Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Családi adókedvezmény, hogyan is működik? fórum

Családi adókedvezmény, hogyan is működik? (tudásbázis kérdés)

129. laszlozsu (válaszként erre: 126. - Babli)
2011. jan. 14. 11:26

Nálunk ez nem így ment.

Én kitöltöttem a nyilatkozatot, a férjem bevitte a munkahelyére, aláíratta azt, s azután lefénymásolták és betették a személyi kartonjába.

A nyilatkozatot én fogom leadni a munkahelyemen, s én veszem igénybe a kedvezményt.

Az adóév végén az én munkáltatóm ad egy igazolást, hogy mennyi volt az az összeg, amit én esetleg nem tudtam jóváíratni, (bár nem lesz ilyen, mert havonta kb.az adójóváírás ellenére is 25-28 ezer között fizetek)s azt az összeget leírhatja a férjem az éves adóalapjából a bevalláskor.

128. babli (válaszként erre: 127. - Fiamette)
2011. jan. 14. 11:22
Akkor jó,ezt az össze vissza postázást...
127. fiamette (válaszként erre: 126. - Babli)
2011. jan. 14. 11:11
igen
126. babli (válaszként erre: 125. - Éva1951)
2011. jan. 14. 10:49

Köszi,hogy bemásoltad,hasznos volt a számomra.

Csak most azt nem értem,hogy ugye én itthon vagyok gyesen,küldök a formanyomtatványt,a férjemnek be kell vinnie a munkáltatójához aláírni aztán a férjem főnöke is hazaküldi a férjemmel a papírt azt pedig postára adom hogy ahol én dolgozom ott is aláírják?


Jól gondolom?

2011. jan. 14. 10:18

Ezt találtam. Olvassátok el.


Családi adókedvezmény 2011 - 3 gyerek .A családi adókedvezmény nem is a gyerekvállalást díjazza igazán, hanem a közös gyerek vállalását, ezért a házasságban született közös gyerekek többet érnek a kedvezmény szempontjából a házasságba hozott gyerekeknél. Viszont már a magzat után is jár az adókönnyítés. Megéri gyorsan és pontosan nyilatkozni a kedvezmény igénybevételéről, máskülönben csak jövőre látja viszont a szülő az őt megillető pénzt - írja az Index.


Vonzóan hangzik az, hogy gyerekenként havi tíz- vagy harmincháromezer forinttal kevesebb adót kell befizetnie egy munkavállalónak a kormány gáláns családbarát adórendszerének köszönhetően, a gyerekes dolgozók közül mégis sokan meglepődhetnek a bérük februári készhez vételekor, hogy kevesebb nettót kapnak. A családi kedvezményt ugyanis nem automatikusan veszi figyelembe a cég a bér kifizetésekor és az államot megillető közterhek levonásakor. Annak igénybe vételéről az alkalmazottnak a munkáltató felé még január vége előtt nyilatkoznia kell. Az idő sürget, a legfontosabb tudnivalókkal ezért sem árt tisztában lenni.


A magzat után is jár a kedvezmény


A gyerekek után, gyerekszámtól függően, de jövedelemkorlát nélkül családi kedvezmény jár. Ezzel az adóalapot lehet csökkenteni, ezen keresztül lehet mérsékelni a befizetendő személyi jövedelemadót - ezért az egyszerűség kedvéért mi is adócsökkentő tételként írunk róla a továbbiakban. Az egy- és kétgyerekesek havonta gyerekenként maximum tíz-tízezer forintnyi adót tudnak megspórolni, a három- és többgyerekesek már az első gyerek után is havonta gyerekenként 33 ezer forinttal mérsékelhetik a befizetendő szja-jukat.


Fő szabály szerint az után a gyerek után jár a családi kedvezmény, aki után családi pótlékot kap a szülő, és abban a hónapban jár a családi kedvezmény, amikor a családi pótlék is jár. De a magzat után (a fogantatástól számított 91. naptól kezdődően) is megilleti a leendő szülőt a családi kedvezmény.


A szociális szempontot még inkább kidomborítva a rokkantsági járadékban részesülő személy és a családi pótlékra saját jogán jogosult illető után is lehet mérsékeli az szja-t.


A gyerekek tetszőleges arányban "feldarabolhatók"


A törvény azt tekinti alapesetnek, hogy a családi kedvezményt az a szülő kapja, aki jogosult a gyereke utáni családi pótlékra. De akár házasságban, akár élettársi viszonyban él ez a szülő, a családi kedvezményt partnere is kihasználhatja. A gyerek utáni kedvezményt persze csak egyszer lehet igénybe venni, tehát nem lehet azt csinálni, hogy egy egygyerekes szülőpárnál mindként szülő havi tíz-tízezer forinttal kevesebb szja-t fizet be.


Azt is megengedi a törvény, hogy a családi kedvezményt a házastársak, élettársak egymás között tetszőleges arányban megosszák. Vagyis járható út az is egy kétgyerekes házasságban élő szülőnél, hogy az anya az egyik gyerek után, az apa a másik gyerek után kéri a családi kedvezmény érvényesítését. Sőt, a gyerekek a családi kedvezmény tekintetében tetszőlegesen "darabolhatók", vagyis a kétgyerekes szülők megtehetik, hogy az anya "fél gyerek" után, az apa pedig "másfél" gyerek után veszi igénybe az adómérséklő lehetőséget. A tetszőleges arányú megosztásnak akkor van értelme, ha így tudják a maximumot kihozni a lehetőségből a szülők, ha így tudják a legtöbb adót megspórolni.



Gyerek és gyerek mégsem egyenlő


Az eddigiekből úgy tűnhet, hogy a gyerekek egyenlőek, a házasság és élettársi kapcsolat között nem tesz különbséget a törvény. Valójában azonban gyerek és gyerek mégsem egyenlő, ez pedig abból fakadhat, hogy a törvény a közös gyerek vállalását ösztönzi, nem elsősorban a gyerekvállalást.


Egy példán érzékeltetve: egy házasságban élő szülőpárnak három közös gyereke születik, a szülők összesen havi háromszor 33 ezer forinttal, azaz 99 ezer forinttal csökkenthetik az szja-jukat (ha egyáltalán lenne annyi befizetendő szja-juk, vagyis összesen keresnének havi 487 ezer forintot). De ha két személy házasságot köt, és a nő előző házasságából egy gyereket hoz, a férfi pedig kettőt, tehát közös gyerek nincs, akkor ez a család havonta háromszor tízezer forintnyi adókedvezményt kap. Mégpedig azért, mert a nem közös gyerekek esetén a gyerekeket nem lehet összeadni a családi kedvezmény összegének megállapításánál, vagyis a törvény az anya egy gyerekét és külön az apa két gyerekét veszi figyelembe, vagyis ebben az esetben 1+2 nem egyenlő 3-mal, bár a kedvezményt három gyerek után veszik igénybe.


Még egy meglepő, de kedvező speciális esetet érdemes kiemelni. Van egy háromgyerekes (közös gyerekek) házaspár, mindhárom gyerek után jár még a családi pótlék, tehát egyik sem töltötte be a 18. életévét. Ekkor a családot havonta összesen 99 ezer forintnyi adókedvezmény illeti meg. Ám ha az egyik gyerek már idősebb, de még a szülőkkel és két testvérével egy háztartásban lakik (tehát például a húszas éveiben járó egyetemistáról beszélünk), akkor utána már nem jár családi pótlék a szülőknek, így családi kedvezmény sem. De a családi kedvezmény számításakor mégis figyelembe kell venni. Magyarán: a család havonta 66 ezer forinttal kisebb szja-t kell hogy befizessen, mert a törvény azt nézi, hogy három közös gyerekkel élnek egy háztartásban a szülők, de csak a két kisebbik után jár a családi kedvezmény.


Megéri gyorsan és pontosan nyilatkozni


Ha a munkavállaló szülő szeretné már idén igénybe venni a családi kedvezményt, vagyis szeretné, ha a fizetési borítékjában készpénzre lefordítva látná a kormány családközpontú adórendszerének év eleji bevezetését, akkor a munkahelyével ezt közölnie kell. A munkáltatóknak a januári munka után járó, februárban kifizetendő bér bérszámfejtése előtt, tehát praktikusan január vége előtt egy papírt kell dugniuk az alkalmazottak orra alá, utóbbiaknak pedig nyilatkozniuk kell arról, hány gyerek után, szülőtársukkal milyen megosztásban kívánják kihasználni a kedvezményt. A nyilatkozat csak akkor érvényes, ha a dokumentumot - két szülő lévén - mindkét szülő és az ő munkáltatóik is aláírják.


Az adóhatóság honlapján van egy nyilatkozatminta


Ha a munkáltató nem tud nyomtatványt adni, amelyen a családi kedvezményt kérni lehet, akkor segíthet a NAV-vá alakult APEH régi honlapján megtalálható nyilatkozatminta, azt kitöltve át lehet adni a munkáltatónak, hogy a havi adóelőleg kiszámításánál már vegye figyelembe a családi kedvezményt.


Nem kell azonban aggódni, ha később kiderülne, hogy a családi kedvezmény adóelőleg kiszámításánál kért megosztása a két szülő között lehetett volna jobb is, más megosztás esetén több adót tudtak volna megtakarítani a szülők, esetleg év közben a kedvezmény összegét befolyásoló változás történik a család létszámában. A 2011. évről szóló adóbevallást majd 2012. májusáig kell elkészíteni, akkor már látható, hogy jár, járt volna a legjobban a két szülő, így az adóbevallásban a korábbi döntés lényegében korrigálható, a családi kedvezmény szülők közötti megosztási arányát utólag is lehet javítani, és ez felülírja a most januárban a munkáltató felé tett nyilatkozatot. Ez egyben azt is jelenti, hogy aki most januárban elmulaszt nyilatkozni a családi kedvezmény igénybevételéről, az szűk másfél év múlva az adóbevallásában ezt érvényesítheti és egy összegben megkaphatja az adókönnyítést.


Mindenesetre nemcsak azért éri meg most időben és pontosan nyilatkozni a megosztásról, mert akkor havonta több marad a borítékban, hanem azért is, mert ha jól kéri a magánszemély a megosztást, akkor később nem kell bajlódnia az adóbevallással. 2012 tavaszán ugyanis elég lesz egy egyszerű adónyilatkoztatot tennie annak a magánszemélynek - és ezzel ő le is tudja a 2011. évi jövedelmei utáni adóbevallási kötelezettséget -, akitől a havonta levont adóelőlegek összege megegyezik (pontosabban legfeljebb ezer forinttal tér el) a tényleges adófizetési kötelezettséggel, és egyetlen munkáltatótól kapott bért vagy annak megfelelő jövedelmet.


Az adójóváírás bekavar


A családi kedvezmény mellett az adójóváírással - gyerekszámtól függetlenül legfeljebb havi 12100 forinttal, jövedelemhatártól függően - is lehet mérsékelni a fizetendő szja-t, azonban a családi kedvezmény és az adójóváírás maximális kiaknázása sokszor nem lehetséges, mert egyszerűen az alacsony kereset miatt nincs annyi szja, amiből a gyerekenkénti 10-33 ezer forintos családi kedvezmény és a 12100 forintos adójóváírás is leírható.


Egy havi bruttó 100 ezer forintot kereső egygyerekes szülő csak 12100+8220 forintot tud megspórolni az adójából, mert pontosan annyi az adója. Ha dupla ennyi pénzt keresne, akkor meg ugyan ki tudná használni a 10000 forintos családi kedvezményt, de az adójóváírásból csak 9120 forintot tud igénybe venni.

124. éva1951 (válaszként erre: 121. - Boglargica)
2011. jan. 14. 10:07
Biztosan valamit nem jól írtál be.
2011. jan. 14. 09:33

Sziasztok!

Gyedre megéri igénybevenni 2 gyerek után?

Mennyi bruttó kell ahhoz legyen a fizetés, hogy igénybevehető legyen?

Aki igényli egy lakcímen kell legyen a gyerekekkel bejelentkezve?

Bocsi, ha sok buta kérdést tettem fel és esetleg olyanokat amelyekre már elhangzottal a válaszok, de egyelőre nem volt időm rendesen visszaolvasni.

122. fiamette (válaszként erre: 38. - 2e94d4a45e)
2011. jan. 14. 09:17

Sziasztok


nekünk ugyan ez a probléma

párom munkahelyen azt mondtak nem veheti igenybe, mert nem az o gyereke

konyorom hisz o neveli...

felhivtam az apehot es ott azt mondtak csak ev vegen az adobevallasnal kerheti

most akkor mi van?

2011. jan. 14. 07:55

S.O.S.!

találtam 2011-es gyed-kalkulátort, de valami nem jól működik benne, úgy hiszem. vagy lehet az, hogy az szja az utolsó előtti hónapban sokszorosa legyen a nettó béremnek? :-s

mert ha igen, akkor sírva fakadok!


[link]

120. éva1951 (válaszként erre: 118. - D781f12808)
2011. jan. 14. 07:40
Csak akkor ha jogalapnélkül kéri valaki.
119. Pen80 (válaszként erre: 99. - Kobagabi)
2011. jan. 13. 23:38
Melyik minisztériumban? Mert oda jelentkeznék. :) Az állami szektor tetején keresnek ugyan sokat, de sokkal kevesebbet keresnek, mint a nagyobb cégeknél.
118. d781f12808 (válaszként erre: 117. - Éva1951)
2011. jan. 13. 18:19

Ebben igazad van!

De én úgy tudom ha nem jól adod meg az összeget akkor megbüntetnek!!

Vagy ez nem igaz?

2011. jan. 13. 17:33

Szerintem ne variáljatok! Mindenki töltse ki az adókedvezményhez a nyilatkozatot, adja le a munkahelyén, majd ők tudják, hogy kinek mi jár.

Bonyolult dolog itt bárkinek is kiszámítani megfelelő adatok nélkül a kedvezményt.

116. éva1951 (válaszként erre: 103. - Fd8e423e9e)
2011. jan. 13. 17:26
Az biztos, hogy nem könnyű a HR-eseknek se. Nagyon összemosódtak a dolgok. Kitartás!
115. d781f12808 (válaszként erre: 113. - Hancsalean)
2011. jan. 13. 15:27

Nincs hari!

Csak azért mertem írni, hogy valaki számoljon már utána!

114. hancsalean (válaszként erre: 113. - Hancsalean)
2011. jan. 13. 15:24
b nélkül
113. hancsalean (válaszként erre: 112. - D781f12808)
2011. jan. 13. 15:23
Elnézést bakkor, hogy hozzá mertem szólni.
112. d781f12808 (válaszként erre: 111. - Hancsalean)
2011. jan. 13. 15:22

Okés!


De én itt segítséget kértem!

És nem biztatást!

111. hancsalean (válaszként erre: 110. - D781f12808)
2011. jan. 13. 15:21

Ők is ketten összesen 27-et. Nézd, szerintem ennek is örülni kell! Mi, ha csak 10-et kapunk havonta, annak is fogunk örülni, mert jól jön. Nem azt kell nézni, hogy ketten csak 20-at kaptok, hanem hogy milyen jó, hogy ennyivel több lesz otthon.


Szép napot mindenkinek! :)

110. d781f12808 (válaszként erre: 109. - Hancsalean)
2011. jan. 13. 15:14

Kapni???

Nem!!!!!!!!!

20 ezret kapunk összesen ketten!

109. hancsalean (válaszként erre: 104. - D781f12808)
2011. jan. 13. 15:12
Szerintem kizárt, hogy ennyit kapjatok, a másik anyíuka a 3-ra kap 27-et.
108. hancsalean (válaszként erre: 100. - Kobagabi)
2011. jan. 13. 15:11
Azért az nem rossz ám!:)
107. hancsalean (válaszként erre: 106. - Hancsalean)
2011. jan. 13. 15:08
Ezt csak bemásoltam ide, nem az én szavaim.
2011. jan. 13. 15:07

Egy 100 ezer ft/hó kereső szülő 5 gyermek után 16 ezer ft/hó-al visz haza többet gyermekenként 3200 ft-ot.

Orbánhoz hasonlóak 5 gyermek után 165 ezer ft/hó-al visz haza többet havonta, gyermekenként 33000 ft-ot. Mondja meg nekem valaki, hogy a vagyonosok gyermekeinek a nevelése miért különb, miért kedvezményezettebb?

2011. jan. 13. 14:49

Sziasztok! Én Gyeden vagyok nettó 86.600 ft a bérem, a férjem év végétől nem dolgozik, még nem kap munkanélkülit.

Mire számíthatok?

104. d781f12808 (válaszként erre: 103. - Fd8e423e9e)
2011. jan. 13. 14:37

Nekem is tudnál segíteni?

A Gyedem 92540 bruttó! Így azt mondták, hogy 44000 Ft-ot tudok igénybe venni!

A férjemnek: 161000 bruttó, ő pedig 81000 Ft-ot.

És így jön ki nekünk a 2x 62500 mert két gyermekünk van!


Szerinted így jó???

Vagy nem???

103. fd8e423e9e (válaszként erre: 96. - Éva1951)
2011. jan. 13. 14:33
nekem nem ez a szakmám, én hr-s vagyok, csak nálunk MINDENHEZ kell érteni: bér, tb, munkügy, munkavédelem, hr-s dolgok - szóval elég összetett a munkaköröm
102. Tina87
2011. jan. 13. 13:55

Én egyedül nevelem a lánykám de nem keresek annyit pár száz forint híján hogy kihasználjam.

Ennyit erről...

101. kobagabi (válaszként erre: 100. - Kobagabi)
2011. jan. 13. 12:49
Ja azt hozzátenném ugye, hogy a 3 gyerekesek eddig is kaptak 12ezret havonta jóváírást, tehát ahhoz képest csak 15 ezerrel lesz jobb, viszont az nagyon jó, hogy most már az 1 és 2 gyerekesek is kapnak valamit. Hisz az 1 gyerek is gyerek..
2011. jan. 13. 12:47
Nekünk is 3 gyerkőc van, és mi ketten a férjemmel megosztva a kedvezményt havi 27 ezerrel kapunk majd többet összesen a 99ezer helyett:(

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook