Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


109795. Vázsony (válaszként erre: 109787. - Egyébként)
2022. máj. 7. 23:22

Nem provokálás, nem népszerűsítés és nem is az ellenkezője. Hogy ez nálad mi, az egy toldyst, leendő toldyst

pont nem érdekel. Nem véletlenül jött a kérdés, hanem egy kommentre reagálva, érdeklődésből. Ha szemét lennék, "gyönyörű" igaz történeteket tudnék mesélni egyes iskolákról. De sosem tettem, mert nem vagyok aljas. Akadjatok már le a Toldyról. Szerintem ti népszerűsítitek a viselkedésetekkel.

109794. csaniko76 (válaszként erre: 109791. - Ili250)
2022. máj. 7. 23:17

Köszi a leírást!

Azt esetleg tudod (te vagy bárki a csoportból), hogy ezek a dolgok BTMN esetén is igazak-e? Tehát azt is jelenteni kell továbbtanulás esetén az igazgatónak?

BTMN az SNI része, vagy enyhébb "fogyatékosságnak" számít?

109793. akinomuj (válaszként erre: 109791. - Ili250)
2022. máj. 7. 22:51

Egy apró korrekció: a B2-es nyelvvizsgáért 28 pont jár, a C1-ért 40.

Itt a pluszpontok táblázata: [link]

109792. akinomuj (válaszként erre: 109791. - Ili250)
2022. máj. 7. 22:39
Nagyon szépen köszönöm!
109791. Ili250
2022. máj. 7. 22:13

SNI gyerekek felvételije, ahogy én látom, az infot elküldöm a comagnanak is


SNI-s gyerekek felvételije, amit én megtudtam az utóbbi időben:

Leszögezem, hogy amit alább írok, elsősorban budapesti viszonyokra érvényes, azokat ismerem.

A szülő, mikor alárja a szakértői bizottság papírját, egyben vállalja azt is, hogy iskolaváltás esetén mindenképp értesíti a szakértői bizottságot. SNI-s gyerek legálisan, szabályosan csak olyan iskolába járhat, amit a szakértői bizottság kijelöl, ez bizonyos esetekben (pl. autizmus) a kerületi pedagógiai szakszolgálatot, bizonyos esetekben ((pl mozgásszervi problémák) az országos hatáskörő pedagógiai szakszolgálatot jelenti. Hogy melyik szakszolgálathoz tartozik az adott gyermek, azt tudni kell, hisz az első vizsgálat után az ember kap egy papírt (szakértői vélemény), aminek a tetején ott van az adott szakszolgálat minden elérhetősége (mail cím, telefon). Iskolatípus váltás esetén mindenképp új szakértői véleményre van szükség, melyen már az új iskola szerepel, mint kijelölt intézmény, ezért a szakértői bizottsággal (ez Budapesten az fpsz-t jelenti), mindenképp fel kell venni a kapcsolatot, ez főleg 4/6 osztályos giminél érdekes, ahol az iskolaváltás nem egyértelmű.


HONNAN TUDOM, MELYIK ISKOLA FOGAD SNI-s gyereket?

Itt kezdődik a nehézség, ugyanis az infot több oldalról kell összeszedni. Ugyanis olyan, hogy fogad általában SNI-st, olyan nincs, minden iskola valami adott SNI típust vállalt. Az egyik autistákat, a másik mozgásszervit, a harmadik hallássértültet..stb. Az infot több helyről lehet összeollózni:


[link]

itt beírja az ember a kiszemelt iskola nevét (illetve ha nem tudjuk, melyik iskolát keressük, vannak szűrők, város, megye, kerület..ets.), ráklikkel az iskolára, ami érdekli, és letölthető az alapító okirat (szakmai alapdokumentum). Kettőt hármat kell klikkelni hozzá, remélem, mindenki megtalálja, akit érdekel. A 6-os pont körül szokott lenni az SNI gyerekekre vonatkozó vállalás, a köznevelés alapfeladatai között.


A google-be be lehet írni a következő szöveget keresésnek:

OM azonosítók és tanulmányi területek jegyzéke a középfokú iskolai felvételihez a 2022/2023. Tanévre, majd utána írni a megyét, várost, ami érdekli az embert, a budpasti pl. itt van:


[link]

Itt letölthető egy pdf dokumentum. Itt minden középiskola pedagógia programja fent van, és az is, hogy az adott iskola milyen SNI-t vállal. Ami nehéz, az az, hogy én találtam ellentmondást. Van olyan iskola, aminek az alapítójában benne van, hogy fogad SNI-st, de itt ebben a pdf doksiban nincs, és van olyan, hogy ebben benne van az, ami nincs is az alapítóban


Amit még lehet használni, az ez:

[link]

csak arra kell vigyázni, hogy a többi gyermekkel együtt nevelhető, oktatható SNI-s gyereknél válasszunk kategóriát, mert az utána lévőnél (ami nem jelöli, hogy többi gyermekkel együtt nevelhető) alig ad találatot, illetve NE írjuk be, hogy város, Budapest, mert ugyancsak nincs találat, Budapestet csak a megyéhez írjunk. Eléggé kritikus vagyok ezzel a keresővel, nekem egy olyan iskolát nem adott ki, amiről többszöri egyeztetés után is tudom, hogy vállal SNI-st gyereket, és szerintem alapítványi iskolák sincsenek benne - vagy csak én nem találtam, nem tudom

Ami viszont jó ebben a keresőben, az az, hogy ha adott iskolára rákeresünk, megmutatja, hogy a kiszemelt iskolába hány sajátos nevelési igényű gyerek jár, így lehet egy képünk arról, hogy az adott iskola mennyire nyitott.

Ha mindezeket átrágtuk, két dolgot érdemes megtenni:

Ezen a pontos felvenni a kapcsolatot a szakértői bizottsággal (pedagógia szakszolgálat) telefonon vagy mailen és tájékokztatni őket az iskolaváltásról, elmondani, mi a kiszemelt iskola, és leellenőriztetni velük, hogy ugye megtalálják az adott sulit a kijelölhető intézmények között. Remélhetőleg igen.

Még esetleg fel lehet hívni magát az iskolát (általában a beiskolázási kérésekkel minden iskolában az igazgató helyettes foglalkozik), jelezni, hogy ide szeretnénk a gyermeket majd egy sikeres felvételi esetén beiratni. Ha a szakértői bizottság jegyzékében szerepel az iskola, nem nagyon utasíthatják vissza.

Innen nincs más hátra,mint egy sikeres felvételi, majd ha az megvolt, szólni kell még egyszer a szakértői bizottságnak, hogy akkor készítsenek új szakértői véleményt, és küldjék el az új iskolának.


MI VAN AKKOR, HA OLYAN ISKOLÁBA AKARUNK SNI-s gyereket adni, aminek az alapítójában/pedagógiai programjában nincs erre vonatkozó vállalás:

Nem lehetetlen. Fel kell hívni azt az embert, aki az adott iskolában felelős a beiskolázási kérdésekért (én úgy fogalmaztam, mikor felhívtam az iskolát, hogy egy SNI-s gyerek felvételijével kapcsolatban szeretnék érdellődni), ez majdnem mindenhol az igazgató helyettes. Kérni kell tőle egy kis időt, és elmondani pár percben mindent a gyerekről, s hogy fogadja-e Szerintem negatív válasz esetén nincs mit tenni, pozitív válasz, ha azt mondja, gond nélkül fogad SNI-st, esetén hurrá, de jön a stressz.

A szakértői bizottság saját hatáskörben nem fog olyan iskolát kijelölni, amelyik jegyzékében nem szerepel ilyen vállalás. De a gyerek nem járhat olyan iskolába, amelyiket nem jelöl ki a bizottság. Tehát első körben kell egy segítőkész igazgató/igazgató helyettes, és egy sikeres felvételi, mely után a tankerülettől kell egy papír, hogy hozzájárulnak a gyerek fogadásához, és azzal a papírral már kijelöli a szakszolgálat. Én úgy tudom, ez kifejezetten könnyű. Nekem azt mondták, hogy nem nagyon fordult még elő olyan eset, hogy egy gimnázium igazgatója fel akart venni egy SNI-s gyereket, és a tankerület ehhez ne járult volna hozzá, de na, azért csak izgul az ember.

Az is változó, ki kér a tankerülettől hozzájárulást. Alapjában véve ez az iskola feladata, hisz a tankerület az ő főnökük, de hallottam olyat is, hogyha pl. maga az iskola meg a diák lakhelye ugyanahhoz a tankerülethez tartozik, akkor meggyorsítja a dolgot, ha a szülő felveszi a kapcsolatot a tankerületi igazgatóval és kér ilyen hozzájárulást.

Amúgy azon gondolkozom, lehet, ezt rá lehet bízni az iskolára, ha azt mondják, vállalják, felveszik a gyereket, akkor oldják meg a papírozást is. Ha azt mondják, felveszik, LEHET, hogy szülőként hátra lehet dőlni, meg lehet bennünk bízni, én azért jobban megnyugodtam, mikor láttam a papírt.


MIT NE TEGYEN A SZÜLŐ:

Ne tagadja le az SNI státuszt! Döbbenet, de igen, van olyan igazgató, aki félrenéz, és van olyan gyerek, akin nem látszik, hogy SNI-s. Ezzel azonban egyfajta szürke zónába lökjük a gyereket, és igen, hallottam rémtörténeteket, hogy egy gyerek szabálytalanul lett beiratva valahova, és a szakértői bizottság a jegyzővel akarta kiszedetni 1 év után az iskolából.

Azért az SNI sátusz leszedését is kétszer meg kell gondolni. Az SNI státusz sok előnnyel jár. Egyetemi felvételinél 40 plusz pont (összehasonlításképp egy nyelvvizsgáért 8 extra pont jár), 15 perc többlet a felvételinél, ugyanez majdan az érettséginél, egyetemen adnak extra eszközöket, látássértültnek monitort, mozgássérültnek speciális asztalt. A gyerek kap extra fejlesztést, pl. heti két konzultáció pszichológussal, gyógytornásszal, kinek, mire van szüksége, az esetleges osztályzatok alóli mentességekről nem is beszélve. Nagyon meg kell gondolni, hogy leszedetjük-e a sátuszt egy olyan iskola kedvéért, amelyiknek a státusszal együtt nem kell a gyerek Budapesti tapasztalat: minél előrébb rangsorolt, minél nívósabb egy iskola, annál nagyobb valószínűséggel FOGAD SNI-s gyereket. Nézzétek meg az elitgimik alapítóit. Alig akad olyan, ami legalább 1-2 SNI fajtát ne vállalna.

Én azt gondolom, végsősoron mindenki érdeke az, hogy a gyermek legálisan, megfelelő papírokkal, az SNI státusz megtartásával járjon iskolába

109790. puma76 (válaszként erre: 109787. - Egyébként)
2022. máj. 7. 20:27
Igazad lehet, s szerintem is kontraproduktív (bámrennyire is utálom ezt a szót).
109789. Egyébként (válaszként erre: 109788. - Egyébként)
2022. máj. 7. 20:14
Régebben úgy emlékeztem, h a btmn és sni nem kizáró ok, de nem ajánlották, azóta lehet változott a dolog.
109788. Egyébként (válaszként erre: 109784. - Mikkamakkaa)
2022. máj. 7. 20:14

Tényleg nagyon bosszantó :(



A Jedliknél ilyet találtam, ha esetleg érdekes valakinek:


"Iskolánk fellép mindennemű hátrányos megkülönböztetés ellen. Befogadjuk az

elvárt színvonalon tanulni képes fogyatékkal élő gyermekeket, mindazokat, akik

az integrált képzés keretében egészséges társaikkal haladni tudnak, velük

összemérhető fejlődésre képesek. Testi, érzékszervi, vagy magatartási,

beilleszkedési gondokkal küzdő fiatalok esetén szakemberek segítségét vesszük

igénybe és gondoskodunk arról, hogy ez a szülőnek többletköltséget ne jelentsen."

109787. Egyébként (válaszként erre: 109749. - Puma76)
2022. máj. 7. 20:04

Ezek inkább csak kérdésnek álcázott provokálások. nem tudom mi a cél, a Toldy népszerűsítése vagy pont az ellenkezője? (Legalábbis nálam az utóbbi).


Ha nincs szó a Toldyról, akkor jön egy kérdés róla egészen véletlenül, hogy legyen, ha szó van, akkor meg azért.

109786. akinomuj (válaszként erre: 109785. - Cine)
2022. máj. 7. 16:50
Pedig a jogszabály is kötelezi őket arra, hogy értesítsék a skeres felvételiről az iskolát április 30-ig.
109785. cine (válaszként erre: 109562. - Macsart)
2022. máj. 7. 16:46
Ez érdekes, hogy a gimi szól az általánosnak. Különösen, hogy a kicsinél a gimi a hivatalos felvételről küldött tájékoztató mellett írt egy levelet, hogy szóljunk az általánosban, mert a tankönyv rendelés miatt fontos, majd az általánosban a szülőin kérték, hogy aki még nem adta le a felvételi határozatot az tegye meg. Ez nem arra utal, hogy a sulik értesítik egymást.
109784. mikkamakkaa (válaszként erre: 109776. - Ili250)
2022. máj. 7. 15:44

Köszönöm, az szuper lenne!


Nagyon bosszant ez az egész, kitűnő tanuló, jó a magatartása, vele van szerintem a legkevesebb baj az osztályban, borzasztó primitív ez a rendszer.

109783. mikkamakkaa (válaszként erre: 109775. - Akinomuj)
2022. máj. 7. 15:42
Nem találom :(((
109782. Repkedő (válaszként erre: 109780. - Eleonóra123)
2022. máj. 7. 15:04

Nem konkrét sulira kerestem, csak kattintottam a hatosztályos alap linkre


Ez a link, talán másolható:

[link]

109781. akinomuj (válaszként erre: 109778. - Ili250)
2022. máj. 7. 14:19
Priv.
109780. eleonóra123 (válaszként erre: 109779. - Repkedő)
2022. máj. 7. 14:12
Hát, bármi lehet, még nem teljes. Konkrét sulit tudnál írni? Jelzem a gépháznak, már ha eddig még nem vették.
109779. Repkedő (válaszként erre: 109762. - Eleonóra123)
2022. máj. 7. 14:06

Persze, h a Comagnán kezdtem ;-)


Itt jelzem, hogy nekem a Budapest és környéke ‘6-osztályos alap’ lista fura eredményt ad, mert olyan iskolákat is szerepeltet, ahol nincs hatosztályos képzés.

109778. Ili250 (válaszként erre: 109777. - Akinomuj)
2022. máj. 7. 14:02
Igen-igen, ma nagyon keso este. Már pár hete terveztem és ez az óbudai gimis kérdés most beütött, mert pont az ottani visszautasítás vett rá, hogy nagyon alaposan utána járjak mindennek. Szóval ( lehet, csak keso) este leírok mindent, amit tudok a témától, biztos lesz, akinek segít . Nem nagyon van olyan fórum, ahol teljes komplexitásaban, részletesen leírják mit tegyen az sni-s szülő, összefoglalom, én hogy látom.
109777. akinomuj (válaszként erre: 109776. - Ili250)
2022. máj. 7. 13:49
Ez nagyon hasznos lenne. Ide fogod megírni?
109776. Ili250 (válaszként erre: 109737. - Mikkamakkaa)
2022. máj. 7. 13:41
Idei tapasztalat, hogy az Óbudai Gimnázium kifejezetten elzárkózik SNI- s gyerekek fogadasatol, meg akkor is, ha kicsi a probléma. De semmi vesz, sok egyéb lehetőség van. Én idén elég alaposan átragtam magam az Sni témán, jogszabályokat elolvastam és gyerekemmel végigcsináltuk idén a felvételit. Már gondoltam rá, hogy írok róla egy posztot, ha csak egy embernek segít, már megéri. Szerintem ma este megírom, jó?
109775. akinomuj (válaszként erre: 109761. - Mikkamakkaa)
2022. máj. 7. 13:18
Ha spéci SNI, akkor arra a levia éltal linkelt lapon külön is tudsz keresni. Autizmusra pl. van külön belejölhető kis négyzet.
109774. puma76 (válaszként erre: 109769. - Repkedő)
2022. máj. 7. 13:17

Persze, nagyon sokszor nem azért kell sulit váltani, mert túl erős vagy túl gyenge, sőt, lehetnek olyan dolgok, amivel inkább megtanulna együttélni az ember, mintsemhogy váltson. Ha megkérdeznék persze. Engem egyházi átvétellel járó (rendszerváltás utáni év) szignifikáns változások miatt vittek át anyámék meglepetésszerűen a helyi gimibe - mondjuk én a 200 km-es utat meg még néhány évet végigbőgtem, és csak az első osztályomból vannak olyanok, akikkel ma is tartom a kapcsolatot. Szóval ezért is mondom, hogy bár a szülő mindig a legjobbat akarja a gyereknek, az nem biztos, hogy minden esetben tényleg a legjobb.


Persze egy kis nyomozás sosem árt ;)

109773. levia (válaszként erre: 109763. - Borian)
2022. máj. 7. 13:12
A 2019-est vették újból figyelembe. A tavaly végzettek kompetenciaeredményei két egymást követő kiadvány rangsorolásának alapját adják.
109772. levia (válaszként erre: 109767. - Levia)
2022. máj. 7. 13:06

2022-höz lemaradt a legfontosabb változás.


a 7. pont. Ettől az évtől már nem a felsőoktatásba bejutás eredményessége a rangsorolás alapja, hanem valamennyi tárgyból (az előző feltételek szerint, azaz 5 fő alatt 2,5 elméleti fővel súlyozva) emelt szinten letett érettségi vizsgák számának az összes érettségi vizsga számához viszonyított aránya százalékban kifejezve.

109771. levia (válaszként erre: 109767. - Levia)
2022. máj. 7. 13:02

Azaz

2018-tól a felvételi eredményesség objektív alapokra került.

A HVG rangsorban a versenyeztetés hatékonysága és eredményessége nem jelenik meg.

Előkelőbb helyezésre számíthatnak azok az iskolák, amelynek végzősei a kötelező minimumon (egy darab) felül további emelt érettségiket vállalnak be.

109770. Repkedő (válaszként erre: 109767. - Levia)
2022. máj. 7. 12:57
Ez nagyon hasznos, köszi!
109769. Repkedő (válaszként erre: 109760. - Puma76)
2022. máj. 7. 12:57

Köszönöm a válaszokat!


Puma, Neked teljesen igazad van.

Egy kicsit olyan helyzetben érzem magam, mint amikor a lányod bemutatja a pasiját, akinek eddig leginkább csak a nevét hallottad, és szeretnél róla többet megtudni. Anya nyomoz :-)


Persze, hogy nem perdöntő, de plusz egy info.

Mondjuk én radnótis voltam, ahol olyan tanári gárdát sikerült anno kifognom, h anyám átvitt egy közeli no name suliba inkább (pedig kitűnő voltam, barátaim is voltak, szóval nem más volt az ok)

109768. levia (válaszként erre: 109767. - Levia)
2022. máj. 7. 12:55
Most meg dadog bocsi, de remélem a lényeget értitek.
109767. levia (válaszként erre: 109766. - Levia)
2022. máj. 7. 12:54

Sajnos egyszer már kitörlődött az egész, újraírtam.


A lényeg.

2015-2017

- 10. osztályosok magyar kompetenciája

- 10. osztályosok matek kompetenciája

- magyar előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségi százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

- matek előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségi százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

Sajnos kitörlődött az egész!

A lényeg.

2015-2017

1. 10. osztályosok magyar kompetenciája

2. 10. osztályosok matek kompetenciája

3. magyar előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségi százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

4. matek előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségi százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

5. töri előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségi százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

6. idegen nyelvi előrehozott és rendes első (nem szintemelő) érettségik százalékos eredménye. Emeltért +50 ponttal.

7. felvételi rangsor. Azt vizsgálták, hogy a tanulók milyen arányban jutottak be a különböző kedveltségű karokra. Azok az iskolák kaptak jobb helyezést, amelynek diákjai az egyetemisták által kedveltebb karokra jutottak be.

2018 (A 3-7. pont változott a korábbi évhez képest)

1-2. ua.

3. magyarból elért és érettségi bizonyítványba bekerült eredmény iskolai átlagértéke. Emeltért +50 ponttal.

4. matekból elért és érettségi bizonyítványba bekerült eredmény iskolai átlagértéke. Emeltért +50 ponttal.

5. töriből elért és érettségi bizonyítványba bekerült eredmény iskolai átlagértéke. Emeltért +50 ponttal.

6. idegen nyelvekből elért és érettségi bizonyítványba bekerült eredmény iskolai átlagértéke. Emeltért +50 ponttal.

7. az iskola felsőfokú továbbtanulási eredményessége: a köv. tanévben nappali tagozaton állami alap- és osztatlan képzésbe bejutottak által elért pontszámok összege.

2019 (A 7. pont minimálisan változott (nem csak állami képzés számít) a korábbi évhez képest)

1-6. ua

7. az iskola felsőfokú továbbtanulási eredményessége: a köv. tanévben a hazai felsőoktatásba nappali tagozatra felvételt nyert diákok által elért pontszámok összege.

2020-2021 (a 6. pont változott a korábbi évhez képest)

1-5. ua.

6. idegen nyelvek közül csak az iskolában leggyakrabban választott hármat veszik figyelembe úgy, hogy az ötnél kevesebb elemszámú esetekben 2,5 elméleti fővel súlyoznak. (a váltás kényszerű, az EU személyiségi jogi szabályozása miatt)

7. ua.

2022-ben a 2020 komp mérés elmaradása miatt a 2019-essel számolnak.

109766. levia (válaszként erre: 109754. - Repkedő)
2022. máj. 7. 12:25
2018-ban, 2020-ban és 2022-ben volt metodikaváltás.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook