Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Volt már valaki közületek ERCP-n? fórum

Volt már valaki közületek ERCP-n? (tudásbázis kérdés)


17. Zsu21 (válaszként erre: 16. - Zsu21)
2023. aug. 26. 09:46
Kedves Fanny1972, túl vagy rajta? Milyen volt?
16. Zsu21 (válaszként erre: 15. - Fanny1972)
2023. aug. 18. 20:40
Örülök, ha segítettem!
2023. aug. 18. 13:36

Kedves Zsu21


Igazán hasznos volt az írásod,én jövőhéten szerdán megyek....legalább felkészülök rá :)

14. Zsu21
2023. aug. 17. 21:22

Sziasztok, szeretném leírni, hátha tudok ezzel valakinek segíteni, hogy nálam hogy zajlott az ERCP kezelés.

A beavatkozás előtt kerestem az interneten én is, hátha fellelhetek olyan információt, amit szerettem volna elolvasni, de kevés volt az ezzel kapcsolatos téma.

Na mindegy, én most leírom, hátha hasznos lesz valakinek, aki ilyen beavatkozás előtt áll.


Állami kórházban csinálták nekem, 3 napig bent kellett feküdnöm, de szerencsém volt, mert első nap megtörtént a beavatkozás.


A vizsgálat előtt egy kúpot kellett a végbélbe felhelyeznem, erre azt mondták, hogy azért kell, mert a hasnyálmirigy begyulladhat ettől a beavatkozástól. Szerencsére nálam nem gyulladt be, lehet ettől a kúptól.


1 napig nem ehettem, nem ihattam, infúziót kaptam.


A kúp beadása után elvittek abba a helyiségbe, ahol lezajlott a kb. 15 perces beavatkozás.


A számba fújtak 2x lidocaint, nyelnem kellett, ezáltal elzsibbadt a torkom és a nyelőcsövem. Le kellett feküdni egy ágyra, hassal lefelé, fej oldalt. Kaptam egy kis oxigént az orromba. Én becsuktam a szemem, nem akartam nézni, hogy közelítenek felém a csővel, ami kb. ujjnyi vastag volt.


Mivel kaptam bódítást, így nem volt vészes az egész, elnehezültnek éreztem a testem, nem is igazán akartam megmozdulni sem.


Nagyon óvatosan lenyomták a csövet, de ez egyáltalán nem fájt, sőt, nem is éreztem. Levegőt fújtak be a hasamba, ez egy picit feszítő érzés volt, de nem fájdalmas.

Elérték az epekövet, ami elakadt az epevezetékben, valami ballonszerű eszközzel kihúzták, nekem 6 mm-es volt.


A visszefelé húzás sem volt kellemes, de tényleg nem fájt. Felfelé jövet egy öklendezésem volt, illetve egy nagy böfögés, de ezt a vizsgálat előtt az orvos elmondta, hogy kifelé jövet lehet öklendezés, böfögés, illetve puki.

Hát nálam szerencsére puki nem volt, a többi igen, valamint folyik az ember nyála, de adnak törlőpapírt, azzal megtöröltek.


Szóval amennyire paráztam ettől a beavatkozástól, elmondom így utólag, hogy ne féljetek tőle annyira, mert nem egy fájdalmas dolog.


Én a kórházba befelé menet olyat kívántam, hogy bárcsak megállna az idő, bárcsak becsapódna egy meteor éppen a kocsinkra, és azonnal meghalnék, de utólag visszagondolva nem kellett volna ennyire félni.


Nekem soha nem volt még gyomortükrözésem, nyílván azért féltem ennyire.

A doki mellett az asszisztens azt mondta nekem a vizsgálat előtt, hogy ez a gyomortükrözéshez hasonlít, csak lejjebb mennek a csővel.


Valahol olvastam, hogy valaki nem emlékezett semmire a bódítás miatt, én mindenre emlékszem, mindent hallottam, amit mondtak, de félelem nem volt bennem a vizsgálat alatt.


Azért írtam le ennyire részletesen, hátha tudok lelki segítséget adni olyanoknak, akik hasonló cipőben járnak.


Még annyi, hogy a vizsgálat után semmi bajom nem volt, nem volt hányinger, nem fájt semmim.

Kb. hősnek éreztem magam egy ilyen beavatkozás után, hogy megcsináltam, végigcsináltam.


A vizsgálat után a következő 2 napban minden este és reggel vért vettek tőlem, szerencsére az eredményeim jók lettek, és a harmadik napon hazamehettem.


Nálam még ezután következik az epehólyag műtét, várom az időpontot, hogy mikor szólnak, hogy mehetek a laparoszkópiás műtétre, mivel az epehólyagom tele van kövekkel.

2022. ápr. 26. 17:30

Feleleveníteném ezt a témát, mert nekem most nézki egy ilyen ERCP-vizsgálat epekövesség miatt, és az utolsó itteni bejegyzés már lassan 12 éves. Hátha azóta változott valami a vonatkozó protokollban, eljárásban.

Kérem, ha valakinek van viszonylag friss a tapasztalata, írja meg. Köszönettel várom.

12. Fürti27 (válaszként erre: 2. - 759c302a76)
2010. jún. 3. 22:39

Szia!

Lenne egy nagy problémám, ERCP-t végeztek rajtam és nem tudtam hogy terhes vagyok. van hasonló tapasztalatod? esetleg tudod hogy ez a vizsgálat károsíthatja-e a magzatot? Válaszodat előre is köszi

2010. jan. 18. 12:37

Sziasztok,

Nektek miert csinaltak ilyen vizsgalatot? Nekem nagyon rossz maj, es egyebb ertekeim lettek amik mind gyulladasra utalnak, fajdalom jobb e bal oldalon+sarga a szeklet (bocsi :). Ultrahang nem lat semmit, ja es 6 eve volt mar ugyanez, de akkor a hasnyalmirigyem is begyulladt, most nem. Akkor baromira nerm erdekelte oket a dolg, egy sima ultrahangot csianltak es kesz. Nem szeretnem, ha 5-6 evente ez elojonne. Szerintetek mit tegyek? Probaljam rabeszeln ia dokiit egy ilyen vizsgalatra?

2008. aug. 12. 13:01

Sziasztok!

Túléltem a dolgot, köszönöm a biztatás. Hiába, minden ember más, ez nálam is beigazolódott.

Csütörtökön mentem kórházba, végülis péntek délelőtt csinálták meg a vizsgálatot. Láttam, hogy mekkora csövet dugtak le, amiből nem éreztem semmit. Hason, kicsit féloldalt kellett elhelyezkedni, majd valami érzéstelenítőt spricceltek a torkomba, le kellett nyelnem. Majd kaptam valami "bódítót", amitől "elvágtak". Kész. Már csak onnan tiszta a kép, hogy a szobában vagyok. Pedig valahogy felkeltem onnan, beültem a tolószékbe stb... Egy kicsit éreztem, mikor csinálta, 1x, hogy "csipked".

Ja, a beavatkozás nem sikerült, 1x1,5 cm a kő, amit a nagysága miatt nem tudtak kivenni. Szét akarták törni, de túl kemény volt és a "kalapács" törött szét. Nevetséges, de nem az. Azóta sokkal jobban kínlódok, de már 15. elő vagyok jegyezve epeműtétre, amit sajnos ezért, hogy kő van a vezetékbe, csak "vágással" tudnak megoldani. Így jártam!

Ja, és a 2 naposra tervezett beavatkozás így lett 5 napos. Csütörtökön mentem, ekkor nem csináltak semmit, pénteken megcsinálták, majd folyamatosan építették fel a diétát, nehogy hasnyálmirigy gyulladásom legyen. Így jöttem haza hétfő délután, mert jók voltak az eredményeim.

Amik azóta nagyon rosszak, úgyhogy szorít az idő:-)

2008. júl. 21. 15:58

A májeredményeim alapján gondolják, hogy elindulhatott egy kő. Ezt "ellenőrzik" le ill. kiveszik, ha tényleg így van. Aztán sajnos szükség van az epeműtétre is. Már 17. éve van, ami több-kevesebb kínlódással jár.

Én úgy gondoltam, hogy altatással fogják csinálni. De majd meglátom és beszámolók róla.

Köszönöm szépen a biztatást, nagyon jól esik:-)

2008. júl. 21. 14:00

Sziasztok!

Ha más vizsgálatod nem lesz, és maga a beavatkozás után nem lesz semmi gond, gyorsan hazamehetsz, esetleg még egy UH viszgálatot végeznek utána.

Van epeköved, azért kell a vizsgálat?

Nálunk sokszor ezt altatásban csinálták, persze jóval komplikáltabb így, de a te számodra kellemesebb, viszont az altatás megterheli a szervezetet.

Ha minden jól megy, nem lesz szükség műtétre sem, mert ez a vizsgálat során meg tudják oldani a problémát, ha megtalálják a követ, sok ilyet láttam már.

Maga a vizsgálat nem kellemes, de gondolj arra, hogy egy műtét mivel jár, ez attól sokkal jobb lesz, gyorsabb a felépülés.

Minden jót kívánok neked, kitartást, türelmet és jó egészséget!!!

2008. júl. 21. 13:56
Én is egy napot voltam bent, szerencsére jó volt a vérképem. Azóta jól vagyok,remélem neked is találnak vmi megoldást. Én már 6.éve szenvedtem, mire megtalálták, h itt a baj.
2008. júl. 21. 13:47

Köszi a biztató szavakat, elkelnek:-)

Majd beszámolok róla, hogy milyen volt:-)

5. metalllady (válaszként erre: 4. - Brigi68)
2008. júl. 21. 13:25
Ne félj! Jól mondta a doki, ha minden ok., másnap hazamehetsz. Én csak azt mondom, ami velem történt: Maga a beavatkozás talán max. 10-15 perc lehetett, aznap aludtam, másnap reggel csináltak egy vérképet, ami nagyon fontos, addig nem lehetett enni és felkelni. Ha ezt neked is mondják, feltétlenül tartsd be. Ez azért fontos, h nincs e bevérzés, vagy nem emelkedett-e meg a hasnyálmirigy enzim. Nem biztos, h kiveszik az epehólyagodat,a vizsgálat után okosabbak lesznek. Örülj, h ezt csinálják előbb, nekem sajnos fordítva volt, nem is kellett volna kivenni. De attól se félj, a laparoszkópos beavatkozással nem vágnak, hanem 3 helyen beszúrnak, és eltávolítják. Persze, mint minden műtétnek, altatásnak megvannak a kellemetlenségei. De ma már ezt olyan jól csinálják, h nem vészes. Másnap hazaengedtek,pihenés, diéta, a picike hegek meg szépen begyógyulnak. Fel a fejjel!
2008. júl. 21. 11:46

Sziasztok!

Köszi a válaszokat.

Jövő héten készülök erre a vizsgálatra. Kicsit be vagyok t.jva persze. Minden dolgot elolvastam már róla neten. Anyunak is volt 2 éve. Könnyen "túlélte". De persze más az, amikor az ember saját maga vesz részt benne.

magyarzsu, szeretném megkérdezni, hogyan készüljek, kb. milyen hosszú ideig kell bennt maradnom a kórházban. A sebész doki azt mondta, ha minden OK, akkor másnap jöhetek.

Vanessza, te meddig voltál? Még nem voltam gyomortükrözésen sem. Már 3 hete kaja után fáj a jobb oldalam. Van epekövem persze, már sok éve. Ha ezt a vizsgálatot "megúszom", utánna az "epekivét" jön:-(

2008. júl. 21. 11:23

Igen, 2 x is. Nem volt egy vidám esemény, de ki lehetett bírni. Gyomortükrözésen voltál már? Olyasmi. Sőt, még annyira sem volt kellemetlen, mert nekem adtak előtte egy Xanaxot, megy egy kis kábító injekciót. Ha birod a lidokaint, kérj nagyobb a adagot, hogy jól elzsibbadjon a torkod, nagy levegő, és követni amit mondanak. A többi az orvos dolga. Nekem egy kis csövet raktak be, mert az epecsatornát körülfogó izomgyűrű állandóan görcsben volt, akadályozta a szabad epeelfolyást, emiatt természetesen állandó fájdalmaim, emésztési zavaraim voltak. Valószínű, pszichés alapon, mert nyugtatók hatására csökkent.

Sok epés-betegnek kiveszik az epehólyagját, ész nélkül diétázik, mágis görcsöl, nem javul az állapota. Sok esetben ez az ún. Oddys Spicter görcs okozza a problámát. Jobbulást, és ha "túlélted" írj

2008. júl. 21. 10:45

Szia!

Én röntgen asszisztens vagyok, csak asszisztáltam,személyes tapasztalatom nincsen , még nem volt ilyen vizsgálatom, de ha van kérdésed szívesen válaszolok rá.

2008. júl. 21. 10:27
Volt már valaki közületek ERCP-n?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook