Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gyógy- és fűszernövények fórum

Gyógy- és fűszernövények (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Gyógy- és fűszernövények

140. Lilibeth59 (válaszként erre: 138. - Adelusz84)
2011. júl. 29. 20:59

Én is tudok válaszolni, persze Szoknya is biztosan.

Rozmaringot lehet ültetni kertbe, télálló, az első évben fel kell kicsit kupcolni a földjét.

De lehet cserépben, ha már nagyobb, akkor dézsában is nevelni.

Lehet venni gyógynövényes boltokban is rozmaringot, nem drága.


A gyógynövényeket, főleg a virágost nem szabad megmosni, de fel kell aprítani, mielőtt elkezded szárítani. Ha megmosod, akkor pl. a virágport tuti kimosod belőle. Én egyébként is úgy tudom, hogy csak száraz növényt szabad leszedni, mikor "hétágra" süt a Nap, mert akkor a legmagasabb az illóolaj tartalma minden növénynek. A nedves növény megpenészesedik, nincs illóolaj tartalma, használhatatlan lesz.


A cickafarknak (csak a fehérnek) a virágját és a levelét, valamint mikor még nagyon zsenge, tehát nem fás a szára, akkor ezeket lehet gyűjteni. Tavasztól őszig lehet találni éppen kibújó cickafarkot, mikor még csak levele van, hát az nagyon jó, de keverni kell a virágzó növénnyel, így a kettő együtt a leghatásosabb.

139. adelusz84 (válaszként erre: 137. - Szoknya)
2011. júl. 29. 14:24
Visszaolvastam,hogy a cickafarknak a virágját szedjük meg a levelét is és összekeverni a kettőt,de a herbáriákban kapható teákban csak levél van? abban miért nincs virág?
138. adelusz84 (válaszként erre: 130. - Szoknya)
2011. júl. 29. 14:19

szia,olvastamhogy Te nagy gyógynövényes vagy.Én is zseretem őket meg iszom is őket.

Rozmaringot azt hol tudsz szedni? Szoktál belőle külsőleg krémet csinálni.

A cickafarkot meg kell mosni mielőtt megszáírítod vagy csak úgy ahogy van? Melyik részét szeded le?A levelét ugye?

137. Szoknya (válaszként erre: 136. - Lilibeth59)
2011. júl. 26. 09:38

Jó választás a picinek a kókuszlé!

Szerintem azért csak kipróbálom én is, mert mozgatja a fantáziámat ez a kókuszdolog, csak majd úgy készülök, hogy legyen sok ötletem, hogy pár napon belül elhasználjam.


Tojássampon, hát...1x próbáltam, nekem nem volt meggyözö, nem a tisztítóhatás, hanem olyan pfúj:))))))De csak nekem, attól még klassz lehet, sokan használják.

Mondjuk kevés a tojásmennyiség ami nálunk fogy, így van, hogy nincs is itthon, stb.

Jah és egyszer , mikor kisgyerek voltam, felütöttem 1 tojást és csirkekezdemény tollasodott benne...hát....azóta nem rajongom annyira:)


Úgyhogy ez az ellenkezés, pszichés. Néha rászánom magam, leginkább tükörtojás formájában, hogy mégiscsak egyek . Ételekbe sem nagyon fözöm bele, max süteménykészítésnél, 1 tojás pedig palacsinta tésztába...,rántott dolgokat szinte soha nem készítek..így a tojás olyan ha van ok..ha nincs akkor is ok:)

Ha rántott dolog, akkor sörtészta, de azt is ritkán, leginkább télen, isteni benne a tengeri hal , nyammm:)


na...jól elkanyarodtam a gyógynövénytöl, lehet levélben kellett volna ezt inkább..na már mindegy.....hát itt sem "érik " most semmi, mert csak esik+kellemetlen idö van, de lesz ez még jobb :))))

136. Lilibeth59 (válaszként erre: 135. - Szoknya)
2011. júl. 25. 19:22

Persze, elhasználom, csak azért írtam, hogy tudjátok, olyan sokáig közel sem áll el, mint amit lehet venni (bár így olcsóbb).

Szóval a tej az nagyon finom volt, unokám (8 hónapos múlt) csak úgy cuppogott, annyira ízlett neki, és semmi baja nem lett tőle, igaz, nem állati eredetű tej. Szóval a tejci nagyon finom!

Az olajat/vajat/zsírt is elhasználom, mára még van belőle, hajmosás előtt hajpakolás lesz belőle, aztán tojássamponnal (saját készítésű) mosom meg a hajam, öblítés almaecettel.

Sajnos, napok óta nem tudok szedni semmilyen gyógynövényt, most pl. jó lenne a rozmaring, de hát esős, borús időben nem érdemes szedni, illótartalma ilyenkor szinte semmi a növénynek.


Csiliszószt még nem csináltam, szívesen vennék én is egy jó receptet!

135. Szoknya (válaszként erre: 134. - Lilibeth59)
2011. júl. 25. 12:53

Jó, hogy megemlítetted, de ha belegondolunk , akkor kókusztejed van, és amikor abból van kis zsír is, elhazsnálod pár nap alatt,nem? Olyankor gyorsan mindenféle kényeztetö hajpakolást, börradírt, testkrémezést be lehet ezzel iktatani, s máris hipp-hopp elfogy.


Csak,mint ötlet...


Még nem voltam az ázsiai piacon, így még nem táraztam be belöle, de így akkor nem fogok egyenlöre.


Csiliszósz szoktatok csinálni? (mondjuk a receptek nem gyógynövényesek....de végülis a paprika még beleférne, ha nagyon kukacoskodok):)))

Cukormentes kellene, olyan mártogatósnak. Szárnyast, rákféléket szeretnék bele tunkolni..nyamm:)

2011. júl. 24. 18:03
Hát mégsem tanácsolom, hogy kókuszreszelékből kókuszzsírt készítsünk, igaz van kókusztej, meg olaj vagy zsír, de a kókuszzsír nem áll úgy el, mint amit lehet venni, abból valahogy kivonják a vizet, itthon azt nem tudom, hogy lehetne megoldani, így az itthon készült zsír hamar megromlik. Hűtőben pár napig eltartható, de sokáig nem.
2011. júl. 22. 19:46

Sajnos a kókuszzsír/olaj a hűtőben tartva reggelre vizet eresztett. Felül a kemény kókuszzsír, alatta víz, szóval így kevesebb lett a zsírom, de még így is megérte, mert maradt még bőven.

Szűrőbe tettem, és szépen lecsöpögött. Visszatettem a hűtőbe, most néztem, kőkemény az állaga, most már nincs víz alatta.

Jobb is, hogy hűtőben tartottam, mert szobahőmérsékleten olajszerű lett volna az állaga, és lehet, hogy nem vettem volna észre, hogy vizes.

132. Lilibeth59 (válaszként erre: 130. - Szoknya)
2011. júl. 21. 13:53

Nekem is van már sok cickafarkam, de ha látom, hogy sok van egy helyen, nem tudom megállni, hogy ne szedjek belőle. Talán ez a csalánon kívül a leggyakoribb gyógynövény, ami szinte mindenhol tenyészik... Persze, csak tiszta helyen szabad szedni, de ezt Te is tudod.


Majd írd meg, hogy miket vettél, én is imádok ilyen dolgokat vásárolgatni, ha nem is veszek meg sokmindent, de azért megnézem, megfogom, megszagolom..... és bizony, el is csábulok elég gyakran.

131. Lilibeth59 (válaszként erre: 125. - Zefex)
2011. júl. 21. 13:47

Jó is lenne, ha csak ilyen egyszerű lenne!


Így pontosan nem tudom - szerinti nem is lehet - megmondani, hogy mennyi kókuszreszelékből mennyi olaj/vaj lesz. Nekem lett bőven a 20 dkg-os reszelékből, és biztos, hogy nem mesterségesen fehérített vacak kókuszreszeléket vettem, mert akkor nem lenne az a finom kókuszillata a vajnak.


Írtam, hogy másodszorra - mikor már kicsi ideig forraltam lassan -, annak már semmi illata nincs, mármint az olajának.

130. Szoknya
2011. júl. 21. 08:53
Jah és tegnap felmentünk egy eddig ismeretlen dombra és alig gyöztem kapkodni a fejem...egy rakás cickafark (fehér:)))...hm...szedtem párat, most szárad! Megy hozzá az eddig gyüjtött 2 fejhez:)
129. Szoknya
2011. júl. 21. 08:49
-rendes:)))
128. Szoknya
2011. júl. 21. 08:48

Hétvégén vagy a jövö hétvégén még idöjárásfüggö, megyek rendes olyan piacra, ahol az ázsiaiak vásárolnak élelmiszert az üzletükbe (is, gondolom). Szóval sokat várok töle!

Biztosan kapok rendes kókuszreszeléket is! meg szeretnék egy rakás füszernövényt és szezámolajat, stbstbstb,.....

Szóval gyógynövényrészhez hozzátartozóan gyömbért is fogok venni mindenképpen, leforrázva nemcsak finom innivaló,de a háborgó gyomrot is megnyugatja:)

Aki rosszul van, hányingere van, ideális gyógynövényke, segít. Mézet is lehet bele tenni, ha valami nem bírja önmagában a csípösen friss ízeket.

127. Lilibeth59 (válaszként erre: 118. - Zefex)
2011. júl. 21. 07:32
Mindegy milyen rózsa, ha lehet válogatni, akkor a legerősebben illatozó, de ha nincs választási lehetőség, akkor az van, ami van....
126. zefex (válaszként erre: 123. - Lilibeth59)
2011. júl. 20. 21:51
Vajon honnan lehet tudni, melyik igazi? A papír, a csomagolás mindent kibír, engedélyeztetni nem kell, csak egy kis reklám.
125. zefex (válaszként erre: 123. - Lilibeth59)
2011. júl. 20. 21:47

Leforrázod a kakaót vajjal:)

Bocsi, nem tudtam ellenállni a kisördögnek.

Komolyra fordítva: mennyi kókuszreszelék kellett mennyi vajhoz?

2011. júl. 20. 21:44
Leszűrtem a főzött kókuszreszeléket, ennek nem volt annyi zsírja, mint a forrázottnak, kókusz illata sincs, úgyhogy ez tényleg sütéshez-főzéshez használható. A kókuszvíz (mert itt már kókusztejről sem lehet beszélni) pedig a fürdővizemben kötött ki, nagyon finom, puha lett a bőröm, máskor is erre fogom felhasználni.
123. Lilibeth59 (válaszként erre: 122. - Szoknya)
2011. júl. 20. 16:29

Ugyan, én is úgy olvastam, és kipróbáltam...


Sok sikert!!!!!


Bárcsak kakaóvajat tudnék így viszonylag olcsón készíteni. Ahol igazi hamisítatlan van, ott nagyon drága, a pasztilla formájú már gyanús, úgyhogy még agyalok egy darabig rajta.

Esetleg egy jó tipp?

122. Szoknya (válaszként erre: 121. - Lilibeth59)
2011. júl. 20. 16:17

Szuper vagy, köszi! S a szemed se rebbent a sok amatör kérdésen:)))


Na, így már teljesen világos a menetrend! Megcsinálom majd, csak kell keresnem bio reszeléket.

121. Lilibeth59 (válaszként erre: 120. - Szoknya)
2011. júl. 20. 15:30

Miután leforráztam, nem teszem hűtőbe, csak a spájzba (éléskamra). Így nem lesz nagyon hideg, aztán pár óra múlva turmixoltam, majd a már turmixolt kókuszos vizet szűrtem le,aminek már nem is víz, hanem inkább tejszerű lett az állaga. Jól kinyomkodtam a szűrőn maradt kókuszreszeléket is. A leszűrt "kókusztejet" tettem aztán a hűtőbe, aminek a tetején reggelre szépen ott volt vastagon a kókuszzsír. Aztán teáskanállal leszedtem, könnyen lejött, és egy szűrőre tettem, hogy jól kicsöpögjön belőle még a nedvesség, ha van benne. (nem sok, de azért csöpögött ki).


Tiszta üvegbe tettem a zsírt, hagytam a konyhában szobahőmérsékleten, össze is tottyadt, szépen egybeolvadt az egész. Ilyenkor már mindegy, hogy hűtőben vagy kamrában, esetleg fürdőszobában tartod. Ha hűtő, akkor zsír, ha melegebb helyen akkor olaj, a minőség ugyanaz.


A leszűrt tejci pedig nagyon ízlik (legalábbis nekem!)


Érdemes a leszűrt kókuszt mégegyszer, de már főzéssel felhasználni kókuszzsír/olaj készítéshez, de ezt már írtam. Nekem ez kb. estére lesz kész, majd megírom, hogy milyen lesz.


Arra figyelj, hogy tényleg bio kókuszreszeléket vegyél!!! Minden adaléktól mentes legyen.

120. Szoknya
2011. júl. 20. 14:47

Még kérdés ehhez:

-mikor leforráztad, állni hagytad, ..akkor hidegen szürted át utána, igaz?

mert olvastam, hogy hidegen a reszelékhez tapad a zsír és hogy fennmarad a szürön.

Vagy ez hülyeség?

És hogy lett belöle zsírod? Leszedted a tetejéröl a megkeményedett részt, vagy hogy? Esetleg az egész lé megszilárdul majd?(oke, hütöben vagy ha nincs nagyon meleg)


Bocs, de olvastam most hirtelen felbuzdulásból 36 féle variációt és nem világos a dolog.

119. zefex (válaszként erre: 118. - Szoknya)
2011. júl. 19. 15:26
Ültess több mogyoróbokrot, mert általában önmeddők, de ha van a környéken, odaviszi a szél.
118. zefex (válaszként erre: 117. - Lilibeth59)
2011. júl. 19. 15:20

Milyen rózsát használsz erre a célra?

Van 2 rózsatövem, állítólag szirupnak való. Nagyon illatos, de hamar elvirágzik, és egyre csökken, ahelyett, hogy nőne, és eddig még soha sem volt 4 szálnál több egyszerre.

Nem hinném, hogy damaszkuszi lenne, mert mélyvörös.

2011. júl. 17. 16:16

Hogy vannak a növénykéid és a kedves kis "háziállatok"?


Még mindig van zöldbab, amit szedni kell, nem is értem, leszedjük, aztán már ott a virág a helyén, pár nap és már megint ott lógicál a zöldbab. Bezzeg a borssó nem volt ilyen kitartó. Tized annyi sem volt, mint tavaly, pikk-pakk felsült, alig egy-két vödör jött le róla...


Nálatok biztos kellemes az idő, itt még mindig tikkasztó a hőség, főleg délután kibírhatatlan.

Csináltam megint rózsavizet, de hiába lesem a rózsáimat, nem akarnak virágozni, pedig rózsaolajat szeretnék még készíteni egy rózsaolajos hidratáló krémhez. De majdcsak....

116. Szoknya (válaszként erre: 114. - Zefex)
2011. júl. 14. 11:39

Hehehehee:)))..hm, jó kis paradicsomos hal, erre nem számítottam:)


Lehúzás megvolt tetüügyben, de hát...karcsú,mint a nád. Mármint kakukkfü:)

115. Szoknya (válaszként erre: 113. - Lilibeth59)
2011. júl. 14. 11:29

Ma reggel szebbek lettek, segített a lemosás és az elöbbiek. Viszont teszt alatt vannak és ma megint lemosom öket és ha holnapra nem múlik el, akkor megcsinálom a sós vizeset is..és ennyi. mást nem tehetek. Fáj a szívem az óriási , szinte bokorrá nött bazsalikomért,de majd kinö. A kakukkfü meg aprólevelü, nem nagyon tudom mosogatni,csak öblögetni, hát talán ez is valami.

Még hallottam azt is, hogy vágjam le öket teljesen...ha már majd nem seit más..és a felsö földréteget a lehullott állatoktól is szedjem le, töltsek újat és hagymam...hátha kinö majd.



Zöldbabokkal végeztél?:)

114. zefex (válaszként erre: 109. - Szoknya)
2011. júl. 13. 21:04

Paradicsomos konzerv és olajos ;-)

A fagyasztott hallal az a bajom, hogy 1/3-a jég.

A levéltetveket én is szoktam kézzel irtani, lehúzom a hajtásvégekről, kicsit fintorgok hozzá, kezet mosok, és elfelejtem az egészet.

2011. júl. 13. 18:50

Ha minden kötél szakad, még ezt megpróbálhatod:


Nagyon enyhe sós langyos ízzel mosd le a növénykéidet, szó szerint fürdesd meg őket, cérnakesztyűben, vagy egy ronggyal ahol van a tetű, szépen lehúzod a növényről.


Egy kicsit gusztustalan, de inkább, mint hogy tönkremenjenek szegény növénykéid, permetet tudom, hogy Te sem akarsz használni........

112. Szoknya (válaszként erre: 111. - Lilibeth59)
2011. júl. 13. 17:17

Sajnos most nem tudok mosószappant+diót beszerezni hirtelen, emiatt muszáj volt azzal, ami a kezem ügyében volt. Azt mondod, csak megelözésre jó a csalán?..pfff..na akkor most várhatom a csodát. Max kövér, gömbölyüek lesznek a tetvek:))


Viszont szedtem gyermekláncfüvet most az elöbb, éppen friss hajtás, nemrég vágták a füvet a parkban és most tele van minden vele. Az is elég keserü..szerinted?


Mindegy, ezt amit szedtem megszárítom,aztán majd jó lesz valamire még a gonosz tetvektöl függetlenül is.


Jah és láttam lándzsás útifüvet, de az forgalmas helyen volt, az nem jó, viszont majd szedek máshonnan. Mindenképpen szeretnék szirupot készíteni belöle+szárítani is, sokat köhécselt tavaly a lányom, s nem tudtam szerezni sehonnan szirupot akkor. Idén nem bízom a véletlenre, megcsinálom magam.

111. Lilibeth59 (válaszként erre: 110. - Szoknya)
2011. júl. 13. 16:12

Sima, minden adaléktól mentes mosószappanos vízzel mosd le a növénykéidet, tehetsz hozzá mosódiót is, akkor legalább 10 percig főzni kell, ha langyos, szűrés és lemosás. Pici almaecetet is tehetsz bele, ha már langyos, de tényleg csak keveset!


Még valami: mindegy, hogy milyen növény, a lényeg, hogy minél keserűbb legyen (pl. fehérüröm, ezerjófű), jó erős főzet belőle, és azzal lemosni a tetves növénykét.


Nekem mindegyik bevált, még a nagy rózsabokrokat sem permetezzük évek óta. Csalánlét is szoktam készíteni (nagyon büdi), de az inkább megelőzésre jó, no meg persze táplálja, erősíti a növénykéket a sok ásványi anyag, vitamin, ami kioldódik a csalánból.

Volt, hogy vödörben ázott a csalán, nem szűrtem le, csak zutty - belöttyintettem a rózsabokrok alá. Hát gyönyörűek lettek a rózsáim!!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook