Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Eladható-e a jelzálog alatti földterület? fórum

Eladható-e a jelzálog alatti földterület? (tudásbázis kérdés)


2023. febr. 17. 18:33
Én is köszönöm, hogy ennyire segítőkészek vagytok! Szóval, még egyszer, megpróbálom röviden. Folyamatban van az ingatlan megvétele, 60%-át kifizettem, a többi hitelből megy. A házhoz tartozó nagy belterületre nincs szükségem, ezért eladnám egy gazdálkodónak, ha lenne rá lehetőség. A hitelkérelem most zajlik.
2023. febr. 17. 14:11
Köszönöm a sok-sok segítséget. Valóban felületesen olvastam el. Aranyosak vagytok, hogy ilyen segítőkészek vagytok. Most már tiszta és világos. Még egyszer köszönöm nektek.
23. gyöngy:) (válaszként erre: 17. - Napsugár8)
2023. febr. 17. 09:22

Sehol nincs leírva, hogy jelzálog van azon az ingatlanon, amit meg akar venni.

"...jelzálog alatt lesz hamarosan", azaz, mikor az ő tulajdonába fog kerülni, akkor kerül rá a jelzálog is, mert a vételár egy része hitelből lesz.

22. Channa* (válaszként erre: 17. - Napsugár8)
2023. febr. 17. 09:16

"Ahogy írtam az elején: a bank csak akkor fog hozzájárulni az ingatlan eladásához, ha az eladó által kért vételárból először a bejegyzett jelzálog összegét őneki visszafizetik, és attól kezdve vevő-eladó azt csinál, amit akar!"



Ezt így külön: az előbb írtam, hogy az egyik lakásunk eladásánál az ügyvéd nem volt a topon. Ez a lakásunk jelzáloggal volt terhelve, a vétel ár kb. 20%-a.

Valamint az önkormányzat néhány éve bejegyzett egy elővásárlási jogot a saját részére.

Az eladótól kapott foglaló, ami 10%-a volt a vételárnak, nehezen fizettem volna ki jelzálogot, és ugye nekem is kellett a foglaló összege ahhoz, hogy én is tudjak foglalni ingatlan, így a vevőnkkel úgy egyeztünk meg, hogy majd ő fizeti ki, ha megérkezik az ő hitele, azaz ez már benne volt a szerződésünkben és a bank is benne volt.

Tehát, megoldható...

21. Channa* (válaszként erre: 18. - Napsugár8)
2023. febr. 17. 09:06

Nem. Bocsánat! Nem tudom, hogy ki érti félre.


Én ezt értem:

A FI vesz egy nagy fölterültet, amin van lakó ingatlan is. Fogalmam sincs, hogy milyen a besorolása és semmit, az eladóról sem tudunk semmit.


FI kifizette az önrészét és hitelt vesz fel, hogy kifizesse a maradék vételár részletet. Ez a hitel be lesz jegyezve az általa megvásárolt ingatlanra.


Tehát, a FI vásárlása folyamatban van, ami saját pénz+hitelből lesz kiegyenlítve.


Közben jött valaki, hogy megvenné az ingatlan földrészt, amire a FI-nek tulajdonképpen nincs is szüksége, de ugye közben már folyamatban van a hiteligénylés a banknál, és FI csak akkor tudja eladni, ha már a tulajdona lesz az ingatlan, de akkor már jelzálog lesz rá bejegyezve.


Én erre a variációra írtam azt, hogy megoldható, bár szerintem elég bonyolult ügy lesz, hiszen csak 1 helyrajziszám szám van, így tulajdonképpen, ha FI eladja az ingatlan 1 részét (legyen az bármekkora is), akkor ennek az ingatlannak nem 1/1-es tulajdonosa lesz, hanem pl. lesz 2 db 1/2-es tulajdonos.


Most, amíg a hiteldöntés folyamatban és amíg FI nincs bejegyezve, mint tulajdonos, addig ő el sem adhatja, de már a régi tulajdonos sem, mivel egy folyamatban lévő tranzakció közepén vagyunk. Azaz meg tudja oldani, hogy új szerződést írjanak alá, amiben ő és az az ember a vevő, aki szeretné a földet, de ez esetben a hitelt is újra kell indítani, mert a bankhoz teljesen más szerződés alapján folyik a hitelbírálat.


Ha pedig megvárja, hogy az ingatlan a tulajdonába kerüljön és ekkor adja el, akkor számolnia kell azzal, hogy adót kell fizetnie, mivel a vásárlás és eladás között nem telt el x év. Ha jól tudom 5 év=x év.


Tehát igen, ha FI még nem írt alá szerződés, hogy csak ő veszi meg és nem adta be a bankba a hiteligénylését, akkor tulajdonképpen, valóban a jelenlegi tulajdonos adja el 2 vevő részére.


FI arról nem ír, hogy jelenleg terhelt e az ingatlan. Egyébként ha az, akkor sincs probléma, mert azt vagy az eladó kifizeti abból a pénzből, amit már megkapott, vagy a FI-nek folyósított összegből a bank rendezi.


Majd FI elmondja pontosan, hogy van, mert addig, amíg nem ismerjük a pontos részleteket, simán lehet, hogy hülyeségeket gondolunk és írunk.

És egyébként is tök mindegy, hogy mi itt mit írunk, mert egy ingatlan adásvételt mindenképp ügyvédnél kell intézni, aki majd elmondja a lehetőségeket, bár én múlt évben pont kifogtam egy olyan ügyvédet az egyik lakásunk eladásakor, akinek fogalma sem volt egy csomó mindenről...

Szerencsére a másik lakás eladása rendben volt, ott az ügyvéd értett hozzá, és a vételünk is teljesen OK volt.

20. aszparagusz (válaszként erre: 17. - Napsugár8)
2023. febr. 17. 08:34
Olvasol is vagy csak írsz?
19. timycat (válaszként erre: 17. - Napsugár8)
2023. febr. 17. 07:51
Szerintem olvasd el a sztorit még egyszer!
18. Napsugár8 (válaszként erre: 14. - Channa*)
2023. febr. 17. 07:50
Gyakorlatilag a jelenlegi tulajdonos adná el két vevő felé az ingatlant. Két vevővel, két adás-vételi szerződéssel, ügyvéddel, bankkal, földhivatallal könnyedén lezongorázható.
17. Napsugár8 (válaszként erre: 14. - Channa*)
2023. febr. 17. 07:47

FI nem eladni akarja a jelzáloggal terhelt ingatlanon belüli földet!!!

Ő akar vásárolni egy olyan ingatlant, amelyre jelzálog van bejegyezve! A hozzá tartozó földterületet a jelenlegi! bérlő venné meg.

Ez a kiindulási alap. Felesleges arról beszélni, hogy majd jelzáloggal terhelten nem fogja tudni eladni!


Ahogy írtam az elején: a bank csak akkor fog hozzájárulni az ingatlan eladásához, ha az eladó által kért vételárból először a bejegyzett jelzálog összegét őneki visszafizetik, és attól kezdve vevő-eladó azt csinál, amit akar!

Ezért írtam azt is, hogy oda kell figyelni, a földhivatalnál a tul.lapról legyen törölve a jelzálog!

16. Channa* (válaszként erre: 15. - Timycat)
2023. febr. 16. 20:14
Igen, ezeket figyelembe kell venni, hogy így is megéri e.
15. timycat (válaszként erre: 14. - Channa*)
2023. febr. 16. 20:12
Adózás szempontból a FI ráfarag.
14. Channa* (válaszként erre: 13. - Loretta16)
2023. febr. 16. 20:07

Egyébként miért ne adhatnád el a felét, harmadát, vagy bármennyi részét?


Persze, most kicsit bezavar, hogy a teljes ingatlanra fogják bejegyezni a jelzálogot, és ugye sokkal bonyolultabb lesz a jelzáloggal terhelt ingatlant eladni, mert a banknak is engedélyeznie kell.


A te tulajdonhányadod elbírja majd a hitelt? Vagy az új tulajdonosnak megfelel az, ha mindenki beleegyezik, hogy az ő része is terhelt lesz?


Egy ügyvéddel beszéljétek át a lehetőségeket és a bankban is érdeklődjétek meg!

13. Loretta16 (válaszként erre: 11. - Channa*)
2023. febr. 16. 19:54
Igen.
12. timycat (válaszként erre: 9. - Napsugár8)
2023. febr. 16. 19:36

"Írja FI, hogy a földet a jelenlegi bérlő megvenné..."


Ez pont nem válasz semmire.

2023. febr. 16. 18:20
Egy helyrajzi számon van az egész?
10. Fisica
2023. febr. 16. 17:27
Betelefonálsz a földhivatalba és megmondják, hogy mit kell tenni, vagy írsz egy e-mailt nekik.
9. Napsugár8 (válaszként erre: 8. - Timycat)
2023. febr. 16. 16:42

Írja FI, hogy a földet a jelenlegi bérlő megvenné...

Az biztos, hogy ügyvéd nélkül egyetlen lépést sem!

8. timycat (válaszként erre: 1. - Loretta16)
2023. febr. 16. 16:36

Létezik megoldás, ügyvédet keress meg.


De így előljáróban mondom, hogy nemcsak jelzálog lesz rajta hanem elidegenítési és terhelési tilalom is.

Csak jelzáloggal értékesíthető az ingatlan, más kérdés hogy a kutyának nem fog kelleni.

Elidegenítési és terhelési tilalommal nem értékesíthető az ingatlan.


Bankkal kell egyeztetned, nem tudom hány db az ingatlan, most mi a művelési ága az ingatlannak, de lehet át is kell minősíteni

valószínűleg le is kell szerkeszteni a telekről a földet, stbstb. Szóval nem lesz az egy ripsz-ropsz dolog.


Itt nem igen fogsz választ kapni a kérdésre. Szóval ügyvéd + bank.

7. Loretta16 (válaszként erre: 6. - Tsfmvk)
2023. febr. 16. 16:35
Egy ház, belterülettel.
6. tsfmvk (válaszként erre: 5. - Loretta16)
2023. febr. 16. 16:28
Mi ez? Egy ház, és nagy porta van hozzá? Belterület, külterület?
5. Loretta16 (válaszként erre: 4. - Tsfmvk)
2023. febr. 16. 16:24
Ne haragudj, ezt nem értem, nem vagyok jártas földügyekben.:) Ez a sztori teljesen friss, amikor szólt az illető, hogy megvenné, egyből beugrott, hogy jelzálog alatt lesz hamarosan.
4. tsfmvk (válaszként erre: 1. - Loretta16)
2023. febr. 16. 16:16
Mi ez? Kivont zártkert? Hogyhogy nem földforgalmi törvényes?
3. Napsugár8 (válaszként erre: 1. - Loretta16)
2023. febr. 16. 16:16
A jelzálog-rész kifizetése után eladónak járó összeg leginkább ügyvédi letéti számlán várja, hogy a tartozás törlésre kerüljön.
2. Napsugár8 (válaszként erre: 1. - Loretta16)
2023. febr. 16. 16:14

A jelzálogot ki jegyeztette be rá?

Az egész részre (ház+bérbeadott rész) vagy csak egy részére?


Általában úgy szokott lenni, hogy a bejegyzett jelzálog összegét a vevő már eleve a hitelezőnek fizeti ki, és a vételár fennmaradó része megy az eredeti tulajdonos számlájára.

Ilyen esetben oda kell figyelni, hogy a jelzálog a tulajdonlapról törlésre kerüljön, vagyis az eladó addig nem kapja kézhez a neki járó összeget, míg a Földhivatal nem törli a bejegyzést.

2023. febr. 16. 16:05
Vásárolni fogok egy házat, a felét kifizettem, a többit hitelből fizetem majd. A hozzá tartozó, 1 hektáros földet megvenné a jelenlegi bérlő, jól jönne az a pénz most. Létezik valami megoldás erre?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook