Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? fórum

Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
37. szuszika23 (válaszként erre: 34. - Freed)
2013. márc. 22. 12:11
Nekem is mindig ez jut az eszembe,hogy a magyart igy is "hasznositja" majd ha nagyobb lesz. :S
36. andi6020 (válaszként erre: 6. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 12:10

'utalom ...orszagot,utalom a csaladodat,utalom a nyelvet.'


Na ez az, ami nem egy 8 éves gyerek fejéből pattan ki. Kell ehhez némi szülői segédlet is.

35. szuszika23 (válaszként erre: 33. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 12:10
Nem lesz könnyü tuti,de ne add fel.Biztosan sikerülni fog,és szépen fognak beszélni a gyerköcök magyarul.
34. Freed (válaszként erre: 23. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 12:09

Át fog ez majd alakulni, nekem a két nagyobb teljesen természetesen beszél magyarul, pedig, ahogy írtam is, velük is le kellett ezt játszani.

Most ott tartunk, hogy a 15 éves fiam az amerikai iskolában magyarul vagy svédül káromkodik, és küldi el a tanárt melegebbre, ha nem tetszik neki valami...:S

33. 9678a02221 (válaszként erre: 31. - Ardilla)
2013. márc. 22. 12:07

Nekem az Anyukam evente 2-3szor latogat ki hozzank..Most nem volt egy ideig,mert nem volt jol de nyaron jon..Probaltam errol beszelni a gyerekekkel,hogy jon a nagyi es hogyan fognak pl elmenni vasarolni stb mert a nagyi nem tud angolul..Mire kapasbol feleltek,hogy majd te forditasz Anya vagy egyszeruen ramutatok melyik jatekot vegye meg nekem:)

Egyszeruen nem erzik szukseget annak hogy mas nyelven szolaljanak meg:(

32. szuszika23 (válaszként erre: 29. - Csemár)
2013. márc. 22. 12:03
Persze hogy idö kell,amit meg is adunk neki,és a lehetöséget is megadjuk hogy több nyelven beszéljen anyanyelvi szinten. Én ugy gondolom hogy ezek a gyerekek egy hatalmas előnnyel is indulnak az életbe.Akkor miért kellene megfosztani őket ettől? Itthon magyar,bölcsi svéd. Szépen játékosan megtanulja mind a 2 nyelvet,ugy hogy neki ez természetes lesz.
2013. márc. 22. 12:02

Én kétnyelvű gyerek voltam, és a fiam is az.


Nekem nagyon sokáig nem vált el a magyar és a német, apám csak németül beszélt velünk, de mindenki más magyarul, mivel itt éltünk Magyarországon. Mindkét nyelvet értettem, de csak magyarul beszéltem. Ha nem szakad meg ez, akkor ment volna a német is, így passzív maga a nyelv, valószínűleg gyorsabban megtanulnék másokhoz képest. A bátyám először csak németül tudott, mert ő még kint született, aztán itt megtanult magyarul is, ő kétnyelvű.


A fiam spanyol-magyar kombó. Az apja csak spanyolul beszélt vele, én és mindenki más csak magyarul, mivel itt élünk még mindig. Mind a két nyelvet értette, de csak magyarul beszélt. Majd úgy három éves korában, amikor kimentünk Spanyolországba a rokonokhoz, mielőtt megérkeztünk volna, mondtam neki, hogy itt nem beszélhet magyarul, mert nem értik meg. Na, ahogy kiszálltunk, elkezdett spanyolul beszélni, folyékonyan, hibátlanul. Be se lehetett fogni a száját. Azóta tud németül és angolul is.


Én akárhogy alakult volna, a gyerekeimmel csak magyarul beszéltem volna. Hazafiasságból is, de azért is, mert azt mondják, hogy még az agytekervényei is másképp alakulnak annak, aki gyerekkorában megtanul magyarul, szóval csak jobb lesz neki. Aztán igaz-e vagy sem, nem tudom.

30. Bogyeszkusz (válaszként erre: 28. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 11:57
Szívesen!Szerintem tuti fognak majd! :o)
29. csemár (válaszként erre: 21. - Szuszika23)
2013. márc. 22. 11:57

Igen, csak ehhez idő kell.

Gondoljunk bele: az egynyelvű kisgyerekkel szemben a két- vagy háromnyelvű kisgyerek két- vagy háromszoros "munkát" végez! (És egyszer még kezet fog csókolni a szüleinek, hogy hozzásegítették ehhez a tudáshoz!)

28. 9678a02221 (válaszként erre: 20. - Bogyeszkusz)
2013. márc. 22. 11:56
Koszonom hogy ezt leirtad!Akkor meg remenykedhetek hogy egyszer megszolalnak magyarul is..
27. Nikk_1982 (válaszként erre: 24. - Nikk_1982)
2013. márc. 22. 11:55
...mármint a gyerek apját.
26. 9678a02221 (válaszként erre: 16. - Krisz42)
2013. márc. 22. 11:54
A Pom Pom meseit nagyon szeretik,de megneznek belole kb 2 reszt es akkor az eleg egy hetre..Valami olyasmiben gondolkodom,amivel napi szinten lekotnem a figyelmuket es a magyar nyelvet is gyakorolnank,ellenkezes es siras nelkul..
25. csemár (válaszként erre: 18. - Eszterkee)
2013. márc. 22. 11:54

Így igaz!

(És az, hogy nem válaszolnak azon a nyelven, "csak" - mondjuk - bólogatnak egy kérdésre, azt jelzi, hogy megértették... A "magábanbeszélős" "nyelvtanítás" hasznos lehet, és még csak nem is furcsa, hiszen nem egyedül van olyankor az Anyuka, hanem a gyereke(i) társaságában.)

2013. márc. 22. 11:53

Nekem a nővérem él Kanadában, a férje kanadai, após-anyós olaszok. Ő is úgy volt vele, hogy ha a férje otthon volt, nem beszélt magyarul a gyerekekhez, hogy ne rekessze ki a társalgásból az apját.

Anyukámnak a szíve szakadt meg amikor tavaly itthon voltak, mert a gyerekek nem értették amit mond és mivel egy-két évente találkoznak csak, nem is ismerik őt. A nagymama nem tud angolul és 60 évesen már nem is fog megtanulni, hiába szeretne.

Bezzeg olaszul mindent értenek ha beszélni nem is akarnak. :-(


Próbáld meg ezt elkerülni ha még van rá módod.

23. 9678a02221 (válaszként erre: 19. - Freed)
2013. márc. 22. 11:51

Nalunk is ikrek:)A kisfiam posze,es a hanglejtesevel vannak gondok,most varunk idopontra a logopedusnal..a kislanyom szebben beszel angolul,mint az itteniek:)

Szerintem nalunk is az lehet a problema,hogy minden ismerossel,barattal stb angolul tarsalgunk,igy nem ertik miert kellene nekik kulonbozni a tobbiektol,miert kell kulonbozo nyelven beszelni..

A kislanyom mindig azt mondja hogy a baratnoje angolul beszel,a (kepzeletbeli novere is) akkor o sem fog masmilyen nyelven beszelni..

Mar tobb mint egy eve kuzdok a nyelvproblemaval,eroltetni nem szeretnem,csak jatekos formaban,szinte eszrevetlenul probalom oket ravezetni a magyar nyelvre,de falakba utkozom,vagy konnyes szemekbe..

22. csemár (válaszként erre: 8. - Kyller)
2013. márc. 22. 11:47

Kedves Kyller!

A többnyelvű gyermekek beszédfejlődése specifikus, mert EGYSZERRE két/több nyelvi rendszerben "vannak jelen".

Írod, hogy a te fiacskád beszédfejlődése "le van maradva"... Mihez/kihez képest? Szakember állapítota meg ezt? (És olyan szakember, aki konyít a többnyelvűséghez is, vagy csak "simán" gyermekpszichológus? A nálatok a családban véghezvitt "nyelvváltás" ellen nem tiltatozott a fiad? (Ez is lehet egy stresszhelyzet, ami kihat a beszédfejlődésére...)

2013. márc. 22. 11:46
Mi is körbejártuk ezt a témát amikor kismama voltam,és mindenki azt ajánlotta hogy a saját anyanyelvünkön beszéljünk a picihez,a svédet pedig megtanulja a bölcsiben. Több példa is van elöttem ahol igy nöttek fel a gyerekek,és meglepöen látom milyen ügyesek a gyerekek.Teljesen eltudják választani a nyelveket egymástol,és a megfelelö helyen használják.
2013. márc. 22. 11:46

Az egyik általános iskolás barátnőm is kétnyelvű volt.Kint született németországban,magyar szülőktől,de a szülei nem beszéltek neki magyarul,csak hogy könnyebb legyen neki az ovi meg minden,tehát otthon is németül beszélt mindenki mindenkivel.Amikor már szerették volna,hogy magyarul is tudjon,a csaj nem akarta,ha magyarul szóltak hozzá,ő németül válaszolt,és kikérte magának,hogy magyarul szóltak hozzá.Végül a magyarországon élő nagymama tanította meg nyaranta magyarul,mivel németül ő nem beszélt.

perfekt magyar,folyékonyan,majdnem hogy akcentus nélkül beszél,de a németet tekinti az anyanyelvének,és a szüleivel meg a szorosabb barátaival a mai napig németül beszél.

Bocsi,hogy leírtam,mert ez nem személyes tapasztalat,csak gondoltam megosztom veled,csak hogy ne ess annyira kétségbe,attól,hogy most még nem szeretik a magyart,később még beszélhetik perfektül! ;o)

19. Freed
2013. márc. 22. 11:41

Ha csak 4 évesek, talán még időben vagy, de mindenképpen korábban kellett volna kezdeni. Nekem 4 gyermekem van, férjem svéd, én amerikai-magyar, és Amerikában élünk. Apjuk csak svédül ,én csak magyarul, én az apjukkal egymást közt angolul, az iskola csakis angolul megy. Így háromnyelvűek. DE. Én mindig, következetesen magyarul beszéltem velük, gond nélkül tudták, hogy anyuval csakis magyarul, ennek ellenére most a legkisebbjeim (7 éves ikrek ) nem akarnak, nem szívesen beszélnek magyarul. Kb. 2 éve kezdődött, hullámzó a dolog, néha erősebb az ellenkezés, néha eltűnik, de azt mondják, ciki magyarul beszélni. Elég gyakori például, hogy szólok hozzájuk magyarul, és ők angolul válaszolnak. Elkeserítő, de a nagyobbakkal már átmentünk ezen, és náluk bevált, hogy rámutattam, ez a mi titkos nyelvünk, senki nem érti miről beszélünk, hacsak mi nem akarjuk.:)

A kicsikkel még küzdünk, de nem adom fel. Most Magyarországon töltünk egy hónapot, remélem, ez segít. Próbáld meg a "titkos nyelv-trükköt". A gyerekek imádják a titkokat, tedd egy kicsit meseszerűvé a dolgot.

Suliba szerintem ne irasd őket, magyar az anyukájuk, ez elég kellene, hogy legyen.

18. Eszterkee (válaszként erre: 9. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 11:40

attól, hogy nem hajlandóak megszólalni egy másik nyelven, nem jelenti azt, hogy nem is értik vagy nem tudnának megszólalni (ha akarnak), főleg, ha napi szinten hallják.

kár hogy csak 2 éves korukig beszéltél hozzájuk magyarul. ha tovább folytatod, akkor teljesen természetesnek veszik, hogy anya magyarul beszél.

17. csemár (válaszként erre: 1. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 11:38

Kedves Mummybear!

A gyermekeiteket háromnyelvűvé nevelhettétek volna, ha pici koruktól tartottátok volna magatokat ahhoz, hogy Te is, férjed is az anyanyelvén szól hozzájuk. (Az angolba beletanultak volna attól, hogy Te és a Férjed ezen a nyelven beszéltek egymáshoz és a többiekhez.)

Ha jól értem, akkor most a gyerekeitek egynyelvűek, azzal, hogy egy kicsit értenek franciául is, magyarul is.

Hogy az iskolába indulás küszöbén ésszerű volna-e "rászoktatni őket az anya-, ill. apanyelvükre? Azt hiszem, sosem késő.

A nagyszülők vajon tudnak-e Nektek segíteni ebben?

16. Krisz42 (válaszként erre: 9. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 11:36
A Halász Jutkát nem minden korban élvezik.Olyan mesêk kellenének,mint mondjuk Pom-pom vagy akár mostaniak magyarul.Youtube-on sok fenn van magyarul,még Ninjagot is találtam.Olyan kell,amit megnéznek.Ami még jól jöhet:bábozás.Azt mind szereti.Egyébként az enyémeknek egy szót sem tanítottam angolul,az oviban 2hónap múlva anyanyelvi szinten beszéltek,de ovonénin is sok múlik.
15. 9678a02221 (válaszként erre: 10. - Zsocicc)
2013. márc. 22. 11:36

9 eve.Ezt amit javasolsz csinalom,vagy pl kerdezek toluk egyszeru kerdeseket mint pl ;Fazol? Szomjas vagy? stb de a valasz mindig ugyanaz:Igen de ne kerdezd ezen a nyelven..Vagy bizonytalanul neznek ram,es bologatnak:(

Nagyon frusztral a dolog,szeretnem ha mindharom nyelven beszelnenek,de rajuk eroltetni sem szeretnem..A ferjem szerint hagyjuk,lehet hogy megertenek mindent,csak nem akarnak kizarolag angolul beszelni..

2013. márc. 22. 11:32
Az én kisfiam is 2 nyelvű lesz,itthon magyarul beszélünk hozzá, a bölcsiben pedig svédül.2 hónapja jár bölcsibe és mind a 2 nyelvet érti. Szerintem ez csak javára válik a gyerekeknek ha egyszerre több nyelvet is eltud sajátitani anyanyelvi szinten. Én elsö pillanattol kezdve magyarul szoltam hozzá,é szerencsére nincs gondunk.Ugyan ugy megérti a svédet mint a magyart.
13. 9678a02221 (válaszként erre: 8. - Kyller)
2013. márc. 22. 11:31
Nos en pont ettol feltem,nagyon sok magyarral talalkoztam aikiknek a gyerekei alig beszeltek angolul..Az en gyereimnek kiemelkedo az angol szokincsuk,de a magyar vagy a francia szinte semmi..Kb 2 eves korukig napi szinten beszeltem veluk magyarul,de ha belegondolok,mar akkor sem erdekelte oket:(
12. Krisz42 (válaszként erre: 6. - 9678a02221)
2013. márc. 22. 11:30
És ha azt tapasztalják,h te csak magyarul beszélsz hozzájuk?Nálunk más fia csinâlta azt,h angolul akart otthon is beszélni.Én mondtam,h ha átjött,h csak magyarul beszêlhetnek egymasal.Szerencsée szõt fogadtak.
2013. márc. 22. 11:28
Mindenki kizárólag a saját anyanyelvén, de ezt csak az elejétől fogva lehet csinálni, és következetesen. Később a gyermek már nem fogadja el a másik nyelvet. Környetemben több példát is látok rá. A megoldást nem tudom, de én nem hagynám annyiban.
2013. márc. 22. 11:28

Kedves Mummybear!

Pont erről olvastam egy cikket pár napja egy blogon, bemásolom a linket, hátha segít: _ [link]

Szerintem a lényeg, hogy ne nagyon erőltesd, mert akkor lehet, hogy csak még jobban ellent fognak állni. Próbálj meg mondjuk akkor magyarul beszélni, amikor teszed otthon a mindennapi dolgaidat, és ők a közelben vannak. Pl. most berakom a vajat a hűtóbe...stb. Tehát nem kifejezetten hozzájuk beszélsz, de megis hallják amit mondasz. Kicsit furcsa, hogy magában beszél az ember, de picit gyerekek mellett szerintem ok és egy idő után hozzá lehet szokni. :)

Az én férjem is francia egyébként, de mi Magyarországon élünk és a francia a közös nyelvünk. A lányom viszont csak 4 hónapos, tehát még nem válaszolgat, viszont amikor ketten vagyunk itthon ezt a magamban beszélős módszert alkalmazom, hogy szokja a nyelvet. :) A magyar iskola alapvetően jó ötlet szerintem, de mivel iskola, lenne egy "muszáj" jellege, ami sokszor csak ront a helyzeten. Remélem idővel sikerül rávenned őket a magyar nyelvre is. :) Mióta éltek Írországban?

9. 9678a02221 (válaszként erre: 5. - Eszterkee)
2013. márc. 22. 11:27

en mar ossze vagyok zavarodva:(Az egyik ismeros hazasparnal a gyerek egy szot sem beszel angolul ugy ment suliba..A sogornomek otthon franciauol beszelnek,de a 3 gyerek csak angolul..Nem hajlandoak megszolalni franciaul..

En probalkozom,sok meseskonyvunk van,Youtube-on szoktunk Halasz Jutkat,es egyeb gyermekdalokat hallgatni,de egyszeruen utaljak..Es sirnak,kernek hogy ne...

2013. márc. 22. 11:27

Szia, mi kb ugyanebben a helyzetben vagyunk. A fiunk 2 eves, a ferjem dan es angolul folyik a beszelgetes. Mikor a lurko kisebb volt, en csak magyarul, az apukaja csak danul beszelt hozza, de miota bolcsis lett atvaltottunk a csak angol kommunikaciora, mert a beszedfejlodese le van maradva a kortarsaihoz kepest. Ahhoz, hogy bekeruljon egy jo iskolaba jovo szeptemberben, ahhoz fel kell zarkoznia az "elso nyelves angol" gyerekekhez. A meseolvas 3 nyelven folyik es egyaltalan nem banja. Sot! van hogy keri, hozza a magyar es a dan mesekonyveket, hogy azokat olvassuk neki.

En megkerdeznem, hogy miert nem szeretik a magyar nyelvet. 4 evesen mar el tudjak meselni. Valoszinuleg az lesz a valasz, mert hogy nem ertik. En megmagyaraznam nekik, hogy anyu magyar es O szeret magyarul beszelni es szeretne, hogyha a csemetei is beszelnenek. En rendszeresen hallgatok magyar radiot, kapcsold be, hatha... Enekelj magyarul, nem csak gyerekdalokat. Es en mindenfelekeppen megprobalnam a magyar iskolat. Ha nem probalod meg, nem fogod megtudni, hogy mukodik e dolog. Mas magyar anyukakkal is felvehetned a kapcsolatot, akik a kozelben elnek. (Bar gondolom, ezt mar megtetted volna...)

Sok szerencset! :)

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook