Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A babák másznak, vagy ülnek előbb? És hány hónapos kortól? fórum

A babák másznak, vagy ülnek előbb? És hány hónapos kortól? (tudásbázis kérdés)


27. tappancsmama (válaszként erre: 24. - Szemmelver)
2009. jún. 27. 10:58
De jó ilyeneket hallani amiket írtál.Sokszor olyan hülyének és maradinak érzem,éreztem magam egyes szülők mellett,mert én a 2 gyerekemnek mindig csak azt és csak annyit engedtem meg,amit maguktól is megtudtak csinálni.Tehát addig nem ültettem direktbe őket amíg nem tudtak ülni maguktól,nem állítottam őket amíg nem álltak fel rendesen egyedül úgy hogy nem csak egy egy alkalommal véletlenül,hanem rendesen huzamosabb ideig.Ezért engem sokan kiröhögtek,kiröhögnek.Van egy barátnőm aki azt mondja hogy ők azért állítják meg ültetik a gyereket,mert a gyerek amikor megfogják a kezét felhúzza magát ülésbe meg állásba.Most 6 és fél hónapos a gyerek és még csak a kúszást sem kezdte el.Nekem a kisebbik fiam ugyanennyi idős és kúszik,mászik,ül és áll magától.Semmit nem erőltettem neki.Pedig az én fiam is felhúzta magát állásba már 4 naposan a doktornőnek amikor haza jöttünk a kórházból,de nem gondolom,hogy attól még onnantól állítanom kellett volna.De én a nagyobbik lányommal is ugyanezt csináltam és őt is csak akkor engedtem kézen fogva sétálni amikor előtte már az udvaron egyedül elbotorkált,meg a lakásban.Én úgy gondolom jól csináltam,csinálom.és szerintem sem kell erőltetni a gyerekeknek semmit,pedig én csak egy egyszerű anya logikával gondolkozom. :)
2009. jún. 26. 10:52

Köszönöm szépen a hozzászólásokat!!!:) :)

Kíváncsi vagyok, az én fiamnál hogyan lesz!?!

25. **Rita** (válaszként erre: 24. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:47
Egy kivülálló általában másképp, tisztábban látja az ilyen helyzeteket.Főleg ha még ért is hozzá mint te :)
24. szemmelver (válaszként erre: 23. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:44

nem kell azért túlzásokba esni:)

sokat kell vele foglalkozni:9 az ayres_terápia pl. nagyon jó

23. **Rita** (válaszként erre: 20. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:43
A kolleganőm annak ellenére, hogy mindenhol azt mondták minden rendben nagyon "odafigyel" a gyerekre
22. szemmelver (válaszként erre: 21. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:43
ez nagyon jó:) látod azért nem véletlen,hogy ők is érzik, valami nincs rendben
21. **Rita** (válaszként erre: 19. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:41
Nemrég voltak valamilyen mozgásterepautánál ( lehet hogy nem ez a hivatalos megnevezése) ahol mutattak nekik gyakorlatokat amit otthon rendszeresen el kell végezni a babával.Meg azt hiszem járnak babaúszásra is
2009. jún. 26. 08:40
Statisztikai tény, hogy a tanulási zavarral küzdő gyermekek nem, vagy keveset kúsztak, másztak. Megnyilvánulhat hiányosság a mozgás összerendezésében, beszédben, olvasásban, írásban, ugyanakkor nem minden kúszás-mászást kihagyó gyermek lesz például iránytévesztő.
19. szemmelver (válaszként erre: 18. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:37
javaslom ,hogy sokat mozogjon, mászatni kell!
18. **Rita** (válaszként erre: 16. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:32
Azért remélem, a picinek nem lesznek tanulási problémái
17. szemmelver (válaszként erre: 16. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:31
vannak kivételek:)
16. **Rita** (válaszként erre: 15. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:30
Elhiszem, majd az idő bebizonyítja igazad van e :)
15. szemmelver (válaszként erre: 13. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:29

persze,hogy nincs semmi kóros? sajnos majd a a tanulás során fordulhat elő..

valamilyen részképességzavar

gyógypedagógusként az anamnézis felvételénél sokszor tapasztalom a mászás kihagyását

14. Danica16 (válaszként erre: 12. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:27
Lehet, hogy nem jó, de próbáld visszatartani :p úgyse fog sikerülni...
13. **Rita** (válaszként erre: 12. - Szemmelver)
2009. jún. 26. 08:26

Kolleganőm picije hagyta ki a mászást.Rengeteg dokihoz elvitték, és senki nem talált semmi kórosat.

A gyerek okos, szép, jól fejlődik, csak épp nem mászott

Tudom ez extrém, de előfordulhat.

12. szemmelver (válaszként erre: 10. - **Rita**)
2009. jún. 26. 08:24
az nem jó, ha kihagy egy mozgásfejlődési fokozatot!
2009. jún. 26. 07:59

A mászás, a baba első olyan helyváltoztatási módszere, amelynek segítségével képes lesz önállóan felfedezni az egész szobát, sőt akár az egész lakást. A klasszikus mászási póz fejlődése, a térdeken és a kezeken való egyensúlyozási képesség elsajátításával indul. A helyváltoztatáson túl, a mászás kiváló testgyakorlás is, mely éppen azokat az izmokat erősíti, amelyekre a következő mérföldkő eléréséhez, - a járáshoz - nagy szüksége lesz a babának.


Mikor kezd el mászni a baba?

A legtöbb baba 6 -10 hónapos kora között sajátítja el a mászás tudományát. Előfordulhat, hogy a baba a "klasszikus" négykézláb mászás helyett, például a popsiján kezd csúszni, vagy fél térden csúszva halad előre, esetleg hason "fókázik". Néhány kicsi teljesen kihagyja a mászást, és egyből a felállással, és a járással próbálkozik. Nem szabad tehát aggódni, ha a baba nem a megszokott sorrendben, nem a megszokott stílusban és időpontban jut el a mozgásfejlődés egyes állomásaira. A lényeg, hogy mobilizálódjon.


Hogyan fejlődik a mászás?

Közvetlenül azután, hogy a baba 6-7 hónapos kora körül megtanul segítség nélkül ülni, nagy valószínűséggel szinte azonnal elkezd mászni is. Már elég erősek a kezei, lábai és a hátizmai ahhoz, hogy megtartsák. Fejecskéjét már huzamosabb ideig képes emelve tartani, így mindíg akad valami izgalmas látnivaló a környezetében, amit persze azonnal fel akar fedezni. A legtöbb baba először ülőhelyzetből próbál négykézlábra ereszkedni, de az is előfordul, hogy a sorrend felcserélődik. Általában ezután fedezik fel a négykézláb, előre-hátra hintázás örömét, amit sok pici annyira élvez és olyan intenzitással művel, hogy a kiságy sokszor "elindul" alatta. Úgy 9-10 hónaposan ismerik fel, hogy a térdet hátranyomva a test előremozdul, ami gyakorlatilag az utolsó kulcsmozdulat a mobilitáshoz. Ahogy ügyesednek, megtanulnak visszaülni mászó helyzetből. Megtanulják a keresztmozgást, vagyis az ellenkező kéz és láb együttmozgatását. Ezzel elérik a mászási képesség csúcsát, és mire 1 évesek lesznek, már úgy mozognak négykézláb, mint egy kis versenygép.


A mozgásfejlődés következő lépcsője

Miután a baba tökéletesítette mászási tudományát, már csak egyetlen lépcsőfok marad hátra a szabad és teljes mobilitás eléréséhez, a járás. Először megpróbálja álló helyzetbe felhúzni magát, - minden lehetséges tárgyat felhasználva, legyen az a nagymama szoknyája, vagy éppen a dohányzóasztal. Amint ráérez a kétlábon egyensúlyozás titkára, elkezd kapaszkodva közlekedni a járókában és a lakásban bútortól-bútorig. Ezután már csak idő kérdése, hogy mikor kezd el járni, futni, ugrani, ugrándozni.



A szülő szerepe

A mászásra való ösztönzés egyik legjobb módja, ha a baba kedvenc játékait a közelében helyezzük el jól láthatóan, ám az elérhetőség határain kívül. Helyezhetünk kisebb akadályokat is, pl. párnát, dobozt a baba útjába. Ezáltal fejleszthetjük a baba agilitását, gyorsaságát, és önbizalmát. Viszont semmi esetre se hagyjuk ilyenkor magára a kicsit, mert az akadályként használt tárgy veszélyforrás is lehet, kellő felügyelet nélkül.

Azonban a legfontosabb szülői tennivaló, - mielőtt a baba útrakel a lakásban- hogy meggyőződjék a lakás biztonságos volta felől. Különös figyelmet kell szentelni a lépcsőknek. Később bizonyára kiválóan fog néhány lépcsőfokot megmászni a kicsi, de kezdetben okosabb, ha a lépcsők le vannak zárva. A veszélyes, törhető, lenyelhető tárgyak kerüljenek magasabb polcokra, a bútorok sarkait sarokvédővel fedjük, a szúró és vágó eszközöket, valamint a gyermekekre veszélyes anyagokat tartalmazó fiókokat, szekrényeket lássuk el gyermekzárral! Fél szemünket mindig tartsuk a picin!

Cipőt egyelőre nincs értelme beszerezni, rendszeres cipőhasználat - amíg csak mászik a pici - nem szükséges.

Mikor kezdjünk aggódni?

A babák fejlődése különböző módon és időben megy végbe. Viszont, ha a kicsi egyéves koráig nem igyekszik valamilyen módon helyet változtatni, vagy ha nem tudja megtanulni összehangoltan mozgatni a kezét és a lábát, esetleg a jobb és bal kezek és lábak mozgása nem fejlődik egyformán, beszéljen gyermekorvosával! Megjegyzendő, hogy a koraszülöttek általában néhány hónappal később érik el a fejlődés egyes mérföldköveit.

2009. jún. 26. 07:56
Nagyon változó. Ismerek olyan babát aki kihagyta a mászást
2009. jún. 26. 07:53
A fiam 5hósan már mászott, a felülés, magától ülés viszont csak a felállásból következett olyan 8-9hónapos korában.
2009. jún. 25. 22:18
Az én kislányom előbb mászott. 6 hónapos volt akkor, és rá néhány napra felült.
2009. jún. 25. 21:34

Az én lányom elöbb mászott.

Ülni kb 9honaposan ült egyedül mászni valamivel elötte

2009. jún. 25. 21:30

Nálam mind a három előbb ült aztán másztak.

Ülni 6 hósan mászni 8 hósan és 10 hósan lépegettek.

2009. jún. 25. 21:16
Nálunk mindkettő előbb mászott (7-8 hósan) és csak később tanult meg ülni (8-9 hósan).
2009. jún. 25. 18:19

Ez babáktól függő.

Van aki 5-7-8hónap ,hogy fel ülnek.

Volt aki 7-hónaposan stabilan járt.

2009. jún. 25. 18:03

tényleg változó:)


A fiam 4,5 hósan mászott, de az alsó gerincszakasza láthatóan gyengébb volt, ülni csak támaszkodva szeretett, vagy sehogy, rendesen ülni 10 hós korára tanult meg, a doki szerint nem is kell erőltetni. Járni 7 hósan kezdett kapaszkodva, de 14 hós koráig nem mert, csak pár lépést haladni elengedett bútorral :)

2009. jún. 25. 17:59

Teljesen változó, babára válogatja.

A nagyfiam először ült (5 hónaposan) mászni egyáltalán nem mászott, 13 hónaposan már ment.


A kicsi vagy 8 hóanpos volt, mikor először ült, viszont folyamatosan mászott, és elég sokára indult el.

2009. jún. 25. 17:57
A babák másznak, vagy ülnek előbb? És hány hónapos kortól?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook