Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Önkormányzati lakás bérleti jog - Érdemes fórum

Önkormányzati lakás bérleti jog - Érdemes (beszélgetős fórum)


1 2
2009. márc. 14. 11:01
Én azt nem értem, miért jobb egy életen át(vagy nagyon hosszú időn át) albérletet fizetni, ahelyett, hogy elkezdené valaki a sajátját törleszteni, mégha bank felé "elkötelezi is magát vele"
8. rokkszem (válaszként erre: 1. - Menetes)
2008. nov. 3. 21:59
Szia! Először is: nem tulajdonostól "veszed" a lakást, hanem az önkormányzattól bérleti jogot szerzel. Ez teljesen más eset, mintha tulajdonjogod lenne. Másodszor: mindenképp érdeklődd meg, hogy az önkormányzat nyitott-e a bérleti jog átadására. Ha nem járul hozzá a bérleti szerződéshez, akkor bukod a pénzt, amit kifizettél. Ezt mindenképp ellenőrizd!! Mindenképp határozatlan idejű legyen a bérleti szerződés, amit engedélyez az önkormányzat. Ha megvan a hozzájárulás, és beköltözöl, akkor sem biztos, hogy elismerik a költségeket, amit rá költessz. Ha menned kell, vagy menni szeretnél akkor bukhatod azt a pénzt, amit ráköltöttél. Ezeket érdemes számításba venni.
7. c42a13b98c (válaszként erre: 5. - Menetes)
2008. szept. 27. 22:26

Az, hogy örökölted vagy vásároltad nem hiszem, hogy befolyásolja a bérleti díjat.


Nálunk pl. van egy szociális kategória, ami 55ezer/fő havi nettó alattiaknak jár, ez most 200Ft alatti összeg négyzetméterenként, vagyis 42-es lakásunkra 8200 alatti összeg.

Van egy közepes kategória (költségalapúnak hívják)55-85ezer/fő közötti jövedelmre, ez kb. másfélszerese az előzőnek, tehát 12 körüli lenne nekünk. És van egy a 85e/fő/hó feletti jövedelműeknek, ez a piaci alapú, ez olyan 800-1200 Ft között van négyzetméterenként(állapottól függően), vagyis nekünk 34000-50000 Ft lenne nekünk.(Amúgy még ez is barátibb, mint egy albérlet, szerintem...és nem fájna, ha lenne ennyi a jövedelmünk...;-)))

Nálunk így van a XV.ker-ben, de nem központilag szabályozott, úgyhogy valóban mindenhová be kéne menni...

6. asder (válaszként erre: 5. - Menetes)
2008. szept. 27. 21:17

Nincs mit!


Ja, és nem ártana különböző kerületek Önkormányzatánál érdeklődnöd, mert vannak "helyi rendeletek", amelyek minden kerületben másképpen vannak.


Biztos, hogy nem egyforma ebben a dologban a VIII. kerületi meg az I., II, és XII. kerületi helyi rendeletek. utóbbiakban tuti, hogy nem olcsók a lakások! A "nyóckerben" biztos olcsóbb, de a környék miatt meggondolnám. Bár a Palotanegyed része nem olyan rossz, mint pl. a Teleki tér és környéke.

2008. szept. 27. 21:07

Sziasztok!


Huh már eddig is nagyon sokat segítettetek köszönöm.


Esetleg valaki aki ilyet vásárolt (Tehát nem örökölt vagy hasnoló), tapasztalat a bérleti díjjal kapcsolatban?


Várok még bármilyen más építő jellegű javaslatot, észrevételt.


Köszi az eddigieket

2008. szept. 27. 20:40

Be kell menni a helyi Önkormányzat lakásosztályára és megkérdezni mindent.

Nálunk(XV.ker) pl. 3 bérleti díj kategória van jövedelemtől függően.

Amire figyelni kell, hogy határozatlan idejű legyen a bérleti szerződés.

Hivatalosan a lakás aktuális piaci értékének 25%-áért adhatják el a bérleti jogot, ennyiért az Önk. is visszavásárolja tőled, ha "megunod". De valóban, ahogy asder írta, esélyed lehet a megvételére később.

Megteheted pl., hogy az albérlet és a bérleti díj különbözetét befekteted, és x év múlva ki tudod fizetni a vételárat az Önkormányzatnak.


Kell egy kicsit utánajárni, hogy valóban olcsóbb lenne-e(rezsiköltséget is figyelembevéve, a legveszélyesebb a távfűtéses lakás!!!), hogy reális-e az ár, amit a bérleti jogért kérnek, illetve, hogy esetleg megvásárolható lesz-e.

Átalakítást végezhetsz, sőt vannak dolgok, amiket neked KELL megoldani...van, amihez engedélyt kell kérned, de ha ésszerű, akkor megadják(pl. galériázás), ill. ha nem adják meg akkor is megkockáztathatod, hogy mégis megteszed...;-)

Bérbe nem adhatod az tuti, és tényleg ellenőrzik. De ezért kell jól megnézni és olyba beleválasztani, ami megfelel arra, hogy ott élj!


Én ajánlom, de alapos felderítés mellett és után!

2008. szept. 27. 19:55

Ha abban a házban vannak saját tulajdonú lakások (amit a régi bérlők megvettek a privatizáláskor), akkor neked is van rá lehetőséged, hogy megvedd az Önkormányzattól. Csak neked már nem a piaci ár 15-25%-áért fogják eladni, hanem piaci áron!!


Ezt meg kellene előbb kérdezni a helyi Önkormányzattól, a lakás elidegenítési osztályon.


Nem biztos, hogy jobban jársz, de lehetséges.

2. Lexike (válaszként erre: 1. - Menetes)
2008. szept. 27. 19:28
Szia! Én 3 éve élek önkormányzati lakásban. Én örököltem a nagypapámtól. Átalakítást végezhettem saját költségre pl. ajtó, ablak csere, festés, parketta......én az egészet felújítottam mert számomra lakhatatlan volt. Ezt a költséget én áltam (nem lehetett lelakni mint régen). Viszont már fél éve adtunk be kérvényt hogy a házat szigeteljék be mert nedvesedik, ezért penészesedik belül még válaszra sem méltattak. Albérletbe tényleg nem lehet kiadni, sőt évente ellenőrzik itt lakunk-e. Szerintem jobb mintha albérlet vagy hitel lenne de azért a havi dijnak nézz utána mert úgy hallottam,hogy aki nem örökli nagyon magasra emelik.(ez nem biztos) Remélem tudtam valamit segíteni.
2008. szept. 27. 19:05

Sziasztok!


A következőben szeretném a véleményeteket kikérni.


Jelenleg albérletben lakom (Budapest), sokan ismerős nyaggat vele hogy ahelyett, hogy albérletet fizetnék, vegyek fel hitelt, és akkor legalább a saját lakásomat törlesztem. De én zsigerből óckodom attól, hogy 20-30 évre elkötelezzem magam egy banknál. Ráadásul nem vagyok biztos benne hogy Pesten szeretném leélni az egész életem (Persze végül is azt a lakás is el lehet adni amin hitel van).

Mostanában futottam bele néhány olyan hirdetésbe ahol önkormányzati lakás bérleti jogát adnák el (3-5Mft) ezt az összeget hitel nélkül meg tudom oldani.


A kérdésem az hogy mik az előnyei és hátrányai ennek.

Szerintem előny:

- Viszonylag olcsó áron jutok lakáshoz úgy, hogy az albérleti díj töredékét fizetem (gondolom), persze +rezsi

Hátrány:

-Nehezebben tudom majd eladni a jogot

-Saját maga nem (???) végezhetek átalakítást a lakáson

-nem adhatom harmadik személynek bérbe


Előre is köszi a segítséget.


Sziasztok

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook