Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Miért kell bántani azokat, akik nem írnak helyesen? fórum

Miért kell bántani azokat, akik nem írnak helyesen? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
60. Bözsi néni (válaszként erre: 54. - Nyamitörp)
2018. júl. 3. 11:04

Annyira azért nem lennél bajbaN :-) Van helyesírás ellenőrző beépítve a szövegszerkesztőbe, bár néha nem ismer fel szavakat, kifejezéseket.


Akkor viszont rá lehet keresni a google-val. A "de, hát, és", stb. használatát itt én például nem veszem hibának, hiszen itt nem irodalmi művek születnek, hanem "beszélgetünk". És az élő beszédben elfogadott.


Valószínűleg leszoknál róla, ha hivatali levelezést kellene folytatnod :-)

59. Guruljka (válaszként erre: 57. - Bözsi néni)
2018. júl. 3. 11:02
Én úgy tudom, az úgy-e régiesnek számít.
58. Guruljka (válaszként erre: 53. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 11:01

No és ha a birtokos rag j-jét le sem írják?


A "mien"-t elég gyakran látni a neten. De láttam már azt is, hogy "Sándor és Zsuzsi lagzia". Nem véletlen volt, mert a szövegben többször is leírta az illető, mindig így!

57. Bözsi néni (válaszként erre: 53. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 11:01
:-) úgy-e vagy ugye?
56. 82b19139c2 (válaszként erre: 51. - 82b19139c2)
2018. júl. 3. 10:59

Ja, igen igen a hangok is j :) Nem emlékszem már nagyon a szabályokra,mert hál istennek tudom nélküle,legalábbis többnyire :) Lehet van még kivétel most így nem jut eszembe, egyedül ez az egy szótagú kivételek maradtak meg, de azok nagyon.

Ebben a szabályban sok volt a kivétel és amikor fel kellett sorolni az osztálynak akkor sok kimaradt, ezért a tanárbácsi összerakta ilyen dallamosra (amit nyílván nem tudok itt átadni írásban) Az egész osztály meg tudta így tanulni :)

2018. júl. 3. 10:59

Akkor ezek az ly-szabályok inkább jó tanárok egyéni megfigyelései vagy módszerei.


A "folytogat"-tól is a falnak tudok menni.


(pedig ez is kivétel, a fojt, fojtós nem lehet folt... )

2018. júl. 3. 10:58

Nekem a szavakkal többségében nincs problémám, de azért elrontok ezt-azt és nem elírás miatt. Van néhány szó, amit már az iskolában se sikerült megtanulnom és hiába keresem ki, hogy hogy kell helyesen írni, képtelen vagyok megjegyezni.

Ami nekem inkább problémát okoz néha, hogy hova kell vesszőt tenni, meg a mondatközi írásjeleket is már elfelejtettem hogy kell használni. A másik meg a mondatvégi. Írásban, ha a felkiáltó jelet használom, sokan kiabálásnak értelmezik, főleg, ha több felkiáltó jeles mondatot írok egymás után. Pedig az illene oda, de inkább csak pontot teszek. Na meg arra se szoktam figyelni, hogy "hát"-al nem kezdünk mondatot vagy "de"-vel, "és"-el. Szóval sokat romlott a helyesírásom, hirtelen bajba lennék, ha olyan munkaköröm lenne, ahol hivatali levelezést kéne folytatnom. :-S

53. 12d083b51b (válaszként erre: 49. - Bözsi néni)
2018. júl. 3. 10:56

Mert: a birtokos rag j-je, mindig pontos!

És ugy-e, vessző nélkül nem lehet hogyozni, még széllel szemben sem! :)

52. Guruljka (válaszként erre: 49. - Bözsi néni)
2018. júl. 3. 10:56

Igen, amikor titkárnőként dolgozó valakitől olvasod, hogy "betudok menni én is"... az rémes.

Ha meg rákérdezek, esetleg a szabályt is tudja, de nem figyel. Nem érdekli?

51. 82b19139c2 (válaszként erre: 44. - Guruljka)
2018. júl. 3. 10:54

Van elvileg :) Valami olyasmi, hogy ha többtagú szó végződik j hangra akkor azt ly-al írjuk két kivétellel: papagáj és lakáj.

Egytagú szó esetén mindig pontos j,kivétel a (és itt pontosan emlékszem minden szóra): gally, hely, mely, mily, ily, mily, oly, moly, súly, boly, folyik a folyó :) Ezt nekünk a nyelvtantanár pont ilyen sorrendben állította össze, volt egy ritmusa ahogy mondtuk így könnyen megjegyezhető volt. Bár azt hozzá kell tennem,hogy ő egy zseni volt és az élete volt a tanítás.

50. 12d083b51b (válaszként erre: 44. - Guruljka)
2018. júl. 3. 10:54
Velünk azt a szabályt tanították: ly-el írjuk azt a szót, amelyet ha tájszólással l-lel ejtünk ki, akkor is tudják, értik, miről beszélünk. Pl. lyukas = lukas, ellenpélda: báj, ha l-lel ejted ki, teljesen mást jelent, vagyis nem írhatod ly-nal.
49. Bözsi néni (válaszként erre: 43. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 10:53

Én is falra tudnék mászni a "muszály"-tól, meg a "bementem a szobályába" és hasonlóktól.


És az egyelőre - egyenlőre teljesen helytelen használatától is viszketegséget kapok.


Szörnyen zavarnak az ordító helyesírási hibák. Kisebb hibákat nyilván én is vétek, de a fentiek szerintem az ordító hibák kategória.

48. Guruljka (válaszként erre: 45. - Bözsi néni)
2018. júl. 3. 10:52

Külön tanultuk az angolban, hogy egy sima visszakérdezés is felér egy erőteljes "ásd el magad" javaslattal. :D

("Did you?" és társai)

47. Zizisicc (válaszként erre: 27. - Malacbefőtt)
2018. júl. 3. 10:52
Akkor vidd vissza őket, selejtes terméket kaptál! ;o))
46. Guruljka (válaszként erre: 41. - PöttyösPanka)
2018. júl. 3. 10:51

Aki magasabb a testvérétől, az esetleg a nagynénjénél megy. (Látogatóba.) Mert ez a nyelvi változat is dívik, habár kezd lassan kikopni.


Egyetemi tanárnőm is használja, ha nem figyel, az "el kell lesz menni a boltba" fordulatot. Nem magyar szakos ugyan, hanem németes, de anyanyelvi magyar. Szintén északi, de inkább szatmári az, aki "kimossa a haját".

45. Bözsi néni (válaszként erre: 13. - Anyucikóni)
2018. júl. 3. 10:50
De igen, egy pasit is érdekli. Porig lehet valakit alázni a hanglejtéssel is, ki lehet úgy ejteni szavakat, hogy teljesen más töltést ad neki.
44. Guruljka (válaszként erre: 43. - 12d083b51b)
2018. júl. 3. 10:47

Miért, szabály is van? ☺

Ez nekem anélkül sem volt probléma.


Egy szabályra emlékszem, azt Julika néni mondta ötödikben. A zaj zörej, csevej, stb. (hangok) pontos j.

43. 12d083b51b (válaszként erre: 36. - 82b19139c2)
2018. júl. 3. 10:44

Nem igaz! Te még emlékszel, a j-ly szabályra??? :)))

Egyszer valahol megemlítettem, akkor és ott én lettem az ügyeletes hülye!

42. PöttyösPanka (válaszként erre: 39. - Mézes-Krémes)
2018. júl. 3. 10:42

Igen, a szabály egyértelmű, ott nem kell "hallani".

Én is sokat olvasok, de nekem sokszor azzal gyűlik meg a bajom, hogy egy magánhangzó adott esetben hosszú vagy rövid. Mindenkinek van gyengéje :)

41. PöttyösPanka (válaszként erre: 35. - PöttyösPanka)
2018. júl. 3. 10:40
Ami engem még nagyon zavar, de egyre többen így használják, az a -ba, -be és a -ban, -ben keverése, valamint ha valaki összehasonlításra a -nál, -nél helyett a -tól, -től-t használja. Pedig ezekkel a felcserélésekkel teljesen mást jelent egy-egy mondta. Pl. "Magasabb vagyok a testvéremtől." Miért, a vállára álltál? Esetleg húzott gyerekkorotokban?
40. 124637ff9b (válaszként erre: 28. - Guruljka)
2018. júl. 3. 10:40

Egyetértek.

Az emberbe beleivódik.

39. Mézes-Krémes (válaszként erre: 35. - PöttyösPanka)
2018. júl. 3. 10:37

:D Nem tudom. Én bazi sok könyvet olvastam. Mostanában sajnos annyit nem, mert sok dolog mellett már nem jut időm rá. :(

De ennek ellenére nekem gondot okozott, de a szabályt elolvasva, tökre egyértelmű, nem? :)

38. Bözsi néni (válaszként erre: 27. - Malacbefőtt)
2018. júl. 3. 10:34
Akkor állíts be másik billentyűzetet, vagy tölts le magyar billentyűzetet. Csak igényesség kérdése szerintem, mert a lehetőségek rendelkezésre állnak.
37. PöttyösPanka (válaszként erre: 34. - Guruljka)
2018. júl. 3. 10:34
Szerintem először jussunk el odáig, hogy a magyar szavakat le tudjuk írni helyesen, aztán jöhetnek ezek az ínyencségek :)
2018. júl. 3. 10:33

Én meg azt nem értem ha valaki megszól helyesírási hibákat, akkor a kijavított fél miért nem azt mondja, hogy köszönöm. Többnyire mindig sértődés a vége. Nem értem miért jobb megsértődni és rosszul tudni valamit, mint fejlődni.


Könyörgöm a magyar nyelvtanban alig van szabály, kiejtés szerinti írásmódot használunk! Mi lenne ezekkel az emberekkel ha pl franciák vagy angolok lennének? Nem tudnának egy levelet megírni, egy hivatalos nyomtatványt sem kitölteni. A magyar szavakat csak ki kell ejteni és hallás után leírni, a j-ly szabályt meg az igekötőket (bár kimondva ez is hallatszik, hogy egyben ejtjük ki vagy külön) meg lehet tanulni.


Hiába jöttök azzal,hogy van aki beteg és azért nem tud írni, felesleges előhozni a kivételeket, tudjuk hogy vannak, de az átlag azért nem tud helyesen írni, mert hülye. Azt megértem, hogy nem sikerült megtanulni alsó osztályban,de hogy felnőtt korára sem sikerült pótolni ezt a hiányosságot azt nem. Ami még rosszabb,hogy neten még tudás sem nagyon kell, mert van helyesírás ellenőrző, de agyi kapacitás híján még azt sem sikerül használni.

Sajnálom, de én teljesen hülyének nézem azt, aki egy mondatban sok hibát vét. Mindig az jut eszembe, hogy nem elég, hogy lemaradt a suliban, de azóta sem sikerült semmit fejlődnie. Valamint az is eszembe jut, hogy valószínűleg életében nem olvasott könyveket,nem művelődött különben ragadt volna rá valami.


Van itt fórumozó akinek sosem olvasom a hozzászólásait, mert 3 szót sem képes leírni egymás után helyesen,így inkább átugrom amit ír.

35. PöttyösPanka (válaszként erre: 33. - Mézes-Krémes)
2018. júl. 3. 10:32
Azt még valahogy megértem, hogy ha valaki (és egyre többen) az igekötőket külön írja az igétől, mert mondjuk még életében nem olvasott el egy könyvet, de az már nem fér a fejembe, hogy ha az igekötő és az ige közt van egy másik szó, azzal a másikkal miért írja szintén konzekvensen egybe?! Pl. így írja: "meg csinálni", "megtudom csinálni". Brrr
34. Guruljka (válaszként erre: 8. - Anyucikóni)
2018. júl. 3. 10:32

Nem alázásiból mondom. Te az előbb egy másik fórumon a mártás nevét írtad helytelenül.

Pedig francia eredetű:


Eredet [besamel < francia: béchamel (besamel) < Louis de Béchamel (ínyenc komornyik neve alapján)]


Angolosan írtad, beshamel-nek.


Ahogy utánanéz az ember, érdekes.

[link]

33. Mézes-Krémes (válaszként erre: 28. - Guruljka)
2018. júl. 3. 10:07

Igen, szerintem is így van.


Én pl. a igekötőkkel tudok(tam) hadilábon állni, és éreztem magamon, hogy bazi bizonytalanul írom le, szóval nem voltam benne biztos. Ezért elolvastam a szabályt, és bizonytalanság esetén azt idéztem fel, hogy hogyan is volt, és inkább egy pillanatra megállok az írással. Nem mondom, hogy így tökéletes az, ahogyan ezeket írom, de lefogadom, hogy ezerszer tökéletesebb, mint akkor, ha carnék rá az egészre, mert ugyanmán hát jóvanazúúúgy bástya. :D


Ezért számomra ez igényesség kérdése. Mert nem kell tökéletesnek lenni, de akit érdekel, az igenis tud figyelni erre!

2018. júl. 3. 09:54
Nem tudom.
31. Guruljka (válaszként erre: 27. - Malacbefőtt)
2018. júl. 3. 09:50
Az ékezetet nem is teszem szóvá, mert tudom, hogy van ilyen probléma.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook