Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Számvitelből tudna segíteni valaki? fórum

Számvitelből tudna segíteni valaki? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7
2011. febr. 8. 18:07

ezt a kiadót eddig nem ismertem, tök jó könyvei vannak

Honlapról én is csak akkor szoktam tanulni ha valamit nem találok a könyvbe, vagy nem értek valamit.

Az már nagyrészt megy hogy mi hova tartozik, de még gyakorlom, csak egy két fogalom nem megy igazán:(

Köszi h segítesz!

2011. febr. 8. 17:46
Hú, honlapot nem tudok ajánlani. Soha nem tanultam onnan, de legfeljebb körbe nézhetek, hátha találok valami jót, amit tudok ajánlani. De ezeket szerintem meg kell tanulni mit hova könyvelünk, a költségekre ugye: anyagktg, igénybevett szolg stb... Ami szerintem nagyon jó számviteli könyv: az a kamara kiadásában a Számviteli esettanulmányok, valamint az Üzemgazdaságtan, bár egyik sem olcsó. A holt munkának utánanézek, mindent én sem tudhatok fejből;)
69. évi1111 (válaszként erre: 68. - E962ec2414)
2011. febr. 8. 16:52

húú, nagyon szépen köszönöm most már teljesen megértettem:) Fel is írtam gyorsan a kisfüzetembe.


Remélem nem gond ha kérdezek még egyet, de most másik témában:

Nem tudsz egy olyan honlapot ahol a költséget és a ráfordítást konyhanyelven elmagyarázzák? Mert ami a könyvünkbe van az túl kombinált és a szv. tv.-ben is túl kombinált egy kicsit.

Persze azt tudom hogy pl az anyagköltségbe mi tartozik bele, csak a 2 fogalmat szeretném tisztázni.

Illetve hogy mi az a holt munka? ezt nem értem...

Tudsz segíteni?

68. e962ec2414 (válaszként erre: 66. - Évi1111)
2011. febr. 8. 15:21

T 11 - K 491 37.500 Ft

T 491 - K 119 22.500 Ft.

Ezt kell könyvelni, nem egymással szemben, hanem nyitó mérlegszámlával szemben.

Kitartást a tanfolyamhoz, igen az amortizáció az az écs.

67. évi1111 (válaszként erre: 65. - E962ec2414)
2011. febr. 8. 15:19

jajj bocsi a másik hozzászolásra koncentráltam, oké visszavonom a kérdést...:)

Köszi a segítséget

2011. febr. 8. 15:17

Ez egy tanfolyam 1,5 éves, pü-szv.i ügyintéző leszek (ha egyszer elvégzem:D)ez középfokú végzettséget ad, bár mindent főiskolai könyvekből tanulunk, és a tanár szerint is főiskolai szinten veszünk mindent. Eddig a mérleget,a gazd. események könyvelését vettük, számlavázon kontírlapon és főkönyvi kivonaton, és most vesszük az eredménykimutatást

a tanár úgy mondta hogy ezek után foglalkozunk az amortizációval - gondolom ez alatt az ÉCS-re gondolt. Amúgy szeretem nagyon, csak szeretek mindent a helyére rakni.


Még annyit megkérdeznék ha nem gond, hogy a 63.hsz-omban folytatva, hogy akkor ha nyitóban van immat jav(maradjunk akkor a 15.000 Eft) + annak a használh. foka 40%, a kiszámítását már értem de ezt is le kell kontírozni, nem? Én úgy gondolom hogy akkor T 11 37.500 EFt, és K 119 22.500 EFt.

És nem rakom rá az 571-re... jól gondolom?

Ebbe most bizonytalan vagyok...-de így csinálnám... vagy ez így rossz?

65. e962ec2414 (válaszként erre: 51. - Évi1111)
2011. febr. 8. 14:50
Ja egyébként ezt helyesen gondoltad!!! Most látom senki nem válaszolt erre.
64. e962ec2414 (válaszként erre: 63. - Évi1111)
2011. febr. 8. 14:34

Szia!


Akkor ezek még csak a nyitó adatok. Nem kell még écs-t számolnotok. Ha lenne mondjuk utalás arra, hogy mikor szerezték be, pl-ul 3 éve, akkor ugye már 60% leírásra került, így 60/3=20, akkor 20%-so lenne az éves leírási kulcs, így 37.500 Ft * 0,2= 7.500 Ft, és akkor mint idei évi tétel még le tudnád könyvelni (kontírozni), hogy T 571-K119 7.500 Ft. De ehhez tényleg kell valamilyen utalás a tárgyi eszköz korára. Szerintem nektek egyenlőre a nyitó adatok felírása volt a feladat. Nem tudom, hogy már hol tarthattok. Most kezdtél tanfolyamot, vagy számviteli sulit végzel?

Egyébként szívesen segítek ha tudok. Benne lesz a kedvenceim között ez a fórum, majd látom ha van valamilyen új kérdésed. Tanuld csak szépen, ha ráérzel az izére, logikájára, akkor nagyon fogod szeretni.

2011. febr. 8. 14:14

Kisznya81!

Az adatok csak annyi voltak erre vonatkozóan amit az 52. hsz-omban leírtam. Tulajdonképpen amit az ÉCS-ről tanultunk eddig az hasonló mint a 52. hsz-omban csak más számokkal. Így az ÉCS-t még konkrétan nem vettük...

Akkor megnyugodtam hogy mégis fordítva kell lekontírozni, akkor még időben rájöttem:)

Mi úgy tanultuk hogy a kontírlapba a nyító értékeket is be kell írni pl ha a j.t. értéke 30.000E ft akkor azt a kontírlapba úgy jegyzem fel hogy:

gazd. esem.megnev.: nyitó: 491-411 összeg 30.000 Eft és persze az összes nyitót felírom...a főkönyvi kivonaton pedig a forrás számlákhoz beírom az összeget (a nyitóét) a forgalomhoz T K oldalhoz ugyanazt az összeget, az egyenleghez értelemszerűen nem írok semmit.

Úgy gondolom hogy mivel az immat javak is a nyitómérlegben szerepelt, és kiegészítő adatként az értékcsökkenés is, ezért beírom a T 11 37.500 K119 22.500 - gondolom. (viszont ez még mindig a nyitó és nem gazdasági esemény) Vagy nem? hülyeséget írok?

Nincs semmi utalás, így nem raktam a T 571 K 119-re. Te oda raknád rá??? És ahogy írtam az értékcsökkenést még csak a kontír kiegészítő adataként használtuk kb 3 gazd. eseménynél fordult elő, úgyhogy még annyira nincs benne a vérkeringésembe:(

Köszi a segítséget, nagyon jól jön:)

62. e962ec2414 (válaszként erre: 60. - Évi1111)
2011. febr. 8. 09:08

Szia!

Ha a mérlegben volt nyitó adat, akkor az már az immat jav nettó értéke, azaz ennyire van már leírva. Maga a használhatósági fok azt jelöli, hogy még mennyire hasznosítható az adott eszköz, tehát ha 40%, akkor azt jelenti, hogy már 40%-ra le van írva, tehát már csak ennyire hasznosítható elvileg. Mert ugye a leírási kulcsot a hasznos élettartam alapján álapítjuk meg. A 37.500 Ft a bruttó (bekerülési értéke) az immat javnak, a 22.500 Ft peig az eddig elszámolt értékcsökkenés, a 15.000 Ft pedig a nettó értéke az immatjavnak. Azt nem értem pontosan mit szeretnél kontirozni. Mert ha ez nyiótban volt, akkor a főkönyvi számokon (vagy akasztófákon) ezek nyitó adatok, még pedig úgy, hogy T 11/ 37.500 Ft, és K 119/ 22.500 Ft. Kell lennie valamilyen utalásnak arra vonatkozólag, hogy mikorra íródnak le, vagy hogy mikor lettek beszerve az eszközök, és akkor abból kell kilogikázni az adott évi écs-t, és akkor T 571-K119, de gondolom ezt úgy is tudod:)

2011. febr. 7. 21:10
A kontírozást fordítva. :)
2011. febr. 7. 21:02

Krisznya81!

Köszi a segítséget.

Még annyit ha kontírozni akarom akkor

T119 22.500,

K11 37.500?

Jól gondolom? A 22.500 az nettó vagy bruttó?:S

úgy gondolom ez bruttó, és a 37.500 is az....

Azt írtad hogy "Használhatósági fok = nettó érték / bruttó érték."

tehát a használhatósági fok azt jelenti hogy a nettót osztom a bruttóval?

Bocsi hogy ilyen értetlen vagyok, de ezt a témát nem vágom annyira..., de a számítás részét már vágom:)


A feladatban úgy volt hogy a nyitómérlegben szerepelt az immat javak, az adatokat pedig az 52 hsz leírtam.

59. e962ec2414 (válaszként erre: 58. - E962ec2414)
2011. febr. 7. 14:37
Mert lehet a főkönyvi számon nyitó, és akkor a bruttó értéket jelöli a 15.000 e Ft az immatjavnál, és akkor azt jelenti, hogy 0,4=6.000/15.000 Ft, Azaz a bruttó érték 15.000 ft, a már elszámolt écs: 9.000 Ft, és a nettó értéke az immatjavnak 6.000 Ft.
58. e962ec2414 (válaszként erre: 52. - Évi1111)
2011. febr. 7. 14:35

szia!

Remélem még tudok segíteni. Használhatósági fok = nettó érték / bruttó érték. Tehát ha az immat jav nyitóban 15.000 e ft (ezt majd írd meg pontosan hogy hol nyitó, azaz a mérlegben van feltüntve az immatjav soron), akkor 0,4=15.000/37.500 ,ez azt jelenti, hogy az immatjav bruttó értéke 37.500 Ft, és az eddig elszámolt értékcsökkenés 37.500-15.000 = 22. 500 Ft.

57. évi1111 (válaszként erre: 56. - Peppelínó)
2011. febr. 5. 15:46
Nagyon szépen köszönöm, küldöm akkor a címet privitbe...
56. Peppelínó (válaszként erre: 51. - Évi1111)
2011. febr. 4. 12:42

Szia!


Annyit tudok segíteni, hogy ha megadod az email-címed elküldök mellékletben écs kiszámítási módokat. Pénzügyi-számviteli ügyintézőnek tanulok (vagyis készülök az okj-s vizsgára), és amiket küldenék szerintem nagyon jól le van vezetve az egész écs kiszámítása.


Üdv.

2011. jan. 31. 22:07

úgy tűnik senki nem tud/akar segíteni nekem:(

Tuxy! a félreértés elkerülése miatt: én még mindig tanulok a kontírozásnál tartunk, és még nem vagyok könyvelő, ezért nem tudom.

Sajnos nem úgy születtem hogy rögtön tudtam a számv.-t

54. évi1111 (válaszként erre: 53. - F303be5590)
2011. jan. 31. 16:14

Mit ne felejtsek el? Nem teljesen értem mire akarsz kitérni, de nagyon sok munkám van a számvitelbe, és sokat tanulok.

A segítséget megköszönném, én nem dumcsizni jöttem.

53. f303be5590 (válaszként erre: 52. - Évi1111)
2011. jan. 31. 15:38
majd ne felejtsd el, ha értékcsökkenést kell könyvelned
2011. jan. 31. 13:59

Van még egy példa az ÉCS-n amit nem értek viszont azzal tényleg nem tudtam mit kezdeni. a nyitóba ezek szerepelnek:

Immat. javak 15.000 Eft ft

Tárgyi eszközök 160.000 E ft

Kiegészitő adatok: immat.javak használhatósági foka 40%, a tárgyi eszközöké 50%

Fogalmam sincs mit csináljak vele...:(

51. évi1111 (válaszként erre: 50. - Nkriszti)
2011. jan. 31. 13:56

Sziasztok,

Nem tudom jár e valaki még ezen a fórumon, remélem igen és tud valaki segíteni.

Elakadtam az értékcsökkenésnél. Néztem több internetes oldalt is és a levezetés teljesen más mint amit tanultunk a suliban. Mert ugyebár terv szerinti értékcsökkenésnél - ha jól értelmeztem amit neten találtam - kellene lennie X évnek amíg az értéke csökken. Viszont a feladatban egyáltalán nem esik ilyenről szó és nem tudom hogy vezessen le.Leírom a példát:

- a nyitómérlegbe szerepel EGYÉB BERENDEZÉS 1600 E ft

-kiegészitő adat: egyéb berendezések bruttó értéke 2000 E ft.

Tehát nem szerepel az hogy az értéke mennyi idő alatt "használódott" el.

Van egy 5letem a következő az:

-Egyéb berendezés 2000 T oldalom (mert bruttó érték=bekerülési érték) Egyéb berendezések értékcsökkenésére ráraktam 400-at ezt a K oldalra raktam.

És mind a kettőt nyitóként tüntettem fel, tehát elé raktam a NY betűt is.

Így helyes?

2010. jan. 1. 18:15
Szia! Anno lentebb a 44-es hsz-ben írtam pl-magyarázatot, de sajnos ahhoz, hogy tudd az egyes gazd-i eseményeknél mit hogy kell alkalmazni, azért meg is kell tanulni a könyvelési tételeket, le kell ülni hozzá! Sokat kell gyakorolni, senki sem úgy születik, hogy profi belőle. Akasztófázni kell, főleg ha nem érted! Rengeteget segít, főleg akkor, ha nem érted a menetét, így láthatod, hogy az egyes eseményeknél mi nő, mi csökken. És mégegyszer: sajna le kell mellé ülni és gyakorolni, na meg értelmezni az adott eseményt, mi nő, mi csökken, milyen számlák lépnek be.
2010. jan. 1. 17:29

Sziasztok!


Nekem az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudom eldönteni mi tartozik és mi követel?

Az alapján,hogy eszköz nő, csökken...csak nekem az olyan sok időbe telik míg átgondolom, mások meg addigra simán rávágják...?


Valaki tudna segíteni ebben?

48. zuhoj
2009. okt. 23. 18:38

sziasztok

Tudna valaki segíteni, mikor számolunk egy egyéni vállalkozónál 24% NYUBÁT, és mikor csak 9,5%-osat??

47. zuhoj (válaszként erre: 45. - Nkriszti)
2009. júl. 22. 17:02
ja, és még az előlegszámlákkal vagyok bajban
46. zuhoj (válaszként erre: 45. - Nkriszti)
2009. júl. 22. 16:53

Hú, nagyon köszi. Ez most teljesen világos!!

Ha ennyi az egész, ez nem is bonyolult!

:))

45. Nkriszti (válaszként erre: 43. - Zuhoj)
2009. júl. 21. 23:05

A tárgyi eszköz számla eszköz számlaként viselkedik, vagyis a növekedéseket, pl. vásárlást a tartozik oldalára könyveljük (akasztófán ott van a + jel a T oldalon!). Ha eladod akkor ez csökkenni fog, ezért a K oldalra könyveled ( - a K oldalon!). Ha év közben pl. écsökk. van elszámolva rá, az écs. számla olyan, mintha forrás szlaként viselkedne, de benne van az 1. szlaosztályban (és nem forrás szla, csak szemléltetésképp), ott a K oldalon van a +, tehát az elszámolt écs-t oda kell könyvelni. Ha eladsz, az elszámolt écs-t ki kell vezetni, itt a csökkenés - a T oldalon van. Akasztófázd le! Úgy a legkönnyebb.

Szóval, ha vásárolsz egy tárgyi eszközt, akkor az a tárgyi eszk. szla T oldala fog növekedni, (ott a +) és növekedik a szállítókkal szembeni tartozás, vagyis a szállítói számla K oldala is növekedni fog (ez forrás szla!, ott van a + a K oldalon). Amikor kiegyenlítik, akkor a szállítói tartozás csökkenni fog, ezért a szállítói oldal T oldalára kell könyvelni (ott a -), és vele ezzel egyidőben valamelyik pénzeszköz csökkenni fog, pl. a pénztár, vagy bank, ezért ezeknél, mivel eszköz számlák a csökkenés a K oldalon jelentkezik.

Na, jó rengetegszer leírtam a "csökkenést, meg a növekedést". Tényleg nem bonyolult, de tudni kell hogy melyik eszköz és melyik forrás szla, és adott gazdasági eseménynél milyen szlák lépnek be.

44. emagdi (válaszként erre: 43. - Zuhoj)
2009. júl. 21. 21:14

hidd el, hogy nincs más jó út, csak ha leülsz a könyveiddel, és pontról pontra, mondatról mondatra megérted, az alapoktól kezdve (hogy mik azok az eszköz és forrás számlák, melyik hogyan viselkedik, milyen egyenlege van, stb. utána veheted a gazdasági eseményeket, szépen akasztófán megnézegeted, megérted miért úgy van.)

egy idő után össze fog állni a kép, és utána minden világos lesz.

de ha nem érted meg, vért fogsz izzadni a vizsgákon, mert bemagolni úgysem fogsz tudni minden gazdasági eseményt, ráadásul annak értelme sincs.

43. zuhoj (válaszként erre: 42. - Kormica)
2009. júl. 21. 21:02

ez így sajna nem világos.

Bár nagyon fontos

lenne megértenem.

2009. júl. 20. 21:21

ha eladod a tárgyi eszközt, akkor meg a tárgyi eszköz bruttó érték követel, értékcsökkenés számlája meg tartozik

...

nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre látszik

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook