Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » 2012. évi közigazgatási alapvizsga tesztkérdéseket vadászom, ki tud segíteni egy bukott nagyinak? fórum

2012. évi közigazgatási alapvizsga tesztkérdéseket vadászom, ki tud segíteni egy bukott nagyinak? (tudásbázis kérdés)


2013. okt. 10. 16:02

Üdvözletem!

Megköszönném ha küldene valaki közig. alapvizsga kérdéseket. Holnap vizsgázom!

toth1969@yahoo.com

Üdv.:

Gyula

105. temmp
2013. okt. 7. 23:43
104. Shad
2013. okt. 7. 23:25
a címem lemaradt: falc@freemail.hu
103. Shad
2013. okt. 7. 23:25

Sziasztok!


Én is vizsgázom jövő héten sajna, valaki elküldené a tesztsorokat?


Nagyon megköszönném!!


Kösziiiiiiiiii: Shad

102. Abile (válaszként erre: 100. - Lewin8253)
2013. okt. 3. 13:03

Szia!

A regisztrált neveddel és jelszóddal tudsz belépni a tvp.uni-nke.hu/portal/ oldalon. A baloldali menüben a legalsó fül a feladatsor, amin tudsz gyakorolni.

101. temmp (válaszként erre: 100. - Lewin8253)
2013. okt. 2. 09:18

nekem fogalmam sincs, hogy milyen evbol valo amit kaptam es kuldozgetek tovabb

de a weboldalon, ahol lehet jelentkezni van egy probat teszt

2013. okt. 2. 08:24

Sziasztok! A korábbi linkek már nem élnek :-(

Van valakinek ötlete, hogy lehet hozzájutni a 2013-as alapvizsga kérdéseihez? Bármely infó érdekel.

2013. szept. 30. 22:10
Sziasztok! Na kinek hogy sikerült? Én már nagyon be vagyok rezelve, a napjaim meg vannak számlálva....
98. temmp (válaszként erre: 97. - Ancsa106)
2013. szept. 25. 10:40
lenti linkek már nem működnek?
2013. szept. 25. 10:03

Sziasztok! Nagyon szépen kérnék valakit, aki segítene rajtam és küldene legalább agy kérdéssort a tesztkérdésekből.2013.10.03.-án vizsgázok és SOS lenne. Nagyon megköszönném.

ancsa106@t-online.hu-ra várom!

96. temmp
2013. szept. 24. 21:49
2013. szept. 24. 17:57
ja, toth_andrea@citromail.hu
2013. szept. 24. 17:49

Én is kérnék egy tesztsort, ha lehetséges...


Köszi:

Andi

93. mikejudit (válaszként erre: 91. - Temmp)
2013. szept. 24. 15:30
Köszönöm szépen,megkaptam.
92. RayRay (válaszként erre: 91. - Temmp)
2013. szept. 24. 09:44
Köszi szépen, nagyon kedves vagy! :)
91. temmp
2013. szept. 23. 22:20

Elvileg mindenkinek küldtem mail-ben is a linket, nem csak egyet, ugyhogy jó pár ember leszedheti.


Sokan írtatok mail-t, bocs, hogy nem tudok mindenkinek válaszolni, csak küldöm a linket. Bölcsi beszoktatunk, nehéz napokat élünk :)

90. temmp
2013. szept. 23. 22:10

Ide tettem fel:

[link]


5 napig, vagy 10 leöltőeig lehet leszedni.

89. RayRay
2013. szept. 23. 16:15

Sziasztok, kéretek én is tesztsort, ha még van olyan mait itt nem publikáltak? Én is a héten vizsgázok. Köszi:


t.laura87@freemail.hu

88. temmp
2013. szept. 23. 14:46

Sziasztok!

estefele mindenkinek elküldöm!.

87. aci70 (válaszként erre: 69. - Temmp)
2013. szept. 23. 13:56
Szia! Olvastam vannak összeállított vizsgakérdéseid. Ezek ugyanazok, amiket valaki felrakott ide? Ha nem, megtennéd, hogy elküldöd nekem is? geriagi99@gmail.com. Holnap vizsgázom, átnézném, ha lehet. Köszi.
86. mikejudit (válaszként erre: 62. - Temmp)
2013. szept. 22. 13:16

Sziasztok!

Én is örülnék alapvizsga tesztsornak. Aki tud legyen szíves nekem is küldeni!


mikejudit@citromail.hu


Köszönöm

85. alfredka2 (válaszként erre: 62. - Temmp)
2013. szept. 21. 11:29

Sziasztok! Én is szeretnék kérni alapvizsga tesztsort, előre is köszi!


alfredka2@freemail.hu

2013. szept. 17. 20:19

Amikor mi vizsgáztunk akkor ezeket találtuk, arra vigyázzatok, hogy mi kb 1 éve vizsgáztunk!!

Nem volt könnyű... de volt olyan kolléga aki semmit nem készült és mázlista módon éppen elérte a minimumot... :) Én készültem, de ahhoz képest nem lett valami jó az eredményem...de nem buktam meg .

83. csakriszta (válaszként erre: 81. - 4d4b358ff3)
2013. szept. 16. 18:07
Te vagy már egy Angyal!Köszönjük!
2013. szept. 16. 03:06

Sziasztok!

Köszönöm a segítséget!!!!!!

2013. szept. 15. 22:48

Összegyűjtött kérdések


1. Az Európai Gazdasági Közösség megalapítására vonatkozó szerződést mikor és hol adták ki?

1957 (Róma)

2. Az adatvédelemről szóló törvény száma? (CXII infó törvény)

3. Melyik nem tekinthető az ügyirat kezelési folyamat részének (küldemény átvétele, küldemény felbontása, küldemény szignálása, küldemény irattárazása)?

4. A Honvédelmi Bizottságot ki hívhatja életre, és időben meddig korlátozódhat a tevékenysége? Országgyűlés és nincs időbeli korlát.

5. A köztisztviselőknek mennyi lehet a maximális heti munkaóra száma? 40

6. A köztisztviselőknek hány százalékkal lehet lefelé eltéríteni (csökkenteni) az illetményét?


20% (felfelé 40%)

7. Irattározásnál hogyan kell az iratnak azonosító számot adni?

8. Milyen, a "jó állam" kialakítására vonatkozó programot, intézkedést ismer? Igazságügyi reform, önkormányzati reform, Magyary program

9. Mely közigazgatás fejlesztési irányzat jellemzője volt az erkölcs hangsúlyának növekedése? (Itt például az egyik válaszlehetőség olyan volt, amely nem szerepelt a tankönyvben.) Új Weberiánis

10. Ki dönthet polgármesteri hivatal alapításáról, létrehozásáról? (Képviselő-testület)

11. Meddig kell megalkotni, és elfogadni a költségvetési törvényt? (A költségvetési törvénytervezet elkészítése és elfogadása a költségvetési évet megelőző évben történik.

12. Ki nevezi ki a politikai államtitkárt? (köztársasági elnök)



1. Mi számít központi közigazgatási szervnek? (5 lehetséges megoldásból többet is lehet választani: a kormánybizottság igen, a közigazgatási hivatalok nem)

2. Hol van az Európai Parlament székhelye? Strasbourg

3. Milyen lélekszám alatt lehet a polgármester társadalmi megbízásban? Kevesebb, mint 3000 fő.

4. Kinek tartozik beszámoltatási kötelezettséggel az MNB elnöke? Országgyűlés

5. Mit jelent az Áht.-ban a valódiság elve? Az egyes bevételi és kiadási előirányzatoknak a tényleges helyzetről kell képet adniuk.

6. Milyen típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés szükséges a „Bizalmas” minősítésű szintű adatokhoz való hozzáféréshez? „A” A Titkos „B” a szigorúan titkos „C” (a bizalmas 20 évre szólhat, a korlátozott terjesztésű 10 évre, a titkos és a szigorúan titkos 30 évre szólhat.

7. Mi számít iratkezelési cselekménynek? (több megoldás kiválasztása 5 lehetségesből)



1. Ki nevezi ki a Központi Hivatal vezetőjét? (miniszter)

2. Milyen típusú átvilágítás szükséges a Korlátozott terjesztésű iratokba való betekintéshez? nincs szükség nemzetbiztonsági ellenőrzésre

3. Mi volt Magyarország jelmondata az EU elnökség idején? „Erős Európa”

4. Magyarországon a választópolgár közvetlenül szavaz-e? igen

5. Kiegészítő mondatként: A közigazgatás akkor hatékony ha,...

6. Egy kissé ködös feladatként az iratok megsemmisítésnek mibenléte felől érdeklődtek, a selejtezési bizottság felállításáról és mindezt hány évente. .minden évben 3 tagú bizottság

7. Illetve eszembe jut még egy valamilyen furán megfogalmazott kérdés, ami az expediálás felől közelített, talán mit jelent, vagy hasonló:)


1. A közszolgálati jogviszony megszüntetése jognyilatkozathoz kötött?

2. Mit készít az ügyintéző az érdemi ügyintézői szakaszban?

3. Mi a jellemző eszközrendszere a reformnak? irányítási, jellemzően jogi jellegű

4. Kit jelöl ki a vezető a szignálási szakaszban? ügyintézőt

5. Az Alkotmánybíróság vagyonnyilatkozata nyilvános adatnak minősül? igen nyilvános

6. Az országgyűlési képviselők minősített többséggel hozzák meg a döntéseket? legtöbbször igen és ehhez a jelenlévő képviselők 2/3-ának szavazata kell.

7. Etika definíciója

8. Az állami vagyon fajtái kincstári és üzleti vagyon. A kincstári az forgalomképtelen, vagy korlátozottan forgalomképes.

9. A bírói jogalkalmazás pontjai

10. Mikor van az EU napja? május 9-én, „Egyesülve a sokféleségben”, Friedrich Schiller Örömóda Ludwig van Beethoven IX. szimfónia

11. Európai Bizottság székhelye Brüsszel


1. Mely szerv nem tartozik kormányhivatalok csoportjába? (kakukktojás)

2. EU parlamenti képviselőink száma 22 mandátum jelenleg

3. a „korlátozott terjesztésű” adatok maximális érvényességi ideje 10 év, bizalmas: 20 év, titkos, szigorúan titkos: 30 év.

4. köztisztviselőknek járó egybefüggő pihenőidő két nap között legalább 11 óra egybefüggő pihenőidő, Munkaközi szünet 6 órán túli munkavégzés esetén 30 perc, majd minden további 3 óra után plusz 20 perc szünet. Heti munkaidő 40 óra. Rendkívüli munka évente maximum 200 óra., Évente 25 nap alapszabadság.

5. a köztisztviselők maximális heti munkaideje 40 óra

6. Lisszaboni szerződés érvénybe lépésének éve 2009-től hatályos, jelenleg is ez szabályoz. ez szüntette meg a 3 pillér rendszert, és az EU-t jogi személlyé tette.

7. Ki vezeti a Miniszterelnökséget? miniszterelnök irányítja, és az államtitkár vezeti

8. Melyik jogforrástípus a jogharmonizáció legfontosabb eszköze? Szerintem a jogharmonizációs záradék, amivel el kell látni a magyar jogszabályt, ami jogharmonizációs célú

9. Hány tagja van az Alkotmánybíróságnak? 15 tag, és 12 évre választja őket az országgyűlés.



1. Melyikben lehet fizetési bírságot megállapítani? felsoroltakból választás (OGY törvénye, miniszteri rendelet,…)

2. A minősítés a teljesítményértékelésen alapul? Szerintem igen

3. Az EU egységes fizetőeszköze az euro?

4. A dekoncentrált szervekre mi nem jellemző? felsorolásból választani kellett

5. Ki nevezi ki a minisztereket? köztársasági elnök

6. Elektronikusan beérkezett irat esetén a hatóságnak 8 napja van az érkeztetésre, igen

7. Az Európai Tanács tagjai kiből állnak? állam- ill. kormányfőkből. Az EU legmagasabb szintű politikai döntéshozó szerve. Félévente legalább kétszer ülésezik.

8. Mi nem alkotmányos elv? felsoroltakból választani

9. Választási alapelvek kiválasztása felsoroltakból

10. A területi önkormányzat kizárólag……..önkormányzat. kiegészítős Településrészi önkormányzatot kizárólag csak a képviselő-testület hozhat létre települési képviselőkből

11. Hol található helyi önkormányzat? felsoroltakból választani kell

12. A bírók függetlenek, csak a törvénynek vannak alárendelve?

13. A Közt. Elnök adhat-e törvény módosítására javaslatot?

14. Mikor érvényes egy jogszabály? felsoroltakból választani

15. A helyi önkormányzat mit hozhat létre? törvény, határozat, rendelet

16. Megelőző védelmi helyzetben a Kormány jogosult rendeletet hozni az OGY intézkedéséig, de legfeljebb 60 napig tart az így bevezetett intézkedések hatálya. Ezek az intézkedések a rendvédelem, honvédség, közigazgatás működését érintik, a törvénytől eltérő módon?

17. Az EU Better Regulation programja a szabályozottságot fogja erősíteni? Csökkenteni fogja a célja, hogy növelje a szabályozás hatékonyságát a reformok bevezetésével. Egyszerűsítéssel, mennyiségi csökkentéssel, a bürokrácia csökkentésével, átlátható módon nyilvánosságot teremtve

18. Mi központi államigazgatási szerv? felsoroltakból választás

19. A Kormányhivatalt kormánymegbízott vezeti, aki politikai elem? igen

20. Mi szabályozza a teljesítményértékelést és a minősítést? Nem a Kttv. hanem kormányrendelet fogja szabályozni.

21. Megtagadhatja-e a közt. a vezetője utasítását, ha annak végrehajtása más testi épségét veszélyezteti? igen

22. Mi jár hivatalvesztéssel? megrovás, vezetői megbízás visszavonása, …

23. Mi a KET tárgyi hatálya? kimondja, hogy mi minősül közigazgatási hatósági ügynek. Minden olyan ügy amely az ügyfélre nézve jogot, vagy kötelességet állapít meg, adatot, tényt, jogosultságot igazol, hatósági nyilvántartást vezet, hatósági ellenőrzést végez, nyilvántartásba vesz vagy töröl.

24. Az eljárás egyéb résztvevője is fellebbezhet a határozattal szemben? Csak az őt érintő rendelkezés ellen.

25. A hatóság illetékességét mik határozzák meg? Főként a lakóhely, székhely, telephely vagy utolsó tartózkodási hely, esetleg tartózkodási hely. Ahol az ingatlan fekszik, ahol a tevékenységet végezték, jogellenes magatartást tanúsították.

26. Az ügyfél csak személyesen járhat el? nem. képviselő útján is. 1 Törvényes képviselet, 2 meghatalmazás, 3 ügygondnoki képviselet.

27. A hatóság döntését csak hivatalos iratként kézbesítheti? Főként igen, de lehetőség van kivételes esetekben telefxon, szóban, elektromos úton is információkat közölni az ügyféllel.

28. A bíróság kötve van a fellebbezésben foglaltakhoz?

29. Az új weberiánus irányzat a társadalmi szereplőket helyezi a középpontba? nem az új weberiánus az államot és a közigazgatást helyezi a középpontba. A jó kormányzás pedig a társadalmi szereplőket. Az új közmenedzsment pedig a piacot.

30. A Magyary Program stratégiai célkitűzései: 1. Eredményes szervezeti működés, 2 feladatrendszer megújítása, 3 belső eljárások racionalizálása, ügyfélkapcsolatok javítása, 4 személyzeti igazgatás fejlesztése, kiszámítható, vonzó életpálya

31. A Magyary Program / személyzeten belül volt egy kérdés az életpályák átjárhatóságával kapcsolatban :o( életutak egységes kidolgozása, a munkakör kerül a személyzeti gondolkodás középpontjába.

32. Az EU bíróságnak a székhelye? Luxemburg

33. Az Európai Tanács hogy hozza döntéseit? konszenzussal dönt, nem alkot jogszabályt egyébként.

34. A monetáris politika célja? a nemzeti fizetőeszköz értékének megőrzése, pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása, infláció mérséklése, a gazdasági fejlődés elősegítése.

35. A hazai fizetőeszköz gyengülése hogy hat a beruházásokra? a belföldi gazdaságot élénkíti, a beruházásokat ösztönzi.

36. Az önkormányzati alrendszer tagja-e a helyi önkormányzati alrendszer? szerintem igen

37. Az állami vagyonért felelős miniszter milyen szerveken keresztül gyakorolja felügyeletét? Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., Magyar Fejlesztési Bank Zrt. Nemzeti Földalap.

38. Hogy lehetséges költségvetési szerv létrehozása? jogszabállyal, vagy alapító okirattal. A törzskönyvi nyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre.

39. A kötelezettségvállalás ellenjegyzését kizárólag a gazdasági vezető végezheti? főszabályként igen

40. A politikai vélemény különleges adat-e? igen

41. Milyen minősítési szinteket ismer? Bizalmas, korlátozott terjesztésű, titkos, szigorúan titkos.

42. Papír alapú küldeményt mikor nem szabad felbontani? ha saját kézbe van címezve

43. A belső szabályzatok minek a rendezésére szolgálnak? a klt szerv működéséhez, gazdálkodásához kapcsolódó kérdéseket. kiegészíti a jogszabályban, az alapító okiratban, SZMSz-ben foglaltakat.


1.) Ki hozza létre a Honvédelmi Tanácsot? Országgyűlés

2.) Kik rendelkeznek szavazati joggal a Kormány ülésein? A kormány tagjai: miniszter, miniszterelnök, tárca nélküli miniszter.

3.) Hány alkalommal kerül sor a Kormány ülésére? hetente

4.) Ki előtt vonják felelősségre a Köztársasági elnököt? Alkotmánybíróság előtt, aki megfoszthatja a tisztségétől, bármilyen büntetés kiszabása mellett.

5.) Ki és hány hónapra nevezheti ki a miniszteri biztost? normatív utasítással, kiemelt fontosságú feladat ellátására a miniszter nevezheti ki, legfeljebb 6 hónapra. Eshetőlegesen működhet a minisztáriumban.

6.) Mit jelent a biztonságosság elve? A Magyary Programon hatékonysági célkitűzései között szerepel. A szervezeti hatékonyság fogalmán belül. Eredményes, gazdaságos, hatásos, biztonságos, felügyelhető, alkalmazkodó (fejlődő) tervezhető, modellezhető

7.) Igaz, vagy hamis: A rendes bíróságok előtt folyó eljárások kontradiktórius jellegűek. igen

8.) Igaz, vagy hamis: Az állam és a hely önkormányzati tulajdona nemzeti vagyon. igen

9.) A kiválasztás során (ez a Magyary Programnál van) minek kell megfelelni?

10.) Igaz, vagy hamis: A köztisztviselők jogvita esetén milyen testülethez fordulhatnak? (83. oldal) köztisztviselő csak bírósághoz fordulhat, Kormánytisztviselő az Kormánytisztviselői Döntőbizottsághoz, és munkaügyi bírósághoz is fordulhat. Munkáltató csak bírósághoz

11.) A közigazgatási jogalkalmazás témából is volt egy kérdés.

12.) A közigazgatási hatóság kártérítési felelőssége. Vissza kell fizetnie az eljárási költséget, kétszeres túllépés esetén annak kétszeresét.

13.) A kérelemre induló eljárások sajátosságai. a kérelem beérkezését követő napon indul meg az eljárás.

14.) Igaz, vagy hamis: a felettes (másodfokú) hatóság a sérelmezett döntést módosíthatja, vagy visszavonhatja. helybenhagyja, megváltoztatja, vagy megsemmisíti.

15.) Igaz, vagy hamis: Az új közmenedzsment irányzat legfontosabb felismerése a közszféra fenntarthatatlansága volt. a kilencvenes évektől a korábbi jóléti állam miatt a megnövekedett közszféra fenntarthatatlan. A piaci logikát kell alkalmazni.

16.) Igaz, vagy hamis: A hazai fizetőeszköz erősödése a belföldi termelést és beruházásokat ösztönzi. a gyengülése fokozza a beruházásokat, és így a termelést (belföldi gazdaságot) is. nem igaz

17.) A központi alrendszerről is volt egy kérdés.

18.) Kiegészítős: A bizalmas minősítési szintű adat megismerése esetén „A” típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés lefolytatása szükséges.

19.) Kiegészítős: A küldemények felbontásának rendjét az iratkezelési szabályzatban kell meghatározni.

20.) Kiegészítős: A hatékonyság az erőforrások bármelyik csoportjára vonatkozik.



1. Milyen minimum iskolai végzettség szükséges a köztisztviselői állás betöltéséhez? érettségi

2. Az Európai Bizottság Elnökségének mennyi tagja van? az Európai Bizottság jelenleg 27 fős

3. Mi az irattár fogalma? (A hiányosan megadott definícióról rá kellett jönni, hogy az az irattár fogalmát jelöli)

4. Az ügyiratkezelés melyik szakaszához tartozik a kiadmányozás? érdemi szakaszhoz

5. Az adatigénylés milyen formában történhet?

6. Lehet-e személyes adatot nyilvánosságra hozni? közérdekből nyilvánosság van

7. Mit okoz a hazai fizetőeszköz gyengülése az exportnak és az idegenforgalomnak? növeli az exportot

8. Kikre vonatkozik az Alapjogi Charta? címzetjei az UNIÓ intézményei

9. Mi az egyszeri halasztóhatályú vétó? (Itt is a definíciót hiányosan adták meg. ...kihagyták, hogy megfontolás végett észrevételeinek közlésével....és, hogy az ....újratárgyalt törvényt köteles aláírni...)

10. A megadott szervezetek közül ki kellet választani, hogy mi a miniszterelnök munkaszerve?

11. A megadott szervek közül ki kellett választani, hogy mik tartoznak a központi államigazgatási szervek közé? Volt közöttük egy kakukktojás: egy közalapítvány. szerintem a közalapítvány az központi közigazgatási szervtípus

12. Párosítani kellett a következő definíciókat:


Fogalmak magyarázata Fogalmak



ki választható miniszterelnöknek?

mik az EU jelképei? lobogó, egyesülve a sokféleségben. himnusz (Örömóda), május 9.

kik a kormány tagjai? miniszterelnök, miniszterek, tárca nélküli miniszterek

vmi olyasmi, hogy a miniszterelnök mit ad ki: miniszterelnöki rendeletet

mi az alapjogi charta? Az EU polgárok jogait összefoglaló alapvető dokumentum, elsődleges jogforrások közé tartozik, Ilyen elsődleges jogforrás még az alapító szerződések, és csatlakozási szerződések

mikor van az Európa-nap? máj. 9.

melyik európai közig-fejl. irányzatra jellemző, hogy társadalmi szereplőket és azok partnereit vonja be? jó kormányzás A közmenedzsmen: a piacot, Az újweberiánus: az államot és a közigazgatást helyezi a középpontba



1.Hány nyelven fordulhatnak az EU polgárai az EU intézményekhez?

2

23

27


2. Minek a rövidítése a EPSCO?

versenyképességi tanács

foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanács

oktatási, ifjúsági, kulturális és sportügyi tanács


3. Melyik napon ünnepeljük az EU-napot?

április 9.

május 9.

június 9.


4. Jogi norma alkotása szempontjából az Európai Parlamentnek csekélyebb a szerepe.

igaz

hamis


5. Hol dolgoznak köztisztviselők? A helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatala,, hatósági igazgatási társulása, közterület felügyelete,körjegyzőség

Országgyűlés hivatala, Köztársasági elnök hivatala, Alkotmánybíróság hivatala

Autonóm jogállású államigazgatási szervek: Közbeszerzési hatóság, Gazdasági Versenyhivatal,

Önállóan Szabályozó központi közigazgatási szervek: Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság,

Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete

Országgyűlési Hivatal

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala

MiniszterelnökI Hivatal

polgármesteri hivatalok


6. Párosítsa össze az alábbiakat:

1. hatáskörgyakorlás célhoz kötöttsge

2. hivatalbóliság elve

3. szabad bizonyítás elve

4. diszkrimináció mentesség elve


3 A közigazgatási eljárásban a hatóság feladata a döntéshozatalhoz szükséges tényállás felderítése, és a valósághű

tényállás alapján a megfelelő döntés meghozata. A tényállás tisztázása érdekében a hatóság bizonyítási eljárást

olytat le annak érdekében, hogy az egyes bizonyítékokat összegyűjtse, és azokból megfelelő következtetést

vonjon le.


1 A közigazgatási hatóság a hatáskörének gyakorlásával nem élhet vissza, hatáskörét a jogszabályokban előírt

célok megvalósítása érdekében, mérlegelési és méltányossági jogkörét a jogalkotó által meghatározott

szempontok figyelembe vételével és az adott ügy egyedi sajátosságaira tekintettel gyakorolja.


4. A közszolgálati foglalkoztatott feladati ellátása során előítéletek nélkül jár el, és előítéletek nélkül figyelembe

veszi mások jogait, kötelezettségeit és törvényes érdekeit.


2. A közigazgatási hatósági eljárásban a törvény keretei között a hivatalból való eljárás érvényesül.

A közigazgatási hatóság hivatalból - vagyis ügyfél kérelme nélkül - indíthat eljárást, állapítja meg a

tényállást, határozza meg a bizonyítás módját és terjedelmét, felülvizsgálhatja mind a saját, mind a

felügyeleti jogkörébe tartozó hatóság végzését, határozatát.



7. Melyek az alábbiak közül a iratkezelés folyamatának szakaszai? (Több válasz is lehetséges)

küldemények átvétele

küldemények felbontása

ékeztetés

szignálás

irattározás


8. Az érkeztetés az érkeztető bélyegzőnek az iratra való rányomásából és az érkeztetőkönyvbe való beveztéséből áll.

igaz ez a jó

hamis


9. Kik bonthatják fel a küldeményt?

címzett

az iratkezelési szabályzatban meghatározott ügyintéző ez a jó

az SzMSz-ben maghatározott ügyintéző

a jogosult személy által meghatalmazott személy (lehet, hogy nem pontosan ez volt)


10. Melyik az adattörvény az alábbiak közül?

1992. LXIII. tv.

1992. XI. tv.

1992. XLIII. tv.

1992. CXL. tv. Mostmár a 2011 évi infó törvény CXII


11. Melyek autonóm jogállású szervek az alábbiak közül? (Több válasz is lehetséges)

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Gazdasági Versenyhivatal

Közbeszerzések Tanácsa

Központi Statisztikai Hivatal


12. A tábornokokat a köztársasági elnök/honvédelmi miniszter/miniszterelnök nevezi ki. Válassza ki a helyes megoldást!


13. Melyek tartoznak a fővárosi és megyei kormányhivatalok ügyfélszolgálatának feladatkörébe? (Több válasz is lehetséges)

GYES igénylése

az önkormányzati hatáskörbe tartozó szabálysértési ügyekben a határozat végrehajtásának mellőzésére irányuló kérelem

az állampolgárásg megszerzésére irányuló nyilatkozat és kérelem

vízjogi kérelem ez nem


14. Az Alaptörvényt többséggel/minősített többséggel/abszolut minősített többséggel lehet megváltoztatni. Válassza ki a helyes megoldást!


15. A vizsgálat során a másodfokú hatóság kötve van a fellebbezésben foglaltakhoz.

igaz

hamis nincs kötve hozzá, szerintem ez azt jelenti, hogy más jogszabálysértést is feltárhat


16. A '60-as '70-es évek jóléti állami rendszerek miatt megnövekedett közszféra fenntarthatatlansága melyik közigazgatási-fejlesztési irányzatot hívta életre?

új közmenedzsment (new public management) a piacot helyezi a középpontba

újweberiánus állapkoncepció az államot és a közigazgatást helyezi a középpontba

jó kormányzás (good governance) a társadalmi szereplőket helyezi a középpontba az állampolgárokat, és azok partnereit.


17. Melyek a szervezetfejlesztés fő stratégiai célkitűzései?

feladatrendszer megújítása

belső eljárások racionalizálása



Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre lehet számítani. Tapasztalatom szerint olyan sok az 50 kérdés, hogy bőven van lehetőség a tévesztések ellensúlyozására.


Az igaz-hamis kérdések szinte szó szerint a könyvből származó idézetek, ha valaki figyelmesen elolvassa az anyagot, jó eséllyel emlékszik rá.


Sok sikert az elkövetkezendőkben vizsgázóknak! Remélem tudtam segíteni.



Mennyi az általános eljárási határidő?

Nem bejelölve 60 nap

Bejelölve 30 nap

Nem bejelölve 15 nap



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Kivételes esetben a közigazgatási (hatósági) szervek is eljárhatnak olyan ügyekben, amelyekben ellenérdekű ügyfelek közötti jogvita megoldása az ügy tárgya.

Bejelölve Hamis

Nem bejelölve Igaz pedig igaz 



Egészítse ki a mondatot! A köztársasági elnök törvényt és népszavazást kezdeményezhet.



Egészítse ki a mondatot! A(z) jog szabályalkotási helyett szabályozási autonómia keretében a helyi önkormányzat rendeleteket és határozatokat hozhat.



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A hatékonyság az erőforrások bármelyik csoportjára vonatkozik.

Bejelölve Igaz

Nem bejelölve Hamis



Egészítse ki a mondatot! A közigazgatási jogalkalmazás során szükség van az adatok, tények, bizonyítékok szelektálására, amelyet a tényállás tisztázásának nevezünk.



Mely szervezet áll az ügyészi hierarchia élén?

Bejelölve a Legfőbb Ügyészség

Nem bejelölve a Fellebbviteli Főügyészség

Nem bejelölve az Országos Igazságszolgáltatási Tanács



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A szabad jelöltlistának köszönhetően a választópolgárok sorrendet állíthatnak fel a listán szereplő jelöltek között.

Nem bejelölve Igaz

Bejelölve Hamis ????



Milyen összegig téríti meg az Országos Betétbiztosítási Alap személyenként és hitelintézetenként összevontan a kárt, ha egy bank nem tudna maradéktalanul helytállni a betétesekkel szemben fennálló kötelezettségeiért?

Nem bejelölve 10 millió forintig

Bejelölve 100 ezer euróig

Nem bejelölve korlátlanul



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A költségvetési szerv törzskönyvi nyilvántartásba vétele az alapító okirat alapján történik meg.

Bejelölve Igaz

Nem bejelölve Hamis



Az eltérítés keretében legfeljebb mennyivel lehet emelni az alapilletményt?

Nem bejelölve 20 %-al

Bejelölve 50 %-al

Nem bejelölve 30 %-al



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A kormánymegbízott felett – a kinevezés és a felmentés kivételével – a munkáltatói jogokat a miniszter gyakorolja.

Nem bejelölve Igaz ez a jó

Bejelölve Hamis



Amennyiben a köztisztviselő szándékosan okozott kárt a munkáltatónak, mekkora részét kell megtérítenie?

Nem bejelölve a teljes kárt a fizetése négyszeresével felel

Nem bejelölve a teljes kár felét

Bejelölve egyhavi illetményével felel Ez nem jó!!!!



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A köztársasági elnök az elfogadott törvényt az Alaptörvénnyel (Alkotmánnyal) való összhangjának vizsgálatára megküldheti a Magyar Köztársaság ilyen már nincs, helyette Magyarország Alkotmánybíróságának, illetőleg megfontolásra visszaküldheti az Országgyűlésnek.

Nem bejelölve Hamis

Bejelölve Igaz



Egészítse ki a mondatot! A miniszter normatív utasítással kiemelt fontosságú feladat ellátására miniszteri biztost nevezhet ki, legfeljebb hat hónapra.



Hogy szól az egységesség elve?


Nem bejelölve A költségvetési törvénybe – vagy önkormányzat esetében a költségvetési rendeletbe – valamennyi kiadási és bevételi előirányzatot bele kell foglalni. Ez a jó!!!!

Nem bejelölve Az egyes kiadási és bevételi előirányzatoknak a tényleges helyzetről kell képet adniuk. Bejelölve A költségvetés végrehajtásának ellenőrzéséről ugyanilyen típusú jogszabályt, tehát törvényt – önkormányzat esetében rendeletet – kell elfogadni. Ez rossz megoldás!!!!



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A hatósági eljárásban olyan bizonyíték használható fel, amely alkalmas a tényállás tisztázásának megkönnyítésére.


Bejelölve Igaz

Nem bejelölve Hamis



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Személyes adatnak minősül a bármely természetes személlyel kapcsolatba hozható adat.

Nem bejelölve Hamis

Bejelölve Igaz



Melyik nem az EU hivatalos jelképe az alábbiak közül? Válassz ki a kakukktojást!

Nem bejelölve himnusz

Nem bejelölve lobogó

Nem bejelölve Európa-nap

Bejelölve EU logó

Nem bejelölve jelmondat



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Az önkormányzat vagyonával és bevételeivel kötelező feladatai ellátásának veszélyeztetése nélkül vállalkozást folytathat.

Nem bejelölve Hamis

Bejelölve Igaz



Fejezze be a mondatot! A közigazgatás ügyvitelére jellemző, hogy a papíralapú ügyintézés mellett (azzal párhuzamosan) elektronikus technológiai elemek is jelen vannak. Ezt nevezük ügyviteli technológiának.



Az egy ügyirathoz tartozó iratokat milyen számmal kell ellátni?

Bejelölve az iktatási főszám alatt folyamatosan kiadott alszámokon

Nem bejelölve az iktatási főszám alatt folyamatosan kiadott számokon

Nem bejelölve az iktatási főszám alatt folyamatosan kiadott mellékszámokon



Egészítse ki a mondatot! Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az azonos hatáskörű hatóságok közül az a hatóság jár el, amelynek illetékességi területén az ügyfél lakóhelye/tartózkodási helye, ennek hiányában szálláshelye, illetve székhelye, telephelye, fióktelepe van.



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Kötelezettségvállalásra a költségvetési szerv vezetője, vagy az általa erre írásban felhatalmazott alkalmazott jogosult.

Nem bejelölve Hamis

Bejelölve Igaz



Hány szintje van a COREPER-nek?

Nem bejelölve 4

Bejelölve 2

Nem bejelölve 3



Melyik nem tartozik a közigazgatási jog szabályozási területei közé?

Nem bejelölve a közigazgatás működési rendjét meghatározó szabályok

Nem bejelölve a szervezetekre vonatkozó szabályok

Bejelölve a peres eljárásra vonatkozó szabályok Ebben nem vagyok biztos!!!

Nem bejelölve a jogalanyok magatartásának befolyásolására vonatkozó szabályok



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Megelőző védelmi helyzetben az Országgyűlés jogosult arra, hogy a közigazgatás, a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek működését szabályozó törvényektől eltérő intézkedésket vezessen be.

Bejelölve Igaz Ez nem jó válasz!!!!

Nem bejelölve Hamis Ez a helyes, ugyanis a Kormány jogosult!!!



Egészítse ki a mondatot! A a jogalkotói hatalom minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy a belső jog szabályai ne álljanak ellentétben a nemzetközi jogi kötelezettségekkel.



Hogy nevezzük a köztisztviselőket és kormánytisztviselőket munkájukért megillető havi díjazást?

Nem bejelölve megbízási díj

Nem bejelölve munkabér

Bejelölve illetmény



Hány évre választják az Európai Parlament tisztségviselőit?

Nem bejelölve 2 évre

Nem bejelölve 4 évre

Bejelölve 2 és fél évre



Egészítse ki a mondatot! A formai és tartalmi dereguláció a hatályos központi joganyag meghatározott jogterületeinek áttekintése, ami lehetővé teszi a joganyag mennyiségének csökkentését, a meglévő ellentmondások kiküszöbölését, az adminisztratív terhek csökkentését.



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Az elektronikus úton érkezett irat esetében a visszaigazolást követően 3 nap áll a hatóság rendelkezésére, hogy megvizsgálja a beérkezett dokumentumot.

Bejelölve Igaz

Nem bejelölve Hamis



Melyik évben vált az EU jogi személlyé?

Nem bejelölve 2009-ben szerintem ez mert igaz, hogy 2007-ben fogadták el a Liszaboni szerződést, de 2009-től hatályos

Bejelölve 2007-ben lehet, hogy mégis a 2007 a jó.

Nem bejelölve 2004-ben



Melyik szerv látja el az államháztartás külső ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat?

Nem bejelölve a Magyar Államkincstár

Nem bejelölve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal

Bejelölve az Állami Számvevőszék



Egészítse ki a mondatot! A(z) átengedett központi adók olyan adónemek, amelyek ugyan központi adók, de az ezekből származó bevételek – vagy azoknak egy meghatározott része – az önkormányzatokat illeti meg.



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Az alapvető jogok biztosa a vizsgálata alá vont hatóságokra nézve kötelező határozatot hozhat és számukra utasítást adhat.

Nem bejelölve Igaz

Bejelölve Hamis



Melyek a monetáris politika céljai? (Több válasz is lehetséges.)

Bejelölve a gazdasági növekedés elősegítése

Nem bejelölve a tartalékráta biztosítása

Nem bejelölve a jegybanki alapkamat csökkentése

Nem bejelölve a pénzügyi rendszer működőképességének biztosítása szerintem ez is jó!!!

Bejelölve a nemzeti fizetőszeköz értékének megőrzése



Mi nem minősül különleges adatnak? Válassza ki a kakukktojást!

Bejelölve érdek-képviseleti szervezeti tagság Ez rossz!!!

Nem bejelölve vagyoni helyzet Ez a jó válasz!!!

Nem bejelölve politikai vélemény vagy pártállás

Nem bejelölve kóros szenvedély



Egészítse ki a mondatot! A helyi önkormányzat dekoncentrált szerv. Ez rossz válasz, mivel decentralizált a helyes megoldás!!



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A törvényes képviselet a törvény erejénél fogva (ex lege) keletkezik, nem szükséges meghatalmazás vagy más nyilatkozat az ügyféltől.

Nem bejelölve Igaz Ez a jó válasz!

Bejelölve Hamis Ez rossz válasz!



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis? A "Better regulation" program a szabályozás mennyiségi növekedését kell, hogy eredményezze.

Bejelölve Hamis

Nem bejelölve Igaz



Melyik kérelem nem tartozik a kormányhivatalok hatáskörébe?

Nem bejelölve vízjogi engedély iránti kérelem Ez a jó válasz!!

Nem bejelölve gyermekgondozási segély igénylése

Bejelölve az önkormányzati hatáskörbe tartozó szabálysértési ügyekben a határozat végrehajtásának mellőzésére irányuló méltányossági kérelem Ez rossz válasz!!!!

Nem bejelölve állampolgárság megszerzésére irányuló nyilatkozat és kérelem



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A képviselő-testület akkor határozatképes, ha az ülésen a települési képviselőknek több mint a kétharmada jelen van.

Bejelölve Hamis

Nem bejelölve Igaz



A jogalkalmazás során milyen ügyekben hoznak döntéseket a közhatalmi szervek?

Nem bejelölve ügyfelek ügyében

Nem bejelölve közhatalmi ügyekben

Bejelölve egyedi ügyekben



Mit jelent a Magyary Program „folyamatos mérhetősége”?

Nem bejelölve félévenkénti jelentés a helyzet- és az előrehaladás értékeléséről

Bejelölve évenkénti jelentés a helyzet- és az előrehaladás értékeléséről

Nem bejelölve a program végén jelentés a helyzet- és az előrehaladás értékeléséről



Melyek a közigazgatási eljárás lehetséges szakaszai? (Több helyes válasz is lehetséges.)

Nem bejelölve végrehajtási szakasz

Nem bejelölve fellebbviteli szakasz

Bejelölve jogorvoslati szakasz

Bejelölve általános szakasz Nem jó a megfogalmazás, mert helyesen: alapeljárás!!!



A helyi önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselők mikor jogosultak illetménykiegészítésre?

Nem bejelölve ha a képviselő-testület rendeletben megállapít illetménykiegészítést

Bejelölve ha az illetékes minisztérium erre a célra fordítandó tárgyévi előirányzata terhére az lehetséges. Ez rossz válasz!!!

Nem bejelölve ha a képviselő-testület határozatban megállapít illetménykiegészítést Ez a helyes válasz!!!!!



Milyen jelöltlistákat különböztetünk meg területi felosztás szempontjából hazánkban?

Nem bejelölve megyei és területi

Bejelölve területi és országos

Nem bejelölve helyi és országos



Hogy nevezzük másként a közjogi jogviszonyból származó bevételeket?

Nem bejelölve közhatalmi jellegű bevételek

Bejelölve közigazgatási jellegű bevételek

Nem bejelölve közszolgálati jellegű bevételek



Egészítse ki a mondatot! A Kormány általános hatáskörű területi közigazgatási szerve a fővárosi és megyei kormányhivatal.



Fejezze be a mondatot! Az Alaptörvény (alkotmány) módosításához (az) összes országgyűlési képviselő 2/3-ának szavazatára van szükség.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A hatáskörrel rendelkező hazai jogalkotó szerv kibocsátja azt a jogszabályt, amely szükséges a nemzetközi jogi kötelezettségek teljesítéséhez. Igaz.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A köztársasági elnök dönt az állampolgárság megszerzésével és megszűnésével kapcsolatos ügyekben. Igaz.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A vezetés tárgya az, akit vezetnek – ez maga az igazgatási szervezet. Igaz.


Mikor született a Schuman-nyilatkozat? 1950. május 9.

A II. világhaáború 5 évfordulójának napján 1950. május 9. napján a Schuman-nyilatkozattal vált lehetővé 1951-ben az ESZAK létrehozása 6 ország által


Egészítse ki a mondatot! A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a Magyar Köztársaság pénzügyi közvetítő rendszerét felügyelő, ellenőrző hatósági feladatokat ellátó és szabályozó, országos hatáskörű közigazgatási szerv.


Egészítse ki a mondatot! A(z) Számvevőszék legfontosabb feladata, hogy megvizsgálja az Unió összes bevételre és kiadásra vonatkozó elszámolását, továbbá az olyan intézményeket, amelyek EU-s forrásokból részesednek.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A közhatalmi jellegű jogalkalmazási feladatok célja valamilyen közfeladat megvalósítása. Igaz.


Ki nevezi ki az ügyészeket? a legfőbb ügyész


Milyen jól elkülöníthető szakaszokból áll az ügyiratkezelés folyamata? (Több helyes válasz is lehetséges.) nyilvántartásba vétel, ügyintézés


Hogy szól a teljesség elve? A költségvetésben minden egyes kiadási és bevételi tételt szerepeltetni kell.


Melyik jellemző nem illik a dekoncentrált szervekre? Válassza ki a kakukktojást! fő szabály szerint általános hatáskörrel rendelkeznek


Melyek a köztársasági elnökké válás feltételei? (Több helyes válasz is lehetséges.)

választójoggal rendelkező magyar állampolgár

a 35. életév betöltése


Egészítse ki a mondatot! A(z) nyilvánosság elve azt mondja ki, hogy a költségvetéssel kapcsolatos dokumentumoknak (költségvetési, zárszámadási törvények stb.) a társadalom minden tagja számára hozzáférhetőnek kell lenniük.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A szignálást követően az iktatott iratokat nyomon követhető és hitelt érdemlő módon kell továbbítani. Igaz.


Mely stratégiai célkitűzések tartoznak a személyzet pillérhez?

személyzeti igazgatás fejlesztése

a kiszámítható, vonzó életpálya


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A közjó az állam szervezeti hatékonysága szempontjából, az igények közötti egyensúly megteremtése, az örökségvédelem biztosítása, a hatékony joguralom és ezen belül az intézmények (szervezetek) hatékony működtetése. szerintem igaz


Egészítse ki a mondatot! A kötelezettségvállalás a kötelezettség vállalásáról szóló, szabályszerűen megtett jognyilatkozat.


Melyik nem volt a magyar elnökség prioritása az alábbiak közül? Válassza ki a kakukktojást!

„bővítés és szomszédságpolitika”

„polgárbarát Unió”

„növekedés és foglalkoztatás az európai szociális modell megőrzéséért”

"munkahelyteremtés és gazdaság"

„erősebb Európa”


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Közigazgatási eljárás során a kérelmet csak írásban, vagy életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet során az azonnali intézkedést igénylő ügyben telefonon lehet bejelenteni. Hamis.


Hányadik életév betöltése jár a közszolgálati jogviszony megszűnésével? 70 év


Fejezze be a mondatot! A hatóság döntése akkor váltja ki a kívánt joghatást, ha azt a döntés címzettje is megismeri.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A munkáltató a felmentést úgy köteles megindokolni, hogy abból a felmentés oka világosan kitűnjön. Igaz.


Minimálisan hány ülést kell tartania egy önkormányzati képviselő-testületnek évente? 6


Párosítsa össze az alábbi fogalmakat a hozzájuk tartozó definíciókkal!

diszkrimináció tilalmának alapelve összeillők Az ügyfeleket a hatósági eljárásban megilleti a törvény előtti egyenlőség, tehát a hatósági eljárásban a hatóságnak az egyenlő bánásmód követelményét be kell tartani, vagyis az ügyfelek ügyeit indokolatlan megkülönböztetés és részrehajlás nélkül kell elintézni.

szabad bizonyítás elve összeillők A közigazgatási eljárásban a hatóság feladata a döntéshozatalhoz szükséges a tényállás felderítése és a valósághű tényállás alapján a megfelelő döntés meghozatala. A tényállás tisztázásához elméletileg bármilyen bizonyíték felhasználható, ám a legtöbb ágazati törvény speciális bizonyítási szabályokat nevesít.

hivatalbóliság alapelve összeillők A közigazgatási hatósági eljárásban a törvény keretei között a hivatalból való eljárás elve érvényesül. Ez azt jelenti, hogy a közigazgatási hatóság például hivatalból - vagyis az ügyfél kérelme nélkül - indíthat eljárást, állapítja meg a tényállást, határozza meg a bizonyítás módját és terjedelmét, felülvizsgálhatja mind a saját, mind a felügyeleti jogkörébe tartozó hatóság végzését és határozatát.

hatáskörgyakorlás célhoz kötöttségének alapelve összeillők A közigazgatási szerv hatáskörét mindig az ágazati jogszabályok határozzák meg. A közigazgatási hatóság a hatáskörének gyakorlásával nem élhet vissza, hatáskörét a jogszabályokban előírt célok megvalósítása érdekében, mérlegelési és méltányossági jogkörét a jogalkotó által meghatározott szempontok figyelembevételével és az adott ügy egyedi sajátosságaira tekintettel gyakorolja.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A kormánybizottság helyi illetékességgel rendelkezik. Hamis.


Egészítse ki a mondatot! A közigazgatási ügyekben eljáró bíróság – az ügy érdemére ki nem ható eljárási szabály megsértésének kivételével – jogszabálysértés megállapítása esetén a közigazgatási döntést hatályon kívül helyezi, és szükség esetén a hatóságot új eljárásra kötelezi.


Milyen típusú jogszabályt alkot az Országgyűlés a zárszámadásról? Törvényt


Melyek a helyi önkormányzat jellemzői? (Több helyes válasz is lehetséges.)

dönt a helyi adók fajtáiról és mértékéről

érdek-képviseleti szövetségeket hozhat létre

engedéllyel társulhat más helyi önkormányzattal


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Hány főtanácsnok működik az Európai Unió Bírósága mellett? 8


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A hatósági jogalkalmazás során a hatóság a közigazgatási hierarchián kívül álló jogalanyokkal szemben kívánja érvényesíteni a jogi normák előírásait. Igaz.


Egészítse ki a mondatot! A(z) miniszteri kabineta miniszter bizalmas titkársága, amely működését a miniszter hivatalba lépésekor kezdi meg.


A kormánytagok rendeletét hol kell kihirdetni? Magyar Közlönyben!


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Miniszternek csak az országgyűlési képviselők választásán választójoggal rendelkező személy nevezhető ki. Igaz.


Hány nap a köztisztviselők alapszabadsága évente? 25 nap


Melyik választási rendszerre igaz az alábbi állítás? Általában listákra lehet szavazni az ilyen rendszerekben. Arányos választási rendszer.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A közigazgatási szerveknek jogalkalmazásuk során az irányadó (anyagi) jogi normát kell megvizsgálniuk. Igaz.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A Kormány üléseire általában hetenként egyszer kerül sor. Igaz.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A munkáltató - vétkességre való tekintet nélkül - teljes mértékben felelős a köztisztviselőnek okozott kárért. Igaz.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A helyi önkormányzat kötelező feladata a parkolás biztosítása. Igaz.


Egészítse ki a mondatot! A hazai fizetőeszköz gyengülése a belföldi gazdaság élénkülésének köszönhetően csökkentheti a munkanélküliséget.


Milyen esetekben kell összehívni a képviselő-testület ülését az alábbiakban felsoroltak közül? (Több helyes válasz is lehetséges.) A települési képviselők ¼-nek, vagy a képviselő-testület bizottságának indítványára.


Melyek a többségi választási rendszer fajtái? (Több helyes válasz is lehetséges.) relatív többségi választási rendszer

vegyes többségi választási rendszer (nem tudom, hogy ez jó-e)

ez nem jó, mert a vegyes azt jelenti, hogy a többségi választás vegyítve van az arányossal.


abszolút többségi választási rendszer



Egészítse ki a mondatot! A képviselővel szemben - tettenérés esetét kivéve - csak a(z) köztársasági elnök előzetes hozzájárulásával indítható és folytatható büntető-, és szabálysértési eljárás, valamint alkalmazható ellene büntető-eljárásjogi kényszerintézkedés.

Ez nem jó válasz, mert az országgyűlés előzetes engedélyével indítható szabálysértési, büntető eljárás, ill. büntető-eljárásjogi kényszerintézkedés képviselő ellen.


Mit tehet a másodfokon eljáró hatóság az első fokon megszületett döntéssel fellebbezés esetén? (Több helyes válasz is lehetséges.)


a döntést megváltoztatja

a döntést helybenhagyja

a döntést megsemmisíti



Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! Az önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozata nyilvános adatnak minősül. Igaz.


Egészítse ki a mondatot! Az irattári terv a köziratok rendszerezésének az alapja. Egy jegyzék, amely az ügyiratokat és a nem iktatással nyilvántartott egyéb irategyütteseket tárgyi alapon tételekbe sorolja.


Döntse el, hogy az alábbi állítás igaz vagy hamis! A Magyary Program többcsatornás (személyes-, elektronikus- és telefonos) és egyablakos (egy helyszínen történő ügyintézés) kormányzati ügyfélszolgálati rendszert irányoz elő. Igaz.



1.) Igaz, vagy hamis: A munkáltató – vétkességre való tekintet nélkül – teljes mértékben felelős a köztisztviselőnek okozott kárért. Igaz.

2.) Az ügyfél a közigazgatási eljárásban csak személyesen járhat el. Hamis.

3.) A közigazgatási jogalkalmazás során először milyen eljárás lefolytatására kerül sor? alapeljárás, vagy I. fokú eljárás.

4.) Mely munkanelyveknek van kiemelt jelentősége a napi ügyvitel során az EU-ban? (több válasz is helyes) angol, francia

5.) Igaz, vagy hamis: a helyi önkormányzat kötelező feladata a közművelés biztosítása. Hamis.

6.) Igaz, vagy hamis: Az Euratom rövidítés az Európai Atomenergia Közösség nevet viselő Integrációs szervezetet takarja. Igaz.

7.) Mit jelent az, hogy a hatóságot eljárási kötelezettség terheli? Azt jelenti, hogy a hatóság a hatáskörébe tartozó ügyben illetékességi területén, vagy esetleg kijelölés alapján köteles eljárni.

8.) Melyik jogszabály szabályozza a közigazgatási hatósági eljárás általános kérdéseit? 2004. évi CXL. tv. 140-es törvény

9.) Milyen elven működik a III. pillér? Államköziség elvén.

10.) Igaz, vagy hamis: Ha a kormánytisztviselő jogviszonya méltatlanságon alapuló felmentés miatt szűnt meg, köteles a képzés költségeit megtéríteni. Igaz.

11.) A Magyar Program hatékonyság-fogalmának mely összetevőjére jellemző az alábbi állítás: a kitűzött feladat az elvárt mértékben teljesítésre kerül? Eredményes.

12.) ……….. tekintjük azokat a körülményeket, tényeket, adatokat, amelyek a vizsgált egyedi ügyben felmerülnek. szerintem bizonyítékoknak

13.) Mely közigazgatási-fejlesztési irányzat hirdeti a társadalmi szereplők, az állampolgárok döntéselőkészítésbe történő bevonásának szükségességét? Jó kormányzás.

14.) Egészítse ki: A(z) ……………. (ide ezt kell kiválasztani: újrafelvételi eljárás) lefolytatására akkor van lehetőség, ha az ügyfélnek az eljárást befejező határozat jogerőre emelkedését megelőzően jogerőre emelkedést követően jutott tudomására olyan, a határozat meghozatalát megelőzően már meglévő, az eljárásban eredetileg el nem bírált lényeges tény, körülmény, bizonyíték, adat, amely elbírálás esetén az ügyfélre nézve kedvezőbb határozatot eredményezett volna.

15.) Hogy szól az egységesség elve? A költségvetési törvénybe, rendeletbe bele kell foglalni minden kiadási és bevételi előirányzatot.

16.) Egészítse ki! A ……………………. (ide ez kell: számviteli megalapozottság) elve azt mondja ki, hogy csak olyan kiadást és bevételt lehet szerepeltetni, amely számviteli bizonylattal alátámasztható.

17.) Igaz, vagy hamis: A költségvetési szerveknél a kötelezettségvállalás írásban, ellenjegyzés után történik. Igaz.

18.) Igaz, vagy hamis: A kormányhivatal vezetőjét – ha törvény eltérően nem rendelkezik – a kormányhivatalt felügyelő miniszter javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki és menti fel. Hamis. miniszterelnök

19.) Egészítse ki: Hazánk jogforrási rendszere …………… (ide ez kell: belső jogforrásból), valamint a nemzeti jogrendszer mellett ma már párhuzamosan élő közösségi jogrendszer jogforrásaiból tevődik össze.

20.) Igaz, vagy hamis: Az új alaptörvény rendelkezik a közteherviselési kötelezettségről. Igaz.

21.) Melyik nem az önkormányzat saját bevétele? Normatív állami támogatások.

22.) Egészítse ki: A természetes személyekről a legátfogóbb országos nyilvántartást ………….. (ide ez kell: a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala) kezeli.

23.) Mi a vezetői munkakör betöltésére kinevezés feltétele? Felsőfokú iskolai végzettség és jogi vagy közigazgatási szakvizsga.

24.) Igaz, vagy hamis: Elektronikus úton érkezett iratok esetén a felbontás és érkeztetés automatikusan és egyidejűleg történik. Igaz.

25.) A helyi önkormányzatok milyen vonatkozásban rendelkeznek autonómiával? (Több válasz is lehetséges) gazdasági autonómia, szabályozási autonómia. + szervezeti autonómia

26.) Kik minősülnek szakmai vezetőnek a minisztériumokban? (Több válasz is lehetséges) a főosztályvezetők, a közigazgatási államtitkár, a helyettes államtitkárok.

27.) Igaz, vagy hamis: A Kormányzati Stratégiai Irányítási Rendszer értelmében a miniszteri program és az intézményi munkaterv a kötelezően elkészítendő rövidtávú (1-4 év) tervdokumentumok. Igaz.

28.) Igaz, vagy hamis: A jogvitát eldöntő jogalkalmazói tevékenység egy később létrejövő jogviszonyt kíván megítélni. Hamis.

29.) Igaz, vagy hamis: Az Alkotmánybíróságot határozatainak meghozatalában általában nem kötik határidők. Igaz.

30.) Ki nevezi ki az államtitkárokat? A köztársasági elnök.

31.) A közigazgatásra jellemző tulajdonságok. (Több válasz is lehet) a törvényeknek alávetett, komplex tevékenység, elkülönült szervezetrendszer, a végrehajtó hatalom része.

32.) Igaz, vagy hamis: A nyilvántartásba vétel első lépése az ügyiratok beiktatásának iktatószámmal történő ellátása. Hamis

33.) Igaz, vagy hamis: A magyar miniszterelnököt az Európai Tanács üléseire a Miniszterelnökség, illetve a minisztériumok (főként a Külügyminisztérium) segíti és készíti fel. Igaz.

34.) Milyen módon van lehetőség a törvényerejű rendelet hatályon kívül helyezésre? csak törvénnyel lehetséges

35.) A helyi önkormányzást a választópolgárok …………. közvetlen módon (ide nem tudom mi kell) módon, helyi névszavazás útján gyakorolhatják.

36.) Igaz, vagy hamis: Az államfői tisztség megszűnik, ha az elnök a feladatkörét 60 napon túl nem tudja ellátni. Hamis. 90 nap

37.) Egészítse ki: A(z) …………….. (ide ezt kell írni: normatív állami támogatások) valamilyen feladat ellátásához kapcsolódó összegek (pl. óvodai nevelés, ált. isk. okt.), amelyek pontos összegét a mindenkori költségvetési törvény mellékletében szereplő képletek alkalmazásával kell kiszámítani.

38.) Igaz, vagy hamis: A legtöbb alapvető jog abszolút érvényű. Hamis.

39.) Tegye sorrendbe a végrehajtás fokozatait, kezdje az első fokozattal! 1. pénzügyi intézménynél kezelt összeg végrehajtás alá vonása, 2. munkabérből való letiltás, 3. ingó-végrehajtás, 4. ingatlan-végrehajtás.

40.) Igaz, vagy hamis: A miniszter megbízása választójogának elvesztésével megszűnik. Igaz.

41.) Ki és milyen joggal helyettesítheti a minisztert a kormányülésen, ha az erre kijelölt államtitkár is akadályoztatva van? Közigazgatási államtitkár tanácskozási joggal.

42.) Igaz, vagy hamis: A kóros szenvedélyre vonatkozó adat különleges adatnak minősül. Igaz.

43.) Igaz, vagy hamis: A küldemény téves felbontása esetén az átvétel és a felbontás tényét a dátum megjelölésével, dokumentáltan kötelesek rögzíteni, rendszerint a borítékra felvezetve, aláírással ellátva. Igaz.

44.) Egészítse ki: A(z) ………… (ide ez kell: ) büntetőigények érvényesítése végett (a közvád képviselőjeként) az ügyész részt vesz a bírósági eljárásban annak érdekében, hogy a bíróságok határozatai megfeleljenek a magyar jogszabályoknak.

45.) Igaz, vagy hamis: A képviselőnek meg kell tagadnia azt az utasítást, amelynek teljesítésével saját életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Hamis. Nem értem, miért hamis!

46.) Igaz, vagy hamis: A vezetés mindig két különálló (egymástól legalábbis jogi értelemben véve elkülönült) szerv között megvalósuló tevékenység. Az irányítást végző és az irányított egy szerven belül találhatóak. Hamis

47.) A Kormány ülésein kik rendelkeznek szavazati joggal? a miniszterek, a miniszterelnök, a közigazgatási államtitkár. A kormány tagjai szavazati joggal, míg az állandó meghívottak, az előterjesztők, és a miniszterelnök által meghívottak csak tanácskozási joggal.

48.) Melyik nem az előirányzatok teljesítésének vertikális munkaszakasza? a kiadmányozás.

49.) Tegye az alábbiakat a jogforrási hierarchia szerint csökkenő sorrendbe! 1. Alaptörvény, 2. törvény, 3. kormányrendelet, 4. miniszteri rendelet.

2013. szept. 15. 04:36

Sziasztok!

Közigazgatási alapvizsgát kell tennem, munkáltatóm felszólított különben kirúg. 53 évesen egy kisvárosban már nem könnyű új munkát találmni, nekiláttam tanulni. Ha valakinek van tesztkérdése, fogalomtára kérem segítsen. Köszönettel

79. csakriszta (válaszként erre: 78. - Temmp)
2013. szept. 14. 23:08

ugyan így vagyok vele. nem tudom mit olvasok.


kitartás hozzá, csak megcsináljuk.mindenképp szólj,ha be tudtál jelentkezni!szorítok!


jó éjt neked is!

78. temmp (válaszként erre: 77. - Csakriszta)
2013. szept. 14. 23:04

beleolvastam és nem tudom mit olvastam :D

nem lesz ez így jó, remélem lesz még novemberi hely.

jó éjt és jó tanulást! :)

77. csakriszta (válaszként erre: 76. - Temmp)
2013. szept. 14. 22:58
az első 5 oldal után feladtam. az új modult elolvastam, kijegyzeteletem. most az 5. van a porondon, de nagyon száraz. legalábbis szerintem.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook