Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Élesztőt hol lehet most kapni? fórum

Élesztőt hol lehet most kapni? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6
143. jucika33 (válaszként erre: 59. - Syria)
2020. márc. 23. 06:56
Akkor majd begyújtunk az udvaron fával. Újratanuljuk őseink technikáit.
142. Guruljka (válaszként erre: 141. - Vidéki3)
2020. márc. 23. 00:59
Köszönöm! Kicsit összefutott a nyál a számban, férjem szavával: nyálba lábadt a szám. :D
2020. márc. 22. 19:45

Lányok (fiúk, ha vannak)! Lehet, olvasnak minket? ;-) Felesborsó receptet kerestem, ez volt a nyitókép:

[link]

2020. márc. 22. 19:01

Sütni meg így írja:


"A kenyérlisztet megszitáljuk dagasztóteknőben, letakarjuk. Egyik végébe beletesszük a cőköt és vegyítünk langyos vizet egy tálban. 5 kg lisztre körülbelül 6 liter langyos vizet számítunk, melybe 3 tetézett evőkanál sót tesztink. Ezt a vizet rászűrjük a cőkre a teknőbe és először összevegyítjük a cőköt, azután az egész lisztet és háromnegyed óra hosszat dagasztjuk a tésztát. Ekkor hólyagzik. A teknő oldaláról hozzákeverjük a tésztát, liszttel meghintjük és letakarjuk. A fehér kenyeret másfél óráig, a barna kenyeret két óra hosszáig kelni hagyjuk meleg helyen. Ekkor a szakajtókosarakba kenyérruhát teszünk, meghintjük liszttel, a tésztát felgyúrjuk és a sima felét tesszük a kosár aljába, a másikat meghintjük liszttel és ujjainkkal szintén szépen elsimítjuk. A takarót összehajtjuk rajta és még kelni hagyjuk.

Tehetünk krumplit is a kenyérbe, Egy kilogrammot megfőzünk, meghámozunk, megreszeljük s melegen a kovászhoz verjük. 1 kilogrammot a fenti mértékhez értek.


Vannak híres jó gazdasszonyok, akik este megdagasztják a tésztát hideg vízzel és másnap reggel vetik be."

2020. márc. 22. 17:37

És végül:


A cők.

A cők úggy készül, hogy a kovászt nm a kenyértésztából veszük ki, hanem egyenesen a tálból, melyben az élesztő megkelt. Én ezzel szoktam sütni, Éspedig azért, mert az élesztővel sült kenyér hamar megédesedik és nyáron hamar megromlik. A kovásszal sült kenyér könnyen megsavanyodik. A cőkkel és élesztóvel vegyesen sült kenyér a legjobb."

2020. márc. 22. 17:33

Az élesztőt sem csak simán beleteszi a tésztába, de cukrot se használ:


"Az élesztőt langyos vízben elmorzsáljuk és még töltünk hozzá olyan vizet, melyben köménymagot és egy fej hagymát főztünk, vagy csak köménymagot. Azután liszttel kalácstészta keméynségűvé verjük, addig, míg hólyagzik. Liszttel behintjük, letakarjuk és melege helyre tesszük."

137. Guruljka (válaszként erre: 132. - Guruljka)
2020. márc. 22. 17:19

A pár:

(nincs kedvem fotózgatni)


Komlóspár: Ezt élesztő helyett használhatjuk. Csak ez később kel meg, mint az élesztő. Két jó liter búzakorpát leforrázunk egy és egynegyed liter forró vízzel, melyben egy összemarék komlóvirágot néhány percig főztünk. Jól összekeverjük. Mikor langyosra hűlt, zselmlye nagyságú friss kelt tésztát, mit kenyérsütéskor hagyhatunk meg, nagyon összegyúrunk vele. Azután dió nagyságó lapos pogácsákat formálva, megszáírtjuk lapítőn tüllel letakarva. Száradés közben apró részekre tördeljük. Ezt a komlóspárt szellős helyen zacskókban tartjuk és használatkor egy kenyérre egy félmarékkal számítunk.

136. Guruljka (válaszként erre: 134. - Syria)
2020. márc. 22. 15:11

A könyv, amiből idézek, az Erdélyi Konyha, írta Sz.Bene Ilonka lelkészfeleség eredetileg 1928-ban.

Én egy utánnyomását vettem meg lassan 20 éve, és nekem sok receptje ismerős, mert Nagyanyám szintén azon a környéken élt, mint Bene Ilonka, azaz az ételek elkészítését azonos módon tanulhatták. Szóval az én számomra ez a szakácskönyv nem beszél butaságokat.


"A kovászt sütéskor a kenyértésztából hagyjuk, egy kis liszttel keményebbre gyúrjuk, beletesszük egy liszttel meghintett kovásztartóba, közepébe teszünk egy kis sót, liszttel meghintjük a tetejét, hogy ne kérgesedjék meg, és ezzel sütönk a következő alkalommal."

135. Guruljka (válaszként erre: 134. - Syria)
2020. márc. 22. 14:27

Az angol pékfiúknak valami nagyon régi kovészuk van, mutatták egyszer. Elég rémes látvány volt.

A receptjeiket élesztőre alkalmazták, meg sütőporra.

134. syria (válaszként erre: 133. - Guruljka)
2020. márc. 22. 14:06
Szóval nem tutujgatták napokig a kovászt. :)
133. Guruljka (válaszként erre: 130. - Syria)
2020. márc. 22. 13:54
A kenyeret hagyományosan kovásszal sütötték, amit az előző kenyér tésztájából csíptek le.
132. Guruljka (válaszként erre: 123. - Vidéki3)
2020. márc. 22. 13:53
A pár receptjét kikeresem, az egyik régi szakácskönyvemben megvan. Jó lenne szkennelni, de azt most nem tudok. Talán majd a fiam be tudja fotózni este.
131. vidéki3 (válaszként erre: 130. - Syria)
2020. márc. 22. 11:34
Nem bizony, és egy hétig finom volt. Kemencében sütött mindent. Azt sem tudom már meg, honnan tudta mennyi csutkaszár kell a kemencébe, meddig kell égnie, mi milyen sorrendben kerül be. Sem égett, sem nyers nem volt semmi. Míg élek hálás szívvel gondolok rá.
130. syria (válaszként erre: 123. - Vidéki3)
2020. márc. 22. 11:10
És nem kellett neki élesztő a finom házi kenyérhez. :) Csak hát ő tudta a titkot.
129. vidéki3 (válaszként erre: 128. - Bozsu55)
2020. márc. 22. 10:56
Most, hogy mondod, lehet. Ez a'60-as évek elején volt. "Fejadagot" kaptak a tsz-tagok búzából, azt elvitték a malomba "őrletni" ;-). Talán onnan kapták a nagyiék a korpát. Nagymamám alig ütötte a 40 kilót, inkább 39 :-) volt. Elkísérte tatát, és felügyelte, hogy biztos a mi búzánkat őrlik. Meg volt első liszt is, talán a kalácsot sütötte abból.
128. bozsu55 (válaszként erre: 123. - Vidéki3)
2020. márc. 22. 10:42
Emlékszem, talán korpa volt benne, a színe arra enged következtetni..
127. syria (válaszként erre: 111. - Globus)
2020. márc. 22. 10:22
Ha leesik belőle egy darab, a hangyáknak se kell. Valószínűleg, mert tele van rakva tartósítószerrel.
2020. márc. 22. 09:46

Nálunk már sehol.

Szárítottat sem.

125. Lávli* (válaszként erre: 113. - Guruljka)
2020. márc. 22. 09:12
Én szoktam venni toastot. Az pont beleillik a szendvicssütőbe, rásül a pár karika kolbász zsírja, a szelet sajt beleolvad, kívül megpirul ropogósra, nyámi 😋😊 A többi kenyeret meg megsütöm.
124. lolita2112 (válaszként erre: 121. - VendrinerPiroska)
2020. márc. 22. 08:55
en sem szeretem az elore szeletelt kenyeret,mert nalunk mar mindenre hasonlit az ize cask kenyerre nem,de kapni azrt jo kenyeret is meg!
2020. márc. 22. 08:46

Adatlapomon az ír vekni. Kicsit buci, kicsit formátlan, de a mienk ;-)

Csütörtökön sütöttem. Ma ette meg a maradék serclit a fiókám. Azt mondta, ezt ismételhetem.

Drága nagymamám jutott eszembe a héten többször. (Máskor is egyébként). Néhány dolgot nem kérdeztem tőle, csak ámultam annak idején. Nyáron készített párt, nem tudom valaki ismeri- e. Komlóból és nem tudom miből készített egy masszát, olyan tapasztós sár színű-formájú volt. Olyan féltenyérnyi "óriás galuska"-szerűt formázott, és sütőteknő méretű rostaanyagú valamin szárította a napon. Majd vászonzacskóba a kamrába. Ebből készítette a kovászt.

2020. márc. 21. 23:29
Nekem van príma kenyérszeletelő késem, de a fiam szeleteltetési mániája miatt nem használjuk.
121. VendrinerPiroska (válaszként erre: 120. - VendrinerPiroska)
2020. márc. 21. 23:21
Én általában így veszem a kenyerem. Nem szeretem, amit előre leszeletelnek.
120. VendrinerPiroska (válaszként erre: 116. - Globus)
2020. márc. 21. 23:20
Az Intersparban magad szeletelheted géppel. A Coop/Lipóti szeleteli az általad választott kenyeret, sőt az összes pékség is a környéken. Én általában Eddig még sehol nem tapasztaltam, hogy egy forinttal többet kértek volna érte.
119. andi6020 (válaszként erre: 116. - Globus)
2020. márc. 21. 22:49

Auchanban pl van kenyérszeletelő gép.

Lidlben szintén.

118. Guruljka (válaszként erre: 115. - VendrinerPiroska)
2020. márc. 21. 22:42

Egy időben a szeletelt kenyér valamivel drágább volt.

Ez az újabb fajta gép egy mozzanattal vágja szeletekre a kenyeret, a zacskót is a gépen keresztül húzza rá az eladó.

117. Lávli* (válaszként erre: 115. - VendrinerPiroska)
2020. márc. 21. 21:47
Olyan 5-6 éve Pesten a Mester utcában egy pékségben 50 forintért szeleteltek. Azóta nem tudom, hogy alakult ott.
116. globus (válaszként erre: 115. - VendrinerPiroska)
2020. márc. 21. 21:43
Úgy tudom, nagyobb áruházban ilyesmire nincs lehetőség, pénzért sem. Van, amit eleve úgy árulnak. A kedvenc házi kenyeremet nem vágják fel, sőt félbe sem, ha csak felére lenne szükségem.
115. VendrinerPiroska (válaszként erre: 113. - Guruljka)
2020. márc. 21. 21:40
Van olyan hely, ahol fizetni kell a felszeleteltetésért is?
114. PöttyösPanka (válaszként erre: 66. - Unom)
2020. márc. 21. 21:17

Szabi a pék tegnap indított kovász nevelés videó tanfolyamot. Keress rá.

Én is kovásszal sütök kenyeret. De őszintén szólva a kovászt kaptam, mert az enyém nem sikerült. Kérdezz körbe, hátha tud neked is valaki adni.

Én is vettem 10kg lisztet, mert gyorsan fogy, és nincs kedvem kétnaponta boltba szaladgálni sem lisztért, sem kenyérért.

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook