Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Pajzsmirigy-alulműködés fórum

Pajzsmirigy-alulműködés (beszélgetős fórum)


1126. kisstoth (válaszként erre: 1112. - Zöldségevő)
2008. nov. 8. 18:46

Szia ! Ne haragudj, csak most jutottam oda, hogy válaszoljak.

Szóval: nekem nézték a TSH, T4, T3 mellett az alábbiakat:

Immunkémia:

Tireoglobulin norm: 1,6-59,9 enyém 0,244

Thyreoglobulin autoantitest 10-115 2.135

Thyreoideaperoxidáz elleni antitest 5-35 951


Szóval, elég gázosak az értékeim. Ez az ún. Hashimoto szindróma.


Ezeket találtam róla:


Chronicus lymphocytás (Hashimoto) thyreoiditis: Ugyancsak középkorú nők jellegzetes megbetegedése, a nő-férfi arány 15:1 . Számuk Csernobyl óta növekvőben van. Autoimmun megbetegedés, magas titerben kimutathatók a serumban a thyreoglobulin és az antimicrosomalis antitestek. A mirigy lymphocytás infiltrációja korrelál az antitest-titerek értékével, gyakran kifejezetten intenziv, lymphocyta-follikulusok képződnek. Mikroszkópban jellegzetesek a megnagyobbodott, eosinophyl Askenazy sejtek. A nagyfokú lymphocytás beszürődés következtében a pajzsmirigy megnagyobbodik, állománya tömör, radírgumi -tapintatú, amely később - a folyamat előrehaladtával - a következményes fibrosis miatt igen keménnyé válik és súlyos hypothyreosisba torkollik. Hashimoto thyreoiditis precursora lehet malignus lymphomának.

Chronicus fibrosus (Riedel) thyreoiditis: Az előbbi ritka formája, ahol a fibrosis olyan mértékű, hogy a pajzsmirigy szinte "deszkakemény" és nemcsak magára a mirigyre terjed ki, hanem a környező nyaki szerveket (izmokat, tracheát, nyelőcsövet) is invasive komprimálja. Még műtét közben is összetéveszthető a pajzsmirigy karcinómájával.



thyreoidea antitestek

Más néven: Thyreoidea autoantitestek, Antithyreoidea antitestek, Antimicrosomal antitest, Thyreoidea microsomalis antitest, Thyreoperoxidas

Hivatalos név: Thyreoidea peroxidase antitest (ATPO, TPOAb), Thyreoglobulin antitest (TgAb) és Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest

Kapcsolódó vizsgálatok: T3 (FT3), T4 (FT4), TSH, Tireoglobulin

Küldése e-mailben

Nyomtatás



Vizsgálat

Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?

Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?

Mit jelent az eredmény?

Mit kell még tudnom?

Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?

A thyreoidea autoantitestek vizsgálata elsősorban az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség diagnózisához nyújt segítséget. Ezen kívül az eredmények alapján lehetőség nyílik az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegségeknek a többi formájú thyreoiditistől való megkülönböztetésére.. Kérhetik a megnagyobbodott pajzsmirigy (struma) okának kiderítésére és/vagy amikor a többi pajzsmirigy működéssel kapcsolatos vizsgálati eredmény (mint például T3, T4 és/vagy TSH) kóros pajzsmirigy működésre utal.

Akkor is kérhetik egy vagy több pajzsmirigy antitest vizsgálatát, ha a vizsgált személy ismert, a pajzsmirigyhez alapvetően nem kapcsolható autoimmun betegségben szenved (mint például systemás lupus erythematodes, rheumatoid arthritis vagy anaemia perniciosa), ugyanakkor pajzsmirigy betegségre utaló tünetek (is) jelentkeznek. Fontos tudni, hogy autoimmun kórképek mellett bármikor jelenkezhetnek pajzsmirigy rendellenességre utaló tünetek is.



Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?

Thyreoidea Antitest Rövidítés Jelen van: Mikor kérik: Egyéb tudnivaló

Thyreoidea peroxidase antitest ATPO, TPOAb Hashimoto thyreoiditis; Basedow-kór Amikor a beteg hypothyreosisra jellemző tüneteket mutat; amikor a kezelőorvos litium, amidaron, interferon alpha vagy interleukin-2 kezelés indítására gondol, amelyek ATPO (TPOAb) jelenlétében hypothyreosisra jellemző tüneteket okozhatnak. Kapcsolatba hozták reproduktív nehézségekkel, mint például a vetélés, prae-eclampsia, koraszülés és a mesterséges megtermékenyítés sikertelensége.

Thyreoglobulin antitest TgAb Thyreoidea tumor; Hashimoto thyreoiditis Bármikor, amikor thyreoglobulin vizsgálat történik annak kiderítésére, hogy jelen van-e az antitest, illetve befolyásolja-e a vizsgálati eredményt. Mivel a thyreoglobulin vizsgálatot időszakosan kérik thyreoidea tumor kezelés után, így időszakosan a TgAb vizsgálatot is kérik.

Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest TRAb Basedow-kór Amikor a beteg hyperthyreosisra jellemző tüneteket mutat; az anti-thyreoidea kezelés hatékonyságának megítélésére.

Különösen fontos lehet a thyreoidea antitestek meghatározása terhes nőknél, ezért ha egy terhes nő ismert autoimmun pajzsmirigy betegségben (mint például a Hashimoto thyreoditis vagy Basedow-kór) vagy egyéb autoimmunbetegségben szenved, és gyanú van pajzsmirigy érintettségre, akkor egy vagy több thyreoidea antitest vizsgálatot kérhetnek akár a terhesség korai akár késői szakaszában. Ezen vizsgálatok segíthetnek a kezelőorvosnak annak megállapításában, hogy fennáll-e a veszélye valamilyen pajzsimirigybetegségnek a magzatnál, ugyanis a pajzsmirigy antitestek átjuthatnak a méhlepényen, és hypo- vagy hyperthyreosist okozhatnak.

Kérhetik a pajzsmirigy antitestek vizsgálatát akkor is, amikor egyéb autoimmunbetegségben szenvedő személy pajzsmirigy működési zavarra jellemző tüneteket mutat és/vagy reproduktív nehézségekkel (pl. nehéz teherbe esés, spontán vetélés) küszködik, amelyeknél nem zárható ki az autoantitestek szerepe.

Mit jelent az eredmény?

FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.


A normálhoz képest enyhe vagy közepes fokú pajzsmirigy antitestszint emelkedés a pajzsmirigy betegségen (pl. pajzsmirigyrákon) kívül előfordul más autoimmun betegségek esetében is (pl. I-es típusú diabetes mellitus, rheumatoid arthritis, aneamia perniciosa és autoimmun kollagén érbetegségek.)

Jelentősen emelkedett antitest szintek gyakran pajzsmirigy autoimmunbetegséget jeleznek, mint például Hashimoto thyreoditis illetve Basedow-kór. Általában: minél magasabb az antitestszint, annál nagyobb a pajzsmirigy érintettség valószínűsége. Az antitestszint mellett fontos az időbeli változás is, mivel pl. az emelkedés autoimmun aktivitást jelez.

Bármely típusú antitest, ha jelen van az anyában, növelheti a hypo- vagy hyperthyreosis kockázatát az újszülöttben.

Előfordul, hogy teljesen egészséges személynél is akár többféle pajzsmirigy antitestet is ki lehet mutatni. Ennek a jelenségnek az előfordulási gyakorisága nagyobb nőkben mint férfiakban, és nő az életkorral. Ha egy látszólag pajzsmirigybetegségben nem szenvedő személynél pajzsmirigy antitesteket találnak, a kezelőorvos időszakonként ellenőriztetheti a pajzsmirigy működésre jellemző egyéb hormonokat (TSH, FT4, FT3) is. Ezeknél a személyeknél legtöbbször soha nem alakul ki pajzsmirigy működési zavar, de néhányukban az életük során igen.

Mit kell még tudnom?

A pajzsmirigy antitest vizsgálatok klinikai specificitása és szenzitivitása egyre jobb, de még mindig kivánni valót hagynak maguk után. Az idők során az összes antitest vizsgálat megváltozott. Ez az egyik oka annak, hogy gyakran több név illetve rövidítés alatt is futnak. meghatározásukra számos módszer létezik, és mindegyik egy kicsit különbözik a referencia tartományban és abban, hogy mit mér. Ha sorozat vizsgálatra kerül sor (mint például követés céljából), fontos, hogy ugyanazon laboratórium ugyazon módszer szerint végezze el a vizsgálatokat. Továbbá a pajzsmirigy antitestek nem homogének. A kifejlesztett vizsgálatok különböző mértékben mutatják ki a vérben az egyes komponenseket, elsősorban ez magyarázza a szenzitivitásban meglévő - alkalmanként jelentős - különbségeket.


> Röviden

> Mintavétel

> Vizsgálat

> Általános kérdések

> Kérdések

> Kapcsolódó adatbázisok

Betegségek

• Pajzsmirigy betegségek

• Autoimmun betegségek

• Lupus

• Rheumatoid arthritis

• Anaemia (Vérszegénység)

• Diabétesz (Cukorbetegség)

Fogalomtár

• Hyperthyreosis

• Hypothyreosis

• Metabolismus


Hát, ennyit tudtam segíteni, remélem sikerül okosabb lenni. Kérj az orvosodtól vizsgálatot, ha esetleg valami gyanús és azonnal kiderül, hogy mi a baj.

Pusz Mari

1125. kisstoth (válaszként erre: 1120. - Ani2)
2008. nov. 7. 20:55
Igen.
1124. drazsé888 (válaszként erre: 1082. - Ani2)
2008. nov. 7. 16:23
Kecskeméten van, ha gondolod megszerzem neked az elérhetőségeket, bár ez attól függ hová valósi vagy.
1123. drazsé888 (válaszként erre: 1119. - SIldi)
2008. nov. 7. 16:18
Vagy mi nincs? :) Nem tudom, de nálam semmilyen pozitív változást nem hozott.
2008. nov. 7. 16:17
Akkor lehet, hogy nekem is gyógyszert kellene váltanom? Nem tudom, de nagyon gáz ez a helyzet. Nem tud vki vmi normális orvost? A világ végére is elmennék. 15 kg-mal vagyok most nehezebb, mint 2 éve. A többi mellett ez is teljesen kiborít. Ahogy írtad kismanci, mint akit felpumpáltak :(((
1121. pitemaci (válaszként erre: 1119. - SIldi)
2008. nov. 7. 15:17
Én a gyógyszer szedést követően 10 kg fogytam, utána a 90 napos diétával még 15 kg.
1120. Ani2
2008. nov. 7. 13:34
az lehet a pm-től, hogy mikor lehajtom a fejem rendesen érzem a lüktetést a nyakamon?
1119. SIldi
2008. nov. 7. 13:15

Miert? vajom mi van a Letroxban, ami mas hormontartalmuban nincs?


Van olyan kozuletek, aki pusztan attol, hogy megkezdte a kezelest lefogyott, meg ha csak egy cseppet is?

1118. 34988a6a44 (válaszként erre: 1117. - Drazsé888)
2008. nov. 7. 12:07
Bocsi, én írtam el, lehet, hogy azért nem válaszolt senki sokáig erre a kérdésemre, ez a vacak tényleg Letrox, de semmit nem ér,sőt, nekem még rontott is a helyzetemen, de most L-Thyroxint szedek, legalább nem puffadok. A férjem azt mondta, most olyan "jópofa" lettem. A szemem körül nincs "mentőöv", és emberibb lett az arcom. Már alig mertem utcára menni, úgy néztem ki mint akit felfújtak.
1117. drazsé888 (válaszként erre: 1113. - 34988a6a44)
2008. nov. 7. 08:59
Akkor ezek szerint van Retrox is? Bocs, e még nagyon kezdő vagyok a témában.
1116. drazsé888 (válaszként erre: 1115. - Drazsé888)
2008. nov. 7. 08:58
Letrox. Bocsi, elírtam.
1115. drazsé888 (válaszként erre: 1105. - 34988a6a44)
2008. nov. 7. 08:58
Sziasztok! Kismanci! Én Retrox-ot szedek augusztus óta. Fél szemmel indítottam, majd 1-gyel folytattam, de nekem semmit nem segített. Csak hízok, dagad a kezem, a vérnyomásom a bányászbéka se**e alatt, kialvatlan vagyok, szétszórt...stb. Majd most kell mennem kontrollra. 3 hónap után van az első kontroll. Ez is milyen...?! Vmi alternatív negoldást keresek, de eddig senki nem tudott semmilyen ötlettel előrukkolni. Nagyon bele vagyok már utálva ebbe az állapotba, de úgy tűnik, ez egy ideig még így marad... :(
1114. SIldi (válaszként erre: 1112. - Zöldségevő)
2008. nov. 7. 07:40

Igen.

Amennyiben nagyobb az erteke, mint 50, autoimmun pajzsmirigyrol beszelunk

2008. nov. 6. 22:18
Szed valaki Retrox-ot??
2008. nov. 6. 22:06

ujra és ujra megkérdezem...bocs:)

A labor eredények közül mi bizonyitja az autóimmun betegséget?


A TPO?

1111. kisstoth (válaszként erre: 1110. - Ani2)
2008. nov. 6. 20:53
Állítólag nyelési nehézségek, állandó torokkaparás, néha fulladás érzése. Egy ismerősöm ezeket mondta.
1110. Ani2
2008. nov. 6. 20:20
befelé növő struma hogyan vehető észre?
2008. nov. 6. 17:28

A googlen rengeteg helyen meg lehet rendelni!

(kicsit tartok tőle, mert az iró nem orvos)

Megrendeltem:)

2008. nov. 6. 16:24

Oké, írom a címet, /reklámozzunk is/ a Bookline-on rendeltem: Martin Budd:Miért vagyok ennyire kimerült?

Remélem tudtam segíteni, nekem lehengerlő volt a könyv!

1107. kisstoth (válaszként erre: 1105. - 34988a6a44)
2008. nov. 6. 07:12
Igen, kérjük a könyv címét. Légyszi légyszi légyszi....
1106. zöldségevő (válaszként erre: 1105. - 34988a6a44)
2008. nov. 5. 23:25

Miért ne lehetne leirni 1 könyv cimét?

Tedd meg nekünk, hogy leirod:)

Gondolom orvos irta, és nem a meggazdagodás reményében, hanem hogy segitsen a betegeken.

Előre is köszönöm az egész oldal nevében!!!!

1105. 34988a6a44 (válaszként erre: 1102. - Kisstoth)
2008. nov. 5. 22:14
Fél évet vártál egy rendelésre? Azt hittem csak én botlottam bele a több hónapos várakozásba. Én is csak nyüglődöm a kilóimmal, most 100-at szedek, de még semmi eredmény, igaz öt hét után mit is várjak.Nagyon remélem egyszer megszabadulok már ettől a 12 feleslegtől. Én is diétáztam agyba főbe, de attól csak lassul az anyagcsere, és kamatostul jön vissza amit leszenvedtünk magunkról.Most már várom nagyon az eredményt, tornázom is, mert az gyorsítja az anyagcserét, de vajon melyik diéta lenne jó....? Olvastam egy nagyon jó könyvet az alulműködő pajzsmirigyről /itt ugye nem írhatom a címét/ abban azt írják, hogy a szénhidrátszegény diéta sem oké ilyenkor. Most olvasom másodszor, és rengeteg infó van benne. /Mindig este álmosan olvasgattam, és nem dereng minden, ja, és a rövidtávú memóriát is érintheti a pm alulműködés./ Szed valaki Retrox-ot?
1104. NOA (válaszként erre: 1102. - Kisstoth)
2008. nov. 5. 15:21

Rengeteg a beteg, néha órákat ülök ott most már időpont egyeztetés alapján megy igy egy órán belül végzek. Kevés az orvos nálunk legalább is.

Nem irigylem őket sem de a beteg ember az türelmetlen főleg ha nincs jól még jobban felhúzza magát.


Egy osztálytársamnak alig hagytak be egy kis darab lebenyt a pajzsmirigyéből és remekül van, az is 5o es bogyeszt szed,úgy fogy/együtt járunk tornászni/hogy én csak gebének hívom.

Szedek majdnem 1oo-ast és megállok a mérleg egy ponton és nem megy lejjebb.Az igaz, hogy kezd derekam lenni és jóval kissebb a fenekem meg a hasam.Állítólag ez az igazi fogyás mondják azok akik értenek hozzá.-de én nem nagyon akarom tudomásul venni de lassan kénytelen leszek elfogadni tény ként, hogy ezt kell szeretni.

Van egy krém amit a pm-emre kell kenni a nyaki területre most azt fogom kipróbálni egy iszom egy lögyit ami kicsit rendbe hozza a hormonháztartást.

Meglátjuk, januárba kontroll.

1103. kisstoth (válaszként erre: 1102. - Kisstoth)
2008. nov. 5. 10:10
Ja és a menstruációm is elmaradt. 44 vagyok.
1102. kisstoth (válaszként erre: 1101. - NOA)
2008. nov. 5. 10:09

Euthyrox 50, minden reggel 1 szem. Egy évig nem szedtem, azt hitték beállta működés, aztán elkezdődtek a tünetek (hajhullás, fáradtság, magas koleszterin, vashiány stb). Februárban visszamentem, okóber 30-ra kaptam időpontot. Most kezdtem újra szedni a bogyót.

Egyébként tele van a hócipőm,egyszerűen fél évekre adnak időpontot. Addig az ember akár meg is dögölhet...

Na, mindegy a dokinő szerint ez az + 5 kg le fog menni.

1101. NOA (válaszként erre: 1099. - Kisstoth)
2008. nov. 5. 09:57

...én meg fogyóztam és semmi értelme nem volt a koplalásnak mert csak jöttek a kg. ok.Legalább 13 kg. de még talán több is vissza jött.

Te hányas bogyeszt szedsz?Most megy a fogyás, mert én úgy látom igen nehezen de ez a korral is jár sajna:)

1100. kisstoth (válaszként erre: 1091. - Zöldségevő)
2008. nov. 5. 09:24
Elvileg minél több jódot kell, hogy a hormonműködés beálljon. De most tudtam meg, hogy ez is attól függ mitől működik alul a pajzsmirigyed. Egyszerű vírusfertőzéstől gyulladás, vagy autoimmun. Az utóbbinál a mesterségesen bevitt jódot (pld. alga, jódos víz) nem javasolják. ne kérdezd miért, de ezt mondta a dokim.i
1099. kisstoth (válaszként erre: 1098. - NOA)
2008. nov. 5. 09:22

Hát, nekem az egy hét is elég volt, hogy megállapítsák, milyen sz... állapotban vagyok. Sajnos autoimmun betegség, Hashimoto szindróma. Egész életemben hormonpótlásra szorulok és folyamatos ellenőrzésre.

Alig működik a pajzsmirigyem és én hülye majdnem elkezdtem fogyózni, mert nem jöttem rá, hogy ettől hízok.

1098. NOA (válaszként erre: 1097. - Kisstoth)
2008. nov. 3. 12:33
Kértem, hogy az enyémet alaposan nézzék meg és ne csapják össze egy hét alatt.-na azért késett:)))))))))))
1097. kisstoth (válaszként erre: 1095. - NOA)
2008. nov. 3. 08:48
Nekem egy hét alatt meglett.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook