Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Ilyen esetben vissza kell fizetnünk a babaváró összegét? fórum

Ilyen esetben vissza kell fizetnünk a babaváró összegét? (tudásbázis kérdés)


9. timycat (válaszként erre: 8. - Reformer)
febr. 25. 16:47

Az hogy egy jogszabály irányadó lenne bármire is felejtsd el, úgy és olyan gyakran írják át ahogy épp kedvük/érdekük tartja és a munka minősége is silány, mert nem rendes ügymenet szerint zajlanak a dolgok, nem mindig vesznek mindent figyelembe, néha ez-az kimarad, elmarad, nem úgy van.


Más ügyben futottam lakóhely konkrétan "helyben lakó" fogalom miatt több kört, ahány megye annyiféleképp fogadták el vagy sem, sehol nincs egzakt leírva. A fent említett ügyben is végül egy 2022-es BH-t tettek irányadóvá (ami kimondta a lakcímkártya az életvitelszerű ottlakás igazolására nem alkalmas) és a hivatalok végül eszerint járnak el, eszerint értelmezik már ők is a jogszabályt.

Valószínűleg (ha tényleg csak ennyi van a jogszabályban amit idéztél) a babaváró jogszabályt elfelejtették a 2 évvel ezelőtti módosításhoz és a szándékhoz igazítani.


És csak hogy lásd milyen jogállamban élsz: egyelőre a fent említett, jogszabályt értelmező, komoly anyagi döntésekben irányadó BH pont ugyanolyan BH mint amiknek a nyilvánosságra hozatalát "a kivizsgálás idejére" felfüggesztették. Nem kell mindig mindent tudni, érteni a polgárnak.

8. reformer (válaszként erre: 7. - Andi6020)
febr. 25. 16:00

Ezt én is olvastam az igényléskor (elég régi oldal, de mint írtam változott a jogszabályi környezet), úgyhogy ha ennyi lenne, nem is írtam volna :)


"Megváltozott a lakóhely és a tartózkodási hely fogalma is. 2022 januártól már nem feltétlenül az a lakás vagy szálláshely minősül lakóhelynek, ahol valaki életvitelszerűen él. Ezentúl az az ingatlan tölti be ezt a funkciót, ahonnan valaki hivatalos kapcsolatot tart például az állammal, jogi személyekkel, illetve szervezetekkel. Ezzel párhuzamosan módosult a tartózkodási hely meghatározása is, ami mostantól annak a lakásnak a címe, ahol – a lakóhely-változtatás szándéka nélkül – három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik valaki."


Illetve a jogszabályt tartom irányadónak, ebben nincs szó külföldre költözésről.


[link]

febr. 25. 15:31

[link]


Nem költözhet külföldre a házaspár mindkét tagja a futamidő alatt, ellenkező esetben a hitelt piaci kamattal kell tovább fizetnetek. Emellett az addig kapott kamatkedvezményt is vissza kell fizetnetek az adott időpontig függetlenül attól, hogy született-e már gyermeketek vagy sem.


Ha megszületett a harmadik gyerek is a kölcsön futamideje alatt, akkor a Babaváró megszűnt, tehát nincs akadálya a külföldre költözésnek.

6. Ágio8405 (válaszként erre: 1. - Reformer)
febr. 25. 15:00
Én úgy tudom annyi a feltétel hogy az egyik félnek Magyarországon kell hogy lakcimkartya. Ne legyetek rezidensek csak nie kell és kész (kutya nem nézi eü állampolgár mióta van kint) ha meg haza is látogatsz rendszeresen végképp. Olyan káosz van amúgy a spanyol közigazgatasban és a magyaroknál is vannak érdekességek, hogy nem sok esély van rá hogy össze érjenek a szálak. Ja még egy fontos. Gyerek született akire érvényes a hitel? Mert így tudom neki otthon kell lennie. Otthoni oktatásban részesülni. De ez nem biztos. Azt jó ha tudod kiskapu mindig van állami juttatásoknál hogy a leleményesek és a közéleti szereplők ki tudják játszani. Ezért lett ennél az egyetlen feltetel, hogy egyik szülőnek legyen lakcím kártya. Azt nem nehéz kivitelezni, kint meg lehet kinti bejelentett lakcím. Ezt nem tiltja semmi.Persze ezeket nem hirdetik sehol.
5. reformer (válaszként erre: 2. - Andi6020)
febr. 25. 14:38
Ennek már 5 éve, hogy felvettük és akkor sem voltak a helyzet magaslatán, ez inkább jogi kérdés, bízom benne, hogy azért lesz releváns válasz.
4. reformer (válaszként erre: 3. - Timycat)
febr. 25. 14:37

A jogszabály nem tesz erre kitételt, csak a lakcím-re tesz említést (ezért idézem konkrét paragrafusokat), csak ez a definíció a legutóbbi választásokon változott, vagyis nem kell itt élned, csak kell egy hivatalos cím, ahol az állammal kapcsolatot tartasz és így kettős állampolgárként is szavazhatsz.

De a kérdés eredetileg nem erre irányult, mert max. végtörlesztem, mielőtt elmegyünk.

3. timycat (válaszként erre: 1. - Reformer)
febr. 25. 14:21

Előre leszögezve, hogy nem ismerem részletesen a röghöz kötés eszközeként is elhíresült babavárót, csak a logika és a jogérzék mondatja velem, hogy szerintem mindkét szülő nem létesíthet külföldön lakcímet, mert ugye legalább az egyik szülőnek a gyerekkel együtt kell élnie hivatalosan, Mo-on, hisz a babaváró célja amíg fennáll nem az, hogy a magyar államot terhelő pénzt külföldre költözött/ költöző családok kapják, legalább addig ne amíg él a hitel. Az egyik szülő viszont gond nélkül költözhet, de a produktumot itthon kell tartani, ja és természetesen válás nélkül. Ha még nincs gyerek akkor gondolom odamentek ahova akartok, csak 5 éven belül létre kell hoznotok egy magyar lakcímű gyereket.


Viszont felmerül bennem és szintén csak általános jogérzék mondatja velem, hogy ha teljesítettétek az előírást, azaz előállt a 3 "zsír új" egyelőre magyar lakcímű gyerek, akkor elméletileg megszűnik a hitel, azaz elméletileg megszűnik a kötöttség és megint oda mentek ahova akartok. Itt kénytelen-kelletlen elengedi az állam a pórázt, erre marad max. a gyere haza fiatal kampány.


De kérdezd a bankot ahol felvettétek vagy tuti van a babavárónak állami információs oldala, biztos van hasonló kérdés a GYIK-ben.

febr. 25. 14:15
Szerintem beszélj a banki ügyintéződdel, mert itt százan fognak kétszázfélét írni.
febr. 25. 13:55

Sziasztok!

Hosszabb időszakot tervezünk Spanyolországban tartózkodni, de jelenleg nem tervezzük a végleges letelepedést, a mo.-i ingatlant továbbra is fenn szeretnénk tartani.

A legtöbb EU államban, így Spanyolországban is, ha jogszerűen akarunk eljárni regisztrálnunk kell egy lakcímet, ahol életvitelszerűen tartózkodunk.

A kérdésem az lenne, hogy ebben ez esetben vissza kell fizetnünk a babaváró összegét?

A babaváró kormány rendelet az alábbi módon fogalmaz lakcímmel kapcsolatban:

2. § (2) * E rendelet alkalmazásában az igénylővel közös háztartásban élő gyermeknek azt kell tekinteni, akinek bejelentett magyarországi lakóhelye vagy tartózkodási helye (a továbbiakban együtt: lakcím) legalább az egyik igénylőével megegyezik.

15. § b) a támogatott személyek egyike sem rendelkezik már magyarországi lakcímmel, akkor az utolsó magyarországi lakcím megszűnését követő naptól,

Azonban a lakcím fogalma 2 évvel ezelőtt változott, erről a 1992. évi LXVI. törvény rendelkezik:

5. § (2) * A polgár lakóhelye: annak a lakásnak vagy szállásnak (a továbbiakban együtt: lakás) a címe, amely a polgár állammal, továbbá a természetes és jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel való hivatalos kapcsolattartása, valamint lakóhelyhez kötött jogai és kötelezettségei megalapozásául szolgál.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook