Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Katolikus iskolában kötelezhetnek-e templomba járásra? fórum

Katolikus iskolában kötelezhetnek-e templomba járásra? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
78. Anyagi (válaszként erre: 30. - Micimacko72)
febr. 3. 12:26

"igenis van a gyereknek beleszólása, azért mert én vagyok a szülője, azért nem fogom kötelezni arra, amit ő nem akar."


Jogos!

De akkor ez vonatkozik a fürdésre, fogmosásra, lefekvésre, leckeírásra és arra is, hogy megbeszélt időre haza kell jönni?

77. Anyagi (válaszként erre: 1. - Micimacko72)
febr. 3. 12:13
igen
76. f64f0d9a69 (válaszként erre: 74. - Vicus089)
2012. aug. 25. 16:37

Szerintem ez nagyon visszataszító dolog.

Az édesanyja ellen nevelni valakit nem szép dolog.



A vallás és nacionalizmus az emberiség legnagyobb bűne!

Mondta Lev Tolsztoj.


Az embernek saját magában kell hinni...

75. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 74. - Vicus089)
2012. aug. 24. 13:35
Én speciel tuti kiakadnék, ha az exem új neje akarná "téríteni" a gyerekemet.
2012. aug. 24. 13:29

Én mindenkinek ajánlanám a katolikus iskolát, és biztosan tudom, hogy a saját gyermekem is katolikus suliba fog járni. Én gimnáziumba kerültem a Piarista rend egyik sulijába. Az elején nagyon utáltam a misére járást, imádságok mormolását, meg mindent, amit egy ilyen iskola "ad". Aztán mire vége lett az öt évnek, megtanultam foglalkzni magamma, meghallottam, mit mondanak a misén.

Most már a párom 9 éves kislányát is efelé próbálom terelni. Bár ő állami suliba jár, és az anyukája egyértelműen ellenzi az egyházat, mi mégis minden vasárnap misére megyünk, és érzem, hogy igényli ezt a kislány. Emellett pedig nagyon jó mesekönyvek vannak, amik bibliai történeteket mutatnak be a piciknek érthető módon. Szerintem ezzel könnyen rá lehet vezetni őket mind a hitre, mind a templomba járásra, hiszen felkeltik a kíváncsiságukat ezek a könyvek. :)

73. Pitypang (válaszként erre: 72. - 07c4794583)
2011. dec. 12. 10:28

Nem, nem minden állami iskola gáz, sőt... A miénk viszont sajnos gyenge. Pedig sokkal praktikusabb lenne, ha a közel lenne (200 méter tőlünk amúgy az itteni suli). A korpa közé úgy is lehet keveredni, hogy céltalan lézengéssel, láblógatással telnek a napok és a gyerekben sem alakul ki különösebben, hogy igenis fontos az előrelépés. Mondjuk ha egy osztályban egyedül vagy céltudatos, vagy legalábbis szorgalmas, idővel még akár ciki is lehet neked, ha a többiek ezért piszkálnak. Felnőttként sem könnyű az ilyen szitukat uralni sokszor, de egy gyereknek meg pláne.

Na, nem is ragozom, mert hátha rosszul fogalmazok megint. :D Az internet hibája az arctalan-hangtalan kommunikáció, azaz körbe kell írni mindent, hogy egyértelműen lehessen érteni.

72. 07c4794583 (válaszként erre: 71. - Pitypang)
2011. dec. 12. 00:04
Ja értem, hát a disznós-korpás hasonlatot akkor talán másképp kellett volna megfogalmazni.
71. Pitypang (válaszként erre: 69. - 07c4794583)
2011. dec. 11. 23:21

Nem tudom, szándékosan akarsz félreérteni, úgy alapban félreértesz, vagy totál hülyén fogalmazok... Egy ronda szót nem írtam a nem egyházi iskolákról. Azt sem írtam sehol, hogy ez az egyházi garanciát ad bármire is. Azt viszont írtam, hogy az itteni, helybeli iskola egy nagy kalap kaki. Nem bűnöznek a gyerekek, ez falu, mindenki szem előtt van, itt nincs bandaháború és egyéb filmbéli sztori. Csupán nem tetszik az iskola minősége. Itt nincs lehetőség semmi pluszra, melegedni lehet és ennyi. És mielőtt kikezded a mondatomat, nem akarnám a gyerekeimet huszonnyolc szakkörre, meg akármi lökdösni, de ha valamihez van is érzékük és kedvük, itt nálunk ezekre sincs lehetőség, mert mint mondtam, csak az órarendi órák vannak és pont.

Mivel nem ismerem a város iskoláit, mert más megyéből fújt ide néhány éve a szél, nem tudok nagy statisztikára támaszkodni, csak arra, amit néhol hallok. Ezt az iskolát dícsérik, de nem azért, mert egyházi, hanem mert jó és kész. Mellesleg igen, egyházi, igen, vannak plusz szabályaik. És nem, nem a szabályaiktól várom a gyerek regulázását, csak ártani nem fog neki és azt sem bánom, ha nem is engedik a kritikán aluli viselkedést. Tőlem lehetne nem egyházi iskola is, de feltételezem, hogy ez kiderült a szavaimból, hiszen épp az volt a kérdésem, járatnátok-e úgy egyházi iskolába a gyerekeiteket, hogy nem morzsolgatjátok a rózsafüzért és nem futtok gyónni, ha kicsúszik egy káromkodás a szátokon, vagy bánom is én...


A Dob utcát most hallom először, nem tudom hol van és mi a sztorija. Én magam speciel egy falusi iskolába jártam, én sem burzsujok és egyéb elitek közé, a családom sem extra, nekem is 3db nyelvvizsgám van és én is felnőttem, én sem lopok és adót sem csalok. Ja, meg az iskolám sem volt egyházi... Viszont a kérdésem sem erre vonatkozott, nem mondtam, hogy egyházi iskola = jó ember, állami iskola = söpredék. A kérdésem lényege totál más irányú.

2011. dec. 11. 23:09
*hinném*
69. 07c4794583 (válaszként erre: 68. - Pitypang)
2011. dec. 11. 23:06

Ez kb olyan, mintha azt mondanád, hogy egy normál állami általános iskolában csupa bűnözőpalánta van.


Elárulom, hogy én a dob utcai általános iskolába jártam, ahol már akkor rengeteg volt az etnikumból (rémesen is vieslkedtek), meg egy csomó iszonyú szegény, gyári munkás szülők egyszerű kölyke volt, az oktatás se volt valami fényes, állandóan volt valami balhé. mégis diplomás, három nyelvvizsgával rendelkező felnőtt lettem, nem lopok, és nem csalok adót. Szóval nem hinnék, hogy az ilyesmi azon múlik, hogy egyházi iskolába járt-e az ember.

68. Pitypang (válaszként erre: 53. - 07c4794583)
2011. dec. 11. 23:02
Nem az iskolától várnám, ami az én dolgom. Viszont igenis számít a környezet is. Tudod, aki korpa közé keveredik, megeszik a disznók. ;)
2011. dec. 8. 11:09
tudtommal...ártani nem árt
66. 6187eb1c9a (válaszként erre: 65. - BMA211225)
2011. dec. 8. 07:50
Igen,én is azt gondolom,hogy elsősorban a családi háttér,a hit szeretete nagyon fontos,ergo ne divatból válasszuk az egyházi iskolát.Úgy kellet a gyereket minden alkalommal elimádkozni a templomba,vagy vele menni,hogy biztosan oda megy-e. Nagy a szülők felelőssége,mert egy ötödikes gyerek nem nagyon tudja eldönteni,hogy neki mi a legjobb,pláne,ha ehhez az iskolához még bejárónak is kell lennie.
65. BMA211225 (válaszként erre: 64. - 6187eb1c9a)
2011. dec. 7. 19:58
nálunk induló suli és refomrátus,mi a férjemmel jelezzük ha valami gondot észlelünk hozzáteszem nem minden szülő teszi ezt meg és azonnal lépnek nem hagyják elfajulni....kicsik még ötödikes a suli nagyja
64. 6187eb1c9a (válaszként erre: 61. - BMA211225)
2011. dec. 7. 19:56
Igazat írsz,persze most nem azt akarom mondani,hogy minden katolikus iskolára igaz.Nálunk is emiatt van botrány.A párom unokája 7.-es egy ilyen intézményben,és éppen tegnap tanácsolták el.Nem jár misére,cigarettázik,rettenetes csúnyán beszél,egyébként egy jó eszű leányzóról van szó.A többi ügyeiről nem tudunk,mert a család természetesen szégyenli,és titkolja...
2011. dec. 7. 19:36
Nekünk a suli ahová járunk katolikus lesz, Mi reformátusok vagyunk, az oké, hogy lesz hittan kárára nem válik, de templomba remélem nem köteleznek, hogy járjunk! Most másodikos, nem szeretném emiatt kiszakítani a megszokott kis közösségéből a gyerekemet!
2011. dec. 7. 19:31
közben láttam hogy az alapgondolat régebbi érdekelne hogyan sikerült megoldani azóta....
61. BMA211225 (válaszként erre: 53. - 07c4794583)
2011. dec. 7. 19:30

utóbbira sajnos van példa és a gyerekorvosunk azt mondta mikor szóba került a vallásos suli hogy elég sok drogos gyerek kerül ki a szomszéd városbeli katolikusból átlagban több mint máshonnan...én is ismertem katolikus suliba járó lányt aki hétvégén olyan szerelésben dizsizett és viselkedett hogy ihaj:((((((

nálunk az a jó hogy kezdő kislétszámú suli és nagyon nagyon figyelnek minden gyerekre és minden szülőre.......később nyilván sok év mulva nem tudom hogyan lesz

60. BMA211225 (válaszként erre: 52. - Pitypang)
2011. dec. 7. 19:28
igen egyértelműen én sajnálom hogy nem vittem korábban el a körzeti suliból...nálunk a városban nyilt refisuli oda ment át de nagyon sajnálom hogy nem vittem el hamarabb-abban az esetben más városba járt volna kb 20kmre
59. BMA211225 (válaszként erre: 35. - Gy.Ibi)
2011. dec. 7. 19:23
Nálunk senki nem riogat sem ördöggel sem pokollal,én em vagyok -voltam templombajáró most sem estem át a ló túloldalára....van egy hitem itthon beszélgetünk a gyerekekkel ha érdekli őket.....de ennyire szélsőséggel sem kell szerintem azt felfogni ha kötelezi az iskola és elsősorban a sulit kell megkérdezni erről illetve a házirendet meg kellett kapniuk....
58. BMA211225 (válaszként erre: 24. - Micimacko72)
2011. dec. 7. 19:20
azért nem a vallást,a hitet kötelezed neki ,de nálunk pl szereti a gyerek...lehet ha neked nem lennének ellenérzéseid ezzel ő is vidámabban menne...nálunk szereti a történeteket mindkét gyerek amimet mesél az Á.bácsi....nem voltak soha általam hittanra kötelezve....templomba nem mindig megyünk de azt is szeretik....
2011. dec. 7. 19:16
kérd el a suli házirendjét ha nincs meg meg kellett kapnotok már beiratkozáskor....
56. BMA211225 (válaszként erre: 10. - Micimacko72)
2011. dec. 7. 19:16
kérdezz rá a suliigazgatónál és/vagy a papnál.....a hittanóra az más természetesen....de ha ez az egy suli van elvileg nem kötelezhetnének rá....
55. BMA211225 (válaszként erre: 7. - Micimacko72)
2011. dec. 7. 19:15
ja,ha más vallású,nálunk gyakorolhatja a saját vallását pl a mienk református iskola de ha valaki más felekezetű biztosítják számára a vallásórát,különórában....olyan nincs hogy valaki egyáltalán ne járjon pl hittanra vagy ne jelenjen meg a templomban de úgy vagyok vele ott rosszat egyébként sem tanul .....a katolikus vallású gyerek is természetesen eljön a református templomba a kötelező alkalmakra....
54. BMA211225 (válaszként erre: 3. - Micimacko72)
2011. dec. 7. 19:12
Ha oda van beiratva akkor nálunk bizonyos alkalmak pl évnyitó évzáró különböző megemlékezések alkalmak ott vannak megtartva ott lépnek fel a gyerekek ott adnak műsort....szeretettel meghívtak mindenkit minden vasárnap,de nem kötelező járni.....a hivatalos alkalmakon természetesen meg kell jelenni de ez sima sulinál is úgy van csak a helyszin más....
53. 07c4794583 (válaszként erre: 52. - Pitypang)
2011. dec. 7. 18:58

Én azt gondolom erről, hogy akár világi, akár egyházi iskola esetén a gyerek számára egy alapvető értékrendet teremteni, ezt elsajáttítatni, a gyereknek öntudatot és egyéniséget adni (szétpirszingelt arc nélkül) elsősorban a szülő feladata, még ha világi iskolába járva ez nehezebb is. Ezt nem lehet az iskolára hárítani.

Én is poroszos iskolába jártam, mégis voltak, akik azért is kiborotvált fejjel meg óriási fülbevalókkal próbáltak bejönni reggel. Legfeljebb haza lette küldve. És a legjobb barátnőm bigott katolikus iskolába járt, heti háromszor kellett templomba menjen, és mégis 14 évesen képes volt mindenféléket hazudozni otthon, hogy nálam aludt éjszaka, holott akkor már srácokkal feküdt le. Szóval az ilyenfajta gondokat szerintem nem fogja az iskola önmagában megoldani.

2011. dec. 7. 18:51

Nálunk fordított a helyzet. fórumokat kerestem a témában és erre akadtam. Falun élünk, 8 osztályos, de szerintem erősen elavult általános iskola, mi viszont ennél több lehetőséget kívánunk a gyerekeknek adni. Erőszakkal nem, de ahol kínálat a nagy nulla, annál még a mise is százszor jobb. :)))

Viccet félretéve, egy pap ismerősünk ajánlott egy egyházi iskolát. Oda-vissza napi 40km, busz majdnem kizárt, mert a legközelebbi megálló is messze van a sulitól, vagyis alsós gyereket tuti nem mernék elengedni egyedül. DE! Sok olyan dolog van a programban, ami tetszik és egy lehetőség a gyereknek valami pluszra. Van hittan is, reggeli imádság, vasárnapi mise, stb. Mellesleg nem hogy fanatikus katolikusok nem vagyunk, de templomba sem járunk. Bajunk nincs vele, gyerekkorunkban a férjem is és én is jártunk hittanra, misére, akármire. Ember lett belőlünk, túléltük. Viszont a mai eszement világban nekem egy fajta biztonságot ad az, hogy ebben az iskolában nincs alkohol, dohányzás, drog, akármi... Amúgy óvoda, ált. iskola és gimnázium egyben, valamint zeneiskola is. Akár 3 éves kortól a felnőttkorig járhat ide valaki. Szóval nekem tetszik, hogy vannak itt még szabályok. Pl. tilos a kirívó öltözet, haj, smink, akármi. Nekem nem tudja senki megmagyarázni, hogy a gyerek egyénisége így meg úgy. Legyen neki, de attól nálam nem lesz jófej egy gyerek, hogy úgy néz ki, mint egy élő hulla, sápadt, "pince színű" bőrrel és koromfekete, féloldalalasan kiborotvált hajjal. Én sem voltam egyszerű gyerek, de hála Istennek a régi rendszer és az anyám szigora némileg féken tartott, ma pedig nem kell szégyenkeznek semmi miatt.

Ahhoz, hogy a gyerekem picit kordában legyen tartva, akár megyek vele a misére én is. :)

Nekem inkább az lenne a kérdésem, hogy egy alacsony színvonalú kis iskola helyett pl. vinnétek-e a gyereketeket 20km-re iskolába, akár egyháziba, ha a család nem különösebben vallásos? (de vállalja a velejárókat, mint mise, akármi)

2011. okt. 29. 20:35

Amúgy ha ebbe az iskolába járatod, miért nem megy vasárnap iskolába?


Egyébként ha a gyerekektől függne, még iskolába sem járnának, oda is csak azért járnak, mert kötelező.


Vagy fogat sem mosnának, ha nem nyúzná az ember. (bár egy idő után rájönnek, mégiscsak jó, hogy nyaggatta anyuka)

50. SzánI. (válaszként erre: 46. - Micimacko72)
2011. okt. 29. 20:32

Nekem még ált. iskolában hittanra, és minden vasárnap misére kellett járnom.

Kötelező volt. :(


Na, ahogy vége volt a bérmálkozásnak, utána nem láttak többet.

2011. okt. 29. 20:23

Minden egyházi iskolában fogadalmat tesznek a tanulók,hogy az Egyház rendjének megfelelően viseltetnek,azaz,be kell tartani az előírt törvényeket.

Keresztelkedés

Konfírmáció

Egyház tagság

Rendszeres templomba járás stb.stb.

Ha ez valakinek nem tetszik nem kötelező odajárni.Át kell menni más iskolába.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook