Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kakivisszatartás óvodáskorban. Hogyan lehet ezt megoldani? Hogyan segítsek neki? fórum

Kakivisszatartás óvodáskorban. Hogyan lehet ezt megoldani? Hogyan segítsek neki? (beszélgetős fórum)


1 2 3
61. Magdalénia (válaszként erre: 60. - Babyyy)
2018. okt. 24. 23:05

Nagyon jó. :) Örülök neki. Legtöbb gyereknél valóban nem kell a bélrendszeri vizsgálat, mert gyakoribb a pszichés állapot. Minket sem küldtek tovább és ez elég is volt. Talán a gyerek is akart segíteni. :)


A lényeg, hogy egész biztosan túl lesztek rajta, mert kedvező a gyerek hozzáállása is. Egyre nyugodtabbak lesztek, ami szintén segít. Az ovinak is nagy szerepe van abban, hogy ne stresszeljen.

Köszi, hogy megírtad! :)

60. babyyy
2018. okt. 24. 22:51

Nem kell bélrendszeri vizsgálat. Tud kakilni minden gond nélkül csak nem akar. Habár napról napra jobb. Már egyre többször ő szól, h “anya, kakiljunk!” Ma pl kétszer is.

Az esetek nagy többsége ilyen, a gyerekek elenyésző részének van csak szervi gondja. Ez az teljesen pszichés. Hal isten nekünk segített az ovi, illetve az idő.

59. apeeng (válaszként erre: 1. - Babyyy)
2018. okt. 8. 11:35

sajnos bélrendszer vizsgálat kellene..a veszekedés, könyörgés, erőszak, csak a gyerek lelkét teszi tönkre...nem véletlen, hogy ilyen ritka a széklete..


tudom, hogy ezt tudod, de megpróbáltam..

58. babyyy
2018. okt. 8. 11:08

Sziasztok! Azok kedvéért írok, akik hasonló gondokkal küzdenek...

A helyzet nagyon durva volt már az ovi kezdés előtt. Totál visszatartotta a kakit, volt hogy hat napig is. Közben már előfordult,h bepisilt. Azt mondta azért, mert annyira tartotta a kakit. Szóval kaotikus volt a helyzet, nyomtam szegénynek a hashajtót de csak rosszabb lett mert attól meg egesznap ment a hasa. Aztán kúpozni kezdtünk, hiszen a kaki csak nem maradhat bent. Mondanom sem kell, mint akit ölnek!!! Ordított végig amíg beadtuk, amíg ki nem kakilta magát....rendesen teli torokból. Aztán elkezdődött az óvoda. Egesz ügyesen vette az akadályt, habár sírt de csak az első 3 nap. Utána közölte, h nem is kell felni az ovitol. Közben hívtam a pszichológust, h mi legyen mert a helyzet tarthatatlan...azt mondta varjak 2-3 hetet és meglátjuk. És valóban, ahogy telt az idő, a kaki téma is lazult. Közben hajlandó volt bilibe kakilni!!! Vegreee...:) persze most sem megy zökkenőmentesen, időnként meg kell fenyegetnem a kuppal, ami hatásos. De mostmár legalább kakil, még ha felszólításra is. Minden kaja után raültetem, így sikerül a napi egy. Legutóbb már őkérte, h próbáljunk meg kakilni. Sőt azt is mondta már, h nem is rossz dolog kakilni. Hat meglátjuk, eddig ennyi. Az ovi jót tett nekünk, nem feltétlenül kell hinni az ijesztgetésnek!

57. Magdalénia (válaszként erre: 56. - Babyyy)
2018. szept. 1. 12:14

Ez nem volt sok, de szívesen. :)


Ha túl lesztek rajta, - vagy más módszert ajánl a szakorvos - írd meg tapasztalataidat, hogy a többi kisgyerekes szülő is tájékozódjon, ha itt rákeres a témára.

56. babyyy
2018. aug. 31. 22:58
Köszönöm a sok segítséget! Valószínű nálunk is délután lesz kakilas, ha lesz.
55. Magdalénia (válaszként erre: 54. - Babyyy)
2018. aug. 31. 20:27

Most nem érem el a menyemet, de ha jól emlékszem reggel adtuk, hogy délutánra, estére legyen.

Az esti bevétel akkor jó, ha reggel indulás előtt sikerül.

Majd kitapasztalod. Attól is függ, hogy milyen korán indultok. Nálunk reggel, délelőtt sosem kakilt. Mindig csak délután, vagy estefelé.

54. babyyy
2018. aug. 31. 17:08
Én a guttalaxot este adom, mivel 6-12 óra a ható ideje, ezért napközben jön meg az inger. De ha estére akarom meghozni, akkor mikor adjam? Reggel?
53. Magdalénia (válaszként erre: 51. - Babyyy)
2018. aug. 31. 13:32

Igaza van a "hasonló sorsú" anyának. :)))

Nyugodtan járjatok oviba. Bármi van, úgyis telefonálnak, de szerintem nem lesz rá szükség.

Sőt, látni fog más gyerekeket kakilni. :)

52. Magdalénia (válaszként erre: 51. - Babyyy)
2018. aug. 31. 13:27

Azért lassan már sínen vagy. :) Rendben lesz, meglásd.

A paraffin jó, mert olajozza a beleket, de az nem hashajtó. Újszülött korban is alkalmazzák. A cumit szokták belemártani.

A guttalaxot lassan csökkentsd, de szerintem nem tudod teljesen elhagyni. (Nálunk a levolax egyáltalán nem vált be, mert undorodott tőle. Valaki más ajánlotta.)


Ilyen esetben a bili jobb, mint a WC, mert a térd feljebb van, mint a popsi és a combok nyomást gyakorolnak a hasra. Olvastam orvostól, hogy a felnőtt embernek is az lenne a jó testtartás. :)


Az oviban csak WC van, de az jó alacsony és szerintem ott nem is fog kakilni. Arra ügyelj, hogy a guttalax ne napközben hozza a hatását, hanem lehetőleg estére.

Ha már óvodás lesz, pár hónap múlva már nem lesz gond, ha egyedül marad a pszichológussal, hiszen első alkalommal együtt lesztek, megismeri és a második alkalommal már nem lesz probléma. Játékokkal el lesz terelve a figyelme, és tudja, hogy ott vagy a másik szobában.


Mi is így voltunk, terveztük, aztán a obstipációs rendelés után már nem is volt szükségünk pszichológusra.

51. babyyy
2018. aug. 30. 20:33

Mindenkinek köszönöm!

Balogh Andreanal voltunk mi is, ő mondta, h nem tudja vallalni amíg nem marad vele kettesben. Bár lehet, h az én fiam anyás kicsit, de azt gondolom, h más három éves se maradna egy vadidegennel mosolyogva ott anya nélkül. Szóval....

Ki akarom kérni más szakember véleményét is, plusz nem art az se ha közelebb van egy kicsit. :(

A gyerekorvost felhívtam, javasolta a paraffin olajat. Most azt próbáljuk, guttalaxot nem adok csak minimális mennyiségben.

A bilibe belepisilt már négyszer ami óriási haladás, bár mondja, h csak pisil és kaki nem lesz. Azért hátha....

Folyamatosan fél minden pukinal, h kaka is jött, állandóan nezegetnem kell( ő kéri)... :(

Nagyon bízok a manometrias rendelesben, jól megszivtam h csak szeptember végén lesznek megint :,(

Ovirol annyit, h tudnak a dologról. Beszélgettem egy hasonló “sorsú” anyaval, szerinte nehogy előforduljon, h a kakilas miatt kiveszem az ovibol mert h rájön, h ez egy zsarolási lehetőség, vagy egy menekülési útvonal. Vagy éppen pont azt generalom benne, h ez nem egy természetes folyamat, hanem egy tortúra. Tanácstalan vagyok.

Nektek viszont nagyon nagyon köszönöm a támogatást!

50. Enough
2018. aug. 30. 17:14

Írod hogy várod a másodikat - nem lehet hogy ez okoz neki traumát?

Ill. WC szűkítőt nem próbáltatok? Nekünk sokat segített, hogy ő is oda kakil , pisil, ahova Apa-Anya, a bilit mi teljesen ki is hagytuk.

Az én kisfiam anno semmiképpen nem akart a peluson kívül sehova sem kakilni még 3 évesen sem. Iszonyú sokat kínlódtunk mi is, nekünk a végén szintén egy vicces történet oldotta meg részben a dolgot, azt meséltük neki, hogy a kakák szeretnek kakabuliba menni a WCn keresztül ugye, de az ő kakája szomorú, mert egyedül van. A másik - de ez speciálisan a mi problémánk volt - hogy én sokáig éjszakára pelenkát adtam rá, aztán egyszer amikor ezredjére rágtuk át magunkat a témán, hogy a kaka pisi a WCbe való, nem a pelusba, nem a bugyiba, akkor tágra nyílt szemmel nézett rám, hogy de hát Anya, nem a bugyiba való a pisi meg a kaka, de a pelusba igen.... és nem tudtam rá mit mondani, hiszen valóban eddig mindig ez volt a természetes számára. Attól a pillanattól fogva soha többé nem adtam rá pelust éjszakára sem, (hogy már nagyfiú) + jött ez a kakabulis történet és nekünk meg is oldódott. 3 és negyed éves volt hogy szobatiszta lett, de soha azóta egyszer be nem pisilt, pedig ugye ovis korban még szoktak lenni "balesetek".

Nagyon drukkolok Nektek, kitartás, és biztos minden rendben lesz. A Guttalax-szal mint minden gyógyszerrel az a gond, ha hozzászokik a kis szervezete, mi lesz azután? Ez egy nagyon nehéz helyzet. Legyjobbakat Nektek!

2018. aug. 30. 14:09

[link]


Ezt a linket küldte a nő egy későbbi hozzászólásban. Nekik ő segített.

2018. aug. 30. 14:06

Magdalénia által küldött linken egy komment:

“Hátha hasznos valakinek:

Máfél hónapja jár a fiam, a 3. alkalom után már kétnaponta simán magától kakilt úgy, hogy még én mondtam neki, hogy akkor most megyünk kakilni.

Egy hónap terápia után minden nap kakil magától egyedül a vécébe!!!

Még mindig járunk, azt mondta a pszichológus néni, még 4 alkalom, aztán befejezhetjük.

A végén lesz megint egy szülőkonzultáció, akkor majd részletesen elmondja, milyen szorongást előidéző tényezőket talált, és hogy oldotta fel.

(De nagyrészt rajz, társasjáték, gyurma, ilyeneket játszanak.)”


Ezért mondtam,hogy mindenképp egy jó pszichológus kell,ő a játékokon keresztül hamar rájön a dolog okára,onnantól meg csak fel kell oldani a gátat a gyerekben.

47. Szegfű_ (válaszként erre: 44. - Babyyy)
2018. aug. 30. 14:02
Szerintem sem jó a guttalax, csak szenved tőle, ráadásul kellemetlen élmény lehet ez az egész procedúra. Próbáld meg csak a laevolac-ot és/vagy sok gyümölcs,rostoslé,rengeteg innivaló. A lényeg,hogy mire rászánja magát a kakilásra,ne legyen kemény a széklete. Így nem lesz olyan kellemetlen élmény neki. Az óvónőt mindenképp tájékoztasd a helyzetről.
46. Magdalénia (válaszként erre: 45. - Babyyy)
2018. aug. 30. 12:10

Írd be a keresőbe: székletvisszatartás pszichológus, és keress rájuk. Lényeges, hogy melyik gyermekpszichológusnak van ebben gyakorlata, tapasztalata.

Gyerekeknél az sem hátrány, ha szimpatikus a fej. :)


A "Gyakori kérdések" oldalán találtam beszélgetést, de talán van még több is.

Akit ott ajánlanak, csak 4 éves kortól vállal. De közelebbről csak telefonon, vagy e-mailben érdemes tájékozódni.

[link]

45. babyyy
2018. aug. 30. 11:50

Közben kiderítettem, hogy szeptember 20-ig szabin vannak.

Jó gyermekpszichológust ajánlani tudtok esetleg? Pesten vagy Fehérváron.

44. babyyy
2018. aug. 30. 08:29
Ja és meg valami. Most az van ugye amit már írtam is, hogy 5-6 napon kap 6 csepp guttalaxot. Amitől aztán mikor kijött a nagy kaki egesz nap megy a hasa. De kontrollálhatatlanul. Anyukám szerint ne adjak guttalaxot mert szenved tőle. De felek h akkor ki se jön a kaki. Szerintetek?! Vagy ha adom a csak laevolacot akkor előbb utóbb kijön? De mikor?
43. babyyy
2018. aug. 30. 08:27

Nálunk nincs beszoktatás. Illetve annyira van, h a héten mindennap mentem be vele, körbe néztünk, ismerkedtünk. Megnéztük az ovonenit, az ovoneni jön családlátogatásra is. De első nap ott kell hagynom. Eleinte csak annyit mondtam, h ott leszek én is. De annyiszor rákérdezett és hazudni nem fogok neki. Nem mondtam volna én sem, ha nek kerdezgeti állandóan.

Hiába hívom a monometriat, senki nem veszi fel. Három napja hívom őket :-/ Magdalénia nincs valami ötleted? A honlapon levő számot hívom.

42. Szegfű_ (válaszként erre: 41. - Magdalénia)
2018. aug. 29. 20:07

Igen,sajnos nagyon nehéz tud lenni a beszokás az oviba. Persze gyerek függő a dolog,de soha sem könnyű. Ráadásul ez az új október végi beszoktatási idő baromi rövid. Hetente jön kb 4-5 gyerek,az előző hetiek még bőven nem szokták meg,de nekünk már ott vannak az újak,és gyakorlatilag a gyerkőcök fele ki van készülve,anyukával együtt,akinek nem egyszer a nyalából kell kivarázsolni a gyerkőcöt... Nem egyszerű sajnos senkinek sem. Ha a pedagógus és a nevelők nem jól csinálják, hamar átcsap a dolog egy elég kaotikus helyzetté.

De azért a tapasztalatom az,hogy az óvónénik szuperül megoldják a helyzetet és december végére már egész élhető a helyzet. Igazából ami fontos,hogy ne csak a pedagógusok hanem a szülők is jól kezeljék a dolgot és működjenek együtt az óvónénikkel. Sokat segít a gyerek lelki világán.


De pontosan ezért írtam,hogy a gyerkőc azért jó,ha nem székletvisszatartással próbálja meg kezelni a dolgokat. Erre viszont a felnőtteknek kell megtanítani őket. A kicsik ilyenkor rengeteg teljesen új érzéssel találják szembe magukat,és nekik még nem egyértelmű,hogy mi is ez az érzés éppen,és hogyan is kellene kezelni.

41. Magdalénia (válaszként erre: 40. - Szegfű_)
2018. aug. 29. 13:52
Igazad van. Szeptemberi a gyerek és bölcsiben kellett kezdenie. Nagyon jó volt az a beszoktatás. Amelyik gyerek nem volt bölcsis, annak nagyon nehéz lehet az ovikezdés. Neki és a szülőnek is.
40. Szegfű_ (válaszként erre: 39. - Magdalénia)
2018. aug. 29. 13:11

Bölcsiben valóban van “szülős beszoktatás”, de óvodában nincs sajnos. Ha van is esetleg,az nagyon ritka. Az óvodában a beszoktatást a pedagógus végzi, ezért nem megy minden kiscsoportos szeptember 1-től oviba,hanem hetente jön újabb 4-5 gyerek pl. Így a pedagógusoknak nem egyszerre kell mind a huszon esetleg harminc beszoktatós gyerekkel foglalkozni,és a kicsiknek is sokkal jobb. Viszont október végére minden gyereknek legalább 1 napot már az oviban kell töltenie.

Az már a másik oldala a dolognak,hogy ez rettentő kevés idő. Sokka jobb volt régen,mikor december 31-ig volt a szoktatás határideje. :/

39. Magdalénia (válaszként erre: 36. - Babyyy)
2018. aug. 28. 21:58

Abban igazad van, hogy nem hazudunk a gyereknek, de szerintem túl korai volt a tájékoztatásod. Megrettenhetett attól, hogy őt idegen helyen otthagyod.


A lányom egy hétig minden nap vele volt az oviban 2 órát. Együtt mentek, együtt jöttek. A következő héten kb.fél órára kiment a közértbe vásárolni (valójában leült kint a folyosón, ha bármi történne) és vissza. A harmadik héten már délelőtt bent maradt a gyerek egyedül is. Már nem voltak számára idegenek.


Mindig annyit mondott el, ami aznap történni fog.

A lányom meg is lepődött, hogy a harmadik héten nem rohan hozzá, hanem nyugodtan befejezte a játékot a gyerekekkel.


Előzőleg sokszor jártak az óvoda melletti játszótérre és sokat beszélgettek arról, hogy a nagyok már odajárnak játszani. A kerítésen keresztül látták is a benti életet.

38. Magdalénia (válaszként erre: 35. - Szegfű_)
2018. aug. 28. 21:40
Az csak jó, ha többen is írunk. Hiszen más problémák, mások a megoldások korszakonként is, és a felvetések hasznosak. :)
37. Szegfű_ (válaszként erre: 36. - Babyyy)
2018. aug. 28. 19:40

Igen,megértelek.

Az a baj, hogy itt az lenne az alapvető probléma,hogy a gyerkőc megtanulja, az érzelmeit fel kell dolgoznia és kezelnie kell valahogy, aminek ez nagyon nem jó módja.

Én nem tudok mást elképzelni,mint a pszichológust, legalább egy másik véleményét kikérni,az nem kerül sokba sem anyagilag sem időben. A mesék lehet használnak, de a dolog gyökerét ezek szerint nem tudja kitépni. Gondolom Te sem átmenetileg szeretnéd kezelni, hanem megszüntetni.

Kérlek ne érts félre, nem kötözködni akarok, de van némi rálátásom a dolgokra diplomámból és munkámból adódóan és az a tapasztalatom, hogy az ilyesmi előbb-utóbb vagy megszűnik valahogy, vagy stagnál esetleg felerősödik. Főleg, hogy a hashajtó kellemetlenségeit is a székeléshez köti. Előre pedig nem lehet tudni melyik verzió lesz az igaz.

Szívből kívánom,hogy minél előbb megszűnjön a dolog, és ne kínlódjatok vele.

Üdv, Szegfű

36. babyyy
2018. aug. 28. 17:38

Kedves szegfű! Köszönöm a választ!

Én is sokat gondolkodtam már, h mi lehet a baj. 2 éves kora előtt kezdte, akkor semmi nem történt vagy legalábbis semmi olyan változás ami őt érintené. Nem volt bolcsis, nem született teso, válás, halál eset stb. Semmi ilyesmi. Meg azt gondolom h annyi idősen nem is agyalnak még a gyerekek. Szóval lehetett kemény szeklet az első ok, de én ilyenre sem emlékszem. Aztan teljesen hullámzóan folytatódott a kálvária, hol kakilt hol nem, hol mindennap, hol 3-4 naponta. Arra jöttem ra, h valószínű mindig más lehet az ok. Szóval ez akkor jön elő mikor valami bántja a kis lelkét. Volt h hasmenés után tartotta vissza, amugyis undorodik a kakitol és folyton aggódik, h olyan lesz...azon sikerült túl lendülni. Aztán most jött az ovi. Lehet ,h nincs igazam és tökre a sötétben tapogatozok de kb 2 hete tart ez. Ahogy egyre közeledik az ovi...és ahogy elmondtam neki, h nem leszek végig ott vele. Mivel nem akartam hazudni. A pszichologus szerint nagyon anyás és meg van késve nála a rólam való leválás. Lehet, h engem ‘tart vissza’ tudatalatt. Próbáltam, h többet legyen apával, mamaval. El is van velük igazából. De mostanában még inkább matrica amúgy. Elképzelhető, h az én szorongasomat érzi, hiszen persze én is izgulok az ovi miatt, mondjuk ezt csak fokozza a kaki gond.

Eddig minden nehéz helyzeten mesékkel lendültünk túl. Pl a hasmenésen, meg kaki manó meséje is volt. Ezek segítettek, igaz nem véglegesen. Szakemberhez viszem, ha nem sikerül megnyugodnia az oviban, ha látom h ugyanúgy szorong. Meg a Heim Pálba is muszáj elvinnem, h beallitsák a hashajzozast mert félek ,h kárt teszek benne. Inkább legyen orvosi felügyelet alatt...a többit meglátjuk. Csak ne szenvedne ennyire. Csak látnám a végét...nem tudom a pszichologus tud e érdemben segíteni ha különböző élethelyzetek váltják ki a dolgot. Olvastam valahol egy fórumban ,h egy anyuka kisfiánál minden apróság kiváltja, pl ovis szereplés...na ezen segíteni hogyan lehet?

A popsijat kenem, bepanthennel meg majd a gyerekorvossal iratok valami specko krémet.

Ez borzalmas ördögi kör mer lehet h nem a kemény kaki volt az ok de mostmár attól is retteg h fájni fog....nem kívánom senkinek ezt a kinlodast.

2018. aug. 28. 17:05

Előre leszögezem, nem szeretnék senkit sem megbántani,sem kioktatni.

De sok dolgot olvastam itt, ami nagyon nem úgy van, mint ahogy leírták, és olyat is, amit én kifejezetten nem ajánlanék.

Egyáltalán nem a kemény széklettől való félelem a leggyakoribb oka a széklet visszatartásának a pici gyerekeknél.

Úgy gondolom, ha a kérlelés, mindenféle kitalált sztori és egyebek eddig nem hatották meg, ilyen hosszú időn át, ezután sem fog változás történni ilyen "eszközöket" használva.

Nem írtál olyasmit (de lehet elsiklottam fölötte),hogy kemény széklet után kezdte volna el, így nem tartom valószínűnek,hogy a fájdalom az oka a dolognak. Nektek úgy tűnik nem akarja elmondani, mi az oka, ti pedig nem tudtok rájönni.

Én még mindig azt ajánlom, hogy keressetek fel egy másik szakembert, aki rájön, mi a dolog nyitja. Nyilván kicsi bármilyen "terápiához", de egy gyermekpszichológusnak játékokon keresztül igenis meg KELL tudni állapítani, hol gyökerezik a gond. Onnantól pedig talán könnyebb orvosolni a helyzetet.

Sok sikert kívánok nektek!

34. Magdalénia (válaszként erre: 33. - Babyyy)
2018. aug. 28. 14:39

Biztosan kened a popsiját valami zsíros krémmel, hogy ne érintkezzen a bőrével.

Legjobb a hőmérővel bekenni, hogy legalább belül egy, másfél cm-re is fedje az érzékeny bélrészt. Könnyebben kicsúszik a kaki és nem sérti fel.

Régen a fehér disznózsír volt a legjobb. Akkor is, amikor nátha esetén az orrunk széle pirosodott ki. Minél zsírosabb valami, annál jobb. Kakilás után is érdemes, hogy a mozgás által ne súrlódjon, mert akkor nehezebben gyógyul.

33. babyyy
2018. aug. 28. 13:19

Na ma is ráült a bilire egy kicsit, habár rogton felpattan, azt mondja nyomja a popojat.

Ma volt megint a hatodik nap, két adag guttalax után megint ölben sikerült kiengedni és megint sírt hogy csíp :( mondjuk ma nem volt annyi sírás, nem fajt úgy a hasa. De már tegnap óta csorgott belőle a kaki. Elképzelésem sincs mi lesz az oviban...minden 5. és 6. napon nem viszem?

32. Magdalénia (válaszként erre: 31. - Babyyy)
2018. aug. 27. 23:28

Ez jó! :)

Minden alkalommal, amikor ráül pisilni, mondj egy rövid mesét (nem muszáj a témánál lenni). Esetleg a képes mesekönyvből, amit szeret, mert a képet figyelni akarja. Esetleg még az ölébe is veszi. Így a figyelmét is eltereled. Nem baj, ha pár perc is eltelik. Lazulnak az izmok. Ha nagyon fel akar állni, akkor kezdi visszatartani. Nem kell erőltetni, majd a következő alkalommal, vagy átülteted az öledbe, ahogyan szoktad.


Ebben az esetben jó, ha átszoktok a WC-ről a bilire. A testtartás is sokkal kedvezőbb, a kakiláshoz főleg.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook