Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Egri csillagok kérdéssor! Te mit válaszolnál? fórum

Egri csillagok kérdéssor! Te mit válaszolnál? (beszélgetős fórum)

1 2 3
8. Pné Veronika (válaszként erre: 3. - Dogiz)
2009. júl. 26. 18:38

Kedves dogiz! Talán te is pedagógus vagy?

Nem az a probléma, hogy nem tudja megoldani, hanem, hogy én nem vagyok biztos benne, hogy jót fog-e írni. Nem azt kértem, hogy oldják meg helyette a feladatot, hanem, hogy mi a véleményük. Jelzem, én is többször elolvastam már a könyvet, a filmet is többször láttam, mégis van olyan kérdés, amin el kellene gondolkozzak, de még úgy sem biztos, hogy tudnám rá a tökéletes választ.

Mivel fiúgyerek, még élvezi is az olvasást, "fekszik neki", főleg a csatákról tud a testvérének kiselőadást tartani.

De attól még, hogy megkérdeztem a többieket, nem ők fogják megoldani, a gyerek meg úgysem hoxázik!!!

2009. júl. 26. 18:36
Helyesírási hibákért elnézést, de egy idő után összefolynak a betűk.
6. anaterra (válaszként erre: 1. - Pné Veronika)
2009. júl. 26. 18:34

1; 1552-es egri ostrom/diadal az alapja. A könyv megemlíti 1541-es országszakadást, mikor Magyrország 3 részre szakad. Szapolyai János halála, gyermek János király és Fráter György mesterkedései. 1552-ben az egri ostrom volt az utolsó csata, utána visszavonultak a törökök (hatósugár elmélet).

2; ez egy gyereknek relatív. Nekem a történelmi elemek.

3; Pl. mikor elrabolták Bornemissza Gergely fiát (Jancsikát, akkor Vicuska a törökökön is átjutva ment be Eger várába és Dobó István kifejezett kérésére sem kereste fel párját, Gergőt, nehogy megzavarja az ostrom alatt. A szerelem és a gyerek keresése mellett is elsődleges fontosságú volt a vár és egyben a haza megvédése, hisz nem volt több vár, ami feltartóztatta volna a törököt. Vagy amikor gyerekekként fürödtek a patakban, Gergő már akkor nagyon vigyázott Vicuskára. Mikor Jumurdzsák (már nem tudom hogy írják) elrabolta őket, Gergő bátran viselkedett és mikor elszöktek, azonnal értesítette Dobóékat a törökök jelenlétéről. Szorosan összekapcsolódik a szerelmük és a haza védelme. Bornemissza Gergő Eger várának volt katonája.

3; "fekete kávé", Török Bálint elrablása, Buda elfoglalása 1541-ben, ország 3 részre szakadása, talizmán: Jumurdzsák-é, bármit megtenne azért, hogy visszaszerezze, hisz szerinte sebezhetővé válik vélküle, Vicuskát is megsebesíti és a talzmánnak visszaszerzése okozza halálát, koporsó: Dobó István a csata utolsó napján rakja ki a várra. Ezzel szombolizálva, hogy vagy mindannyian meghalnak vagy győznek: "inkább kevés oroszlán, mint sok nyúl" híres mondata Dobónak. Az ostromot végül megnyerik, miután elvonul a török had.

5; erre már nem emlékszem

6; már írtam

7; nem tudom

8; nem, mert kiderül a szándékuk és épphogy el tudnak menekülni

9; Budát a törökök foglalták el, míg Egernél a magyarok győztek.

10; 1. Vicuska és Gergő a törökök fogságába

2; Vicuskának a gyereke török fogságba

3; egy török asszonynak a gyermeke magyar

fogságba, a két gyereket a végén kicserélik

4; Török Bálint török fogságba, de ő nem

szabadul ki

Biztos van több is, de én már nem tudok

többet

11; Pl. mikor ki akarják szabadítani Török Bálintot, akkor Gergőék olasz énekeseknek adják ki magukat.

Vicuska vitéznek öltözik és úgy jut be Eger várába

Dobó egyik embere töröknek adja ki magát, aki egyébként kém. Jumurdzsák mikor elrabolja Vicuska fiát akkor magyarnak adja ki magát.

12; Vicuska: félszeg kislányból gyermeéért harcoló asszony lesz. Fellázad a királyné akarata ellen, mikor megszökik esküvőjéről és Bornemissza Gergőt választja. Akaraterős, szerelméért bármit feláldozó nő. Aki anyaként teljesedik ki. A férje iránt hűséges, odaadó és türelemmel viseli, hogy férje Egerben harcol. Hazájáért és családjáért az életét is feláldozná.

13; Cecey birtoka

Bornemissza Gergő ha jól emlékszem Török Bálintnál volt apród (de ez már homályos) és annak vára

Buda

Eger vára, katakomba, vár előtti terület

Konstantinápoly

Bécs: Ferdinánd udvara

Nagyjából ennyire emlékszem 17 év után.

2009. júl. 26. 18:15
Igen, ezek tényleg nagyon okos és gondolkodtató (!) kérdések. :))) Nem baj, ha a gyerek gondolkodva tanul és nem csak bemagol. Ha ezekre a kérdésekre válaszol, valószínű, 20 év múlva is emlékezni fog a főbb vonulatra és a valódi mondani valóra. Sok sikert és jó szórakozást a műhöz! :)
4. c95c921ae7 (válaszként erre: 1. - Pné Veronika)
2009. júl. 26. 18:09

Szerintem ezek nem nehéz kérdések annak, aki frissen olvasta. Persze a nagyját mindenki meg tudná válaszolni, de a részletekre vonatkozókat nem hiszem..

Szerintem ha elolvasta a fiad, hagyd hogy egyedül megoldja:-)

2009. júl. 26. 18:08

Ez az, végre valami értelmes is egy iskolában, legalább a gyereknek el kell olvasnia a regényt, nem elég a vázlatot elolvasni, vagy a filmet kényelmesen 2 óra alatt végignézni. Ezekre a kérdésekre jórészt akkor fog tudni válaszolni ha el is olvassa.

Kedves szülő! Nem tartom helyesnek, hogy a feladat megoldását a Hoxa tagokra bízod, ha a gyereked elolvassa a könyvet figyelmesen, akkor ezekre mindre szépen fog tudni válaszolni.

Az pedig, h. nyári házi olvasmány, ne rémítsen meg senkit, örüljön, hogy a gyereke pár órát gyakorolja az olvasást és bővíti a szókincsit, ja meg nem utolsó sorban egy kicsit megismeri a magyar történelmet.

2009. júl. 26. 18:00
Úristen!Mennyire nem emlékszem a cselekményre.Pedig nem is egyszer olvastam a könyvet.Kicsit szégyellem magam!Azt hiszem el is olvasom még egyszer!:)
2009. júl. 26. 17:55

Fiamék nyárra "pihenésképp" az Egri csillagokat kapták olvasmánynak.

Ezzel nem is lenne baj, szeret olvasni, megy is neki, de kaptak mellé a tanárnőtől egy 13+1 kérdésből álló feladatsort, amin elgondolkodtam... Gondolkodnátok velem? (Akinek van véleménye, ossza meg velem...)Köszi...


A kérdéssor:


1. Mi a regény történelmi alapja?

2. Mi tetszett a regényben?

3. Hogyan kapcsolódik össze a két főhős szerelme és a haza védelme?

4. Melyek a regény sorsdöntő eseményei? Milyen tárgyakhoz kapcsolódnak?

5. Mi a legfontosabb a vitéz életében Dobó szerint?

6. Mi a fekete koporsó szerepe? Mit üzennek vele a törökök?

7. Mikor békül meg a fiatal házasokkal Cecey? Miért?

8. Sikerül-e kiszabadítani börtönéből Török Bálintot?

9. Mi a különbség Buda elfoglalása és Eger ostroma között?

10. Milyen fogságba esések és kiszabadulások történnek a regényben?

11. Hány alakváltozásra, álruhás jelenetre emlékszel a regényből?

12. Jellemezz egy fontos szereplőt! Miben látod fejlődésüket?

13. Milyen helyszíneken zajlanak a regény eseményei?

+1. Készíts képes illusztrációt egy neked tetsző jelenetről!


Jó munkát!

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook