Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Miért írnak verset a költők? fórum

Miért írnak verset a költők? (beszélgetős fórum)


1 2
45. pteri (válaszként erre: 44. - Babyapocakban)
2022. febr. 20. 13:00
Nem. 30 éve érettségiztem. Az akkori emlékeimre. Szóbelin kihúztam Radnóti vagy József A.élete, költészete tételt. Az egyik belehalt, hogy elvitték fizikai munkàra, a màsik eldobta az életét. Gondoltam, erről a 2 valakiről mit is mondjak? A kedvenc költőm Ady, ő maga is leírta magàról, hogy katonànak se vitték el és fizikai munkàra sem alkalmas. Voltak a történelemben polihisztorok, akik írni is tudtak, de a legtöbb költő nem értett semmihez, csak az àlmodozàshoz és aki életében nem lett híres, akàr éhen is halhatott, mert nem tudta eltartani magàt.
44. babyapocakban (válaszként erre: 41. - Pteri)
2022. febr. 20. 12:30
Kortárs költőkre gondolsz?
43. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 41. - Pteri)
2022. febr. 20. 11:33
Ez is egy vélemény, a tanár talán értékelné is, hogy legalább van egy elképzelésed róla miért írnak, még akkor is, ha butaságot írtál.
42. Greeneyed (válaszként erre: 41. - Pteri)
2022. febr. 18. 23:44
A kettő - természettudomány iránti érdeklődés, tehetség és versírás vagy más alkotótevékenység - nem zárja ki egymást.
41. pteri
2022. febr. 18. 21:38
Azért, mert nincs tehetségük a fizikai munkàhoz vagy a természettudomànyokhoz. Ezt képes lennék több oldalon keresztül kifejteni, példàkkal, ha kellene. Mondjuk, lehet , 1-est kapnék rà.
40. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 39. - Tumbo2)
2022. febr. 18. 16:48
Lehet, hogy jobban is jártál, mintsem anyuci, a buksidat simogatta volna, hogy: nem baj Tumbokám, a tanár egy hülye!!!
39. tumbo2 (válaszként erre: 38. - 9b10f3d7ff)
2022. febr. 18. 16:43
engem nem tanított senki otthon,de mindenről megvan a saját véleményem.
38. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 37. - Tumbo2)
2022. febr. 18. 16:39
:) Ilyenek is vannak. Muszáj akkor annak megfelelni,aztán a szülő megtanítja (ha megtanítja) a más gondolkodásra.
37. tumbo2 (válaszként erre: 35. - 9b10f3d7ff)
2022. febr. 18. 16:36
de,ha neki az volt a heppje,azért adott ötöst.
36. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 28. - Greeneyed)
2022. febr. 18. 16:32
Szerintem a másik felet is meg kellene hallgatni. FI. egyből leírta hülye, mert ilyen feladatot adott magzatjának.
35. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 33. - Tumbo2)
2022. febr. 18. 16:29

Azt nem szeretem, ha szó szerint azt kell elmondani, amit valaki leírt a tankönyvbe. Adjanak támpontot, ha ismerik az életét, hogy akkor éppen milyen élethelyzetben volt, hogy legyen kiindulási pont, aztán legyenek a gyerek gondolataira kíváncsiak, nekik mi jut eszükbe adott versről?

Okosan érvelni sosem árt. Sokkal érdekesebb az óra is, ha beszélgetnek, kulturáltan megvitatják.

34. Panna.33 (válaszként erre: 1. - Jozsi.38)
2022. febr. 18. 16:24
Az érzelmek feldolgozásában nagyon sokat segít, ha "kiírja" magából az ember.
33. tumbo2 (válaszként erre: 32. - 9b10f3d7ff)
2022. febr. 18. 16:22
volt egy tanárom,aki egyáltalán nem szerette az önálló gondolkodást,mivel akkor még jó volt az emlékezőtehetségem,szinte szóról-szóra visszamondtam a verselemzéseit.az nagyon tetszett neki.az öcsém osztálytársát,sajnos már mindkettő meghalt fiatalon,azért szerették a többiek,mert állandóan kérdezett,meg vitatkozott a tanárral,aztán vége is volt az órának.
2022. febr. 18. 15:58

"Engem egy ilyen kérdés nem ösztönöz gondolkodásra, hanem lefagyok, és megvizsgálom az illető elmeállapotát."


Jogod van azt gondolni erről a kérdésről, amit akarsz. Látod, ezzel a kérdéssel az állóvizet felkavarta nálad. Már megérte feltenni a tanárnak ezt a témát. Ha az elmeállapotát erről ítéled meg, az nem őt minősíti. Remélem a gyereknek nem ezt mondtad, ne maradjon már szűk látókörű.

Az ilyen feladatokkal a gyermeked arra próbálják ösztönözni, hogy bizonyos helyzetekben ne fagyjon le, hanem önállóan átlásson dolgokat, véleménye legyen, hogy az életben talpraesett legyen.


Pont az a jó ebben a kérdésben, hogy nem a tankönyv szerinti elemzést kéri vissza, hanem önálló véleményre, gondolkodásra ösztönözne, már aki képes rá.

Babyapocakban kapásból közel 20 lehetőséget leírt.

31. jozsi.38 (válaszként erre: 30. - 9b10f3d7ff)
2022. febr. 18. 05:48

nekem meg speciel egy fluimucil Ábeles kérdés, amit eszembe sem jutna feltenni soha. De nem vagyunk egyformák. Engem egy ilyen kérdés nem ösztönöz gondolkodásra, hanem lefagyok, és megvizsgálom az illető elmeállapotát.

Mondjuk én mindig is utáltam az ilyen kérdéseket irodalomból, hogy mire gondolt a költő amikor ezt a verset írta.

Én pusztán élvezetből olvasok, nem azért hogy elemezzek. Verseket is. Ez a kérdés azért butaság szerintem, mert kizárólag a költő tudja mi jár a fejében, illetve miért ír, mindenki más csak találgat

30. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 1. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 19:02

Számomra ez a téma nem hülyeség.

Vedd úgy, hogy gondolkodásra ösztökéli a gyerekedet és még téged is, és kapsz rá több magyarázatot.

Nem kell mindent véresen komolyan venni, tanítsd meg a gyerekednek, ha valamiről fogalma sincs, akkor használja a fantáziáját, ne üres lapot adjon be, hanem írja le, erről neki mi jut az eszébe.

Sokan örülnének, ha a gyerekeiket nem sablonos hülyeséggel traktálnál, hanem GONDOLKODNI, értelmezni tanítanának. Nagyobb nyitottságot!!

A 8-os, ha nyolcadikost jelent, akkor nem lenne szabad, hogy problémát okozzon 14-15 éves gyereknek egy ilyen feladat.

2022. febr. 17. 13:37
Ebből nekem kerekedne egy egymondatos fogalmazás.
28. Greeneyed (válaszként erre: 25. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 13:13

"engem is elgondolkodtatott, de az is, hogy amennyiben azt látja, hogy nem jut a gyerek ezzel dűlőre, miért lecseszni kell? Miért nem támpontot adni?"

Inkább ebben látom a problémát, nem magában a kérdésben, feladatban. Ez egy érdekes téma, ha a tanerő ügyesen bánik vele.

2022. febr. 17. 13:11

Miért lenne hülyeség?

Bár ilyen kérdések megválaszolásához kell némi idő gondolkodni, szóval nem biztos, hogy egy tanóra erre a legalkalmasabb.

Egyébként: a mozgatórugó jellemzően a halálszorongás, szvsz. A gyerek számára talán érthetőbb módon: annak a vágya, hogy nyomot hagyj a világban.

Amikor egy kisgyerek rajzol, ő is nyomot akar hagyni a világban. Egy felnőtt ember is ezért alkot (verset, regényt, zeneművet etc.).

Van, aki aztán "iparos" lesz (ez költők esetében kevéssé jellemző, mivel versírásból nem lehet megélni), de többnyire az ilyen alkotó is úgy kezdte, hogy mondani akart valamit.

26. tumbo2 (válaszként erre: 25. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 13:08
én az irodalmat szerettem,az énekórát utáltam,sosem tudtam szolmizálni.elég sokszor megalázott miatta az a nő.
25. jozsi.38 (válaszként erre: 23. - Babyapocakban)
2022. febr. 17. 13:05

engem is elgondolkodtatott, de az is, hogy amennyiben azt látja, hogy nem jut a gyerek ezzel dűlőre, miért lecseszni kell? Miért nem támpontot adni?

Ő nem az a fajta ember, aki támogatja a gyerekeket, hanem azt keresi, mivel köthet bele. Szó szerint félnek tőle a gyerekek. Szolfézst is tanít, ez miatt a nő miatt a gyerekek inkább abbahagyják a hangszeren való játék megtanulását, mert annyira nem akarnak vele kapcsolatba kerülni.

Ha valakinek ne adj Isten irodalmat és szolfézst is tanít, és szolfézsről hiányzik a gyerek, akkor gyengébb jegyet ad irodalomból. Lecseszi azért a gyereket, mert valamit nem tud, még ha arról nem is kellen hogy ismerete legyen a gyereknek

24. b9e097a9f6 (válaszként erre: 20. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 13:00

Azt írtad, hogy órán kapta mint feladatot. Én úgy értelmeztem mint házifeladatot.

Nem baj, tévedni emberi dolog.


Órán sem olyan bonyolult írni róla. Különben meg a tanárok értékelik az erőfeszítést. Ha máskor ilyen feladatot kap írjon valamiről, arról ami eszébe jut. Nem baj ha nem jó, de ne hagyja üresen a lapot!

2022. febr. 17. 12:56
Azt hittem segítség kell, de most már értem, csak panasz volt. Engem jól elgondolkodtatott a kérdés. Köszi. 😂
22. babyapocakban (válaszként erre: 20. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 12:55
Bocs, ez nekem sem esett le.
2022. febr. 17. 12:55

Miért írnak verset a költők?

- mert szenvednek

- mert boldogok

- mert szerelmesek

- mert nyomorultak

- mert szegények

- mert gazdagok (képzeletviláguk)

- mert szenvednek

- mert kiírtak egy pályázatot

- mert vállalták, hogy írnak az újságba

- mert kell a pénz

- mert vannak ötleteik

- mert tetszett nekik egy másik vers

- mert megihleti őket egy folyó

- mert kemény a múltjuk

- mert kemény a jelenük

- mert reménytelen a jövőjük (Radnóti)

- be akarnak szólni valakinek

- titokban akarnak üzenni valakinek

- mert csak

20. jozsi.38 (válaszként erre: 16. - B9e097a9f6)
2022. febr. 17. 12:54
halihó, megismétlem: órai feladat volt, nem házi
19. libikóka (válaszként erre: 16. - B9e097a9f6)
2022. febr. 17. 12:54
A gyereknek nehéz, ha kinetezi abból tanulhat elvileg,,gyakorlatilag felesleges időpazarlás.
18. jozsi.38 (válaszként erre: 13. - Babyapocakban)
2022. febr. 17. 12:53
ez tetszik
17. babyapocakban (válaszként erre: 15. - Tumbo2)
2022. febr. 17. 12:52
Nem írtam ilyet, hogy minden versre minden igaz. VANNAK ILYEN versek. A versírás EGYIK célja a szabadság kifejezése IS volt nehéz időkben.
16. b9e097a9f6 (válaszként erre: 14. - Jozsi.38)
2022. febr. 17. 12:51

Pedig nem olyan nehéz téma ez. Főleg manapság az internet segítségével.

Mennyit kell írni róla?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook