Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » "Okosan" főzni fórum

"Okosan" főzni (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
39. fcd94cc8c4 (válaszként erre: 38. - Bowie)
2013. jún. 2. 09:10
Köszi .) De tényleg egy világ omlik össze bennünk, ha az isteni töltött paprika a mélyhűtőből kivéve ragacsos ízetlen massza lesz.
38. bowie (válaszként erre: 37. - Fcd94cc8c4)
2013. jún. 2. 09:08
Hát oldalakon keresztül ír erről, szóval nyugodtan kérdezz, de majd írok posztot én is, amint összeáll a kép mindenről.:))
37. fcd94cc8c4 (válaszként erre: 35. - Bowie)
2013. jún. 2. 08:09
Jó ötletek. Legalább megtudtam, hogy miket érdemes fagyasztani, mert így elkerülhető a -fúj mi lett a finom izénkből- szindrómát.
36. bowie
2013. jún. 2. 07:53
jah, erre a havi egyszer főzős dologra álltam rá.nah..:)) MErt azt nem írtam.:)
35. bowie
2013. jún. 2. 07:48

Nah, ráálltam a dologra, megtaláltam életem első szakácskönyvét, és ebben az író részletesen leírja, hogy mit hogyan lehet fagyasztani, mit érdemes és mit nem.

Csak egy példát írok:

ha pörköltet fagyaszt az ember, akkor úgy kell kiadagolni, hogy először a hús, aztán ráöntve a szaft, hogy az jól körülvegye a husit, és elzárja a levegő útját. A felengedett pörköltből víz plusz zöldségek hozzáadásával gulyás lesz (ezért levesként felesleges eltenni), tejfölt, gombát hozzáadva tejfölös gombás szelet..stb. Ezekkel sincs dolgunk, csak gyors fölrakjuk, max negyedóra alatt és lehet intézni a további dolgainkat.


Akkor olyan főtt ételt, amiben sárgarépa és krumpli van, nem érdemes fagyasztani, mert felengedés után ez a kettő ragacsos, gumiszerű állagot kap.

Ezeket tehát érdemes felengedés után a kajába főzni.

Érdemes nem teljesen készre főzni (mondjuk negyedórával előtte kikapcsolni a tűzhelyet, mielőtt amúgy elzárnánk), mert a fagyasztás és felengedés során tovább puhul az étel. Jah és veszít a fűszerezésből is, tehát azt mindig pótolni kell.

Ő rizses dolgokat is simán fagyaszt, de ha nincs hely a fagyóban, akkor a húst fagyasztja és kiengedés után adagolja a rizset, zöldséget, sajtot, és akkor lehet rizseshús, rakott hús..stbstb.

Linzertésztát akár készen, de nyersen is lehet fagyasztani.

Piskótát is folpackba csomagolva, azt felengedés után lehet tölteni.

Majonézes dolgokat nem, se tejfölös, tejszínest mert az kicsapódik, ezek mind felengedés után vannak a kajához adva.

Formázás után kelt tésztát, aki eszik..felengedés után folytatja majd az élesztő a munkát, akkor kell duplájára keleszteni és mehet a sütőbe.

Palacsintát egyszerre érdemes olyan 60 darabot is csinálni és mondjuk egy alufóliára 15-20 darabot rátesz az ember kihülés után, és feltekeri az alufóliával. A hengerre ráragasztja, hogy hány darab, olvadás után ugyanolyan.

Tortákat is lehet, családi adagokra darabolva..

Főtt tojás gumiszerű lesz a fagyóban.


Kiengedésről írja, hogy pl egyben sült fasírtot megkenjük olajjal, letakarjuk fóliával, nagyon pici vizet öntünk az aljára és átforrósítjuk a sütőben. Mondjuk fasírtot szerintem érdemesebb a gombócokat, azzal én csak annyit csináltam miután kiolvadt és láttam, hogy elvesztette a roppanósságát, hogy átforgattam forró olajban.


Na hirtelen ennyi.:))

34. f758a7200f (válaszként erre: 31. - Bowie)
2013. máj. 31. 16:56

Oké, majd igyekszem hamar betenni:)


Áh most jut eszembe, valahol a Rendteremtőn (Csányi Andi blogja) is hozzászóltam, van egy ilyen blog és ott leírtam, szintén gribedli felhasználó néven, az egyik témához, a heti egy főzéshez vagy a fagyasztáshoz már nem emlékszem.


Ő is kipróbálta de csak 1 hétre vetítette előre, amúgy 2 gyereke van, és nagyjából egyszerű kajákból heti menüt csinált a fagyasztóba, de nem paleo, szóval nem pöcsölt vele ennyit csak összeírt pár recit.


Apropó paleo, ha feliratkozol a Dinnerdiva hírlevélre (angolul), akkor nekik is van paleos heti menü opciójuk receptekkel és még van egy másik blog, havi 1 főzés az is, paleos változat is van de az fizetős. TAlán van ingyenes minta köztük, most mennem kell, de még keresem, valahova mentettem kedvencek közé:)

33. bowie (válaszként erre: 32. - Mazsinka)
2013. máj. 31. 12:46
Szomszéd, család, rokonok? Nekem tesómék gyűjtöttek csomót.:)) Meg a hugom az osztálytársaitól..:D
32. Mazsinka (válaszként erre: 29. - Bowie)
2013. máj. 31. 12:44
Nem iszunk tejet, ha igen, nem dobozosat! De az ötlet az jó!
31. bowie (válaszként erre: 30. - F758a7200f)
2013. máj. 31. 12:34

Nem is receptekkel kéne, mert mondjuk nálunk most az a gond, hogy kétfelé főzök...paleósan is, meg magyarosan is, vagy amit lehet egyben persze..és néztem itt a blogokat, de sok olyan hülyén van lefordítva, így meg, ahogy te írtad, hogy első nap ez, második nap az, előtte a menütervezés, lista..stb, úgy jóval egyszerűbb..a kaját meg majd kitalálom én hozzá..csak gondoltam ne vesszen el ez a hozzászólás egy topicban.:))

Ráadásul jövő hónapban tuti kipróbálom, mert kezdődik a nyári szünet, mostmár a kicsi is eszeget kanalasat, a nagy ugye szintén napi 5 kaja, meg hát párom, meg én..kint meg a kert, szóval jó lenne letudni minél kevesebb idő alatt.:)))

A dobozos meg nagyon jó, nekem pontosan 2 doboz híján duplaannyi dolog fért egy fiókba így, mint a dobozok nélkül.:)

30. f758a7200f (válaszként erre: 29. - Bowie)
2013. máj. 31. 12:17

Hú, ez tök jó, a tejesdobozos!:))))


Ezt kipróbálom!


A bejegyzésen már gondolkodtam és találtam jókat, sőt, még olasz blogot is találtam róla, annak nagyon tetszett a menüje is, minden.


De azt hiszem, hogy a receptekkel lenne a baj, ezért nem tettem, nem biztos, hogy mindenkinek bejönne az én menüm, mert vagy bizonyos dolgok egyáltalán nem férnek bele a magyar ízlésbe, vagy, bár nálunk olcsóbb, otthon meg csillagászati ára van, mert import, szóval én ráhagynám mindenkire, hogy családi mintával éljen:)


De nem kizárt, hogy rászánom magam, legalább a tippek felsorolása erejéig, mert nekem tök tetszett a melegszendzsós ötlet, habár én nem eszem melegszendzsót, nagyon ritkán, de sokan arra panaszkodnak, hogy a felvágott megromlik, a kenyér kiszárad.


Milyen egyszerű viszont elkészíteni a szendvicset frissen, és becsomagolni alufóliába, és ahányszor kedved van, kiveszel egyet, megmelegíted a mikróban, a szendvicssütőben (nincs mikróm már, de akinek van). És így tényleg nem vész kárba a felvágott


Szóval úgy lenne komplett, ha levezetném a menüt, a bevásárlólistát, a munkamenetét és mondjuk a költségeket is, de nagy meló lenne és nem hiszem, hogy annyira hasznos másoknak, mint amennyi a meló benne, mert elég, ha van benne egy leves vagy más, ami nem tetszik és már változtathatod is meg:)


De tanúsíthatom, hogy 25-30%-ot lehet spórolni eleve a menütervezéssel és a havi 1x főzéssel meg további legalább 10%-ot a konyhapénzen, mert egy csomó boltbamenés az ugrik, és így nincs impulzusból vásárlás, és sokkal kevesebb készkaját vesz az ember, mert eleve tudja, hogy a fagyóban is van már készkaja és semmi dolog vele

29. bowie (válaszként erre: 27. - Andika751)
2013. máj. 31. 11:59

gulyás, töltött káposzta, kenyeret is lehet, meg zsemléket..



Mazsinka! Ha isztok tejet, a tejesdoboz tetejét levágod, és van akkor egy kis "téglalap alakú vödröd" tartónak. Ha így fagyasztasz több dolog is fér el, mert minden egy tejesdoboz formájú. Nem pedig összevisssza méretű és alakú..:)


Gribedli! Erről a havi egyszer főzésről szívesen vennék a naplódban egy bejegyzést, ha van kedved belemélyedni a témába...olyat, mint a megszámozott felsorolásos bejegyzésben itt lejjebb, hogy első nap ez, második nap az..stbstb

28. Mazsinka (válaszként erre: 27. - Andika751)
2013. máj. 31. 09:40
Amit én fagyasztottam eddig: leves üresen, most majd pörkölt lesz lefagyasztva, linzer, töltött káposzta, paradicsomos húsgombóc, spagetti alap (darált húsos paradicsom), bableves. Meg tegnap készült káposztás paprikás, azt is szeretném lefagyasztani, hát remélem, le lehet.
2013. máj. 31. 09:34

Én azt szeretném kérdezni, hogy miket fagyasztotok le, én edig szinte semmit nem fagyasztottam, és ötletem is abból áll max., hogy pörkölt.


esetleg ezeket is összeszedhetjük.

Írtátok a linzert, kekszeket..stb.

2013. máj. 30. 17:44

Nemelyik blogon ami ezzel foglalkozik, talalsz kesz menuket is, es levezetik vegig a munka folyamatat de ritka, hogy minden kaja ami szerepel, megfelel az izlesunknek.


Fajitas tolteleket, es citromos rozmaringos csirket ipari mennyisegben csinalok, nalunk ezek is fogynak rendesen:)


A csirket nyersen teszem a melyhutobe ugy, hogy mar szetdarabolva lemerve es a zacskoba teszek melle citromot cikkekre vagva, rozmaring agacskat, fokhagymagerezdet. Mikor kiveszem, elozo este kiolvadni es utana olivaolaj a serpenyobe, kicsit piritom az egeszet, feherborral meglocsol, so, bors, keszre parol (pici viz is kell)


Most ez is olyan, hogy nem mintha nem lenne friss fokhagyma es rozmaring, meg felvagni egy citromot, de az adott pillanatban qrva sokat szamit, hogy nem kell a fokhagymarol leszedni a gerezdet, nem kell kimenni rozmaringert minden ki van adagolva, nem ronthatom el stb stb. Percek kerdese az egesz, amikor keves ido van, akkor sem kell vele bajlodni es ott es akkor azt a par percet masra is fordithatom:)))) mittudomen kiszedem a gyerek szajabol a legot mielott lenyeli...

25. f758a7200f (válaszként erre: 24. - Mazsinka)
2013. máj. 30. 17:36

Ha zacskot akarsz hasznalni akkor ugy csinald, hogy fogsz egy tartot ami akkora ami neked kell (1 adag elfer), es abba teszed a zacskot, bele a folyekony dolgokat, be a melyhutobe es mikor megfagy, kiveszed a zacskot a tartobol es a formaja megmarad. De leginkabb az erosebb, vakumos zacsik jok erre a celra.


Linzert persze, le lehet fagyasztani, a tesztat nyersen is de ha mar ugy is ott vagy, megformaznam es a kesz kekszeket tennem el, igy mikor kiolvasztod, csak atteszed a fagyobol a sutobe.


Jegyezd meg, hogy minden ilyen keksznel amit nem sutottel meg, masfelszerese a sutesi ido ha nem olvasztod ki egyaltalan (ezzel idot sporolsz), pl a zapkorpas cookiest en eredetileg 12 percig sutom, a fagyasztobol kivett cookiest pedig 18 percig


Amivel meg jo tapasztalataim vannak azok a sult tesztak vagyis minden lasagne-hoz hasonlo, besameles teszta, amit nem mindig lasagne tesztaval hanem pl penne vagy fusillivel csinalok, es osszeallitom a tepsit (besamel es ragu vagy zoldsegragu), es igy teszem el aluminium tepsiben. 1 ora a sutesi ido


Plusz csinaltam krumplis sajtos gratint is, es ez is jo lett:)

24. Mazsinka (válaszként erre: 23. - F758a7200f)
2013. máj. 30. 16:52

Ügyes! Szeretnék én is ilyen téren fejlődni. :) Eddig naponta főztem, menüt sosem terveztem, csak összedobtam valamit abból, ami volt otthon.


Tegnap főztem 3 adag babot, ma 3 adag pörkölt készül, és egy nagy kondér csontleves, közben linzer tésztából csinálok kekszet. Gondolom, akkor azt is le lehet fagyasztani, ugye? Viszont a tálkáim lassan elfogyóban. Valami tipp? Már arra is gondoltam, hogy egyszerű mélyhűtős zacsiba teszem vissza a főtt ételt a hűtőbe.

23. f758a7200f (válaszként erre: 22. - Mazsinka)
2013. máj. 30. 16:09

Igen, ki is próbáltam, a muffinnal és a cookies-al is működött. Cookiest félig nyersen is csináltam, de akkor is a pogácsákat már meg kell csinálnod, ezután tepsiben lefagyasztod, majd zacskókba átteszed így nem fognak összeragadni. Esetleg szélesebb dobozokban sütőpapírral egy egy sor között.


A havi 1 főzésnél egyébként szükséged van 2-3 napra így is, koncentrált figyelem, de ha összeadod, hogy csak egyszer koszolsz mindent, és egyszerre kell, akkor 6-8 órás tevékenységről van szó, elosztva 1 hónapra, hát ennyiből nem tudod megúszni a főzést nap mint nap (12-16perc naponta átlagosan).


Nagyjából így néz ki, amiket a különböző blogokon összeszedtem, bár mindenki máshogy csinálja, de egyezik, hogy:

1. leülsz, menüt tervezel 1 hónapra (lehet 1 hetes is, amit 4x megcsinálsz), ehhez írsz egy bevásárlólistát, precízen, mert 1x mész el bevásárolni a nagy főzéshez, szóval precíz legyél!

2. nagybevásárlás, amit eltarthat olyan másfél órát is, de egyszer kell sorbaállnod érte, lehet, hogy máskor is ugyanennyibe telik, mire parkolót keresel, vagy sorbanállsz a kasszánál.

3. Előkészítés: 1 napot szánj az előkészítésre, és ne essen a főzés napjára, mert a kettő együtt már nagyon húzós lenne, szóval előkészítés az annyi, hogy minden zöldséget, gyümit, alapanyagokat megpucolod, felvágod, kockázod, szeleteled, kiméred, ahogy kell, és becsoportosítod a hűtőbe.

4. Főzés: másnap csak a főzésre koncentrálsz, gyorsan megy mert az alapanyagokat már előkészítetted, szóval sokkal de sokkal gyorsabb lesz, amint fő valami, addig mosogatsz is szimultán. Erre a napra le kell passzolni a gyereket, ha van, pár órát a nagyiéknál.

5. Főzés után mindent már a tartókba teszel és lehűtöd épphogy, majd beteszed a hűtőbe, hogy lehűljön. Nem szabad egyből a fagyasztóba tenni, mert a fagyasztó felmelegedne egy kicsit és a már ott lévő kaja megromolhat.

6. Másnap reggel mindent beteszel a fagyasztóba.


Mindent címkézni kell, mennyiség és kaja neve.


Nem azt mondom, hogy akkor egész hónapban már nem lesz gond egyáltalán vele, de sokkal gyorsabb lesz minden, csak felmelegíted, ha jól csináltad akkor a köret is már megvan (pl. én úgy teszem el a nyers zöldséget is, hogy melléteszem már a fűszereket a zacskóban és minden fel van darabolva, szóval egy az egyben csak a serpenyőbe kell dobni, alá egy kis olívaolaj, lefedem és párolom).

22. Mazsinka (válaszként erre: 21. - F758a7200f)
2013. máj. 30. 13:55
Beguglizom. :) Havonta egyszer? Tökély. Bár szeretek főzni nagyon, azért az elkövetkező pár hónapban nem ezzel szeretném kitölteni a szabadidőmet. Szóval a muffint is le lehet fagyasztani... na, ezen sem gondolkodtam még el. Jó ötlet! Köszi.
2013. máj. 29. 15:27

Mazsinka, ha beguglizod ezt: once in a month cooking, találsz nagyon sok blogot, könyveket a témában.


Ez egy módszer, és többféle variációja van, a lényeg az a havi egy főzés, amit úgy szervezel meg, hogy 1 bevásárlás, egyszeri főzés, egyszeri elmosogatás a végén, rengeteg időt spórolsz meg vele, ha csak a bolti sorbanállást vesszük, a boltba elmenetel, és hazajövetel, kipakolás. A sok főzés helyett egyszer koszolsz minden lábost és utána majd csak a melegítés (esetleg ezt is megoldhatod, bár nem vagyok híve, az egyszerhasználatos fagyóból ki, sütőbe be tepsikkel). Emellé csak a tényleg frissen fogyasztandót, gyümölcs, saláta, stb. kell venned.


Az amerikaiak a tökélyre fejlesztették a módszert, pl. van, amikor csak az alapanyagokat fagyasztod, lemérve, hogy gyorsabban menjen a főzés. Ez olyan félig meddig mód.


Van, aki egyenesen a melegszendzsót is lefagyasztja, összeállítja a szendvicset, sonka, sajt, és egyenként alufóliába csomagolva lefagyasztja, és csak egyet-egyet vesz ki amikor kell. A muffint is ugyanígy.


Én kipróbáltam cookies-al és működik, zabpelyhes cookiest, a tésztát nyersen is fagyaszthatod, vagy a kész cookiest is, vagy tortillát megtöltve, stb. stb.


Sok dolog nem áll el a hűtőben több mint 3 napig, ahogy te is mondtad, de kint sem, és ha csinálok 15 cookiest, nem tudom másnapig (és nem is akarom) megenni az összeset. Viszont egyet kiveszek este és reggelre fini, vagy ha félkészre csináltam, akkor kiveszek pár db-ot és be a sütőbe és kész:)

2013. máj. 29. 09:23
Tegnap még ötleteltem, mivel legyek felszerelkezve. Pörköltet biztos teszek el, husim még van, csak darált nincs. Babot is főzni fogok, húslevest üresen fagyasztok még le. Ezt a nagy adag salátát is kipróbálom. Meg főzök egy nagy kondér almakompótot, az is eláll a hűtőben pár napig... Lehet, előre megfőzök több tojást, krumplit csak a férjemnek, én nem eszem... aztán majd alakul. :)
2013. máj. 29. 09:10

Krumplit szoktam főzni héjában nagyobb mennyiséget, hűtőben jópár napig eláll, változatos salátákat lehet készíteni belőle: majonézes krumpli, vagy frankfurti saláta, vagy épp amit épp hirtelen kitalálok, és néha 1-2 szem még a macsekoknak is jut.

Nekem az a nagy bajom, hogy két napnál tovább nem bírok semmit megenni, az állandó főzőcske viszont nem fér bele, így rászoktam az átalakításokra: húslevesbe grízgombócot szaggatok meg pár szem főtt kukoricát. Nem vagyok nagyon "okos" a főzés terén, de ez a rendszer egyelőre bevált (-:

18. bowie (válaszként erre: 14. - Mazsinka)
2013. máj. 29. 08:51
Nem, inkább olyan összevissza, a karalábét gyufaszálra, a kelt csak csíkokra, az uborkát hol karikára, hol kockára, a répát reszelem..szóval, hogy változatos állagban legyen jelen a tányéron.:)
2013. máj. 29. 07:15

Okosan főzni? Hajaj! Nehéz ügy egy családanyának, aki "rendelkezik" két "hagyományos" (értsd: magyaros) gusztusú személlyel a háztartásában (a Párom és én), továbbá két - különböző "rendszerű" - vegetáriussal (a fiaink).

Évek óta így kell főznöm, s eddig még megy. (Csak a kezdeteknél voltam kissé megijedve.)

2013. máj. 29. 06:54
Ha pörköltet lefagyasztasz adagokban, sok mindenre felhasználhatod, pl. rizses húsnak, gulyás levesnek,babgulyásnak, rakott kel, tészta, zöldbabbab karfiol....
2013. máj. 28. 20:59

Egyszer régen olvastam, hogy érdemes bármibl, amit éppen főzünk, nagyobb adagot főzni, és a felesleget lefagyasztani.

Két adag étel elkészítése és hat adagé között az energiában nincs háromszoros különbség.

Rántást is érdemes nagyobb mennyiségben készíteni, és a felesleget a hűtőben tárolni.

Ennek egyik előnye, hogy az is bele tudja tenni az ételbe, aki egyébként nem vállalkozna egy rántás elkészítésére (a férjem volt ilyen, pedig szeretett főzni), no meg "egy kosszal" megvan egy-két hétre való rántás, az is időspórolás alkalomadtán.

14. Mazsinka (válaszként erre: 12. - Bowie)
2013. máj. 28. 20:24
A kínai kelt én is szeretem. A lehető legapróbbra szoktad gyalulni ezeket?
13. bowie
2013. máj. 28. 20:22
szedtem
12. bowie
2013. máj. 28. 20:21
Most próbálom először, eddig nem mertem, ez a harmadik napja, és még semmi baja nincs. Még csak össze se aszalódott. Mondjuk lehet a kínai kel hatása, már, ha van neki, mert az meg olyan jó zsenge, mintha most szedem volna a kertből.
11. Mazsinka (válaszként erre: 10. - Bowie)
2013. máj. 28. 20:18
Kígyóubi is bírja napokig benne? Nem gondoltam volna róla...
10. bowie (válaszként erre: 5. - Mazsinka)
2013. máj. 28. 20:08
Hát bármi amit szeretsz...én mostanában még karalábét szoktam, gyufaszálra vágom, meg retket (de azt ne tedd a hetibe, mert megkeseredik), kígyóubi, meg most a kínai kelre vagyok rácuppanva. Napi adagba lehet pirítani hozzá gombát, sóval, borssal, kakukkfűvel fűszerezve...
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook