Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Családon belüli erőszak ellen fórum

Családon belüli erőszak ellen (beszélgetős fórum)


1 2
8. Depike (válaszként erre: 6. - Egy nulla)
2014. jan. 10. 13:12
Én egyébként ebből a témából írtam a szakdolgozatomat a főiskolán.
2014. jan. 10. 13:12
Mi sem hagyjuk ezt a párommal, ha fültanúi vagyunk egy-egy alkalommal. Volt hogy a párom szólt a srácnak, volt hogy a rendőrséget kellett kihívni, mert a veszekedés-verekedésen kívül olyan hangerővel ordított a zene, hogy hajnali 4-kor még a fél ház ébren volt. Gondolhatjátok, hogy mennyire sikítozott a lány, hogy meghallottuk. Persze volt, hogy a lány verte meg a srácot...
6. egy nulla (válaszként erre: 4. - Blaha Lujza)
2014. jan. 10. 13:09
köszönöm, hogy megtiszteltél válaszoddal, de azt gondolom, teljesen félreértettél valamit...nem én gondolkodom úgy, hogy engem nem érdekel a szomszéd, csak így könnyebb volt leírni..nem ismersz, s nem tudod, hogy én ebben benne voltam, s senki nem segített...éppen ezért szeretnék küzdeni, vagy részese lenni a családon belüli erőszak elleni küzdelemnek...
5. Krisz42 (válaszként erre: 1. - Egy nulla)
2014. jan. 10. 13:04
Sem én sem a párom nem megy el szó nélkül ilyen dolgok mellett,de nem biztos,h örülnék neki,h a szomszédasszony nem hajlandó elválni,de a párja nekem is bemos egyet,mert becsöngettem,h megnézzem nincs-e baj.Tudod sokszor a páromra volt szükség ahhoz,h bármi is hasson.Főleg a vadbarom férfiak egy nőt nem vesznek komolyan ,és nálunk a rendőrség se tesz semmit,h bárki is védve legyen.Én senkit nem bánthatok önvèdelemből sem,volt rá példa,h aki megvédte magát úgy,h pl.a támadónak eltört vmilye,az feljelentette az áldozatot,h bántalmazta.Tehát az ember jól meggondolja,h vmibe beleavatkozzon-e,főleg ha pl.gyerekei vannak,akik révén támadható.Az emberi rosszindulat,bosszú nagyon durva tud lenni,ha intelligenciával párosul.De ha magamat néem,akkor próbálok segíteni,de pl.a szembeszomszédnak nem,mikor mindketten részegek és ütik,vágják egymát,aztán csak együtt mennek este megint a kocsmába.Tehát segíteni iscsak azon lehet,aki akarja is.De néha tényleg ilyesztő,ami mostanában van,a nagyfokú közömbösség.
4. Blaha Lujza (válaszként erre: 1. - Egy nulla)
2014. jan. 10. 12:57

Azt hogy rossz a hozzáállás. Ha "nem az én dolgom, a más családja", minek írtad meg ezt a cikket? A családon belüli erőszak és egyáltalán bármiféle bántalmazás nem magánügy, hanem társadalmi.

A bántalmazott anyuka gyereke lesz az enyémnek az osztálytársa, kollégája, a szerelme mondjuk remélhetőleg nem, mert a minta az minta.

Ha felismeri valaki, már tud ellene tenni, addig semmit.

Én mint szülő, annyit tudok tenni, hogy a saját gyerekem radarját kiélesítem a bántalmazott emberekre, na meg pozitív példákat mutatok neki (nem csak itthon, hanem olyan közegbe viszem, olyan családokkal tartok kapcsolatot, ahol nem dívik a bántalmazás az "egy kis pofon még senkinek nem ártott meg" maszlag mögé bújtatva).

És akkor a szóbeli bántalmazásról még nem is beszéltünk...

Pedagógus van itt? Biztos tudnátok mesélni...


Amúgy jó a téma; itt van egy "kis" szösszenet a tévhitekről vele kapcsolatban:



Tévhitek a családon belüli erőszakról, bántalmazásról


Tévhit: A nők is verik a férjüket.

Tény: A partnerkapcsolati testi erőszakkal kapcsolatos esetek 95%-ában a férfi az agresszív fél, és nőt bántalmaz. A fennmaradó 5%-ot a férfit bántalmazó nők, illetve leszbikus és homoszexuális partnerüket bántalmazó melegek alkotják.


Tévhit: A bántalmazás a lakosságnak csak egészen elenyésző hányadát érinti.

Tény: Minden ötödik nőt rendszeresen bántalmaz partnere. Ez jelenleg Magyarországon mintegy félmillió bántalmazott nőt, és ennél valamivel kevesebb bántalmazó férfit érint.


Tévhit: A családi ügyekbe való rendőri beavatkozással könnyű visszaélni. Sok nő csak bosszúból vádolja partnerét.

Tény: A nyugati statisztikák szerint a családon belüli erőszak miatti téves letartóztatások aránya megközelítőleg kettő százalék: éppen annyi, mint a többi bűncselekmény esetében. Továbbá minden törvénnyel vissza lehet élni - a biztosítási ügyek jelentős része csalás, ám a visszaélés ténye miatt mégsem akarnánk megszüntetni a kárvallottak biztosításhoz való jogát.


Tévhit: A bántalmazás főleg az iskolázatlan, szegény rétegek körében elterjedt.

Tény: Minden etnikai csoporton, társadalmi rétegen és lakóhelyen belül hasonló arányban találkozunk bántalmazókkal és áldozatokkal.


Tévhit: A férfi ideges, azért csap oda. Az ő vállát nyomja a család minden anyagi gondja.

Tény: Az erőszak nem megfelelő módja annak, hogy valaki levezesse az idegességét. Semmilyen családi szereposztás nem indokolja a másik megalázását és megverését.


Tévhit: Egy pofon még belefér a szerelembe: levezeti a feszültségeket, és aztán minden rendbe jön.

Tény: A "pofonra csók" sztereotípia csak a tévéfilmekben működik. A gyakorlatban a pofonok nem kölcsönösek, és nem múlnak el nyom nélkül. Az első pofont követni fogja a többi, és a bántalmazás egyre szélsőségesebb és durvább lesz.


Tévhit: A bántalmazott nők mazochisták. Élvezik a verést, különben nem maradnának.

Tény: A mazochizmus egy pszichés betegség, amely körülbelül olyan gyakori, mint a skizofrénia vagy a többszörös személyiség. Valószínűtlen, hogy a nők többsége (illetve a nők mazochizmusáról szóló vélekedés szerint mindegyike) ebben a súlyos betegségben szenvedne. A válás vagy elköltözés sok nő számára anyagi vagy lakhatási okok miatt nem lehetséges, ezért kényszerből maradnak az elkövetővel.


Tévhit: Ha a nőnek tényleg rossz lenne, hogy verik, akkor nem maradna.

Tény1: A nők nagyon gyakran hisznek, vagy reménykednek a bántalmazó ígéreteiben: ilyesmi többé nem fordul elő többé. A nők gyakran anyagilag is függnek házastársuktól, nincs hová menniük, vagy félnek, hogy házastársuk bosszút áll, ha elhagyják.

Tény2: A bántalmazott nők számára a statisztikailag legveszélyesebb időszak a válás vagy szakítás után kezdődik.


Tévhit: A nők néha kiprovokálják, hogy verjék őket.

Tény: Senki sem érdemli meg, hogy megverjék még akkor sem, ha idegesítően vagy zavaróan viselkedik. Egy érett személyiségű felnőtt képes felelősséget vállalni a cselekedeteiért. A felelősség azt terheli, aki ütésre emeli a kezét.


Tévhit: A családon belüli erőszakot az alkohol okozza.

Tény: Az alkohol önmagában senkit nem tesz erőszakossá, viszont feloldja azokat a gátlásokat, amelyek máskor kordában tartják az erőszakra való hajlamot. Az ivás és a bántalmazás két különböző probléma. Ha az egyiket megszüntetik, attól hogy a másik még nem múlik el.


Tévhit: A legtöbb ember elítéli a családon belüli erőszakot.

Tény: Sok ember elzárkózik az áldozatoktól, és efféle magyarázatokat gyárt:"Szabad emberek, nekik biztos így jó", "Semmi közöm hozzá, hogy mi történik mások otthonában" (ál-liberalizmus); "Még engem is megütne", "Nem akarok bajba kerülni" (félelem); "Engem is vertek gyerekkoromban, mégis tisztességes ember lett belőlem", "Vannak nők/gyerekek, akik csak az erőszakból értenek" (erőszakos attitűdök); "Ha tényleg lenne ott valami baj, a rendőrség biztos kijönne, és bevinné a bántalmazót" (téves hit a törvényekben és a hatóságokban ); "Jó fantáziája van ennek a gyereknek", "Olyan jóravaló ember az, ismerem, soha nem tenne ilyet", "Ez a nő biztos nagyon kielégítetlen, hogy ilyesmiket beszél" (az áldozatok megkérdőjelezése). A gyakorlatban az áldozatokat messze kevesebben támogatják, mint az elkövetőket.


Tévhit: Ami az otthon falai között történik, ahhoz a külvilágnak semmi köze. A magánéletbe nem lehet beleszólni.

Tény: A verés és a bántalmazás számos esetben bűncselekmény, ezért nem menthető fel azzal, hogy otthon történik. Magyarországon a meggyilkolt nők 60 százaléka házastársa vagy élettársa áldozata. Ez nem egyéni, hanem társadalmi probléma.


Tévhit: A törvény megvédi az áldozatokat.

Tény: A világ legtöbb országában - Magyarország is ezek közé tartozik - a családon belüli erőszak áldozatait nem védi hatékonyan a jog. A rendőrségek és a bíróságok még a meglévő törvényeket sem szívesen alkalmazzák, pedig még ezek alkalmazásának esetén is sok súlyos bűncselekményt meg lehetne akadályozni, a jogalkotók pedig mereven elzárkóznak a törvények módosításától.


Tévhit: A rendőrök letartóztathatják a bántalmazót.

Tény1: Magyarországon családon belüli erőszak esetén a rendőrség még mindig gyakran reagál úgy, hogy "családi ügybe nem avatkozunk, csak ha vér folyik". A rendőrség köteles kiszállni a helyszínre, és ott a lehetőségeihez mérten intézkedni. (Erről lásd bővebben a vonatkozó ORFK intézkedést.)

Tény2: Bár vannak országok, ahol a családon belüli erőszak áldozatait védő törvényeket megszigorították, a tapasztalatok azt mutatják, hogy az elrettentés nem elég. A bántalmazásnak csak akkor lesz vége, ha a bántalmazók segítséget kapnak a saját erőszakos magatartásuk megváltoztatására.


Tévhit: A segélyvonalak és az anyaotthonok felbomlasztják a családokat.

Tény: A menedékházak megmentik az áldozatokat attól, hogy további bűncselekményeket áldozataivá váljanak. Egy olyan család, ahol valaki üti-veri a többieket, nem képviselhet minden áron megtartandó értéket sem a társadalom, sem az érintettek szemben.


Tévhit: Aki egyszer bántalmazó volt, az is marad.

Tény: Egyes nyugati országokban célzott egyéni vagy csoportterápia segítségével (amit gyakran kísér felfüggesztett börtönbüntetés) a bántalmazó férfiak képesek felhagyni a nőpartnerük elleni fizikai erőszakkal.


Tévhit: Aki egyszer bántalmazott nő volt, az is marad.

Tény: A tapasztalatok és a statisztikák azt mutatják, hogy az a nő, akinek sikerül végleg kimenekülnie egy bántalmazó kapcsolatból, és szakszerű segítséget kap a feldolgozásban, hamarabb észreveszi a korai figyelmeztető jeleket, és már idejekorán kilép a kapcsolatból.


Tévhit: Ha a nő nem ad okot rá, akkor nem is bántják. Csak tudni kell irányítani a férfit.

Tény: A bántalmazónak bármilyen indok elég lehet arra, hogy verést kezdeményezzen. Gyakori, hogy indokai teljesen ellentmondanak egymásnak.


Tévhit1: Egy gyerekszüléssel megmenthető a kapcsolat. Ha megszületik az első gyerek, a bántalmazás abbamarad.

Tévhit2: Még a durva férfiak is lovagiasak, ha a nő kiszolgáltatott, például ha beteg vagy terhes.

Tény: A családon belüli erőszak áldozatainak több mint 25%-át akkor is megverik, amikor terhes. (Az ilyen esetek 10%-ában a verés vetélést okoz.) Sokszor épp a terhesség ideje alatt kezdődnek a verések, vagy akkor válnak súlyosabbá.


Tévhit: A távoltartást a nők arra fogják használni, hogy visszaéljenek vele, és megszerezzék a közös lakást.

Tény: Egy megfelelően felkészített rendőr nem manipulálható. A távoltartást más országokban olyan helyzetekben szokták meghozni, amikor egy láthatóan összevert és megfélemlített nő fizikai védelme a tét.


Tévhit: A távoltartás csak a hajléktalan férfiak számát fogja növelni.

Tény: Az otthonukból elküldött férfiak túlnyomó többsége társas szempontból nem elszigetelt, és anyjánál vagy egyéb ismerőseinél talál szállást.


Tévhit: A távoltartás semmit nem old meg, mivel nem okoz változást az erőszakos emberek személyiségében.

Tény: A távoltartás üzenete az, hogy az állam rajta tartja a családját verő férfiakon a szemét, és nem fogadja el az otthon használt erőszakot. A távoltartásból visszatérve a tapasztalatok szerint az elkövetők csökkentik a fizikai erőszak mértékét.



Tények és tévhitek a nemi erőszakról


Tévhit1: Csak olyan nőket erőszakolnak meg, akik este egyedül mászkálnak az utcán.

Tény1: Bármely nő potenciális áldozat. Mivel a legtöbb nemi erőszak előre megtervezett és megszervezett, nem állítható, hogy a nők provokálják ki. A provokáló viselkedés egyébként is relatív, és a férfiak megítélésétől függ: a viktoriánus időkben vagy egyes muzulmán országokban egy kivillanó boka is provokatívnak számít(ott). E tévhit alapja az a vélekedés, hogy a nők már pusztán női mivoltukból adódóan provokálók, s ez önmagában elég az elkövető felelősségének eltörlésére.

Tény2: Bármely korú, társadalmi helyzetű, lakhelyű és életstílusú nő válhat áldozattá.


Tévhit: A nemi erőszak olyan, mint a természeti katasztrófák. Nincs mit tenni ellene.

Tény: Vannak megelőzési módok, amelyekkel növelhető a felkészültség és a biztonság. A tájékozottság, a tények ismerete és egy a női önvédelmi tanfolyam kiváló módja lehet a felkészülésnek, a támadó elriasztásának, valamint más áldozatok segítésének.


Tévhit1: Az erőszakolók pszichopaták.

Tévhit2: Egy férfin látszik, ha erőszakos és durva. Az ilyet el kell kerülni.

Tévhit3: Csak a kielégületlen férfiak erőszakolnak meg nőket.

Tény: A legtöbb elkövető teljesen hétköznapinak és normálisnak tűnik. Többségük fiatal, és rendelkezésére áll elérhető partner. Az erőszak hajtóerejét nem a kielégületlenség, hanem a nők gyűlölete és az áldozat feletti kontroll és hatalom jelenti.


Tévhit: A nők is kívánják az erőszakos szexet. Sok nő fantáziál ilyesmiről.

Tény1: A nemi erőszak nem szex, hanem erőszak, ahol a szexuális aktus csak az erőszak eszköze. A nemi erőszak nemcsak az egyes megerőszakolt nők személyiségi jogait sérti, hanem minden nő biztonságérzetét.

Tény2: Az erotikus fantáziálás magánügy, ezért senkin nem kérhető számon. Ezen túl az erotikus fantáziálás közben az ember maga irányítja az eseményeket - ezért ennek legfőbb élménye az élvezet és a kontroll. A nemi erőszak közben az elkövető irányít - a nők által megélt legfőbb érzések a rettegés és a kontrollvesztés. A két élmény csak az erőszakot erotikusnak tartó férfiak fantáziájában és a pornóirodalomban keverhető össze - a nők mindennapi valóságában aligha.


Tévhit: A női nem igent jelent. Egy igazi nő kéreti magát, és sosem mond elsőre igent.

Tény: A nők - csakúgy, mint a férfiak - képesek eldönteni, hogy érdekli-e őket a másik személy szexuális közeledése vagy sem. A "vonakodó nőiesség" mítosz, amelyet a nők valós igényeinek és tapasztalatainak elhallgattatására használnak.


Tévhit: Nem lehet megerőszakolni olyan nőt, aki nem akarja.

Tény1: Egy izgalmi állapotban levő férfi nemi szerv bármely testbe képes behatolni. Féléves csecsemő, férfi, élettelen női holttest is esett már nemi erőszak áldozatául - a hüvely nedvesedése egyáltalán nem szükséges a behatoláshoz.

Tény2: A nők - a férfiakkal ellentétben - sosem tanulják meg testüket megvédeni és szükség esetén fegyverként felhasználni, ezért a veszélyhelyzetre sokszor teljes bénultsággal és lefagyással. A szexuális helyzetet vagy aktust mélyen ellenző nőn azonban nem segít, ha lebénul - bénultsága könnyen magyarázható nőies önalávetésnek.


Tévhit: A nemi erőszak spontán módon történik. A férfi nem tehet róla. Az ösztönei erősebbek nála.

Tény: Az erőszakos nemi közösülések több mint 80%-a részben vagy egészében előre megtervezett, és az esetek jelentős részében az áldozat otthonában vagy otthonának közelében történik, és az elkövető az áldozat számára ismert személy.


Tévhit: A férj nem követhet el erőszakot a feleségén. A házassággal egy asszony azt is vállalja, hogy bármikor eleget tesz házastársi kötelességének.

Tény: A nőnek a házasságon belül is joga van nemet mondani. A házasság állapota senkit sem foszt meg sem alapvető emberi, sem állampolgári jogaitól. 1997 óta Magyarországon a házasságon belüli nemi erőszakot a törvény is bünteti.


Tévhit1: A nemi erőszak este, sötét utcán történik. Az elkövető idegen férfi.

Tévhit2: Nincs mit tenni. A legjobb, ha a nők nem járkálnak egyedül.

Tény: A legtöbb nemi erőszak az áldozat otthonában, illetve otthonának környékén történik, az elkövető pedig az esetek túlnyomó többségében az áldozat ismerőse vagy rokona.


Tévhit: Jobb az otthon biztonságos falai mögé húzódni, és nem kísérteni a sorsot.

Tény: Az otthon messze a nem a legbiztonságosabb hely. A legtöbb nemi erőszak az áldozat otthonában, illetve otthonának környékén történik. Az elkövető az esetek túlnyomó többségében az áldozat ismerőse vagy rokona.


Tévhit: A legtöbb nemi erőszakot cigány férfiak követik el fehér nők ellen.

Tény: A legtöbb nemi erőszak azonos faji hovatartozásúak között következik be. Az erőszakosság mértéke és gyakorisága minden etnikai csoportban és minden társadalmi-gazdasági szinten hasonló.


Tévhit: Nem kell a múlton annyit rágódni. A nemi erőszakot is el kell felejteni, és tovább kell lépni.

Tény: A nemi erőszakot elkövetők 87 százaléka fegyvert hord magánál, vagy bántalmazással, esetleg gyilkossággal fenyegeti áldozatát. A nemi erőszak során a legtöbb nő attól fél a legjobban, hogy a támadó megcsonkítja vagy megöli. Ez az élmény sok nő további életformájára meghatározó hatással van, a rettegés mindennapjainak részévé válik. Megfelelő szaksegítség híján a lelki erőszak okozta sérülések évekkel azután is megmaradnak, hogy a testi sebek már begyógyultak.


Tévhit: Ha egyszer feltámad a vágy, a férfinak muszáj kielégülnie.

Tény: Senkinek nincs joga, hogy egy másik ember testét annak akarata ellenére puszta tárgyként és testnyílásként használja. Mindenki felelős a saját nemi vágyai erőszakmentes kielégítéséért. Ha csakis a kielégülés a cél, akkor erre más olyan lehetőség is van, amelyekhez nem szükséges egy nő jelenléte.


Tévhit: A legtöbbször nem is történik erőszak, csak a nő meggondolta magát, vagy bosszúból vádaskodik.

Tény: A nemi erőszak miatti hamis bejelentések aránya körülbelül 2-2,5% - nem több, mint a többi bűncselekmény esetében.


Tévhit: Ma már mindenhol kapható gázspray, ami biztonságot nyújt.

Tény: Mivel a legtöbb nemi erőszak az áldozat vagy az áldozat partnerének az otthonában történik, a nőknél nincs gázspray vagy más önvédelmi fegyver. A nő leghatékonyabb fegyvere a saját teste. A női önvédelmi tanfolyamokon egyszerű, ugyanakkor hatásos védekezési technikák sajátíthatók el.


Tévhit: Nem lehet erőszakról beszélni, ha az áldozat nem védekezett.

Tény1: Egy szexuális támadás életveszélyes is lehet; a legfontosabb az adott helyzetben az, hogy az áldozat túlélje. Egy rablótámadás során is ritka, hogy az áldozat megpróbálna ellenállni, mégsem feltételezi róla senki, hogy önszántából vált meg értékeitől.

Tény2: A női szocializációnak nem része az aktív önvédelem képességének megtanulása. A nők a támadáskor sokszor egyszerűen lefagynak, ám ez nem jelenti azt, hogy nem akartak védekezni, vagy beleegyeztek volna a közösülésbe. Az Európai Unió ajánlása szerint a nemi erőszak bűncselekmény megállapításának kritériuma nem az alkalmazott erőszak mértéke, hanem a nő beleegyezésének hiánya kell hogy legyen.


Tévhit: Az a nő, aki becsípett vagy drogozott, gyakorlatilag beleegyezett a szexbe.

Tény: A döntésképtelenség nem azonos a beleegyezéssel, hiszen egy kiszolgáltatott, öntudatlan emberrel való szexuális kapcsolat lehetetlenné teszi a tudatosságot és a kölcsönösséget.

2014. jan. 10. 12:57
A másik véglet, mikor többet foglalkoznak veled, mint kellene...például egy idegbeteg szomszéd, akinek egyszer jogosan beszóltál és aztán kezdi az évekig tartó bosszúzaklatást..
2014. jan. 10. 12:56
Igen! Sajnos ez tenyleg igy van. Az egymas iranti kozombosseg, nemtorodomseg hatalmas mereteket oltott! Magamon is eszre veszem, hogy nem erdekel mas Baja, csak nekem legyen jo. Sokszor csak egy kerdes is eleg lenne, vagy hogy meghallgassuk a masikat. Sajnos mind ez ennek a rohano vilagnak a kovetkezmenye. Az embernek van, hogy meg sajat magara sincs ideje sajnos.
2014. jan. 10. 12:47
Mi emberek miért vagyunk olyanok, amilyenek.. Nem törődünk a másikkal. A sok pénzhajsza, probléma arra késztet minket, hogy a másikat ne vegyük észre. Hajlamosak vagyunk csukott szemmel s füllel járni nem csak az utcán hanem a környezetünkben is. Az a hajléktalan már biztosan megszokta, hogy ember számba sem veszik. Becsukjuk a fülünket, mikor a szomszéd megint attól hangos, hogy dobálja a széket, csörömpölnek a poharak. Már megint az asszonyt vagy a gyereket veri. Nem baj, majd mindjárt abbahagyja. A panelben a radiátor ütögetésével jelzem, hogy kicsit csendesebben öljék egymást, mert nem hallom a meccset vagy Hoszé Ármándo Miguel éppen most csalja meg Izaura Mária Delakrózát és erről nem maradhatok le. Közben nem tudjuk, hogy mi folyik fölöttünk, hogy éppen az alkoholista szomszédunk megint péppé verte az asszonyt, mert nem elég meleg az étel, vagy az apuka éppen pedofil hajlamait éli ki tizenéves gyermekén. Ez nem érdekel, mert nem rám tartozik, oldják meg maguknak. Majd holnap, mikor a szomszédasszony a fejét elfordítva vagy lesütve, napszemüvegben megy el mellettünk, majd egy részvét tekintetet vetek felé. Nem tudjuk, mi folyik a szomszédunkban, de nem is érdekel. Az én házam, az én váram rendben legyen, mindenki söprögessen a saját portája körül. Annyira elvakít a saját dolgunk, hogy mikor megjelenik a szomszédnál a mentő, a rendőrség, a tűzoltó, akkor tudjuk meg, hogy a szomszéd lemészárolta a családját, hogy a kislány a fürdőkádban felvágta az ereit, hogy az az anyuka felakasztotta magát, hogy az a büdös alkoholista szomszéd, akitől mindig árad a bűz, s teleköpködi a járdát megfulladt a saját hányadékában. Mikor ezt megtudjuk összesúgunk, hogy szegény, nem ezt érdemelte volna, a kislány milyen jó tanuló volt, az a nő soha nem mosolygott. Glóriát teszünk a fejük fölé, de már csak akkor látjuk az értékeket, mikor már késő. S nem tudjuk azt sem, hogy mikor tudjuk, mi folyik a szomszédban, mert halljuk, vagy hallottuk a huszonharmadik szomszédtól, cinkostárssá válunk. Nem az áldozat cinkosává, hanem az elkövetőé. Mint tanár tudom, hogy Lacikát bántják otthon, de azt is tudom, hogy Julcsival nincsen minden rendben, de nem szólok, mert hát akkor nagyobb bajt teszek a gyermeknek. Tudom, hogy a kollégámat veri az ura, de hát mit tehetek én. Én csak kisember vagyok. Tudom, hogy a szomszéd mindig bűzlik, de tudom én, miért? A hallgatás, a nemtörődömség egyenlő a cinkossággal. Talán ha Lacikát meghallgatnám, ha Julcsitól megkérdezném, szeretne-e beszélgetni? Ha a kollégám felé odafordulnék, ha a szomszédasszonynak feldobnám a labdát, ha segítségre van szüksége, jöjjön át hozzám, ha a szomszéd idős nénire néha rácsöngetnék, hogy a vidéki rokonok ne a hat napos hulláját találják meg. Talán más lenne a környezetünk is, a lelkünk is, ha kicsit kinyitnánk a szemünket, s a fülünket. Talán....Mit gondoltok erről?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook