Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Recycling... avagy, védjük a környezetet! fórum

Recycling... avagy, védjük a környezetet! (beszélgetős fórum)

Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Recycling... avagy, védjük a környezetet!

1 2 3 4
40. yardin (válaszként erre: 19. - Szanád)
2010. jún. 29. 11:27
Sajnos én is sokszor szemtanúja vagyok annak, hogy az emberek nagy része hihetetlen mennyiségű szatyrot használ el egy bevásárlás alkalmával. :( Persze feltételezem, hogy ezek az emberek azt a szatyor mennyiséget legközelebb nem viszik vissza, hogy abba pakoljanak, hanem újabbakat kérnek. Úgy néznek ki, mintha szatyorgyűjtő kisiparosok lennének. Ez engem is mélységesen felháborít! Mi vettünk különböző méretű Nagy Zöld táskákat, és minden alkalommal azt visszük magunkkal. Vannak kisebb vászon tatyijaink is, azokat is rendszeresen használjuk. Szerintem ezt nem olyan nehéz kivitelezni.
2010. jún. 29. 11:27
A rec. zacsik elporladnak egy idő után. Jártam már így: abban tároltam otthon valamit, és amikor jóval később elővettem, szétesett az egész, és minden szétszóródott belőle. Csodálkoztam, hogy mi ez, aztán rájöttem, hogy degradálódott.
38. _anatha_ (válaszként erre: 30. - Globus)
2010. jún. 29. 11:21

És ha valaki fél a csapvíztől, lehet már kapni pár ezer pénzért víztisztító kancsókat, én is átálltam erre pár napja, mert tonnányi palackos vizet ittam előtte...


A boltban én is mindig egy max két nejlonba pakolom az összes zöldséget-gyümölcsöt, és a ráragasztós árakat összevissza rárakom. A pénztárosok már hülyét kapnak tőlem :)

37. Szilvamama (válaszként erre: 36. - Scara.bosco)
2010. jún. 29. 08:47
Igen bedobhatod a nylonzacsit a műanyagba!
2010. jún. 29. 08:43

Annyi ilyen bosszantó dolog van. Valamelyik nap láttam, és ki is akadtam rajta, ahogy a "kukázós" emberke fogta, és felborította az egész szelektív bödönt (ezt egyébként napi rendszerességgel megteszik). Persze minden kiömlött belőle, hiszen csak a talpa maradt a földön. Nem értem. Mégis mi a jó fenét keres a szelektívben? Az üvegek ripityára törnek, amikor beledobjuk. Kaja nincs benne.

Egyébként a lyukakon már én is anyáztam. Bár én mindig ott tuszkolom be a szajrét. De azért mire öszeorigamiztam az 5 l-es mosószeres flakont...Ugráltam rajta egy fél órát. Egyébként ha tisztára öblíted, beletehető a tusfürdőstől kezdve minden. Az alján ott van a recycling háromszög. Régebben még a tetra pack-os dobozt sem lehetett beledobni. Nálam a tej révén ebből van nagyon sok. Bár azon már gondolkodtam, hogy vajon mi a drágább? Az ivóvízzel elpancsolni az üres dobozokat, vagy újra feldolgozni?


Szatyor. A múltkor kaptam egy érdekes cikket. Nem emlékszem az összegekre, de a zacsik újrahasznosítása többtízszeres összegbe kerül, mint amennyiért az újrahasznosított termék eladható. Tényleg, a műanyagosba pl bedobható a recyclingos nejlonzacsi? Ugyan rá van írva, hogy komposztálható, de oda nem szívesen tenném. Nem hinném, hogy a krumplihéjjal azonos idő alatt bomlik :-).

Ez csak megszokás kérdése. A közelünkben nőtt egy német multi kisebb típusú ABC-je.(amiben olyan csúnyán éneklik a szlogent :-). Ott pl. teljesen természetes, hogy nem adnak zacsit. Nem is szól érte senki. De a másik németben is. A kiejthetetlen nevűben. Viszont emberi áron adnak vászonszatyrokat, amiket imádok. Mindig van az autómban pár. De pl. a madaras áruházban a pénztáros néni eleve elkezdi a "kukászacsiba" pakolni a cuccot. És kiakadnak, ha szólok, hogy nem kérem.

De jól lebaltáztak akkor is, amikor a 2 teljesen egyforma árú, ám különböző fajtájú almát egy zacskóba szedtem.

De vissza a szigetekhez. HA VALAMI MELLÉESIK. MIÉRT NEM FÉR BELE FELVENNI ÉS BELEDOBNI? Sajnálatosan ezt a fórumot úgysem azok olvassák, akik mellédobálnak, hanem akiknek maguktól is természetes, hogy hajlik a derekuk annyira, hogy felvegyék, ha már leesett.

Vagy miért egyszerűbb fizetni x embert, aki elvégzi azt a feladatot, amit mi már bérmentesen elvégeztünk? Bocs, de ennyi erővel akkor mehetne minden egybe, és a szeméttelepen is szét lehetne válogatni. Aztán kellene még pár ember, aki le is mossa őket, meg még pár, aki fújogatja, szárogatja. Elvégre gazdag ország vagyunk, nem? Döbbenet.

2010. jún. 29. 08:32
Sziasztok! Mondhatni én középzöld vagyok :) Sikeresen rászoktattam a családomat is a szelektív gyűjtésre, a 3,5 évesem simán viszi a saját zacsijába a szemeteket, amit aztán hétvégén felpakolunk és viszünk a "szigetekre". A nyugdíjas szüleim is lelkesen szelektálnak, és a munkatársaim is hozzászoktak, annyit kellett bevállalnom, hogy ha megtellnek a zsákok, én viszem el a kukába. Az emberek hajlíthatóak a környezetvédelem felé, persze egy bizonyos értelmi szintet el kell érni ahhoz, hogy felfogják ennek jelentőségét. Egyébként visszakanyarodva a nyitó cikkhez, ez igaz, hogy azért lakatolják le a kukákat, hogy a háztartási hulladékot ne szórják bele, ugyanis egy megtelt szemeteszsákot elég nehéz a kis lyukon betolni :)
34. Szilvamama (válaszként erre: 25. - _anatha_)
2010. jún. 29. 08:27
Kimosva szabad ...
33. 0c930ce391 (válaszként erre: 30. - Globus)
2010. jún. 29. 08:05
Nálunk nagyon rossz a víz minősége, de mi sem veszünk ásványvizet. befektettünk kb 120000 forintot, és vettük víztisztítót. Ennél drágább is van, de már ez is szuper, ozmózisos, uv-s, ásványianyag-visszapótlós. Munkába, suliba visszük az itthoni vizet üvegpalackban. Cipeljük, de megéri! :-
32. 0c930ce391 (válaszként erre: 21. - 17e4cf390a)
2010. jún. 29. 08:01
Szuper a kezdeményezésetek!!!! Új ötlet a jövő évre egy projekthez, plagizálhatok..? Na, lőjetek le, még csak most kezdődik a nyári szünet, ne dolgozzak! :-)
31. 0c930ce391 (válaszként erre: 19. - Szanád)
2010. jún. 29. 07:59
Vááááááá :-(((
30. globus
2010. jún. 29. 06:57
Mi azzal nagy lépést teszünk a környezetvédelemben, hogy nem vásárolunk soha ásványvizet. Beérjük a vízcsappal :) Tejtermékből, élelmiszerből amúgy is fajlagosan olcsóbb a nagyobb csomagolás, pl. 2 dl-es tejföl helyett a fél literes. 1 citrom és 2 banán is elfér közös zacskóban, bár néha még a lemérő kislány is csodálkozva néz érte :)
29. doxikri (válaszként erre: 28. - .fbpojzondpt.)
2010. jún. 28. 23:45
Nem csak a pedagógusok, de otthon a szülők is rengeteget tehetnek. Már kicsi kortól kezdve....pl. így lehet elmagyarázni a kicsinek, hogy melyik a műanyag, a papír, az üveg. Onnan már tök természetes lesz neki, hogy később automatikusan szelektíve gyűjtsön.
2010. jún. 28. 23:34

de jó, hogy foglalkoztok ezzel a témával! mi is halványzöldek vagyunk, és szeretem csinálni, egyáltalán nem okoz semmi kényelmetlenséget, nem is értem, miért nem fér bele mindenkinek... jó lenne..

mondjuk.. nem esik nehezemre elvinni a szelektív szigetekre, de talán több ember lenne motivált, ha úgy lenne, mint németországban, hogy kedden a műanyagos jön, szerdán a papíros, stb... már nem emlékszem pontosan hogy is volt, de minden háztartásnak volt 3 nagy kukája (az a klasszik, bazinagy) amit ugyanúgy elvittek a kukások.. volt sárga, kék meg barna.. ott csak az üveget meg a fémet kellett külön elvinni... nekem nagyon tetszett...

és amit még szerettem volna mondani, az az, hogy természetesen az emberekre az otthonról hozott beidegződések vannak a legnagyobb hatással, de az én szüleim pl nem gyűjtik külön a szemetet, és amíg otthon voltam, én sem tettem.. de MEGISMERTEM, hogy milyen ez, és amikor láttam, hogy mennyire egyszerű beláttam, hogy ennyit én is megtehetek.. tehát, ahogy itt is szóbakerült, a pedagógusok sokat tehetnek, hogy már az iskoláskorú gyerekek is meglássák, hogy ez nem jár plusz erőfeszítéssel, de védi a környezetet.


köszi mindenkinek, aki szelektíven gyűjt, és aki tesz valamit! :) örülök neki! :)

27. doxikri (válaszként erre: 25. - _anatha_)
2010. jún. 28. 23:20
Amúgy, ha nem a mosószeres flakon, akkor pl. az 5 literes vizespalack nem fér be.......
26. doxikri (válaszként erre: 25. - _anatha_)
2010. jún. 28. 23:19

Köszönöm.

Igazából nem gondoltam, hogy vegyes érzelmeket vált ki az emberekből.

Egyszerűen nem tudom azt megérteni, hogy ha valami nem úgy működik, ahogy kéne, akkor miért nem a jobb megoldáson gondolkozunk, miért kell rögtön lezárni, megszüntetni, stb. Miért mindenre ez a megoldás?? Így nem jutunk előbbre. De úgy veszem észre, hogy egy ilyen látszólag egyszerű dolog is nagyon összetett tud lenni! :(

2010. jún. 28. 22:31

Tetszett a cikked nagyon, magam is "halványzöld" vagyok, szerencsére a lakóhelyünkhöz közel van egy gyűjtő, én is odaviszem a szemetem egy részét. Sajnos itt is sokszor előfordul, hogy dugig van a kuka, többször kéne üríteni, mert így tényleg csak mellérakja mindenki, amit hozott.

Én úgy tudom - lehet, hogy nem jól - hogy a mosószeres flakonokat nem szabad a szelektívbe bedobni, ugyanolyan hulladéknak számít, mint a festékes doboz, akkumulátor, stb.

Azt, hogy egy kukásautó viszi el az összes szelektív kuka tartalmát, már én is hallottam, a humusz oldalán egyszer rá is kérdeztem, hogy hogy van ez, nem kaptam sajnos választ, de reménykedem benne, hogy van rá épeszű magyarázat: talán a kukásautó rendelkezik belül külön rekeszekkel, amiket az autóból irányítanak, és ha a műanyag palackost pl. kiürítették, fordít egyet a vezető, és jöhet a fém... nagyon remélem, hogy így van, különben tök fölösleges az egész szelektivkedés.


Sajnos a különböző multik akkora hatalommal/lobbival bírnak, hogy szép munkával megszűntették a pezsgős üvegek visszaváltási - és így újrahasznosítási feltételeit is... ezt is nagyon sajnálom, így a legnagyobb részük a sima kukákban landol a szeméttelepen.


Sokkal nagyobb állami ösztönzésre lenne szükség, mint Ausztriában mondjuk. Büntetés a szemetelőknek, jutalom a szelektíven gyűjtőknek. Mondjuk hogy nálunk sem kellene szemétdíjat fizetni, ha szelektíven gyűjtünk. Ezzel is spórolhatna a magyar...

24. Incó (válaszként erre: 23. - 17e4cf390a)
2010. jún. 28. 21:11
Mi tíz éve csináljuk ugyanezt annyi különbséggel, hogy ez az iskola egyik profilja is. Nagyon nehéz küzdelem... talán kezdünk belefáradni is. Az Ökoiskola is jó (már 2003-óta csináljuik), de nincs mögötte pénz...
2010. jún. 28. 20:13
Annyiból pénz kérdése, hogy a pedagógus még több idejét beleteszi, akár a családjától elvéve azt, és egy fillért sem kap érte az állambácsitól... A túlóra tanároknak papíron nem létező fogalom. Ezért elég sok pedagógus nem hajlandó több energiát belefektetni az iskolai dolgokba, mint amennyit muszáj. Mi is önkéntes alapon működünk, bár azon kollégák életét is megnehezítettük, akik nem Öko-tagok, de osztályfőnökök, mert az osztályaikat irányítgatni és motiválni kellett az öko-verseny feladatainak elvégzésében. Szerencsére jó kis tantestületünk van, és összetartunk jóban rosszban. :)
22. doxikri (válaszként erre: 21. - 17e4cf390a)
2010. jún. 28. 20:03

Klassz, hogy ilyen iskolában dolgozol!!

Gratulálok!

Látod, a "lázadó kamaszoknak" csak értelmes elfoglaltságra van szükségük és mindjárt nem unalomból, marháskodnak.

Ezt minden suliban megtehetnék.....nem hiszem hogy ez pénzkérdés lenne, sokkal inkább szervezés kell hozzá!

2010. jún. 28. 19:59

Sziasztok! Én egy középiskolában tanítok. Idén szeptembertől a tantestület 10-15 tagja önként létrehozott egy Ökológiai munkaközösséget, és egy éves kitartó munka árán elnyertük az Öko iskola címet. Nagyon sok munkánk volt vele, de megérte. A diákjaink a pet palackot és a papírt dobhatják külön szelektív kukába minden folyosón, és nagyon boldogok vagyunk, mert ezekben az edényekben valóban az van, aminek ott a helye. A kupakokat külön gyűjtjük, és adjuk oda egy beteg kisgyerek szüleinek. Iszonyatos mennyiség termett az elmúlt pár hónapban. A gyerekek nagyon sokszor vásárolnak fél literes üdítőket az iskolai büfében, így volt miből gazdálkodni. Egy év tapasztalata azt mondatja velem, hogy sosem késő elkezdeni a környezettudatos szemléletre nevelést. Ezek a nagy lázadó kamaszok olyan örömmel építettek madáretetőket, etették egész évben a madarakat, békákat mentettek, szemétből szobrokat építettek, díszítették a termeiket védett állatok képeivel, gyűjtötték a papírt, takarították a termeiket, hogy öröm volt nézni azt. Ökológiai versenyt is hirdettünk, aminek a győztes osztálya az elismerő vándorkupa mellé egy tanításmentes munkanapot is kapott. Lehet és kell is motiválni őket.

Én magam itthon egy nagy szatyorba teszem a szelektívbe való szemetet és a boltba menet mindig kiürítem, egyesével, a lyukon át, eszembe sem jutott még leemelni a tetejét (nem is szívesen érnék hozzá). Sajnos a mi szelektív szigetünk is elég siralmas. Pisi szagú, koszos, mocskos, mellette szemét, üvegszilánk, rengeteg karton és még esetenként fotel is. Jó lenne, ha kulturáltabb lenne.

Minden kis világoszöld lépésre szükség van, sok kicsi sokra megy!!!

20. doxikri (válaszként erre: 19. - Szanád)
2010. jún. 28. 19:42

Az a gond, hogy sok ilyen apró dolog van, amivel lehetne ugyan tenni valamit a környezetért, de sokan magasról tojnak rá.

Pedig nem sokba kerülne.....de egyébként tényleg az iskolákban...sőőőőt, az óvodákban kéne elkezdeni erre nevelni az "embereket"......ja, meg hát otthon. De mondjuk, az a gyerek, akinek ilyen az apja, mint nálatok a reklamálós pasi....az mire számíthat??? :(((

2010. jún. 28. 19:38

Sziasztok

Én wegy hipermarketben dolgozom, ahol adunk szatyrot...

vannak érdekes megfigyeléseim.pl: az emberek jó része remeg a szatyorért ,van olyan aki a zacskós 2-3kilós mosóport aminek van fogója beleteszi egy szatyiba, vagy van aki a nagycsomagos wc-papírt is beleteszi...)) ilyenkor úgy rászólnék , de nem lehet..

Van zöldkasszánk is ahol nem adunk szatyit :a múltkor ott voltam ..hát érdekes volt, mert ugye mindenkinek elmondani hogy itt nem adunk szatyrot, vagy vesz környezetvédőst vagy a hozottba beleteszi a vásárolt árút....volt olyan aki képes volt a melletem lévő normál kasszából kérni ...de a kolléga elhajtotta. Volt egy pasi ..nem nálam ....aki vásárolt egy csomó méregdrága árút ,de nem vette meg a 15 ft-os zöldszatyrot..és mivel nem kapott zacsit képes volt ölbe venni a sok árút odament az ügyfélszolgálatra..szószerint leb@szta az árút és reklamált ,meg beírt a vásárlók könyvébe hogy nem kapott zacsit..)) szerintem szánalmas.

Ha egy ilyen embernek mondanál valamit a környezetvédelemről csak pislogna..

18. doxikri (válaszként erre: 16. - Incó)
2010. jún. 28. 18:29
Jó ötlet, átfestem a bringámat....halványzöldre!! :)))
17. doxikri (válaszként erre: 10. - Abarta)
2010. jún. 28. 18:29

Sziasztok. Köszönöm a hozzászólásokat. A cikket amúgy a Zalai Hírlapnak írtam meg először, csak gondoltam, itt is értő fülekre találhat.

A másik bajom ezzel az egésszel, amit nem értek, bár most valaki megmagyarázta, hogy miért öntik a szelektíven gyűjtött hulladékot egy konténnerbe. Hogy jobban érthető legye, - ezt konkrétan láttam és lefagytam tőle - jött a szemetes konténer, leállt a szelektív sziget mellé, majd a 4 féle kuka tartalmát beleürítette egyazon konténerbe. Nesze neked szelektálás!!!

Egyik nap, mikor erről szó került, akkor valaki megmagyarázta nekem, hogy ez azért így működik, mert a szeméttelepen van egy brigád, akik ezeket a hulladékokat még szelektálják....gyakorlatilag ők pakolják kézzel szét, fajtánként. Aha....most már mindent értek!! :((((((((

16. Incó (válaszként erre: 14. - 0c930ce391)
2010. jún. 28. 18:05
Zöld bringával mégzöldebb:-)))
15. Incó (válaszként erre: 13. - 0c930ce391)
2010. jún. 28. 18:04

Bingó! Lottóznom kellene...

Te is sokat tehetsz akkor ezen a téren. Nagyon fogékonyak a kisiskolások.

14. 0c930ce391 (válaszként erre: 10. - Abarta)
2010. jún. 28. 18:03
Én megértem, én is 3 km-ről cipeltem azokat a fránya üvegeket, és nem akartam már haza is... Bringával, az is zöld! :-)
13. 0c930ce391 (válaszként erre: 11. - Incó)
2010. jún. 28. 18:02
Talált, süllyedt. :-) Gyógypedagógiai szakterületen dolgozom alsós tanító vagyok.
12. Incó (válaszként erre: 10. - Abarta)
2010. jún. 28. 18:01
Én hazavinném. Bántana a lelkiismeret, hogy miattam lesz valakinek pluszmunkája...
11. Incó (válaszként erre: 9. - 0c930ce391)
2010. jún. 28. 18:00
Nem titok. Környezetmérnök vagyok, meg környvéd szakos tanár. És te? Valami pedagógusféle lehetsz ha jól sejtem. Van szimatom hozzá...
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook