Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2219. nagycigi (válaszként erre: 2217. - Álomvirág1)
2010. nov. 1. 19:40

Pillanatnyilag max, 93, ill. 96 hónapig lehet megtakarítani, ill. max ennyi ideig kapsz 30% állami támogatást a havi befizetéseidre.

(Állítólag jövőre 120 hónapig meghosszabbítják.

Legjobb, ha négy évvel kezded, aztán ha eltelt, majd eldöntöd, akarod-e folytatni, vagy pont akkor kell a pénz... Minden további nélkül folytathatod az épp érvényes leghosszabb futamidő végéig. Azonban nem kötelezted el magad 8-tíz évre.

Négy év után bármikor kérheted a pénzt - ami összegyűlt, hitellel, vagy anélkül.

Nézzünk egy példát:

A szerződéses összeg 2.460.000.- Ft.

Ez 48 hónap alatt, havi 20.000.- befizetéssel, a 30% állami támogatással, és ezek kamataival ill. a kb. 50%-nyi lakáskölcsönnel kiegészítve gyűlik össze. Ha nincs szükséged a hitelre, akkor 1.329.504.- forinttal gazdálkodhatsz, lakásilag.

(a különbség a lakáskölcsön) Ha nem veszed ki a pénzt, hanem fizeted tovább, akkor pl. az 55. hónapban már sokkal több a saját megtakarításod, és kisebb a lakáskölcsön összege (hiszen a szerz.összeg még nem változott. Ha ekkor nem elég céljaidra a 2.460.000.- FT, akkor emelheted a szerz. összeget oly mértékben és akkora megtakarítási időre, hogy segítsen elérni a lakáscélod...

(privi üzi ment!)

2218. nagycigi (válaszként erre: 2214. - Gekko61)
2010. nov. 1. 19:31

"Ami az értesítéseket illeti mindig az év lejárata után, mikor könyvelésre került a befizetett megtakarítás, csak akkor kaptam bankszámla kivonatot. és nem negyedéves periódusokban mint ahogy írtad nekem."


Lehet, nem voltam elég érthető...bocs.

Nem a feléd történő elszámolásról írtam, hanem arról, hogy a Fundánál 6-9-12 havonta ellenőrzik, beérkezett-e az arra az időszakra esedékes (6x, 3x, 3x) vállalási összeg (saját befizetés) Ha az adott időszakra megérkezik, akkor kérik az Államkincstártól az Állami Támogatást - részedre.

Ha nem, akkor kapod az értesítést, hogy meddig pótolhatod anélkül, hogy lemaradnál az állami támogatásról.

A bankodnál mindenképp kérdezz rá, van-e felső határa az eredeti csoportos beszedési megbízásodnak (ami alapján a Fundás megtakarításaidat vonják)


Küldtem privit, ahhoz, hogy mindent megtudjak a helyzetedről, kellene a szerződés számod, teljes neved...

2010. nov. 1. 13:30
Közben nézelődtem. Érdekelne, hogy ha lejár a megtakarítási időszak, nem hagyhatom abba, és nem vehetem ki az addig összegyűlt pénzemet? Fel kell vennem lakáskölcsönt is?
2010. nov. 1. 12:47

Sziasztok!

Én egyáltalán nem értek ehhez a dologhoz, de szeretnék... :)

Hogyan működik?

Ha mondjuk 7 év múlva szeretnék házat építeni/venni, akkor most mit tudok megtenni, hogy akkor ez könnyebben menjen?

2215. beregvaros (válaszként erre: 2214. - Gekko61)
2010. nov. 1. 12:19

Üdvözletem Mindenkinek!

Ismét beleszólnék néhány mondat erejéig.


Tisztelt Gekko!

Erről a "korrekciós díj"-ról én sem hallottam még. Őszintén, meglepett az említése is. Szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy valami félreértés van az ügyben, mert a Fundamentánál (legjobb tudomásom szerint) nincs ilyen néven semmilyen költség ami akár az ügyfelet, akár a Fundát terheli.

Az elmaradásoddal kapcsolatban. Nos nem tudom pesti vagy-e, illetve messze laksz-e Pesttől? Én mindenképpen azt javaslom, hogy mivel a kombi miatt mindenképpen határidőre kell "megtakarítanod", ezért mihamarabb pótold (mindenféle pluszköltség nélkül) az elmaradásodat. Ezt lehet jó lenne a Fundaközpontban intézni (manuálisan, csekkre befizetve az összeget), aztán ott rá tudsz kérdezni a "korrekciós díj" mibenlétére is.

A csoportos megbízási szerződésed milyenségére a bankodnál is tudsz utánaérdeklődni. Illetve ott ki tudsz tölteni egy új nyomtatványt, amiben már nem kötöd a leemelhető összeg felső határát.

2214. Gekko61
2010. nov. 1. 10:29

Szia Nagycigi!

Bocs, de lejöttem az oldalról mire válaszolni tudtál volna mert családi kötelességek elszolítottak és másnep reggel olvastam válaszod, amit nagyon köszönök. Nem csak számomra érthetetlen ez a korrekcios díj hanem a bank sem tud mit kezdeni vele. A hitelező bankfiók vezetője probál segíteni az ügyfeleknek de a tőbszöri hivatalos érdeklődésére sem válaszoltak érdemben számukra érthetően, ezért javasolta minden érintettnek, hogy a fundamenta írásos válaszok kiértékelése értelmezése után, javasolja, hogy mindeki forduljon a PSZÁF-hoz.

Sajnos még ők sem jutottak feljebb ezen ügyek intézésében mint az "ügyféltanácsadók", ráadásul minden esetben más-más ügyféltanácsadóval beszéltek, mindegyik más-más tályékoztatást adott,

pedig ki tudná, vagy értené ezt jobban mint aki pénzügyekben forog. Fiókvezető most az ügyek sokasága miatt át adta a felsőbb vezetésnek, hátha sikerül valaki mással is megvitatni a hejzetet. Embernek az az érzése, hogy ők sem tudják miről beszélnek és mintha nem egy intézmény üzletmenetét képviselnék. Most, ha számodra sem tiszta mi az a korrekciós díj akkor nekünk mint ügyfeleknek a fény még messze van az alagút végén.

Sajnos a csoportos beszedésről szoló lapot nem találom lehet, hogy elkeveredett, vagy a kavarodásban nem kaptam meg a pédányomat mert minden egyéb meg van csak az nincs.

Általad leírtak szerint, ha csoportps beszedésnek nincs felső határa, akkor miért nem vette le az elmaradást a funda mikor igazoltan minden hónapban van pénz a számlán, mivel hogy a bank is innen veszi le a kamat+kezelésit és több mint 3,5 év alatt soha egy fillér elcsúszásom nem volt.

A funda nyilatkozata szerint kétszer próbálja meg a beszedést egy hónapban 10-13, és 19-22 között, a többi estben mindig sikerült abban a két hőnapban nem, de érdekes soha nem próbálta a hátralékot levenni pedig igazoltan több pénz volt a számlán mint 20.ezer. Ami az értesítéseket illeti mindig az év lejárata után, mikor könyvelésre került a befizetett megtakarítás, csak akkor kaptam bankszámla kivonatot. és nem negyedéves periódusokban mint ahogy írtad nekem. Egyébkéánt ezt én szóvatettem, de erre az volt a válasz minden esetben, hogy a funda nem köteles tályékoztatni engem, hanem a bankot tályékoztatja az elmaradásról és majd a bank engem tályékoztat,

ez így van a szerződésben. Ezt cáfolnom kell mert tegnap vegig olvastam a hármunk között létrejött szerződést és íléyen kitétel nem szerepel benne, ha csak az nem, hogy a fundának kötelessége tályákoztatni a hitelező bankot a késedelmes fizetésekről, de nem az van a szerződésben, hogy az ügyfelet neki nem kell tályákoztatni az elmaradásokról. Remélem sikerrel jársz a korrekciós díj ügyében mert ílyen összegeket én nem tudok kifizetni még a kötelezetségemen kívül. előre is közsönöm fáradozásaidat. ha konkrétan segíteni tudnál megadnám email-cimemet vagy telefon számomát, mert nem csak egy jelenségről van sző hanem sajnos többen vagyunk köszi.

2213. nagycigi (válaszként erre: 2212. - Nagycigi)
2010. okt. 31. 20:52
na, van néhány elütés, :( de remélem, nem zavarja az érthetőséget... :)) kicsit fáradt vagyok...
2212. nagycigi (válaszként erre: 2211. - Gekko61)
2010. okt. 31. 20:51

Szia Gekko!

Nehezen derült ki, hogy kombihiteled van...Valahol, valaki hibázott, mert a kombi hitelnél a csoportos beszedési megbízáson nem jelölünk felső határt... Ha mégis, akkor a funda visszadobja... Pl. azért, hogy Tiedhez hasonló eseteket elkerüljük... Nézd meg a kölcsönfelévtelkor kitöltött papírokat, kell közte lenni egy "Megbízás Csoporot Beszedésre" című lapnak, aminek "ügyfél példénya" oldalát - miután a Funda és a Bank leigazolta - visszaküldtek Neked...VAN-E RAJTA FELSŐ HATÁR?


Az ltp számlára érkező pénzeket 12 havonta az alábbi felosztásban ellenőrzik: 6-9-12

VAgyis ezekben a hónapokban ellenőrzik, hogy beérkezett-e a vállalt összeg? ha igen, akkor jelzik az Államkincstár felé, hogy jöhet az ÁT.

Ha hiányzik egy hónap, tájékoztatják az ügyfelet, hogy melyik az a határidő, ameddig pótolhatja az elmaradást - "károsodás nélkül" (Ugye, ha a hatodik hónap közepén észlelik, hogy hiányzik a negyedik havi befizetés, akkor pl. a hatodik hónap végéig pótolható, és mehet a jelzés az államkincstárnak. Ha nem pótoltad, akkor csak öt hónapra kapod az ÁT-t, és a hetedik hónapban hiába fizeted be az elmaradást, csak a 7-8-9. hónap beérkezett pénzére kérik az ÁT-t a kilencedik hónapban.

Ez így érthető?

SAjna a bankkal arra szerződtél, hogy a 49 (++) hónap után a Fundás számládról (amit zároltál javukra) egészen pontosan 1.301.843.- forintot.

Elmaradt befizetéseddel ezt veszélyeztetted, de szvsz. ez rendezhető...


Nem tudom, mi ez a korrekciós díj...


Létezik olyan számlarendezés, ahol pl. utólagosan igénylik az ÁT-t, de az 3.000.- Ft, vagy a számlarendezés díja 2.000.- de ezek nem növekednek...!

A következő munkanapon utánanézek ennek...


Valahol valaki elvétette a lépést ügyedben... csak az nem tudom még, hogy ki...

Az sincs kizárva, hogy a fenti értesítéseket megkaptad, csak elkerülte a figyelmed - de ez legyen a legrosszabb eset... :)))

2211. Gekko61
2010. okt. 31. 20:14

Üdvözlök mindenkit a fórumon. Fundamentával kombinált hitelemmel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni,mivel az ügyfél szolgálatnál különböző magyarázatokat kaptam reklamáciomra, különböző "ügyféltanácsadóktól" szóban, de már kérésemre írásban is. A helyzetem a következő,

A betétszámla kivonat alapján tarifált 421 megtakarítás 20.000Ft./hó 4 éves lejáratú.

2007.03.23-tól fizezem rendszeresen. de mivel 2009 9.-hóban elcsúsztam így a következő hónapban

dupla összeget próbált inkasszózni a fundamenta, de a kifizető bank nem engedte levenni az összeget és így kimaradt egy hónap. Ez megismétlödött 2010 4.-hónapban is amiről én 2010 07 28.-án telefonon értesített a bankom, hogy elmaradásom van. Még másnap 29.-én felkerestük a fundamenta ügyfélszolgálatát ahol a kérdésünkre, mely így hangzott miért egy év távlatában szóltak az elmaradásról a válasz erre a hitelező banknak kellet volna minket értesíteni az elmaradásról, nem nekik. Mivel én a hitelt nyújtó bankal vagyok szerződésben, és különben is ez egy önkéntes alapon történő megtakarítás és ők nem kényszeríthetnek minket a kifizetésre. A tartozás a következő volt, mivel két részlettel elmaradtunk így 40.000 Ft és az elmaradt állami támogatás és kamatveszteség miatt 14.865 Ft-ot ami rendben is volna de ezen felül még fizessek be 13.200 Ft.-ot korrekciós díj címén ami a szerződésben sehol nem szerepel, ugyan hivatkoznak "értékszámra, képletre" mert szerintük nem látják biztositva az általam vállalt kötelezettség betartását.

A feltételezésen felháborodásunkat figyelmen kívül hagyva, borzasztóan elutasítóak és a segítség semmilyen jelét sem mutatták a megoldást illetően.

Mivel szerintünk a szerződés hármunk között jött létre a fundamenta ne mutogasson a bankra és az vissza, az ügyfél meg mennyen a balfenékbe neki kötelessége lett volna rögtön szólni és nem dupla összeget próbálni levenni, mert tudta nagyon jól,

hogy a kifizető bank nem engedi levenni az összeget így persze, hogy fedezet hiányában elutasítja. A legszebb a történetben, hogy az azóta befizetett elmaradásunkat elmondásuk szerint nem az elmaradt lukak betömésére használják hanem görgetik maguk elött, arra hivatkozva hogy az ők általuk rendszeresített szoftver így müködik, mert nem gyüjtő számlára érkeztetik a befizetéseket hanem egyénire, ami rendben is van, de kérdem én amit az ügyfél szolgálaton is kérdeztem, nem telett papírra, hogy egy sort írjanak az elmaradásról és már elkerültünk egy kellemetlen problémát ez egy kis emberiesség nem több. Az általam kifogásólt 13.200 forint "KORREKCIÓS DÍJ" röpke két hónap alatt 38.900 Ft.-ra nött, ami szerintük a futam ideig fenn áll. Azóta kaptam egy fenyegető levelet a fundamentától amennyiben ezt a fennmaradó általuk oly gyönyörüen megfogalmazott "KORREKCIÓS DÍJAT" be nem fizetem akár ez havonta 13.800 Ft.al nőhet, (szerény számításaim szerint ez 2011 6.-hóra a lejárat végére,123.600Ft.-ra növekszik, ez éves szinten a 13.200 Ft.-ra hány százalékos kamat, az ország összes uzsorása tanfolyamra jelentkezhet a fundamentához) és értesítik a bankot a fizetés megtagadásról, számításuk szerint a szerződés előre benemtartásáról. Na erre varjál gombot, nesze neked önkéntes megtakarítassal kombinált hitel, a hármunk között létre jött jogi szerződés harmadik személyére, rám nem terjed ki az ügyvitelben elöforduló egyéb hiányosságokról szoló értesítés, mert az csak egy ügyfél,

nekem már nem jutott papír a levelre, az ügyfél azért van hogy fizessen, csak elfelejti, hogy az az én megtakarításom, igaz ez zárolt számla, de a rábízott megtakarításokat nem hitelként kell kezelni. A hitelt nyujtó bank hozzáálása a következő, neki nincs szüksége a "KORREKCIÓS DÍJRA" csak a szerződésben foglaltak szerinti megtakarításra, nem követel egyéb díjakat különböző címeken az ügyfél partnerétől, hiába hivatkozik a fundamenta arra, hát ha az ügyfél mégis befizeti szerződésben foglalt összeget, na zákson, hát akkor majd azt a kis többletet is hozzá csapja és annyival csökkenti a tőke tartozást. De erre őt senki nem kérte és különben is milyen alapon feltételez olyan dolgokat előre ami a jóhiszeműséget és a jó erkölcsöt sérti.

A Bank azét sem igényli a "KORREKCIÓS DÍJ" kifizetését mert VESZÉLYEZTETI A KAMAT ÉS KEZELÉSI KÖLTSÉG BEFIZETÉSEK FOLYAMATOS LEHETŐSÉGEIT, nem beszélve a szerzödő harmadik fél és családja megélhetéséről. Polgárjogi szerződésekben a felek egyenlöek, és a másikat nem lehet rajta kívül álló okok miatt szankcionálni. Arra szeretnék választ kapni ezek után mi alapon sarcolja meg a fundamenta az ügy feleit, mert az én esetem nem egyedül álló sajnos sokan vagyunk ebben a cipőben.

A hitelt nyújtó Bank szerint forduljunk a PSZÁF-hoz ami nem kerülhető el, ha a fundamenta köti az ebet a karóhoz, amire őt a kutya nem kérte.

Előre is köszönöm a válaszokat üdvözlet.

2210. nagycigi
2010. okt. 30. 20:01

1.,

Ha a vállalt futamidő vége előtt felmondod a szerződést, akkor visszakapod az összses pénzed, amit befizettél, kamatostul, csak Állami Támogatást nem kapsz. (ja... és a számlanyitási díjat, - szerz. összeg 1%-a - valamint a számlavezetési díjat - havi 150 Ft - sem kapod vissza)

2.,

Korábban írtam már valakinek, hogy a lakások forgalmi értékük 70 %-áig terhelhetők jelzáloggal, vagyis amennyiért vásárolod, annak a 70 %-át kaphatod összesen hitelként.

Ha a futamidő lejártakor nem veszed igénybe a kedvezményes lakáskölcsönt, akkor semmi gond. csak a lakásban mindketten legyetek tulajdonosok, és az adásvételi szerződés igazolja a lakáscélt.

Ha a LK-t is elkéritek, akkor a fenti 70%-os szabály szerint kell gondolkodnotok: banktól, Fundától milyen arányban kéritek a hiteleket

3.,

1,5 mFt alatt nem kell jelzálog a Funda lakáskölcsönéhez.

De ekkora lakáskölcsönrésze a 421/15.000,- módozatnak,(49 hónap,szerz.összege: 2.410.000.-) vagy a 321/20.000.- módozatnak (48 hónap, sz.ö.: 2.460.000.-) van

4.,

privi üzenet is ment!

DE minél előbb nyitod meg a számládat, annál hamarabb érsz a végére... Jövőre annyi változás lesz - talán - hogy 8 év helyett tíz évig is lehet takarékoskodni. De azt megteheted az idén nyitott számlával is, hogy szükség esetén nem nyolc évig fizeted, hanem tíz évig... Jobb négy évre lekötni magad, és azt idő múltával dönteni, kell-e akkor a pémnz, vagy maradjon a számlán, és gyarapodjon... Négy év után szabadon dönthetsz, hogy mikor kéred el a pénzt, ha elkötelezed magad nyolc-tíz évre, akkor csak áthidaló kölcsönnel jutsz a pénzedhez, annak pedig igen magas a kamata..

2209. Csumpedro
2010. okt. 30. 12:18

Sziasztok! Szeretnék választ kapni 1-2 kérdésemre.

1. Ha fel szeretném bontani a 4éves 20000Ft-os fundamentámat, az egész addigi saját befizetésemet visszakapom? És kell-e indokolni, hogy miért bontom fel?

2. Szeretnék kötni én is és a barátnőm is egy 4 éves fundamentát. Később ebből vennénk közös lakást. Nem gond-e, ha két külön fundamentát ugyanarra a lakásra szeretnénk felhasználni. Hogy kell ekkor papíron feltüntetni ezt?

3. Ha sima 4 éveset veszek fel + az ehhez tartozó felvehető lakáskölcsönt, kell-e jelzáloggal terhelni a megvásárolt ingatlant?

4. Mikor érdemesebb kötni, még idén, vagy 2011-ben?

Kérlek segítsetek megválaszolni ezeket a kérdéseket, mert hasznos lenne. Előre is köszi!

2208. nagycigi (válaszként erre: 2207. - Henike77)
2010. okt. 29. 09:17

olvass, tanulj és segíts...

Nekem is, és a többi kérdezőnek is...! :)

2207. henike77 (válaszként erre: 2206. - Nagycigi)
2010. okt. 29. 05:11

Szia nagycigi,

olvasgatom a válaszaidat és sokat tanulok belőle, érdemes volt "idetévednem". Sokat kell még tanulnom, bocs de majd néha bele-bele kotnyeleskedem a válaszaidba :)

2206. nagycigi (válaszként erre: 2204. - Henike77)
2010. okt. 28. 16:50

Szia *henike"


Köszi a kiegészítést... :)))

2205. nagycigi (válaszként erre: 2201. - Dudikof)
2010. okt. 28. 16:49

Akkor a válaszok:


1., Hennike megválaszolta... :) kiegészítésként: a 25 év a banktól kért hitel futamideje - bizonyára nem fogalmaztam eléggé érthetően


2., Igen, ez havonta, a két ltp-re kért AÁK miatt 2 x (20.000.- + 54.250.-) = 148.500.-


3., Lásd: előző válasz utolsó öt mondata... :)


De azért mégegyszer, kiegészítve egy kicsit:


7,7 mFt banki hitel 2 db 93 hónapos 20.000.-/hó megtakarítású ltp-vel kombinálva: az első félévben

havi 84.900.- (utána 92.500.-)amiből 40.000.- megy az LTP-be, a többi a banknak, mint a hitel kamata...

Ha nem kombinálod, akkor a havi törlesztés: 54.373.- Ebből kiszámítható, hogy a kamat kb. 45.000.- forint, a törlesztés 9.000.- lenne, és a kölcsön ára: 18 mFt

Ltp-vel kombinálva 13 mFt

Mivel a 93. hónapot követően az ltp-n összegyűlt pénzt (5,45 mFt)áttolják a banknak, mint töketörlesztést, ott csak 2,3 mFt tartozásod marad, a 97. hónaptól a 300-ig.

Ez havi 20.500.- Ha a 93. hónapban az egyik ltp-hez elkéred a lakáskölcsönrészt is, akkor megszűnik a banki tartozásod, viszont lesz még 100 hónapig (és nem 203 hónapig!) tartozásod a Funda felé, havi 33.664.- forinttal

Persze, más variációk is lehetségesek, pl. 20+10 ezres ltp-vel kombizva, így tízezerrel kevesebb a havi teher, de a lényegen, ill. az elven ez nem változtat!


VEDD észre, hol a különbség a két lehetőség között: (futamidő, havi teher, és a hitel "ára")


AÁK-val valamivel több mint 150 hónap...,


ltp-vel kombinált banki hitellel, + funda lakáskölcsönnel kevesebb, mint 200 hónap

2204. henike77 (válaszként erre: 2201. - Dudikof)
2010. okt. 28. 05:27

szia,

az 1. kérdésedre a válasz, hogy nem hónap- ez a Fundamentánál egy módozatszám ( Személyi Bankárnak azt jelenti, hogy 93 havi megtakarítás 3% a betéti kamat és 6% a hitelkamat)

2203. nagycigi (válaszként erre: 2202. - Ministry)
2010. okt. 26. 17:12

kérheted a megszüntetést/felmondást a 93. hónapot követően. Pontosabban ahhoz a módozathoz tartozó hónapszámot elérve, amilyent annak idején kötöttél

(pl. a 324-es módozathoz 93 hónap tartozik)

Ha ebből csak 90x fizetted be a vállalt havi megtakarítást, akkor erre a kilencvenre fogod megkapni a 90x30%-ot, és ezek kamatait. Azonban a 93. hónapot követi a kiutalási időszak három hónapja, (=96 hónap, ami ugye 8 év) és a 97. elején kapod a pénzt...(adataiddal számolva 2011.április első hete)

Ha inkasszód van, akkor a 94. és 95. hónapban is levonják a havi megtakarítást, és arra is kapod az ÁT-t, kamatostul.

Csak nem tudod kérni a szerz. összeg és a saját megtakarítás közötti különbséget - a lakásköcsönt - mert a hiányzó hónapok miatt nincs meg az ún. "célértékszám"

Ha nincs szükséged lakáskölcsönre, akkor az így kiutalt összeget (a "saját megtakarítást" amiben benne van a Te összes befizetésed,az állami támogatás és mindezek kamatai) szabadon felhasználhatod.

Ha nem akarsz várni áprilisig, akkor a szerz. összeg 3%-áért soron kívül már januárban hozzájuthatsz a pénzhez. (privi ment!)

2202. Ministry
2010. okt. 26. 15:16

Sziasztok!


A 8 éves fundamentám december elején lejár időben.

Hogy kérhetem a kifizetést?

A központban azt mondták, amiért volt pár hónap (3- vagy 4) elmaradás, ezért április környékén éri el a teljes összeget, de én nem akarom tovább fizetni, ott viszont erre akartak rábeszélni...

2201. Dudikof (válaszként erre: 2200. - Nagycigi)
2010. okt. 26. 15:03

Köszönöm a választ.

Volna egy pár kérdésem:

1, A 324 hónapot jelent? Ez elvileg 27 év de Te 25-öt írtál.

2,"Tehát Neked a havi 2x20.000.- mellett az általad jelzett 4. hónaptól a 67. hónapig (64 hónap!)havonta további 2x 54.250-et kell fizetned. " ehez kellene akkor még havonta a 2szer 20 ezret is fizetni?

3,Tudnál példát írni, arra például kombihitellel hogy alakulnának a havi befizetések. A feltételek azok maradnának(ingatlan érték, önerő)


Köszönöm a választ.

2200. nagycigi (válaszként erre: 2199. - Dudikof)
2010. okt. 24. 19:24

Elsődlegesen a lényeg, hogy a ház/lakás forgaslmi értékének 70%-áig kapsz hitelt. Akármelyik pénzintézettől kéred, együtt, vagy külön.

Ekkora értékben terhelhető a lakás jelzálog-hitellel.

A 13 mFt-nak a 70 %-a 9,1 mFt, tehát nem jön össze a szükséges pénz...

Ugye, tízmillió kellene még...? :(

Ha csak 11 mFt a lakás, akkor 7,7 mFt hitelt kapsz, a hárommilla kp-vel pont rendben vagy.

Ehhez Fundamenta ltp-vel kombinált banki hitelt kérjél. A személyi bankárod majd utánajár, melyik bank ad pillanatnyilag a legkedvezőbb felétel mellett ilyen hitelt. Azt javaslom, hogy 2 db. 324/20.000.- forintos ltp-t kombináljatok be a hitelbe, (mondjuk 25 évre) Ez azt jelenti, hogy az ltp megtakarítási ideje alatt (8 év) a banknak csak a hitel kamatait fizetitek, és a tőketörlesztés helyett a tőketörlesztés összegét kiegészítitek 40.000.- Ft-ra, és az ltp-be kerül, ahol kamatozik, (3%) és kapod rá az állami támogatást (30%) majd nyolc év (93 hónap)múlva a banknak átutal a Funda kb. 5.454.000.- forintot így a bank felé meglévő tőketartozásból ennyi már elfogyott, a hátralévő havi teher pedig drasztikusan lecsökken...

Ha még az egyik ltp-hez elkéred a hozzá járó hitelt, (lakáskölcsönt)akkor az egész banki tartozásod visszafizetheted, és a Funda felé lesz 100 hónapig havi 33.000.- forintnyi tartozásod.(és nem a banknak 17 évig)


A bankárod számításának leírásában némi hibát látok. Egyrészt ez esetben is igaz a 70% max. hitel-értékhatár.

Másrészt a 4xx módozatoknál csak 1% a betéti kamat, igaz, a törlesztőkamat csak 3,9 %

Harmadrészt az egy megtakarítási évet el nem érő ltp-re kért AÁK kamat évi 15%.

A számokból, amit írtál úgy vélem 420/20.000.- módozatról van szó, ahol a szerz. összeg 4.340.000.- Ennek havi AÁK-kamata: 54.250.- LK törlesztő kamata 34.720.-

Tehát Neked a havi 2x20.000.- mellett az általad jelzett 4. hónaptól a 67. hónapig (64 hónap!)havonta további 2x 54.250-et kell fizetned.

A 68-69-70. hónapban "csak" a 2x54.250-et, mert a megtakarítási idő már véget ért, majd a 71-től a 158.-ig (88 hónapon át ) 34.720.- forintot.

Ha kicsit számolsz, rá kell hogy ébredj, a havi 2x6.000.- állami támogatás eltörpül a havi AÁK kamat mellett...


Ennél sokkal kedvezőbb a kombi hitel, mert annak havi terhét kevesebbre taksálom, mint 90.000.- Ft, az állami támogatás pedig maximálisan érvényesül...

Mire a 7,7 mFt hitelt 25 év alatt visszafizetnéd, 16 mFt-ba kerülne. Kombi hitellel, és a Funda Lakáskölcsönnel ez nem 25 év, hanem 16, (196 hónap) és kb. 13 mFt (ez utóbbi csak becslés!!!)

Az ltp számlanyitás a szerz.összeg 1%-a!

Ha mégis 13 milla körüli lakás vennél, vagy egy másik lakást is fel kell ajánlani jelzálogul - ami azért veszéleyes, mert nem csak a sajátodat kockáztatod, ráadásul nagyobb hitelhez nagyobb havi teher tartozik...

Vagy kell még saját kp-t gyűjteni, kölcsönkérni ismerőstől, családtagtól, mert önerőnak csak az számít, amit nem terhel jelzálog!

2199. Dudikof
2010. okt. 24. 17:50

Sziasztok.

Először is szeretnék elnézést kérni, ha már sokszor előfordult volna a mit írok.

Minap volt szerencsénk párommal egy fundamentás bankárral beszélgetni.

A következő dologról volna szó.

Házat/lakást szeretnék vásárolni kb: 13M magasságába. Ehhez most kb van 3M önerőnk. Más megtakarításunk nincs.

Szeretnék hitelt hozzá, ami fundamentából lehetne max 8M 600 ezer. A bankár elmondása szerint ez lehetséges már a 4. hónap után igényelni. Ehhez mind a kettőnknek nyitni kell lakás számlát és az első 3 hónapra2x 20 ezret kell fizetni utána a 67. hónapig 2x 52 ezret majd 158. hónapig2x 33 ezret.

Mennyire lehetséges ez?Ehhez esetleg más banktól lehet még felvenni hitelt ha kell?Mit javasolnátok?

A számlanyitás mennyibe kerül?

Köszönöm a válaszokat.

2198. nagycigi (válaszként erre: 2197. - Serry)
2010. okt. 20. 21:31

nem ismerem a 10 %-ot...

az értékbecslés nem az én területem...

Általában, ha a lakáscélra fordítandó összeg

60-70%-ról van számlát - mint megvásárolt, felhasznált anyag - akkor a többit betudják, mint saját munkavégzést...

De legjobb, ha megkérdezel erről egy, a Fundamentával szerződött értékbecslőt...

2197. Serry
2010. okt. 20. 16:58
Ha lakáscél igazoláshoz fundamentás értékbecsélőt kérünk fel az általunk elvégzett munkálatok igazolásához az hogyan működik. tényleg nem kellenek számlák? És elég ha a lakás 10%-a van megcsinálva, vagyis látszik a munkánk. Vagy mire vonatkozik ez a 10 %? S az értékbecsléhez kellenek fényképek?
2196. nagycigi (válaszként erre: 2195. - 1a9f281d5b)
2010. okt. 20. 14:29

akkor igen... összesített kockázattal számolt, és a két 321/20000-esnél a lakáskölcsönök együttes

összege több, mint 1,5 millió...

Ráadásul figyelj arra is, hogy az ingatlan forg.értékének 70%-áig terhelhető jelzáloggal, vagyis egy 8 milliós étékű lakásra csak 5,6 mFt hitelt kaphatsz, akárhonnan, akármilyen bontásban kérde a kölcsönt...

Ha megoldható, próbáljátok két külön ingatlanra...

2195. 1a9f281d5b (válaszként erre: 2191. - Nagycigi)
2010. okt. 20. 12:54
"a Fundamneta 1, 5 mFt-ig nem kéri a jelzálogot bejegyezni. . . így valóban önerőként használhatod fel ezt a pénzt. " -akkor sem, ha ugyanarra az ingatlanra 2 lakástakarékosságot használnak fel és mondjuk mindketten felveszik a hitelrészt is a 321/20000-es módozatnál? Vagy összeadódik ilyen esetben is?
2194. nagycigi (válaszként erre: 2193. - Vyolett)
2010. okt. 20. 08:57

Rossz hírem van... A hosszú lejáratú megtakarításokra nem kaphatsz Azonnali Áthidaló Kölcsönt... Talán azért, mert nem éri meg...

Gondolj bele, a teljes szerz. összeg után kell pl. 9,5 kamatot fizetned, a hátralévő hét évben, a megtakarítási összegen felül.

Ez elviszi a teljes állami támogatást...!

Ráadásul még önerőnek sem számíthatod, mert jelzálogot kell bejegyezni...

Más megoldás kell...(küldtem privit)

2193. vyolett
2010. okt. 19. 21:35

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a Fundamentával kapcsolatban.

Szeretnénk a párommal kötni valamilyen megtakarítást, és leginkább a Fundamenta ajánlatai tetszenek. De többektől rossz tapasztalatokat hallottunk és igazából, aki nálunk volt személyi bankár, az mindenről beszélt nekünk (föld körüli út, meg új autó vásárlása, nyúgdíj stb.) de a lényeg számunkra nem lett világos.

Tegyük fel, hogy megkötünk 6,25M-ra havi 20ezres befizetéssel mind a kettőnk nevére egy megtakarítást. HA találnánk 1éven belül házat, amit szeretnénk megvásárolni, akkor erre van lehetőségünk, hogy azonnali áthidaló kölcsönt mindkettőnkére megkapjuk? Ha igen, mennyi lenne a megtakarításon felüli összeg (kamat+kezelési ktg.), amit nekünk havi szinten kell fizetnünk?

Köszönöm előre is!

vyolett

2192. VargaTI (válaszként erre: 2191. - Nagycigi)
2010. okt. 19. 19:49

Kedves Nagycigi!

Nagyon köszönöm a választ.

VTI

2191. nagycigi (válaszként erre: 2190. - VargaTI)
2010. okt. 19. 17:15

Szia VargaTI! :)


Önerőnek csak az a pénz számít, ami a zsebedben (bankszámládon) van, vagy a barátaidtól családodtól kaptál kölcsön. Merthogy azokon nincs jelzálog.

Jó hír Nektek, hogy a 321/20.000.- forintos ltp szerződéses összegének (2.460.000.- Ft)lakáskölcsön része 1.130.496.- és a Fundamneta 1,5 mFt-ig nem kéri a jelzálogot bejegyezni...így valóban önerőként használhatod fel ezt a pénzt.

Nem sokára (vagy novemberben, vagy decemberben, az első betét befizetését követő 48-49. hónapban) kapsz a Fundától egy levelet, (AVISO) amelyben érdeklődnek, mi a szándékod a pénzzel.

Van benne néhány nyilatkozat, azok egyikét, amelyen a "MOST NEM KÉREM A KIUTALÁST" szerepel, visszaküldöd. Egyébként a 49-50. hónap áll rendelkezésedre, hogy dönts erről. Az 51. hónap a Fundamentáé, hogy pénzzé tegye az állampapírok rád eső részét, és az 52. hónap elején kiutalják Neked a kért összeget. Ha inkasszód van, akkor ez idő alatt is vonják a havi húszezret - és kapod rá az állami támogatást is, meg a kamatait is.

Mert, ha az ügyfél úgy döntene, (ahogy Te!) hogy nem kéri a kiutalást, hanem tovább fizeti a betéteket (akár a 93. hónapig - amikoris szabadfelhasználásúvá válik a pénzed) ne legyen kiesés a folyamatos megtakarításból. Tehát, ne aggódj, majd annakidején, amikor már tudod kitől, melyik, milyen, mennyibe kerülő lakást szándékozol megvenni, akkor kérd ki az addig gyűlő-gyarapodó pénzed. Ha elég ez a 2,46 mFt, akkor a saját megtakarításod több lesz a tervezettnél, így a hitelösszeg pedig kevesebb. (előnye, hogy kisebb a törlesztő részlet, vagy rövidebb ideig tartozol) Ha nem elég, akkor módosíthatod a szerződéses összeget. (ha pl. a befizetésekkel eléred az 52. hónapot, akkor a szerz.összeg 2.770.000.-, de ha csak jövő nyáron találsz lakást, pl. júliusban, akkor 3.030.000-ra módosíthatsz - már, ha kell ennyi pénz...

(saját: 1.596.849.- hitel: 1.433.151.- törl.: 26.058.- 67 hónap és ez még jelzálog nélküli, tehát önerő!)

A magasabb szerz. összeg magasabb törlesztéssel és hosszabb törlesztési idővel jár.

Ha belefér a családi kasszába, akkor a fundás lakáskölcsön felvételekor nyiss azonnal egy új ltp-t, akár tíz, akár húszezerrel,

(321 - 48 hónap)!

És, ha lejár, betörleszted az esetleg hosszabb mostani lakáskölcsönbe...(48 ill.67 hónap!) a maradékon pedig elvégzitek az esedékes apróbb felújításokat a lakáson.

Azt gondolom, így jársz a legjobban!

De ráérsz akkor tárgyalni a "kapcsolattartóddal", amikor már tudod a lakást!!!

Mert csak akkor kötelezed el magad, amikor arra szükség van. Addig - novembertől - kötetlenül rendelkezhetsz a pénzeddel (természetesen lakáscélokra)

Ha ehelyett rábeszélnének az áthidaló kölcsönre, akkor a teljes szerz. összeg számít hitelnek, ami után évi 7,77% kamatot kell fizetned a havi húszezer mellett, és jelzálog-köteles, tehát nem önerő!!!)

Változó kapcsolattartók: nézz be a fundamenta.hu oldalra, regisztráld magad a számládon lévő ügyfélszámmal (azt hiszem azzal, de ott le van írva) és nézd meg, ki a tényleges kapcsolattartód - ott a tel.száma is. Bár, ha megőrizted az eredeti AJÁNLAT-ot, akkor azon rajta van annak a neve és tel. száma, akivel akkor kötötted a szerződést. Felhívhatod.

(tudod, sokan vannak, akik azt hiszik, itt könnyen meg lehet gazdagodni, és mikor csalódnak, itt hagyják a céget. Nagy a csalódás, itt is dolgozni kell!!!

Ilyenkor aztán az ügyfél másik személyi bankárhoz kerül. Sajnos azonban sokan vissza is élnek ezzel a mondattal: "Én vagyok az Ön személyi bankárja!"

2190. VargaTI
2010. okt. 19. 06:58

Kedves Fórumozók!

Novemberben jár le a 2006-ban kötött 321-es módozatú, havi 20 000 ft-os megtakarításunk. Lakásvásárlásnál az állami támogatást és a hitelt is tervezzük felvenni, mivel az is önerőnek számít, ha jól tudom.

Egyelőre nem tudjuk felhasználni, de azt sem tudjuk még, hogy egy félév múlva nem lesz-e szükségünk rá. A gond, nem a pénz hiány, hanem még nem tudjuk hol és mikor veszünk a gyereknek - ő a kedvezményezett - lakást. Most végzett, állás még sehol. Csütörtökön találkozunk a fundamentás kapcsolattartónkkal - az egyikkel, mert már több ember is jelezte, hogy ő a mi kapcsolattartónk. Bár olvasva a hozzászólásokat ezen nem kell meglepődni.

Nos, mielőtt találkozunk vele, szeretnék tájékozódni, hogy esetünkben, mi tűnik a legjobb megoldásnak - azaz mivel veszítünk legkevesebbet, vagy netán nyerünk. A törlesztés most 60 hónapos, a felvételtől számítva, ezt nem igazán szertenénk hosszabra nyújtani, de a magasabb részlet nem lenne gond.

Előre is köszönöm a segítséget.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook