajúdni mennyei, főleg ha rendesen hat. Nálam is probléma volt, mert a második adagtól csak féloldalasan hatott és nekem nem segített a fekvés, de nálam ez várható volt mert ferde a gerincem - nagyon! Azt azért megjegyzem, hogy még terhesen elmentem ortopédushoz, hogy akkor most mi a teendő, rendes szülés vagy császár, mert ezt mondjuk nem ártana előre letisztázni. Szerencsétlenségemre sikerült kifognom egy rakás szerencsétlen rezindens dokit, (még mielőtt szó érné a ház elejét a dokinénim is rezidens volt akkor és az életemet is rábíztam volna!) aki vonogatta a vállát, hogy háááát végül is nincs csípőficamom......no comment. Csak az epi ment féloldalra és a gyerek feje nem tudott beilleszkedni...Szóval én tolófájásokkal kerültem a műtőbe, ott dőlt el, hogy akkor alvás! De nem bánom, baromi szar érzés, mikor szembejön dokinéni talpig hentescuccba - párom hentes, neki is olyan köténye van.... - és közli, hogy ő ugyan így nem vág meg, mert belecsípett a hasamba én meg majdnem leugrottam az asztalról.

A modern altató meg már nem is olyan büdös mint régen, amikor még azt az émelyítő izét használták. Inkább csak mint valami hidegebb levegőt lélegezne be az ember.

Belőlem 22.15-kor vették ki Krisztiánt, utána engem szereltek, a párom volt vele és kb. 11-kor ébresztettek. Onnantól, hogy az altatódoki a műtőben pofozgat én mindenre emlékszem, pl. a dokinénim a másik doki mögött ugrál és kiabál, hogy rá figyeljek egészséges pasigyerek és kint van az apjával. Onnan áttoltak a gyermekágyas szobába - őrzőbe és meg is szoptathattam a kicsit. Tehát az ébredés után kb. 15 perccel a fiam szopizott. Utána rossz, hogy nem tud mozogni az ember, de mivel éjszaka volt így alhattam. Bár nem tudom ki hogy van vele, nekem járt az agyam, újraéltem az egészet, furcsa volt egyedül, bár tudtam, hogy a gyerek két szobával odébb alszik, meg óránként jött a nővér vérnyomást mérni, infúziót cserélni.

.....és az volt azóta a legnyugodtabb éjszakám...:))))

Annamari, az lehet, hogy a császár jó, meg gyors, főleg a gerinced miatt, de készülj fel, hogy utána rettenetes.....Aki mellettem símán szült a szülés után pár órával vígan járkált, én meg még két nap múlva is csak vonszoltam magam. Persze ebben benne van az is, hogy végigcsináltam a vajúdást és csak a végén döntött a doki a császár mellett és kifáradt a méhem és a testem, de a programozott császár sem sokkal jobb. Készülj fel, hogy utána a vágás körül kb. fél évig nem érzel semmit és a hasad sem úgy regenerálódik mint egy sima szülés után. De viszont ez legyen a legnagyobb gond :)

Nagy kalappal a babaváróknak:)

Ann

37. annamari0825 (válaszként erre: 34. - Trapiti)
2010. jún. 21. 22:22

A szülésemet mindig úgy képzeltem,hogy császármetszés lesz,ha odáig jutok.Valahogy az esik közelebb a lelkivilágomhoz.Még akkor is,ha vágás lesz a hasamon.


Gratulálok a kislányotokhoz!:)

2010. jún. 21. 22:14

trapiti,

köszönöm Neked is, hogy szakmailag segítesz!

Jaj minden vágyam az elnne, ha császár után megkaphatnám megszoptatni a babát, akkor egyáltalán nem érdekelne, hogy műtét lett...

De akkor ezek szerint nem az érzéstelenítés módján, hanem leginkább a kórház szemléletén múlik, hogy megkaphatom-e utána (meg természetesen az egészségi állapotunk).

Gratulálok a pici lányhoz, elhiszem, hogy minden szeretetek az Övé :)

2010. jún. 21. 22:09
Sziasztok! Új vagyok itt, de a téma engen is érint(ett) A kislányom nem akart erre világra jönni (pont kezdődőtt a gazd. válság, biztos megérezte ) Túlhordtam, eléggé a 30 fölött voltam életkorban , már nagy, nehéz volt minden, a főorvosnőm besejtette hogy lehet (haha ?) császár lesz. Nemigazán tudtam mi az de nem is féltem tőle jobban mint a szüléstől. Szóval egyszercsak eljött a nagy nap ! Voltak apróbb kellemetlenségek, amik engem nemnagyon érintettek. A mütőben az orvosok az akt. nyaralási, amerikai sztorijaikat mesélték, a helyes kis altató orvosnő kommentált, meglett a babám, rám tették, poénkodtak,zörögtek mit egy üzemi konyhán, lábasok, stb. Kivitték a férjemnek a kicsit, egyedül is hagyták őket egy picit. MINDENKINEK EGY ÉLMÉNY VOLT! Én egy bohém figura vagyok, de még ilyen jól ritkán szórakoztam, húsz perccel a szülés után ment a nagy telefonálás, másnap éjjel megindult a tejem, én szinte röpültem a váróba az anyámhoz, dehogy fájt nekem semmim!!!(Ja és 13 évig vártam a picukámra!)
34. trapiti (válaszként erre: 32. - Annamari0825)
2010. jún. 21. 21:47

:) sőt sorstárs is... PCOS szintén :)

Nekünk nem sikerült, de már nem bánom, egy imádnivaló 2.5 éves örökbefogadott kislány anyukája vagyok :)


Amúgy ezek közül egyik sem teszi lehetetlenné a spontán szülést... még összejöhet az is... (esetleg a gerincműtét nyomós érv lehet, ha olyan volt... a PCOS és a vetélés nem befolyásol, ha már eljut a dolog a szülésig) ;)

33. annamari0825 (válaszként erre: 29. - Trapiti)
2010. jún. 21. 21:27

De jó,egy szakmabeli:)

Mióta kiderült,hogy terhes vagyok,nem dolgozom.Itt a fórumokon tudom kiélni az elméleti szakmai tudásomat.Igy legalább nem rozsdásodom be:)

32. annamari0825 (válaszként erre: 28. - F298247b9c)
2010. jún. 21. 21:25

Szolnokon dolgozom,ott is fogok szülni.

2 éve volt egy gerincsérv műtétem,ráadásul 6 éve próbálkozunk,hogy teherbe essek.Tavaly volt egy spontán vetélésem,ráadásul PCOS-vagyok.Hogy úgy mondjam,halmozottan esélyem van a császármetszére.

31. trapiti (válaszként erre: 30. - F298247b9c)
2010. jún. 21. 21:20
Péterfyben :)
30. f298247b9c (válaszként erre: 29. - Trapiti)
2010. jún. 21. 21:18
Nem a MÁV kórházban dolgozol?Mert ott is ugyanezek voltak,és nagyon jó volt.Rögtön rámtették a babát stb.
2010. jún. 21. 21:13

Sziasztok!


Annamari nagyon jól összefoglalta a lényeget :)

Én anesztes orvos vagyok, dolgozom szülészeten is rendszeresen :)


Császárhoz választható az epiduralis érzéstelenítés is, sőt olyan esetben is használjuk, amikor az epiduralis kanül már bent van fájdalomcsill. céllal és valamiért mégsem megy a szülés, át kell alakulni császárba. Ilyenkor arra legtöbbször van idő, hogy akkora adagot adjunk a kanülbe, ami a műtéti érzéstelenséghez is elég.

Tervezett császárhoz epidural-spinal és altatás is választható, bár jobb az anesztes vélémnyére hallgatni, aki ha mód van rá, az érzéstelenítés vmelyik formáját javasolja. Nálunk a spinálosok is megkapják egyébként a babát, még a szülőszobán mellre tehetik ill. ha jól van a baba, akkor rögtön megmutatják, odateszik a mama arcához úgy ahogyan megszületett. Ha Apuka bent van általában ő is visszahozhatja a műtőbe a babát miután megvizsgálták, felöltöztették, még akkor amikor a műtét véget sem ért.


A sürgős császár, amikor a baba vagy az anyuka egészsége vagy élete veszélybe kerül, az más tészta, ott gyakrabban kell altatni, mivel ez az egyetlen módja, hogy perceken belül kint legyen a baba.

28. f298247b9c (válaszként erre: 26. - Annamari0825)
2010. jún. 21. 21:12
És szabad kérdezni melyik kórházban dolgozol,illetve fogsz szülni?Miért ilyen tuti hogy császár?(ha nem vagyok túl tolakodó)
2010. jún. 21. 21:04

Annamari,

köszönöm a válaszodat! Épp ezért van szükség Rád, hoyg a szakmai oldalt képviseld.

Akkor ezek szerint Kismama vagy! Gratulálok!

Megkérdezhetem, hogy miért ennyire biztos a császár?

Akkor elvileg én választhatnám az epidurált a császárhoz, csak hogy hamarabb "felépüljek" és szoptathassak, vagy ez ettől azért bonyolultabb?

(szültem már természetes úton, és akkor nekem nagyon fontos volt, hogy azonnal megszoptathattam. Legközelebb azonban biztos császár lesz, mert volt nemrég egy altatásos császárom).

26. annamari0825 (válaszként erre: 25. - Beuanya)
2010. jún. 21. 20:46

Akármilyen műtéthez,ami köldök alatt történik,és a beteg részéről nincs semmilyen ellenjavallata,a spinal érzéstelenitést használják.

Fájdalomcsillapitásra,akár a vajúdáshoz,de a tüdő műtéteknél is ilyet használunk,pedig az epiduralis kanül behelyezése a célszerű.Az epiduralis fájdalomcsillapitás nem befolyásolja a szoptatást.

A spinal érzéstelenitésnél viszont meg kell várni azt a 3-4 órát,kinek mennyit,amig a zsibbadás teljesen el nem múlik.És még utána is óvatosan szabad csak mozogni a fejfájás elkerülése miatt.

Az is tévhit,hogy meg se szabad moccanni az ágyba.A fejet nem szabad emelni.Viszont amint már elmúlt az érzéstelenitő hatása,és a kismama tud mozogni a hasi sebétől,nyugodtan oldalra lehet fordulni.

Ezeket a dolgokat tényleg,csak mint szakember irom,ugyanis még nem próbáltam egyiket se,mint beteg.

De ha minden jól megy,pár hónap múlva én is átesem egy spinal érzéstelenitéses császármetszésen:)

2010. jún. 21. 20:27

Annamari,

nagyon jó, hogy szakemberként írsz ebbe a fórumba!

Akkor jól értem császárnál inkább a spinalt alkalmazzák, vajúdáskor pedig kérhető az epidural?

A "felépülés" vagy a szoptatás szempontjából van-e jelentőssége hogy melyiket "választják"?

Köszönöm

2010. jún. 21. 20:22

A spinal érzéstelenitésnél van a fejfájás.

Az epiduralis szúrás tényleg fentebb van pár csigolyaközzel,mint a spinal.

2010. jún. 21. 20:17
Nekem semmilyen fejfájásom nem volt,sőt én közben is emelgettem a fejem,nem beszélve a kitolási szakaszról ugye.Másnap sem fájt a fejem,a gátseb annál inkább.Az valami pokolian!
2010. jún. 21. 19:55

Sziasztok. :)

Én is EDA-val szültem. :)

Semmilyen rossz élményem nincs róla, egy aprócska szúrás, mint egy szúnyogcsípés..

Nem tudom, hogy lehetséges-e, de én mintha feljebb kaptam volna, mert nehezebben vettem kicsit a levegőt, inkább kényelmetlen volt, bár tudni kell, hogy a kisfiam faros volt, és egyáltalán nem akart lehelyezkedni... lehetséges, hogy feljebb adták? Annamari? :)

Köszi előre is a választ.

Amúgy mégegyszer bevállalnám, vagyis ha arról lesz szó be is fogom. :)

Inkább utána elviselhetetlen a fájdalom.. :S de az is egy-két nap. És tényleg így van, ne emeljétek fel utána a fejeteket! Egyik szobatársam felemelte, és fájdalomcsillapítóval alig tudták megnyugtatni. Nem is engedték haza pár napig. :(

2010. jún. 21. 18:43
Hát én kb fél 4körül kaptam meg,és 21:20kor lett meg a baba.Mondta az anesztes dokinő hogy forduljak balra,hogy odafollyon,de akkor nem volt jó a magzati szívhang.:-(
20. annamari0825 (válaszként erre: 18. - F298247b9c)
2010. jún. 21. 18:20

Szia!

Nem a doktor fáradtságán múlik,hogy csak fél oldaladra hatott az érzéstelenitő.

Mivel az epidural kanül egy nagyon vékony cső,a gerinccsatorna pedig egy viszonylag tág hely,mindenféle rétegekkel,ezért előfordulhat,hogy a kanül vége nem úgy helyezkedik,hogy az tökéletes legyen.

Néha a beteg fektetése,elhelyezkedése is segiti a fájdalomcsillapitó hatását.

Az epiduralis érzéstelenitést szüléskor csak bizonyos esetekben használják.Össze kell dolgozni a szülész orvosnak,az anaesthesnek,és persze a kismamának.Idő kell,mire a kanült bevezetik,és mire hat a gyógyszer.Épp ezért a szülés csak bizonyos szakaszában teszik be,mert később már nincs idő megvárni a hatást.

19. f298247b9c (válaszként erre: 17. - Cippora)
2010. jún. 21. 18:05
Jól teszed!Én mindenképp ajánlom!Minek szenvedni ha nem muszály.Így legalább azt sem fogod érezni ha összevarrnak.
18. f298247b9c (válaszként erre: 11. - Annamari0825)
2010. jún. 21. 18:04

Szia!

Akkor meg tudod nekem mondani,szerinted miért csak a fél oldalamra hatott az érzéstelenítŐ?Csak úgy kíváncsiságból.Én arra gondoltam,biztosan már fáradt volt szegény doktornő mikor adta,aztán mikor a 3.adagot kértem,mert a fájásaim elviselhetetlenek voltak,azt mondta,nem folyik oda,a bal oldalamra(derekamra) az anyag,és felajánlotta,hogy mégegyszer beköti,de azt már nem akartam,már alig vártam hogy megyszüljek végre.:-)

2010. jún. 21. 17:31
Mi nemsokára babát szeretnénk,viszont épp a bénulás eshetősége miatt rettegtem hogy ha ne adj Isten gerincérzéstelenítés kell,akkor mi lesz.Hiába mondják,hogy akkor nem fogsz már törődni vele...:) de most annamari0825 eloszlatta a kételyeimet.Ha nem lehet lebénulni,akkor a spinálisra szavazok :)
16. Trapp (válaszként erre: 14. - 624d20b450)
2010. jún. 21. 17:18

Jó az a meleg :D


Emlékeztek?? M a Dumb & Dumber című filmben, mikor a srácok motoroznak a hidegben, 1máshoz vannak fagyva...

... -Ne tarts vissza

:DD

15. Trapp (válaszként erre: 8. - Cippora)
2010. jún. 21. 17:16

Nem is tudsz :D


Előzőekben írtam, hogy akkor a rossz, mikor megy ki a testedből az érzéstelenítő, mert akkor tonna súlyokat érzel a lábadon, annyira zsibbad, és nem tudod mozgatni (eleinte) :P


A műtét után, mikor pihentem ki a fáradalmakat :), az ápolónő rám szólt, hogy ne rugdossam a lábammal az ágytámlát... Mondom én:

-Én rugdosom?? :D Észre sem vettem...

2010. jún. 21. 17:14
Én egy pillanatra a csillagokat láttam, utána forróság öntött el, nagyon szar érzés.
13. Trapp
2010. jún. 21. 17:13

Nem kell parázni csajok, ki van ez találva! Könyörgöm, a 21. században vagyunk ;)

:D

12. Trapp
2010. jún. 21. 17:12

Örülök, hogy mindezt megírtad (és szerintem más is :))

Mikor kérdezte az altató orvosom, hogy mit kérek (érz.-t, vagy altatást) az érzéstelenítést választottam..m

Mire Ő ránézett az asszisztensére, és ezt mondta: Látod, Ő tudja...


Mai napig nem tudom, konkrétan mire gondolt, de biztosan ilyesmi gondolat járhatott a fejében, mait Te is írtál...



Annyi még, - a többieknek - hogy a buksid nem tanácsos emelgetni gerincérzéstelenítéskor, mert utána baromira fáj... Ki*******ul o.O

Tudom, m én feszt. nézni akartam a műtétet :D (habár seh sem láttam volna semmit :P) És utána természetesen napokig elviselhetetlen fejfájásom volt...

2010. jún. 21. 17:04

Sziasztok!

Szeretnék pár tévhitet szétoszlatni,amit a ti irásaitokban is olvastam.

Két fajta érzéstelenitési mód van,amit a gerincbe adnak.

A spinal érzéstelenités a leggyakoribb.Ilyenkor egy tűvel beszúrnak két csigolya közé,beadják az érzéstelenitőt,és 3-4 órahosszáig semmit nem éreznek.A zsibbadás kb. a köldökig terjed.Nem igaz,hogy ha megmonzdulsz,megbénulsz.Olyan helyen történik a szúrás,ahol már nincs gelincvelő.Ezt a módot főleg műtét alatti érzéstelenitésre használják.

Az epiduralis érzéstelenités a másik fajta.Ezt inkább műtét utáni fájdalomcsillapitásra használják.Itt is két csigolya közé szúrnak,egy kis vékony csövet,kanült vezetnek a gerinccsatornába,és azon keresztül kapják a fájdalomcsillapitót.

Ez a két érzéstelenitési mód nem ugyanaz.Igaz,hogy mindkétszer a gerincet szúrják,de a gyógyszer más-más térbe jut,és ezáltal a hatásuk is más.

Mindkettőnek van előnye és hátránya,ezt az anaesthes doktor el szokta mondani.És ő is dönti el,hogy kinek melyik mód javasolt.

És még egy szó az altatásról.Semmenyivel nem röviditi meg az életét senkinek.Ma már nagyon korszerű gyógyszerek vannak,szerencsére.

Azért javasolják a műtétekhez inkább az érzéstelenitést,mert akkor kevesebb gyógyszer kell,és kevésbé terheli meg a szervezetet.

És hogy honnan tudom ezeket?Anaesth. asszisztens vagyok.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook