Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Akvárium tisztításáról, karbantartásáról, halak etetéséről fórum

Akvárium tisztításáról, karbantartásáról, halak etetéséről (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4
2008. júl. 23. 09:13

Mitől zavaros az akvárium vize?



Gyakran hallani ezt a kérdést. A válasz nem egyértelmű, hiszen több oka is lehet az elszíneződött, zavaros víznek. Legtöbbször a víz színe alapján mondható meg, hogy mi okozza az opálosodást.


Fehér vagy szürkés víz


Ha a víz feltöltés után azonnal vagy 1-2 órán belül lesz zavaros, akkor azt valószínűleg a nem kellőképpen elmosott aljzatkavics okozza. Az akvárium betelepítése előtt addig mossuk a kavicsokat, amíg teljesen áttetsző nem lesz a mosóvíz. Ez általában megoldja a fent említett problémát.

Ha ennek ellenére sem tisztul ki a víz, valószínűleg a foszfátok, a szilikátok illetve a nehézfémek magas szintje okozta az elszíneződést. Ilyenkor a víz kémhatását célszerű ellenőrizni. Ha valóban ezek a sók okozták az opálosodást, akkor a víz kémhatását mindig lúgosnak találjuk. Ebben az esetben a víz megfelelő kezelése oldja meg a problémát.


Gyakran nem a feltöltés után közvetlenül lesz zavaros az akvárium vize, hanem napokkal, sőt hónapokkal később. Ennek leggyakoribb oka, egyes baktériumok nagymértékű elszaporodása. Amíg az akvárium biológiai egyensúlya be nem áll, nem szokatlan a zavaros vagy opálos víz előfordulása. Néhány hét alatt kialakul az akváriumban a megfelelő baktériumflóra, melynek hatására letisztul a víz.


Az elhalt növényi részek vagy a megmaradt, bomló táplálék is okozhatja a víz szennyeződését. Ezt megelőzendő, fontos az akvárium rendszeres tisztítása, az elhalt növények és a feleslegesen megmaradt táplálék eltávolítása.


Zöld víz


A víz zöld elszíneződését az algák okozzák. Eltávolításuk nem könnyű feladat, de nem is ez az elsődleges cél.

Az algák az akvárium feltöltése után rövid időn belül láthatóvá válnak, mivel a friss vízből veszik fel a tápanyagokat. Így sokkal hamarabb alkalmazkodnak a körülményekhez, mint például a növények, amelyeknek akár több hétre is szükségük van ahhoz, hogy elkezdjenek fejlődni. Tehát ha ilyenkor lecseréljük a vizet, megint csak az algáknak kedvezünk, mert tápláljuk őket.

A zöldalgák elterjedésének leggyakoribb oka a túl sok fény. Ez akkor fordul elő, ha direkt napfényt kap az akvárium, pl. ha ablak alá tesszük, vagy ha túl sokáig hagyjuk bekapcsolva az akváriumi világítást. Ezek a tényezők mind az algák túlzott elszaporodásához vezethetnek. Ilyenkor csökkentsük a megvilágítás időtartamát, illetve helyezzük olyan helyre az akváriumot, ahol nem éri közvetlen napfény. Az akváriumban barna algák is előfordulhatnak, amit viszont a kevés fény okoz. Ebből is látszik, hogy az akvárium megfelelő fényviszonyai kulcsfontosságúak az egészséges akváriumi flóra kialakulásához. A megfelelő helyre helyezett, jól és kellő ideig megvilágított akvárium már fél sikert jelent a problémák megoldásához.

Egyes vízben található kémiai anyagok, mint a foszfát és a nitrát, elősegítik az algák szaporodását. Mennyiségük csökkentésére a vízcsere nem jelent tökéletes megoldást. Fontos, hogy a foszfátok és nitrátok forrásait szüntessük meg.

A foszfátok származhatnak a megmaradt haleledelekből és a csapvízben is megtalálhatók.

Ilyenkor csökkentsük a halaknak adott eledel mennyiségét, hogy minél kevesebb bomló anyag maradjon a vízben.


A nitrátok mennyisége egy idő után általában megemelkedik a vízben, az eleségek felhalmozódó bomlástermékei miatt. Így csak a víz lecserélésével csökkenthetjük a mennyiségét. A szűrőt sűrűn tisztítsuk, hogy hatékonyan működjön. Az is fontos, hogy a szűrő teljesítménye megfeleljen az akvárium méretének.

A megelőzés szempontjából lényeges, hogy ne legyen túlzsúfolt az akvárium, különben állandóan probléma lesz a magas nitrát szint.

Általában a zavaros vizet, bármi is okozza, az akvárium vizének 15%-ának lecserélésével valamelyest orvosolhatjuk. Egyes halak szívesen fogyasztják az algákat, de vannak kifejezetten algaevő halak, melyek telepítésével csökkenthetjük az algák mennyiségét. A köveket tartsuk tisztán, és jó minőségű és megfelelő mennyiségű eledellel etessük halainkat.

Az algák végül is hozzátartoznak az akváriumhoz, kis mennyiségben nem rontják az akvárium képét, tehát ne próbáljuk mindenképpen eltávolítani őket.

2008. júl. 23. 09:12

A halak külső nyálkarétegének fontossága


Az egyes halfajok sok mindenben különböznek, azonban közös jellemzőjük, hogy testüket nyálkaréteg borítja, mely a hámrétegben található nyálkasejtekből ered.

A nyálkaréteg megléte életfontosságú a halak számára, elsősorban védelmi jelentősége miatt. Ha a nyálkaréteg megsérül, elvékonyodik vagy megvastagszik, az állat pusztulását is okozhatja.


A nyálkaréteg fő funkciói


Ozmózis szabályozás és gázcsere


A nyálkaréteg, mint féligáteresztő hártya fenntartja a belső/külső molekula-egyensúlyt. A sóegyensúly fenntartása az édesvízi és a tengeri halaknál ellentétesen működik. Az édesvízi halak vizeletet választanak ki, mivel testük "sósabb", mint a körülöttük lévő víz, ezért bőrükön keresztül vizet vesznek fel, nem isznak. A tengeri halaknál ennek ellenkezője történik. A nyálkaréteg nagy szerepet játszik a bőrlégzésben is, hiszen a halak bőrön keresztül is lélegeznek.


Mechanikai védelem

A nyálkahártya sikamlóssága védelmet nyújt a külső élősködők ellen. A sebgyógyulásban is segítséget nyújt, úgy, hogy körülöleli a sérülésekből, fertőzésekből eredő sebeket.


Csökkenti a turbulenciát

A gyorsan úszó halak estében a pikkelyek és az úszók közötti helyen alakulhat ki turbulencia. A nyálkahártya kisimítja ezeket a hézagokat, csökkentve ezzel a turbulenciát.


A nyálkaréteg kiegészítő funkciói


- A hal közvetlen közelében tisztán tartja a vizet, így elősegíti a bőrlégzést.


- Egyes halfajok nyálkarétege mérget termel, amivel megbénítják zsákmányukat.


- Sok akváriumi hal rendelkezik olyan sejtekkel, amik nem nyitottak a külvilág felé és úgynevezett riasztóanyagokat termelnek és tárolnak. Ha megsérül a hal bőre, kiszabadul ez az anyag és veszélyérzetet kelt a halak között.


- Egyes trópusi halak a nyári kiszáradást úgy vészelik át, hogy nyálkarétegbe burkolódznak. Bizonyos halfajok nyálkaréteget vonva maguk köré védik meg magukat éjszakára a ragadozók ellen.


- A nyálkaréteg az etetésben is szerepet játszik. Számos hal nyálkát termel ivadékai etetéséhez.


- Néhány fajnál, pl. a gurámik és a betták esetében a nyálka segít összetartani a hímek által épített habfészket. Ebben a habfészekben fejlődnek az ikrák és az ivadékok addig, amíg nem tudnak magukról gondoskodni.


Gyakorlati tanácsok

Óvatosan bánjunk a hálóval az akváriumban. A halakat kézzel soha ne érintsük. Ha egy hal a padlóra esik, akkor nedves hálóval vagy ruhával fogjuk meg, így próbáljuk a nyálkahártya állapotát minél jobban megőrizni.


Rendszeresen végezzünk részleges vízcserét, tegyük változatossá halaink étrendjét és csak olyan szert tegyünk a vízbe, amiről tudjuk, hogy mit tartalmaz.

2008. júl. 23. 09:12

A megfelelő minőségű vízben tartott halakat a legtöbb betegség és élősködő nem támadja meg. ha az akváriumban nem tartasz túl sok halat, és rendszeresen cseréled a vizet, akkor halaidnak nem lesznek egészségügyi problémái. Úgy is jó minőségű maradhat a víz, ha folyamatosan szűröd.


A vízminőség a kulcs


A díszhaltartás sikerének titka a jó minőségű víz, hiszen az életük az őket körülvevő víztől függ. Mivel pedig folyamatosan a vízbe ürítenek, tulajdonképpen a saját mellékhelyiségükben élnek!


Tulajdonképpen a problémát nem a halak széklete, hanem a vizeletük (illetve az emberi vizelet megfelelője) jelenti. A halak ammóniát választanak ki, mely vízben oldódik, láthatatlan, de halálos méreg.


Ha az akvárium túlzsúfolt, vagy elhanyagolt, sok ammónia termelődik, és mérgezi a halakat. Az ammónia először a kopoltyút és a nyálkaréteget irritálja, ettől kevesebb oxigénhez jutnak, így a felszínre jönnek levegőért. Ezután az ammónia megsérti a bőrt, majd az uszonyokat, végül pedig néhány esetben el is pusztíthatja a halakat.


A haltartók többsége ilyenkor látja a problémát, és azt hiszi, alacsony az oxigénszint, ezért levegőpumpát vásárol, később vegyszerekkel próbálja kiirtani a feltételezett élősködőket, esetleg antibiotikumokat használ. Ez mind csak ront a helyzeten, egyszerűen csak a vizet kell kicserélni. Ha pedig csapvizet használsz, felhasználás előtt szűrd ki belőle a klórt.


Megbetegedések


Három tipikus egészségügyi probléma merülhet fel a halaknál: légzési nehézség, élősködők és baktérium vagy vírusfertőzések. A leggyakoribb ezek közül a korábban leírt légzési nehézség.


Gyakran szabad szemmel is láthatók az élősködők, nagyítóval pedig a kisebb paraziták is észrevehetők. A fertőzött halakat külön akváriumban kell kezelned, hogy a többi hal ne kerüljön kapcsolatba a vegyszerekkel. Ne feledd, hogy általában minden halon vannak paraziták, és az állat csak akkor szorul kezelésre, ha ezek túlzottan elszaporodnak.


A baktériumfertőzések és belső élősködők problémáját az állatorvos tudja megoldani. A vírusfertőzések nem kezelhetők. A beteg halat különítsd el a többitől és kezeld sóval.

2008. júl. 23. 09:11

Akváriumi halak betegségei


A halak megbetegedését túlnyomó többségben a környezet okozza és nem a kórokozók. Így az akvárium rendszeres ápolásával a legtöbb probléma megelőzhető. Ennek lényege, hogy a halak számára szükséges optimális feltételeket folyamatosan biztosítsuk.

A leggyakoribb betegségeket a kiváltó okok szerinti csoportokban említjük meg. Eszerint megkülönböztetünk kémiai és fizikai faktorokat, táplálkozási problémákat illetve fertőzéseket.


Fizikai és kémiai faktorok


Hőmérséklet: A legtöbb akváriumi halnak 22-25C° az ideális vízhőmérséklet. Az ennél alacsonyabb hőmérsékletű vízben gyengül a halak ellenállóképessége, ami akár elhulláshoz is vezethet. Fontos, hogy vízcserénél se legyen 1-2C°-nál nagyobb a hőmérséklet különbség. Ilyenkor mindig hőmérséklet kiegyenlítésre van szükség.

Megvilágítottság: a túlzott megvilágítás közvetve fokozott oxigéntermelést eredményez az elburjánzott növényzet miatt, éjszakánként azonban oxigénhiány is kialakulhat.

A víz oxigéntartalma: az oxigénmennyiség csökkenése - akár csak időszakosan is - a halak elhullásához vezethet.

A víz kémhatása és keménysége: Ha a víz kémhatása megváltozik, vízcserét kell végezni. Az akvárium vizének optimális pH-ja fajtól függően 5-9. A csapvíz általában megfelelő keménységű a halak tartásához, ha mégis lágyításra van szükség, akkor desztillált vizet javasolt hozzáadni az akvárium vizéhez.

Mechanikai sérülések: A halak általában az akvárium tisztításánál illetve a halak áthelyezésénél sérülnek, de egyes harcias természetű halak is okozhatnak sérüléseket társaikon.

Mérgezés: Szennyezett akváriumban leggyakrabban az ammónia és a kénhidrogén mérgezés fordul elő. Ritkábban az akváriumba jutó mérgező vegyi anyagok okoznak mérgezést. Ilyenkor azonnal vízcserét kell végezni!


Táplálási problémák


Táplálkozási betegség: A halak tápanyagszükségletét kielégítő eleséggel etetett halakban legtöbbször nem jelentkeznek táplálkozási eredetű betegségek. Azonban a nem megfelelően táplált halak között gyakran fordul elő bélgyulladás, illetve különböző hiánybetegségek jelentkezése is megfigyelhető.


Fertőzött eleség: A nem megfelelő forrásból beszerzett eleség megfertőzheti az állományt.


Fertőzések


Paraziták: A külső élősködők általában a bőr felszínén vagy a bőrben szaporodnak el, bársonyossá vagy fehér pöttyökkel tarkítottá téve a bőrt. A fertőzött hal gyakran dörzsöli testét vagy uszonyát a kövekhez. Amennyiben a kopoltyú is érintett, gyorsulnak a kopoltyúmozgások, és a hal gyakran úszik fel a felszínre, hogy a károsodott kopoltyú több oxigénhez jusson. Leggyakrabban az ostoros és csillós külső élősködők által okozott bőr- és kopoltyúbetegségek figyelhetők meg. Gyakori parazita okozta betegség a darakór is, melynek korokozója a bőr hámjában növekszik. Parazitaellenes szerek beszerezhetők az állatorvosokon keresztül, vagy a díszállat szaküzletekben.

Baktériumok: A baktériumos betegségek fekélyek vagy kipirosodott duzzanatok formájában, illetve a bőr rothadásos folyamataiban mutatkoznak meg leggyakrabban. Halaknál gyakori baktérium okozta betegség a gümőkor, mely főként idősebb halakon jelentkezik és nem gyógyítható. Baktérium okozhat még bélgyulladást, hasvízkóros elváltozást, vese-és májelhalást valamint a kopoltyúk és uszonyok elfehéredését, fekélyesedését is. A baktériumos betegségek legtöbbje állatorvosokon vagy díszállat szaküzleteken keresztül beszerezhető antibiotikumokkal gyógykezelhető.

Gombák: A gombák általában sérülések helyén szaporodnak el, illetve a legyengült állatokat fertőzik meg. Gombás fertőzés esetén szürkésfehér, vattaszerű felrakódás figyelhető meg a hal testén vagy uszonyain. Megelőzés szempontjából nagyon fontos a vízminőség rendszeres ellenőrzése. Gombaellenes készítményeket az állatorvosokon vagy a megfelelő szaküzleteken keresztül lehet beszerezni.

Vírusok: Szerencsére akváriumokban viszonylag ritkán fordulnak elő. Egy jól ismert vírusos betegség a limfocitis, amely a beteg hal testén és uszonyain megfigyelhető apró, fehér, szőlőfürtszerű elváltozás alapján ismerhető fel. Kezelésére nincs hatékony gyógyszer, de szerencsére viszonylag ritkán halálos a betegség. A halak stresszmentes tartása és az erős immunrendszer segíthet leküzdeni a betegséget.


A megelőzés hasznosabb, mint a gyógykezelés!


A megelőzés hét aranyszabálya:


1. Csak jónevű, ismert kereskedőtől vagy tenyésztőtől vásárolj halat, és soha ne vásárolj olyan példányokat, amelyek nem tűnnek teljesen egészségesnek.

2. Az új halakat tartsd karanténban 2-4 hétig. Ehhez egy kisebb akvárium kiválóan megfelel.

3. A vízminőséget mindig figyeld az akváriumodban, hiszen halaidnak biztosítanod kell az optimális tartási feltételeket (hőmérséklet, pH, stb.).

4. Soha ne zsúfold túl az akváriumot. Ez vonatkozik a halakra és a növényekre is.

5. Ne vásárolj olyan halakat, amelyek harcolnak vagy agresszíven viselkednek akváriumi társaikkal

6. Az elpusztult vagy haldokló halakat el kell távolítanod az akváriumból, különben beszennyezhetik a vizet és a többi hal is megbetegedhet.

7. Mindig kiváló minőségű eleséggel etesd halaidat.

34. w.kata (válaszként erre: 33. - Borsi80)
2008. júl. 22. 20:16

Szia!Elég sokáig használtam a gömböt szűrővel levegőztetővel és nem vettem észre semmi természetellenest!A halak vidámak voltak nem voltak betegek stb!Guppik, neonok, gurámik voltak benne!Ezért kérdeztem hogy miért olyan mostoha az a gömböcske!Egyépként nagyon mutatós!

Köszi a válaszod!

Ha még valaki tudna ötleteket adni szívesen fogadom!

33. Borsi80 (válaszként erre: 32. - W.kata)
2008. júl. 22. 19:59

Szerintem gömbakváriumot azért nem érdemes venni, mert alkalmatlak a halak normális tartására...

Szerintem nagyon rossz lehet nekik egy gömbben úszkálni, s ráadásul az ilyeneket előszeretettel használják szűrő nélkül, ami véleményem szerint így már majdnemhogy állatkínzás kategória...

Ahogy azt előttem is elmondták, nagyon fontos a szűrő és annak heti egyszeri takarítása és én személy szerint nem vennék sem túl kicsi, sem gömbakváriumot, mert nem az igazi...

32. w.kata
2008. júl. 22. 15:04

Sziasztok!Végig olvastam a kérdéseket, problémákat!Nekem is lenne kérdésem!

20-25l gömb akváriumom van!Volt már egy-két évig használva!Semmi gondom nem volt vele!Itt viszont azt olvastam hogy gömböt nem szabad venni!Miért???

Most szeretném újra berendezni!Mit tanálcsoltok!

Köszi!

2008. jún. 12. 10:19
Lehet, h egy 40 literes is elég neked, de a 10-12 literes az semmire sem jó. Esetleg arra, h ha pici halaid vannak, akkor addig, míg picit fel nem cseperednek, abban tartod őket, majd hozzáadod a nagyobbakhoz.
30. MelisUK (válaszként erre: 28. - Praclika)
2008. jún. 12. 10:18

Szia!


Az új környezet nem sokat számít. A hely a halak számára olyan, ahová nem süt oda a nap, plusz nappalra meg kell világítanod őket pl egy neon csővel, amit az akvárium fölé tehetsz.

Sok oka lehet annak, h elpusztult a halad.

A leggyakoribb haláleset az akvárium gyakori takarításából ered. Kevésbé rossz a halaknak, ha tényleg friss vizet adsz nekik (olyat, amit épp akkor engedsz ki a csapból), mint h gyakran takarítod. A kereskedésekben annyi állatfajtát tartanak, h nem feltétlenül fognak a halakhoz is érteni. Általában azt mondják, h szűrőre nincs feltétlenül szükség és h hetente kell az egész akváriumot kitakarítani. Na ez a lehető legnagyobb butaság! Szűrőre szükség van, olyanra, ami az akváriumod méretéhez való. Nekem olyan volt, ami egyben oxigénezte is a vizüket és az áramlatban élvezték is az úszást a halaim, főleg az egyik, amelyik a kedvencem volt :) A szűrőt általában hetente kell takarítani, kiveszed az akváriumból és vízben kimosod a benne lévő szivacs szerű vmit, plusz minden részét alaposan megmosod, de nem kell tisztítószert használni, mert utána belekerülhet a tisztítószer az akváriumba, amitől szintén betegség v halál alakulhat ki. Nekem heti kétszer kellett takarítani a szűrőt. Ezen kívül ha algásodik az akvárium, akkor azt is igény szerint pl egy szivaccsal le kell dörzsölni, úgy, h a halak benne maradnak közben az akváriumban. Az, h ha kiveszed, trauma a halaknak, ettől is megbetegedhetnek v meghalhatnak, ha gyakran ezt csinálod velük.

Hetente az akvárium vizének a negyedét le kell szívni pl egy gumicső segítségével, majd friss vízzel kell pótolni. Nem szükséges napokig állni hagyni a vizet, elég addig várni, míg egyforma hőmérsékletű nem lesz az akvárium vizével és akkor már hozzá lehet tölteni.

Etesd a halaid megfelelő időközönként, de ne adj túl sokat nekik.

A vízszűrő menjen éjjel-nappal, a világítás 10-12 óráig, majd éjszakára kapcsold le (ehhez jó egy időzített kapcsoló és akkor nem lesz vele gondod).

Az akvárium teljes takarítását elég fél évente v évente csinálni.

Azért nem szabad ennél gyakrabban takarítani, mert így természetes lesz nekik a közeg. Az akvárium vizének kell kb 2 hét, míg beáll a természetes flórája, ami megfelel a halaidnak és a növényeknek. Ha gyakran tisztítod, mind a halaid, mind a növényeid elpusztulhatnak...

Néha nem árt egy kevés kamillateát (kihűlve, ízesítés nélkül) önteni a vizükhöz, ettől erősebbek, ellenállóbbak lesznek a betegségekkel szemben.

Ha kicsi az akváriumod, akkor vegyél nagyobbat... Minimum 60 literesre lenne sztem szükséged.

A túl sok ételtől is elpusztulhatnak, de éheztetni sem szabad őket.

Előfordul, h elkezd felpuffadni egy hal, akkor azt ki kell venni a többitől.

Ha penész szerű foltot lántsz vmelyik haladon, azt is ki kell venni a többi közül.

Ha a szemén látsz vmi elváltozást, azt is ki kell venni.

Egyébként rá lehet keresni a halbetegségekre neten, a legtöbb betegség ált. gyógyítható. Minden betegségre más szer ajánlott. Pl puffadásra jó lehet a sóoldat (nem konyhasó). Ezeket a szereket kereskedésekben elvileg be lehet szerezni.

A halak táplálása legyen változatos, nézegesd nap mint nap őket etetés közben és után is, így gyorsabban észreveszed, ha bármi gondjuk-bajuk van.

Remélem segítettem.

Üdv:

Melis

2008. jún. 10. 21:50
+info: új helyre kerültek, a lakás más részére. lehet, hogy az új környezet is közrejátszott?
2008. jún. 10. 21:48

Sziasztok!


A tanácsotokat szeretném kérni...

Van egy 10-12 literes akváriumom. 2 kis platti lakott benne...10 perce már csak egy:(:(

Nincs benne szűrő. ez probléma?

Egy hete nagytakarítást csináltam. kivettem a halakat egy másik akiba míg teljesen átmostam az aljzatot és friss-4 napig állt-vizet raktam bele, plusz a régiből vagy 4 litert.(ahogy a kereskedésben tanácsolták)

a lány hal pár napja nem evett,ült az aljzaton és ma este elpusztult.

mi lehetett a baj??? a fiú szemmel láthatóan jó érzi magát.

délután ma déluán felhivtam az állatkreskedést és a hölgy azt mondta, hogy csepegtessek oxigént.meg is tettem...de mégis megtörtént a baj...

segitsetek, mert a neten mindenütt csak a 100 liter akváriumokra alkalmas dolgok vannak...

előre is köszi.

27. MelisUK (válaszként erre: 26. - Szamó)
2008. máj. 27. 10:06

Ha megfelelő vízszűrőd van az akváriumodhoz (rá van írva a dobozra, h hány literes akváriumhoz való), akkor nincs szükség arra, h az aljáról szívd a vizet. Persze ha gondolod, akkor néha megborzolhatod a köveket az alján, h feljöjjenek onnan is a kaksik, mert nem tud azért maradéktalanul tisztítani a vízszűrő. Én a magam részéről úgy csináltam, h amik úszkáltak kaksik, azokat befogtam vele, de természetesen óvatosan, nehogy a halakat is megszívjam vele. Erre nagyon figyelni kell. Legajánlatosabb sztem egy sarokból lekezdeni leszívni a vizet és figyelni a halakat, h ne menjenek a közelébe.

Véleményem szerint most még tisztítsd ki teljesen az akváriumot, kezdj mindent elölről, mivel nem kéne sok üledéknek lenni az alján. Utána pedig menjen éjjel-nappal a vízszűrő és takarítsd megfelelő időközönként.

Egyébként a betegségek megelőzése végett néha öntöttem a halaim vizébe pici kamillateát (természetesen már kihűlve), de olyanról is hallottam, aki egy kamilla tea filtert lógatott bele és azt áztatta kicsit. Erősíti a kicsi szervezetüket.

26. Szamó (válaszként erre: 25. - MelisUK)
2008. máj. 26. 21:34
És jól gondolom, hogy az aljáról kell szívni a vizet, ami koszos, üledékes? Vagy fel kell keverni?
2008. máj. 26. 17:35
Ami még nagyon fontos, h vízfrissítésre azért szükség van, ezt célszerű hetente megcsinálni. Le kell szívni kb a negyedét és friss vízzel kell pótolni. Ehhez a leszíváshoz lehet gumicsövet használni.
24. Szamó (válaszként erre: 19. - Dee7182d35)
2008. máj. 26. 14:57

30 literes az akvárium. Van benne 6 neon, 1 pár guppi, 1 pár szifó, 1 pár molli.

A naplómban van róla fénykép.

A víz 24-25 fokos.

Egyébként most szebb, mint reggel....

Lehet, hogy az volt a baj, hogy éjszakára kikapcsoltam a szűrő-levegőztetőt. Ma éjjel nem kapcsolom ki! Remélem gyerkőcöm tud majd tőle aludni:-)))))

23. Szamó (válaszként erre: 21. - MelisUK)
2008. máj. 26. 14:55

Köszönöm szépen a kimerítő választ!

Sok, számomra hasznos infót leírtál!

Köszi!

2008. máj. 26. 13:48
Amit kezdő akvárium és hal vásárlónak tudni kell, h nem szabad gömb akváriumot venni!!!
2008. máj. 26. 13:45

A lényeg, h az akvárium minél nagyobb legyen. A vizet nem szabad gyakran cserélni, mivel a víznek idő kell, míg beáll a helyes flórája... A gyakori tisztítás az oka annak, h a halaink elhaláloznak. A vízszűrő menjen éjjel-nappal, halak mennyiségétől és székletétől függően kell tisztítani a vízszűrőt. Nekem hetente kétszer kellett, de aranyhalaim voltak, ami köztudomású, h nagyon sokat piszkít.

Az akváriumot olyan helyre kell tenni, ahol nem éri közvetlen napfény és azért, h mégis kapjanak fényt, pl egy fénycsövet kell feléjük tenni, ami nappal világítson, éjjel ne. (Egy időzített kapcsolóval célszerű megoldani.)

Az algásodás így is előfordul, de némi algára szükség is van. Ha nagyon algásodik az akvárium, akkor akár minden nap le lehet dörzsölni szivaccsal, a vízszűrő majd magába szívja.

Fontos, h a halak szeretik a zárt teret, jobban érzik magukat, ha az akváriumból minél kevesebb irányban látnak ki, tehát érdemes hátteret venni kis kedvenceinkek.

Az etetés gyakorisága a halak korától és fajtájától egyénileg változik, de ha utánanézel egy keresőben, akkor megtalálod, h a te halaidat milyen gyakran és mivel kell etetni.

Az állatkereskedésekben nem feltétlenül tudják, h hogyan kell velük bánni, így ajánlatosabb olyan honlapokat átböngészni, ahol értenek a halakhoz. Én is így tettem. Innen tudtam meg pl. h nem szabad gyakran cserélni a halaink vizét, elég évente, esetleg félévente, ha nagyon akarjuk takarítani. De pl ha nagyon nagy akváriumunk van, akkor az öntisztuló, nem kell egyáltalán tisztítani.

Érdemes rákeresni ilyen lapokra egy keresőben, mert nagyon sok érdekes infókat lehet találni és nem lesz kínkeserves a haltartás. Nekem pl azt mondták a kereskedésben, h nem kell a szűrő és h hetente cserélni kell a vizet és kitakarítani az akváriumot. Ez a lehető legnagyobb butaság!

20. dee7182d35 (válaszként erre: 19. - Dee7182d35)
2008. máj. 26. 07:40
Ja,és hány fokos a víz?
19. dee7182d35 (válaszként erre: 18. - Szamó)
2008. máj. 26. 07:38
Hány literes,és mennyi hal van benne?
18. Szamó
2008. máj. 26. 06:55

Segítség!!!!!


Szombat éjjel lett kész az akvárium és már zavaros a vize........

Megy benne a szűrő, levegőztető (éjszaka nem).

Tegnap 2x kaptak kaját, csak keveset, rögtön befalták.


Mitől lehet? Mit csinálok rosszul?

17. dee7182d35 (válaszként erre: 16. - 70feba11fd)
2008. máj. 25. 11:12
Igazán nincs mit!
16. 70feba11fd (válaszként erre: 15. - Dee7182d35)
2008. máj. 25. 10:59
Köszönöm szépen:)
15. dee7182d35 (válaszként erre: 14. - 70feba11fd)
2008. máj. 25. 08:42

Szia!

Az algaevő nem sok vizet zavar,nem bánt senkit,szinte észre sem veszed,hogy van.Hol itt csüng,hol ott lóg!Viszont rengeteg mindenre van tabletta is.Ha vizet cserélsz,ahoz kapsz egyet,hogy ne kelljen megvárni,amíg élettanilag kedvező lenne a víz a halaknak.Vannak különböző fertőtlenítő tabletták,amik jók ha az uszonyokkal gond van,ha betegek a halak.Érdeklődd meg egy boltban,mert szinte mindenre van megoldás.Algaölő konkrétan nem tudom hogy van-e,de olyan van,ami meggátolja a fekifejlődésüket,megelőzi az algásodást!

2008. máj. 25. 08:21

Sziasztok!


Nekem is van egy pár hete három koi pontyom, egy 30l es akváriumban, de Nekem nagyon hamar bezöldül a vizük! Pedig tényleg csak annyi kaját adok nekik amennyit gyorsan elfogyasztanak! Ez az algaevő hal milyen, összelehet őket rakni nem lesz gond velük? Vagy nincs valami algamentesítő tabletta ami nem csinál a halakban kárt? Előre is köszi!:)

13. Szamó
2008. máj. 25. 08:15

Kész az akvárium!


Azért még mindig várom a hasznos jótanácsokat!

Előre is köszönöm!

2008. máj. 24. 18:11
Jé?A halakat naponta kell etetni?Nekem a szomszédom amikor elköltözött odaadta az akváriumát,szűrővel,levegőztetővel 2-aranyhallal együtt!De ezt nem mondta!Én kb.3-14 naponta etetem.....szegénykék...Vagy az aranyhalat nem kell minden nap etetni?Amúgy szerintem vegyél algaevő halat is és akkor azt sem kell kapargatni!
11. Szamó (válaszként erre: 9. - Dee7182d35)
2008. máj. 24. 16:18

Gyerekkoromban volt akváriumom, rémlik, hogy volt ez a gusztustalanság.....

Lehet, hogy a halak szeretik, de én nem:-((((

Lehet, hogy veszek majd 1-1 adagot, etetek, a többit viszont kidobom. Nem tenném a hűtőmbe.....


Fagyasztottról még nem hallottam, de rákérdezek a halasnál. Köszike!

10. Szamó (válaszként erre: 8. - Linaaa)
2008. máj. 24. 16:16

Megköszönném! Jöhet....

És köszi a segítséget!

9. dee7182d35 (válaszként erre: 3. - Szamó)
2008. máj. 24. 16:01

Szia!

Tubifex van fagyasztott is,azt is nagyon szeretik.Csak törsz belőle egy pici darabot,és mehet vissza a fagyasztóba.Nem romlik meg,és nem is olyan gusztustalan,mint az élő,és variálhatod szúnyoglárva,meg ilyenek,mind vannak fagyasztottak is.

A tubifexnek nem elég szerintem az sem ha hűtőbe rakod,álltalában folyó víz alatt szoktak hosszabb ideig életben maradni,de nem ér annyit!

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook