Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1709. nagycigi (válaszként erre: 1708. - Nagycigi)
2010. márc. 16. 20:34
van némi hiba a szövegben... :( pl: ÁLLAMI!!!!vagy világois helyett VILÁGOS!!! remélem, a matekom azért jó... :)))
1708. nagycigi (válaszként erre: 1707. - KP121)
2010. márc. 16. 20:18

Szia KP!

remélem, 20.000.- Ft/hó, mert ha nem, akkor csak szorzókról, ezrelékekről tudok írni... :)))


szóval: 422/20.000.- és mondjuk 24 hónapja fizeted. Ez esetben még 32+3 hónap van hátra.

A szerződéses összeg: 3.750.000.-

ezt fogod megkapni, áthidaló kölcsönként, feltétel: adós, adóstárs, jövedelemigazolás, ingatlanfedezet.

Az áthidaló kölcsön kamata ez esetben 8,5 % (=26563.-/hó)

32 hónapig havi 20.000.- Ft + 26.563.- Ft, majd

3 hónapig csak 26.563.- ezután következik a "lakáskölcsön-rész" (2.077.789.- Ft)törlésztése: 31.416.- Ft/hó 78 hónapig.


Ez utóbbi idő alatt 2.450.448.- forintot fizetsz vissza, saját zsebből, amiben már ott van az 56 hónapra kapott 336.000.- Ft álami támogatás.

Ha ezt levonod a kölcsön árából, kiderül, hogy Neked ténylegesen 2.114.448.- forintba került a kölcsön

(+a 35 havi kamat, de az az áthidaló-kölcsön ára!!!)


Hát... ha tudtál követni, akkor most már világois, hogy mennyit kell fizetned, és meddig...


:)))

1707. KP121
2010. márc. 16. 19:44

Sziasztok!


Az alábbiakban kérném a segítségetek:

2 évvel ezelőtt kötöttem 422-es fundamentát. Idén igénybe szeretném venni az áthidaló kölcsönt a teljes szerződéses összegre. Ez esetben mennyit kellene havonta fizetnem és meddig?

Előre is köszönöm!

1706. Matica (válaszként erre: 1705. - LTP ÁKOS)
2010. márc. 16. 18:35

Köszönöm szépen Ákos, hogy ilyen gyorsan válaszoltál. :)

A házunkat sajnos, sehogy sem tudjuk jelenleg a nevünkre venni, mert anno a telek TSZ tulajdonban volt. Majd bérelte egy horgász társaság, amire az önkormányzat adott építési engedélyt. Így lett tanya helyből, üdülő övezet. Viszont a TSZ-t felszámolták és jelenleg 60 ember tulajdonában van. Elsőbbségünk van a telekre, de folyamatosan zajlanak a perek, hogy vajon most kié is, mennyit kérnek majd érte stb. Az pedig akár lehet 20-30 év is. Mi is anno, csak kényszerből mentünk ebbe bele.


Akkor első körben jobban járunk, ha 8 évre kötjük, 20 ezer/hó-ra? Jelenleg ennyit még elbírunk.

Gondolom időközben lehet módosítani a szerződést, mármint a futamidőre gondolok. Vagy az már gazdaságtalan lenne? Úgy látom, ez sem lesz megoldás egy kégli beugrójához, csak el kell passzolni a házat. Igaz abból a szempontból pedig jó ha van, mert könnyebben kapnánk hitelt, és úgy látom elég rugalmas is.

1705. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1704. - Matica)
2010. márc. 16. 14:44

Szia Matica!


LTP-vel fejenként max 20 ezer/hó-ra érdemes szerződni, így tudjátok kihasználni az állami támogatás maximumát (6ezer/hó vagy 72e Ft/év). Futamidőt tekintve minimum 4év kell törvény szerint ahhoz, hogy állami támogatást kapj rá. Ha lakáscélra szeretnél gyűjteni, ez a legjobb lehetőség a biztonságos és számítható lehetőségek közül. Lejáratkor kedvezményes kölcsön is igényelhető, mely végig fix törlesztésű.


Ha 4évet sem tudtok várni, van lehetőség áthidaló kölcsönt igénybevenni, ekkor előre megkapod a szerződéses összeget, fizeted 4évig a megtakarítást, melyre kapod az állami támogatást és betétkamatot, és fizeted az előre felvett pénz használatáért a hitelkamatot. 4év után előtörlesztődik a megtakarításod és csak a kedvezményes kamatú kölcsönrész marad.

Lakásvásárláshoz az állami támogatásra jogosult személynek tulajdonrészt kell szerezni.


Másik lehetőség a kombi hitel, mely lakástakarékpénztári megtakarítás fedezetével működik, így össz visszafizetendőt tekintve kedvzőbb lehet (a banknak egyébként is törleszteni kellene a tőkét, de így 30%-ot kapsz rá, és lejáratkor lesz a banké)


Indítani indíthatod bármikor, sőt, érdemes minél előbb, felhasználáskor lesz érdekes a tulajdonrész.


Ha értékesíteni szeretnétek a jelenlegi családi házat, egy ügyvéddel kellene leülnötök, az LTP-től függetlenül rendezni kellene a tulajdonviszonyokat. Nem is értem, hogy sikerült úgy házhoz jutni, hogy nem a tietek telekkönyvileg. Ha valaki rokonotok telkére építkeztetek, és nem a ti nevetekre szólt az építési engedély... akkor is lehet egy használati megosztást csináltatni, hogy értékesíteni tudjátok, vagy eladja az, akinek a nevén van. Rosszabbra nem is merek gondolni....


A fél lakásod bevonható plusz fedezetként majd, édesanyád vagy lemond a haszonélvezetről, vagy eljön adóstársnak, bár ha ő a másik 1/2 tulaj, így is zálogkötelezettként bevonandó lesz a hitelügyletbe.


Tudom, csak száraz általánosságokat írtam, de hogy milyen Fundit köss, ahhoz kellene tudni, hogy mikor és mennyi pénzre van szükséged, és mi az a max havi szinten, amit még elbírsz....

1704. Matica
2010. márc. 16. 12:47

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. (elnézést ha volt már hasonló kérdés, de ennyi bejegyzést nem tudok végig olvasni pár perc alatt)

Szeretnék Ltp kötni a közeljövőben, ha így sikerülhet a költözés. Lakásvásárlás lenne elsődlegesen a cél. Most egy családi házban lakunk, aminek csak az építménye a miénk, így nem számít tulajdonnak. Nekem van az apukám után egy fél lakásom, ami kb 3 milliót jelent, de anyukámnak haszonélvezete van rajta. A jelenlegi házunkat már évek óta hírdetjük, de sajnos nem kell senkinek, pont a tulajdonjog miatt. Viszont szeretnénk már tovább lépni. Tehát beugrónk csak akkor lenne, ha ezt el tudjuk adni. Első körben az a kérdésem lenne, hogy miért lenne jó nekem a Fundamenta? Mennyi időre kössem? Mondjuk nem 8 év után szeretnék költözni ha lehet. Minden tanácsot, ötletet szívesen veszek. Előre is köszönöm!

1703. nagycigi (válaszként erre: 1702. - Ágicicaaa)
2010. márc. 13. 20:02

:)


Köszi...Neked is!


És sikeröült megfelelő megoldást találnod? Hiszen majd másfél hónapja írtál...

2010. márc. 13. 18:58

Kedves Nagycigi!


Nagyon köszönöm a múltkori segítséged a levelemre válaszolva,kívánok nagyon kellemes hosszú hétvégét neked!

1701. cilus (válaszként erre: 1699. - Nagycigi)
2010. márc. 13. 06:59
Ok:)Köszönöm,én is így tudtam.Szép napot kedves nagycigi:)
1700. nagycigi (válaszként erre: 1695. - CsillagTM)
2010. márc. 12. 22:18

Kedves Csillag!

Az előbbi írásom Neked is támpont lehet.


(és az első sor helyesen: "NE VÁRD A...")

1699. nagycigi (válaszként erre: 1698. - Cilus)
2010. márc. 12. 22:17

Navárd a "választ" kedvesem...! :)))


Nincs ilyen. Az info sehol sem található.

Amit írt, csak félreértésből, és bosszúságból adódik...nem jött össze az a laksávásárlási konstrukció, amit kigondolt... (SZVSZ)

Mivelhogy, amikor én adás-vételi szerződést kötök, és beleírom, milyen ütemben fizetem ki a lakás árát (akár új, akár használt) nem ÖNERŐRŐL írunk. Hanem pl. foglalóról, a szerződéskötéskor, esetleg még előtte, majd. x hónap akárhanyadikán a FLTP-ről érkező 2.460.000.- Ft-t utaljuk az eladó számlájára, és kulcsátadásra az Y-Banktól felvett többmilliós hitelt folyósítják... Hol itt az önerő? és ki vizsgálhatná? A hitelkérem beadásához (meg a lakásvásárláshoz szükséges forások megtervezéséhez-biztosításához) azt kell tudni, hogy a lakás árához képest nem kapsz akkora arányban hitelt, mint korábban. Mondjuk az érték 70-80 %-a helyett csak 50, jó esetben 60 %-át. A többit magadnak kell előteremtened. Akár FLTP-ből...a köznyelv azt tartja önerőnek, amivel a banki hitelt kiegészíted. Tudni kell még, hogy a lakást értékének 70%-áig lehet jelzáloggal terhelni, tehát, ha 10 millióshoz kapsz 5 milla hitelt, meg 3 millát adna a munkáltatód, már nem vagy nyerő.(neki is kell a jelzálog!) FLTP-ből is csak 2 millát forgathatsz ide A többit kp kell előteremteni. De ha a Fundahitel csak akkora, hogy nem kell hozzá jelzálog, (kevesebb, mint 1,5 millió) vagy a lakás 15 milliós, változnak az arányok, semmi akadálya, hogy bekerüljön a 2,5 milliós funda lakáskölcsön a lakásért fizetendő összegbe. (ez csak példa!!!)

1698. cilus (válaszként erre: 1646. - Lzsolt78)
2010. márc. 12. 08:57
Még mindig várom a választ,kérlek írd meg hogy hol található ez az információ.Köszönöm!
1697. CsillagTM
2010. márc. 12. 08:12
sztem ez a fórum:)
1696. nagycigi (válaszként erre: 1695. - CsillagTM)
2010. márc. 11. 18:06

erről még nem hallottam... :(

forrás?

1695. CsillagTM
2010. márc. 11. 16:04
jól tudom, hogy már nem számít önerőnek a Fundamentás hitel? és ez esetben akkor nem tudok felvenni másik hitelt a lakásra? (mert ha 2-en is csinálunk Fundamentát párommal, 4 év 5 hónapos, 20 ezres verziót, az is csak 7 milla hitellel, ami nem elég...)
1694. Ancsa 972 (válaszként erre: 1683. - Xilva)
2010. márc. 11. 10:40
Ha bútort akarsz legyen az szoba illetve konyha a varázsszó BEÉPÍTETT azt elfogadják.
1693. nagycigi (válaszként erre: 1692. - Sajtkrém)
2010. márc. 10. 20:08

számoljunk együtt...

422-es módozat 56 (+3) hónap, vagy 323-as 57 (+3) hónap? és mondjuk 20.000.-/hó legyen a hosszabb, (323) 3.030.000.- szerz.összeggel... mostanra kb. 1.329.000.- Ft gyűlt össze.

milyen számlázható munkák vannak hátra, és mennyiért?

mondjuk 1,5 millió...

megosztjuk a szerződést két új ltp-re. Az egyiken marad az eddigi egyenleg, a másikon nincs még semmi. Az egyik módozata 321, szerződéses összege legyen 1.480.000.- (12.000.-/hó) ez pont most fog lejárni, felvehetitek, hitel nélkül, meg is szűnik. A másik módozata akár maradhat is, az új sz.ö. 1.210.000.- és 8.000.-/hó A köv. hónapban módosíthatjátok akár 20.000.-/hó-ig, ehhez szintén 3.030.000.-, de ez már nem gyűlik össze, hiszen csak most kezdtek ide berakni (módosítani nem muszáj! elég, ha továbbra is húszezret fizettek) Ha bírjátok a 8. évig hátralévő időszakot, akkor ez szabadfelhasználású lesz - kb. 1.329.000.-

Ja! és az egyiken (amit most felvesztek) Te legyél a kedvezményezett, a másikon, amit továbbvisztek, a párod... A megosztásnál a szerződéses összeget olyanra választjátok meg, amilyent a lehetőségeitek megkívánnak...

1692. sajtkrém (válaszként erre: 1691. - Nagycigi)
2010. márc. 10. 12:41

A párom kötött egy 5 évre szóló szerződést 2006.04-ban. A szerződés az ő nevén van, viszont a lakás az én nevemen, tulajdonrésze nincs. A lakást jóformán teljesen felújítottuk, a pénz viszont csak úgy lenne jó ha szabadfelhasználású lenne, ugyanis nekünk már csak szőnyeg, állólámpa, függöny és egy-két apró dolog kellene, de már nagyon. A bankárom azt mondta, hogy csak anyagköltség és egyéb felújítási költség amit el tudunk számolni, persze előbb át kell ruháznia páromnak rám a kedvezményezett címet.

Lát erre vmi jobb megoldást?

1691. nagycigi (válaszként erre: 1690. - Sajtkrém)
2010. márc. 10. 12:29

mielőtt felmondod...

miért készülsz erre? muszáj? nincs más megoldásod? pl. néhány hónapig nem fizeted, (max egy évig) majd annyival meghosszabbodik a megtakarítási idő...vagy a szerződéses összeget csökkented, és havonta kevesebbet fizetsz be...

lehet, hogy Neked is segítene egy megosztás...

Egyébként van formanyomtatvány, személyi bankárodtól kérj, vagy hívhatod a 4118181-et...

1690. sajtkrém
2010. márc. 10. 09:00

Sziasztok!


Kérdésem az lenne, hogy mi a menete a szerződés felmondásnak? Van-e valami formanyomtatvány, vagy csak írjak egy felmondási nyilatkozatot? Illetve a szerződésszám amire hivatkozhatok, az a szerződés tetején lévő gépelt 10 jegyű szám? Köszönöm.

1689. nagycigi (válaszként erre: 1688. - Xilva)
2010. márc. 8. 11:45
esetleg próbálkozz a megosztással... korábban ár írtam egy példát, hogyan kell, és mire kell figyelni... olyan megosztást válassz, aminél a "régi" ltp-nek akkora a szerz.összege, amennyit el tudnál számolni, a hozzá tartozó futamidővel, vagy a legrövidebbet válaszd. Ekkor az itt lévő egyenleged, meg az szö.-ig lévő különbséget elkérheted áthidalóként, de alig kell egy pár havi kamatot fizetned, és mire a kiutalásba kerülnél, nem is lesz tőketartozásod. A másik (az új) ltp-den nem lesz most pénz, de fizetheted tovább, akár a max. 20.000.- Ft/ hóval, és így nem bukod be az eredeti számlanyitási díjat, és megmarad szabadfelhasználásúnak, az redeti számlanyitáshoz képest 8 év múlva...
1688. Xilva
2010. márc. 8. 10:33

Szia Ákos!

1683-es hozzászólásomra esetleg tudnál valamit kiokoskodni? Sajnos Nagyciginek egyelőre nem volt rá ötlete, de várjuk, hátha neked lenne! Köszi szépen!

1687. kevian (válaszként erre: 1686. - Nagycigi)
2010. márc. 7. 19:01
Köszönöm szépen! :)
1686. nagycigi (válaszként erre: 1685. - Kevian)
2010. márc. 7. 17:46

Szia!


A Fundamenta folyószámládon lévő megtakarításaidra azért kapsz állami támogatást, hogy az egészet lakásra fordítsd. Vásárolj, építs,felújíts, bővíts, korszerűsíts.

Nem függ össze semmilyen más támogatási formával, és nem zárja ki azokat...

1685. kevian
2010. márc. 7. 12:08

Sziasztok!

2006-ban vettük a lakást. Ez az utolsó év, hogy visszaigényelhetjük a adót. Viszont van egy olyan kitétel, hogy a családban van olyan aki csp-re jogosult, kaphatjuk tovább a visszatérítést. Ha nincs államilag támogatott lakáshitelünk, szocpolunk. A fundamentát fizetjük, de nincs kombinálva a lakáshitellel. A 8 évből még 4,5 van hátra. A kérdésem az lenne, hogy ez nem minősülhet állami támogatásnak még vagy már igen???

Hát nem tudom mennyire fogalmaztam érthetően, de aki tud segítsen kérem a válaszával.

1684. nagycigi (válaszként erre: 1683. - Xilva)
2010. márc. 7. 11:02

Szia Xilva!

Leírtam az első ötletem, aztán töröltem... :)

Talán Ákos, ha erre jár tud valami megoldást. Én csak azt tudom mondani, hívd a 411-8181-et...

vázold a helyzetet, és megmondják, mit tehetsz.

1683. Xilva
2010. márc. 6. 22:21

Sziasztok!

2005.jan.1. óta fizetem a FLK-t, 8 éves futamidő, 20ezer/hó megtakarítással. Eredetileg két FLK-m volt, de egyiket megszüntettem 4 év 4 hó után, és áll.tám nélkül felvettem a befiz. össszegeket meg kamatot. Ezt a fennmaradót eddig egy hitelszerződésben (ERSTE-FLK combo) zárolták, de most eladtam a lakást, a zárolás feloldódna, én pedig végre szeretnék hozzájutni a pénzemhez lehetőleg állami támogatással együtt. A probléma ott van, hogy a közelmúltban vettem lakást és mindent felújíttattam, de számla nincs róluk, ismerős csinálta. Úgyhogy ezt nem tudom igazolni. Beépített dolgokat max. 500e forint értékben tudnék igazolni (burkolóanyagok, kábelek, zuhanykabin, ilyesmi), ami kb. a harmada az összegnek. Most már "sajnos" csak a bútorvásárlás van hátra, az meg nem elfogadható lakáscélú felhasználás. A pénzre viszont nagyon nagy szükségem van éppen most, mert bútorokra már egyáltalán nincs pénzem. Kérlek segítsetek, hogyan tovább...milyen lehetőségeim vannak? Az első szerződésre nem kaptam állami támogatást, a másodikat már nem szeretném ilyen módon "bebukni". Köszi előre is!

2010. márc. 5. 11:08
Kedves Nagycigi! Köszönöm a választ.
1681. nagycigi (válaszként erre: 1680. - Aranyalma41)
2010. márc. 4. 20:29

Ha jól értem, 2002. májusban nyitottad a számlát.

Nézd meg a szerződésed, milyen módozat, általában nyolc év után szabadfelhasználású, de lehet különbség a módozatok futamideje között a hónapok számában... (93, 96, 98)

ha a teljes szerződéses összegre igény tartassz, akkor a teljes összegel kell elszámolnod, lakáscélú számlákkal, vagy adás-vételi szerződéssel. Ha nem kéred a hitelt, ( a szerződéses összeg csökkentve a saját megatkarítással) akkor nem kell elszámolnod semmivel, mert - amint sejted - nyolc év után szabadfelhasználású. A saját megtakarítás az általad befizetett havi összegelkből, az állami támogatásból és e kettő nyolc évre járó kamatából áll. A 2009. július elseje után nyitott ltp-n lévő összegeket nyolc év után is lakásra kell költeni. A korábbiakra nem érvényes ez a "korlátozás"

2010. márc. 4. 13:23

l.Most járt le 2002.05-én kötött LTP-am. A milyen összegről kell számlát bemutassak?

2. Mikortól mikorig kötött LTP szabadfelhasználású?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook