Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Paleolit táplálkozás fórum

Paleolit táplálkozás (beszélgetős fórum)


2010. jún. 11. 14:22

Glutént tartalmazó alapanyagok és élelmiszerek:

Búza és búza eredetű élelmiszerek

Árpa és árpa eredetű élelmiszerek

Rozs és rozs eredetű élelmiszerek

Zab és zab eredetű élelmiszerek

Tönköly és őrleményei

A fenti gabonafélék keresztezésével előállított mag és abból készült termék

A fenti magok pelyhesített változata

190. 7aab4d3657 (válaszként erre: 189. - Morgenstern)
2010. jún. 11. 14:19

Ne hari, hogy figyelmeztetlek, biztosan finom volt ez a kenyér, de a zab nem gluténmentes.


Másért szeretjük :-)))

2010. jún. 11. 09:46

Rámjött a kenyérhiány, és a bezabálást megelőzendő csináltam egy kenyeret, ami nem nevezhető paleonak, de mégiscsak glutén mentes.

A hozzávalókat nem mértem, csak úgy érzésre.

Tehát:

-nagyobb rész zabpehelyliszt,

-kisebb rész rizsliszt,

-egy marék kalciton (zabkorpa, szezámpehely, szelén),

-egy marék lenmag,

-egy marék tökmag.

Először valami lepényfélét akartam belőle sütni,de aztán inkább élesztőt használva kenyérsütő gépbe tettem. Meglepetésemre rendesen megkelt és kenyér-forma lett belőle.

Melegen nekiálltam, ráolvadt a vaj, nyamm.

188. zebracsikó (válaszként erre: 185. - Botao)
2010. jún. 10. 22:46

megnéztem, tetszik, köszi, hogy megosztottad.

Nem vagyok paleós, de jó ideje nem eszem cukrot, krumplit, rizst és liszttel készült dolgokat. Nekem hasznosak lesznek a receptek.

187. 7aab4d3657 (válaszként erre: 185. - Botao)
2010. jún. 10. 21:34
Jó, hogy megírtad! Köszi. Jó a blog, jók a receptek!
186. rózi70 (válaszként erre: 185. - Botao)
2010. jún. 10. 16:09

Köszi!!!! :))

Ez jó!

185. botao
2010. jún. 10. 13:42

sziasztok,

én kb. február óta követem a paleo táplálkozást, és májusban indítottam egy 'gasztro-blogot', kizárólag paleolit receptekkel (másképp nem is tudnám, mert így táplálkozunk:)

most bukkantam a fórumotokra, és gondoltam megosztom veletek:

[link]

2010. jún. 8. 19:39
Én sem vágyom másra, mint úszásra. Holnap suli után húzok is le az usziba.
183. rózi70 (válaszként erre: 182. - 7aab4d3657)
2010. jún. 8. 18:59
Hajnali fél 5-kor nagyon jó idő van! :))
2010. jún. 8. 18:18
Hogy bírjátok a meleget? Nekem semmi sporthoz nincs kedvem ilyenkor, még megmozdulni se szeretnék, csak ha mnagyon muszáj.
181. 1519dcb5a1 (válaszként erre: 180. - 7aab4d3657)
2010. jún. 7. 12:39
De jó! Szerintem mindenkinek működik, ha nem eszünk mellé.Én azt érzem, mennyiségileg többet eszem, hiszen az engedélyezett dolgoknak sokkal kevesebb a kalóriája. Szóval inkább azt kell számolgatni, hogy meglegyen a szükséges kalória.
2010. jún. 7. 08:02

Egyébként úgy tűnik, nálam működik a paleo, persze úgy, hogy a mennyiségekre is figyelek, és próbálgatom a kalóriát is számolni. Nem könnyű, ha vendéglőbe kell menni (sokszor van munkaebéd vagy munkavacsora), szerencsére sok vendéglő már külön adja a köretet, azt is megválaszthatom.


Spancika, én is azt érzem, hogy lassan be tudom csukni a derekamon a tavalyi nadrágokat :-)))

179. bocicsalad (válaszként erre: 178. - 7aab4d3657)
2010. jún. 6. 20:01
:D
2010. jún. 6. 18:55
Képzeljétek, kint voltam a könyvvásáron, és pont ott volt Szendi Gábor, úgyhogy gyorsan dedikáltattam a könyvet, amit vettem. Nagyon helyes volt!
2010. jún. 3. 17:19
Annyira örülök! Nem is értem, hogy másnak hogy nem jut eszébe ez a sok lehetőség. Gyanítom, hogy én lehetek közületek a legnagyobb haspók, ezért jár ennyire az agyam. De olyan nagy öröm, amikor nektek is ízlik, és sikerülnek a kaják! Ez még jobban doppingol.
176. Tikaram
2010. jún. 2. 21:48
Képzeljétek! Teljes siker! Meg is kóstoltam egy kis parizerrel. Ahhoz képest, hogy most eszem először ilyet, nagyon jó. Lehet, hogy egy kicsit sok borsot őröltem bele, dehát ez az első!! Ügyes vagy Spancika!
175. Tikaram (válaszként erre: 170. - 1519dcb5a1)
2010. jún. 2. 21:33
Itt is szeretném megköszönni a válaszaidat!
174. Tikaram (válaszként erre: 164. - Rózi70)
2010. jún. 2. 21:32
Köszönöm szépen a választ, most megyek és elkészítem a kenyérpótlót. Mindjárt leírom, hogy milyen lett....
173. rózi70 (válaszként erre: 172. - 3a0842d373)
2010. jún. 2. 21:15

Igaz, de ha valaki nem autoimmun beteg, akkor eheti. :)

Néha és keveset használok belőle egyébként....

172. 3a0842d373 (válaszként erre: 164. - Rózi70)
2010. jún. 2. 21:08

Kedves Rózi,

kedves fórumozók,

a vaj nemkívánatos az autoimmunbetegségekben, helyette talán mandulavajat lehetne próbálni vagy a kendermagolajat, esetleg olivát.

A ghí-t én is csak nézegetem, nem mertem még belevágni.

Viszont a töpörtyű az paleo :)

171. rózi70 (válaszként erre: 170. - 1519dcb5a1)
2010. jún. 2. 20:37
Nem olyan bonyolult,csak a leírás hosszú. Ha egyszer lesz rá időd, akkor érdemes kipróbálni,nagyon finom íze van. Hútőben, csavaros üvegben nekem hosszú hetekig elállt. Sütéshez,főzéshez is nagyon jó,rákenve a kis paleo kenyérpótlóra valamivel meg szerintem isteni finom lehet.... :))
170. 1519dcb5a1 (válaszként erre: 169. - Rózi70)
2010. jún. 2. 20:01
Köszönöm ezt a kimerítő választ! Lehet, nem fogom kipróbálni, nekem ez így leírva túl bonyolult.Az a néhány gramm vaj biztos nem fog megártani, amit az elkövetkező hetekben elfogyasztok. Egyébként hónapok óta nem ettem vajat.De még egyszer köszi!
169. rózi70
2010. jún. 2. 19:07

ghí: tisztított vaj


Ha ghít akarsz készíteni, legalább fél kiló, de inkább egy kiló az a vajmennyiség, amivel már érdemes belevágni (egy kiló vajból kb. háromnegyed kiló ghí lesz). A tisztítási művelet lényege az, hogy hosszú időn át nagyon lassú tűzön hevíted. Ezt a modern konyhában általában két módszer valamelyikével tudod megtenni.


Az egyik, hogy a vajat jénai tálba teszed (esetleg vastag öntöttvas fazék is szóba jöhet), az alá még egy jó vasplatnit raksz, és úgy rakod fel a tűzhelyre. Amíg a vaj felolvad, használhatsz kicsit nagyobb lángot is, és mindenképpen kavargasd; ha már teljesen elolvadt, akkor vedd kicsire a lángot, és lehetőleg hagyd békén.


A másik módszer az, hogy sütőben csinálod: jénaiban vagy mázas cseréptálban berakod a nem túl forróra állított sütőbe, és magára hagyod. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy kevésbé látod, hogy alakul a műved.


A vajon manapság már feltüntetik, hogy hány százalék tejzsírt tartalmaz. Apropó: ghíhez speciel jobban jársz a bolti vajjal, mint a piacival; a piaci mindig írósabb szokott lenni – legalábbis az én tapasztalatom szerint. Mi van még a vajban a zsiradékon kívül? Jó sok víz, némi fehérje, és egy árnyalatnyi tejcukor.


A lassú hevítéstől a víz teljes egészében elpárolog. A fehérjék nagyobb része kicsapódva leülepszik az edény aljára, ahol fura göröngyöket formál; kisebb részük felszáll a felszínre, és vékony hártyát képez. A tejcukor pedig karamellizálódik, és szép sárga színt ad a ghínek, meg remek, kissé diószerű ízt.


Legalább egy, de inkább két (mennyiségtől meg a hőforrásod beállításától függően akár több) óra múlva valószínűleg készen lesz a ghí. Ezalatt persze nem kell folyamatosan mellette őrködnöd; elég, ha időnként ránézel, hogy nem akar-e megégni vagy más rosszaságot csinálni.


Onnan tudod, hogy készen van, hogy egyáltalán nem rotyog, legfeljebb egy-két apró buborékocska száll fel benne néha; és a legaljától meg a legtetejtől eltekintve a tömegének a nagy része teljesen átlátszó aranysárga folyadék lett. Ha egy cseppet is zavaros, mint az olvasztott vaj, akkor még nem jó.


Ekkor leveszed a tűzről. A tetején lévő vékony hártyát óvatosan lekanalazod, hogy minél kevésbé keveredjen bele a folyadékba. Utána a folyadékot óvatosan áttöltöd egy másik edénybe (vigyázz, hőálló legyen), hogy ne kavarodjon fel az aljáról az üledék. A vége felé célszerű teaszűrőn át önteni. Ha nagyon maximalista vagy – vagy sok ghít csináltál, és azt akarod, hogy hónapokig elálljon -, akkor legalábbis ennek az áttöltésnek a végén használj szűrőpapírt.


Az üledék és a hártya nem szemét; kár lenne érte. Az is rengeteg tápláló (és drága) tejzsírt tartalmaz a fehérjék mellett, és ráadásul finom az íze is. Kikapargatod tehát az edényből (vigyázz, ha odakozmált, akkor azért ne nagyon kapard), és félreteszed. Sokféle ételbe tehetsz belőle ízesítőnek; vagy csinálhatsz belőle kenyérre való kenőkét pár fűszerrel elkeverve.


A kész ghít érdemes kihűlés után hűtőszekrénybe tenni, így több hónapig is eltartható; zárható edényben szobahőmérsékleten is elég jól tárolható, de azért ne kockáztasd. Amúgy a ghí hűtőben keményre fagy; szobahőmérsékleten épp félúton van, olyan latyakos; nyáron és Indiában pedig folyékony. Használhatod minden recepthez, ami olajat, zsírt vagy vajat ír elő. Ha nagyon jól megy a sorod, akár még a sült krumplit is tiszta ghíben sütheted; a ghí nem ég oda még az olajnál kicsit magasabb hőmérsékleten sem – hiszen már kifőztünk belőle minden éghetőt.


Ghít mostanában már készen is lehet kapni néhány bioboltban és keleti boltban, persze méregdrágán. Ha ki szeretnél próbálni egy receptet, ami ghít ír elő, akkor szükség esetén használhatsz helyette felerészt olajat, felerészt vajat – ez meg sem közelíti a ghít, de kicsit hasonló ízárnyalatot ad a kajának.


Egyszer csináltam (akkor éppen áyurvédával próbálkoztam), nem olyan bonyolult és finom! :))

168. zebracsikó (válaszként erre: 167. - 1519dcb5a1)
2010. jún. 2. 19:05
a ghí tisztított vaj
167. 1519dcb5a1 (válaszként erre: 166. - Rózi70)
2010. jún. 2. 19:02
Mi az a ghí? Hogy te miket tudsz?!
166. rózi70
2010. jún. 2. 18:53
Igen, a vaj az jó,úgy olvastam. De az még jobb állítólag, ha ghít csinálsz belőle. Csak az kicsit macerás.
2010. jún. 2. 18:51
A hagyományos vajat lehet? Azt nem is tudtam. Az jó, mert akkor igazi szendvicskét tudok enni. Ma sütöttem "kenyérkét".Teljes volt az illúzióm, de ha még vaj is mehet alá, akkor még finomabb lehet. Kenyérkém: 2 ek. lenmagliszt, 2 ek szezámpehely, 1 tojás,só, bors,sütőpor, víz.Egy üveg kompótos pohárban összekevertem az összetevőket, 2,5 perc alatt kész lett, azonnal szeletelhető volt.
164. rózi70 (válaszként erre: 163. - Tikaram)
2010. jún. 2. 18:19

zabtejet lehet,jó

tiltott: tej, tejtermékek,kivéve a vaj és a kemény sajtok-de mértékkel,tiltottak a hüvelyesek, az összes,a cukor,a lisztek gabonafélék, még a teljes őrlésű sem jó!

Ami jó: gyümölcsök,zöldségek-a paradicsom nem igazán,meg a húsok, magok, zsírok is mehetnek, persze ez is mértékkel.

Kávét is lehet! :)

A zab igaz,hogy mehet, de ezt is mértékkel csak, amolyan átmeneti megoldásként.

163. Tikaram
2010. jún. 2. 17:51

Sziasztok!


Én most hallottam a paleolit táplálkozásról. Bélgyulladásom volt, ezért úgy gondoltam ideje elkezdeni. Ma be is vásároltam egy csomó mindent. Pl. Zabpehelylisztet, aszalt gyümölcsöket, lenmagot, zabpelyhet,lenmagot stb.

A könyvet is megrendeltem, de még nem jött meg.

Tudnátok abban segíteni, hogy zabtejet lehet-e inni? A kávé megengedett? Mik azok amik tiltólistán vannak?

Minden segítséget nagyon köszönök!Ja, és persze, ha lesznek a tanácsokat is!!

162. Gordonka (válaszként erre: 161. - Rhea25)
2010. jún. 2. 16:10

Szerintem írhatnánk ide SAJÁT készítésű recepteket, amik nincsenek fenn a paleolit-weboldalon.

Reggelire párolt zöldség megbolondítva szalonnával, az is fincsi.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook