Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1739. Solyomszem (válaszként erre: 1734. - Nagycigi)
2010. ápr. 7. 21:38
Köszi a választ!:)
1738. nagycigi (válaszként erre: 1736. - Btomi78)
2010. ápr. 7. 21:19

Nekem még mindig nem tiszta... csak, hogy megszivatott a személyi bankárod... Helyette is röstelkedek...

Hacsak nem a Te memóriád, vagy figyelmed volt szelektiv... :) Azonban mindenképp megvezetés, hogy módosíttatott, amikor nem nemm volt szükséged rá... mert, ha a futamidő végefelé úgy érzed, nem kell még a pénz, módosítás nélkül fizetheted tovább, legfeljebb a legvégén kell a különbséget rendezni...

Most már csak egy visszamódosítással (?!?!!!) tudod jövőre használni a pénzt, de akkor "buktad" az utólag befizetett számlanyitási díj különbözetet...

Tkp. mekkora összegre van szükséged? mert, ha "elég" pl. az eredeti 3.030.000.- helyett 3.770.000.-, akkor módosíts 523-ra, ezt megúszod 2.000.- Ft módosítási díjjal, és az eredetihez képest az a különbeség, hogy a megtakarítás/hital arány kb. 50-50% helyett 40-60%

Számokkal: amig a 323-nál az összegyűlt pénzed

1.596.849.- és a hitel 1.433.151.-, addig az 523-nál 1.597.053.- és 2.172.947.-

Ennek a törlesztése 35.438.- 77 hónapig.

A pénzhezjutással úgy számolj, hogy amikor lejár az 57 hónap - amíg a megtakarítási idő tartott - 3 hónap kiutalási időszak következik, amikor a Funda tovább vonja a havi 20.000.- forintot, hacsak le nem állítod, de erre is jár a kamat és az ÁT! két hónapod van arra, hogy visszajuttasd az AVISO mellékleteiből azt a nyilatkozatot, amelyen a hitelet igényled. egy hónap, amíg elbírálják, pénzzé teszik az állampapírokat, és a negyedik hónap elején oda küldik a pénzed, ahová kéred...

Ez tűnik a legolcsóbb megoldásnak, 2000.- Ft módosítási díjból kijön..., viszont "kevesebb"

pénzhez jutsz.

A másik megoldás az áthidaló kölcsön, mielőtt esedékessé válik a vásárlás, elindítod, (számolj rá két hónapot!) kérd el az 5.260.000.- forintot, számolj azzal is, hogy a 93. hóapig kell fizetned még a havi húszezret, és a kamatot (7,9% 34.628.-)

majd,a 94-95-96. hónapban csak a kamatot, és a 97. hónaptól a 196. hónapig 33.664.- Ft-ot Ez esetben, az áthidaló kölcsön miatt 2% folyósítási díj is van,(min.15.000.- max.30.000.-)

Ja, és jelzálog a vásárolt lakásra! és annak a tulajdonában legyen, aki az ÁT-t kapta (kedvezményezett!)

1737. btomi78 (válaszként erre: 1735. - Nagycigi)
2010. ápr. 7. 20:24
Párhuzamosan írtunk:) Leírtam a részleteket, eredetileg idén szeptemberben járt volna le, szóval jovo januárban(és nem idén decemberben, ezt elnéztem) lett volna pénz, de így nem tudom hogyan és mikor:(
1736. btomi78 (válaszként erre: 1732. - CsillagTM)
2010. ápr. 7. 20:18

Koszonom!

Megtaláltam amit kerestem, és még (sajnos) tobbet is. Eredetileg 323-as módozatú fundamentám volt, ami idén járt volna le, de tavaly a tanácsadóm azt mondta hogy most van lehetőség megnövelni a szerződés osszegét, ez nem jár semmi plussz megkotéssel csak annyi hogy tobb hitelt tudok felvenni majd a pénzemhez. Így módosítottunk 323 ról 324-re. Még a számlanyitási díjkülonbozetről sem szólt, de ezt gondoltam hogy lesz így nem ért meglepetésként hogy 1 hónap múlva jott a levél hogy fizessek még 24.300 FT-ot, viszont arra csak most dobbentem rá, hogy ezzel a módosítással én "normál" úton nem jutok a pénzemhez, csak 3 évvel később, mint eredetileg. Pedig azt kihangsúlyoztam hogy nekem 2011ben mindenképp kell a pénz, de ő biztosított hogy marad minden a régiben, csak a felvehető hitel lesz tobb. Azon kívül hogy elbeszélgetek vele, mit tudok tenni, hogy minél "olcsóbban" pénzt lássak jovore?

1735. nagycigi (válaszként erre: 1731. - Btomi78)
2010. ápr. 7. 19:58

ha nem találtad meg még a honlapon:

324-es mődozat még nem járhat le 57 hónap után, mert az 93 hónapos, + 3 hónap kiutalási időszak.

Ráadásul - tudomásom szerint - 93 hónappal ezelőtt mág nem volt 324-es módozat.

Ha úgy érted, hogy decemberhez képest 93 hónappal ezelőtt nyitottad a számlát, (ami az előző mondat miatt nem lehet) és csak 57 alkalommal fizetted be a vállalt összeget, akkor ebben a formában nem vagy jogosult a hitelre.

Ha jól következtettem, akkor a megoldás a következő:

Vagy 323 a módozatod, - mert az tényleg 57 hónapig tart, és hat évvel ezelőtt már létezett, viszont nem 5.260.000.- a szerz.összeg, hanem csak 3.030.000.- és decemberhez képest áprilisban jutsz a pénzhez, (mert a kiuatlási időszak 3 hónap)

Vagy elírtad az adatokat.

Még egy eset lehetséges, módosítottad valamikor 324-re, de akkor decemberben még nem jérhat le.

A 323-hoz tartozó 3.030.000.- Ft-t ha most kéred, (áthidaló-kölcsön) akkor kb. júniusban kappod meg, decemberig még fizetned kell a havi 20.000.- + 7,9 % kamatot (19.950.-) ez utóbbit 2011 márciusig, utána 67 hóapig 26.060.- a törlesztő-részlet...

Ha nem most kell a pénz, hanem a megtak. idő után, akkor csak áprilsban, a 3 hónap kiutalási időszakot követően kapod meg a pénzt, és a törlesztés 67 hó/26.060.-

Kérlek, pontosítsd az adataidat, és akkor pontasbban tudok válaszolni...

1734. nagycigi (válaszként erre: 1733. - Solyomszem)
2010. ápr. 7. 19:36

Szia, Sólyomszem...!

A számlát a kedvezményezett nevére kell kiállítani.

Pontosabban: a kedvezményezett tulajdonában lévő(kerülő) lakásra kell fordítnai az ltp-n összegyűlt pénzt. Tehát, ha a szerződő és a kedvezményezett nem azonos, akkor figyelni kell arra, kinek a tulajdonában van(lesz) a lakás.

Ha a szerződő nevén van(lesz a lakás, aki az elmúlt megtakarítási idő alatt nem kapott állami támogatást (nem volt ltp-je, ahol ő volt a kedvezményezett) és még nem küldtétek vissza az AVOISO mellett kapott nyilatkozatokat, akkor van mód arra, hogy a kevezményezett nevét megváltoztassátok a szerződő nevére. Ez egy kicsit meghosszabbítja a pénzre várás idejét...

2010. ápr. 7. 18:32
Lejárt a fundamentánk. Most vásárolni szeretnénk.Lenne egy olyan kérdésem, hogy a számlát a szerződő nevére kell kérni?
1732. CsillagTM (válaszként erre: 1731. - Btomi78)
2010. ápr. 6. 20:06
ott a válasz a honlapjukon.
1731. btomi78
2010. ápr. 6. 20:05

Sziasztok!

Decembeben jár le a fundamentám, 324-es módozat. 57 hónapig fizet(t)em 20000 Ft-ot. Ha kérem a hitelt 5.260.000 Ft-ot kapok.

Meg tudná valaki mondani, hogy a hitelt meddig kell majd fizetnem, és mennyi lesz egy havi részlet?

1730. CsillagTM (válaszként erre: 1729. - Katt)
2010. ápr. 1. 15:18
szuper!
1729. Katt
2010. ápr. 1. 15:15

Ezt most olvastam, gondoltam, az ide járóknak érdekes lehet:

[link]

1728. Evapo (válaszként erre: 1727. - Nagycigi)
2010. ápr. 1. 14:29

Kedves nagycigi!

Köszönöm a segítséget. Teljesen értem. Aludtam rá egyet.

Mindenképpen visszahívom a kisfiatalt.

Üdv. Evapo

1727. nagycigi (válaszként erre: 1726. - Evapo)
2010. ápr. 1. 12:36

a folyamat:

bejelentő-4-en létrehozzuk az új ltp-t, pl. a minimális (vagy fele-fele, de a táblázat szerinti) sz.ö-vel, és a hozzátartozó havi betéttel. Itt létrejön egy olyan ltp. amin még nincs pénz, viszont a "számlanyitás ideje" ugyanaz, mint az eredeti ltp-dnek, így a még hátralévő megtakarítási idő is ugyanakkora. Egy apró szépséghibája van, hogy ehhez az sz.ö-höz tartozó célértékszámot ennyi idő alatt nem tudod elérni, mert nincs annyi időd, és így a lejáratkor még nem tudod felvenni a lehetséges összegű lakáskölcsönt. Ekkor a call centerrel (és csak ilyenkor, korábban nem tudja, mert a számítás képlete a szerződésedhez van "kötve" és rögzítik) kiszámoltatjuk az új helyzethez tartozó sz.ö-t, ami kisebb lesz a táblázatban szereplőnél, de a hátralévő időben elérheted a célértékszámot, (ami a lakáskölcsön-igényléshez szükséges) vagyis a saját megtakarításod (saját betét+30% ÁT+kamat)kb. 50 %-a a szerz.összegnek.


Ha már most tudod, hogy nem kell majd a kölcsön, vagy ráérsz tovább fizetni az eredeti futamidőnél, akkor erre nincs szükség.


Valszeg. ezért volt bizonytalan a szeb. (pl. 17:00 után már nincs callcenter)


Az eredeti ltp. új szerz.összege = a régi szö. csökkentve a klónozott ltp. szerz.összegével.

Ezt érdemes visszaemelni a kiindulás összegre, pont annyival, amennyivel csökentettük, ezt a Bejelentő-1 lapon, a fentiekkel egy időben kell rendezni. A leadást követő hónapban a "klónozott " (alacsony sz.ö-jű) szerződés is felemelthető akkora havi megtakarításúra, amennyit a költségevetésetek elbír, ekkor újabb szerződésmódosítással új sz.ö-t állapítanak meg.

Egyébként megoszthatod 6e+4e forintosra, sőt, akár 5e+5e forintosra is, de a fenti folyamat ekkor is érvényes

végeredményben a megosztáskor a Te igényednek megfelelő arányban lehet a két új sz.ö-t meghatározni. A változtatás járulékos költségei összességükben ugyanakkorák.

Van olyan eset,amikor pl. úgy választunk sz.ö-t, hogy akkora legyen, amekkora a már összegyűlt megtakarítás, és ezt elkérjük áthidaló kölcsönként. (ha elég ennyi pénz!)

Ekkor, mire a megtakarítási idő végére érünk, nem marad tőketartozás! A másik ( a klónozott) ltp pedig végigvihető akár a nyolcadik év végéig...

1726. Evapo (válaszként erre: 1721. - Nagycigi)
2010. márc. 31. 19:08

Kedves nagycigi!

Mint már írtam rövidre akartam zárni.

Ezt az egész fórumot elolvastam végig. Nagyon sok okosságot olvastam. Most mégis meg(ki)akadtam.

Miközben itt előzetesen ismerkedtem a szabályokkal, személyi bankár segítségét is kértem. CallCenternél is érdeklődtem. Ma du. találkoztam vele.

Nem csináltam meg a megosztást, mert az újonnan létrejövő szerződésre (ami 0Ft-al indulna most) egy minimális - 300.000Ft-os szerződést tud kötni. De ennek sem igazán tudja a szerződés összegét, mert a gép fog egy összeget adni. Majd ha ez átfutott a számítógépes rendszeren, akkor visszajött volna és módosítottuk volna a szerződést 6.000.-Ft/hó-ra.

A RÉGI szerződést is helyreállítottuk volna.

Visszakérdeztem: "nem oszthatom meg 6.000 - 4.000 arányban?" Válasz: "Nem"

Nem gondoltam, hogy az újonnan létrejövő szerződést ennyire kicsi összeggel kössem, és utána megint az emelés miatt módosítani kelljen. Ha elkerülhető lenne nem fizetnék még ezért másodjára módosítási díjat.

De nem a 2.000Ft gátolt meg abban hogy belevágjak, hanem a bizonytalanság

1725. -doddy- (válaszként erre: 1720. - Nagycigi)
2010. márc. 31. 18:40

Kedves Nagycigi!


Köszönöm a kimerítő választ, a szerződésmódosítással most nem élnék, elég volt nekem ez a macera, ami eddig volt.

Én azt azt infót kaptam, hogy ennél az áthidaló kölcsönnél is 1.5 m ft az értékhatár,( " ezer százalék"), így mivel már eddig több mint 500.000 ft-ot befizettem, kérhetek 2 millió ft.t, jelzálog nélkül.


köszönöm!!!!


doddy

1724. Evapo
2010. márc. 31. 15:10

Köszönöm nagycigi.

Rendben.

Hamar rövidre zárom az ügyet.

1723. nagycigi (válaszként erre: 1722. - Evapo)
2010. márc. 31. 09:13

Egész pontosan megmondja Neked a 411-8181caal center (4-es és 2-es gomb utána)

Ha ez a 15. hónap áprilist jelent, és pl. két héten belül rendezni tudod a papírmunkát, akkor májusban visszamenőleg befizetheted a jan-febr-márc. hónapra vonatkozó betétet is. De ha az egész megosztás elcsúszik pl. júliusig, akkor aug. első felében még feltöltheted az előző félévet, szeptemberben már megint nincs mit visszapótolni, mert a következő szakaszba érkeztél...

Ugyanígy, ha most január lenne (13. hónap!) akkor sem lenne mit feltöltened... így rendben?

1722. Evapo
2010. márc. 31. 07:03

Kedves nagycigi!

Köszönöm a pontos választ.

Amit nem egészen értettem, ezért visszakérdezek:

"Most, a módosításkor csak abban az esetben érdemes visszapótolni, ha épp valamelyik ciklus utolsó hónapjának első felében vagy."

Most 15 hónapos a szerződés. Tehát 12 hónap ÁT szempontjából rendezett.

Az elmúlt 3(4) hónapra ha befizetek, akkor kapok rá támogatást? Vagy ezt kb. 1 hónappal ezelőtt kellett volna? "valamelyik ciklus utolsó hónapjának első felében" - gondolom ez nálam március első fele.

Egyébként nem hagytál ki semmit, mindenre válaszoltál. Köszönöm szépen a részletességet.

Mélységes tiszteletem.

1721. nagycigi (válaszként erre: 1718. - Evapo)
2010. márc. 30. 22:42

(pech: lefagyott, elszállt a válasz... na, hátha újra rövidebb lesz...)

421/10.000.-/1.610.000.- szlanyitás: 16.100.-

megosztással:

421/6.000.-/960.000.- szlnyitás: 9.600.-

421/4.000.-/640.000.- szlanyitás: 6.400.-

Bejelentő-4-en a második sor, és az új kedvezményezett

Bejelentő-1 lapon a "megosztott" eredeti szerződés szerződséses összegének helyreállítása, 421/10.000.-/1.610.000.-re

Következő hónaptól lehet az új összegeket, és a számlanyitási díjak különbözetét átutalni.

További módosítás nem szükséges, mindkét szerződésre akkora összeget utalsz (20eFt-ig) amekkorát elbír a havi költségvetés.

Mindkét szerződésed "kezdőpontja" 2008. dec., a megtakarítási idő 49. hónapban lejár, 50-51-52 a kiutalási idősazk, 54.- elején érkezik a pénz.

Az összegyűlt pénzek 30 %-a jár, ÁT-ként, mindekttőnél. A megosztásrkor a személyi bankárod kérdezzen rá a callcenterre, mekkora lesz a tényleges szerződsése összeg a megosztással létrehozott új szerződésednél. Ehhez képest tudod megállapítani, mekkora lesz az itteni saját megtakarításod, és ahhoz mekkora hitel igényelhető. (valójában nem a fent jelzett értékeket kapod, időpontfüggő!)

Ha több pénz kell, majd rársz akkor módosítani szerz.összeget, amikor a végefelé jársz, és tudod, hogy kell-e?

A számlán elhelyezett első havi összegtől számolva a 6-9-12. hónapban ellenőrzik, folyamatosan érkezett-e a vállalt összeg. Ha igen, jár a 30 %. nem naptári, hanem megtakarítási évben számolnak. Most, a módosításkor csak abban az esetben érdemes visszapótolni, ha épp valamelyik ciklus utolsó hónapjának első felében vagy.

Nem érdemes nyolc évesre (és ennek megfelelő szerz.összegre) módosítani, mert egyrészt fizetni kell a számlanyit. díj különbözetet, másrészt megfosztod magad egy döntési lehetőségtől (a 49. hónapban: kell-e, vagy sem?)Egyszerűen amikor az 50. hónapban megkapod az AVISO-t, azt a nyilatkozatot küldöd vissza, amelyik a céljaidnak leginkább megfelel, (és folyamatosan fizeted tovább a 95. hónapig.)


kihagytam valamit?

1720. nagycigi (válaszként erre: 1717. - -doddy-)
2010. márc. 30. 21:36

Kedes *doddy!

Akkor most össze-vissza kezdem a választ... :))

A megtakarítási idő végét (az utolsó hónap, amikor még fizetni kell a vállalt összeget)követő hónapban érkezik az AVISO (értesítés)ekkor kezdődik a három hónapos kiutalási időszak, ebből két hónapotok van eldönteni, mit akartok a pénzzel, és egy hónapja a Fundamentának, hogy pénzzé tegye az állampapírokat, majd a negyedik hónap elején kiutalja számotokra. Miután az AVISO nyilatkozatai közül a számotokra megfelelőt visszaküldtétek, kaptátok az egységes hitelkérelmi nyomtatványcsomagot, amit kitöltve vissza kell küldeni, a szükséges mellékletekkel, igazolásokkal együtt. azt követően kerül sor a lakáskölcsönszerződsé megkötésére (lehet, hogy egyszerűsített szerződést fogtok kötni, akkor kevesebb a papírmunka) Ha februárban kaptatok AVISO-t, akkor legkorábban május első hetében számíthattok a pénzre.

(Itt álljunk meg egy pillanatra:

Érdemes rákérdezni a callcenternél (4118181) módosítható-e még a szerződésetek? mert akkor több variáció is lehetséges - pl. megosztás, l.: alább)

Úgy vélem, van olyan megoldás, amelyikkel kedvezően jöttök ki a projektből, de ahhoz, hogy írásban megtaláljam, keveset tudok. A lényeget értem: úgy átvariálni a hiteleket, hogy az ex kikerüljön a körből...

Annyit látok, hogy a most lejárt ltp összege kevés a forintalapú banki lakáskölcsön végtörlesztéséhez.

A CHF alapú hitel végtörlesztésére megvan a fedezet?

A Te fundamentád 421 módozatú? Ezt az ltp. szerintem meg kell oszatni, két részre, úgy, hogy az egyiknek pont 2 milla a szerződéses összege, és azt eléritek áthidaló kölcsönként.

Így ennek megváltozik a havi betétje,(csökken!) de ami mellett fizetni kell az ÁK kamatát,

(kb. 21.000.-/hó jelzálogfedezet esetén kb. 14.000.-/hó)a kiutalási időszak végéig.

Viszont addigra pont be (és vissza!) fizetitek azt, amit hitelként elkértetek, nem marad törleszteni való!

A másik havi megtakarítási ill. szerződéses összege az eredeti és a fenti hasonlók különbsége lesz. (Pl. 421-nél 3220000-2000000)

A havi megtakarítást ennél az ltp-nél aztán a teherbíró képességetektől függően vissza emelhetitek 20.000.-/hó-ig, minden külön módosítás nélkül, így ezen a számlán is megkapjátok az állami támogatást, (szükséges azonban még valaki a családból, aki a kedvezményezett lesz, mert egy ember csak egy ltp-re kaphat ÁT-t bár köthet több szerződést, közvetlen, egyenesági rokonaira, mint kedvezményezettre) Szóval, ezt az "új" szerződést

aztán végig kell vinni a nyolcadik évig, a megtakarítás "elvi" kezdete egyezik a Te két évvel ezelőtt nyitott szerződésedével, így hat év múlva lesz nyolc éves,és szabadfelhasználású lesz!

Az egésznek a pillanatnyi költsége a szerződésmódosítások díja (2x2000.-) ill. az eredeti szerződésed számlanyitási díja és a két új szerződés számlanyitási díja közti különbség, amit a módosítások végrehajtását követő hónapban kell befizeni a számládra.

Ha most csak a szerz. összeget csökkented 2 millára, akkor elbukod az annakidején befizetett számlanyitási díj és a kétmillához tartozó szlanyit. díj közti különbséget, és nem lesz szabadfelhasználási lehetőséged sem...


Érthető...?


Én úgy tudom, hogy csak a lakáskölcsönnél érvényes a másfélmillás határ, áthidaló kölcsönnél Te valójában a teljes szerződéses összeget kapod hitelbe, olyan pénzeket, amelyeket még be sem fizettél, amire még nem kaptad meg az állami támogatást, meg a kamatokat... ebből a szempontból ez még nem "lakáskölcsön" azzá csak a kiutalási időszak után válna, de a fenti megoldassal addigra vissza is fizetitek.

(ennek azért holnap utánanézek)

Mindezek megvalósulásához számíts másfél-két hónapra... először a módosítás, aztán az ÁK szerződés. Ha mindezt pl. két héten belül elintézitek,számoljatok június végi pénzzel..(de benn van a korábbi is, csak arra nem lehet építeni)

Dokumentumok: Földhivatalnál érkeztetett adás-vételi szerződés, a fundis összeggel, és a várható kiutalási időponttal, tulajdoni lap, ahol széljegyen szerpel a neved, munkáltatói igazolás, adóstárs (pl. házastárs kötelezően adóstárs lesz, de az lehet testvér, szülő, barát is)

Költségként számoljatok a megszünő jelzálog törléséért fizetendő 6-6000.- forinttal, az áthidaló kölcsön folyósítási díjával, (2%, min. 15.000.-) és banki végtörlesztés díjával...

Ha kihagytam valamit, írj...! :)

1719. Katt (válaszként erre: 1716. - Nagycigi)
2010. márc. 30. 17:30

Szia, köszönöm a választ, és a privát üzenetet is, minden világos, sajna nincs olyan rokonom, akivel megoszthatnám a szerződést, így marad a felújításra való felhasználás, vagy várunk a Fundamentára, hogy lejárjon. Meglátjuk, attól is függ, milyen lakást sikerül találni...

Katt

1718. Evapo
2010. márc. 28. 12:30

Sziasztok Tanácsadók!

Szerződője vagyok egy 10eFt-os 421-es módozatú (2008.12.)szerződésnek, kedvezményezett a fiam (cél lakásvásárlás).

Megosztáson gondolkozom. Mégpedig szeretnék egy másik, 6eFt-os szerződést is, de szeretném ha a régi megmaradna 10eFt-osnak. A megosztással létrejött kisebbik szerződésen a férjem lenne a kedvezményezett. Ezt felújításra szánjuk.

Kérdésem:

1./ A 6eFt-os szerződést is 53 hónapig kell fizetni, vagy már csak (53-15 eltelt hó) 38 hónapig? Ha az eredeti szerződés 4 éves, de a befizetés nincs 4 év akkor is jár rá az állami támogatás? Módosítási díj 2eFt. Szerződéskötési díj mennyi? A kiutalási időponthoz ragaszkodnék az eredeti(első) szerződés időpontjához.

2./ Mindkét szerződésre fizetnék 20eFt-ot de a szerződést nem módosítanám mert tartósan a kötelezettséget nem biztos hogy tudom vállalni. Ha a szerz. lejártakor a hitelt felveszem, akkor kevesebb hitelt tudok felvenni, mert a saját megtakarítás több, és nem tettem rendbe a szerződéses összeget?

3./ Az Államkincstár negyedévente nézi a befizetéseket - ez mit jelent? Naptári negyedév, vagy a saját szerződésem kezdetétől számított negyedévek(3havonta). Mert esetleg visszamenőleg most 3 hónapot is befizetnék még pluszba.

4./ A gyerőce tini, esetleg most kellene az Övét átmódosítani 8 évesre, hogy lejáratkori hosszabbításnál az Állam ne mondhassa, hogy csak 4 évesre szerződtem? Van ez irányban szigorítás kilátásban?

Az utolsó kérdést lehet jósdába kellene küldenem. ;)

Előre is köszönöm a választ: Evapo

1717. -doddy-
2010. márc. 27. 19:00

Kedves nagycigi!


Örömmel olvastam soraid, végre találtam vkit, aki látom, hogy otthon van a témában. A segítségedre lenne szükségünk.


A lakást, amiben most élünk, a kedvesem és annak akkori párja vásárolták,50-50%-os arányban; 2 hitel segítségével. Mind a kettő hitel mindkettőjük nevén van. Az egyik egy 5 milliós, ft alapú hitel, amely államilag támogatott, és nem módosítható. A másik egy 3 milliós, svájci frank alapú hitel. ( ezek mostani értéke most kb. 4,5 és 2,8 millió ft).

A kapcsolat több éve véget ért, és most már igazán eljött az idő a lakás tul.jogainak rendezésére és az ex kifizetésére.

Mivel a barátom fundamentája most járt le februárban (ő 10.000 ftot fizetett havonta, így állami támogatással együtt is ez az összeg csak 1.510.000 ft), és az enyém febr.ban volt 2 éves (4 éves futamidejű, 20.000 ft/hó), úgy döntöttünk, nekifogunk a projektnek. Sajnos, rengeteg előre nem látott problémába ütköztünk, és kezdjük feladni a reményt, és sajnálattal kell közölnöm, hogy ebben része van a fundamentás kapcsolattartónknak, aki nem mindig van / volt a topon, és időről időre újabb információkat / követelményeket/ megszorításokat mondott- de sajnos, nem ezekkel kezdte, mikor 1x felkerestük...


Úgy döntöttünk, családi segítséggel 1. körben megszüntetjük a svájci hitelt. Ekkor a lakáson már csak a ft alapú hitel maradna. Remélhetőleg közben megérkezik a fundamentától a kedvesem által összegyűjtött pénz + áll. hitel, mert ezt az összeget a ft alapú hitelbe szeretné beolvasztani. Az lenne a kérdésem, ez az összeg mikorra várható, ha már februárban visszaküldte az avisot az igényelt összegről, utána kb 1 hétre rá pedig postázta a banktól kért igazolást, hogy lakáshitele van, és erre kívánja felhasználni az összeget?

Tegnap megint érkezett egy levél, teli kitöltendő dokumentumokkal, pl. milyen összeget kíván felhasználni, stb, szóval amiket már elküldött.

Akkor most a 30 nap (ami már le is telt az aviso elküldése óta) majd ennek a levélnek az elküldésétől kezdődik?

Bocsánat, elkanyarodtam. Szóval, az ő fundamentája menne a lakáshitelbe, én pedig tulajdonrészt kívánok venni tőle, a fundamenta áthidaló kölcsön segítségével, 2 millió ft értékben, mert ha jól értesültem - vicces, de ez is kb. 1 hete derült ki számunkra -, akkor NEM KELL jelzálogfedezet, ha nem haladja meg a kölcsön összege a 1.5. millió ftot, és mivel én már 500 000 e ftot megtakarítottam a 2 év alatt, nem kell - kérlek, ebben erősíts meg! - . Kettőnk fundamentájával és és egyéb forrásokkal kiegészítve megszüntetné.

Az ex elővásárlási jogról való lemondó nyilatkozata is megvan.


Kérdésem, hogy járható út? Milyen dokumentumokra van szüksége a fundamentának tőlem a kiutaláshoz? Adásvételi szerződés, amit időközben már megkötöttünk (csak akkor még a 3.2 milliós összeggel, mert a jelzálogról nem tudtunk), de amit akkor módosítanánk, csak jó lenne tudni, mikorra várhatjuk a kifizetést, a barátomét és az enyémet, mert egy (új) határidőt meg kellene adni az adásvételi szerződésben ben is, ill. a banknak is meg kell jelölni egy értéknapot, mikorra érkeznek meg az összegek, mikor tudna végre megszűnni a hitel, kerülne törlésre a bank elidegenítési és terhelési tilalma - és ezzel felkerülhetnék a széljegyről rendesen a tulajdoni lapra is?


Bocsánat, ha hosszú voltam, de kicsit bonyolult az ügyünk.

Nagyon köszönöm előre is!

1716. nagycigi (válaszként erre: 1715. - Katt)
2010. márc. 26. 12:35

Szia Katt!

Soraidból azt olvasom, a lakásvásárláshoz elég lenne a telejes szerződéses összeg helyett a "saját megtakrítás" összege, ami a Te esetedben 2.727.200.- Ft (lenne két év múlva) Ezt az összeget felveheted áthidaló kölcsönként,de ehhez módosítani kell a szerződéses összeget, kb. 2.7 millióra. Az összeget aztán az eladó számlájára utalják, és bele kell írni az adás-vételi szerződsébe is, amit mellékelni kell a lakáscél igazolásához.

Most(72 hónap után)kb. 2 millió van a számládon


Javaslatom: oszd meg a szerződést két részre.

(kell egy közeli családtag a második kedvezményezettnek) Az első (régi)szerződés új adatai: 322 módozat, szerz. összeg: 2.080.000.- (15.000.- Ft/hó megtakarítás mellett 52 hónapra) ennek a saját megtakarítás része kb. 1.085.900.-

Te már többetfizettél be, túl is vagy a fenti megtakarítási időn, a 2.080.000.- forintot a módosítás után minden további nélkül kikérheted, de a kiutalás idő (3 hónap) után kapod meg.

A másik szerződés: 324 módozat, 5000.- Ft/hó szerződéses összege 1.310.000.- Ezen a szerződésen pillanatnyilag nincs megtakarítás, de a számla a megosztás miatt hat évvel ezelőttől érvényes. Így vonatkozik rá a szabadfelhasználás lehetősége. Amikor ezek a módosítások papíron is rendzve vannak, akkor - amennyiben a havi költségvetésedbe belefér, 5.000.- helyett fizess 20.000-et, és kb. 20 hónap múlva 20x20.000.- + 20x6.000.- (ÁT) + majdnem két évi 3% kamat együttes összegét kaphatod meg, és költheted el, lakáscél igazoás nélkül.


Ha a lakásvásárláshoz nem használod fel az ltp-n lévő összeget, akkor értelemszerűen más lakáscéltkell igazolni... pl. lakásfelújítás, és a (módosítások, és a kérelem után keletkező) számlákat 3 hónapon belül be kell adni. Ez esetben a Te számládra érkezik a pénz. Illetékre most nem használhatod, de azzal meg nem lehet várni még két évet...

Mindenképp a fenti módosításokat javaslom, mert így áthidaló kölcsön kamatai nélkül jutsz a szükséges összeghez, és még megmarad egy kisebb összeg két év múlva, szabadfelhasználásúként.

A szerződésmódosítások díja (két módosítás!) 2x2.000.- FT, az eredeti számlanyitási díj és a létrehozott két új számla számlanyitási díjai közt ha van különbség,(személyi bankárod kiszámolja) át kell utalnod az adott számlára...

1715. Katt
2010. márc. 25. 10:09

Kedves Szakértők!

6 éve kötöttem Fundamenta szerződést, a módozat száma: 324, azóta havi 20000 forintot fizetek. Az idén lakást szeretnénk venni. Úgy emlékszem, 8 év 2 hónapra kötöttük a szerződést, és az akkori szabályozás szerint a szerződés lejárta után szabadon, nem csak lakáscélra válik felhasználhatóvá az összeg.

A kérdéseim ezzel kapcsolatban a következők:

- van-e lehetőségem az idei lakásvásárlásra felvenni a megtakarításomat (a hitelt nem szeretném)? Ez esetben jól értelmezem, hogy módosítani kell a szerződést, és a megtakarítást a lakás eladójának a számlájára utalja a Fundamenta? Arra van-e lehetőség, hogy kifizetem a lakás teljes árát, és a saját számlámra érkezik az összeg, a vásárlást követően?

- ha lakásfelújításra vennénk fel az összeget, akkor az én számlámra érkezik a pénz, csak utólag számlákat kell bemutatnom a teljes összegről? Ez esetben milyen szerződésmódosításra van szükség?

- felhasználható-e a megtakarítás az illeték kifizetésére?

- változott-e az a szabály, hogy ha várok a szerződés lejáratáig, akkor nem csak lakáscélra használhatom?

Köszönöm előre is a válaszokat,

Katt

1714. nagycigi (válaszként erre: 1713. - KP121)
2010. márc. 19. 11:02

A hitel-elbírálási határidő 30 nap, amikor a személyi bankároddal kitöltitek a hiteligénylő papírokat, és ő leadta a hitelreferensnek, akkortól számít. Általában azért két-három hét múlva már érdeklődhetsz nála, vagy callcenternél, megbízhatod a szeb-et, hogy hozza el a szerződést, ne kelljen várni a postázásra, és a szerződés visszaérkezését követően hét-tíz nappal érkezik a pénz. Persze, ha valami nincs rendben, pl. hitelbírálatkor az adóstárs kondiciói elégtelenek, akkor új adóstárs kell, új bírálattal, vagy, ingatlanfedezet esetén kiderül, hogy a haszonélvező (ha van) nem írta alá a szerződéskérelmet, megint csúszhat...

Ha tudod, hol van a Funda ügyfélszolgálat, Te is bemehetsz a szerződésért, akár helyben alá is írhatod, de vinned kell magaddal minden érintette, hogy azok is ott aláírhassák... Annakidején, ha az igény beadása után már eltelt vagy két hét, hívhatod a 411-8181-et a megoldásért...

1713. KP121 (válaszként erre: 1708. - Nagycigi)
2010. márc. 18. 19:53

Szia Nagycigi!


Köszi a segítséget! Bírtalak követni. :)

Még annyi kérdésem lenne, hogy a kölcsön igénylése és a kiutalás között mennyi idő telik el? Kb. 3 hónap?


Köszi!

1712. sztolyka (válaszként erre: 1711. - Nagycigi)
2010. márc. 18. 08:33
Most már mindent értek.Köszönöm!
1711. nagycigi (válaszként erre: 1710. - Sztolyka)
2010. márc. 17. 15:41

amikor lejár a fuztamidő, kapsz egy AVISO-t(értesítés, figyelmeztetés) amiben mellékletként néhány niylatkozat lesz, melyekből választhatsz, mit akarsz.

a., Tovább fizetni a betéteket - tehát visszautasítod a kiutalást

b., állami támogatás nélkül kéred az általad befizetett összeget, kamatostul

c., kéred az egyenleget, hitel nélkül, (saját befizetés, állami támogatás, kamat)

d., hitelt is kéred.

Ennek eldöntésére két hónapod van, ezalatt kell visszaküldeni a megfelelő nyilatkozatot.

Egy hónap, amíg a Fundamenta pénzzé teszi az állampapírokat, amiben a pénzed tartotta, és átutalja Neked a kért összeget, kb. a negyedik hónap első felében.

ha állami támogatással kéred a pénzt, akkor mindenről számkát kell kérned, és ezekkel kell igazolnod, hogy LAKÁSRA fordítottad, amit gyüjtöttél. Vásároltál, felújítottál, korszerűsítettél, bővítettél, stb. De csak olyan lakás jöhet szóba, amelyik a kedvezményezett tulajdonában van, és a számlák is erre a névre szóljanak. Valószínüleg csoportos beszedési megbízással fizettél eddig, így arra a számlára kerül a pénzed, amelyikről eddig vonták. Ha lakást VESZEL, akkor kell az adásvételi szerződés, amelyben szerepel, hogy Fundamentából fedezted a vételi ár egy részét, (ilyenkor az eladó számlájára utalják a pénzt) kell a tulajdoni lap, amelyen széljegyen szerepel a kedvezményezett, mint leendő tulajdonos, ha a hitelt is kéred, akkor mindez előre kell, valamint, ha 1,5 milliónál több a lakáskölcsön, jelzálogbejegyzés is lesz a lakásra.

1710. sztolyka
2010. márc. 17. 09:35

Sziasztok!

A 30%-os állami támogatással felvehető összeget mire lehet költeni?

Amikor lejár a futamidő az ügyfél számlájára utalják a pénzt?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook