Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


569. sodrak
2008. jún. 18. 20:18
Nekem csak pozitív tapasztalataim vannak. Annyi a "méreg" talán, hogy akár 3 hónap is eltelhet, mire kiutalják. De ezt a szerződéskötéskor elmondják, illetve még a számlanyitási díj, ami a szerződéses összeg függvényében változik. Amúgy nagyon jól jön a pénz a 4,6,8 év végén. Mi például a lakáshitelbe törlesztettük bele, és jelentősen csökkent a havi törlesztőrészletünk.
568. aa4938750c (válaszként erre: 567. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 18. 19:58
Van vmi olyasmi időtartam meghatározva, hogy meddig kell neki is tulajdonosnak lennie?
567. LTP ÁKOS (válaszként erre: 564. - Aa4938750c)
2008. jún. 18. 19:18

Szia!

Igen, így megoldható, mindkettőre jár 30% állami támogatás. Lehet úgy is, hogy te vagy mind a kettőnek a szerződője, az egyiknek anyukád a kedvezményezettje (áll.tám.jogosult), lehet úgy is, hogy külön-külön.


1 lakásra fel lehet használni több fundit is.

4-8 év között jár az állami támogatás. Ha 8 évest kötsz, nem kell tulajdonosnak lenni, csak ha lakástakarékpénztári kölcsönt is kértek hozzá.

Ha 8 évnél rövidebb, akkor tulajdonosnak kell lenni mindkettőtöknek legalább olyan arányban, mint a funditól kapott pénz és az ingatlan vételárának aránya, ezt tulajdoni lappal bizonyítani is kell majd.

566. LTP ÁKOS (válaszként erre: 565. - Cukilany)
2008. jún. 18. 19:13

fejenként 72.000 a max áll.tám, ami havi 20-nál ideális. Jól sejted, úgy oldható meg többszörösen, hogy te vagy a szerződő, és vmelyik közvetlen hozzátartozó adószámára kéred az álltámot, így lehet max 5-öt. 8évesnél lakáscélú igazolás sem kell, szabadon felhasználható, így hiteleknél a kedvezményezetteket nem kell bevonni, és lakástulajdona sem kell legyen.


ÉN nem mondom, hogy ez a legbulibb dolog, de havi 100 ezerig el lehet menni, évi 360.000 álltámmal. Akinek van ennyi, és szeret kockáztatni, talál magasabb hozamot is, akinek fontos a biztonság, Fundinál fix minden, és a fix, számítható hozamú dolgok közül szerintem a legjobb.


Tényleg nem vitázás a célom, mindenki tegye abba a pénzét, amit ő jónak lát, igényeinek megfelelően.

565. cukilany (válaszként erre: 559. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 18. 19:01

Az állami támogatás nem csak 20 ezer után jár, ami évi 72 ezret jelent? én tényleg csak kiváncsi vagyok, az más hogy nagyon rossz az eddigi tapasztalatom lakástakarékkal, lehet az életbizti sem lesz jobb, de az egyiket már kipróbáltam és nem vált be, most jön a másik. Sajnos nem tudok családtagjaimra ilyet kötni (gondolom így lehet 5 db, h más a kedvezményezett), egyedül vagyok kb, az öcsémet vagy apámat nem akarok ilyenekbe belevonni, ki tudja mi lesz holnap.

Nem emlékszem pontosan mennyi az évi max adókedvezmény, olyan 100 ezer körül van emlékeim szerint.

Amúgy az én életbiztosításom felmondható 2 év után is anélkül, h buknék rajta különösebbet, mivel csak nagyon pici rész megy életbiztosításba, a pénz nagy része abban van, amibe én fektetek, sőt itthon a gép előtt oda pakolom, ahova akarom (akár államkötvényekbe is).


Bár azzal egyet értek, h aki nem tud vagy nem akar nagy összeget befektetni havonta, annak ideális, de aki 20 ezernél többet fektetné be, annak sztem annyira nem buli a dolog.

2008. jún. 18. 18:53

Sziasztok!


A kérdés ill. a válasz lehet már szerepelt..

A lényeg, hogy 20 ezer forintnál többet szeretnék félretenni havonta, ezért úgy gondoltam nyitok 2 lakáskasszát, és havonta 15-15 ezret takarítok meg. Az egyik édesanyám nevén futna.

Az állami támogatás így mindkettőn jóváírásra kerül?

A megtakarítási idő lejártával a két kassza vásárolhat egy közös lakást? Ha igen, akkor annak közös tulajdonúnak kell lennie?


Előre is köszönöm!

563. LTP ÁKOS (válaszként erre: 561. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 18. 18:38
:)
2008. jún. 18. 17:11

IGEN!!!


De most nincs időm leírni részletesen.


Tehát: Ha rakodod befelé a pénzt, az nekik jó.

Ha nem, akkor sikítanak. Ha ki akarod venni, akkor olyan akadályokba ütközöl, hogy még az ügyintézőjükkel is örök haragba kerülhetsz.

561. 1eb84e4bad (válaszként erre: 560. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 18. 14:39
Igen, ha a bank elfogadja, és ha van sok pénzed havonta törleszteni :-)
560. LTP ÁKOS (válaszként erre: 553. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 18. 11:17
Azt írtad, hogy az általad felvett életbiztosítással kombinált hitellel fele annyi idő alatt ki tudod fizetni az egészet. Erre írtam azt, hogy az a fele idő minimum 10év, rövidebbre nem igazán kötnek ilyet. Fundival 10évnél jóval rövidebb idő alatt is kifizethető.
559. LTP ÁKOS (válaszként erre: 556. - Cukilany)
2008. jún. 18. 11:13

Elfelejtünk mondani olyat, ami nem igaz:)

Én foglalkozom biztosításokkal is, nem csak lakástakarékkal, másról szól a 2 dolog.


Fejenként 5db Fundit lehet kötni, tehát havi 100 ezer Ft-nál is ki lehet használni, lejáratkor minden havi 100 ezer Ft-ra fix 46.661 Ft hozam jön, ami évente 560.000 Ft. (8éves)

A 20% adójáváírásnak mennyi is a maximuma, amit igénybe tudsz venni?


A tied jobb annyival, hogy van benne életbiztosítás, de a hozamokat ne hasonlítsuk össze, mert nem igazán lehet, mert a biztosításnak díja van, amit levonnak a pénzedből.


Az LTP törvényben egyértelműen benne van, hogy min 4 év megtakarításra jár az áll.tám. Ha 2év múlva felmondtad, visszakapod a befizetéseidet. Bukta a számlanyitási díj és az állami támogatás. Ha egy életbiztosítással kombinált befektetést mondasz fel 2 év múlva, kb a működési költségekre elég, tizedét, ha visszakapod a befizetéseknek, és fizetheted vissza az adójóváírást kamatostul.Min 10évre kell kötni, hogy jól járj.


Ne értsen senki félre, nem akarom fikázni az életbiztosítást, jó dolog, és sokak számára fontos, és lehet, hogy elég jó hozammal zár, csak ezt előre nem tudjuk, szemben a Fundi fix hozamával. Nem rosszabb, nem jobb, mint a Fundi, egészen másról szól, van, akinek ez szimpatikus, van, akinek az, ezzel semmi gond nincsen. Örüljünk annak, hogy sokféle pénzügyi termék van, mindenki tud olyat választani, ami neki előnyt jelent.

558. LTP ÁKOS (válaszként erre: 555. - 831ad879a7)
2008. jún. 18. 08:58

Tudok regényt is írni, a lényeget írom:


Előnye, hogy jelzálogbejegyzés nélkül kaphatod, ha van adóstársad VAGY egyedülállóként közjegyzői tartozáselismerő okirattal sincs jelzálog.

Ha megvan a minimális 4 év megtakarítási idő, akkor csak a lakáskölcsön részre vonatkozik. Ha nincs meg a 4év, minimum 1 év rendszeres megtakarítás után lehet igényelni áthidaló kölcsön formájában (ez egy külön kölcsön, míg le nem jár a min.4év). Ilyenkor a teljes szerződéses összeg számít kölcsönnek, függetlenül az addigi befizetésektől (másik zsebből megy).


Lakáscélú felhasználás feltétel (önerő lehet vásárláshoz, felújítás, bővítés, másik lakáscélú hitel kiváltása, vagy előtörlesztése), tulajdoni lap kell hozzá, tulajdonrésze kell legyen az állami támogatásra jogosult személynek. Vásárlásnál adásvételi, egyéb esetben számlákkal igazolni kell a felhasználást.


Figyelni kell arra, hogy ha az adóstárs egy másik Fundi kölcsönben már szerepel, összevont kockázatot néznek, tehát ha már van pl. 1M kölcsönben része, az újabbnál 500 lehet max, ami még jelzálogmentes.


30 nap a feldolgozás, (pénz másfél hónapon belül)30ezer Ft a hitelbírálat, melyet csak akkor számítanak fel, ha meg is kapod a pénzt, más költsége nincsen.


Te mire használnád fel?

557. Leda77
2008. jún. 17. 22:42
Én még a fősulin kezdtem el vele takarékoskodni. Amikor dolgozni kezdtem, megemeltettem a szerződés összegét, így +1 évig gyűjtöttem. Örököltünk a férjemmel egy régi családat házat, annak a felújításához pont jól jött az a pénz, amit így összejött. Én csak jót tudok róla mondani, nekem bejött.
556. cukilany (válaszként erre: 551. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 17. 21:32
Igen a Fundamenta fix, csak azt felejtik el elmondani, hogy a fix 30%-t 20 ezer után fizetik, az én életbiztosításom per pill 57 ezer, így összeségében azért jóval többet kapok kamatban még akkor is, ha csak az évi 20%os adókedvezményt számolom és a kamatot nem, plusz ha a saját tapasztalatomat nézem 2 évig ültek a pénzemen, amely után szinte semmi kamatot vagy állami támogatást nem kaptam... de a másikat még nem kaptam vissza, ki tudja azon mennyit fognak ülni majd :)))
2008. jún. 17. 15:20

Szia Ákos!


Tudnál nekem bővebb felvilágosítást adni a Fundás másfél millás hitelről?

Köszi! Zsanett

554. P.Laszlo (válaszként erre: 550. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 17. 15:16

Köszi szépen a választ.

Maximum sajnos havi 60-65 ezret bírunk törleszteni, de lehet akkor elindítok egy 2-3 ezrest is, és ha lejár az áthidaló, onnan marad +10-ezer anyival megemelem. így a 8.évben is betörlesztek.

Mégegyszer köszi a segítséget.

553. 1eb84e4bad (válaszként erre: 551. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 17. 15:08
HOgy érted, hogy nem lehet kifizetni vele a hitelt mert 10 évre kötik? melyiket?
552. csanyka75 (válaszként erre: 544. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 17. 13:31

én már a 10000ft -osat is feljebb akartam emelni,akkor köttette velünk a nő az 5000ft-osat.azzal a magyarázattal hogyha módosítani akarok akkor sokba kerül.

Mennyibe kerülhet az a sok??

551. LTP ÁKOS (válaszként erre: 549. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 17. 12:34

Azt értem ez alatt, hogy befizetsz x összeget/hó, ígérnek 20-40% hozamot, ami nincs is kizárva,főleg, ha az adójóváírást is figyelembe vesszük, de a befizetett pénzednek egy részét teszik csak ebbe, egy részét levonják díjként. Ezzel semmi gond nincs, ha fontos volt nektek az életbiztosítás. Az én ismerettségi körömben általában annyit kapott a végén mindenki, amit befizetett. A Fundamentánál törvény írja elő a 30% állami támogatást, és biztonságos állampapírban van, aminek a hozamából is fixen kapsz.

Nem azt akarom írni, hogy rosszabbul jártál, mert ezt én sem tudom előre, csak azért válaszoltam, mert azt állítottad, hogy a tietek jobb, és nem egyértelmű. 10év alatt ki sem tudsz fizetni vele egy hitelt, mert min 10évre kötik.

550. LTP ÁKOS (válaszként erre: 546. - P.Laszlo)
2008. jún. 17. 11:51

:) Látom szereted a számokat, édi feladatot kaptam:) Megosztásnál fő szabály, hogy egyikre pakolják az egész pénzedet mindenestül, a másik lakásszámla üres lesz, csak olyan, mintha 2 éve menne, tehát előbb jár le. Kedvezményezettként tudod megjelölni rajta közvetlen hozzátartozódat, és ha 8 évnél rövidebb a szerződés, az ő ingatlanára kell felhasználni, vagy neki is tulajdonjogot kell szerezni a megvásárolandó ingatlanban. Jahh, most olvasom, hogy felemeled 8évesre, 6 év múlva betörleszted, az úgy működik.

Egész okos ötlet!


Az áthidaló kölcsön kamata piaci, változó, régen 9,9% volt, lett 8%, most áprilistól 9%. Az 1.48M szerződéses összegű fundira lejáratig 12.000 Ft megtakarítás + 11.100 Ft áthidaló kölcsön kamatot kell fizetni, lejárat után 13.616 Ft lesz a fix 6%-os lakáskölcsön rész. Ez nem fog 5 évig tartani, csak kicsit több, mint 3 évig, mert az elején többet pakoltál be.


Nézzük a kombi hitelt: CHF alapon 38-39ezer/hó, melyből 18-19 a banké, 20 Fundiba. 6 évig fut, kb 2M jön össze hozamokkal, tőketartozás 3,7M-ről 1,7M-re csökken, amit 4 év alatt kell annuitással befizetni. Nekem erre 41 ezer körüli törlesztő jön ki a végén.


Azért írok ennyi kb-t, mert nem tudom, pontosan mikor történik az egész, mennyire rendszeresen fizettél, mennyi lesz 6év múlva a kamat és az árfolyam, de közelítőleg használható.


Hogy megéri-e?


Ha nincs más önerőd, a Funditól 1,5milláig jelzálogmentesen kapsz, ha van adóstársad, enélkül nem is lenne esélyed bankhitelre.

A kombit tekintve enélkül 43 ezer lenne végig 10évre a bankhiteled: szerintem megéri.


Ha tudsz többet rászánni, az sem rossz megoldás (főleg ha tartasz árfolyamemelkedéstől), hogy sima normál annuitásos bankhitelt veszel fel havi 43-ért, és mellette 20 Fundi függetlenül a hiteltől. Itt tőkét is törlesztesz, 6 év alatt a tőketartozás kb 1,8M, ami azt jelenti, hogy még egy 10%-os árfolyamnövekedés esetén is ki tudod váltani a Fundival az egész tőketartozásod, 6év alatt megszűnik a hiteled (és még pénzed is maradhat, ami szabadon felhasználható). Ez egy kicsit nagyobb előnyt jelent, de neked kell eldönteni, tudsz-e, akarsz-e ennyit fizetni havonta, mert ha nem, nincs miről beszélni:)

549. 1eb84e4bad (válaszként erre: 547. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 17. 11:39
Nyilván, a hozam itt kockázati tényező, csak előző évek statisztikáját mutatták nekünk is. Hogy érted azt, hogy nem tudom, mennyi az életbiztosítás díja? A visszavásárlási érték miatt?
2008. jún. 17. 11:06

..Nekem sajnos csak rossz tapasztalatom,mára már csak emlékem van a Fundamentával kapcsolatban.Majd' fél évig fizettük havi rendszerességgel a megbeszélt-kiszámolt összeget egy igen kedves hölgynek..,aki ez idő alatt velünk együtt több ember pénzét gyűjtögette,ami utólag kiderült saját magának.Szerencsére a pénzünket legalább visszakaptuk,de engem azóta a Fundamenta nagyon hidegen tud hagyni.

remélem másnak szerencséje lesz velük:)


(Hozzáteszem,hogy ez több,mint tíz éve történt-nagyjából akkor kezdett kiépülni a rókás hálózat).

547. LTP ÁKOS (válaszként erre: 545. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 17. 10:42
Lehetséges, ez nincs kizárva, de ezeknek sem a hozamát nem tudod előre, sem azt, hogy mennyi belőle az életbiztosítás díja. Ezért nem értem, miért írtad, hogy jobb, mint a Fundamenta. Annyival tuti jobb, hogy van életbiztosítás benne, viszont a fundinak számítható garantált hozama van. Hogy melyik jobb, ez csak utólag szokott kiderülni.
2008. jún. 17. 08:50

Szia Ákos!


Van egy olyan problémám, hogy 5.2 millióért van egy panellakás, amit meg szeretnék venni.

Amim van, az egy 20000-es 321-es fundi, ami 2 éve megy.

Úgy kalkuláltam, hogy megosztom, lesz egy 12000-es, amire felveszek 1.48M-ót áthidaló kölcsönként,

és lesz egy 8000-es, amit megemelek 20000-re, és belekombizom egy 3.7M-ós banki hitelbe.

Így 6 év után betörleszti.

A hitelt 10 évre számoltam, és az első 6 évben 38000ft.

A kérdés, hogy utána menyi lesz?

És az áthidaló kölcsönre menyi most a kamat, vagyis menyit kell fizetnem még 2 évig míg nem jár le a megtakarítási időszak?


És a legfontosabbat majdnem elfelejtettem:

Megéri ezt nekem így csinálni, vagy tudnál jobbat?

545. 1eb84e4bad (válaszként erre: 543. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 16. 22:32
Áh még nem járt le. Ne ijesztegess:-)) azt mondták ha 10 évig fizetjük + közben a banknak csak a kamatot, anniy lesz a hozama hogy egy összegben be tudjuk törleszteni a hitelt... Vagy ez lehetetlen?
544. LTP ÁKOS (válaszként erre: 542. - Csanyka75)
2008. jún. 16. 20:01
SZívesen! Azért javaslom, hogy emeld feljebb, több állami támogatást kapsz.
543. LTP ÁKOS (válaszként erre: 541. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 16. 20:00
És már le is járt? Akkor jó konstrukciót kötöttél. Az ismerettségi körömben szinte mindenki beszívta az életbiztosítással kombinált türelmi idős hiteleket, mert a hozam nagy részét elvitte a biztosítás költsége, és 10 év után még mindig ugyanannyival tartozott, de biztos ki lehet hozni plusszosba is. A Fundival kombinált hiteleknél legalább a Fundi és hozama az számítható.
542. csanyka75 (válaszként erre: 540. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 16. 17:05

köszönöm a sok számolást és tanácsot..akkor egyenlőre annyi a dologm hogy pakolgassam...

ha lesz kérdésem akkor írok...köszi

2008. jún. 16. 12:02
Nekünk is volt fUndamenta, de ajánlottak egy jobbat, és kivettük a bfizetett pénzt onnan. Átmentünk az AXXA-hoz, és megtakarítással egybekötött életbiztosítást kötöttünk, mely a halasztott törlesztéses konstrukciójú lakáshitelnél segített. Csak ajánlani tudom, fele idő alatt ki lehet fizetni vele a lakáshitelt.
540. LTP ÁKOS (válaszként erre: 536. - Csanyka75)
2008. jún. 16. 11:57

Nem pakolod feleslegesen, mert mint írtad, szeretnél lakást venni, erre össze kell gyűjteni a pénzt. Azt nem hiszem, hogy zavar, hogy 30% vissza nem térítendő állami támogatást is kapsz minden havi befizetésedhez:)


A Fundi nem szabja meg, melyik bankhoz használd fel az önerődet, de egyébként kb 10 partnerbankja van (CIB, BG, Unicreditbank, FHB, ERSTE, ELLA, MKB...)


Ha nem akarsz kétfelé tartozni, akkor az 5M Ft-ból kb 1,1M jön össze, a többi 4M banki hitelből lesz, amihez tudsz újabb fundit is kötni, ez a kombi hitel. Ez azt jelenti, hogy a banknak kellene kamatot+kezelési költséget+tőkerészt is fizetni, de a tőkerészt nem a banknak adod, hanem egy újabb fundiba, ahol hozama is van, lejáratkor a banké lesz, így kevesebb a visszafizetendő.


Ha nem adna ennyit a bank, akkor valamennyi fundis hitelt fel tudsz venni, 1,5 millió alatt jelzálogmentesen.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook