Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Lisztérzékeny lettem... fórum

Lisztérzékeny lettem... (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯
336. marel2 (válaszként erre: 335. - Kohanoor)
2012. febr. 3. 07:23
Lehet LÉ, de lehet más is! Ezért kell a spec. vérvétel!!!!! Ha kétségesek az eredmények ott a Coeliakia Központ!
2012. febr. 2. 20:24
Van egy szövettanos ismerősöm, így még nem kaptam kézhez a leletemet, de felhívott, hogy részleges bélboholy károsodásom( csökevényesedés ?)van. Még a gasztros orvosommal nem beszéltem. Ez akkor most mit jelent? Egyértelmű l.é. vagy még lehet más is? Laktózt én kizárom, arra nincsenek tüneteim. Szerintetek? Hétfőn tudok bemenni a dokihoz.
334. marel2 (válaszként erre: 331. - Kohanoor)
2012. jan. 31. 08:00

Sajnos az általános vérvétel nem alkalmas a LÉ kimutatására! Kérd feltétlenül azEMA vizsgálatot. A transzglutamináze is ugyan az mint az ema csak más az alapanyag. Ez kell ahhoz, hogy korrekten meg legyen a vizsgálat és hogy kaphass adókedvezményt. Sok orvos nem fektet erre súlyt, de Te tudj róla! Szóval lény tudatos.

Üdv.

2012. jan. 30. 19:29
Nem aggódok, akkor sem, ha kiderül, h tényleg érzékeny vagyok. De legalább végre biztos leszek benne. Amúgy se vagyok nagy liszt rajongó. :-)
332. manyika72 (válaszként erre: 331. - Kohanoor)
2012. jan. 30. 18:54
kitartást neked nem lessz semmi gond!
331. Kohanoor (válaszként erre: 330. - Marel2)
2012. jan. 30. 17:54
Általános vérvételem volt csak. Nekem kapásból a biopsziát javasolta a doki. Most várok 2 hetet, utána lesz meg az eredmény.
330. marel2 (válaszként erre: 328. - Kohanoor)
2012. jan. 30. 07:04

Szia! A spec. vérvételnél (EMA, Transglutaminaze) nem szoktak süllyedést nézni. Az csak az általános vérvétel része. Általános vérvételt néztek vagy speciálisat ami az ellenanyagot mutatja ki?

A biopszia nem fájdalmas csak kellemetlen az öklendezés miatt :((( Olyan mit egy gyomor tükrözés.

329. manyika72 (válaszként erre: 328. - Kohanoor)
2012. jan. 27. 18:47

Szia!!

NMem kellemes de ki kellett nekem is birni!!!

Még a szövettan kimutathatja!!!

Nekem a vérsejtsülyedésem és az alfa-amilázom volt nagyon magas!!!!!

2012. jan. 27. 14:21

Sziasztok! Ma megcsinálták a biopsziát. Hát, többet arra felé se megyek szerintem. Elég rossz volt... Hátha még valaki előtte van, nem ragoznám. 2 hét múlva lesz eredmény, de én már nem eszek lisztes dolgokat, alig vártam, hogy meglegyen végre a vizsgálat. Már szörnyen vagyok, hetek óta kenyereket eszek, hogy ki tudják mutatni.

A paleo, mint életmód, nekem szimpatikus, de egy kicsit merevnek találom a szabályozást. Tej nélkül lehet élni se tudnék. :-) Szóval marad a sima, liszt nélküli diéta, remélem hamarosan jobban leszek.

Ja, és még valami. A vérvétel eredménye nekem jó lett, egyedül a vérsüllyedésem nagyon alacsony, azt hallottam, az utalhat bélgyulladásra. Ez így van?

327. bigris
2012. jan. 26. 21:41

Köszi szépen mindenkinek a hozzászólásokat és a biztatást is!


Gyerekem nincs. Szeretnénk, de nem jött eddig össze, pedig évek óta próbálkozunk. Az is motoszkál a fejemben, hogy gluténérzékenység is állhat a háttérben esetleg inzulinrezisztenciával spékelve. (Nagyon tésztás, kenyeres voltam mindig.) Érdekes módon a hasmenések ellenére 5 éve 1 év alatt fölszedtem 30 kg-t is. Nem szoktam egyébként diagnosztizálgatni magam, csak a sok éves kínlódás, orvos látogatás és góckutatás után már magam is keresem a bajaim lehetséges okát.)

Voltam orvosnál amikor szarul voltam, de senki nem említette lehetséges okként a glutént. Én pedig akkor még nem tudtam, hogy vannak ilyen ételérzékenységet kimutató tesztek. Csak most kezdtem el keresni, hogy hol lehet szűretni magamat, akkor bukkantam az otthon is alkalmazható gyorstesztre.


Egyébként anyukámék szerencsére teljesen máshogy állnak a dologhoz, mint a rokonaim és a kollégáim. Anyukám, karácsony előtt beszerzett egy nagy csomó gluténmentes lisztet, ebből csinált minden kaját karácsonykor, hogy ehessek belőle, bár már előtte mondtam neki, ne költse a pénzét drága lisztekre, mert megvagyok nélkülük. de ez volt a karácsonyi meglepetése számomra. Ezután már muszáj volt ennem a külön nekem gyártott cukorszegény, gluténmentes beigliből...


A párom a kezdeti lesajnáló "csak beképzeled magadnak" hozzáállásból eljutott oda, hogy azt mondta ne törődjek se a teszt eredményével, se a rokonok véleményével, ha jobban érzem magam, akkor egyek így.


Az elmúlt 5-6 év állandó problémája volt a fentieken túl, hogy hatalmas, mély és nagyon fájdalmas pattanásokkal voltam tele. Pedig addig még kamaszként sem volt egy pattanásom sem soha.


A liszt elhagyása után végre van energiám, nem fáj a fejem, fogytam 11 kg-t,nincs hasmenésem, letisztult a bőröm is (pedig nem táplálkozom zsírszegényen csak glutén és szénhidrát szegényebben.)


Úgyhogy amíg tudom, nem elvakultan, de tartom a paleót.


Ha érzek még magamban később késztetést, akkor bejelentkezek a Coelikalia Centrumhoz.


Legalább most már tudom, hogy hová kell fordulnom, ha szűretni akarom magam.


Elnézést mindenkitől, ha túl hosszúra sikerült az irományom!


bigris

326. marel2 (válaszként erre: 320. - Bigris)
2012. jan. 21. 21:17

Bigis!

Egy miatt azért mégis meg kéne tudnod a biztosat! Ha gyermeket szeretnél, vagy ha esetleg már van és lisztérzékeny vagy akkor őt feltétlenül figyelemmel kell kisérni! Javaslom, hogy fordulj a Coeliakia Centrumhoz, kérj időpontot és mondd el nekik, hogy mióta diétázol. Ők biztos hogy meg tudják oldani, lehet hogy csinálnak genetikát vagy más megoldást javasolnak. Egyébként ezek a tünjetek teljesen tipikusak! Fárdadtság, fejfájás, vérszegénység, hasmenés, stb. Lisztérzékenységre utalhat!!!!!

A paleo neked azért lehet jó mert vsz. lisztérzékeny vagy és ha ezért kihagyod a gabonaféléket akkor automatikusan helyesen diétázol. De be kell vallanom, hogy én nem vagyok a paleo hive mert ez a diéta sok olyat is tilt amit a LÉ-k ehetnének és szükségük is van rá!

325. Lillus-M (válaszként erre: 324. - Manyika72)
2012. jan. 21. 21:04
Ez érdekes, hogy nem fogadják el még a vizsgálati eredmények ellenére sem. Legtöbbször az a tapasztalat, ha valakinek orvos kimutatja, akkor azt még sajnálják is, ha meg valaki "csak kitalálja", hogy liszt nélkül jobban érzi magát, akkor azt dilisnek tartják.
324. manyika72 (válaszként erre: 320. - Bigris)
2012. jan. 21. 20:52

Az én anyukám,meg a tesom se akarta elfogadni hogy ez abetegségem van,és nem akarnak elmenni szürésre se rájuk bizom,!!!!!

A kisfiamat feb ruár 28-án viszem szürésre,a férjem meg nem megy el csak ha zsoltim is az lessz!

Ne foglalkozz ilyenekkel,fontos az egészséged!!!!

Nem dilis vagy csak lisztérzékeny!!

jobban szeretem ezeket a kenyereket meg sütiket ,mint a sima lisztest....::::)))

A párom se hisztizik megeszi ha olyant főzők elfogadta hisz látja hogy jobban vagyok!

323. manyika72 (válaszként erre: 319. - Marel2)
2012. jan. 21. 20:45
Ez igy van egyetértek!!!!
322. manyika72 (válaszként erre: 318. - Bigris)
2012. jan. 21. 20:43

Szia! azért lett negativ mert nem volt elég glutén benned szerintem!!!!

Akkor kellett volna megcsinálnod a tesztet vagy elmenned orvoshoz mikor szarul voltál!!!!!

nekem is ezek voltak a tünetem,és a vékonybélbiopszia meg a vérvételem lett pozitiv!!!!

4 honapja vagyok lisztérzékeny ....

321. Lillus-M (válaszként erre: 320. - Bigris)
2012. jan. 21. 20:27

Szia!

Paleósok között sokan vannak, akiknek nem mutattak ki lisztérzékenységet, de mégis egy csomó betegségük és bajuk múlt el.

Nekem sem mutatott ki semmit a laborban végzett vérteszt, én is nagyon lestrapált voltam már múlt nyáron. Mivel tanácstalan voltam biorezonanciát választottam, és az mégis a glutént mutatta ki a probléma okának. És igaza is lett. Először csak gluténmentesen kezdtem étkezni, ami már hatalmas eredményeket hozott. Nemsokára én is paleozni kezdtem, és ma már semmilyen vizsgálat céljából nem állnék neki ismét hetekig, vagy hónapokig glutént enni.

Kisebbik gyerekemnek enhye fokú bélgyulladást állapítottak meg ősszel UH-val. Elmentem vele gasztróra, persze nem lisztérzékeny, csak a biorez alapján az. Őt is gluténmentesre fogtam, és csodák csodája a kontroll UH-n már csak apróübb tünetek mutattak arra, hogy volt egy gyulladás. Megtudtam, hogy ez azért magától nem szokott elmúlni, azért figyelik, mert ha erősebb akkor lehet kezdeni a gyógyszerezést. Na ez nem jött be nekik, mert a gyerekem azóta is jól van, nem paleozik ugyan, de nincs tej, liszt, cukor, transzzsír....

És még egy példa. A gebe másik gyerekemmel is megbeszéltem, hogy próbáljuk meg kiiktatni a legdurvább dolgokat az étrendből. A vérszegénység és B3 hiány miatt meg még 1-2 egyéb jel miatt is már korábban is motoszkált a fejemben a lisztérzékenység az ő esetében, de nem voltak akut panaszai, és féltem hogy esetleg kiderül valami igazság. Nem vittem őt el gasztróra, mert tartottam tőle, hogy paranoiásnak fognak gondolni. A kisebbik papírjára úgyis feljegyezték, hogy az anya SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE glutén és tejmentes diétán van.(nevetséges) Szóval én már ott valószínű a bolond kategóriába tartozom. Elég az hozzá, hogy a nagyfiam, alig 2 hónap alatt felszedett 1 kilót. Ilyen ütemben még életében nem hízott.

Amerikában székletből biztosabb eredményt produkálnak, ez még nálunk nincsen. Ha így jól érzed magad, nem érdemes magad kitenni semmiféle kínzásnak. Hidd el másnak sem egyszerű megküzdeni a családjával. Én sokat olvasom a Szendi blogját is, meg itt a HOxán is van paleos topik. Hányszor panaszkodunk mi egymásnak az értetlen családtagjaink miatt (akikre mellesleg szintén ráférne a paleo)

320. bigris (válaszként erre: 319. - Marel2)
2012. jan. 21. 19:50

Szia marel2!


Köszönöm a válaszod! Lehet, hogy tényleg így van, márhogy egy alkalom nem elég a kimutatáshoz. Igazából csak annyiból lett volna fontos, hogy tudjam a választ, mert a családom egy része nem igazán fogadja el a lisztmentességet, egy "dilinek" fogják föl és macerálnak miatta. Igazából azért kezdtem el kísérletezni és próbáltam magam rájönni az állandó fáradtság és rossz közérzet okára, mert orvosokhoz hiába fordultam a gondjaimmal, teljes közöny volt a válasz. Most a paleó hatására jól vagyok. Nem biztos, hogy egy teszt vagy éppen a bizonyosság miatt fogom kockáztatni ezt a százszor jobb közérzetet.


Még egyszer köszönöm!

bigris

319. marel2
2012. jan. 21. 18:29

Kedves bigis!

A teszt 1x-i "bőzözést" nem mutat ki. Ahhoz hogy kimutatassa hetekig, esetleg hónapokig kellene enned, hogy a vérben elegendő ellenanyag legyen. Ha pedig IGA hiányos vagy akkor még az sem elegendő. Ezért kell a korrekt orvosi kivizsgálás és csak utána a diéta. Sajnos nagyon sokan öndiagnosztizálják magukat, de akkor ez lesz a vége. Lehet, hogy lisztérzékeny vagy, de most akkor pár hétig, hónapig ujra vissza kéne térned a gluténos ételekhez! és utána csináltatni a protokollt, vérvétel (EMA) vagy Transzglutamináze és bélbiopszia. Persze a tünetek ujra előjönnek, esetleg még fokozódnak is. Neked kell eldöntened, hogy melyik utat választod. Ha nincs szükséged az adójóváirásra, vagy nem akarod a családodat is szüretni (testvér, gyerek, szülő) akkor ne terheld vissza magad. De ha mindezek fontosak a számodra, akkor feltétlenül rendesen ki kell vizsgáltatni magad. És csak olyan helyre menj,ahol értenek a coeliakiahoz! Az első vizsgálat ne egy általad végzett teszt legyen.

Sok sikert!

318. bigris
2012. jan. 21. 11:52

Sziasztok!


Én most csináltam meg a Biocard Celiac nevű gluténtesztet. Létezhet az, hogy gluténérzékeny vagyok, mégis negatívat mutat a teszt? Tudtommal nem vagyok IgA hiányos... Legalábbis a lejjebb leírt tüneteken kívül nem vagyok túl beteges. Hónapok óta nem ettem gluténes dolgokat, tegnap este a teszt kedvéért ettem lisztes sütit, hogy a teszt kimutathassa ha bajom van.

Nekem egyébként az állandó ólmos fáradtság, állandó krónikus vashiány és a folyamatos, tompa fejfájás volt a tünetem évekig... + Naponta többször mentem Wc-re. Az éttermi kajákat pedig abszolút nem bírtam, fél-egy órán belül jelentkező hasmenés volt a hatás, ha ott ettem. 2011. szept. végén megelégeltem azt, hogy fölkelni sincs erőm és csak húzom magam mint a reumás csiga, és elkezdtem paleózni.(Lisztet tartalmazó ételeket teljesen elhagytam, nem használok leveskockákat, bolti ételízesítőket, nem eszem bolti felvágottakat, pácolt húsokat stb.) ami hatására egy héten belül jobban lettem.

Elmúlt a folyamatos fáradtság és a fejfájás, bár vasat még most is kell szednem...

Most, a tegnap esti bűnözés után megint a tompa fejfájás és az ólmos fáradtság.... Viszont a teszt abszolút negatívat mutat....


Van valakinek valami ötlete, mi lehet ez, ha nem lisztérzékenység?


bigris

317. manyika72 (válaszként erre: 302. - Kohanoor)
2012. jan. 12. 18:55
én addig ettem lisztet amig meg nem volt a gyomortükrözés és a biopszia,tükrözés után kezdtem a lisztmentes diétát!a doki egyből azt javasolta!!
316. marel2 (válaszként erre: 315. - Lillus-M)
2012. jan. 11. 21:41

Szia!

A lisztallergia nem azonos a lisztérzékenységgel. Két teljesen különböző dolog. A lisztérzékenysége nem lehet kinőni :(((

315. Lillus-M (válaszként erre: 314. - Marel2)
2012. jan. 11. 19:10

Nekem pl gyerekkorom óta borzalmas a kezem. Száraz, régebben még sebes is volt. Soha nem gondoltak ételallergiára. Gyereknek mindig is sovány voltam. És fejfájós. És iszonyú szuvasak voltak a tejfogaim.

Felnőtt koromra lett még egy rakás tünetem, amiket mind mind említenek a lisztérzékenység tüneteiként.

Ügyhogy én személy szerint nem nőttem ki semmit, sőt a dolgok csak egyre elvadultak, de szerencsére meglett a megoldás.

314. marel2 (válaszként erre: 308. - Kohanoor)
2012. jan. 11. 18:33

Kohanoor!

A biopsziának kb. 10-12 nap múlva lesz eredménye, a vérvételnek tovább. Ez egyébként kórház függő is, de mi általában mindig 6 hetet várunk a vérvétel eredményére.

Hogy miért nem mutatja ki a vérvétel az ellenanyagot? Esetleg azért mert IGA hiányos vagy, vagy mert jól diétázol, vagy még nem ettél annyi glutént, hogy a szervezetednek elegendő ellenanyag legyen.

Egyébként ha valakinek az EMA-ja negatív (akármilyen okból) attól még lehet lisztallergiás. Akkor is diétázni kell csak az egy idő után elmúlhat.

2012. jan. 11. 15:23
Én is szoktam Szendit olvasni. Szerintem sokszor nagyon jókat ír. De az is igaz, hogy van amikor már nagyon elrugaszkodik a tényektől, és spekulációkba bocsátkozik. Azt már nem szeretem. De mivel agrármérnök vagyok, tudom, h pl toxikológia terén nagyon sok hasznosat ír.
312. Lillus-M (válaszként erre: 310. - Kohanoor)
2012. jan. 11. 14:19

[link]


Hátha nem törlik ki a linket

311. Lillus-M (válaszként erre: 310. - Kohanoor)
2012. jan. 11. 14:17

Nem csináltak biopsziát, mivel a véreredményeim alapján nem vagyok lisztérzékeny. Maradt a nem hivatalos kivizsgálás. Ki vega tesztre megy ilyenkor, én biorezonancián voltam, és csak ott volt, hogy gabonafélék. Na ezért próbáltam meg.

Nagy dilemmában voltam, hogy ez egy egész életre szóló döntés, és mi van ha mégsem, tipródtam. Nekem Szendi Gábor Paleolit táplálkozás c. könyve segített(zöld borítós!). Helyretett a fejemben mindent és onnantól nem érdekelt, hogy mit mutatnak a tesztek. Tudom van aki ezen az oldalon ezt nagyon ellenzi. Persze, ha nekem is lenne hivatalos papírom, akkor nem kezdtem volna tovább kutakodni, beletörődtem volna. De sokaknak nincs ám pozitív eredményük, mert a labor nem mutat semmit mégis érzékenyek. Nem allergiásak, csak nem jól tolerálják.

310. Kohanoor (válaszként erre: 309. - Lillus-M)
2012. jan. 11. 10:40
Hát, már nem, de ha nem ettem gabonás dolgokat, teljesen jól voltam. Neked nem csináltak biopsziát? Nem teljesen értem ezt, hogy miért nem lehet kimutatni ezt a betegséget minden esetben?!
309. Lillus-M (válaszként erre: 308. - Kohanoor)
2012. jan. 11. 10:20

És most jól vagy?

Ha nem lesz pozitív a vérvételed, akkor sem biztos, hogy azért nem lesz pozitív, mert félig-meddig diétáztál. Én semmiféle diétát nem tartottam és a vértesztjeim is teljesen negatívak lettek, mégis abbahagytam a gabonafélék fogyasztását. Szinte két héten belül érezhető javulás állt be, fél év után mondhatom, hogy sok minden bajom elmúlt most már csak a migrénemmel van néha gondpom, de az is enyhült. Rendesen tartom a gluténmentességet minden orvosi papír ellenére. Sőt. Sok mástól is óvakodok egy ideje

2012. jan. 11. 08:48
Nem az orvos mondta, h ne egyek, csak megfigyeltem magamon, hogy nem vagyok jól, ha eszek. Aztán már novemberben elkezdtem az orvoshoz járni, most kerültem gasztroenterológushoz, ő rögtön biopsziára írt be, ami jan 27-én lesz. Előtte pedig vérvizsgálat. 18-án tudok menni. Akkor mondta a doki, hogy kezdjek el enni a vizsgálatok előtt. Nagyon szigorú diétát nem tartottam, tehát mondjuk joghurtot vagy édességeket ettem eddig is. Kenyeret, tésztát nem, előtte egyébkánt is atkins diétát tartottam. Hát, nagyon remélem, ki tudják mutatni, ha már ennyit szenvedek miatta. Mióta eszegetek megint újra jött az összes tünet. A biopsziának mikor lesz meg az eredménye?
307. marel2
2012. jan. 10. 22:18

Kohanoor!

Nem tudom, hogy hova jársz orvoshoz, de ma már nem divat az, hogy előbb diétáztatják a beteget, utána ujra terhelik gluténnal és akkor csinálják a vizsgálatokat!!!!???? Mit mondott, miért akarja ezt igy csinálni????

Volt már EMA vagy tranzglutamináze meghatározás vagy volt-e már biopsziád?

Egyébként ha 2-3 hétre ujra terhel nem biztos, hogy a vékonybél nyárkahártyáján ez meg fog látszani. A vérvétel talán kimutatja, de ez is bizonytalan!

Egyébként mindegy, hogy teljes kiörlésű kenyeret eszel-e vagy csak simát. A glutén mindegyikben benne van!

❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook