Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Autizmus - Naná, hogy Esőember! fórum

Autizmus - Naná, hogy Esőember! (beszélgetős fórum)


226. Sirga (válaszként erre: 225. - Anyuci78)
2007. okt. 14. 17:47
Andris 11 éves. Szerintem aranyos ez a "nem köszönök"-történet, amit leírtál. Egy példa: néha arra az időre is nehéz megtartani a szemkontaktust, míg az iskolában elköszön tőlem a gyerek reggelente. Ha tudja tartani a kisfiad addig, míg egy feladatot elmondasz neki - pl: "Vedd fel a cipőd, kimegyünk labdázni" -, akkor szerintem nincs ezzel gond.
2007. okt. 13. 11:18

köszi mindenkinek:) én kisfiamnál nem egyértelmű nekem ez a szemkontaktus kérdés, pl ma reggel is mikor jöttem le az emeletről, lent játszott az apjával és hiába köszöngettem, rám se nézett, de aztán közölte többször is (még mindig a játékkal foglalkozva), hogy "nem köszönök". viszont egyébként meg imád pl mindenféle kukucsjátékot meg bújócskát, mindig ő kezdeményezi, és persze közben folyamatos a szemkontaktus. labdázni is sokszor akar és akkor is mindig a szemünkbe néz. de sokszor meg nehéz rábírni, hogy rámnézzen.

sirga, neked hány éves a kisfiad?

224. Sirga (válaszként erre: 214. - Anyuci78)
2007. okt. 13. 11:15
Én is támogatom a Vadaskert-látogatást. Úgy vettem észre, hogy egy valóban jártas szakembernek elég 1 óra, hogy az esetleges tünetek alapján megbízható diagnózist állítson fel. (Mi is jártunk ott, és milyen kicsi a világ: találkoztunk Andris korábbi logopédusával, aki ott dolgozik!) Jó szakemberek, megbízhatsz bennük! Tudom, nehéz, de próbálj megnyugodni! Szia!
223. Sirga (válaszként erre: 222. - Gerna)
2007. okt. 13. 11:12

Köszönöm a bizalmat! :) Valóban, a legtöbb autista kerüli a szemkontaktust, de létezik a másik véglet is: amikor annyira belebámul az ember arcába, hogy az a zavaró. És, hát, előfordul az is, hogy a szemkontaktussal semmi baj... Szerintem nincs olyan egyértelmű tünet, ami minden autistára - és csak az autistákra - "ráhúzható" lenne. Én pl. játszottam a fiammal - épp a szemkontaktus nehéz megtartása miatt -: farkasszemet néztünk! (Nyílván nem a pislogás elkerülése volt a cél, hanem, hogy minél tovább a szemembe nézzen.)

Mesék és mondatok... Andris nem néz meg minden mesét, válogat! Tetszik neki a 101 kiskutya (naná!), a Vili, a veréb, meg a Futrinka utca. Abból volt egy mondat ("Rókica, telefon, nem hallod?"), amit átültet az életbe, és ha cseng a telefon, a közelben lévő felnőtt nevét mondja Rókica helyett - pl. "Anya, telefon, nem hallod?".

Még egy dolog eszembe jutott. Az, hogy az átvitt értelmet nem értik. A bátyja valami meglepőt csinált, és megkérdezte: "Na, leesett az állad?" Andris ijedten odakapott: "Nem esett le!". De nehezére esik a több jelentésű szavak jelentéseit megmagyarázni is.

222. gerna
2007. okt. 13. 00:24
Erről majd Sirga tud talán, pontosabb leírást adni.
221. gerna (válaszként erre: 220. - Virgilius)
2007. okt. 13. 00:19
Igen: másképp, mert vannak, akik a szemük sarkából figyelik az embereket, de ha vki rájuk néz, gyorsan elkapják a tekintetüket. Az autistánál meg valahogy átúszik a pillantás, függetlenül attól, hogy mi is a látnivaló.
220. virgilius (válaszként erre: 219. - Gerna)
2007. okt. 13. 00:04
Igen, de valahogy másképp ;-)))
219. gerna (válaszként erre: 218. - Virgilius)
2007. okt. 12. 23:59
Igen, ez elég ismert dolog, de sok gyerek (és felnőtt) kerüli a szemkontaktust, anélkül, hogy autista lenne...
218. virgilius (válaszként erre: 216. - Anyuci78)
2007. okt. 12. 23:57
Az is fontos, legalábbis így rémlik, hogy mennyire lehet vele szemkontaktust létesíteni. (Ez elég egyszerűen eldönthető.)
217. gerna (válaszként erre: 216. - Anyuci78)
2007. okt. 12. 23:46

"Mi az a jellemző, ami ha megvan, biztosan nincs szó autizmusról?"


Ahogy már írtam, az autizmus fő tünete a társas kapcsolatok zavara. Vagyis, ha a szülőkkel, nagyszülőkkel, esetleg idegenekkel is jó, kölcsönös viszonyban van, ez kizárja az autizmust.


Az autizmus önmagába zárkózás, a kapcsolatteremtő készség hiánya.


Olvass itt: [link]

2007. okt. 12. 23:14

tudna valamelyikőtök írni valamit azzal kapcsolatban, hogy mik azok a jellemzők, amik ha megvannak, akkor biztos nincs szó autizmusról? mert oké, hogy fel vannak sorolva az aut. tünetek, de ezek közül sok megtalálható lehet az egészséges gyerkőknél is, pl minden gyereknél előfordul, hogy mikor belemerül a játékba, akkor nehezen vehető rá, hogy ráfigyeljen az emberre, és pl a kisfiam korosztályánál (2,5 éves) elég gyakori "játék" a sorbarakósdi, sok anyukától hallom, meg a "mánia" is, sok kisfiú pl az autókra van rákattanva, az utcán menve csak azokat nézik, találgatják a márkákat, a kisfiamnál ugyanez a lámpák megfigyelése, hogy utcai/közlekedési/sorompó vagy zseblámpa kerül-e az útjába)szóval van-e olyan jellemző, ami biztos, hogy nincs meg egy autistában? annyira szeretném, ha szerdáig (vadaskerti vizsgálat napja) meg tudnám nyugtatni magam, bár tudom, hogy nem ezen múlik a vizsgálat eredménye...

köszi és szép hétvégét mindenkinek!

215. gerna (válaszként erre: 214. - Anyuci78)
2007. okt. 12. 21:16
Szerintem nyugodtan vidd el a Vadaskert-be, az legalább nem fog pénzbe kerülni. Ott több szakember is megnézi, tehát: több szem többet lát.
2007. okt. 12. 21:04

sziasztok. egy jóbarátnőm tanácsára elvittem a ksifiam a gekko játszóházba (ne is kérdezzétek, hogy mennyibe került...) ahol felmérte a fejlettségi szintjét egy gyógyped., és szerinte semmi ok az aggodalomra, nem autista a kisfiam. én persze kérdezgettem, hogy biztos ebben? nem kéne elvinnem "hivatalos" vizsgálóhelyre? de szerinte felejtsem ezt el, tény, hogy vannak lemaradásai, de szerinte ezek mind behozhatók! nagyon-nagyon bízom benne, hogy tényleg így van! a "vizsgálószobában" volt egy állólámpa a sarokban, és mikor beléptem féltem, hogy majd csak az fogja érdekelni a fiamat, de ügyet sem vetett rá, volt ott ezer más érdekes játék, azokkal játszott ügyesen:)úgyhogy most egyrészt nagyon-nagyon örülök, másrészt meg bennem van, hogy merjek-e hinni neki, vagy mégis vigyem el a vadaskertbe? szerintetek lehet az, hogy egy órás megfigyelés alatt egy gyógypedagógus nem szűri ki, hogy fennál az aut. gyanúja?

üdv mindenkinek

213. reni123 (válaszként erre: 212. - M74)
2007. okt. 12. 15:40
Szia. Ezek az autizmus szürövizsgálatai itt nézték meg hogy Taminál autizmus van-e , az ados vizsgálaton 1 orán keresztül játszottak a kislányal , megnézték mennyire figyel érti-e a szerepjátékokat a kukucsjátékot stb. Az adi-r vizsgálat meg egy interju volt engem kérdeztek Tamirol tünetekröl fejlödéséröl, 97 kérdés volt majdnem 3 oráig tartott. Majd egy hét mulva kapjuk meg az eredményt habár azt már monták hogy beletartozik az autizmus sprektumba. Tami is ilyen meséket néz Aladin , Barbi , Pán Péter ő is mongya a kedvenc mesehösei nevét meg egykét szot ami megtetszik neki csak nála az a baj hogy nemérti a beszédet és nem is figyel ugyhogy sajnos olyan mint ha a falnak beszélnék.
212. M74 (válaszként erre: 209. - Reni123)
2007. okt. 12. 14:37

Sziasztok! Hello Reni!


A tv nézés nálunk is nagy kedvenc, állandóan megy valamilyen mese, de szerintem ez nem igazán probléma. Jó mesékből sokat lehet tanulni, Dórim rengeteg mondatot utánoz a mesékből. Mi nem engedjük a mesecsatornákat nézni, hanem jól megválogatott, szép meséket dvd-n nézünk. Ha együtt meséztek, elmagyarázgatod kislánykádnak, hogy mi miért történik, ki kicsoda stb, és még figyel is rád, az tiszta haszon. :))


Amúgy Dórika nagyon érdekesen viszonyul a tv-hez. Nyáron tört ki rajta, hogy fél a tv-től, ha nincs bekapcsolva, és sötét a képernyő. Be sem megy abba a szobába, ahol nem megy a tv, csak kívülről kukucskál és gyanakvóan méregeti azt a nagy fekete dobozt. Aztán ha bekapcsolom, minden O.K. Szerencsére nem néz válogatás nélkül minden butaságot, csak gyereknek való dolgokat. Ha nincs érdekes műsor, háttérzajnak kell a tv.


Nekünk nem volt pucérkodási láz, sok gyerekre jellemző, és legtöbbször elmúlik, megunják, vagy elkezdik szégyellni.


Nekünk is a kommunikáció a legjobban érintett, szerencsére a többi nem vészes. Mi az ADOS és ADI-R vizsgálat? Szerintem nekünk ilyen nem volt, vagy máshogy hívják?


Üdv mindenkinek!


Krisztina

211. Sirga (válaszként erre: 209. - Reni123)
2007. okt. 12. 09:15
Sajnos általánosságban elmondható, hogy a lányok súlyosabban sérülnek. Igaz, viszonylag kevés az autisták közt a lány, de ők nehezebben kezelhetők. (Természetesen ez nem "ítélet": én is ismerek olyan autista kislányt, aki jól fejleszthető.) Az Általad leírt problémák közül csak egyet ismerek. Egy kisfiút, aki szintén szeret levetkőzni, otthon nem is tűr meg magán ruhát. Úgy vettem észre, a szülei egyszerűen elfogadják, nem foglalkoznak a meztelenségével: mintha így lenne természetes. Valószínűleg ez a jó hozzáállás egyik oldala. (Remélem, egyik szakemberünk ad valami jó tanácsot Neked!)
210. Sirga (válaszként erre: 208. - 126100)
2007. okt. 12. 09:08
Nem tudom, mire vagy kíváncsi, de a 201-es hozzászólásomban leírtam, hogy tudsz időpontot kérni. Ha segíthetek, nyugodtan kérdezz!
209. reni123
2007. okt. 11. 19:35
Sziasztok már régen irtam nektek . Nem voltam benne biztos hogy Taminak autizmusa van , de most szeptembertöl megkezdték a korafejlesztést a kislánynál és a logopédusa aki autista gyerekekkel foglalkozik azt mondta hogy szerinte Taminak gyerekkori autizmusa van és a komunikácio van a legjobban érintve . Voltunk itt Szegeden ADOS és ADI-R vizsgálaton még nincs meg az eredmény de elmondták hogy benne van autizmus sprektumban és nem mondanák enyhének . A logopédusunk javasolta hogy mi is kérjünk idöpontott az autizmus kutatocsoportol vizsgálatra. Tami 3 hete jár bölcsibe 4 orába nagyon tetszik neki .Naponta csomoszor levetközik meztelenre meg már kezd a mániája lenni a mese nézés ha nem kapcsoljuk be neki sokáig hiztizik kiabál sir teljesen megvan kergülve, nálatok vannak ilyen problémák , már nem tudok vele mit kezdeni.
208. 126100
2007. okt. 11. 10:52

Kati 69.

Sziasztok!

Ezen a fórumon én még nem jártam, de igen csak jó helyen járok. 3.és fél éves kisfiam van. Nála egy éve mondták ki, hogy autista.Igazából ami felkeltette az érdeklődésemet, a Büki dr.megkeresése.Ha bővebben írnátok róla, mert nagyon jó lenne ha segítene nekünk is.

207. Sirga (válaszként erre: 205. - Fe20557d00)
2007. okt. 11. 10:46

Örülök, hogy nem én voltam a "ludas"! :)

Mindenkinek, akit érint, és/vagy érdekel: Székesfehérváron lesz egy szülőtalálkozó, autizmussal kapcsolatban. Rengeteg meghívott vendég - orvosok, politikusok, stb. -, sok-sok információ. Akit érdekel, annak szívesen átküldöm az egész meghívót. Október 26. 15 óra. A belépés ingyenes, gyerekfelügyelet megoldott. Részleteket priviben, aki kéri. Sziasztok!

2007. okt. 10. 14:28

sziasztok.

sirga, köszi a dokiról az infókat. most bejelentkeztem a Vadaskert alapítványhoz, jövő szerdán már megyünk is, várom nagyon!

bogica, te mivel foglalkozol? én szeretem a szakembereket:) szüleim is orvosok, úgyhogy ismerem a "másik oldalt".

205. fe20557d00 (válaszként erre: 203. - Sirga)
2007. okt. 10. 12:19

Abban meg igaza van egy anyának,hogy vannak nagyon szakbarbár emberek és jócskán empátia hiányba szenvedők....

Viszont az már baj,ha egy szülő mindenkire csak rosszat fúj!!A másik honlapon volt ilyen élményem arra írtam azt....nem ide értettem:)

204. fe20557d00 (válaszként erre: 203. - Sirga)
2007. okt. 10. 12:16

Jaj nehogy magadra vedd:))))))))))

Nem ez a honlap amiről írtam:))))Itt senki nem bántott meg engem!!Itt szeretek köztetek irogtani:)

203. Sirga (válaszként erre: 202. - Fe20557d00)
2007. okt. 10. 09:31
Ha én bántottalak meg, sajnálom. Nem volt szándékos. (Elképzelhetőnek tartom, de nincs kedvem visszaolvasni mindent - bocs!) A szakemberekkel szembeni düh szerintem inkább el-nem-fogadás. Amikor pl. a kisfiam óvónője megkérdezte, mit várok az ovitól - és bármit mondhattam -, azt feleltem: hogy meggyógyuljon Andris! Azt mondta, ez nem fog bekövetkezni. Nem fogadtam el, sőt, jó ideig haragudtam rá a kijelentése miatt. Nem tudtam elfogadni - és természetesen most is nehéz -, hogy sérült gyermekem van. Az autizmusról pedig csak annyit tudtam, amennyit tapasztaltam, meg, amit az Esőemberben láttam - és azt se hittem el 100 %-osan. De ezzel talán mindenki így van, aki nem érintett bármilyen szinten.
202. fe20557d00 (válaszként erre: 199. - Anyuci78)
2007. okt. 9. 20:24

Szióka!Látom belemélyedtél a másik fórumba ott azért tényleg többen vannak,talán segít.Azonban régebben mint szakember próbáltam irogtani segítnei,de kiléptem,mert szerintem ahogy olvastad vannak dühök a rendszer a "szakemberek irányába"én erről kicsit mást gondolok....és inkább nem írom be mert nem akarok senkit megbántani.Nem lehet könnyű egy fogyatékos vagy autista gyerekkel.....:(,biztos ilyenkor mindenkit az ellenségének érez az ember.

Nektek sok szerencsét...mert arra mindig szűkség van:)és bízz hogy tudnak segíteni és minden rendben lesz!!Pusz

ui:és ne hagyd magad elbizonytalanítani,ha el akarod vinni Bükihez akkor vidd!!Csak a belsődre hallgass!!

201. Sirga (válaszként erre: 199. - Anyuci78)
2007. okt. 9. 10:47
Szia! Büki doktor úr a Heim Pál kórházban rendel. Ha felhívod a kórházat, és megmondod, hogy hozzá szeretnél időpontot kérni, kapcsolják (vagy őt, vagy az aszisztensét). 1-2 hónap a várakozási idő, amikorra időpontot tudsz megbeszélni. A nehézfémtesztet most Amerikában végeztetik. Ha találnak valami oda nem illőt - pl. higany, ólom -, akkor javasolnak kelációs szert, ami kivezeti ezeket. (Hogy pontos legyek: minden fémet, így a szervezet számára szükségeseket pótolni kell majd - de ezt Büki úgyis elmondja!) Szió!
2007. okt. 9. 10:18
Lehet,sőt biztos,hogy nem mondok újat,de az ALF-on nagyon-nagyon sok hasznos infó van fent! Ott Büki dokiról is minden infót megtudhattok!
2007. okt. 9. 10:07
köszi a válaszokat mindenkinek! a napokban ezer helyen olvasom a témát a neten, és úgy emlékszem, hogy ezen a fórumon írtatok, hogy tudja valaki dr Büki elérhetőségét? ha igen, elküldené nekem priviben? úgy vagyok vele, hogy ha fennáll a lehetőség, hogy szervi dolog okozza a tüneteket, akkor az legyen az első lépés, hogy ezeket kizárjuk...vagy ha nála is van ilyen nehézfémterheltség, akkor meg kezeltetjük. ha ez a terheltség fennáll, akkor ez milyen könnyen kezelhető? teljesen el lehet mulasztani gyógyszerekkel? Mennyire nehéz bejutni Büki doktorhoz? köszi előre is!:)
198. Sirga (válaszként erre: 192. - Anyuci78)
2007. okt. 8. 17:44

A kutyamánia azt jelenti nálunk, hogy imádja a kutyákat! Kettős érzés lehet Andrisban: vonzza az állat, de tart is tőle. Mégis szereti, ezért néha odáig fajul a dolog, hogy ugatni kezd ő maga is! Nálunk is ez megy: minden ünnepre kap egy kutyát, vagy kutyás naptárat, stb. Nem hiszem, hogy közbe kéne avatkozni! (Építőkocka elrakásával.) Szerintem hagyd meg neki, hadd "élje ki" a mániáját, de esetleg megpróbálnám itt is - mint a rajznál - elterelni: ha építeni kezd, kérdd meg, hogy pl. építsen házat! Szerintem egy idő után amúgy is el fogja felejteni: talál érdekesebbet. (Érdekes elmélet: azt hiszem, azért szereti a fiam annyira a kutyákat, mert őszinték. Ha morog, mérges. Ha csóválja a farkát, tetszik neki a dolog. Kiismerhetőbbek, mint mi, emberek. Egyértelműbbek a jelzéseik.)

Autizmusra való hajlam létezik. De ez már olyan komoly genetikai dolog, amibe nem is mernék belemenni! Nem hiszem, hogy bármi negatívan befolyásolná a kisfiad állapotát a későbbiekben, de természetesen semmire sincs garancia - ez csak az én véleményem.

197. Sirga (válaszként erre: 196. - Gerna)
2007. okt. 8. 17:36

:-))) Üsse kő, megengedem, hogy máskor is megelőzz! :-)

De komolyra fordítva: szerintem jobb is, ha mindkét oldal véleménye elhangzik válaszként - értem ezalatt a szakember, és a szülőként megtapasztaló nézetét.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook