Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


419. LTP ÁKOS (válaszként erre: 417. - Cafi)
2008. ápr. 25. 11:36

Szia! Az én hitelezési tapasztalataim alapján építési hitelt az Erstéhez vagy az FHB-hez érdemes vinni, elég profik a bonyolításában. Ha HUF kamattámogatot hitelt szeretnél, abban az FHB előnyösebb, 5 vagy 10 éves kamatperiódusra 4,95% kamat + 1,5% kezelési költséget számolnak. CHF alapúban az Erste a jobb: 5,69% kamat + 0% kezelési költség.

Érdemes kihasználni a fix, számítható kamattámogatott HUF hitel lehetőségét, kb annyi, mint a svájci, viszont azzal kell számolni, hogy a teljes költségvetés 70%-át számlával le kell igazolni építési hitelnél, míg devizásnál nem, csak a műszaki ellenőr ingatlanfelülvizsgálatai szükségesek.


20 évnél hosszabb futamidőt nem javaslok, aránytalanul többet fizetsz vissza, mint amennyivel kevesebbe kerül havonta, sőt, FT hitelre kamattámogatás nem is jár 20 év után.


Ha bekombizod a 2 Fundit, CHF esetén az első 5 évben, míg le nem jár a 2 Fundi a banknak 34 500 Ft + 40e a Fundin ak CHF esetén, összesen 74 500-at fizetsz. Lejáratkor a tőkerészből 5.454.000 előtörlesztődik, marad cca másfél millió tőketartozás, melyet normál annuitással 15 év alatt havi kb 15.000 Ft-tal törlesztesz.


HUF hitel esetén 37.600 Ft megy még 5 évig, míg le nem járnak a Fundik, összesen 77.600 FT. Fundi lejáratakor 14 ezer Ft lesz a hátralévő törlesztő még 15 évig.


Fentitek függvényében érdemes rövidebb futamidőt, max 15 éveset választani, kevesebb lesz a teljes hiteldíj.

2008. ápr. 24. 23:56
Nekem nagyon pozítiv dolgok alakultak ki a Fundamentáról.
417. cafi
2008. ápr. 24. 10:03
Szia mi kombinált hitelt /építés befejezésére/ kb. 7 mill szeretnénk felvenni fundink 8évre szóló, 3éve megy 20000-el, szerinted melyik banknál érdemesebb próbálkozni? milyen havi törlesztő jön ki 25 évre?Vagy érdemesebb hosszabblejáratút választani?
2008. ápr. 23. 23:06
Ha valakinek kérdése van Fundamentával kapcsolatban, szívesen segítek benne!
415. LTP ÁKOS (válaszként erre: 414. - Gabor79)
2008. ápr. 18. 09:01

Szia Gábor!


1. havi 60 körül csak egy 35 éves hitel jön ki 11 millió FT-ra, ez alatt csak a kezdeti akciós kamatok miatt lehet olcsóbb a törlesztés. Gondold át: egy viszonylag jó/közepes 5,6%-os kamatú, 0% kezelési költségű bankhitelnél 52 ezer csak a kamat, és minimális jut a tőkerész visszafizetésére, ezért ilyen hosszú, összességében közel 26 milliót fizetsz vissza, ha nem változnak a kamatok és az árfolyam se.


2. Kombinált hitel azt jelenti, hogy a tőkerészt nem a banknak fizeted, az türelmi idős lakástakarékpénztári megtakarítás fedezete mellett. A banknak csak a kamatot és kezelési költséget fizeted, a tőkerészt a lakástakarékpénztárnak, melyre kapod az állami támogatást és a betétkamatot, lejáratkor automatikusan a banké lesz a pénz, és eldöntheted, előtörleszted-e a bankhitelt a Fundamentához igénybevehető kedvezményes hitellel.


Ilyen kevés tőkerész gyűjtése esetén ez nem éri meg. Értelme, ill. jelentős előnye akkor volna, ha fejenként egy 20 ezres Fundit kötnétek, de ekkor már 94 ezer Ft a havi terhetek az első 4-8 évben.


Egy megkötött Fundamenta szerződés nem jelent önerőt, csak ami már lejárt. A Fundi lényege, hogy állami támogatást, betétkamatot, és lakáskölcsön lehetőséget ad a lejáratkor. A banknak egyébként is kellene tőkét fizetned, de a Fundiban hozama is van, így csökkenhet a teljes hiteldíj, amit a visszafizetésre fordítasz.


0-ra egy bank sem ad hitelt,felmerl, hogy ha vki eddig semmit nem tett félre, miből fog törlszteni fél életen át? egyrészt le kell tegyél 10% foglalót zsebből vásárláskor, a többi 90%-ot csak új lakásnál, nagyon jó igazolt fizuval kaphatjátok meg, használt lakásnál max 80%-át a piaci árnak, vagy felárral kicsit többet.


Havi 50-60 bevállalható összeghez nem jártok jól Fundival kombizni, minimális csak a tőke benne.


Az 'itt és most akarom' mindig sokba kerül, az előre felvett pénzért cserébe 35 évig eltartani a bankot mint írtam kb 27 millió visszafizetést jelent, ha netán mégis sikerül.

4 év havi 40 előtakarékosság után felvett hiteleknél ki lehet hozni a 11 milliós ingatlant úgy, hogy 13 milliót fizettek csak vissza, nem 35 év, hanem 15-20 év alatt.


Ezek csak közelítő számok, de érdemes elgondolkodni rajta, 13 millió zsebben marad! Adósként gondolkozol, hogy egy életen át eltarts a bankok befektetőit, vagy befektetőként, és összegyűjts valamennyi önerőt, hogy kevesebb hitelt kelljen felvenni?


Aki havi 50-ből, vagy ez alatt megoldja, az kezdeti akciós kamat, vagy türelmi idős hitel, ahol tőkét nem törlesztesz, magyarán kidobott pénz.


Sajnálom, hogy nem tudtam segíteni, de talán 1-2 gondolatot elültettem.

414. gabor79
2008. ápr. 18. 07:29

Szia LTP Ákos


Nincs fundink, de gondolkozunk rajta. Ha jól értem azt irod, hogy ha mons elkezdjük akkor 4 év múlva lehetne kecónk? 4 évet nem szeretnénk várni. Ugy hallotuk, hogy nem kell meg várni a 4 évet ahhoz , hogy a Banki hitelt megkapjuk. Van olyan hogy a Fundival megkötjuk a szerzödés és egyben a banki hitelt is elinditjuk (kombinált)? Elvileg pont ez a lényege a Fundinak, hogy megelölegezi az önneröt a Bank felé ?Önerönk nem igazán van. A havi 50 eFt-ból nem igazán tudunk engedni max 60 eFt, de ez a full.


Köszönöm hogy segítesz

413. LTP ÁKOS (válaszként erre: 412. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 17. 12:36
Ha nincs semmi önerőtök, érdemes elkezdeni 2db fejenként 20.000 Ft-os Fundit, kaptok havi 12,000 Ft állami támogatást rá, és betétkamatot is. 4 év után kedvezményes lakáskölcsönt tudtok felvenni rá, ez már több, mint a felét fedezi az ingatlannak, és a törlesztése is fix, előre rögzített. A másik felét bankhitelből meg tudjátok venni, de így sem jön ki havi 50-ből, mindenesetre ez a 4 év várakozás kb 10 millióval kevesebb visszafizetést jelent, mint ha most vennétek meg egy 31-35 éves hitelre.
2008. ápr. 17. 12:21

Fix törlesztést HUF hitellel tudnál, de arra kamattámogatott hitel csak 5millióig van használt lakásra, ezért marad a sváji frank alapú, ez harmadannyiba kerül, mint a nem támogatott hitel. Ennél is, ha a kezdeti akciókkal nem számolunk, 11 millió Ft-nak kb 55.000 Ft a havi kamata, és ekkor még tőkét nem törlesztesz semmit. A másik fele a dolgoknak, hogy használt lakásnál, ha nagyon jó a nettó igazolt fizetésetek, az ingatlan árának max 80%-át finanszírozza a bank, ha jövedelmigazolás kevés, akkor 60-70%-ot, a többinek önerőnek meg kell lennie, vagy ennek megfelelő plusz ingatlanfedezet. Le kell tenni 10-20% foglalót, amit lakáshitelből nem lehet. Az önerő összegyűjtése jó ötlet Fundiból, kiegészítve szopollal, ha jogosultak vagytok rá.


Hosszabb futamidőre felvéve kicsit alacsonyabb a havi törlesztő, mint rövidebb futamidőre, de jóval többet fizetsz vissza összességében.


Ötletet tudnék adni a finanszírozásra, csak előbb tudni kéne, egyántalán kaphattok-e annyi hitelt, amennyi kell. Azt írtad, hogy 11 millióért akarsz vásárolni, de azt nem, hogy mennyi önerővel rendelkeztek, mennyi hitel kell hozzá? Fundamentátok van-e már?



Azt írtad, hogy

411. gabor79
2008. ápr. 16. 17:34

Szia Ákos


Most vennék és csak 50-et tudok rászánni minden hónapban. Párommal együtt. Hosszú futam idő se gáz, persze ha nincs hátulütője. Ha lehetne minnél hamarrabbi fix összeg fizetéssel.

410. LTP ÁKOS (válaszként erre: 409. - Gabor79)
2008. ápr. 16. 15:57

Szia Gábor!


Arra gondolsz, hogy a Fundamentában gyűjtenél 50.000 FT-ot és később vennéd meg, vagy most szeretnéd, és havi 50-et tudsz rászánni a hitelre? Jelenleg van valamennyi megtakarításod, vagy most kezdenéd el? Egyedülállóként vagy pároddal vennéd meg?

409. gabor79
2008. ápr. 16. 15:36

Szia LTP Ákos


Szeretnék venni egy használt lákást 11 Mft külüli értékben. Havi 50 eFt-ot tudok félre tenni erre a célra. Szerínted meg oldható? Ha igen akkor léci röviden vázold le.

Segítségedet előre is Köszönöm.

2008. ápr. 15. 13:05
Ha valakinek kérdése van Fundamentával kapcsolatban, szívesen segítek benne!
407. LTP ÁKOS (válaszként erre: 366. - Cramp)
2008. ápr. 15. 10:53

Írtad, hogy a kedvezményes hitele a Fundamentának jó, de mi van akkor, ha 10 év múlva csatlakozunk az euróhoz, és addigra 1 euro 380 Ft lesz, gondolkozzunk.


Én gondolkoztam: A Fundamenta hitel törlesztőrészlete előre le van fixálva Ft-ban. Ha ekkora infláció lenne, az a hitelfelvevőnek nagyon kedvező lesz. Ha van pl. egy 6.250.000 Ft-os szerződése (8év futamidő, havi 20.000) és felveszi a 3,9%-os lakáskölcsönt 8 év múlva, az havi 38.750 Ft fix Ft törlesztés lesz. Mostani EUR árfolyam kb 256 Ft, tehát a törlesztés 151 EUR lenne. Ha felmegy az árfolyam 380 Ft/EUR-ra, akkor a törlesztése Euroban csak 102 euro lesz:)

2008. ápr. 15. 10:36

Én örülök, hogy a Fundamentánál vagyok,a legtöbb ügyfelemnek szimpatikus, és rengeteg embernek tudott segíteni. Jó ötlet az is, amit a barátod csinált, van sok jó dolog, ha vállalkozó szellemű valaki. Nekem az a véleményem, hogy kevesebben vannak, akik bizonytalan hozamú befektetések miatt kockáztatják az otthonukat, a BEVA 1 millió Ft-ig garantálja csak a pénzüket. Jellemző, hogy valamilyen életbiztosítással kombinálják a befektetést, ez is elég népszerű termék, csak általában megfeledkeznek arról, hogy a biztosítás költség, és többnyire elviszi az ígért hozamot. Az, hogy jobbakat tudsz-e, ez lehetséges, nagyobb hozamot nagyobb kockázattal lehet elérni.


Nem véletlen, hogy a Fundamenta a legnagyobb ügyfélállományú hitelintézet, sok ember számára fontos a számíthatóság, hogy fix legyen, ezért választják.


Én egy barátom felújítási hitelét úgy oldottam meg, hogy 3 millát felvett egy banktól, mellé Fundit kötöttünk 5 éveset, a Fundi hozama kicsit több, mint a banki kamat, tehát nem került semmibe neki az egész.



Aki meri kockáztatni a pénzét, vagy az ingatlanát, az megtalálja számításait másban, fel tud venni az ingatlanára 8% körüli THM-re CHF hitelt, és berakni egy 20%-ot ígérő eszközalapba, ezzel tényleg nem fog versenyezni a Fundi, hiszen ez egy lakástakarékpénztár, mely a havi rendszeres befizetésekre állami támogatást intéz, és kedvezményes fix FT alapú lakáskölcsönt ad, ha hitelképes az ügyfél.


Hogy elavult-e? Miért elavult, ami Magyarországon 10 éve, nyugat-európában 80 éve jól működik?


Miért jobb az a termék, amit most találnak ki, és rajtunk kísérletezik ki? Lehet hogy jobb, lehet, hogy nem.


Szerintem nem kell összehasonlítani a Fundit az általad jobbnak tartott termékekkel, van, akinek ez szimpatikusabb, van, akinek az, ezt döntse el mindenki maga, mi a fontos a számára.


Egyébként rengeteget fejlődött a Fundamenta az utóbbi 3 évben, közel 30 terméke van, nem csak a lakásszámla...

405. Cramp
2008. ápr. 14. 21:17
Szerintem akkor is elavult ez az egész! Akinek lakás felújításra kell egy kevéske pénz, annak vannak már sokkal nyugatiasabb megoldások, mint a forint alapú gyűjtögetés meg ez a kevéske állami támogatás. Egy barátom például úgy oldotta meg a lakás felújítását, hogy felvett 10 millió hitelt a lakásra abból 2-öt elköltött a felújításra 8-at meg befektetett, ami ki termeli neki a hitel törlesztőjét,mindezt kockázat mentesen. na ez az amivel a fundika nem tud versenyezni mert ő ugyan ebben a szituban belekergette volna az ügyfelét 8 évig tartó kiadásba ami tuti lett volna havi 30 ezer forint. Én mondom ,hogy dolgoztam a fundamentánál és úgy örülök, hogy elmenekültem onnan. Nagyon sajnálom de én csak rossz véleménnyel vagyok róla. Vagyis egy kivételtől eltekintve. A fundi az csak annak jó akinek semmilye sincs, albérletben lakik és egyszer majd valamikor szeretne lakáshitelt kapni ráadásul még a fizetése is kevés. Minden más esetben tudok mondani jobb megoldást, úgy hogy nem vagyok egy pénzügyi zseni csak ismerek pár jobb céget. Ennyi! Tájékozottabb vagyok.
404. LTP ÁKOS (válaszként erre: 400. - HBKati)
2008. ápr. 11. 23:34
Kati! Még egy megjegyzés arra vonatkozóan, hogy a hitelszerződést aláírva alsó-felső szomszéddal vissza kell küldeni - személyeskedés nélkül - hol kapsz úgy hitelt, hogy be se kell menned sehová, nem is látnak, szerintem elég kényelmes az ügyfeleknek.
403. LTP ÁKOS (válaszként erre: 400. - HBKati)
2008. ápr. 11. 22:25
Még egy ötlet: aki intézte neked a hitelt, mondd meg neki, hogy ha szeretné elkerülni, hogy panaszt tegyél a központban, hogy félretájékoztatott, vállalja fel azt az 5000 Ft törlesztési megállapodás díjat zsebből, és vigyen egy üveg pezsgőt:)
402. LTP ÁKOS (válaszként erre: 401. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 11. 22:14
Húú, most végigolvastam, amit írtam, van benne olyan mondat, aminek se füle, se farka, de remélem ki tudod venni:)
401. LTP ÁKOS (válaszként erre: 400. - HBKati)
2008. ápr. 11. 22:11

Szia Kati!


Az a táblázat belső hasznűálatú, csak akkor használható, ha a teljes szerződéses összeget felveszed, akkor 60 hónap a hiteltörlesztés. A Te esetedben csökkentett szerződéses összeget igényeltelek, mert csak 500 e kölcsön kellett hozzá (szerződéses összeg= saját befizetés + állami támogatás + betétkamatok + lakáskölcsön). Ilyenkor a hitel törlesztőrészlete nem lesz kevesebb, hanem a futamidő csökken. Szerintem nem jársz rosszabbul hosszútávon, számold ki: 33 hó x 16560 Ft = 546.480 Ft-ot fizetsz vissza a félmillió Ft-ra fix Ft alapon, inflációtól, mindentől függetlenül, ez nem változhat, és kevesebb, mint A kolléga, aki intézte, lehet, másképp képzelte el a törlesztést, régen én is megettem egyszer, nem a törlesztőrészlet csökken, hanem a futamidő. Benne is van az általános szerződési feltételekben, amit számlanyitásnál kaptál, hogy a törlesztőrészlet 321-es módozatnál a szerződéses összeg 0,92%/hó, és ez fix. Ha nagyon ragaszkodsz az alacsonyabb törlesztéshez, lehet kérni törlesztési megállapodást a központtól, de ennek díja van, 5 ezer Ft. Az új megtakarítást nem érdemes felmondani, a számlanyitási díjat elbukod, csak az egy havi befizetést tudod visszakapni, és ilyenkor is 3 hónap a kiutalás, sajna. Amíg nem írtad alá a kölcsönszerződést adóstárssal, 2 tanúval minden oldalon, és nem küldted vissza, nem él a dolog, még le is tudsz mondani róla,ha elegendő a megtakarítási részed, de ekkor újból már nem kérheted a lakáskölcsönt, hogy mégis kell. Szerintem elég korrekt a visszafizetendő, viszont téged nem jól tájékoztatott, aki intézte

400. HBKati
2008. ápr. 10. 15:30

Ákos!Egy-két dolgot szeretnék megtudni a megtakarítás,és hitel kifizetésével kapcsolatban.

A Fundival kötött szerződésünk lejárt,már a kifizetés fázisába értünk,de van valami amit nem értek.

Havi 20000ft-ot fizettünk,a kiutalás május 31. után lenne.ez eddig rendben is van.Az egész hitelt nem szeretnénk felvenni,csak 500000ft-t.A fundi munkatársa aki ezt intézi,megmutatta a táblázatot ami szerint ezt az összeget megkaphatom 60 hónapra és kb 10-12000ft között lenne a visszafizetés.A papírok így lettek kitöltve,visszaküldve.

A hét elején megkaptam a szerződést,amit ugye kitöltve aláírva(adós,adóstárs,tanúk,talán még az első,hátsó szomszéd is írja alá)küldjem vissza.Csakhogy itt már a hitel visszafizetési idejét levették 33 hónapra,és havi 16560ft-ban határozták meg a törlesztendő részlet összegét.

A táblázatban Én csak azt láttam,hogy 60 hónapban van meghatározva a hiteltörlesztés ideje, 60 hónap,se több,se kevesebb!!A hitel összegét a törlesztőrészlet nagyságától tettem függővé.A munkatársak és a központ ezek szerint nem egy táblázatból dolgozik.Ez a táblázat,amit nekem mutogatott,ez a CUMI.Hát én ezt nem veszem be.Totális átverésnek érzem az egészet.Valószínű,hogy egy egyedi elbírálási kérelmet kell beadni.Mert azt meg kell mondani,hogy a hitelt mindenáron ,minden féleképpen rám akarja beszélni,ugyanis megmondtam,hogy az előzőekben megállapodottak szerint veszem fel.Én 10-12000ft-nál 1ft-tal sem vagyok hajlandó többet fizetni.Csak ennyit tudok felvállalni.Tudattam vele,ha így nem megy,akkor a hitel NEM KELL.Én,balga,ráadásul még kötöttem egy új megtakarítási szerződést vele.Nagyon meg is bántam!!A másik kérdésem ezzel kapcsolatos:ha befizettem a számlanyitási összeget,ée egy havi megtakarítást,hogyan lehet visszalépni a szerződéstől.Mennyit kaphatok vissza?

Előre is köszönöm válaszodat.Üdv.Kati

399. Dézsa (válaszként erre: 398. - Darkart)
2008. ápr. 10. 09:02

Mire gondolsz konkrétan?


Az nem elég jó, hogy 7M hitelért a banknak 20 év alatt 13M kell befizetni, Fundamentával 9 év alatt ki lehet hozni 8M-ból? (nagyságrendileg)

398. darkart
2008. ápr. 9. 16:01
Mindenki megoldást vár egy Fundamentától? Etől vannak sokkal jobb megoldások is.
397. LTP ÁKOS (válaszként erre: 396. - Anita24)
2008. ápr. 9. 12:01
Legegyszerűbb a Fundi központot felhívni a 411-8181-en, ott megmondják. Kérdés, hogy mikor ért be az engedményezési nyilatkozat (zárolás), általában 1-2 hét alatt fut át. Ha egy hete van bennt a hiteligénylés, bőven bele fog férni a folyósításig, hiszen még hitelbírálat után szerződéskötés, vagyonbiztosítás, közjegyző, Földhivatal...
396. Anita24
2008. ápr. 8. 20:55
Fundamenta-Erste kombi hitelt veszünk fel. Egy hete adta be a hiteligényünket egy hitelreferens, két hete utaltuk el a fundamenta számla zárolási díját. A kérdésem az lenne, hogy hol tudunk utána nézni, hogy zárolták-e már a számlát, mert akkor pontosabb időt tudnánk a hitelfolyósítással kapcsolatban?
395. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 392. - Tolditoma)
2008. ápr. 8. 16:29
Nem titokzatosak, csak nem előre meghatározható. Ha sokat dolgozol és sikeres vagyok, sokat keresel, ha nem, egy fillért sem. De ha nem őszinte veled az, aki hív,én a helyedben nem biztos, hogy oda mennék. Kérd el az elmúlt három havi jutalék elszámolását. Abból az is kiderül, hgy mennyire számíthatsz arra, hogy a segítségével sikeres leszel.
394. LTP ÁKOS (válaszként erre: 393. - 831ad879a7)
2008. ápr. 8. 14:06
Statisztikáim szerint az elmúlt 8 évben 150-180 között mozgott a svájci frank, mot 162 körül van a törlesztési árfolyam. Ha 200 körül lesz, még mindig jobban jártál a kombi hitellel, bár nem csökken az ucsó 2 év. Ha mostantól végig 240 lenne, akkor ugyanannyi a visszafizetés, mint sima annuitásos hitelnél. Persze, van benne kockázat, de én személy szerint ugyanezt a kombi hitelt választanám, ami neked van.
393. 831ad879a7 (válaszként erre: 391. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 8. 13:38

Köszi a válaszokat, nem mondom, hogy megnyugodtam, de akármilyen hitelnél akármi benne van a pakliba sajna:-((

Ja és szab-fel hiteünk van, ugyhogy a ft hitel szóba sem jöhetett.

2008. ápr. 8. 12:43
Valaki tudja mennyit keres egy Fundamenta Személyi Bankár? Tud erről valaki számot mondani? Oda akarnak hívni dolgozni, de nagyon titokzatossak.
2008. ápr. 7. 12:54
egyébként 5 millió Ft alatt lehetett volna kamattámogatott Ft hitelt is felvenni vásárlásra. Ez igaz, hogy drágább, de fix és számítható, 10 éves kamatperiódusra is fel lehet venni. Az olcsóbb CHF hiteleknél kamat és áfolyamkockázat van. Ez tudom, utólagos okoskodás, amivel semmire sem mész, de ha CHF hitelt választottál, az árfolyamkockázat benne van a pakliban.
390. LTP ÁKOS (válaszként erre: 389. - 831ad879a7)
2008. ápr. 7. 12:45

A havi 12.000 Ft-os 8 éves Fundira jön 334.800 Ft álltám + 185.549 Ft betétkamat, ami 520.349 Ft, a 2 szerződésre ez 1.040.698 Ft fix hozam, és befizettél 2.232.000 FT-ot. Előtörlesztéskor 3.272.698 Ft-od lesz. Ez nem fedi le a 3,5 milliós hiteled, az utolsó 2 évre még fog maradni.

Nem tudom, ki ígérte azt, hogy 8 év alatt kipörög, az felelőtlenség volt.


Szerintem messze nem lesz ilyen infláció, de én sem vagyok jós.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook