Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Azt hallottam, hogy a baba a volt férj nevére lesz anyakönyvezve, ez igaz? fórum

Azt hallottam, hogy a baba a volt férj nevére lesz anyakönyvezve, ez igaz? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4
24. 8559ed0e1b (válaszként erre: 20. - E1e9ab571d)
2009. febr. 21. 16:05
köszi ez tényleg így van sajna:(
23. 8559ed0e1b (válaszként erre: 19. - Supin)
2009. febr. 21. 16:04
nem vitázok.nekünk ezt ügyvéd mondta.csak tud valamit...
2009. febr. 21. 16:03
Ezek a hatályos jogszabályok. Remélem nem untatlak vele.
2009. febr. 21. 16:00

35. § (1) A gyermek apjának azt kell tekinteni, akivel az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak legalább egy része alatt házassági kötelékben állott. A házasság érvénytelensége az apaság vélelmét nem érinti.


(2) A vélelmezett fogamzási idő a gyermek születésének napjától visszafelé számított száznyolcvankettedik és háromszázadik nap között eltelt idő, mind a két határnap hozzászámításával. Bizonyítani lehet azonban, hogy a gyermek fogamzása a vélelmezett fogamzási idő előtt vagy után történt.


(3) Ha a nő házasságának megszűnése után újból házasságot kötött, az újabb házasságának fennállása alatt született gyermeke apjának akkor is az újabb férjet kell tekinteni, ha a korábbi házasság megszűnése és a gyermek születése közt háromszáz nap nem telt el. Ha azonban ez a vélelem megdől, a gyermek apjának a korábbi férjet kell tekinteni.


36. § Ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem állott házassági kötelékben, a gyermek apjának kell tekinteni


a) azt a férfit, aki a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerte el, vagy


b) azt, akit a bíróság jogerős ítélettel a gyermek apjának nyilvánított, vagy


c) a jelen törvényben meghatározott feltételek esetén azt, aki a gyermek születése után az anyával házasságot kötött, vagy


d) azt a férfit, aki az anyával külön törvény rendelkezései szerint lefolytatott emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásban (a továbbiakban: reprodukciós eljárás) vett részt és a származás a reprodukciós eljárás következménye.


37. § (1) A teljes hatályú elismerő nyilatkozat az apaságot egymagában megállapítja.


(2) Az a férfi, akitől a gyermek származik, a fogamzási idő kezdetétől fogva a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerheti el, ha


a) a törvény értelmében nem kell más férfit a gyermek apjának tekinteni és


b) a gyermek legalább tizenhat évvel fiatalabb mint a nyilatkozó.


(3) Ilyen elismerő nyilatkozatot csak személyesen lehet tenni. A cselekvőképességében korlátozott személy elismerő nyilatkozata csak akkor érvényes, ha ahhoz törvényes képviselője hozzájárult. Ha a törvényes képviselő tartósan gátolva van, vagy a hozzájárulást nem adja meg, azt a gyámhatóság hozzájárulása pótolhatja.


(4) A nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának, a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének és ha a gyermek a tizennegyedik életévét betöltötte, a gyermeknek a hozzájárulása is. Ha az anya, illetőleg a gyermek nem él, vagy nyilatkozatában tartósan gátolva van, a hozzájárulást a gyámhatóság adja meg.


(5) Az elismerést és a hozzájárulást anyakönyvvezetőnél, bíróságnál, gyámhatóságnál, illetőleg magyar külképviseleti hatóságnál jegyzőkönyvbe kell venni vagy közjegyzői okiratba kell foglalni.

2009. febr. 21. 15:56
A családjog szerint, ha a gyerek vélelmezett vagy valós fogantatási idejétől számítva a születésig házasságban voltál, akkor a gyerek a férj nevét kapja. Ez az alapeset. Tavaly tanultam az egyetemen:). Van még apaság megdöntésére irányuló per. Higgyj az ügyvédnek.
19. supin (válaszként erre: 17. - 8559ed0e1b)
2009. febr. 21. 15:50
Ez nem igaz. Ismerősöm is így volt. Apasági nyilatkozat kell.
2009. febr. 21. 08:06

ja és a fogantatás napját nézik ha akkor még papíron házasságban élsz akkor ugyanez a szitu mint nálam.Leánykori nevem akkor kaphatná a baba ha nem lenne férjem,sem apasági nyilatkozat,

De nálam megoldódnának ezek a dolgok ha végre kimondanák a válást.4 éve külön élünk ő hagyott el minket..azért nem választottak még el mert van közös gyerekünk.Igaz évek óta nem látogatja a gyereket,de ez nem érdekelt a bíróságon senkit sem.A törvény az törvény...

2009. febr. 20. 21:29
köszönöm mindenkinek de sajnos ez nem így van.Mivel még nem mondták ki a válást így ha nem tudok új házasságot kötni a baba születéséig akkor autómatikusan az ex nevét kapja a baba.Ügyvéd mondta.
16. frutty (válaszként erre: 9. - 8559ed0e1b)
2009. febr. 20. 19:41
irtam,privátba!
2009. febr. 20. 18:06
Az egyik ismerősömnek a gyermeke az anyja nevét viseli, mert nem csináltattak az anyakönyvvezetőnél az apasági nyilatkozatot. De a gyermek 3 éves koráig ezt meg kell tenni nem? És fizetni is kell érte ugye?
14. supin
2009. febr. 20. 15:23
Írjon az élettársad apasági nyilatkozatot. Akkor az ő nevére lesz.
2009. febr. 20. 15:10
Hmmm,ez a téma engem is érdekel,mert ismerősömé a gyerek, de nem az ő nevén van, és a helyzet viszont ugyanez. Viszont az előző férj, aki nem a gyerek apja, fizeti is a gyermektartást tisztességesen...
12. f8db0709b8 (válaszként erre: 11. - 3a92f8d690)
2009. febr. 20. 15:03
Ha kiderül a terhesség,akkortól lehet az apának elismerési nyilatkozatot tennie,nincs már idöhöz kötve.Ezt meg onnan tudom,hogy én 10 hetes terhes voltam mikor megcsináltattuk:))
2009. febr. 20. 14:08
ha a párod apasági nyilatkozatot ír akkor az ő nevén lessz a baba a 28 héten kell bemennetek az önkormányzathoz és ott kell aláírni a papírokat akkor tuti hogy az élettársad nevét kapja!!Mi sem vagyunk házasok és a gyermekem a párom vezetéknevét viseli!!
10. supin
2009. jan. 5. 17:58
Igen. De ha a párod nyilatkozik,hogy ő az apa akkor nem!!
2009. jan. 4. 17:25
ok írok:)
2009. jan. 4. 17:19
Igen szerintem is.Sok sikert az új éltehez és a babához.Majd azért irj ,mit döntöttetek vagy hogy alakul az életed kiváncsi vagyok:D
7. 8559ed0e1b (válaszként erre: 6. - Amina1983)
2009. jan. 4. 17:07
Köszönöm a válaszod.sokat segítettél:) A harmadik megoldás tűnik a legjobbnak:)
2009. jan. 4. 17:03

Szia!A különélés nem számit csak a válás dátuma.És ha a válás után fél éven belül terhes lesz a volt feleség akkor automatikusan az apa nevére irják a gyereket mert ugye az még lehet a férjé.Amugy ezt 3 féle képpen kerülheted el.Az elsö:Mivel nem írtál pontos dátumokat igy ezt csak te tudod.Szóval ha a válás után már eltelt a fél év akkor megnyugodhatsz mert nem fogják a volt férj nevére írni.Csak majd a gyerek anyakönyvéhez kérnek az apától egy elismerö nyilatkozatot,hogy ővé a gyerek.A második:Ha még bent vagy abban a bizonyos fél évben ,akkor a teendök.A volt férjel íratn kell 1lemondó nyilatkozatot,hogy nem az övé a gyerek.Az élettársnak pedig ugyan ugy írnia kell 1 elismerö nyilatkozatot.Ez kissé bonyolult és hosszadalmas.A harmadik megoldás:Az élettársaddal még az elött összeházasodtok mielött meglesz a baba.Ez a legegyszerübb megoldás mivel ilyenkor semilyen papír nem kell majd a baba születésénél.Habár ha most váltál gondolom nem szeretnél ismét...de te tudod.Remélem segitettem.Egyébként azért tudom ilyen jól mert a növérem volt ugyan ebben a helyzetben MINT TE.

Egyébként ö a harmadik megoldást választotta. :D

Minden jót.Még annyit ha van a közeletekben családsegítö központ mennyél be nyugodtan ott van jogász is aki segít és megkapod a szükséges íratokat is.

5. 8559ed0e1b (válaszként erre: 4. - A7a90ace89)
2009. jan. 4. 17:00
hol tudok utána nézni?
4. a7a90ace89 (válaszként erre: 2. - Ebcfbfbb78)
2009. jan. 4. 16:56
Ez így van. Jobb, ha utána nézel, mert nem biztos, hogy pontosan tudom, tudjuk.
3. a7a90ace89 (válaszként erre: 1. - 8559ed0e1b)
2009. jan. 4. 16:55

Sajnos ez így van. A fogantatás idejét nézik.


Erre nagypon jó példa volt Bochkor Gábor és Várkonyi Andrea esete. Hiába élt már egy ideje Várkonyi A. Bochkorral, és született gyermekük, a férj nevére anyakönyvezték a babát, mert nem volt elválva még.


Ha rosszul tudom, elnézést!

2. ebcfbfbb78 (válaszként erre: 1. - 8559ed0e1b)
2009. jan. 4. 16:54
hát erre érdemben az anyakönyvvezető tudna választ adni!
2009. jan. 4. 16:48
A segítségeteket szeretném kérni.Sok év után tavaly decemberben elváltam.Jelenleg terhes vagyok az élettársamtól.Azt halottam hogy a baba a volt férj nevére lesz anyakönyvezve....ez igaz? Nem értem a helyzetet mivel mi már 4 éve külön élünk,miért lenne így?
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook