Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2039. Mona32
2010. szept. 8. 18:56

5,8 millio-ot vettünk fel 20 évre chf alapon.

a szerzödéses összeg 1.380 ezer

a másik oldalon mindent leirtam....köszike

2038. nagycigi (válaszként erre: 2037. - Mona32)
2010. szept. 8. 16:26

Ez így kevés... :)


Mekkora kölcsönt vettetek fel?

És mekkora az épp lejáró megtakarítás?

(hány forint a havi és mennyi időre szólt, és milyen módozat?)

2037. Mona32
2010. szept. 8. 16:12

Sziasztok


Valaki volt ahsonló helyzetben?

A banktól vettünk fel kölcsönt anno 4 éve összesen 20 évre van még szóval 16 év. De most hogy a páromnak lejárt a havi megtakartítása, most jött a fundamenta hogy váltsuk ki a banktól a kölcsönt. Szerintettek jobban járunk igy ha ki váltjuk, vagy hagyjuk?

Valakinek valami vélemény? Fontos lenne a válasz!! Köszike

2036. nagycigi (válaszként erre: 2035. - Kicsivipo)
2010. szept. 3. 17:26

Ha az első befizetésed 2008. augusztusban volt (és értelemszerűen a második szeptemberben) akkor az első megtakarítási év 2009.júliusban végződött, a második pedig 2010. júliusban.

A harmadik 2010. augusztusban kezdődik, ennek az első "szakasza" aug-szept-okt-nov-dec-jan.

Tehát, ha csak az előző havi (augusztusi) befizetésed maradt el, akkor még januárig pótolhatod. Javaslom, keresd elő a szerződésedet, azon van egy számlaszám, amelyik 88000019-el kezdődik, a középső nyolc megegyezik a szerződésed számával, nos, erre utald át (egyszeri megbízás a bankodnak) az elmaradt összeget. A Fundamenta a "hatodik" hónapban tájékoztatja az ügyfelet az elmaradásról, és arról, hogy az adott hó 16-ig pótolhatja.

(ezt a napot nem tudom pontosan, de ha megnézed a bankszámládat, mikor próbálták másodszorra leemelni, akkor tudod a pontos napot, ameddig mindenképp be kell fizetned!

2035. kicsivipo (válaszként erre: 2027. - Nagycigi)
2010. szept. 3. 16:53

Szia nagycigi!

Ha jól olvasom akkor a periódusok szerint van elkönyvelve az ÁT.Én 2008 augusztusban kötöttem a szerződést, incassoval havi 20 ezer. Eddig mindig rendes fizető voltam, de most 2010 augusztusában mind a kétszer nem sikerült leemelniük a számláról.Most az általad leírtak szerint, ha én tudom pótolni most szept-ben akkor nem esek el az ÁT-től. Vagy ha most fizetem ki akkor ez már a következő szakasz első hónapja és bukom a támogatást.

Kérlek írj. köszönöm

2034. nonoyoyo
2010. szept. 3. 11:53
még egy kérdés eszembe jutott...:) állami támogatás szempontjából hogy néz az ki ha a legutolsó megtakarítási évben kiutalás miatt csak 4 hónapot fizetek? Konkrétan: szeptemberben kérem a kiutalást ami elvileg dec jan környékén megtörténik, de a megtakarítási évem júliusban újra kezdődött, így októberig max 4 hónapot tudok befizetni. Ez így nem bukta ugye?
2033. nagycigi (válaszként erre: 2032. - Kifutkati)
2010. szept. 3. 09:04

nem naptári év, hanem az első megtakarítási összeg befizetésétől számított 12 hónap!

tehát ne jan-febr-márc-ban számolj, hanem I-II-III (stb) hónapban.

És, ha a 6-3-3 ciklus valamelyikében elmaradás van, akkor azt pótolni csak abban a ciklusban tudod, később (pl. a következőben) már nem.

Pontosabban befizetheted a pénzt, de az ÁT-t nem kapod meg rá. Semmikor sem.

2032. kifutkati (válaszként erre: 2030. - Nagycigi)
2010. szept. 2. 22:52
Sziasztok, ezermillió bocs, hogy belekérdezek.... Hogy alakul a 6-9-12, ha a megtakarítás - mondjuk - februárban kezdődik? Az első 6 hónap júliusig tart, a következő 3 hónap októberig. Az ÁT igényléséig (december) nem telik el az újabb 3 hónap (az már a következő naptári év januárja), ebben az esetben az ÁT igénylésekor a két "vizsgált" ciklusban (február-október)befizetett összeg után írják jóvá az állami támogatást? A novemberi, decemberi befizetésre nem? Ha - tegyük fel - havi 20 eFt-os megtakarításom van, amivel a max. áll. támogatást veszem igénybe, akkor a következő decemberben sem kaphatom meg az "elmaradt" két hónapomra az áll.tám-t, vagy nem jól értem?
2031. nonoyoyo
2010. szept. 2. 22:46
köszönöm ismét a választ, azt hiszem mindent tudok:)
2030. nagycigi (válaszként erre: 2028. - Nonoyoyo)
2010. szept. 2. 22:06

szóval kapásból válaszolni - olyan, mintha csípőből tüzelnék... :)))

Nézzük:

első befizetés július - december második felében kérik az ÁT-t

utána márciusban, majd júniusban

és következik a december...

Tehát Te pótolhatod a júliust és az augusztust, és folyamatosan szept.okt-nov-dec

Ha anyagilag jobb, akkor a két elmúlt havit oszd el a többi között...


igen, jól érzed, a július előtti hónapokat, azokban a hónapokban nem érkezett pénz, nincs mire állami támogatást igényelni...


Potya: Az esetedben újrasorolást kell majd kérni. Úgy számolj, a kéréstől számított negyedik hónapban kapod a pénzt... (kiutalási időszak három hónapja!)

Ha eddig Te utaltad (vagy csekken fizetted) a pénzt, akkor a kérést követő két hónapban még fizethetsz, arra kapsz állami támogatást. A harmadikban már ne fizess, mert akkor teszik pénzzé az Államkincstárnál az állampapírokat, amiben a pénzed van, akkor már "le van zárva" a lakásszámlád.

Ha inkasszód volt, akkor automatikusan vonják, amíg lehet (szintén a kiutalási időszak második hónapjáig)

2029. kifutkati (válaszként erre: 2027. - Nagycigi)
2010. szept. 2. 22:00
Szia Nagycigi, miközben el vagyok zsibbadva a tudásodtól :-), feltűnt valami: "...És ezek a szerződések nyolc év után szabadfelhasználásúak, nem kell lakáscélt igazolni." A 8 év utáni "szabadfelhasználhatóság" nem szűnt meg? Én úgy tudom igen (2010. 07.01-től)
2028. nonoyoyo (válaszként erre: 2027. - Nagycigi)
2010. szept. 2. 21:36

Köszönöm szépen a kimerítő és segítőkész választ:) A 6-9-12 hónapot nem biztos hogy értem, de ha írok konkrétumot akkor gondolom te is tudsz azt írni:) Az első megtakarítást július hónapban fizettem be, ezek szerint az ápr máj jún havi állami támogatást elbuktam? Ha tegyük fel szeptember elején a júl aug szeptembert pótolom és ezt követően havonta tovább fizetek akkor arra már járhat az állami támogatás? Vagy ha fizetek be akkor az automatikusan április hónaptól egyenlítődik ki?

A potya kérdés arra vonatkozott, hogy ha kérem a kiutalást, az azt megelőző hónapban még fizethetek-e be állami támogatás reményében?:)

2027. nagycigi (válaszként erre: 2026. - Nonoyoyo)
2010. szept. 2. 21:10

Továbbfizetés - teljesen rendben van.

Szüneteltetés - nem túl jó (mert nincs pénz) de nem tragikus

Nyugodtan fizesd tovább, ha van pénzed, és megkapod az állami támogatást is.

Elmondom a folyamatot:

Alaphelyzetben adott egy megtakarítási idő (ami alatt az összegyült, és állami támogatással, kamattal megfejelt összeget "saját megtakarításnak" nevezik. Kb ugyanekkora összeget lehet "lakáskölcsön"-ként igényelni.

A két pénz együtt a "szerződéses összeg".

Vegyük észre (tanárom kedvenc szavajárása volt), hogy hosszabb megtakarításhoz magasabb szerződéses öszeg tartozik, Te azonban a rövidebbhez tartozó szerződséses összeget vállaltad. Tehát: amikor szükséged lesz a pénzre, már sokkal több a saját megtakarításod, mint a szerz.összeg fele, így kevesebb lakáskölcsönt kapnál. (ha módosítod a szerz. összeget, akkor jár annyi hitel, amennyi a megtakarításod)

Nadebár...!!! Te kihagytál néhány (6?) hónapot. Ennek akkor van jelentősége, ha a lakáskölcsönre is szükséged lesz, mert létezik egy viszonszám, amit teljesítenie kell a szerződésnek. Ez csak akkor teljesül, ha a megtakarítási idő alatt pontosan beérkezik a vállalt összeg. Kimaradás esetén néhány hónappal (a kimaradottakkal) tovább kell fizetni, hogy elérd a célértékszámot - és ekkor jogosult leszel a lakáskölcsönre.

Még valami...

Az államkincstártól nem havonként jön az állami támogatás, hanem:

az első havi megtakarítás befizetésétől számítva a hatodik hónap második felében vizsgáljuk, megvan-e a hathavi befizetés. Ha megvan, jelezzük a MAK-nak, jöhet az ÁT. A kilencediki hónapban, ás a tizenkettedik hónapban ugyanígy, majd ismét 6-9-12 a vizsgálódás hónap.

Számolj utána: mikor fizetted be az első részt?

aztán nézd meg, hol tart most a szerződésed.

Ha pl. a fenti szakaszok valamelyikének az elején, akkor nem tudsz visszapótolni. Ha a vége felé, akkor a szakasz előző hónapjait bepótolhatod, mert ha az ellenörzés idejéig (pl.a hónap 16-ig) megjön a (6-3-3) havi összeg, akkor nem csúszol el...

Legkedvezőtlenebb esetben valamelyik szakasz első hónapjában vagy, és akkor nem tudsz pótolni...


Remélem, érthetően írtam le a folyamatot...

Ha nem, kérdezz nyugodtan!

A potyakérdést én nem értem eléggé... :)))


Általában minden hó 10-e körül vonják le, ha inkasszó van, de addigtra kell bejönni a csekknek, átutalásnak is. Ha nincs pőénz a számlán, 15 körül ismét megpróbálják lekérni, tehát max addigra ott kell lenni csekknek, átutalásnak is. Ha viszont arra gondolsz, hogy nem kérted a kiutalást, hanem folytattad a megtakarítást, és ezt meddig teheted: a szerződésed módozatától függően változó, a lényeg, hogy összesen nyolc évig kapsz állami támogatást. Pl. a 324 módozatnál 93 hónapig fizetheted, a 423-nál 95 hónapig (egyik sem nyolc év, de a kiutalási időszak három hónapjával már betelik. És ezek a szerződések nyolc év után szabadfelhasználásúak, nem kell lakáscélt igazolni. Ha pl. Neked 321-es volt, az 48 hónapos, de módosítás nélkül fizetheted tovább (erről fentebb írtam)a 93. hónapig

2026. nonoyoyo
2010. szept. 2. 16:48

Sziasztok!


Próbáltam itt utánaolvasgatni, hátha találok választ a kérdésemre de nem sikerült.

Van egy meglévő szerződésem, ami már kiutalható, de mivel nem tudtam lakáscélra a pénzt felhasználni ezért tovább fizettem. Március óta nem tudtam fizetni, most viszont újra megengedik a körülmények, de nem tudom érdemes-e fizetgetni. Az állami támogatás szempontjából érdemes visszamenőleg rendezni a "tartozást", ill. ha ezt nem rendezem, de havonta úgyanúgy fizetem a 20ezreket akkor kaphatok még állami támogatást?

Még egy potya kérdésem lenne ezek után: meddig lehet max befizetést teljesíteni, van megadott határidő a kiutalás időpontja előtt?

Bocsi, hogy itt kérdezek, de a telefonos ügyfélszolgálattal nem sokra megyek, mailben meg nem válaszoltak.

Köszönöm előre is a segítséget és a válaszokat!:)

2025. nagycigi (válaszként erre: 2024. - Nagycigi)
2010. aug. 31. 11:56
és mégvalami: amennyiben a havi költségvetésed bírja, az előtörlesztéskor, vagy legkésőbb Funda LK visszafizetésekor nyiss még egy 321/20.000.- ltp-t, mert lejártakor (további 48 hónap - kb. 10. ill.14. év) kapsz 1,3 mFt-ot, amivel végtörleszthetsz!
2024. nagycigi (válaszként erre: 2023. - Csumpedro)
2010. aug. 31. 11:50

Houghw...vagyhogymongyákazindiánok...! :))

JÓL ÉRTETTED!


Remélem, nem hagytad ki, hogy 6 mFt forg. értékű ingatlanra csak 4,2 milla hitelt kapsz! ÖSSZESEN! (pl. ha a Funda AÁK-t, vagy LK-t akarod igénybe venni az is a jelzálogos hitelek közé tartozik, az is a forgalmi érték 70%-os határát terheli)


TEHÁT: MINDENKÉPP KELL EGY MÁSIK HASONLÓ ÉRTÉKŰ INGATLANT IS BEVONNI A JELZÁLOG-HITELBE, hogy meglegyen a vásárláshoz szükséges összeg.


Az elképzelésed forintosítva, mai feltételekkel:

20 évre 5 mFt 421/20.000.- ltp-vel kombinálva, havi 55-56.000.- Ft. Az előtörlesztés után marad 50-52.000.- öt és fél évig, (ez a Funda LK és a banki törl. együtt) majd marad a bank felé havi 17-18.000.- a huszadik év végéig.


Lehet, hogy ennél kedvezőbb banki hitelre lesz lehetőseged jövőre, mert a lakásvásárlás támogatását valamilyen formában megoldják addigra.

2023. Csumpedro
2010. aug. 30. 21:57

Köszönöm a választ Nagycigi!

Közben még egyszer átrágtam magamban a dolgot. Úgy gondoltam, hogy Funda kombi hitelt kéne felvennem. Én így értelmezem ezt: Kötnék egy 49hónapos Fundát havi 20000 Ft befizetéssel. 12 hónap múlva felvennék egy banktól 5 milliót, 1 milliót hozzáraknék meglévő önerőből. Így megvehetném a lakást. Értelmezésem szerint a következő 37 hónapban kell fizetnem a 20000 Ft-ot + a banki hitel kamatát és kezelési költségét (ami remélem kijön max. 40000 Ft-ra, bár nem tudom hogy akkor hány évre kéne felvenni a banki hitelt). Ezután 3 hónapig a kb. 40000-et kell fizetni, majd elkezdődne 65 hónapon keresztül a Fundás lakáskölcsön törlesztése, ami fix 34132 Ft. Ez ebben az időszakban a banknak megy végülis, + az egész felvehető összeg a bankba megy. Utána is lenne még vissza a banki hitelből kb 2 millió, amit már mint sima banki törlesztőrészletet fizetnék vissza annyi éven keresztül, hogy havonta ne legyen több terhem 60000 Ft-nál. Így lehet hogy 13-14 év alatt törlesztek mindent, de sosem kéne havi 60000-nél többet fizetni. Remélem ez tényleg így van és nem értem félre az egészet.

2022. nagycigi (válaszként erre: 2019. - Kifutkati)
2010. aug. 29. 21:26
:)
2021. nagycigi (válaszként erre: 2020. - Csumpedro)
2010. aug. 29. 21:25

Számoljunk visszafele...

6 milliós lakásra kb. 4,2 mFt hitel kaphatsz, összesen.... Ennyit érdemes banktól kérni, de mert ez kevés, kell saját készpénz is...

(vakmerő vállakozás az, amikor a család valamelyik tehermentes ingatlanját is bevonják a projektbe, pl. a kettő együtt ér 10-12 milliót, akkor már megkaphatod a vásárolni kívánt lakásra a szükséges 6 millát, és írásodból kitűnik, törleszteni is tudnád... de figyelmeztetlek korábban ebbe sokan belebuktak, mert, ha nem bírod fizetni, mindkét ingatlannak lőttek...)

Szóval ha most nekivágsz két fundamentával (havi 40.000.-, 4 év, egyinél Te a másiknál a társad a kedvezményezett) akkor négy év múlva a kettőre min. 2,65 mFt-t kapsz, de közben két évig párhuzamosan kell fizetned a Funda betétet, és a banki törlesztést. (kb. 50.000.-/hó, 20 évre)

Viszont, ha a zsebed bírja további négy évig, akkor az összegyűlt pénzzel kiválthatod a banki hitelt, és Funda lakáskölcsön sem kellett...

Csökkenthető a havi teher, ha húsz helyett harminc évre kéred a hitelt...a hosszú futamidő nem érdekes, mert a felvételtől hat év múlva úgyis vége.... (ez azonban a lakásvásárlástól hat évig havi 90.000. körüli terhet jelent....)

Azonnali áthidaló kölcsönt nyolcéves Fundára nem adnak (most még...de két év múlva... ki tujda...?!?) Áthidalót igen, de csak az 5-6. évben,(mikor a szerz.összeg 25%-a összegyűlik) akkor meg minek...

Szóval, indulásnak két 321/20.000.- módozatú ltp, aztán, a lakásvásárlás idején módosítjuk, az akkori feltételenek megfelelően...

2020. Csumpedro
2010. aug. 28. 15:59

Sziasztok!

Kérlek segítsetek valami jó megoldást találni. Lakást szeretnék vásárolni két év múlva kb. 6000000 Ft értékben. Havonta 60000 Ft-ot tudnék erre a célra félretenni. Mi lenne a legjobb megoldás, hogy 10 év alatt megszabaduljak minden adósságomtól?

Ha Funda + banki hitelt, vagy azonnali áthidaló kölcsönt választok, akkor 8 év befizetés után kell elkezdenem a lakáshitel törlesztését, ami onnantól kezdve még igen sok év. Attól is félek, hogy a bankkölcsön kamatai változnak és idővel többet kellene fizetnem. Van így erre valami jó megoldás, vagy álomvilágban élek és nem fog menni a dolog?

2019. kifutkati (válaszként erre: 2018. - Nagycigi)
2010. aug. 27. 22:21
Nagyciginek köszi
2018. nagycigi (válaszként erre: 2015. - Kifutkati)
2010. aug. 26. 10:06

sajnos, ebben nem tudok érdemben segíteni.

Próbáld meg a Váci utca 19-21-ben, a kp-ban, vagy a II.Tölgyfa u. 24-ben (ügyfélszolgálat)

2017. nagycigi (válaszként erre: 2016. - Esztus-mirmur)
2010. aug. 26. 09:52

szóval...

Ha csak a Funda ltp esetén kéred az Azonnali Áthidaló Kölcsönt, akkor a teljes futamidő (megtakarítás és lakáskölcsön törlesztése) 67+3+88 hónap, azaz több, mint 13 év, a havi teher az AÁK felvételétől számítva 55 hónapig 20.000.- (betét) 34.358.- (kamat) majd 3 hónapig 34.358, ezt követően a "lakáskölcsön" rész törlesztése 88 hónapig: 34.720.-

Ha banki hitelt kérsz (pl. 25 évre) akkor, amikor kell a mondjuk 4,3 millió (annyi, amennyit a Fundából kapsz)akkor a havi teher a következőképp alakul Funda betét 20.000.- " banki törlesztés: kb.33.000.- kb. 8 éven keresztül...

Nem a 420-as ltp kell választanod, hanem a 321-et (itt magasabb - 3% - a betéti kamat!) ez ugyan 48 hónapos, de nyugodtan lehet 93 hónapig fizetni a megtakarításokat, és akkor kapsz 2.7 milliót, amihez még a lakáskölcsön részt is elkérheted, ha szükséges...(a szerz. összeget olyanra kell módosítani, amennyi még a banki hitelből hátra van) Most, hogy jobban átszámoltam,

módosítanom kell a tegnapit, marad egy kevés a banki hitelből, mondjuk a negyede, havi 8.000.-

vagy csak a Funda lakáskölcsön, de azt akkor lehet kiszámolni, ha tudod mennyit veszel fel...

Ezen kívül sok féle variáció lehetséges, pl. ltp-vel kombinált banki hitel, de semmiképp nem 4xx módozat, mert annál 1 % a betéti kamat, a 3xx-nél 3%!

Az OTP nem elengedi a számlanyitási díjat, hanem (úgy tudom) valszeg a végén számítja fel, és az OTP-hez Neked kell bemenni, sorbaállni, ha egyáltalán ott van az, aki érti az ltp-t, és csak velük csinálhatod a kombi-hitelt, a Funda meg helybe megy hozzád, és a számodra legjobb konstrukciót kínáló bankkal köti a kombihitelt...

Szóval azért ez sem mindegy...

2016. Esztus-mirmur (válaszként erre: 2006. - Nagycigi)
2010. aug. 26. 08:41

Csak, hogy jól értem-e az általad ajánlott dolgot...

Az tuti, hogy nekem 1vagy max. 2év múlva kell a pénz. Tehát akkor 7 vagy 6évig fizetek kb. 38.000+ 20.000-et (ha pl. felvettem 5milliót valahonnan) és 8év után annyi marad a 25éves hitelemből, hogy azt ki tudom csengetni csak a megtakarításomból?! Tehát 8év után tehermentes vagyok?!


Egyébként az én igazi nagy dilemmám az, hogy fundás vagy otp-s ltp-t kössek-e. Ugyanis az otp-nél többek között most nincs számlanyitási díj viszont a funda kedvezőbb kamatra ad hitelt ha pl. megvárom a két évet. Valami tanács?! ;)

2015. kifutkati
2010. aug. 25. 23:53
Sziasztok, elolvastam az utolsó jónéhány hozzászólást, úgy látom vannak Fundamenta szakemberek. Elsősorban az ő segítségüket kérném, de "minden megoldás érdekel". Öreg korom ellenére fősulira járok, szakdolgozathoz keresek anyagokat. A téma: A közmű beruházások finanszírozása a lakás-takarékpénztári konstrukciókkal. Ha valaki tudna segíteni ebben a témában készült Fundamentás (OTP-s) felmérés, elemzés, statisztika.... bármi "megszerzésében", annak előre is nagyon nagyon hálásan megköszönöm. Üdv.: Kifut Kati (kifutkati@vipmail.hu)
2014. nagycigi (válaszként erre: 2013. - Henamilla)
2010. aug. 25. 20:43
hívd a 06-1-4118181-et, - türelemmel :)) - ez a callcenterünk....
2013. Henamilla
2010. aug. 25. 19:48
ok.köszi.akkor utánanézek.
2012. GyG007 (válaszként erre: 2011. - Henamilla)
2010. aug. 25. 19:40
Lista tudomásom szerint nincs, illetve publikus nincs, de nem hiszem, hogy a környéken ne lenne személyi bankár, ha nincs, akkor szólj, mert odaköltözök, itt mifelénk jó sokan vagyunk. :D
2011. Henamilla
2010. aug. 25. 19:14

Szia Nagycigi,

azt honnan lehet megtudni,hogy adott városban létezik-e Fundamenta személyi bankár.

Nincs egy lista,ahol a Fundamenta hivatalos bankárai fel vannak sorolva?


köszi.

2010. nagycigi (válaszként erre: 2008. - Esztus-mirmur)
2010. aug. 25. 19:00

nem egészen, mert nyolc év alatt 558.000.- Ft állami támogatást zsebelsz be...(ha a négy évre nyitott ltp-t nyolc évig fizeted...és kb nyolc év (96 hónap) múlva semmit!!! se bank, se Funda!

Viszont AÁK-val 67+3+88=158 hónap=kb.13 évig!!!

és a négy évnyi plussz ÁT (ami a meghosszabított ltp-re bejön) helyett fizetsz 58 hónapig harmincvalahányezer kamatot...

de számoljátok át a személyi bankárral...! :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook