Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Méz vásárlása közben, hogyan/miről ismerhetem fel, hogy a méz eredeti vagy hamisított? fórum

Méz vásárlása közben, hogyan/miről ismerhetem fel, hogy a méz eredeti vagy hamisított? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
37. 3265084553 (válaszként erre: 36. - Pirosalma)
2010. aug. 15. 11:39
Miért is? :)
36. Pirosalma (válaszként erre: 34. - Db4f1eff6b)
2010. aug. 15. 10:19
A buborék sebessége viszont függ a buborék méretétől.
35. Pirosalma (válaszként erre: 34. - Db4f1eff6b)
2010. aug. 15. 10:18
Így igaz. És sajnos ez is független a méz forrásától (Kína stb.).
34. db4f1eff6b (válaszként erre: 32. - Pirosalma)
2010. aug. 15. 06:35
A buborék mérete az üvegben levő üres rész méretétől függ, semmi köze a méz sűrűségéhez!
33. 3f5c70e7b8 (válaszként erre: 5. - 9e7527505c)
2010. aug. 14. 14:53

A nagypapámnak voltak méhei (nemrég adta el öket, mert már idös), és volt olyan méze, amiben voltak kristályok, de nem tudom, milyen fajta volt. (Nem akác, az tuti.) Na, Nagyapám nem hamisította a mézét, és cukrot sem etetett a méhekkel, ebben biztos vagyok. Szóval szerintem ez a kristály dolog nem feltétlenül jelenti, hogy hamis a méz.

A buborékos próbát viszont ö is szokta emlegetni.

32. Pirosalma (válaszként erre: 29. - Pirosalma)
2010. aug. 14. 14:50
És természetesen a buborék mérete is meghatározó, de erre is igaz, ami a dinamikus viszkozitásra és a sűrűségre.
31. 3265084553 (válaszként erre: 22. - Drnéni)
2010. aug. 14. 14:46
Ez szerencsére nem igaz.
30. 3265084553 (válaszként erre: 1. - 7934d1ac97)
2010. aug. 14. 14:44
Sehogy. Megbízható termelőtől kell vásárolni.
29. Pirosalma (válaszként erre: 28. - Db4f1eff6b)
2010. aug. 14. 13:42
A probléma az, hogy a buborék sebessége kizárólag a méz dinamikus viszkozitásától és a sűrűségétől (felhajtóerő) függ. Ezeket viszont az szabja meg, hogy milyen típusú és mennyi cukor van a mézben, nem pedig az, hogy a cukor honnan származik (másik, olcsó mézből vagy sima kristálycukorból). Ez van.
2010. aug. 6. 23:11
Ennek ellenére, hogy kétéves kérdések, azért leírom, mit hallottam egyszer régen a TV-ben egy méhésztől, annak megállapítására, hogy a méz hígított-e vagy sem? Azt mondta, hogy az üveget fel kell fordítani a fenekével felfelé, és figyelni,hogy a légbuborék milyen gyorsan száll felfelé a mézben. Ha lassan, akkor valószínűleg nem hígított.
2010. aug. 6. 23:07
Kétéves kérdések!
2010. aug. 5. 13:27

Csak az archívum kedvéért:

Az átlag termelôk nemigen szokták cukorral, kínai mézzel keverni termékeiket. Mert nem értenek annyira hozzá (mert nem egyszerû dolog), vagy nincs hozzá kapacitás (sok munka, kínai forrás, stb.)

A keverést a forgalmazók (akik néha termelôk is) végzik, olvasható is a cimkéken, hogy nem EU-s mézet kevertek EU-ssal.


A kristályosodásról:

Elôbb-utóbb minden méz kristályosodik, az akác késôbb, a vegyes(repce/virág/erdei) hamarabb, a magasabb szôlôcukor tartalma miatt. A nádcukor tartalmû méz is gyorsan kristályosodik.

25. manitu21 (válaszként erre: 11. - Corinna81)
2010. júl. 9. 23:26

Szia!

Én Edelényben tudok olyan helyet, amit ha felkeresel és elmondod a problémádat, ott helyben belecsorgatják az orrod előtt a pergetőből a mézet.

24. winny (válaszként erre: 21. - Pirosalma)
2008. nov. 1. 18:57

Szia

Köszönöm a részletes válaszod.

A spájzban van.Ott nincs meleg.Az íze kitünő.

23. Pirosalma (válaszként erre: 22. - Drnéni)
2008. nov. 1. 18:31

Szia, Drnéni!


Ez nem jó hír...


Azért a jó méz így is elég drága. Vagy ennél is drágábbnak kellene lennie?

2008. nov. 1. 18:03
Van egy hatósági állatorvos barátunk, ő mondta, hogy ha csak nincs a családban mézzel foglalkozó, nem érdemes mézet venni, mert szinte minden hazai termelő cukorsziruppal vagy kínai mézzel higítja a termelt mézet akár 70%-ban. Ha nem tennék, csak nagyon drágán tudnák eladni, és tönkremennének a kínai méz importja miatt. Kínában nem nagyon szabályozzák a méz minőségét, többféle káros anyagot tartalmazhat. Sajnos.
21. Pirosalma (válaszként erre: 20. - Winny)
2008. nov. 1. 17:50

Szia, Winny!


A méz egy túltelített oldat, vagyis normálisan ilyen tömény cukoroldatot nem lehet csinálni. Ezért instabil, idővel kristályosodik a cukor benne ("ikrásodik"). Az ikrásodás sebessége függ a hőmérséklettől és a máz fajtátájtól, pontosabban attól, hogy benne a cukrok milyen arányban szerepelnek (a méz főként gyümölcs- és szőlőcukorból áll; ha sok benne a gyümölcscukor akkor megjegyzem, nagyon édes -, akkor lassabban kristályosodik).


Tehát azt tudom erre mondani, hogy ez nem utal a hamisságra.

Szerintem a hamisított méz sem szükségszerűen kristályosodik gyorsabban, mivel ott a méhek helyett a gyártó adja a cukrot hozzá, vagyis a cukor benne van, csak a méz egyéb anyagai nem.


Talán az ízéről lehet megtudni, hamis-e, bár elég sokféle méz van, nehéz reálisan megítélni ezt.

20. winny (válaszként erre: 19. - Saci49)
2008. nov. 1. 16:02

Szia

Nem egészen értem,hogy mi az a "lapolva".Termelőtől vettem egy üveg mézet és már az alja besűrűsödött.

Úgye ez hamisítvány????

19. Saci49
2008. nov. 1. 15:28
Az igazi jó méz állaga olyan, hogy ha felemeljük egy kanállal akkor "lapolva" folyik vissza. Ha nem "lapol, akkor vagy túl sűrű valami miatt, vagy túl híg és az sem igazi.
2008. máj. 14. 13:26
Én úgy próbálom ezt kikerülni,hogy csak közvetlenül a termelőtől veszem a mézet.Olyantól,akről tudom,hogy jót ad el,és nem higítja.
17. 298dc77b34 (válaszként erre: 11. - Corinna81)
2008. máj. 14. 12:33
nem azért etet cukrot, hogy nagyobb legyen a termelés, hanem hogy életben maradjanak télen, amikor elfogy a kaptárból a benne hagyott méz!!!
2008. máj. 10. 08:34

Ha az ember kb. tudja, milyen színűnek kell lennie mondjuk, az akácméznek, akkor talán fölismerheti a hamis akácmézet a színe alapján (az akácméz csak példa volt).


Esetleg ha az akácméz gyorsan kikristályosodik, akkor bajos lehet, mert az akácméz nagyon lassan kristályosodik. De a fene tudja, ehhez ismerni kellene a mézeket.



A felfordítással (viszkozitás vizsgálata) csak azt lehet megállapítani, hogy mennyi benne a víz. Tehát ha simán cukrot és vizet adtak hozzá, akkor a viszkozitása megegyezhet az eredeti mézével.


Kb. ennyit tudok mondani, én nem értek a méhészethez, inkább egy méhészt kellene megkérdezni.

15. Pirosalma (válaszként erre: 12. - Szanád)
2008. máj. 10. 08:30

Szia!


A stabilitása (tehát hogy milyen gyorsan kristályosodik) a benne lévő cukrok arányától függ. Ha sok benne a gyümölcscukor, akkor lassan.

De nem mindegyik mézben sok, így amit te írtál, nem bizonyítéka a hamisságnak.

14. Pirosalma (válaszként erre: 11. - Corinna81)
2008. máj. 10. 08:28

Szia!


Ez így nem lehetséges, mert a méz 80 tömegszázaléka cukor. Olyan nincs, hogy cukormentes diéta, de mézet fogyaszthat.

Egyébként mi a baja, ha szabad kérdezem (pusztán szakmai szempontból érdekelne)? (Nekem elsőre a Dumping-szindróma ugrik be.)

Természetesen írhatod priviben is.


Amúgy ha nagyon édes a méz, akkor nagy valószínűséggel nem hamisított. De csak ha tényleg nagyon édes, ugyanis a méz akkor a legédesebb, ha sok benne a gyümölcscukor (fruktóz)(ami a répacukornál másfélszer édesebb). Azt pedig nem hinném, hogy adnának hozzá, mert elképesztő drága (a méz árával kb. egyezik).


Ez természetesen nem jelenti, hogy ami nem nagyon édes, az hamisított.

13. Pirosalma (válaszként erre: 5. - 9e7527505c)
2008. máj. 10. 08:21

Szia!


A hamisítás lényege tudtommal, hogy cukrot és vizet tesznek bele, így a mennyisége nő, de a valódi méz kisebb arányban van benne.


És ennek megfelelően szerintem az alkoholos oldás sem célravezető, mert a főbb anyagok (cukrok) ugyanazok benne.

12. szanád (válaszként erre: 2. - D606bc0fd7)
2008. máj. 10. 08:09

én már vettem a piacon termelőtől mézet aki bizonygatta hogy az ő méze nem hamisított

de a felbontás után kb két héttel becukrosodott....

magyarul volt benne egy kis szirup..

2008. máj. 10. 00:09
Országos mézbotrány van! Magyarországon a mézek 70%-a hamisított! Hát ez a mi esetünkben nagyon kínos, mert az 5 éves súlyos bélbetegségben szenvedő gyerekemnek szigorú cukormentes diétát ítr elő az orvos.Még az adalékként használt minimális cukortól is tartózkodni kell, viszont mézet azt fogyaszthat.De akkor hol vegyek, hogy biztosan igazi méz legyen? Hallottam, hogy szinte minden termelő etet cukrot is a méhekkel, hogy nagyobb legyen a termelés, és ez által a nyereség.Van valami ötletetek?
10. 9e7527505c (válaszként erre: 9. - 7934d1ac97)
2008. ápr. 29. 15:59

Keress rá a keresőben a méz szóra, egy csomó ezzel foglalkozó oldalt fogsz találni.

Ha ez sem segít akkor....

2008. ápr. 28. 20:45
nincs igazi válasz, nem tud valaki segíteni aki ért hozzá?
2008. ápr. 28. 09:50
Én is csak ismerőstől veszek mézet... Boltit nem vennék, akkor inkább nem kell... Hol laksz? Én Budapesten, tudnék mondani egy-két tippet... talán.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook