Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A fizikai munkát végzők miért maradnak örök prolik egyes emberek szemében? fórum

A fizikai munkát végzők miért maradnak örök prolik egyes emberek szemében? (beszélgetős fórum)

1 2 3 4
47. dad1f54482 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 11. 14:53
Én tisztelem a fizikai munkát végzőket, de értem miről beszélsz. Sajnos valós jelenség.
46. b39c721a9b (válaszként erre: 45. - Burrit0)
2023. ápr. 11. 14:48

Én mindig a kőműves főnökömtől hallottam, hogy "na aztán tudna-e a mérnök burkolni"? Meg egy csomó szakmunkásnak kisebbségi komplexusa van. Ez oda-vissza megy.

Egyébként előbb fog a mérnök burkolni, mint fordítva. A burkoló valószínű nem tudja azt a munkát megcsinálni, amit a mérnök. 😊

45. Burrit0 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 11. 14:44

A mu:enetlektuelleket jobb mello:zni.

Ok azok, akik hasra esnek attol, hogy "pudig por" heyett kemenyitovel fozol, es ha nem teglalap alapu a furdo, lehidalnak attol, hogy leskicceled, hogy a paralelogrammanal hogy szamoljuk a felszint. Altlanos iskolas anyag. Azt sem tudjak, mi valo vizko es zsiroldasra, vagy merre folyik a viz, es egy bedugult szifonert szerelot hivnak.


A jol iskolazott es ertelmes emberek nem neznek le masokat, mert felfogjak, hogy mukodik egy csapat.


Amugy az oreganyaim is leneztek, mert nem mentem foiskolara, egyetemre, de soha nem szegyelltek a penzt, amit az "alul iskolazott" ferjeik kerestek.

Az egyik nem volt olyan kritikus, mert maga is vegzett eleg szar melot.

De amugy egy oreganyam kora beli 18 evesen vegzett tanito vagy ovono baromira nem tanult annyit, mint a regebbi korosztaly velem.


Szard le!

44. Amaunet (válaszként erre: 37. - Timycat)
2023. ápr. 11. 12:11

Nekem is ilyen tapasztalatom van.


A tetőfedő vállalkozó korrekt volt, minden a megbeszéltek szerint, az anyagárat kalkulálta és még olcsóbb volt, mint számítottuk. Tavaly, szinte egyik napról a másikra mozogtak az árak.

A munkásainál még csak egy kis üveget sem láttam. Nem lógtak órákat, és nagyon jólneveltek voltak.

Külön alvállalkozója volt a takarításra mikor a szakemberek végeztek mindennel.

Ezek a vállalkozók nem pályázati pénzekből élnek, hanem a munkájukból, amit tisztességgel el is végeznek. Ezért is vannak "betáblázva" és kell rájuk várni.


Szerintem ma már nem engedheti meg magának a vállalkozó, hogy ne válogassa meg a munkatársait, ha meg akar élni a vállalkozásából.


Egy állami beruházáson dolgozó az nem foglalkozik ilyesmivel.

43. Bichi (válaszként erre: 36. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 12:06

Mindent IS értek, ahogy azt is, hogy a te választásod, hogy kihez mész el dolgozni, és ha nem tetszik a libikóka, amit csinálnak veled, akkor mehetsz oda, ahol bejelentenek, és ez az egy a TE döntésed, és ez több helyen is így van ebben az országban.

Nem, nem tetszik, ami itthon van, de nem azért mert kétkezi munkás, ahogy a fórum igazából kezdődött, hanem mert ma már mindenki iparosnak adja el magát, aki egyébként csak egy segéd lehetne, vagy az sem.

Nemrég futottunk bele egy olyan ember hirdetésébe, aki magát építésvezetőnek titulálta, mert összeszedett X embert, aki pár hete még a talicskát toló "kuli" volt.

És igen, van pár szaki, aki mindent megér, a többi meg egy ruppót sem, de a fórum alap felvetése nem ez volt...

42. b39c721a9b (válaszként erre: 25. - 5d8fd6c5cb)
2023. ápr. 11. 12:00
Köszönöm szépen! :)
41. b39c721a9b (válaszként erre: 40. - Timycat)
2023. ápr. 11. 11:56
Vannak ilyen helyek, igen.
40. timycat (válaszként erre: 36. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 11:53
Barátnőm férje Ausztriában építőmunkás... ott sincs kolbászból a kerítés, egyáltalán nincs tőlük elájulva, volt alkalmazott is de gáz volt, rángatták össze-vissza, a túlórát, utazást nem fizették, így már ott sem alkalmazott hanem vállalkozó és úgy dolgozik be, van amiről számlát sem állíthat ki hanem egy másik munkát kell felárazni, mert pl az adott munkát hétvégén végezte és a fővállalkozó fekete munkája volt.
39. Borian (válaszként erre: 37. - Timycat)
2023. ápr. 11. 11:52

Ajánlattal jöttek, nem az utcáról. Egyébként profin megcsinálták és nem olcsón, de attól még át akartak vágni és nem voltak bejelentve. Ezek sajnos tények.


Az építőipar sajnos nem a szép lelkűek világa, a kolléganőm férje több évtizedes komoly nemzetközi tapasztalattal, több nagy létesítmény kivitelezése után belebukott a saját vállalkozásába, ahol magyar megrendelőknek próbált lakásokat építeni, mert mindent becsületesen akart csinálni (ahogy megszokta), de úgy sehol sem volt versenyképes. Most ismét egy nagy cégnél épít egy nagy gyárlétesítményt.

38. b39c721a9b (válaszként erre: 34. - Borian)
2023. ápr. 11. 11:50

Fú, azt meg ki is hagytam, nagyon-nagyon sok port beszívtunk, igen. Főleg a szerencsétlen festők, amikor csiszoltak. De ha éppen a gipszkartont szigeteled, az a szigetelő is utálatos, tüsszögsz tőle, vakaródzol.


"Én is építkeztem, házat újítottam fel, ezért vannak jó s rossz tapasztalataim. Azt kell mondjam, hogy a jó a ritkább és a jók közül is a legtöbb szakember már nincs itthon vagy szakmát váltott azóta." - sajnálom, sajnos sokan vannak ezzel így, nem véletlenül van egy csoport Facebookon (Jóvanazúgy!), ahova a különböző "gyöngyszemeket" teszik fel. Vagy egyébként felhozhatnám a Szaki Ellenőr youtube csatornáját:

[link]


"És hogy az indító kérdésre is feleljek: két gyerek középiskolai beiskolázásán vagyok túl és bár igazából egyiknél sem merült fel, hogy szakmát tanuljon, de elő-előjött ez a téma. Még úgy is, hogy technikum-vagy-gimnázium. És meg kell mondjam, hogy a gyerekeim maguktól mondták, hogy gimnázium, mert látták, hogy melyik társuk készül technikumba, szaképzésbe. Általában a balhés, rossz magaviseletű osztálytársak, akik között már általános iskolában (!) előfordult alkohol, cigi probléma." - szakközépiskolába jártam, de a szakmunkásokról tudok mesélni... Volt egy banda, szipuztak az öngyújtógázzal, szívták mindenhol, kollégiumban, órán (bele volt dugva a pulcsijukba), állandóan be voltak állva. És igen, ment a balhé, verekedések, ivás, füvezés. Panaszkodtak rájuk a tanárok, hogy zavarják az órát, nem tanulnak (üresen adják be a dolgozatot) stb-stb.

Építőipari szakmákat egy másik suliban lehetett tanulni, ott még lejjebb volt a színvonal, az egyik srác kőművesnek tanult, 3 decis üvegben vitte a pálinkát reggelente... Úgyhogy igen, ennyit erről. Én is ezek miatt nem akartam abba az iskolába menni. A felnőttképzést meg itthon elrontották, úgyhogy teljesen mindegy.

37. timycat (válaszként erre: 34. - Borian)
2023. ápr. 11. 11:46

Nem kell sajnálni a pénzt szakemberre és akkor kapsz jót. Olcsó húsnak mindig híg a leve.


Nálunk most a háznál volt egy komolyabb beruházás, amivel mások fél évet kínlódtak az nálunk 1-2 hét alatt megvolt, engedélyekkel együtt sem volt 2 hónapnál több.


Több mestert meghallgattunk, voltak olyan megoldások, hogy erős túlzással a fél házat vissza akarták bontani. A csapat aki végül csinálta vérprofi volt, sehol még a festést sem kellett javítani, nyom nélkül oldották meg a vezetékezést, csövezést amit megbeszéltünk az úgy lett. Persze sokat számított az is, hogy huszonéve férjem profi kivitelezővel építette a házat.

Nyilván nem ők voltak a legolcsóbbak, azóta már volt nálunk 2 brigád tanulni, hogy nálunk hogy oldották ezt meg. Tehát az sem igaz, hogy nem érdekli őket az új megoldások.


Biztos van olyan amit te írsz, de én nem ezt tapasztaltam és nem csak a nagy pénzes melónál, az egyéb ingatlanjaik felújításánál is teljesen korrekt embereket lehetett találni, volt 1-2 semmirevaló, de ennyi emberismeret már legyen hogy azt el kell hajtani.

36. b39c721a9b (válaszként erre: 30. - Bichi)
2023. ápr. 11. 11:38

Ezen mit nem értesz? Bejelentés nélkül ki vagy szolgáltatva a vállalkozó kénye-kedvének. Hasára üt, aztán egy hétig nem kell menned, te meg addig mi a fenét csinálsz? És egy hónapig nem mész, mert neki éppen olyanja van?


Ezzel szemben Ausztriában elmész egy építőipari céghez, látják rajtad az akarást, tudsz valamennyire németül, hajlandó vagy tanulni, bejelentve megkapsz nettóban több, mint 2000 eurót, támogatják azt, hogy kitanuljál egy szakmát, ami tetszik és akkor a fizetésed gyakorlattal felmegy 3000 euró felé. Pusztán ennyi.


Attól, hogy neked jó ami itt folyik (aminek csak egy szeglete az építőipar), attól még másnak nem.

35. Bichi (válaszként erre: 31. - Főnix3)
2023. ápr. 11. 11:31

Majd ha kedvem szottyan hozzá :)

Bár nem vagyok egyik szakmában sem, utálom az általánosítást a diplomások és a fizikai munkát végzők között.

Egyébként nyugodtan léphetsz tovább te is :DDDDDDDD

34. Borian (válaszként erre: 28. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 11:30

Ez igaz, plusz hozzátenném, hogy mind a kőműves, mind a burkoló, festő, de villanyszerelő is, mert vésnie kell, rengeteg port szív be, azon kívül minden szakmának megvannak a gyenge pontjai (térd, váll, könyök), ami egy idő után fáj, operálni kell, nem fog menni a munka.


Én is építkeztem, házat újítottam fel, ezért vannak jó s rossz tapasztalataim. Azt kell mondjam, hogy a jó a ritkább és a jók közül is a legtöbb szakember már nincs itthon vagy szakmát váltott azóta.


Sajnos én is tapasztaltam, hogy ott próbálnak átvágni, ahol tudnak, én az elsp ilyen beszerezzük az ayagot és utána elszámoltam vele (kb, 1,5 milliót pbóbált legombolni, pedig ez 16 éve volt, a számba nem veheő dolgokat pedig el is engedtem...) minden maistroval úgy egyeztem meg, hogy az anyagot én szerzem be. Sokan húzták a szájukat, de ez volt.


A másik, hogy azt tapasztaltuk, semennyire nem ismerik az újabb anyagokat, technológiákat... A legtöbbszö nekem kellett utánaolvasni, a tesóm is segített szakmailag (ő építőmérnök), különben nagyon sokszor súlyos szakmai hibákat követtek volna el.


Az meg alap, hogy nem jelentenek be. Amikor az építési engedély miatt kijttek az önkormányzattól (pedig nem munkaügyi ellenőrzés volt) a férjem csak pislogott, hogyan ugrált be a kőműves brigád fejjel előre a pincébe egy perc alatt és a következő percben eyedül találta magát az épülő hátnál, mintha egyedül dolgozgatna...


Az sem véletlen, hogy a szomszédos Ausztriában tizedannyi építőipari "cég" van, mint Magyarországon. Itt minden maistro "egy cég", mert így tud ügyeskedni.


És hogy az indító kérdésre is feleljek: két gyerek középiskolai beiskolázásán vagyok túl és bár igazából egyiknél sem merült fel, hogy szakmát tanuljon, de elő-előjött ez a téma. Még úgy is, hogy technikum-vagy-gimnázium. És meg kell mondjam, hogy a gyerekeim maguktól mondták, hogy gimnázium, mert látták, hogy melyik társuk készül technikumba, szaképzésbe. Általában a balhés, rossz magaviseletű osztálytársak, akik között már általános iskolában (!) előfordult alkohol, cigi probléma.


Nyilván járnak ilyen helyekre normális, rendes gyerekek, de biztosan nem könnyíti meg a duákéveiket a sok balhés osztálytárs, ami akadályozza őket a tanulásban, megnehezíti a normális tanárok, oktatók leszerződését, ott tartását. Tudom, hoy most elvileg többet keresnek, mégis úgy hallom, nehéz jó tanárokat találni éppen ezért. Természetesen léteznek kivételek, vannak jó, magas szintű technikumok (de kevés), illetve vidéken, ahol nem ennyire érvényesül a kontraszelekció, normális, rendes családokból is mennek szakmát tanulni a gyerekek, de a fővárosban mnden szülő kétszer is meggondolja.

33. timycat (válaszként erre: 32. - Timycat)
2023. ápr. 11. 11:24
Persze nem a két szép szememért tűrtek meg, volt "jó dolgom" sok, pénzes melót vittem nekik.
32. timycat (válaszként erre: 28. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 11:22

"a mesterek nagy része tróger, akiknél nem lehet a szakmát megfelelően elsajátítani, a hozzáállás miatt. Nem jelentik be, sumákolnak a bérrel. Szerinted hogy bérel így az ember lakást, ha nincs bejelentett munkája?!"


Azt gondolod csak itt van ez? Kérdezz meg egy ügyvédjelöltet mennyit fizet ő a principálisnak, hogy 0-24-ben rendelkezésére álljon bármiben, tényleg bármiben, a gyerek logisztikázás, tisztítóbajárás, cica/kutya állatorvoshoz szállításban stb. Akinek már az adóját is kifizetik az nagyon nagy szó, sok helyen a jelölt fizeti maga után az adót és jattol az ügyvédnek is.

Nekem a többi jelölthöz képest abszolút szerencsém volt az én "ügyvédjeimmel", ők tanítottak is valamire, fizetnem sem kellett, sőt néha adtak fizut, de a korábbi egyetemi ösztöndíjam több volt mint amit tőlük kaptam, mélytorkos volt az a 4 év (3 év kötelező gyakorlat + 1 a szakvizsga) így is, pl. mikor nem tervezetten terhes lettem nem annyira örültek, gyakorlatilag a munkából mentem szülni és 2 hónap után vissza gályázni, ha meg akartam tartani a sokak által áhított széket, így mentem dolgozni magamra akasztva a gyereket ha máshova nem tudtam lepasszolni. Fiatal voltam, volt mögöttem háttér ezért megengedhettem magamnak hogy kitanuljam a szakmát, én megoldottam, de sokan önhibájukon kívül nem tudják ezt megtenni, hogy 9 év tanulás után lesznek pályakezdők.


Ez ilyen, a kezdőknek mindig, mindenhol nehéz.

31. Főnix3 (válaszként erre: 30. - Bichi)
2023. ápr. 11. 11:12
Már egy ideje félre értelmezed az információkat. Szerintem lépj tovább.
30. Bichi (válaszként erre: 29. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 11:08

Te már csak tudod, hogy mennyire vagyok okos, de ha mindenki hülye ott, miért is mész közéjük?


Az meg, hogy úgy dolgozol, hogy nincs bejelentett állásod és béred, amit ma már online ellenőrizni tudsz, az meg a te döntésed, megéri, mert kell a munka, vagy keresel tovább, de utána felesleges ezen morgolódni.

Mondjuk a lakásbérlést nem értem, magam is adok ki lakást, és ismerek is pár ember, sehol (vagy elvétve) kérnek munkáltatói igazolást, a lényeg, hogy a kauciót és a bért letedd. Ja, meg hogy szimpatikus legyél...

29. b39c721a9b (válaszként erre: 26. - Bichi)
2023. ápr. 11. 11:03
"Ja, és remélhetőleg nem egy másik szakmát tanulsz," - valószínűleg a szakképzésben is olyan okos emberek szabják meg az irányt, mint te vagy... Ezért hever romokban az egész.
28. b39c721a9b (válaszként erre: 26. - Bichi)
2023. ápr. 11. 11:00

Itt nem a műkörmösökről, meg a fodrászokról volt szó, hanem elsősorban építőiparban dolgozókról.

Idézem a Fórumnyitót:


"Vagy "tönkre fogsz menni fiatalon,mint a többi melós" " - tipikusan az építőipari dolgozókról vélekednek így, és ehhez még hozzáteszem, a leginkább az építőipari munkások vannak lenézve, illetve az egyik legnehezebb munka az építőiparban van, talán az erdei munkások, bányászok élete az, ami nehezebb. Tonnákat mozgatsz meg már akkor is, amikor hozzák az anyagot, amivel dolgozol. Megjött a cement, számoltam, 950 kilót kellett lepakolni rövid idő alatt a teherautóról. 1600 kiló burkolólapot pakoltam át 1,5 óra alatt. Utána nem pihenés, hanem munka van. Ebédszünet, meg elmész WC-re. Nem ám 10 perc minden órában. Fenét.

Sok mestert ismerek, akinek "fáj minden csontja", meg gerincsérve volt/van... Ez sem véletlen.

Nyilván megterhelő lehet a többi szakma is fizikálisan, nem vitatom. Egész nap állni sem lehet kényelmes.


Na de idézem tovább:


"Baromi sértő volt,de ezeken már rég túl tettem magam, inkább csak az érdekel, miért kezdenek el az emberek,vagy szörnyűlködni,vagy kacagni,mikor egy a pályaválasztás előtt álló fiatal úgy dönt ,Ő asztalos,hegesztő,vagy burkoló akar lenni?" - elsősorban is építőipari szakmákról volt szó. 😊 A többi részét már leírtam, a mesterek nagy része tróger, akiknél nem lehet a szakmát megfelelően elsajátítani, a hozzáállás miatt. Nem jelentik be, sumákolnak a bérrel. Szerinted hogy bérel így az ember lakást, ha nincs bejelentett munkája?!

27. semleges (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 11. 10:20
Ehhez csak annyit tudok hozzászólni, hogy bárcsak több tisztességes szakember lenne.
26. Bichi (válaszként erre: 22. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 09:55

Bármit is írsz, pusztán általánosítasz, az meg, hogy hozzászószolok-e és rávilágítok-e, hogy mindez rád is igaz lehet, ha átlagolunk, az meg szívem joga. Persze, lehetsz te kivétel, ahogy bárki más is...

Ja, és remélhetőleg nem egy másik szakmát tanulsz, mert az alap felvetés nem arról szólt, hogy építőipar, hanem, hogy felsőoktatás helyett szakma, ami elég szerteágazó fogalom, ahogy a szakács is egy szakma, vagy egy fodrász...

25. 5d8fd6c5cb (válaszként erre: 24. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 09:32
Nekem tetszett az írásod..-)
24. b39c721a9b (válaszként erre: 23. - Borian)
2023. ápr. 11. 08:40
Köszönöm szépen! 😊
23. Borian (válaszként erre: 12. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 08:39
sok sikert!
22. b39c721a9b (válaszként erre: 18. - Bichi)
2023. ápr. 11. 08:37

Segítek, úgy látom nehezen megy a szövegértelmezés, egy helyen írtam, hogy MINDENKI és a MINDENKI ebben az esetben arra utal, mindenkinek össze kell(ene) saját maga után takarítani; ugyanúgy ahogy ha - gondolom elmész WC-re te is lehúzod magad után - a munkaterületet szintén tisztán tartjuk, de pl. a csőszerelők után világháborús állapotok uralkodtak, nagyon jó amikor egy egész álló napig más után takarítasz. Tehát még egyszer, ahol írtam hogy mindenki, belinkelem azt a szövegrészt:


"Arról se beszélve, hogy az összes "mester" után (épületgépészek, csőszerelők, villanyszerelők stb.) takaríthattunk mi. Tudtommal mindenki maga után kell(ene, hogy összetakarítson..."


Menjünk tovább, ezt írtam:


"Lopás: sajnos sokan meglopják a munkaadójukat" - az, hogy sokan meglopják a munkaadójukat, nem azt jelenti, hogy minden egyes szakember, építőipari munkás, aki ebben az ágazatban dolgozik. Azt jelenti van egy rész, de még egyszer mondom NEM MINDEN EGYES.


Ugorjunk ismét, ivás:


"Ivás: igen, a mai napig jellemző, előttünk dolgozott egy kőműves brigád, azok szerintem féldekással meg dobozos sörrel üzemeltek." - ezt írtam, ez sem azt jelenti, hogy mindenki alkoholista lenne. De egyébként ha beírod a gugliba, hogy "kőmves actimel" ki fog dobni találatokat a féldekásokra. Nem véletlenül "kőműves actimel" és nem "pedagógus actimel", vagy "betegápoló actimel" a neve, szóval van az italozásnak alapja, bár már kezd egyre kevésbé elfogadhatóvá válni...


Szólj, ha még szövegértelmezési problémáid adódnak, megpróbálok segíteni (nem gond, mert a társadalom 25%-a funkcionális analfabéta, csak nem kellene akkor mindenbe beleokoskodniuk minden egyes fórumon, ha nem inged nem veszed magadra).


A fölösleges kötekedést tartsd meg magadnak, ha érdemben nem tudsz hozzászólni a gondolataimhoz!

21. b39c721a9b (válaszként erre: 20. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 08:25
*raja
20. b39c721a9b (válaszként erre: 18. - Bichi)
2023. ápr. 11. 08:25

Hol írtam azt, hogy mindenki? Írok egy kis regényt, erre kiragadtok a kontextusból pár dolgot, és elkezdtek lovagolni.

Na további szép napot!

2023. ápr. 11. 08:24
Hát mert *egyes* emberek ilyenek. Szűklátókörűek, ítélkezők. Meg egyes fizikai munkások tényleg "prolik" olyan értelemben, ahogy más is írta már. Meg egyes diplomások is. Olyan soha nem lesz, hogy mindenki megbecsül a munkádért. Ahogy a mérnökökre, orvosokra is mondják egyesek, hogy csak tespednek egy irodában, és nem csinálnak semmi értékteremtőt. (És ahogy egyes orvosokra, mérnökökre tényleg igaz ez.) Sajnos ilyen a világ, aki nem tud értékelni annak nincs helye az életedben.
18. Bichi (válaszként erre: 14. - B39c721a9b)
2023. ápr. 11. 08:10
Mitől kötekedés? Azt írod, ebben a szakmában mindenki azt csinálja, te meg ott dolgoztál. Vagy akkor mégis van kivétel, mint te?
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook