Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Miért kell bántani azokat, akik nem írnak helyesen? fórum

Miért kell bántani azokat, akik nem írnak helyesen? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
30. PöttyösPanka (válaszként erre: 22. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 09:50
Azért az írás eltér a beszédtől, mivel előbbinél van lehetőség átolvasni, javítani. Írásban választékosabban fejezem ki magam, mivel van időm megfelelő szinonimákat keresni, hogy jobban árnyaljam a mondandómat. Beszéd közben az első jelzőt használom, ami eszembe jut, és sokkal több a szóismétlés. Valamint mivel a mondanivalót kiegészíti a hangszín, hanglejtés, mimika és társai, nem feltétlen igényel egész mondatokat, mégis könnyedén megérti a másik. Nagyon érdekes hangfelvételt készíteni egy beszélgetésről, és utólag visszahallgatva megpróbálni leírni azt. Ilyenkor egyből kiderül, hogy bizony szóban sokkal hanyagabbul fogalmaznak az emberek. Nagyon ritka az olyan egyén, akinek a beszéde szinte egy az egyben írásba foglalható, ha mondjuk interjút készít vele az ember.
29. 7de498a99a (válaszként erre: 25. - Mézes-Krémes)
2018. júl. 3. 09:49
Elhiszem, ilyen is van.
28. Guruljka (válaszként erre: 25. - Mézes-Krémes)
2018. júl. 3. 09:48
Lehet, hogy ebben nincs igazam, de ahogy nekem is felidéződik egy-egy szó írásképe, talán másnak is. Azt akarom ezzel mondani, hogy aki sokat olvas -és itt nem a mai igénytelenebbül nyomtatott napilapokra gondolok, hanem könyvekre -, annak természetesebb a helyesírás.
27. malacbefőtt (válaszként erre: 9. - Guruljka)
2018. júl. 3. 09:47
Nincs ékezet a telefonomon, de a laptopon sem. ;)
26. Guruljka (válaszként erre: 19. - 124637ff9b)
2018. júl. 3. 09:46

☺ El sem tudom képzelni, miért nem szóltál?


Sajnos gyakran nem veszem észre időben, ha pl. megint nem elég érzékeny a nagybetű-váltó, de gyakran mellé is ütök. Át szoktam futni elküldés előtt, de van, hogy hamarabb "elsül" az ujjam az Elküldés gombon, mint kellene

25. Mézes-Krémes (válaszként erre: 21. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 09:39
Figyelj, ismerek én közelről olyan nőt, aki 4 osztályt végzett leszázalékolt takarító, a 60-as éveiben jár. A fia egy szakmát elvégzett, de érettségi pl. neki sincsen. Szóval egyikük sem túlképzett, és generációkon keresztül mélyszegénységben élnek. Ha hiszed, ha nem, majdnem tökéletesen írnak mindketten.
24. 12d083b51b (válaszként erre: 20. - Mézes-Krémes)
2018. júl. 3. 09:37
Ha valahol valamit nagyon durvának találok, akkor is max. leírom a helytelenül írott szót és egy = jellel mögé, hogyan is kell azt helyesen. Komment nélkül! Az illető vagy meglátja, megjegyzi, megköszöni, vagy totál felesleges még ilyen-olyan szakvéleményt írni a dologról.
23. Mézes-Krémes (válaszként erre: 19. - 124637ff9b)
2018. júl. 3. 09:33
Hát ennyi, kimondtad a lényeget. :)
22. 12d083b51b (válaszként erre: 13. - Anyucikóni)
2018. júl. 3. 09:33

Női gondolkodás, igényesség a helyesírásban??? De a beszélgetési stílus, az lehet u.n. férfias, kemény, trágár, gusztustalan???

Ugye kedves, ezt te sem gondoltad komolyan?

Olyan nincs, hogy az írás az kifinomult, helyes, szabályos, az élő szó pedig lehet trágár, mocskos, színvonal alatti!! A kettő általában ugyanazon a szinten mozog, mivel a szókincs ugyanaz! Csak beszédben nem jön elő a helyesírás! Ennyi a különbség, ezért nem mellékes a stílus, a hangnem.

2018. júl. 3. 09:32
Olyanok is szeretnének barátkozni, akiknek lehet csak néhány osztályuk van, esetleg sokan voltak testvérek, nem volt pénz ruhára, stb.Vagy esetleg nem tudnak jól magyarul.
20. Mézes-Krémes (válaszként erre: 17. - Guruljka)
2018. júl. 3. 09:32

Én sose szólok egyébként. Hiszen én sem írok hibátlanul, ebben szinte biztos vagyok! Ezért most apróbb dolgokért minek szólogassak? Aki meg már szarvashibákat vét, és ocsmány az írásképe, arról meg a véleményem az, hogy fel se fogja, hogy miért szólsz neki, miért baj ez. Egyszerűen nem mozog azon a szinten...


Volt egy udvarlóm még nagyon-nagyon régen, oda voltam érte, randiztunk is. Aztán írt egy levelet. Kettő perc alatt omlott össze minden, és szállt el a köd. :D Soha többé nem találkoztam vele.

19. 124637ff9b (válaszként erre: 17. - Guruljka)
2018. júl. 3. 09:32

Nah, láttalak már téged is sóhajtani, kuncogtam is magamban, hogy nocsak ... :))

De tudjuk, hogy az ember helyesírása és a róla kialakított összkép nem ezen áll vagy bukik.

Én is sokkal szívesebben váltok szót olyan emberekkel, akiknek rendezett, szép, helyes az írásuk.

Nem bántom azt, akinek nem, de inkább kerülöm.

18. Zizisicc (válaszként erre: 6. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 09:32

PöttyösPanka nagyon jól leírta a lényeget!

Az egy dolog, hogy valaki nem tud helyesen írni, de a fontosabb kérdés az, hogy van-e rá igénye, hogy ez megváltozzon.

Léteznek még nyomtatott helyesírási szótárak, online szótárakban is utána lehet nézni egy-egy szónak vagy helyesírási szabálynak, és vannak helyesírást ellenőrző programok is, amik segítenek.

2018. júl. 3. 09:25

Én ha szólok, nem minősítek, csak leírom, hogy ezt vagy azt így kell írni. És volt már, hogy kaptam a fejemre. :D


Azt a nah-ot meg jah-ot is kifogásoltam már, erre általában azt szokták válaszolni, honnan tudom én, hogy ő mikor sóhajt.

Hát csak sejtem, hogy ha a fejemre csapok: "ja, a cukrot meg elfelejtettem" - akkor a ja-t nem ábrándos sóhajjal ejtem ki. :D

16. Mézes-Krémes (válaszként erre: 14. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 09:25
Azért nem ír helyesen, mert igénytelen. Ma már a helyesírás ellenőrző segítségével az is tud elfogadható írásképet produkálni, aki esetleg valamiért hátrányos, nem megy neki. Igazából tényleg csak akarni kell. Akinek van erre minimális igénye, szándéka, az meg is teszi szerintem.
15. Mézes-Krémes (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 09:22

Hibázni emberi dolog, na de amikor valakinek az írásából süt, hogy félig analfabéta, az szerintem rohadt gáz, és CIKI.


Részemről ez intelligencia kérdése, mármint azt gondolom, hogy akibe szorult egy pici, az figyel arra, hogy legalább a minimumomot hozza akkor, amikor a gondalatait írásban próbálja bárkinek is kifejezni. Ez alap igényesség magam felé, és tisztelet a másik ember, meg az anyanyelvem felé. Akiben ez nincsen meg, arról én egy percig nem gondolom, hogy magam mellett szeretném tudni, vagy bármivel kapcsolatban is eszmecserét érdemes folytatni vele. 99%, hogy nem...

14. 7de498a99a (válaszként erre: 8. - Anyucikóni)
2018. júl. 3. 09:21
Nem kellene alázni, nem tudhatjuk miért nem ír helyesen.
13. Anyucikóni (válaszként erre: 10. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 09:21

Jajjj de ez meg annyira női gondolkodás!! Egy pasit sosem érdekelné, hogy küldik el a p..ába. :DDD

A nők meg képesek megsértődni, nem azon AMIT mondott, hanem AHOGY mondta...omg..ösztrogén..távozztőlem! :DD

12. 7de498a99a (válaszként erre: 6. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 09:19
Valóban, a gond az, ahogyan szóvá teszik.
11. Anyucikóni (válaszként erre: 9. - Guruljka)
2018. júl. 3. 09:17

Sajnos túl sokan vannak azok akik annyira buták, hogy nem is értem, hogy maradnak életben. És ezeknek mind van már okostelefon a kezükbe és sajnos használják is.


Amúgy meg aki egy tőmondatban 3 helyesírási hibát vét, az általában olyan ostoba problémát vet fel, ami megkívánja a rossz véleményt...

10. 12d083b51b (válaszként erre: 7. - Guruljka)
2018. júl. 3. 09:17

Nem az a bántás, amikor szólnak, hanem amikor olyan stílusban, olyan hangnemben szólnak!

Ahogyan szoktam mondani a fiataloknak: tegeződve is meg lehet adni a másiknak a tiszteletet, és magázódva is tudom én azt mondani, hogy: "maga-maga marha!"

Szóval legtöbb esetben a stílus, a hangnem ami bántó!

9. Guruljka (válaszként erre: 8. - Anyucikóni)
2018. júl. 3. 09:11

Miért mindjárt alázni?

Nekem az a kifogás a legfurább, ha azzal mentegeti magát a rossz helyesíró, hogy "siettem".

8. Anyucikóni (válaszként erre: 6. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 09:08

Szerintem meg a helyesírás egy alap. Ha valaki annyiba sem veszi a fórumtársakat, hogy helyesen írjon, az hogy gondolja, hogy partnerként kezelik?

És nem az elírásról van szó. Hanem ha valaki a 12. igekötőt írja külön. Na, az gáz. Sztem azt igenis lehet alázni.

7. Guruljka (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 09:06

Én szóvá szoktam tenni, ha hibát látok. Nem leharapásból vagy bántásból, hanem hátha megjegyzi az illető, és ezzel is alakul valamit a helyesírása.


Meg vannak tévedések is, de azoknak meg szórakoztató utána keresni. Évekkel ezelőtt találkoztam pl. a "kenderbe veri" kifejezéssel, ami érdekes, de értelmetlen. A "kenterbe veri"-ből könnyen kideríthető, hogy a kenter könnyű vágtát jelent, és így már van logikája a kifejezésnek, hogy "könnyen győz".

Manapság van helyesírás-jelző is. Az sem mindig korrekt, de mégis segít.

Engem is figyelmeztettek már hibára, megköszöntem és azóta figyelek. Nem kell bántásnak venni.


Szerintem, PöttyösPankával egyetértve, az alapvető tisztelet a másik ember, no meg az anyanyelv iránt, hogy olvashatóan és könnyen értelmezhetően írunk.

2018. júl. 3. 09:03

Miért kell leharapni, miért kell belekötni... ez az! Miért kell rögtön támadni azt, aki vétett!! Meg lehet azt mondani neki úgy is, hogy nem bántó, nem sértő. Hiszen az illető lehet hogy valóban tévedett (meg esik ez mással is), de az is lehet, hogy már olyan régen járt iskolába, hogy egyszerűen elfelejtette, hogyan is kell azt a szót helyesen leírni. Vagy esetleg azóta a helyesírás szabályai változtak, de őbenne még a régi szabály rögzült.

Nem az a gond, hogy szóvá teszik, az a gond, ahogyan szóvá teszik.

5. ab61752c45 (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 09:01
kinek harapták le a fejét?régen belénk verték a helyesírási szabályokat,na nem szó szerint.de bizony,ahogy öregszem,néha gondolkodnom kell,hogy melyik a helyes.de ahogy mondják,a mai gyerekek helyesírása,szövegértése csapnivaló.olvasni nem szeretnek,csak a telefonon játszani.én nem is kínoznám őket a Kőszívű ember fiaival,meg a Nyilas Misivel.
4. malacbefőtt (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 08:54
Mert mindenki tökéletesnek próbálja feltüntetni magát, mibe másba tudna belekötni első látásra a nép? ;)
3. andi6020 (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 08:50

Nem kell leharapni.

Helyesen írni viszont kellene. Ennyi erővel a suliban sem kellene rossz jegyet adni a rossz helyesírásra?

2. PöttyösPanka (válaszként erre: 1. - 7de498a99a)
2018. júl. 3. 08:43
Ha valaki vét pár hibát, azzal nincs semmi gond. Viszont vannak, akik annyira össze-vissza írnak, hogy szinte képtelenség kibogozni, mit akarnak közölni. Mivel itt írásban történik a kommunikáció, ha meg akarjuk értetni magunkat, igenis áldozni kell rá pár percet, hogy egy tiszta, átlátható írást adjunk ki a kezeink közül. Alapból eléggé megnehezíti a helyzetet a metakommunikáció hiánya, így még a jól megszerkesztett hozzászólást is könnyű félreérteni. Ha meg valaki arra sem veszi a fáradságot, hogy írásjeleket használjon, szinte lehetetlen visszafejteni a mondandóját. Szerintem az emberek elvárnak egymástól egy alapvető igényességet. Például akivel beszélgetek, ne legyen zavaróan büdös, ne túrja az orrát, ne legyen minden második szava a b+, stb. Ezek biztosítják egy olyan érdemi beszélgetés kereteit, amiben mindkét fél örömét lelheti. Egy fórumon ezt az igényességet az jelenti, hogy nem csak odaokádok pár szót, ahogy éppen sikerül, hanem rendesen megfogalmazom a közlendőmet.
2018. júl. 3. 08:30
Nem értem miért kell leharapni a fejüket azoknak, akik nem tudnak helyesen írni.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook