Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Ha valaki hormonproblémákkal küzd, mi a fenével fogyhat le?! fórum

Ha valaki hormonproblémákkal küzd, mi a fenével fogyhat le?! (tudásbázis kérdés)


1 2
23. csehe (válaszként erre: 21. - Zsuzsa88)
2008. márc. 28. 08:50
Dietetikushoz hogy lehet bejutni?
22. csehe (válaszként erre: 19. - Pirosalma)
2008. márc. 28. 08:49

Sziasztok! Kicsit lecsúsztam a térképről, bocsi.

A helyzet nálam is hasonló, prolaktinszint jó magas (895), hítok rendesen, pedig nem eszek sokat, amikor elkezdtem rendesen edzeni, gyorsan híztam 6 kilót 3 hónap alatt, jöttek az izmok. Amikor abbahagytam, a köv. 3 hónapban nem, vagy csak 1 kilót híztam. Most alig 1 hónapja szedem a bromokriptint, hát nem vagyok fitt tőle. Én azt vártam, hogy lesz ennyi idő után hatása, de nem... Hogy működik ez? Mit csináljak, hogy fogyjak is? Vagy mostmár nekikezdhetek tornázni? Akarok már fogyni, mert szörnyen érzem magam. Zavar az is, hogy nem tudom hogy működök, és miért nem jó. Jövőhéten MRI.....

Köszi, ha van valami ötleted, és megosztod.

2008. márc. 26. 15:40
Ma voltam dietetikusnál. Az első látogatás annyiból állt, hogy mindenfélét kérdezett, persze az előre megbeszéltek szerint a véreredményekkel mentem, megmérte majdnem mindenemet, és ennyi. Majd a jövő csütörtökön megyek megint, akkor már kapok is egy nekem összeállított étrendet. Remélem, nem fogok éhezni. Ha azzal kezdődik, biztos nem lesz kitartásom...
20. Zsuzsa88 (válaszként erre: 18. - Pirosalma)
2008. márc. 23. 16:43

Nekem az a bajom a mozgással, hogy aerobic-ra és futni azért nem járok, mert kifulladok, nincs kondim, viszont ha tornázok, az rögtön izmosít, és én fogyni szeretnék, nem pedig izmokat összeszedni... De ha ezek a mozgásformák a hatásosak, akkor ezt fogom csinálni. Utálom, de nem akarok izmos lenni. Van elég izmom, csak eltakarja a hááááj... :)


Szabad mozognom, csak az első 2-3 hónapban nem volt szabad semmi megerőltetőt csinálnom. De ez 2 éve volt. És mivel felszedtem néhány kilót, az orvos mondta is, hogy mozognom kéne.

19. Pirosalma (válaszként erre: 15. - Csehe)
2008. márc. 23. 14:09

Szia, Csehe!


Amatőrnek meglehetősen amatőr, sajnos, de az azért nem.


Miben segíthetek (ha tudok...)?

18. Pirosalma (válaszként erre: 17. - Zsuzsa88)
2008. márc. 23. 14:08

Szia, Zsuzsa!


Fogok ám részletesebben írni, csak most el vagyok havazva...


Az fogyaszt, amit csinálsz (mozogsz), és amit nem eszel meg:-) (Utóbbi kicsi sarkítva.)


Viccet félretéve: a lényeg, hogy rendszeresen csináld. Tehát a görkori is jó. A kondíció pedig javítható. Bár nem tudom, a jelenlegi állapotod mellett szabad-e nagyon intenzív edzéseket csinálnod, ezt az orvostól kellene megkérdezni.


Ami megerőltető (de nem súlyzós vagy egyéb erősítő edzés) az növeli az állóképességet (tüdőkapacitás, szív, az izom energiafelhasználása), ami erősítő, az meg az izmot erősíti, bár a keringésre is van hatása.

Leginkább a kettő kombinációját tartom jónak.


ÉS még valami: először azt hittem, elütötted, de mivel többször is következetesen "holeszterol"-t írtál, gondoltam, szólok, hátha nem haragszol meg érte:-) Szóval ez a koleszterin, amit "külföldiül" szoktak "koleszterol"-nak (utalva az "-ol" végzőséssel arra, hogy ez kémiailag egy alkohol) hívni, és "cholesterol"-nak írni (innen jöhetett nálad a "h").


Valószínű, hogy a pajzsmirigyhormonok estek talán jobban, mint kellene (ez még majd kiderül), ugyanos a T4 (és valószínűleg a T3 is) csökkenti a koleszterin-szintézist (így ha a T4 és a T3 alacsony - ha a T4 alacsony, akkor jellemzően T3 is -, akkor több koleszterin keletkezik).


A mozgás is indirekt módon összefüggésben lehet, bár azért a te korodban ez nem jellemző.

2008. márc. 23. 13:49
Jajj, 1 kérdés: igaz az, hogy a legjobban, leggyorsabban a futás fogyaszt? Nagyon utálom, nincs kondícióm, de ha tényleg ez a leghatásosabb, futni fogok, még ha beledöglök, akkor is. És mi a helyzet a görkörival?
2008. márc. 23. 13:47
Hogy jelenleg melyik hormonomból mennyi van, azt kedden tudom meg, de a normál vérkép + holeszterol-triglicerid eredménye már megvan. A holeszterolom kicsit magas. Nagyon kicsivel, 0,15 századdal csak, de magasabb a normálnál. Ez azért érdekes, mert kerülöm a zsíros-olajos ételeket... Anyum azt mondja, biztos azért több a kelleténél, mert kevesebbet mozgok, mint kéne... Lehet benne valami.
15. csehe (válaszként erre: 9. - Pirosalma)
2008. márc. 22. 14:00
Pirosalma, te kis amatőr endokrinológus vagy? Ha igen, tanácsot nekem is adhatnál. A fogyás nálam is nehéz....
2008. márc. 21. 14:56

Vagy majd így:


hTSH *** 0,4-4,0 *** 0,015

T3 *** 1,1-2,6 *** 8,65

T4 *** 58,0-161,0 *** 233,0

Free T4 *** 10,3-24,5 *** 52,6

Anti Tg Ab *** 40-ig *** 3000,0

Anti TPO Ab *** 35-ig *** 893,0


Az első számadatok azt mutatják, mennyi a normális, a második pedig, hogy nekem mennyim volt belőlük. Mostmár minden normális. Az Anti Tg Ab-m még olyan 100 körül van, ami bár sok a 40-hez képest, a 3000-hez képest viszont már nagyon is jó :D

2008. márc. 21. 14:53
Ez a Hoxa nem szereti az üres helyeket. Remélem, azért ki tudod nézni a véreredményeimet.
2008. márc. 21. 14:48
UFF!! Sajnálom, hogy ennyit írtam... Te voltál sokmindenre kíváncsi :)
11. Zsuzsa88 (válaszként erre: 9. - Pirosalma)
2008. márc. 21. 14:47

2005 decembere óta járok endokrinológushoz. Teljes mértékben felborult a hormonháztartásom, amit a fogamzásgátló tablettának és a rengeteg stressznek köszönhetek. A pajzsmirígyeim túlműködtek, megnagyobbodtak.


Akkor vettük észre, hogy valami nincs rendben, amikor rendszerint a fogamz.tabl. beszedése után kb. 1-2 órával elkezdtem hányni. Minden nap. Először gyomorrontásra gyanakodtunk, suliba sem mentem, csak krumplit ehettem, szénsavas üdítőitalokkal. Az agyamra ment. Aztán, mikor egyszer elfelejtettem bevenni a tablettát, nem hánytam. Aztán anyu mondta, hogy tegyünk egy próbát: következő nap vegyem be, nézzük meg, mi fog történni. Hánytam. Azután megbeszéltük, hogy OK, akkor többet nem szedem. Ahogy abbahagytam a tabl. szedését, nem is hánytam többet.


Később észrevettem, hogy egyre fáradékonyabb lettem. Míg előtte akár az egéyz házat felforgathattuk, átrendezhettük, akkor kifullatdam, amikor anyuval odébbtettük az ebédlőasztalt pár méterrel. Anyu kezdetben nem értette, azt hitte, csak ki akarom húzni magam a házimunka alól. Kiabált velem, hogy ne játszam az eszem. Aztán, amikor kicsit lenyugodtunk, megmérte a vérnyomásom. Nyugalmi állapotban 120-at vert a szívem percenként (a vérnyomásom normális volt). Sűrűn mértük akkoriban, és mindig 120 körüli volt a pulzusom. A legtöbb (és még mindig nyugalmi állapotról beszélek) 130 volt. Ezenkívül 3 hét alatt lefogytam 8 (!) kilót, pedig rendesen ettem. Sőt, mivel élveztem, hogy annyit ehetek, amennyit csak akarok, még többet is, mint előtte. Pedig hízékony vagyok, ka kicsit elengedem magam, 2 nap alatt összeszedek +1 kilót. Na, akkor már rájöttünk, hogy valami komoly dolog lehet. Mire orvoshoz kerültem, mély depresszióba estem, hülyeségeken gondolkodtam (holott én mindig is vidám voltam, és szerettem is élni). Azóta szedek Propil tio-uracilt a hormonok, és Tivoralt a pajzsmirígy méretének csökkentésére.


Hogy melyik hormonnak mi a magyar megfelelője, nem tudom, de leírom neked az első vérvétel eredményeit:


Hormon: Normális: Eredmény:


hTSH 0,4-4,0 0,015

T3 1,1-2,6 8,65

T4 58,0-161,0 233,0

Free T4 10,3-24,5 52,6

Anti Tg Ab 40-ig 3000,0

Anti TPO Ab 35-ig 893,0



Szépek, mi? Amikor az endokrinológus meglátta azt a 3000-est, nem akarta elhinni. Ez 75 embernek is elegendő lenne.


Tegnap voltam vérvételen a hormonok miatt és ultrahangon, hogy megnézzük, ugyan csökkent -e a pajzsmirígyeim mérete (végre csökkent!), kedden megyek az eredményekkel az endokrinológushoz. Már lassan puszipajtások leszünk, annyit járok hozzá... :) Ha jók lesznek a véreredmények, akkor elrendel egy 6 hetes szünetet, ami a gyógyszereket illeti. Aztán ismét egy ellenőrzés, és ha újra megnövekedik a hormonjaim száma, akkor tovább szedem a gyógyszert. Ha nem, akkor ismét 6 hét múlva találkozunk, és ha még akkor is minden rendben lesz, akkor abbahagyhatom a Propil tio-uracil szedését.


Mivel voltak olyan kedvesek-édesek-drágák-cukimukifalatok a laboratóriumban, nem úsztam meg 1 vérvétellel az egészet. Tegnap vettek vért tőlem, a hormonok miatt, és mivel be vagyok jelentkezve nutricionistához (szerdán megyek hozzá), egy teljes vérkép is kell a cukorral, holeszterol-trigliceriddel és a többivel. Úgyhogy ma is voltam vérvételen. Legközelebb megmondom a salteros kisasszonynak, hogy szívből kívánom, hogy őt is annyiszor szúrkálják, ahányszor engem. Mi az, hogy nem lehet a hormonokat meg a vérképet egy vérvétellel megúszni?! Kis rohadék!


Na szóval várom az eredményeket, reménykedek abban, hogy minden rendben van, és szerdán talán kapok egy olyan diétát, amivel nem fogok éhezni se, és még fogyni is fogok. Ezért volt jó nekem a 90 napos Még ha csak 2,5 hétig is... Tornázni nem volt időm, a vizsgák miatt, de még fogytam is...

2008. márc. 21. 08:33
Endokrinológus látott?
9. Pirosalma (válaszként erre: 6. - Zsuzsa88)
2008. márc. 21. 08:31

Szia, Zsuzsa!


A diéta (= étrend) hat a hormonokra - ahogyan sok más egyéb körülmény is -, hogy hogyan, az attól függ elsősorban, mekkora az energia- és a szénhidráttartalma. Ez főként szélsőséges esetekben igaz.

Mondok egy példát: ha nem eszel semmit, vagyis abszolút éhezel, akkor hosszabb távon csökkennek a pajzsmirigyhormonok (nem teljesen így van, de nem ez a lényeg), nő a növekedési hormon, csökken az IGF-I (ez olyan anabolikus hormon, tehát a felépítő foylamatokat növeli), csökken az inzulin (felépítő folyamatokra hat), nő a kortizol (lebontó folyamatok), és a nemi hormonok is csökkennek (nőkben a férfi nemi hormonok relatív szintje az ösztrogénekhez képest nőhet!).


(Bocs a sok hormonért, de az endokrinlógia szerintem a legérdekesebb terület:-) Na jó, a biokémia mellett:-)


Ami ebből a lényeg: a diétát ésszerűen kell összeállítani és kivitelezni, akkor nincs gond. De mivel a te esetedben elég komoly eltérések lehetnek, orvos ÉS dietetikus véleményét ki kell kérni.

A 90 napos hosszabb távon az energia- és szénhidrátbeviteltől függően hathat a hormonlis rendszerre, de ez minden más diétánál így van.


A 2,5 hét alatt 3 kg kissé gyors. De mint látható, megy a dolog. Persze ehhez azt is jó lenne ismerni, pontosan mennyi energiát fogyasztottál, és mennyit mozogtál (mert ha ehhez a fogyáshoz szinte koplalnod kellett, akkor más a helyzet).


Megkérdezhetem, pontosan mik a hormonális eltérések az esetedben? ÉS hogy milyen gyógyszert szedsz?


(Ha gondolod, írhatod priviben is.)

2008. márc. 20. 22:56
No? Valaki? Szerintetek merjek 1 picit kockáztatni, vagy ne?
2008. márc. 13. 21:19
Vagy szerintetek megtehetem azt, hogy mondjuk 2 havonta tartok egy 2 hetes diétát? Mert eddig semmi nem jött be, mindig rövid időn belül visszaszedtem a leadott kilókat, de ez valami fantasztikus. Imádom, és a bőröm is sokkal szebb, még ha nem is tornázom mellette. Szerintetek merjek egy picit kockáztatni? Állítólag nem hat rá olyan vészesen, csak ha már rendbejöttek a hormonjaim, nem kéne őket összezavarni... - mondják a nagyokosok, meg hogy tornázzak ás tornázzak.
2008. márc. 13. 21:15
A múltkor elkezdtem a 90 napos diétát. 2,5 hét alatt lement 3 kg. 73 voltam, 70 lettem. Könnyű, kényelmes, gyors eredmény, ami 1 hónap alatt sem jött vissza. És még mindig 70 vagyok. De abba kellett hagynom, mert megtudtam, hogy ez a diéta hat a hormonokra. Hiába szeretnék fogyni. Tornával inkább izmosodok, mint fogyok, és a súlyom is inkább nő, mint csökken, és nem szabad 90 napos diétáznom. 26-án megyek egy nutricionistához, aki személyreszabott diétát állít össze nekem, de addig is jó lenne kezdenem magammal valamit...
5. Zsuzsa88 (válaszként erre: 3. - 1a50c86bb0)
2008. márc. 13. 21:12
2005 tavaszán nőgyógyász által felírt fogamzásgátlót kezdtem szedni. Minden szükséges vizsgálaton átestem, mielőtt kiírta volna. Tehát elméletileg nem kellett volna, hogy baj legyen. Csak egy idő után (kb. 8 hónap múlva) olyan mértékben felborult a hormon-háztartásom, hogy az orvosok nem akarták elhinni. Jól bedolgozott a pajzsmirígyem. Előtte 68 kilós voltam. Akkor 3 hét alatt 8 kilót fogytam, pedig ugyanúgy ettem, mint azelőtt. 2005 decembere óta hormoncsökkentő gyógyszereket szedek, és lassan, de tartósan rakodnak a kilók... Tornával nagyon hosszú idő alatt nagyon keveset adok le, és az a gond, hogy ha tornázok, a zsír rögtön izommá válik, és én fogyni szeretnék. Jó példák erre a karjaim. Vastagok. Hiába szeretném leadni azt a pár centit onnan is, ha fekvőtámaszozok, vagy bármit csinálok, egyszerűen rögtön nő az izmom, és ma már olyan a bicepszem, hogy sok haveromat leszégyenítek vele... De ez egy lányon nem szép.
2008. márc. 13. 20:58
A lányomnak is ilyen problémája van, neki az orvos azt ajánlotta hogy mozogjon sokat, zsíros ételeket mellőzze(sült krumpli, rántott hús,pörköltek) egyen nagyon sok gyümölcsöt, és zöldség félét és sovány húsokat,csirke pulyka, hal,párolva, sütve.Melőzze az édességeket,tésztaféléket.Normál tészta helyett rizslisztes tésztát használunk, és diétás süteményeket sütünk.Nagyon finom zöldséges húsos ételeket lehet készíteni.A legfontosabb hogy naponta többször kell enni, de kevesebbet az eddiginél.Itt a hoxán nagyon sok zöldséges húsos ételt találsz, süteményben tudok segíteni ha kéred.
2008. márc. 13. 20:45
milyen hormonproblema?
2008. márc. 13. 20:42
Mindenhol azt olvasom, hogy ha nem hormonproblémái vannak az illetőnek, akkor ezzel és ezzel fogyhat. De akinek pont ebből az okból kifolyólag növekszik meg a súlya, az hogyan fogyhat le?! Ezt a kategóriát senki nem sorolja sehova...
2008. márc. 13. 20:40
Ha valaki hormonproblémákkal küzd, mi a fenével fogyhat le?!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook