Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a véleményed arról, hogy nem kell nyelvvizsga a diplomához? fórum

Mi a véleményed arról, hogy nem kell nyelvvizsga a diplomához? (beszélgetős fórum)

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
849. 3f3949edc4 (válaszként erre: 848. - Mezei Virág)
2014. jan. 30. 12:04

A magyar közoktatás nagyon sok sebből vérzik... szerintem (de csak szerintem):

1. Az elsődleges baj, hogy nincs olyan stabil munkapiac, amihez az oktatással igazodni lehetne. Ma ezt mondják szuperprosperáló diplomának, holnap meg azt; stabil piaca egyiknek sincs, így - evidens módon - stabil oktatási kultúra se lehet mögöttük. Már 20 éve hangoztatják, hogy a jól képzett munkaerő kitermeli a saját piacát: jól hangzik, de a kijelentés igazságtartalmával már 20 éve folyamatosan szembesülünk.


2. A diplomák megnevezése nem egyértelmű; pl. olyanok nevezik maguknak közgazdásznak, akik nem számolós szakon végeznek (vállalati szinten; a gyakorlatban pl. egy marketingesnek annyi köze van a szűken értelmezett közgazdász szakmához, mint egy heggesztőnek a gyártósoron) és - haveri alapon - olyan pozíciókat töltenek be, ahol számolni kellene tudni. Vagyis; nem egyértelműek a képesítések, aprózódott a szakma... ma nagyon kevés az a végzettség, amit kapcsolatrendszer hiányában érdemes megszerezni.


3. Az oktatás nem gyakorlat-centrikus, hanem elmélet központú. Ez egyetemeken (ahol elvileg "gondolkodókat" képeznek) rendben van, de főiskolákon értelmetlen hozzáállás. Rengeteg a buta melléktárgy (amivel aprózzák a diák figyelmét) és a magyarázni nem tudó tanár.


4. A magyar diplomák felhasználása nagyon korlátozott. Külföldön (tőlünk nyugatabbra) jó, ha azt tudják, hogy hol van Magyarország / Budapest (a diplomákról / intézményekről nagyon-nagyon korlátozottak az ismeretek és az elismerés).


De csak szerintem...

2014. jan. 30. 11:38

Nicsak!

Most olvasható!

[link]

2014. jan. 30. 10:42

A főiskolán futó nyelvi kurzusok tragikomikusak voltak: akik gimnáziumban úgy-ahogy tanultak nyelvet, minden előzetes szintfelmérés nélkül beraktak kezdő csoportba, a tényleg kezdők mellé. Így aki már minimum négy éve tanult pl. németet, ugyanúgy a der-die-das-nál kezdte (és persze heti egyszer másfél órában ilyen szinten nem ért hajítófát sem). A volt csoportom több, mint fele ezért nem kapta meg a diplomáját.


Nekem oltári szerencsém az volt, hogy nemzetiségi településen nőttem fel, ahol az ovi óta intenzív német oktatásban volt részem, és így a középiskola első éveiben le tudtuk tenni a középfokú nyelvvizsgát.

846. 3f3949edc4 (válaszként erre: 844. - Mezei Virág)
2014. jan. 30. 10:39

Így van. Az első dolog, amit az első munkahelyemen tapasztaltam, hogy pl. "más" nyelvből vizsgáztam mint amit ezek a fószerkák használnak (üzleti szókészlet nagyjából okés, de a napi traccs az nagyon nem rigó ucca papírkája).


Nekem nem kellett soha magántanár, a gyakorlást megoldottam szimpla Nethasználattal. Aki elég bátor, annak ma is a rendelkezésére állnak mindenféle friendfinder oldalak a gyakorlásra (leginkább chat - sajnos), de a külföld lenne a tuti, az igaz.

2014. jan. 30. 10:35

Ezt a 803-ban már egyszer leírtam:

"A diplomához nem nyelvtudásra van szükség, csak a papír kell mellé róla.

Sokan szereztek már, de mit sem ér, ha nem beszélik mégsem azt a nyelvet- és sokan vannak így.

Sok olyan szakma van, ahol nem is kell.

Aki nem gyakorolja a nyelvet, elfelejti. Semmi értelme ezért erőltetni azt a sokak számára nyűgnek tekinthető papírt.


A nyelvtudás nagyon fontos, de nem kéne a diploma megkapásához feltételnek szabni.

Akinek a munkájához kell vagy el akar menni, meg fogja tanulni. Úgy, hogy még használni is tudja - papír nélkül.


Középiskolában kéne úgy tanítani, hogy meg lehessen szerezni a nyelvvizsgát már aki akarja."

844. Mezei Virág (válaszként erre: 843. - 3f3949edc4)
2014. jan. 30. 10:30

A nyelvtanítás tényleg nem jó általában, régóta.

Aki akar és megteheti különórákon tanulhat, gyakorolhat.


Nagy gond, hogy a magyarok többsége nem tud külföldre eljutni gyakorolni a nyelvet. Márpedig a gyakorlás a legjobb tanító.

843. 3f3949edc4 (válaszként erre: 842. - Mezei Virág)
2014. jan. 30. 10:19

A gond az, hogy nem kommunikáció központú az oktatás.


Már 3 éve nem használom napi szinten a nyelveimet és mára azt kellett észrevennem, hogy a napi szintű filmnézés / olvasás / emailezés ellenére a beszélt nyelvben ma már "falhoz lehet vágni". Leginkább a stressz miatt beszűkűl a szókincs, izgulás, kieső "jól bevált" szófordulatok... stb ami írásban nem jelentkezik.

A kommunikációs stressz az oka, hogy a 20 éve tanuló tanuló nem tudja kommunikálni a nyelvtudását... mivel ezt tapasztalom a lassan már passzívvá váló nyelveimben én is.


Ezt mondanám az első számú oknak.

842. Mezei Virág (válaszként erre: 839. - C****)
2014. jan. 30. 10:09

:)

A Cen meg a Zura közbeszóltak...


Azért ez benne volt:

"Nemrég még arról volt szó, hogy egyes szakokon nyelvvizsga nélkül is lehet diplomát szerezni; a legújabb tervek szerint viszont inkább egyszeri mentőcsomaggal segítenének azokon, akiknek már csak a nyelvvizsga hiányzik a diplomájukhoz. Most nem rugózokmegint azon, hogy az egész papírgyűjtögetős rendszert a kukába kéne dobni, és nyelvvizsga helyett valódi nyelvtudást kéne megkövetelni. Itt egy sokkal alapvetőbb probléma merült fel: milyen oktatási rendszer az, amelyben egy hallgató huszonvalahány éves korára, nagyjából tíz év nyelvtanulás után nem tud egy nyelvet középfokon elsajátítani? És milyen oktatási rendszer az, ahol a diákokban nem tudatosul: nem azért kell nyelvet tanulni, mert a nyelvvizsga szükséges a diplomához, hanem mert a nyelvtudás önmagában fontos! Fontosabb, mint a diploma."

2014. jan. 30. 09:55

A nyelv kinyitja a világot. Van 3-4 olyan idegen nyelv, amit Interneten keresztül is (akár chatelve, akár skype-on keresztül... stb.) nagyon jól lehet hasznosítani. Persze; jók a filmek, jók az újságok... stb. de kommunikálni valakivel az megint más dolog. Ez nem csak a munkáltató sara, hiszen valamilyen szinten az emberben is fel kell merülnie az igénynek a megismerésre.


Nekem beletört a bicskám az eredeti szakmámba (pedig erős iskola, 2 nyelv ismerete 1 üzleti nyelvizsgával... stb.) annyira, hogy már hányingerem van az egésztől. Ebben a tehetséges vs. antitálentum rizsával akkor van a gond, amikor elmész egy interjúra és a "tehetségesnek" szemmel láthatóan fingja nincs a téma mélységeiről... és akkor ott van még a jópofa HR csirke, meg a munkatárs, aki a már a liftben kiakad azon, hogy nem valaki valakijeként hívtak interjúra, hanem jelentkezés alapján... szupper. Azt gondolom, hogy aki akar tanulni, az tud. A kommunikálás az más kérdés (gyakorlásé, aktív nyelvhasználaté nem csak tudásé), de aki akar, az meg tud tanulni bármilyen nyelven.

840. C****
2014. jan. 29. 20:43
Valamennyire a munkáltatókat is elítélem, amiért nem biztosítanak lehetőséget szakmailag képzett, de nyelvet nem beszélő embereknek, hogy felzárkózzanak, mondjuk 6 órában, vagy szerződéssel, vagy az állam miért nem ad ilyen emberek után adókedvezményt, mondjuk 1 évig. A humánum kiveszett a cégekből, csak a profit és a rabszolgatartás számít.
839. C**** (válaszként erre: 838. - Mezei Virág)
2014. jan. 29. 20:37
Azt írja, nincs megjeleníthető tartalom.
838. Mezei Virág (válaszként erre: 837. - C****)
2014. jan. 29. 14:57

Én meg ezt hoztam:

[link]

837. C****
2014. jan. 28. 20:32
836. C**** (válaszként erre: 835. - Chelsey)
2014. jan. 9. 23:34
"annak a diplomája sem ér semmit" Ez így ebben a formában nem igaz, nem minden területre igaz, de értem a mondanivalódat. Másrészről, minden szakterületen vannak kiválóságok, és töltelékek. Persze, vagy legyél valamiben a legjobb, vagy hozzá se kezdj. Sokoldalú kérdés...
835. Chelsey
2013. dec. 29. 16:23

Nekem az a véleményem, hogy aki nem tud/akar naprakész lenni az adott területen, annak a diplomája sem ér semmit. Naprakésznek lenni csak magyarul értve/beszélve szinte képtelenség a legtöbb területen, úgyhogy a nyelvtudás elengedhetetlen.


Hogy ehhez kell-e vizsga? Szerintem nem feltétlenül szükséges.


Mondjuk sok szakma tekintetében se lenne szükséges a diploma a legtöbb esetben, de mi ragaszkodunk a papírhoz, sokszor sajnos jobban, mint a tényleges tudáshoz :((

834. 5e0c262058 (válaszként erre: 833. - Ancsix)
2013. nov. 4. 23:09
Igen, itt mindent lehet, de nem mindenkinek :D
833. ancsix
2013. okt. 31. 13:01
Mondjuk azt elérték ezzel az egésszel rengetegen vették a nyelvvizsgát, most gyanúsítanak 600-700 embert, de ennél jóval több van. Politikusok, diákok, rengetegen tették ezt s el fogják sumákolni, akkor más miért szenved azzal tisztességesen megtanulja a nyelvet? Itt mindent lehet.
2013. okt. 6. 11:00

Itt kezdődnek a bajok:


[link]


„pedagógiailag ezt (egy ilyen korú tanuló esetében) csak úgy lehet minősíteni, hogy kiválóan alkalmas az angol nyelvtanulás egy életre való megutáltatására”,

831. 4c35511f0b (válaszként erre: 830. - 5e0c262058)
2013. szept. 26. 23:55
Hasonlóan gondolom.
830. 5e0c262058 (válaszként erre: 828. - Ancsix)
2013. szept. 26. 19:29
Ahogy elnézem köze nincs az emberi oldalhoz, csak statisztikát szeretnének javítani, hogy elérjük az Uniós elvárást, de azért de duguljon be a munkaerő-piac.
829. 5e0c262058 (válaszként erre: 827. - Ancsix)
2013. szept. 26. 19:28

[link]


Cikk címe:


Megszüntetnék az egyetemisták nyelvvizsga-kötelezettségét - jön az enyhítés

828. ancsix
2013. szept. 26. 16:49
Ha bevezetik, amiről most szó van s nem kell majd minden szakon nyelvvizsga a jövőben, az érdekes lesz, tekintve akkor eddig beragadt diplomákkal mi lesz? Kérték mondjuk 10 évig, előtte nem s most megint nem? Érdekes.
827. ancsix (válaszként erre: 826. - 5e0c262058)
2013. szept. 26. 16:47
Nekem nem nyitja meg azt írja hibás link.
2013. szept. 26. 16:29
825. michelle.r (válaszként erre: 823. - 39dbe380da)
2013. aug. 18. 09:49

Még nem voltam 15, amikor az anyanyelvemen kívül még kettőt beszéltem közel anyanyelvi szinten. A hat és tíz éves gyerekeimnek két anyanyelve van, mire érettségiznek lesz egy harmadik. Mert ezt kínálta az élet.


Igazad van, tényleg vicc, hogy ennyire nem beszélnek a magyarok nyelveket, de túl keményen osztod őket ;)


Vannak emberek, akik tényleg képtelenek egy nyelvet normálisan megtanulni, ugyanakkor a saját szakmájukban verhetetlenek. Szerintem sokkal ésszerűbb lenne egy A-kagegóriás diploma, amihez nyelvvizsga is kell és egy B, amihez nem.


Ez egyébként is így van tulajdonképpen, mert attól függ a diploma értéke, hogy hol szerzed.


É

824. a0c1361e44 (válaszként erre: 812. - 39dbe380da)
2013. aug. 18. 08:08

Persze, tanulni lehet bármi mellett és még vizsgázni is, de nem mindenki egyforma.

Én nem gondolom, hogy a nyelvvizsgának feltételnek kellene lennie, hiszen aki itthon akar dolgozni, az úgy sem fogja használni és csak elfelejti, ahogy sok-sok tudást "elfelejtünk", amiből szintén vizsgázunk és nem használjuk.

823. 39dbe380da (válaszként erre: 822. - 5e0c262058)
2013. aug. 17. 22:58
Mindentől függetlenül a nyelvtudás értelmes dolog és mindenkinek alapvető érdeke, hogy ismerjen nyelveket. Szégyen, hogy nálunk még a diplomások között is kevesen beszélnek nyelveket. Szerintem minimum, hogy valaki akinek diplomája van középfokon tudjon egy nyelvet, ezt mérni pedig csak vizsgával lehet.
822. 5e0c262058 (válaszként erre: 821. - Living Dead)
2013. aug. 17. 22:30
Ha elvárás a diplomához, építsék be a tantervbe, kötelező vizsgával, enélkül ne legyen érvényes az érettségi. Na ekkor hárulna a nyelvoktatási feladat az államra, és törne ki a parasztlázadás. Ez teremtené meg az esélyegyenlőséget mellesleg. Munkahelyet is teremtene a középiskolai nyelvtanárok számára. Mennyire vagyok naív? :)
2013. aug. 17. 07:41

Azt viszont én is aláírom, hogy nagyon intenzív nyelvgyakorlás kell egy nyelvvizsga megszerzéséhez.

Középsuliban idegennyelvi tagozatra jártam, napi több német,- és angolórával, még érettségi előtt letettem a szóbelit. Aztán felvettek főiskolára, és még ugyanabban az évben novemberben letettem az írásbelit is. De elég volt hozzá, hogy nyáron és ősszel nem foglalkoztam annyit a némettel, rengeteget felejtettem. És ha akkor nem teszem le, szerintem még most sincs nyelvvizsgám, ebből kifolyólag diplomám. (Mint rengeteg csop. társamnak).

Munka, család mellett sokkal nehezebb ezt így összeszervezni, úgyhogy tényleg: aki teheti, még középsuliban érdemes megcsinálni.

820. 5e0c262058 (válaszként erre: 818. - 39dbe380da)
2013. aug. 17. 00:46
Naon kemény vagy, mint a kád széle. Mellesleg, meg tudja csinálni, nem kell ezt ragozni, majd meghív a diplomaosztójára.
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook