Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A megfogalmazás, érthetőség, egyszerűség fórum

A megfogalmazás, érthetőség, egyszerűség (beszélgetős fórum)

1 2
2016. jan. 31. 17:27
Szerintem is kicsit túl van dimenzionálva. Engem is lefárasztott. Nekem ez sok és erőltetett. Hatalmas körmondatok a semmiről. Én sem venném meg ezt a könyvet, de sokak igen...reméljük:)
2016. jan. 31. 17:20
Egyetértek FordFiesta hozzászólásaival. Egy ilyen bevezetés, részletes leírás mindég valami titokra, izgalmas folytatásra enged következtetni. A hangulatra és a történésekre fel kell készíteni az olvasót, így tudjuk beleélni magunkat. Nekem tetszik, jó lenne tovább olvasni...
19. 74eb6f8385 (válaszként erre: 8. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 16:48
Amint a hozzászólásokból is látod, sokunknak tetszik és "bejön" ez a hosszú leírás. Folytasd csak úgy, ahogyan eddig! Téged majd ez tesz egyedivé. Nem kell mindenkinek tetszeni, másokhoz hasonlítani.
2016. jan. 31. 16:47
Erőltetett és unalmas.
17. 2ab16d5612 (válaszként erre: 2. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 16:30
nekem tetszik. nem olyan hétköznapi pongyola fogalmazás. Csak ügyesen ^^
16. Tavirózsa :) (válaszként erre: 2. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 16:22
Szerintem nagyon jó volt, legalábbis én nagyon beletudtam élni magam....szinte már várnám a folytatást! :)
15. puritan (válaszként erre: 13. - IzaHold)
2016. jan. 31. 16:21

Ahamm, ja.


A völgy őszbe forult nedve lágyan kisurrant a megvetett balkonra és egy lenge istenhozzádot rebegett, miközben az örök Clariss észrevétlen levált a stukkóról, hogy átadja magát az alkony utolsó sugarának.

14. SophieAnne (válaszként erre: 2. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 16:20
Szerintem szuper. Én imádom az olyan regényeket, ahol aprólékosak a részletek. :)
2016. jan. 31. 16:15
Egyszerűség? Ne legyen túl egyszerű, túl száraz, akkor nehéz belemélyedni és úgy érzem így is bőven eleget dolgozik a fantáziám. Persze, mindenkinek más az, ami tetszik.
2016. jan. 31. 16:14
Szerintem nagyon jó. Abszolút beleringat abba a képbe, amit elém akarsz tárni. Klassz!:)
11. puritan (válaszként erre: 1. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 16:10

A hosszú mondatokkal önmagunkban nincs baj, lásd Hrabal egyik-másik regényét, a körmönfontságával se lenne bajom, de húznék belőle sokat. Nekem is erőltetettnek hat, nagyon nehéz jó prózát írni, szerintem olvass sokat kortárs írókat, Tóth Krisztinát, Dragomán Györgyöt, Turbuly Lillát, Jónás Tamást és még sorolhatnám,.


Olvasd magadat is sokszor, kapásból vannak ebben a rövid pár mondatban olyanok, amik felesleges töltelékkek csupán, ilyenek például: egyébként, immáron, bútorra nemigen mondjuk, hogy veterán, hiszen a kiöregedett katonát jelenti eredetileg, autóra is azért alkalmazták először, mert már nem vett részt a forgalomban, felújították, bár járművekkel kapcsolatban némileg módosult azóta a jelentáse.


"mikor eszébe jutott, hogy ez nem egy fotel" ez például telejesen felesleges, a kevesebb több elvén.


Aztán itt vannak ilyenek, hogy: melynek eredményeképpen, ezeket fizikai és matematikai definíciókban használjuk inkább, vagy jogi szakszövegekben, de regényben nem túl szerencsés, persze Márai ezt megengedhette magának, az ő írásait feszült figyelemmel átrágtuk az erkölcsi tanulság megértése érdekében, de manapság érdemes minél egyszerűbben fogalmazni, nem csupán a felgyorsult világunk miatt, hanem mert 50-100 év alatt bizony sokat változott a nyelvünk.

2016. jan. 31. 16:03

"mint egyébként mindig, mielőtt;

az úgyszintén;

némi megerőltetés;

a ma immáron;

melynek eredményeképpen"


Sok a töltelékszó.

2016. jan. 31. 15:54
Túl cizellált, elveszik benne a lényeg. Hosszúak és összetettek a mondatok. Több rövidebb mondat átláthatóbb lenne.
2016. jan. 31. 15:40
Rendben, köszönöm szépen. Azért tettem fel a kérdést egyébként, mert amikor írom, belelendülök és jön magától, nem tűnik erőltetettnek, viszont így visszaolvasva nekem is túlfogalmazott, annak ellenére, hogy nekem tetszik. Viszont más helyébe képzelve magam, valóban érdekes... De az egész ilyen, vagy csak a részlet, amit 'bowie' idézett? Mert ha csak az a passzus a nyakatekert, akkor talán elfér 300-400 oldalon 1-2 ilyen mondat... Vagy nem?
7. 74eb6f8385 (válaszként erre: 2. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 15:14

Nekem tetszik.

Az elnyújtott, részletes, mások által "túlfogalmazott" leírással gondolom egy hangulatot akarsz megteremteni. Esetleg az olvasót ebbe a nyugodtságban elringatni ez konfliktus felvezetéseként.

Ezt nálam ez a kis részlet elérte.:)

2016. jan. 31. 15:11
Elég régimódi a megfogalmazás, de sokféle stílus létezik. Ha neked örömet okoz, hogy írsz valamit, akkor folytasd. Engem ez a pár mondat lefárasztott és nem venném meg az egész könyvet, de hátha másnak meg pont bejön. De keress egy hozzáértőt, aki reálisan megtudja ítélni. Attól is függ mi a célod vele.
2016. jan. 31. 14:47

Egyszerűen próbáld úgy leírni, mintha valakivel beszélgetnél. Biztosan nem úgy beszélsz a hétköznapokban, hogy: "némi megerőltetés árán lábfejének első részével nyomott egyet a földön, mintha el akarná tolni magától, melynek eredményeképpen óvatosan, de kellemesen előre-hátra kezdett hintázni a szék és vele együtt a használója."


Gondold át, hogy mondanád, ha mondjuk beszélgetnél csak hétköznapi módon, valakivel.

4. unom (válaszként erre: 2. - 9c3a4fdd53)
2016. jan. 31. 14:43
Lehet, érdemes lenne keresned egy lektort, aki átnézi neked.
2016. jan. 31. 14:42
szerintem túl van fogalmazva. túl választékos akar lenni, és ezáltal erőltetettnek hat.
2016. jan. 31. 14:26
Éppen – mint egyébként mindig, mielőtt megérkeznek a vendégek – a ma immáron negyven éves hintaszékében pihengetett, előtte az úgyszintén veteránnak mondható dohányzóasztalon egy csésze gőzölgő kávéval. Néha, mikor eszébe jutott, hogy ez nem egy fotel, némi megerőltetés árán lábfejének első részével nyomott egyet a földön, mintha el akarná tolni magától, melynek eredményeképpen óvatosan, de kellemesen előre-hátra kezdett hintázni a szék és vele együtt a használója. A forró italba bele-bele kortyolgatott, bár túlzottan lassan és ráérősen ahhoz, hogy ne hűljön ki, mire a végére ér; közben az ablakot szemlélte, ahogy unottan végiggördültek az esőcseppek a tökéletesen átlátszó üvegen. És valóban a vizet nézte. Nem az ablakon át nézett, hanem egyenesen az ablakot. Jól tudta, hogy eljönnek, ahogyan abban is biztos volt, hogy együtt és egy perccel sem előtte, vagy utána. Ezt szerette bennük; hogy olyanok, mint ő.
2016. jan. 31. 14:25
Milyen? A megfogalmazás, érthetőség, egyszerűség? Könnyen olvasható? Folytassam? (Hozzászólásban.)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook